erert fifePUROL regeering heeft hij het recht, een andere opvatting te hebben dan vroeger. En de soc. dem „Vorwarts" moet ook tot haar spijt constateeren, dat de Engelsche minister blijkbaar de heele «Internationale" vergeet en voor de Engelsche schatkist zorgt. Wij hebben nooit anders gedacht, want het ligt geheel in de lijn der La bour.Partij politiek maar, zou „Het Volk" niet goed doen den „partijge nootschappelljken" heerSnowden maar een beetje achterbaks te houden? Er is geen sterveling in Engeland of daarbuiten die eenig verschil ziet tusschen het optreden van Snowden of van Churchill en alle mooie praat, jes van de socialistische pers kunnen dit feit niet omver halen." BUITENLAND. 17e Zeppelin. De Zeppelin is van Lakehurst naar Friedrichshafen vertrokken onder com mando van kapitein Lehmann Dr Eckener blijft in Amerika voor zaken Het luchtschip was gisteren den oceaan over, reeds boven Spanje ge signaleerd en zal nu reeds wel op z'n plaats van bestemming zijn. Aanslag op 't Rijksdaggebouw, Er is een bom—aanslag gepleegd op 't Rtjksdaggebouw in Berlijn. Er is weinig beschadigd, alleen een aantal ruiten gesprongen. Poincaré. De toestand van Poincaré schijnt niet zeer geruststellend te zijn. Mac Donald op z'n doorreis naar Genève, kon niet bij hem worden toegelaten. Snowden plaatsvervanger van MacDonuid. Heden is bekend gemaakt, dat Snow den den premier bij zijn afwezigheid zal vervangen. Dit bericht is met gioote instemming van alle kanten ontvangen. Het is vrijwel zeker, dat als MacDo- nald in October naar Amerika gaat, Snowden zijn plaatsvervanger zal zijn Voor het succes van Snowden in den Haag was de positie moeilijk, daar hel bezwaarlijk zou geweest zijn Clynes of Thomas te passeeren: De onlusten in Palestina. Het EngePche ministerie van Kolo niën deelt mede, dat het in het gebied ten Noorden van Safed nog onrustig is, maar in de andere districten word de toestand over het algemeen als kalm beschouwd. Het totale aantal slachtoffers van de onlusten bedroeg op 31 Augustus; 83 muzelmannen, 4 christenen, 109 joden. In de ziekenhuizen waren opgenomen 122 muzelmannen, 10 christenen, 183 joden. BINNENLAND. Katholieke Jeugdbetoogingen. L.l. Zondag hebbben op een 8-tal plaatsen in ons land de Katholieke Jeugdbetoogingen plaats gehad, waar over wij in ons vorig nummer reeds een en ander mededeelden. Voor Brabant hadden die plaats in Eindhoven, Breda en Bergen-op- Zoom. Men schat het aantal deelne mers te Eindhoven op pl.m. 12000; tegenwoordig waren o.m. Mgr. Die pen, minister Deckers. Er werd door Mgr. een H. Mis in de openlucht op gedragen. Mgr. sprak later de jonge lui toe, gevolgd door tal van andere sprekers. In Breda waren ongeveer 8000 jon gens present en ook hier nam Mgr. Hoppman actief deel aan de demon' stratie en sprak hartelijke woorden, vooral omtrent gehoorzaamheid aan het gezag van de Koningin en hare vertegenwoordigers. Ook burgemees ter van Sonsbeek, dr. Frencken en anderen gaven uiting aan hun enthou siasme over deze groote gebeurtenis. Bergen-op-Zoom telde 3500, Hulst 2500 deelnemers, terwijl Maastricht er een 8000 zag. In Utrecht 5000, Hen gelo 3500 en Den Haag haalde het hoogste cijfer van 15000. Overal was groot enthousiasme, 'n indrukwekkende demonstratie met vaandels, banieren en muziek van een 50.000 Katholieke jongemannen, on der leiding hunner voormannen