IEÏE I 'M I4z Hoeden en Petten H. VERHULST, Kunst en Letteren. 30 IN DEN VOLLEN Najaar 1929. VOOR HANDEL EN INDUSTRIE. ONTVANGEN NIEUWE COLLECTIE Chique modellen. HEMDEN, tevens met aiknoopbare Manchetten, (HEMDEN, óók naar maai). Heerenmodemagazijn. Markt 5. DEN BOSCH. Telefoon 841. zijde der autoriteiten van wie bij de opening tegenwoordig waren de Com missaris der Koningin mr. dr. A. van Rijckevorsel de leden van Ged. Staten W. Kipp en jhr. mr. F. van Rijcke vorsel, het voltallig college van B. en W. van den Bosch, de oud-burge meester jhr. P. van der Does de Willebois, eerevoorzitter, verschillende leden van de Provinciale Staten, de Bossche gemeenteraad, vertegenwoor digers van de Kamer van Koophandel en 's-Hertogenbosch' Belang enz. De burgemeester mr. F. J van Lan- schot sprak een begroetingswoord tot de autoriteiten en verder aanwezigen en dankte speciaal den Commissaris der Koningin, aan wien hij voor een groot deel het succes dezer tentoon stelling toeschreef. Spr. zeide, dat er sinds verleden jaar veel gebeurd was. De veehouderij heeft moeilijke tijden meegemaaktde varkenssfokkerij heeft goede maanden gehad. We hebben nu een tentoon stelling van varkens als nooit in Brabant is gehouden. De varker.sfok kerijen hebben haar beste materiaal naar Den Bosch gestuurd. Spr. verheugde er zich over dat hier is aangevoerd een keurcoliectie zwart bont vee als nog nooit gezien is. Dit jaar is het in kolossalen getale aan gevoerd. Dat is vooral te danken aan de werkzaamheid van ir. Ariens en ir Tromp; ook bracht spr. dank voor de werkzaamheid van dr. Deckers en den bond van geitenfokvereenlgingen in het bisdom Breda en in het diocees Den Bosch. Verder aan den heer Van Hootegem. voorzitter der regelingscommissie, die maanden te voren reeds is werkzaam geweest, om de tentoonstelling voor te bereiden en zijn helpers. Ook voor den gemeenteraad van 's-Hertogenbosch is deze dag van beteekenis. Het veemarktvraagstuk is onlangs tot oplossing gebrachtdaar zaten diverse financieele consequenties aan vast. Door dit feit hebben de raadsleden getoond het belang ervan te begrijpenthans ontvangen zij hun belooning voor die daad Spr. complimenteerde den raad voor zijn goede inzicht in deze. Wij moeten, zeide hij, als centraal gelegen plaats al het mogelijke doen j om de belangstelling te concentreeren op Den Bosch, het hartje van Brabant. De opening van de nieuwe veemarkt zal over een jaar er gaan een 13 a 14 maanden mee heen plaats hebbenwe hopen dan het centrum van veehandel en fokkerij voor goed hier gevestigd te hebben. Nadat nog jhr. P. van der Does de Willebois ervoor was gehuldigd, dat hij ondanks zijn hooge jaren blijk heeft gegeven van zijn belangstelling voor zijn vaderstad, opende de Com missaris der Koningin de tentoonstel ling met een kort woord Men zie elders de bekroningen uit deze streek. BUITENLAND. PIETER BRUEGEL. I. Met een gevoel van vrees ben ik dit lijvige laatste boek van den schrij ver gaan lezen. Want we weten niet waar, hoe en wanneer Timmermans voor 't eerst in vlam geraakte voor dit boeren—genie Pleter Bruegel. Hij stond voor de grooten Quinten Matsijs, Rubens e.a., „als in z'n hemdeke voor een koning" en bewonderde schuchter de grootheid dezer Vlaamsche mees ters, zonder nochtans de zie! hunner werken te vatten. En verstild, onbe grepen, schier bedolven onder zoo'n grootschheid wordt hij Pieter Bruegel gewaar. Hij begon opnieuw te leven. D'r was geen sluier voor dit werk. 