i'l! firn het zn. D voor allen die Sukkelen 1 No. 70. Woenscl. 4 Sept. '29. 52e Jrg. 1 I TWEEDE BLAD. II PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 3 Sept. 1929. Koninginnedag. Kinderoptocht. Zaterdagmiddag. Onder witte zonnebrand hangen de rood—wit—blauwe dun-doeken van groote en kleine gevels en wiegen in de zoeming van den wind. Onze anders zoo grauwe straten bie den vandaag een feestelijk vertoon. D'r zit ook zon in de vele koppen, die zich dezen middag in de richting van het station bewegen. Bij het station komen de Oranje kinderen samen. Om half drie waren de meesten al aanwezig en noteerden de juryleden voor den optocht, de heeren B. Timmermans—Verschure, H, Wiesman en M. A. j. van Liempt, reeds hun eerste indrukken. Prins Carnaval zat in feestelijke kleedij op zijn troon temidden van een blauwgekielde Carnavals-groep. De kleine pretmakers zagen met begeerige blikken naar 't koekhuisje voor ben, waar Hans en Grietje bij de oude heks uit 't sprookje van Grimm bleken aangeland te zijn. De nijdig gebrilde heks stond in de deur opening en had zoo een vrij -gezicht op den fijnen sprookjes wagen van de kinderen de Greeff, Verwiel en Tielen. De baardige Kabouters zaien diep in 't zand en zouden gaarne een scha duwplekje hebben willen zoeken onder de groote paddenstoelen. En we ge- looven, dat de kleine, licht-gevleugelde feëen 't ook erg warm hadden, net zoo goed als de groep kinderen Sie- mer, die te stoven zaten in het be suikerde van echt koek gebouwde huisje; een voorstelling evenais dat van de kinderen Weijers, uit het sprookje van Grimm. Luchtiger was de mooie groep van de kinderen Ch. Hoffmans, met hun mooien herfstwagen en witte pakjes, met band van lijsterbes. Dan waren er nog keurig versierde wagens en fietsen. Een paar Zeppelins wachtten on rustig op het sein om te kunnen starten voor de vlucht door de Sta tionsstraat, Grootestraat en Mr. van Coothstraat naar het landingsterrein, waar ze dan gelauwerd zouden worden. Het is een heele bedrijvigheid bij het Station en de jury heeft geen gemakkelijke taak. Eindelijk is de stoet geformeerd en kunnen we een goed overzicht krijgen. De deelname blijkt iets minder dan verleden jaar' maar is kwalitatief veel beter. Er is door de deelnemers, aan de versiering van fietsen, wagens en 't samenstellen van groepen e. a. zeer veel zorg besteed, 't Geheel zag er werkelijk mooi uit en zal aan „W. B." ongetwijfeld voldoening hebben ge schonken. Niet minder natuurlijk aan de talrijke belangstellenden die langs de straat stonden geschaard, toen de feestelijke stoet onder begeleiding van de Harmonie „St. Crispijn" die niet te vroeg verscheen door de zonnige straten trok. Teruggekeerd bij het Station steeg natuurlijk de spanning onder de deel nemers. Onder hoera's werden de prijzen ontvangen. 't Oordeel van de jury luidt ais voigt Versierde fietsen. Ie prijs Berry van Loon. 2e Louis Aarts. 3e Ina Minderhout. 4e Jan Gruppelaar. Wagens. Ie prijs Sprookjeswagen (Kinderen de Greef, Verwiel en Tielen.) ie Groep kinderen Weijers. 2e Groep kinderen Siemer. 3e Groep kinderen Mombers, Schaap en Mortier, (Car navalsgroep.) Poppen- en Kinderwagens. Ie prijs Tonny Hoffmans. 2e Kareitje Langermans, (ver sierde Kinder-auto Zwaan.) 3e Jopie v. d. Lee, (Holland sche Molen.) 4e Nelly Strijk, (Poppenwagen.) 4e Kees v. Velthoven, (Ver sierde wagen,) Groepen. Ie prijs Groep kinderen Hoffmans. 2e Groep kinderen de Kort, v. Erp, de Kort—Kiijberg r en Lodestijn, (Zeppelin.) 3e O. Hoffman, (Zeppelin.) i 4e Harry Vesters en Henky II Oudkerk, (Zeppelin.) Figuren. Ie prijs niet toegekend. 