en geestelijke en wereldlijke autoriteiten, niet met zakelijke motieven, maar alleen ter huldiging van en toewijding aan den Christus-Koning. Kardinaal van Rossum. Gisteren is Kardinaal van Rossum te Amsterdam aangekomen, waarbij hij door 't Comité van Ontvangst en Mr. Aangenent werd ontvangen. Er was zeer groote belangstelling aan het station en langs den weg, waar langs de stoet trok, en waar men eer biedig groette of luide toejuichte. Zijne Eminentie ging daarna naar de kerk aan de Obrechtstraat, waar de Bisschop van Haarlem een wel komstrede hield. Dinsdag ging Z.Em. naar het Loo, voor eene particuliere audiëntie bij H.M. de Koningin. Alas trim. Dr. Heijermans te Amsterdam komt in een artikel tot de volgende con clusie; „Gelukt het niet vóór October de epidemie te smoren, dan staat een sterke opleving te vreezen en daar na steeds verder uitzaaien van de besmetting. Vaccinatie en isolatie zijn de eenige middelen". Weldadigheidspostzegels. In December zullen weer postzegels en briefkaarten worden uitgegeven ten bate van et misdeelde kind. Op herhaald aandringen van de centrale propagandacommissie zullen de zegels dit jaar uitdrukking geven aan het doel waarvoor zij bestemd zijn. Van de twee series briefkaarten zal er een gekleurd zijn. De Haagsche conferenlie. Er zijn nadeelige gevolgen voor het Rotterdamsche havenverkeer van de schikking inzake de leveringen in na- tura aan Italië. Terwijl onder de oude regeling het vervoer van Duitsche steenkool over Rotterdam naar Italië met 200.000 ton per jaar verminder de, zal dit vervoer nu binnen enkele maanden met ruim de helft of rond 1.500.000 ton per jaar worden ver laagd. Denk om de voetgangers Het lid van de Eerste Kamer, de heer Smeenge, heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld 1. Is de minister niet van oordeel, dat bij de wegenverbetering, naast de belangen van het snel- en rijverkeer ook die van de voetgangers in het oog dienen te worden gehouden? 2. Zoo ja, wil de Minister dan be vorderen, dat bij den aanleg van nieuwe of de verbreeding van be staande wegen door den aanleg van wandelpaden ook aan de belangen der voetgangers de oudste catego rie van weggebruikers aandacht worde geschonken? Tweede Kamer. De Voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de plaats van den heer J. C. van Beek te Deurne, die zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer niet heeft aangenomen, be noemd verklaard tot lid dier kamer den heer Th. F. M. Schaepman te 's-Hage. In herinnering moge worden ge' bracht, dat de heer Van Beek; die be noemd was in de vacatureDeckers, voor deze benoeming zou bedanken op grond van de overeenkomst inzake kwaliteitszetels der R.K. Staatspartij Nederland en Belgie. Naar de Libre Belgique meent te we ten, zou de aanwezigheid van ver scheidene leden van de Belgische re geering te 's-Gravenhage wel iets ge geven hebben op het gebied van de Nederlandsch-Belgische betrekkingen In goed ingelichte kringen blijkt men zulks te bevestigen, zonder echter ook maar het minste aanvullend detail te willen of te kunnen geven. De Leidsche Lichtfabrieken. De stedelijke gasfabriek te Leiden heeft over 1928 een winst gemaakt v. ƒ300.817. De raming was ƒ211.000 De electriciteitsfabriek maakte een winst van 530.649. Geraamd was ƒ396.700. Fusie. De Margarine-Unie heeft een fusie gesloten met Lever Bros. Een