Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 7 m Dossen, Boom- en Steenmariers nul 7.50 lol 60.00. FEÜILLETOH i!j Magazijn „DE BIJENKORF" NUMMER 70. WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1929. 52e JAARGANG. Dit; blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rtJk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. U. Telejfr.-Adres: ECHO. Prfls der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bfl contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit ■fin. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Een Schoolartsendienst. In onze jongste raadszitting is o.m. aan de orde geweest een schrijven van het voorloopig bestuur van een op te richten Schoolartsendienst betreffende toetreding tot dien dienst. Het voorstel van B. en W. luidde, niet bij dezen dienst aan te sluiten, omreden we, naar het oordeel van ons College, in Waalwijk reeds een goed functioneerenden dienst hebben. Door een der leden werd daarop voorgesteld dit punt aan te houden tot een volgende vergadering en den leden eerst uitvoeriger gegevens te verstrek ken omtrent den op te richten School artsendienst. Met 7—4 stemmen sprak zich de Raad voor dit voorstel uit. Nu leek ons de houding van B. en W. na dit besluit wel ietwat vreemd, Immers zeide de voorzitter, we kunnen niet komen met nadere gegevens oi voor stellen omdat wij - 't College - 't nut daarvan niet inzien, is dat wel geheel juist als de meerderheid van den Raad een andere meening is toegedaan en besluit om dit punt aan te houden tot men over meerdere gegevens beschikt, die B. en W. dan toch ook wel zullen verstrekken Doch het is niet onze bedoeling om verder op deze huishoudelijke kwestie in te gaan, doch wel nader het punt „Schoolartsendienst" te bezien. Met terzijde stelling van personen, zijn wij zoo vrij met B. en W. van meening te verschillen over de vraag of we hier wel een goed functioneerenden school artsendienst hebben. We willen onze meening niet locali- seeren, maar wenschen ze beschouwd te zien ais een algemeene opmerking die slaat op alle gemeenten waar praktiseerende geneesheeren belast zijn m „DB SOHO VAN BBT ZÜIDBN11. NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 97. Op haar beurt stond Chris onrustig op en begaf zich naar haar gelief koosd plekje vanwaar men een vrij uitzicht had over de klippen. Er be vond zich niemand in den omtrek en het was warm. Daarom nam het meis je haar grooten, hoornen bril af, en duwde haar donkere lokken wat van haar voorhoofd weg. Ze had een foto grafie uit haar zak te voorschijn ge haald, en staarde daar eenige oogen- blikken peinzend naar. Ze was zich in het geheel niet bewust, dat iemand haar naderde. „Arme Frank!" lispelde zij, „het portret teeder aan de lippen druk kend. „Arme jongen! Zoo zwak en toch zoo'n trouwe vriend. En toch, met al je fouten. Chris hield op en een zwakke kreet ontsnapte haar lippen. Frank Litti- mer, in hoogst eigen persoon, stond, verwilderd en met verbaasde blikken, vóór haar. „Ik vraag u excuus", begon hij. „Ik kwam u opzoeken omdat. De woorden bestierven hem in den mond. Bleek als een doode wankelde met den Schoolartsendienst. Een geneesheer met een drukke praktijk is geen minuut van den dag of nacht meester van zijn tijd en kan zich onmogelijk met groote nauwgezet heid geven aan een hoofdelijk onder zoek van een gansche school. In een lezing op 28 Mei te's Bosch heeft Mevr. Dr. Bader uitvoerig de bezwaren ontwikkeld voor een prakti- seerend geneesheer, die belast is met het onderzoek der schoolgaande jeugd. Alleen een daarvoor speciaal aan gewezen arts kan zich consientieus met volle toewijding geven aan '1 genees kundig schooltoezicht. In Duitschland is men ons op het gebied van geneeskundig schoolonder zoek al jaren vooruit. Reeds lang voor den oorlog had men daar al een ge- perfectioneerden schoolartsendienst. Voor de toelating aan de school werd elk kind aan een strenge keuring onderworpen en van elk onderzoek werd een schriftelijk rapport uitge bracht. Het hoofd der school en de klasse onderwijzer kregen een afschrift van het rapport, waarin de lichamelijke en psychische gesteldheid van 't kind stond vermeld. En voorts had elk half jaar in elke klas een hoofdelijk onder zoek plaats van alle leerlingen. Ook de ouders werden met den uitslag van het geneeskundig onderzoek in kennis gesteld, en voor zoover noodig van advies gediend. Uit het rapport der Commissie tot voorbereiding van een Schoolartsen dienst voor kringen van gemeenten in Noord—Brabant, blijkt dat men aan dezen dienst ook zulk een goede wer king wil geven. En dat is een algemeen en