2e Miesje Kiijberg, (Zigeu nerin.) 3e R. v. Mil, (Ponny.) 't Was een &maakvolie kinderoptocht, die de jeugd en tevens de belang, stellenden aeker Meel genoegen schonk, 't Is ons onbegrijpelijk dat de ouders de deelname hieraan nog niet meer bevorderen. Ten omstreeks 6 uur trok de leider der W. G. v., de heer Prlncen m?t z n leden en jongens der Rijkscur- sussen naar 't Patronaatsgebouw van St. Clemens, om met bazuingeschal en tromgeroifel de Harmonie „St. Jan" af te halen, die haar op den tocht door de gemeente zou vergezellen en I tater hare uitvoering keurig opluisterde. Door de verzengende hitte moest de marsch ingekort worden en bleven St.- Antonius en Mr. v. Coothstraat van de gymnastiek—propaganda verstoken. Ten half acht ving de demonstratie op de Markt aan onder belangstelling der steeds aangroeiende menigte. Een gymnastiek—uitvoering blijft blijkbaar eene geweldige attractie voor 't pu bliek de toeschouwers groeiden aan van honderden tot duizenden en waren niet karig met applaus. Nu de gebo den nummers waren dan ook die be langstelling overwaard, al werden ze in hoofdzaak door de jongeren gege ven. Dat Evert even z'n militair- met het gymnastiek-pak verwisselde en kranig meedemonstreerde was een atttractie te meer. Vooral de brug—oefeningen, paard- turnen en de rek—oefeningen werden met een enthousiast applaus begroet, terwijl de standen een waardig slot vormden. In een wooid W. G. V. gaf weer een kranige uitvoering, een bewijs van gestage oefening en goede leiding, een voldoening voor de club en voor 't publiek, een goede propaganda voor de W. G. V. en de gymnastiek in het algemeen, terwijl aan het bestuur wel een openlijk woord van dank mag worden gebracht voor de immer be reidwillige medewerking. De gymnas- ïiek blijkt een groote attractie, de harmonie „Concordia" van Loon op- Zand schijnt wel een magische kracht uit te oefenen op 't publiek van Waalwijk en omgeving, waar toch ook feestelijkheden werden gegeven en zei den of nooit hebben we zooveel men- schen op de Markt gezien„de Slag van Waterloo" heeft natuurlijk 't zijne er toe bijgedragen. Door omstandigheden buiten den wil van directeur of bestuur moest een kleine wijziging gebracht worden in het programmadat heeft niets af gedaan aan het welslagen van dit concert,"dat wat verzorging en muzikale uitvoering der nummers betreft op een bijzonder hoog peil stond. Van begin tot 't einde was de uitvoering su bliem, een vertolking der zware num mers, die men haast zou zeggen niet beier kan, die „af" was in elk op zicht, correct en zuiver, klank en stem mingsvol, melodieus overal. Wat moe ten we noemende openings-marsch van Blankenburg, de Hongaarsche Rhapsodie van Liszt bovenaan; de mooie Indische Tatjana; al het gebo- dene was goed tot in de kleinste kleinigheden. Wat een studie van de leden, wat een zorg, een ijver, een kennis van den directeur moeten sa menwerken om zoo'n geheel te krij gen, dat het publiek doet genieten, zooals dat Zaterdag het geval was. Het nummer was „de Slag van Waterloo", dat muzikaal weergeeft een l7-tal scènes uit deze volkeren- slag. Door de hulp van onzen burge meester. de welwillende medewerking van een zestal landstormers en de be reidwilligheid van eenige Marktbewo- ners kon dit nummer uitgevoerd wor den op de wijze, zooals het attractive nummer vraagt o m. met geweer- en bengaalsch vuur. Met groote belangstelling en onder ademlooze stilte werd de herinnering aan „den Slag van Waterloo" gevolgd, men verplaatst zich in 't garnizoens leven, men hoort het signaal van den strijd, de