reuzen combinatie van de grootste margari' ne-producent met het grootste zeep- concern. Kon. Familie. De Koninklijke Familie heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan En schede. KERKNIEUWS. St. Radboudstichting. Het Doorluchtig Episcopaat heeft op diens verzoek eervol ontslag ver leend aan den heer C. L. Bressers te Dongen, als lid van het, bestuur der St. Radboudstichting, onder dankbe tuiging voor de langdurige en veel vuldige diensten door hem als zooda nig bewezen. Door het Doorluchtig Episcopaat is als lid van dat bestuur benoemd, de heer Mr. A. Baron van Oldeneel tot Oldeneel, te Oosterhout. Benoeming. Z. D. H. de Bisschop van 's-Bosch heeft benoemd tot Pastoor te Grave den Weleerw. Heer J. B. B. J. Goos- sens, die kapelaan was te Tilburg (Heuvel). Vergadering Doorluchtig Episcopaat. Het Doorluchtig Episcopaat zal, naar „St. Janski." meldt, zijn gewone najaarsvergadering houden te Breda op 30 September. Nieuwe Parochie te Eindhoven. Z. D. H. de Bisschop van 's-Herto- genbosch heeft, naar wij in „St. Jans- klokken" lez-en, den Weleerw. Heer A. de Vries, kapelaan te Eindhoven (Woensel H. Petrus), belast met de voorbereiding eener nieuwe parochie te Eindhoven onder Woensel bij den ouden toren. ZUSTER HERMANA t In het St. Cuneragesticht te Hees- wijk overleed de Eerw. Zuster M. Her- mana, in de wereld mej. Anna Maria Iiuberta Mommersteeg, geboren te Vlij men. 3 Mei 1848. VLIJMEN. Koninginnedag. Zaterdag avond om 8 uur gaf de Harmonie „Concordia" en de Mannenzangver- eeniging „Oefening en Vermaak" een concert voor het gemeentehuis, waar een schitterende versiering en ver lichting voor het borstbeeld van H.M, de Koningin was aangebracht. Onge veer 10 uur nam de Burgemeester het woord en sprak een algemeen dank woord tot allen die meegewerkt had. den om dezen dag luister bij te zetten. Daarna voerde nog het woord de heer P. J. van Hout, president der Harmonie. Hierna werd met begeleiding door de Harmonie door allen het Wilhelmus gezongen waarna' de Harmonie ge volgd door veel publiek naar de Concertzaal trok bij den heer Boom. y4)RUNEN. De Handboogschutterij Cönstantia, gevestigd bij den heer Th. Elshout, behaalde op het Bondscon cours te St. Michiels Gestel de 3de prijs en den eersten Kampioensprijs, terwijl de Handboogschutterij „de Wet's zo nen", den lsten prijs en de 3de Kampi oensprijs bemachtigden. Voorwaar een mooie prestatie. -Ter gelegenheid van den verjaar dag van H. M. de Koningin werd Zater dag door de Harmonie ,,de Volharding" een muzikale wandeling gemaakt dooi de gemeente, die natuurlijk veel be langstelling trok. A/ Gisteren had op de doelen bij den heer H. Pulles-de Wit de jaarlijk- sche prijsver schieting plaats van de Handboogschutterij „De Wet's Zo nen". De Voorzitter heette allen wel kom en wekte allen op tot een aange namen en gezelligen strijd, waarna 't schieten een aanvang nam. De prijzen werden behaald als volgt: Ie pr. H. de Kruijf, 2e pr. N. van Bladel, 3e pr. J. de Gouw, 4e pr. J. v Loon, 5e pr. L. de Gouw, 6e pr. A. v Bladel, 7e pr. L. van der Lee, 8e pr J. van Drunen, 9e pr. L. van Kuik 10e pr. H. de Wit, lie pr. Jos Keetels 12e pr. W. Roestenberg, 13e pr. J. v Loon Jz., 14e pr. M. v. Loon, 15e pr H. Pulles, 16e pr. H. de Gouw, 17e pr. F. Heijmans, 18e pr. Th. v. d Bosch, 19e pr. J. de Kruijf, 20e pr H. v. d. Bosch, 21e pr H. v. Bladel, 