't Was alles klaar en eenvoudig, lijk voor hem het hart van Vlaanderen. Hij kende dit werk vóór ie 't zag, want 't waren vertellingen uit vervlogen jaren, gelijk z'n vader die gedaan had Bruegel was de geest, die allegebeu ren localiseerde binnen 't verband van Vlaanderen, 'n brok psyche van den schrijver zelf. Zoo rook hij hem ik begon te vreezen, dat de schrijver de genialiteit van Bruegel abstraheerde, om een beeld te malen, waarin, be houdens een blank vel papier en pot lood, de doorsnee Vlaming op een voetstuk werd geplaatst. Want in de rij der grooten, Quinten Matsijs, Rubens e a. hing Bruegel, 't stuk Gothiek, Vlaanderen's oer-natuur, als den eenvoudigen schilder van het leven, maar niettemin groot, een genie in zijn genre. Hij had gestaan voor de keuzezich te bekwamen in de „Fassungskraft" dergenen, die van hooge huizen waren, of het leven niet te verloochenen, of de afstand die tusschen beide bestond, door de groot heid zijner kunst op te heffen en beide uiteinden vereenigd, te volgen Bruegel nu, kon niet anders schii- FRIEDRICHSHAFEN, 4 Sept. De „Graf Zeppelin" is alhier heden morgen om 8.43 M.E.T. (9.03 Amst. tijd) behouden geland. De reis om de wereld van de Graf Zeppelin. De recordtijden van de Graf Zeppelin. De Graf Zeppelin heeft dus de snel ste aller wereldreizen beëindigd. Op 15 Augustus des morgens te 4.30 uur M.E.T. steeg het luchtschip op voor het volbrengen van zijn vlucht in Oostelijke richting van Friedrichsha- fen naar Friedrichshafen en op 4 Sep tember des morgens te 8.43 uur be roerde het weer, na 20 dagen en 4 3/4 uur, den vaderlandschen bodem. Door het afleggen van de laatste etappe La- kehurst-Friedrichshafen in 67 uur en 35 minuten heeft de Graf Zeppelin zijn wereldrecord Friedrichshafen- Friedrichshafen, vergeleken met de vlucht Lakehurst-Lakehurst, met een dag en 2 3/4 uur verbeterd, ondanks het feit, dat de zuivere vliegtijd Lake- hurst-Friedrichshafen thans 12 uur en 12 minuten langer was dan de laatste maal, dat de Graf Zeppelin dit traject aflegde. Daarentegen heeft bij het eerste gedeelte van de wereld vlucht het verblijf te Friedrichshafen van 10 tot 15 Augustus, 111.5 uur ge duurd, terwijl het verblijf te Lake- hurst van 29 Augustus tot 1 Septem ber, 72.5 uur duurde. De wereld vlucht Friedrichshafen-Friedrichsha- fen heeft dus 20 dagen 4 3/4 uur ge duurd, tegen de wereldvlucht Lake hurst-Lakehurst 21 dagen 7.30 uur. Dr. Eckener. De New-York Times schrijft, dat dr. Eckener heden een bespreking zal hebben met vertegenwoordigers van New-Yorksche banken, over de stich ting van luchtvaartverbindingen over de oceanen en om de wereld. deren dan naar 't leven. Als een I „aufgek'arte', veriijnd contemplatieve geest, zocht hij naar de roerselen zijner tijd in volksleven, volksgebeuren, volks gevoel. Stond hij zoo in zijn volk, „boer" en burger, in zijn actieve scheppingsmomenten stond hij ook daarboven. Na een klaar objectief— visioenaire schouwing, fealiseerde hij 't beleefde op 't doek, waar zijn laatste I aandoeningen, die liefde, vreugde, vroomheid, hoop e.a. omvatten, als tekst golden, gegrepen uit 't hart van dat volk. Uitgave P. N. van Kampen en J Zoon, Amsterdam. Zoo was Bruegel, de aan verbeel dingskracht overgegevene, tóch kind van zijn volk, waariji de verhevenste philosofie des levens zich oploste in 't eenvoudig gevoel der natuur het resultaat van moeizame navorschingen wiens geheimen van doek en pen seel toch door een „eenvoudig" mensch konden ontraadseld worden. Zouden we Brtiegel zóó uit Tim mermans werk ruiken Dit boek had lang in Timmermans De dienst over den Atlantischen Oceaan zou dan worden onderhouden door twee Zeppelins, de dienst over den Stillen Oceaan eveneens door 2 Zeppelins. MIJNHARDST" Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. BINNENLAND. Grootsche huldiging van Kardinaal Van Rossum. Woensdagnamiddag had in het Concertgebouw te Amsterdam de grootsche huldiging plaats van Zijne Eminentie Kardinaal van Rossum. De groote zaal was bij deze gelegen heid smaakvol versierd met bloemen en planten in scharlakenrood. Op het podium stonden een drietal Koningszetels opgesteld. Onder de talrijke belangstellenden waren o.m. dr. N. van Spanje, dir. van het