alarmsignalen, de slag, het staken van het vuur, de marche fune- bre, 't dankgebed en ten slotte onder 't effect der bengaalsche verlichting het „Wien Neerlandsch Bloed." En 't publiek barstte uit in een daverend applaus voor de uitstekende uitvoering in eik opzicht van dit mooie nummer. „Concordia" heeft ons weer een pracht—uitvoering bezorgd, een mu zikale avond als zelden tevoren hier gegeven is. Daarvoor dank aan 't corps, maar zeker aan den eminenten leider, den heer A. A. Groot. We behoeven niet te zeggen, dat de café's dezen avond druk bezocht wer den vooral die rondom de Markt en dat ook de nieuwigheid „het Konin- ginnebal" in Musis Sacrum een aar dige attractie voor dien feestavond bleek te zijn. Zondag. Zondagmorgen werd de viering voortgezet met een Matinée der Lie dertafel „Oefening en Vermaak" op de kiosk, dat ook veel belangstelling trok. Het welgekozen programma werd uitstekend afgewerkt en 't publiek toonde zich zeer dankbaar tegenover zangers en directeur zoo'n Matinée wordt blijkbaar zeer op prijs gesteld, zoodat dit 's zomers wel eens her haald mag worden. In „de Twee Kolommen" werd tot half drie eSn aardig Matinée gegeven door een Bosch'—Strpkwartet, wat te oordeelen naar het aantal en de stem ming der bezoekers zeer in den smaak viel. Tot slot gaf onze Harmonie „St. Crispijn" des avonds een groot Concert op de Markt. Begrijpelijkerwijze was 't op de Markt niet zoo vol als den avond te voren, maar toch deed het aangenaam aan dat ondanks tal van omstandig heden, zoovelen waren opgekomen om te genieten van het mooie pro gramma, ;dat de Harmonie had saam- gesteld. Noemen we b.v. „Le Freischutz", „Concert aria" voor Clarinette si b, „de Fremersberg". „Les Cloches de Corneville", „Motieven uit Opera's" van Verdi, dan zal men begrijpen, dat met een uitstekende uitvoering, er te genieten viel. De Harmonie demonstreert telkens dat het haar ernst is en dat ze met ijverige studie en onder goede leiding steeds voorwaarts gaat. 't Was in elk opzicht een mooie en goede uitvoe- ling, die zeer werd gewaardeerd en waarvoor corps en directeur een woord van hulde mag gebracht. Uit dit verslag mag men conclu- deeren, dat het Koninginnefeest in Waalwijk weer uitstekend is geweest, onder groote belangstelling van inwo ners en buitenmenschen. Wij zouden ten slotte aan de Waal- wijkers willen vragenIs nu de orga nisatie van dergelijk feest voor kleinen en grooten door „Waalwijks Belang", straks de oprichting van een ijsbaan, dan weer de organisatie van een etalage—wedstrijd en zoo meer, niet waard een dergelijke vereeniging te steunen. Kunnen zich nu niet eens eenige tientallen nieuwe leden opge ven, om „W. B." met een contributie van f 2 per jaar te steunen Opening Nieuwe School „St Clemens'. Voor de St. Clemens-parochie was Maandag 't plechtige oogenblik aan gebroken, waarop men een eigen school voor de mannelijke jeugd zou openen. Des smorgens om 9 uur droeg de herder der parochie, de Z E. heer pastoor een H. Mis op, die door vele belang stellenden werd bijgewoond. Zoo merkten we o.m. op den Bis- schoppelljken hoofdinspecteur van het R.K. onderwijs, den Z.Eerw. heer Goors, pastoor Buijs, de kapelaans Sanders en Beekmar.s, Mevr. Jansen, Inspectrice van het L. O., Burgemeester Moonen, Wethouder Smolders, Gemeente-secr. van Liempt, Drs. de Vries en J. Tielen, leden van de Commissie van toezicht op het L.O., Broeder Overste van de St. Petrusschool, de Raadsleden Don kers, Loeff en Pullens, de leden van 't Kerkbestuur, de Gem.