22e pr. H. de Wit, 23e pr. J. v. d. Brand 24e pr. Jos. Wilgers, 25e pr. L. Kee tels. De rozenprijs werd behaald door H. de Kruijf. De verrassingsprijsïe H. de Wit, 2e L. Keetels. Na uitreiking der prijzen bleven al len nog een poosje gezellig bijeen. ELSHOUT. Elshout is in feesttooi Voor de woning van den heer W. Kem penaars was een groote eereboog aan gebracht en het huis was met guirlan des en talrijke bloemen versierd. Van af de woning tot aan de Kerk waren wimpels langs de straat geplaatst en bij de kerk was een mooie eereboog op gericht. De kerk was eveneens smaakvol ver sierd. Dit alles gold een van Elshout's zonen, den Eerw. heer J. Kempenaars in de orde der Norbertijnen van de abdij Berne te Heeswij k, die vandaag zijn eerste plechtige H. Mis zou opdra gen. Onder klokkengelui en begeleiding der harmonie trok om half 10 een groo te stoet naar de kerk. Bij het binnen komen werd door het zangkoo'r ,,Lau date Domino" aangeheven, waarna het Veni Creator werd gezongen. De jonge priester droeg vervolgens de H. Mis op met assistentie van den Eerw. heer J. v. Dal uit Drunen en den Eerw. Pater de Jong uit het Norbertus- gesticht alhier, resp. als diaken en sub diaken, terwijl de ZeerEerw. heer Pas toor Willems als Presbyter-assistent tum Ergo gezongen, waarna den zegen werd gegeven. Vervolgens werd door het zangkoor de vierstemmige Priester- antate van Haagh C.S.S.R. op zeer ver dienstelijke wijze uitgevoerd. Tehuis werd de Neomist door mej. Klijn namens de buurt toegesproken. Daarna feliciteerde de heer Willems, Voorzitter van de buurt-commissie, den jongen priester. Mr. Loeff, Burgemees ter van Oudheusden en Elshout, die met zijn Echtgenoote aanwezig was, ver kreeg hierna het woord om den jeug digen priester geluk te wenschen. Diep getroffen dankte de jeugdige Neomist allen voor de belangstelling bij dit feest betoond. Om drie uur werd door den Neomist een plechtig Lof gecelebreerd met as sistentie van den, Eerw. Pater de Jong en den Eerw. heer Vincent Bats uit de Abdij Bern. Het dames-zangkoor luis» terde dit met gezangen op. Na liet Lof werd een feestlied gezongen door alle aanwezigen. Om 7 uur werden door de Harmonie en Liedertafel een serenade gebracht. Toen elk een paar nummers hadden uitgevoerd, sprak de Eerw. heer Kape laan Gründeman den Neomist toe. Zijn EeTw. dankte den spreker voor zijne sympathieke woorden, ook de Harmo nie en Liedertafel voor deze spontane ovatie hem gebracht. Daarna werd door een dameskoor; nog een feestlied uitge voerd. Namens zijn ouders gaf de Pries ter ieder een enveloppe met inhoud, waarmede dit feest geëindigd was. SPRANG—GAPELLE (V.m. Sprang). Ds. P, A. A. Klihener van Nieuw- poort heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier bedankt. Tot onderwijzeres aan de Chr. school alhier in benoemd Mej. J. J. Kalis te Zwingelspaan. J.l. Vrijdagavond ontstond alhier begin van brand bij den landbouwer Ophorst aan het Oosteinde. Vermoed wordt dat de brand is ontstaan door een vuurpijl die op het met riet gedekte dak terecht gekomen moet zijn een uur voordat de brand werd ontdekt, werd er door een aantal jongens met vuurpijlen gegooid. Gelukkig wist men het vuur nog spoedig te blusschen. De heer C. Klootwijk gaat onze plaats metterwoon verlaten om zich te Rotterdam te vestigen. Men ziet alhier den heer Klootwijk zeer noode vertrekken, waar hij zich zoowel op kerkelijk-als vereenigings- gebied zeer verdienstelijk heeft ge maakt. In tal van vereenigingen be kleedde hij bestuursfuncties, hij was o.a voorzitter van de Afd. Sprang van den Chr. Fabrieksarbeidersbond, 2e voor zitter van de Afd. Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium", 2e voorzitter van de A R. Kiesvereeniging, leider der Qeref. Knapenvereeniging en^der Geref. Zondagsschool. Tevens was hij sinds jaren lid van den Kerk raad der Oeref. Kerk, waarvan de laatste jaren als ouderling. Wij hopen dat het dhr. Klootwijk in zijn nieuwe woonplaats in alle op zichten naar wensch moge gaan. Door de Afd. Sprang van Patri monium werd ter gelegenheid van den verjaardag van H M. de Koningin het navolgende telegram verzonden „Aan H.M. de Koningin, 's Qravenhage. De afd. Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium" feliciteert Uwe Majesteit met de herdenking van het feit Uwer geboorte. Onze bede zij Spare de Heere Uwe Majesteit tot in lengte van dagen voor land en volk. (w.g.) DALMAIJER, Voorzitter." CAPELLE. De verjaardag van H M. de Koningin Wilhelmina is te dezer plaatse niet onopgemerkt voorbijge gaan. Van de openbare gebouwen benevens van tal van particuliere woningen wapperde het nationale dun doek Des namiddags werden op een weiland aan de Nieuwevaart, daartoe welwillend beschikbaar gesteld door den heer W. B. Rijken, onder leiding van het onderwijzend personeel der verschillende scholen, bijgestaan door een comité bestaande uit de heeren J. G Addink, G. A. S. de Bas, A. v. d. Hoek en H. Kerst volksspelen voor de schoolkinderen uit deze gemeente ge houden. Een groot aantal belangstel lenden volgde met spanning deze wed strijden, waar voor de winnaars zeer mooie prijzen waren uitgeloofd, terwijl de verliezers een aardigen troostprijs ontvingen. Ons muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" luisterde onder geen stukgaan en pijn meer en ook geen naschrijnen der huid, als men vóór het in- zeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig fungeerde. Het zangkoor dat versterkt leiding van haar directeur, den heer was met zangers uit Waalwijk, Drunen, Nieuwkuijk, zong onder leiding van den heer J. v. Heijst, op zeer verdien stelijke wijze de vierstemmige Mis „Sancti Servatü St. Bartholomeus. Na 't evangelie betrad de ZeerEerw. heer Pastoor Willems den kansel om de feestrede te houden. Met zijn beken de welsprekendheid schetste ZijnEerw. de verhevenheid van het Priesterschap, A. Christ, deze kinderfeesten op. Een lampionoptocht door tal van kinderen op eigen gelegenheid geformeerd vormde een aardig slot van dezen in alle opzichten uitstekend geslaagden feestdag. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" alhier zal a s Zaterdagmiddag, daartoe uitgenoodigd, de door de ver- eeniging „Koninginnedag" tevm. Be wijzende op den plicht en de macht van soijen te houden Oranjefeesten opiuis- cLen priester. Na de Hoogmis werd Tan- teren. Gedurende de maand Aug. 1929 werden ter gemeente-secretarie alhier voor den Vleeschkeuringsdienst aan gegeven 26 runderen, 40 varkens en 4 geiten. WASPIK. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 6 September 1929 des namiddags zes uur. Aan de orde is: 1 Mededeelingen. 2 Aanbieding gemeenterekening over het dienstjaar 1928 en begrooting voor het dienstjaar 1930. 