groot belang. Wij deelen volkomen het standpunt van vorenbedoelde Commissie, dat geneeskundig schooltoezicht niet alleen is een gemeentebelang, doch op de eerste plaats een algemeen sociaal- hygiënisch belang en dat de kosten van een Schoolartsendienst dan ook hij achteruit, de hand aan het hart brengend als iemand, die een doode- lijke pijn gevoelt. „Chris!" mompelde hij dan, „Chris! ChrisChrisEn ze hebben nxe ver teld Meer kon hij niet uitbrengen, doch hij stond daar vóór haar, bevend van het hoofd tot de voeten, bang nog dat zijn oogen hem konden bedriegen, en het een zinsbegoocheling mocht blij ken te zijn. En een schoone begooche ling was het inderdaad, de figuur die daar voor haar stond, een visioen ge lijk. Met bevende hand raakte hij haar kleed aan: hij drukte zijn vin gers tegen haar warme, blozende wxmgen, en bij die aanraking keerde zijn moed weer terug en zijn bezin ning. „Lieveling", fluisterde hij levendig. „Lieveling, wat beteekent dat?" Chris stond lieftallig glimlachend voor hem. Ze had niet de bedoeling gehad zich te verraden; het toeval had het voor haar gedaan en ze was er niet bedroefd om. Het was een wreede misleiding geweest ook wegens Frank maar het was nood zakelijk geweest. Met een liefdevollen blik stak ze de hand uit en zei een voudig: „Omhels me, Frank". Het was rustig en eenzaam daar waar Frank Littimer Chris ontmoet en herkend had, en niemand kon hen beiden daar zien. Het deed Chris goed voor de eerste maal sinds zoo langen tijd weer de stem te hooren van haar verloofde. De doortastende jonge dame, welke Christabel Lee was, had plaats gemaakt voor een lieftallig, niet alleen ten laste der gemeenten dienen te komen, doch dat daarin zoowel door Rijk als Provincie be hoort te worden bijgedragen. In dit opzicht stemt hoopvol en tot navolging o a. het besluit van het Prov. Bestuur van Zuid—Holland tot toeken ning van 50 pCt. bijdrage in de kosten van een Provincialen Schoolartsen dienst. Daarom vertrouwt de Commissie, dat ook ons Provinciaal Bestuur een Schoolartsendienst met een flinke bijdrage zal steunen. Tot den op te richten dienst zijn tot toetreding uitgenoodigd al de Noord- Brabantsche gemeenten, aangesloten bij de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. Maar er is ook nog samenwerking mogelijk met andere lichamen. Het is der Commissie gebleken dat voor een goede en vlotte uitoefening van het geneeskundig schooltoezicht het ten zeerste gewenscht is, dat daarbij over de hulp van de plaatselijke wijkver pleegsters kan worden beschikt en waar vrijwel op de meeste plaatsen EZ bijna vreesachtig meisje. Geruimen tijd deed Frank Littimer dan ook niets anders dan verbaasd en ont hutst staren naar die plotseling als een geest weergekeerde geliefde, die hij reeds weken dood en begraven waande. „Laten we naar het prieel gaan", stelde Frank voor. „Neen, ik laat je arm niet los, liefste, geen oogenblik. Ik zou bang zijn je weer even spoedig te verliezen. Chris, liefste, waarom heb je me toch zoo bedrogen?" „Het was absoluut noodzakelijk, Frank", antwoordde Chris. „Absoluut noodzakelijk om Reginald Henson schaakmat te zetten. Maar het kostte me veel moeite me zoo tegenover je te gedragen, dien nacht!" „Je bedoelt toen ik hierheen kwam en trachtte. „Ja, probeerde de Rembrandt-ets te stelen! O, ge behoeft het me niet uit te leggen. Ik wist dat ge komen moest. Maar ten slotte zijn de rollen nu ge keerd. Wij hebben nu Henson in onze macht". „Ik ben bang dat zoo iets te mooi is om waar te kunnen zijn. Maar ver tel me alles, van het begin af! Ik ben suf en verbaasd als iemand die plot seling ontwaakt uit een diepen, lan gen slaap." En Chris begon te vertellen, zoo uitvoerig mogelijk, over alles wat er sinds zijn vertrek en vlucht in de fa milie was gebeurd. Voor Frank was dit natuurlijk een belangrijke en in teressante geschiedenis. Hij zou wel den heelen dag zoo hebben willen luis teren naar de muziek van hare stem Wij brengen een groote collectie DE GROOTSTE SORTEERING BONTVELLEN. FRITS VAN DER VEN - Markt 25, Tel. 1315 - 's-BOSCH. in Noord—Brabant een dergelijke ver pleegster in dienst van het Wit—Gele of Groene Kruis aanwezig is, meende de Commissie ter verkrijging van die hulp samenwerking te moeten zoeken met de Diocesane Vereenigingen het Wit—Gele Kruis in de Bisdommen Den Bosch en Breda en met de Prov. Noord—Brab. Ver. het Groene Kruis. Die samenwerking brengt nog een ander belangrijk voordeel mede. Door ni. de schoolartsen bij hunne instructie te verplichten, zich gedurende de Zaterdag— en Woensdagnamiddagen ter beschikking te stellen van opge- melde Kruisverenigingen, uitsluitend