-bouwkundige het hoofd der nieuwe school met de onderwijzers en de kinderen. Na de H. Mis beklom de Z.Eerw. heer Goors den kansel. Hij zeide, dat er reden tot verheuging is over de totstandkoming der nieuwe school, zoowel voor de kinderen als de ouders, maar bovenal is er vandaag reden tot blijdschap voor den herder dezer parochie. Z E. zette dan uiteen, dat er drie gebouwen zijn, welke bijzonder zijn aangewezen voor de opvoeding van het kind, nl. het ouderhuis, het huis Gods en de school. De voornaamste taak in het opvoedtngswerk ligt bij de ouders zij toch hebben de grootste en heiligste rechten op het kind. Voor de zuiver godsdienstige vorming beeft God in de eerste plaats de H. Kerk aangewezen. Tusschen huis en kerk staat de school, waar de kundigheden worden opge daan voor het burgerlijk en maatschap pelijk leven. De opvoeding der jeugd is van het allergrootste belang en daarom heeft de H. Kerk van dit punt altijd zooveel werk gemaakt. De school zoo zegt spr., is een verlengstuk van de kerk, daarom staat ze er ook zoo dichtbij. De herder dezer parochie heeft met geduld maar ook met een vurig verlangen uitgezien naar de totstand koming van deze school. Men mag nu zeer zeker ook vertrouwen, dat hij aan haar zijn groote zorg en toewijding zal geven. Met het Kerkbestuur heeft de herder er naar gestreefd echt gods dienstig personeel aan de school te krijgen, waaraan men zijn kinderen gerust kan toevertrouwen. De parochia nen mogen verwachten, dat hun herder daarin geslaagd is. Dan wijst spr. op de verantwoor delijke taak der onderwijzers. Zij moeten het onderwijs voortzetten met een Roomschen geest, maar ook zorgen dat het in maatschappelijk opzicht bij geen enkele andere school ten achter staat Spr. spoort de ouders aan de onder wijzers daarbij te helpen en het gezag van het personeel bij de kinderen hoog te houdende kinderen des 's morgens naar de H. Mis te zenden en nooit om een futiliteit thuis te houden. Ten slotte richtte Z.E. nog enkele vermanende woorden tot de jeugd om steeds goed het onderwijs te volgen. Na 't zingen van 't Veni Creator trok men onder klokgelui in processie naar het nieuwe schoolgebouw. Daar aan gekomen verrichte pastoor van Erp de plechtige inzegening van het gebouw. Na de gebruikelijke ceremoniën ver zamelden zich alien in de gymnastiek zaal, waar allereerst het woord werd gevoerd door den Z.Eerw. heer pastoor der St. Clemensparochie. Vandaag is het voor de St. Clemens parochie een plechtige dag, aldus Z.Eerw. en alle aanwezigen zullen daarvan wel overtuigd zijn. In de laatste maanden is er iets bijzonders gebeurd, er is een gebouw opgetrokken waarnaar spr. lang heeft verlangd. Voor de totstandkoming van het gebouw brengt spr. allereerst dank aan God. De wettelijke toestemming voor het bouwen der school heeft men goed gunstig ontvangen van het Gemeente bestuur van Waalwijk. Daarom brengt spr. dank aan het Dagel. Bestuur en den Raad van Waalwijk. Dank brengt hij ook aan Mevr. Jarjsen, de Inspectrice, die haar goedkeuring heeft gehecht aan de school. Spr. dank gaat ook bijzonder uit tot den ontwerper, den gemeente architect, den heer G, v. Huiten, die een eenvoudig, degelijk, maar schoon gebouw heeft ontworpen, dat ook zeer doelmatig is ingericht. Hij dankt den heer v. Huiten ook voor het dagelljksch toezicht. Vervolgens betrok spr. in zijn dankwoord den uitvoerder, den heer Pennings uit St. Michiels Gestel, voor de keurige uitvoering en afwerking van het gebouw, waaraan ook de werklieden hun aandeel hebben gehad, Bijzonder brengt spr. dank aan den Hoofdinspecteur, den Z.E. heer Goors, die vandaag nog elders bij de opening van een school had moeten