O.L. Vrouwegasthuïs, prof, Brandsma, mgr. Biermans, prof. v. d. Bom, prof. Kors, baron Van Wijnber gen, oud-minister Aalberse en den heer Stulemeyer, burgemeester van Schiedam. Circa kwart over 3 zette het orgel de Marche Triumphale, van J. Lem- mens in en de grijze kardinaal, voor afgegaan door de leden van het comi té van ontvangst en gevolgd door mgr. Schioppa, aartsbisschop, mgr. H. van de Wetering en de bisschoppen Schrij nen, Hopmans en Diepen, schreed plechtig door de zaal. Toen Zijne Emi nentie op het podium verscheen, brak een stormachtig applaus los. De kar dinaal nam vervolgens plaats op den middelsten koningszetel, terwijl links van hem mgr. H. van de Wetering en rechts mgr. Schioppa zich neerzetten. Hierna trad mgr. prof. dr. Hoog veld naar voren en heette de aanwe zigen van harte welkom, i/i zij aTlen met blijdschap kwamen getuigen van hun liefde en dankbaarheid jegens den jubileerenden Prins der Kerk. Vervolgens was het woord aan Mgr. H. v. d. Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, die namens het. Episcopaat, de priesters en de geloovigen van Ne derland, Zijne Eminentie hartelijk ge- lukwenschte met diens gouden pries terfeest. Mgr. prof. dr. Hoogveld vertolkte hierna de gevoelens van liefde en dankbaax-heid van Katholiek Neder land. Spr. besloot als volgt: Katholiek Nederland heeft aan zijn hulde ten teeken van zijn innige er lcentelijkheid gaarne een stoffelijke gave willen verbinden. De wensch, dien wij van u mochten vernemen, gezucht, dus overwon ik mijn vrees, om 't niet a—prioristisch te veroor- dcelen. II. 't Is waar, dat dikwijls populariteit van een werk als „das Siegel der Vollkommenheit" geldt. Voor de bepaling der intrinsieke waarde van dat werk is echter een vraag noodig: Is aan de populariteit niets van de hoogste schoonheid op geofferd Heeft 't niet, naarmate 't bij 't „lezend publiek" aan belangstelling won, voor den kenner in waarde verloren deze gave te bestemmen voor de op- leiding van opvoeders der inlandsche priester-studenten voor de missiege bieden, was Katholiek Nederland uit het hart gegrepen. Spreker bood den kardinaal thans de feestgave aan. Een kunstzinnig be werkte schrijn zal de namen bewaren van de schenkers. Op een oorkonde staat de bedoe ling vermeld: „Aan den zeer eminenten Prins dei- Heilige Roomsche Kerk, Kardinaal Wilhelmus van Rossum, zoon der Ne derlanden, bij de voltooiing van zijn 50 priester jaren, de zonen van dat zelfde land. Zij allen, wier namen hier zijn opgeteekënd, brachten gemeen schappelijk guller harte een som bij een den wasdom van Christus' naam gewijd. Den 17den October van het jaar 1929". Geroerd sprak de grijze kerkvorst een hartelijk dankwoord. Hij zeide o.a. het volgende: Onmogelijk is het in woorden weer te geven den diepen ontróerenden in druk, dien uwe zoo grootsche huldi ging op mijn gemoed heeft gemaakt. Uit het diepste van mijn gemoed welt dan ook een groote, onweerstaanbare drang op om u mijn innigsten, warm- sten dank uit te spreken. Zoo dikwijls werd mij in Rome, en door personen van den meest vei-- scheidenen landaard, en volk-en, die Holland bezochten en leerden kennen, herhaald, dat nergens ter wereld het godsdienstige leven zoo ten volle bloeit als in Nederland, waar inder daad het geloof de grondslag en de zuurdeesem is van het gezins- en fa milieleven, van de opvoeding en vor ming der kinderen, van het openbare zoowel als van het private leven, van de vereenigingen op alle gebied. Mijn innigsten, hartelijkst-en dank aan allen voor het huldeblijk, dat gij mij op mijn gouden priesterfeest hebt aangeboden. Waarlijk u heeft mij ge lukkig gemaakt met die gave, die mij, zoo ik hoop, in staat zal stellen, bij gelegenheid van mijn gouden pries- terjubilé, iets blijvends voor de heili ge missies te kunnen ondernemen. Als ik echter nu denk aan deze, uw zoo buitengewone huldiging, en mij dan