3 Benoeming Commissie van onder» zoek. 4 Aanbieding gemeente-verslag en verslag Volkshuisvesting. 5 Vaststelling steunregeling bij werk loosheid. 6 Aandeel in de kosten van advies tot het leggen van buizen enz. voor gasvoorziening. 7 Aanvrage om de boomen langs den Stationsweg te verkoopen. 8 Adres van B. de Bont inzake havengeld en losplaats. 9 Toetreding der gemeente tot den schoolartsendienst. Zaterdagavond werd wegens den verjaardag van H. M. de Koningin een concert gegeven op de kiosk voor het gemeentehuis door de Harmonie Volks vlijt en Volksvermaak alhier. Onze dorpsgenoote Mej. M. Brobx slaagde dezer dagen te Breda voor 't examen hoofdacte. Voor den Vleeschkeuringsdienst werden in de afgeloopen maand ter secretarie aangegeven 10 runderen, 22 varkens en 4 kalveren. Wijl. door het R. K. Zangkoor a.s. Zondag wordt deelgenomen aan den Zangersdag te Waalwijk, zal op dien dag de Hoogmis, zoowel in de parochiekerk als in de St. Theresia- kerk te Waspik-boven, plaats hebben om 7 uur, de stille H. Mis om 10 uur. RAAMSDONKSVEER. Het was Za terdag een echt Oranjefeest alhier, den ganschen dag begunstigd door het heerlijkste zomerweer. Om half acht begon het reeds met de reveille. Hon- derden bij honderden waren getuigen van het opstellen van den zoo schit terenden optocht, die uit niet minder dan 26 groepen bestond. Voorop een nijverheidswagen en gesloten door een vliegmachine. In het bizonder trokken de aandacht: Zigeunerswagen, Vroo- lijke Tirolers, Huishouden van Jan Steen, Boerenbruiloft, Reddingsboot, Sneeuwkoningin, Hollandsche Maagd Hans en Grietje, Oogstwagen, Sneeuw witje en de Elf Provinciën. Dit neemt niet weg dat de overige wagens er ook mochten zijn. Alle getuigden van goeden wil om den stoet zoo prachtig mogelijk te maken. De route was door het heele Veer en het Dorp, vanzelf duurde het heel wat uren eer de stoet ontbonden kon worden. Dit punt van het programma was zeer zeker een der mooiste. In den voormiddag was er ook gelegenheid tot het bezichtigen van het nieuwe Raadhuis. Het zou niet onaardig geweest zijn toegangskaartjes uitgereikt te hebben, dan toch was het getal bezoekers precies bekend geweest. Beslist zullen wel een paar duizend inwoners de gelegenheid aangegrepen hebben om zich te overtuigen van de schoonheid van dit gebouw, dat den Burgemeester, denEdelachtbaren Heer Moons met den Raad alle eer aandoet. Van 1 tot 1,45 voetbalmatch tusschen de Veersche Boys en de Zilverenmeeuwen, welke laatste met 2—0 de overwinning be haalden. Van 1,45 tot 2,30 korfbalwedstrijd tusschen NOAD en BLEI van Geer- truidenberg. Deze strijd gaf als eind resultaat 1—4. Van 2,30 tot 3,15 Veersche Boys II tegen Zwaluwen welke laatsten de overwinning wegdroegen met 31. Van 2—5 uur Kinder- en Volksspe- len. Een menigte van menschen sloeg deze spelen met groote belangstelling gade. Ongeveer 900 kinderen allen met Oranje gesierd hebben zich inge spannen ter verkrijging van een prijs. Van 3- 5 gaf het Programma aan Concert door het Koninkl. Muziekkorps der Kon. Sigarenfabr. EugèneGoulmy en Baar, Dir. Joh. Wierts. Door dit korps werd het volgend programma schitterend afgewerkt: 1. Volksliederen, 2. Heil Lands vrouwe, 3. Ouverture Nabucodonosor, 4. Tresoromio Grand Valse, 5 Musi- kalischer Wettren. 6. Ouverture Dichter und Bauer, 7. Frères Joyeux, 8. Pot- Doozen 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2