zijn, maar de voorkeur aan Waalwijk heeft gegeven. Vodr het degelijk onderwijs dat de jongens vroeger op de St. Petrusschool hebben ontvangen, zegt spr. dank aan den Broeder-Överste en de anderen, alsmede aan de heeren Geestelijken met Verstopping of moeilijken, tragen en onregtlmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. van St. Jan, die zich daarbij belast hebben met het catechismus-onderwijs Spr. zei, dat men gehoopt had mor gen reeds de school in gebruik te kunnen nemen, maar omreden de banken nog niet klaar zijn, zal men nog enkele dagen geduld moeien heb ben. Met vertrouwen kan men het eerste schooljaar tegemoet zien. Men heeft een goede keuze in het school hoofd en de onderwijzers, zooals de Inspectrice en de Hoofdinspecteur heb ben bevestigd. Spr. durft vertrouwen dat allen hun beste krachten aan de opvoeding der jeugd zuilen geven. Hierna voerde de Edelachtb. heer Burgemeester het woord. Met zeer veel genoegen, aldus spr., is het Dagel. Bestuur binnen een tijds verloop van één jaar voor de tweede maal tegenwoordig bij de in gebruik neming van een nieuwe R.K. school. Bij de opening van de nieuwe Meisjesschool in de St Antonius- parochie heeft spr. gezegd, dat de leiding van en het toezicht op de geestelijke en godsdienstige opvoeding van de jeugd den herder der parochie een groote voldoening moet schenken, maar daardoor ook zijne verantwoor delijkheid zal verhoogen. De school eischt van den pastoor een onafge broken zorg en groote toewijding De resultaten van een goede godsdienstige en maatschappelijke vorming zullen voor den pastoor een prikkel zijn om zich daaraan met hart en ziel te geven. Spr. onderstreept het groote belang eener school voor deze parochie. De lange tocht naar Waalwijk bood voor de jongens uit deze parochie zooveel verlokkende gelegenheden om zich te oefenen in vlugheid, kracht, handig heid en trefzekerheid, dat men daarin een groote vaardigheid heeft verkregen. Nu men hier zelf een school heeft, zullen deze mannelijke eigenschappen wel tot hun gewone proporties worden teruggebracht. Het Gemeentebestuur heeft met veel genoegen medegewerkt, om het ideaal van den pastoor te verwezenlijken. Spr. heeft de overtuiging dat de ouders den herder hunner parochie dankbaar zul len zijn voor de wijze waarop hij het onderwijsprobleem hier heeft opgelost. Dan brengt spr. dank aan Mevr. Jansen voor de verleende medewerking en den heer van Huiten voor hetont- werp der school. De laatste heeft wel de dankbaarste taak, zegt spr., omdat de monumenten nog na jaren zullen getuigen van de ontwikkeling van Waalwijk. Hulde brengt hij aan den uitvoerder den heer Pennings, die zich heeft doen kennen als een ijverige, vlotte en sympathieke persoonlijkheid. Spr. hoopt dat de jongens die hier gevormd worden een sieraad worden voor school en parochie en zullen opgroeien tot doelbewuste mannen, dragers van het R.K. beginsel. Hiermede droeg spr. de school over aan het kerkbestuur. Vervolgens feliciteerde Mevr. Jansen den pastoor met de opening der nieuwe school, waarna hij zoolang heeft uitgezien. Bij haar eerste bezoek alhier, in 1924, vroeg Z.E. reeds aan spr. of het ook mogelijk was om voor deze parochie een eigen school te krijgen. Dank brengt spr. voor de samenwerking met het Gemeente bestuur. Zij feliciteert den heer Velt- man en het overige personeel en hoopt dat deze school zal concurreeren met de beste uit den omtrek. Namens de parochianen sprak de heer Pullens woorden van dank aan den ZËerw. Heer Pastoor en onder schreef de woorden van anderen over de groote beteekenis en machtigen