ter bediening van plaatselijke Consul tatie—bureaux voor zuigelingen, zou eenerzljds een ander groot sociaal hygiënisch belang worden gediend en anderzijds de Schoolartsendienst van een aanmerkelijk bedrag (naar raming minstens f 1000) per kring of per arts worden bevoordeeld. Berekend wordt, dat een schoolarts 4 plaatselijke Con sultatie—bureaux kan bedienen. Zoo gezien kan er van een Prov. Schoolartsendienst zeer veel goeds worden verwacht. Wij hopen, dat onze gemeente zich niet aan dezen dienst zal onttrekken, maar door toe treding het bestaan daarvan mogelijk zal maken of vergemakkelijken. V* De Engelsche Arbeiderspartij en de Nederlandsche Socialisten. .Wij hebben, zegt de Maasbode, altijd volgehouden, dat de Engelsche en hebben willen 'staren in haar mooie oogen. Hij was daarheen gekomen, onge lukkig en geheel terneergeslagen om een gunst en een inlichting te vragen, en ziet, daar opeens had hij gevon den alles wat maar in staat was hem het leven weer te doen bezien van 'n anderen kant. „Zóó, zóó!" sprak hij tenslotte. „En dit alles hebt gij bewerkt! Wat moet gij er 'n plezier in hebben gehad, Chris, dat alles meeliep en voortref felijk slaagde, en hoe verstandig en handig zijt ge toch te werk gegaan! En mijnheer Steel is ook zoo geslepen en vindingrijk. Ik heb al zoo dikwerf geprobeerd om de banden, waarin ik door Reginald Henson gebonden ben, te verbreken en mezelf geheel van hem vrij te maken, maar hij is me werkelijk te slim af". „Ja, maar dat is hij toch den lang- sten tijd geweest!" glimlachte Chris. „Het is nog slechts zeer kort geleden, dat ik je vader de oogen heb ge opend!" zei ze. Frank begon te lachen zooals hij het in jaren niet gedaan had. „Zoudt ge me wijs willen maken, dat hij niet weet wie ge zijt?" vroeg hij ongeloovig. „M'n jongen, daar heeft hij geen flauw begrip van! En toen ik jou dien nacht gevangen zette op je eigen vroe gere slaapkamer, wist je er evenmin iets van. Maar hij zal het nu wel spoe dig vernemen". „God geve het!" wenschte Frank vurig, terwijl hij Chris opnieuw aan zijn hart drukte. Arbeiderspartij wezenlijk verschilt van de socialistische beweging op het vasteland. De socialistische pers heeft dat voortdurend bestreden en wij zagen zelfs een enkelen keer in „Het Volk" de Engelsche ministers Snow- den en Henderson als „partijgenoot" aangeduid. Maar wat zegt „Het Volk" nu wel van de houding van den zoogenaam- den partijgenoot Snowden in Den Haag Is het blad er over gevallen, dat mevrouw Snowden met een diadeem getooid, ging tafelen bij H.M. de Koningin Heeft de roode pers geprotesteerd tegen Snowden's scherpe houding, toen hij de dubbeltjes opeischte voor Engeland „Het Volk" schreef, dat er een geestelijke kern in deze stoffelijke eischen zat. Jawel! En nu Snowden zeker is van zijn aandeel, heeft hij er de Duitschers al vast aan herinnerd: „betalen heeren!" Hij ging zelfs zoover, aldus vertelt Sauerwein in de „Matin", dat Strese- mann er zijn verwondering over uit sprak, Snowden zoo te hooren praten, terwijl deze, voordat hij minister was, zich in dezelfde aangelegenheid veel tegemoetkomender heeft betoond. Daarop antwoordde Snowden, dat de woorden van een eenvoudig afge vaardigde en die van een minister niet dezelfde zijn. Als lid van de Engelsche Toen hij weer opzag stond Littimer voor den ingang van het priëel, ter wijl het meest cynische lachje hem om de lippen speelde. „Hij weet het nu", sprak hij tar tend. „O, mijn lieve jonge dame, blijf maar hier. Die uitdrukking van zachte verbouwereerdheid op je ge laat is verrassend mooi. Ik wist niet dat een zoo zelfstandige en vastbera den jongedame als gij zulk een uit drukking kon vertoonen. Het geeft mij lichtelijk een gevoel van meer waarde. En u mijnheer?" Deze laatste woorden werden op onbarmhartiger, strenger toon ge sproken. Frank was opgestaan. Hij zag bleek nu, maar zijn manieren waren eerbie dig en vastberaden. „Ik kwam hier, mijnheer, om juf frouw Crhistabel Lee een vraag te stellen, niet wetend natuurlijk, wie zij was". „Het spijt mij dat ik zulks per on geluk deed", mengde Chris zich in 't gesprek, „maar dit zou niet gebeurd zijn, wanneer ik niet was verrast. Het was zoo warm, dat ik mijn hoornen bril had afgezet en mijn haar had achterover gestreken. En toen kwam Frank en verrastte mij." „Je bent een flinke verschijning ge worden, Chris, dat moet ik zeggen, meisje", sprak Littimer goedkeurend. „Natuurlijk herken ik je nu, en ik moet ook zeggen, dat je er vriendelij ker uitziet dan Miss Lee". Wordt vervolgd. Waalwybscbe en Langstraatsche Coeranl,

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1