invloed van de school. Spr. riep het welkom aan het hoofd der school en de overige onderwijzers. Hij prees den heer Veltman als een man met groote gaven, waaraan men gerust de kinderen kan toevertrouwen. Mede namens zijn collega's dankte de heer Veltman allen die zijne be noeming hebben bevorderd. Spr. is zich met de andere overtuigd van de groote verantwoordelijkheid, maar men zal zich beijveren naar allerbest ver mogen de opgeiegde taak te vervullen. Spr. vraagt samenwerking tusschen school en huis, ja eischt dit van de ouders uit naam van het kind. Met den steun der ouders en onder Gods zegen kan men met vertrouwen de toekomst tegemoet gaan. Ten slotte sprak Drs. de Vries, namens de Commissie van Toezicht op het L.O. Met voldoening, zeide spr., heeft de Commissie gevolg ge geven om binnen 10 maanden 'n tweede school mede te openen. Dat is een bewijs dat er hier nog een rijke kinder schaar is, waarin spr. een uiting ziet van gezopd familieleven. Hij wenscht het Gemeentebestuur geluk, dat van daag de tiende school opent. Eveneens feliciteert spr. hei Kerkbestuur. Wanneer spr. het rapport nagaat dat door de Commissie in 1921 is uitgebracht inzake den toestand der Openbare Scholen, dan kan hij nu met voldoening vaststellen, dat men in eik opzicht is vooruit gegaan. Aan het personeel geeft spr. ten slotte den raad, in de kerk de richt lijnen te zien om het onderwijs en de opvoeding op een hoog plan te brengen. Aan het slot dankte pastoor van Erp de verschillende sprekers Geslaagd. De heer M C- M. van dèr Heijden alhier, die Vrijdagavond benoemd werd tot onderwijzer aan de O. L. School alhier, slaagde 1.1. Maandag te Breda voor de Hoofdacfe. Dit dubbel succes is wel een dubbele felicitatie waard. Inenting. Maandagavond werd gelegenheid gegeven tot kostelooze koepokinenting tegen Alastrim. Heel veel gebruik is er niet van gemaakt. Een der oorzaken zal wel zijn, dat gepubliceerd is, dat deze zou plaats hebben in 't Gymnas- tiek-Iokaal. Verschillende personen deelden ons mede dat de deur van dit lokaal aan de straatzijde gesloten was en zij daarom onverrichterzake huiswaarts keerden, niet wetende dat de toegang over de speelplaats was. Collecte. De collecte voor 't Blindengesticht te Wolfheeze heeft in onze gemeente opgebracht ruim f57 Grondaankoop. Bij publieke inschrijving werden gister door den ontvanger der Registratie en Domeinen alhier verkocht de perceeltjes bouwterrein, gelegen aan de Oostzijde van de° Mr. v. Coothstr. (2x14 M.) en ten Zuiden van de Rijksvakschool. Beide perceelen werden aangekocht door de gemeente Waalwijk voor f180,— per strekkende meter. De Ziektewet en de Middenstand. Reeds meermalen hebben wij in dit blad gewezen op de financieele ge volgen voor den Middenstand welke de uitvoeriqg der Ziektewet met zich medebrengt. Van Rechtswege wordt het dienstpersoneel tegen de geldelijke gevolgen van Ziekte verzekerd. Bij ziekte wordt 80 pCt. van het loon uit betaald gedurende ten hoogste 36 weken per kalenderjaar. De kosten der ver zekering moeten ingevolge de wet be taald worden door den patroon, die de helft op zijn personeel kan verhalen. Die kosten worden geraamd op f 15.— per f 1000.jaarloon. Het bestuur van de R.K. Middenstandsvereeniging is van oordeel dat de uitvoering dezer wet op buitengewone wijze de belan gen der Middenstanders raakt en het heeft het daarom noodig geacht de wet door een deskundig spreker te doen verklaren en uiteenzetten in een openbare vergadering, waartoe niet alleen de leden der middenstandsver. worden uitgenoodigd doch ook de niet georganiseerden; Deze vergadering heeft morgenavond, Donderdag, plaats in Hotel Verwiel des avonds om 8 uur. Als spreker zal optreden de Heer Besters uit Den Haag. Om de belangrijkheid van deze vergadering vetrouwen wij, dat geen enkel middenstander, die personeel in dienst heeft, zal ontbreken. Koninginnefeesten op 7 September te v.m. Besoijen. 2'/2 uur opstellen aan de Haven van de Muziekvereen. „Kunst na Arbeid", Gymnastiekvereen. „B.G.V." en de schoolkinderen. 23/4 uur afmarsch door v.m. Besoijen naar het voetbalterrein van „R.W.B.", alwaar door de Gymnastiekvereen. oefeningen zullen worden uitgevoerd aan brug en rekstok, en de kinder spelen plaats hebben, als volgt houtjesrapen voor meisjes van 7 en 8 jaar, idem voor jongens van 7 en 8 jaar, zakloopen voor jongens van 9 en 10 jaar, nummerknippen voor meisjes van 9 en 10 jaar, estaffetten wedloop voor jongens van 11 en 12 jaar, idem voor meisjes van 11 en 12 jaar, eierloopen voor meisjes van 13 en 14 jaar, hinderniswedloop voor jongens van 13 en 14 jaar. Na afloop der kinderspelen afmarsch naar het kruispunt Grootestraat— Besoijenschestraat, alwaar de stoet ontbonden wordt. 7'/2 uur uitvoering door de Zang- vereen. „Vooruitgang zij ons Doel". Programma 1. Wilhelmus, 2. Gebed in nood. Kolkman. 3. Looft den Heer. C. de Vliegh. (met orgelbegeleiding), 8 uur uitvoering door de Zang- vereen „Hallelujah''. Programma 1. Lof aan den Schepper. G. ten Braake. 2. Gebed voor de Koningin. J. P. J. Wierts. 3. Levenslust. J.v. Herwaarden 4. Zondagslied. G. ten Braake. 8V2 uur. Concert door de Harmonie „St. Crispijn". Programma 1. Wilhelmus. 2. The Liberty Bell, Marsch J. P. Sousa. 3. Fantasieën op motieven van F. Schubert. 4. L'Etoiie des Concerts, G. Polaster. (Mazurka voor fluit). 5. Les Cloches de Corneville, Fantasie R.Planquette. 6. Humoristische Marsch. PAUZE. 7. Dichter und Bauer, Ouverture Suppé. 8. Wiener Blut J. Straus. 9. Potpourri op motieven van Verdi. 10. Feu et Flamme, Marsch Pcriki fl. Wien Neerlands Bloed. Na afloop avondconcert taptoe door v.m. Besoijen. Brand. Door voorbijgangers werd Zaterdag namiddag omstreeks half vier bij de schoenfabriek van de firma Pullens- v. Qerwen, Stationsstraat, een zware l uitslaande rook ontdeki. Onmiddellijk werden de heeren Pullens en de brand weer gewaarschuwd. Toen de brandweer verscheen, ston den de afdeeling Stikkerij en Snijderij in een ondoordringbare rook, waardoor het blusschingswerk zeer bemoeilijkt werd. Men spoot nu in 't wilde rond, omdat de vuuroven niet te zien was. Ten slotte slaagde men er toch in den brand, het was voornamelijk een smeu lend vuur, te blusschen. Beide afdeelingen hebben zeer veel waterschade geleden, tengevolge waar van 't geheele bedrijf in onvrijwillige stagnatie ligt. Doch het is siechts een kwestie van een paar dagen. Verwacht wordt, dat nog deze week de werk zaamheden kunnen worden hervat. Opdrachten. De centrale verwarming van een villa te Boxtel en een schoenfabriek te Oisterwijk is opgedragen aan de firma Wed. J. Verhulst Zonen te Waalwijk. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand Aug. werd ien postkantore alhier, ingelegd f 62 618.20 en terugbetaald f46.240,62. Kinderfonds Postpersoneel. Wij vernemen dat vermoedelijk in de maand October een groote liefda- digheidsuiiv'oering gegeven zal worden ten bate van het Kinderfonds van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel. Noord-Brabantsche Chr. Boerenbond. In de dezer dagen te Boxtel gehouden algemeene vergadering van den Noord- Brabantschen Chr. Boerenbond, waarop 226 afdeelingen waren vertegen woordigd, deelde de voorzitter, de heer C. Moors, mede dat het aantal werkende leden is toegenomen met 317 en thans 28.687 bedraagt; het aanial contribueerende leden ver minderde met 58 en bedraagt thans 1664; het aantal boerenarbeiders nam toe met 350 en kwam op 9880 totaal telt deN.C.B. dus 40,231 leden, Nieuwe afdeelingen werden opgericht te Ber- geijk—Weebosch en te Sterksel. De rekening over 1928 werd goed gekeurd, eveneens de begrooting voor het nieuwe dienstjaar. De periodiek aftredende bestuurs leden, de heeren J. H.Oomen te Bavei, R. W. Peters te Cuijk, Jac. Vos te Roosendaal en P. L. Stevens te Sam- beek, werden herkozen. Naar ons van betrouwbare zijde wordt medegedeeld, bestaan bij het bestuur van den Kring 's Hertogen— bosch van den Noordbrabantschen Christalijken Boerenbond ernstige plan nen om te komen tot een veiling van groenten en fruit, als instelling van den N. C. B. met standplaats 's Her togenbosch. Onweer. Gisterenavond ten omstreeks half acht ontlastte zich boven onze ge meente plotseling een ontzettend on weer. De slagen waren niet van de lucht en de öiiksem flikkerde onop houdelijk. Gelukkig zijn geen onge lukken voorgekomen, alleen werden bij den heer v. L. een aantal pannen van het dak geslagen en een deur beschadigd. Ook werden hier endaar eenige boomen getroffen, Typisch dat het hier geen druppel regende, terwijl b.v. in Drongelen, zelfs tot half den Zomerdijk de regen bij stroomen neerviel. Vergadering van Lederfabrikanten gehouden te Tilburg. Maandag 2 Sept. is te Tilburg eene vergadering gehouden van Zoolleer- looiers. Gp deze vergadering zijn de concept wijziging Statuten en huish. Regiement van het Leder Controle Station behandeld, zoo deze door de daartoe benoemde commissie in over leg met de afgevaardigde der Schoen makersbonden zijn samengesteld. Op de Maandag i.I. gehouden ledenvergadering is de heer Herman Verheijen gekozen tot voorzitter van bovengenoemden Bond in plaats van den heer Gerard van Loon, die ais zoodanig had bedankt. 's-HERTOGENBOSCH. De Kon. Ned. sigarenfabrieken Eug. Goulmy Baar zullen worden overgenomen uoor de Willem li sigarenfabrieken. Omtrent het al dan niet voortbestaan, van het aan de fabriek verbonden muziekkorps is nog geen beslissing genomen. SPRANG—CAPELLE (V.m. Sprang). J.l. Zaterdag vierde de Sprang- sclie schooljeugd op zeer voortreffelijke wijze Koninginnefeest. Reeds een uur voor den afmarsch van den optocht was alles één leven en trok men onder hef zingen van vaderlandsche liederen in troepjes naar het feestterrein. Van den toren alsook van de huizen van vele ingezetenen wapperde de drie kleur. Volgens het vastgestelde pro gramma zou van kwart over acht tot half negen klokgelui plaats vinden, (dit is echter niet gebeurd. Corr.). Om 9 uur trok men in optocht door het dorp. Een prachtig saamgestelde op tocht getuigde dat door vele ouders geen geld en tijd gespaard was om hun ne kinderen, in groepen of persoonlijk, met iets moois te doen uitkomen. Bij de groep versierde fietsen wei-den een drietal prijzen uitgeloofd: le prijs de Jong, 2e pr. Cor de Bie, 3e pr. Joh. Schiedon. Groep II, versierde wagen tjes: le prijs (boot) A. Ophorst e.a., 2e prijs Versierde poppenwagen (zwaan) P. de Rooij, 3e prijs, (gouden koets) Jo Timmermans. Groep soldaatjes: le pr., winnaar A. van Caem, 2e prijs (vaandel) A. Timmermans, 3e prijs (vliegmachine) C. de Bie. Om circa 2 uur was op het feestter rein een flink aantal belangstellenden aanwezig. Het leven kwam er in toen de harmonie St. Jan van Kaatsheuvel HK-18

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5