afvraag: welke is toch wel de groote drijfveer, de ware oorsprong van deze grootsche uiting van ver- eering en lofprijzing, dan vind ik daar voor noch in mijn persoon of in mijn persoonlijke verdiensten, noch in mijn hooge waardigheid van Kardi naal, noch in mijn verheven positie van Prefect der Propaganda, een vol ledige en geëvenredigde verklaring. Van die zoo diep gevoelde, zoo innig religieuze, zoo grootsche hulde vind ik alleen de volle verklaring in uw diep en levendig opvlammend geloof. Gij hebt in mij bovenal willen huldi gen den priester. En gij hebt goed ge daan. pompen in een scheppingsroes. En dit is in een verlaien oogenblik als een klacht over schijnwezen door den schrijver heengegaan. „Pieter Bruegel" getuigt er van. III. Dit boek is met z'n velerlei gebreken, mij hoogst sympathiek. Timmermans heeft de stilte begrepen, die achter alle gebeuren moet staan en van waaruit geordende beelden en indruk ken gestalten aannemen, die meer zijn dan surrogaat van vertellingskes en Liersche „umor". Hier moest hij de diepte in. De beleving van zijn „Heilig Ambacht" heeft zwaar op hem ge drukt, maar de vreugde geschonken van waarachtige schepping. Gelijk nu in 'n Tauber—fieber de „snoezige" lieke's uit den mond van een zanger worden geadoreerd, zoo hebben de werken van Timmermans door de drakerigheden van 't monster „publieke opinie" een sfeer geschapen „laat maar komen, alles is goed". Nu moet men mij goed verstaan. Niet dat ik naast de conceptioneele zwakheid van een „Pallieter", 't gebrek aan psychologische diepte in een „Pastoor", 't gemis aan een hechte structuur eener j roman, niet de grootheid van een soms donker makende schoonheid (en nog wat) waardeer'! Doch we zijn bedot in de „vertellingskes" van dezen Vla ming, waaraan een gevaarlijken kant zit voor den kunsthabituszich leeg- Op deze i-ede, die door den kardi naal met een nog zeer krachtige stem J en met gloed en overtuiging werd uit gesproken, volgde een daverend ap plaus, dat geruimen tijd duurde. Mgr. Eras ridder van den Ned. Leeuw. Bij Kon. Besluit is benoemd tot rid der in de orde van den Ned. Leeuw mgr. D. Eras te Rome. Nederland en Belgip. De correspondent in België van De Tijd bei'icht, dat blijkens door hem te Brussel ingewonnen inlichtingen tij dens de conferentie in Den Haag een ontmoeting heeft plaats gehad tus schen de Belgische ministers Jaspar en Hymans en hun Nederlandsche collega's jhr. Ruys de Beerenbrouck en jhr. Beelaerts van Blokland. De ministers van buitenlandsche zaken der beide landen zouden de besprekin gen, welke te 's-Gravenhage zijn inge leid, te Genève voortzetten. Uit het grafisch bedrijf. Het pensioenfonds voor het gra fisch bedrijf zal op 4 November a.s. in werking treden. De Wethouderscrisis te Amsterdam. De gemeenteraad heeft gisteravond met 24 tegen 12 stemmen verworpen de motie-Douwes, uitsprekende, dat ten onrechte op het college van B. en W. de blaam is geworpen, als zoude het woordbreuk hebben gepleegd door de in uitzicht gestelde verlaging van het electriciteitstarief niet voor te stellen; dat er geen aanleiding is het ten deze gevoerde beleid af te keuren en dat het te betreuren is, dat de heer Ter Haar zijn ontslagneming als wet houder op de door hem aangegeven reden gegrond heeft. De wethouders von Freytag Drabbe, Walrave Bois- sevain, Rutgers, Ketelaars en Abra hams, hebben daarop hun ontslag als wethouder ingediend. De brug over het Hollandsch Diep. Op 14 Maart j.l. hebben de gemeen tebesturen en de Kamers van Koop handel en Fabrieken voor Dordrecht, Rotterdam en Den Haag een gezamen lijk adres gericht tot den minister van Waterstaat, met het verzoek het daar heen te leiden, dat de bouw van een brug bij Moerdijk over het Hollandsch Diep tot de meest urgente werken zou worden gerekend en dat de plannen voor dit wei'k reeds toen zouden wor den opgemaakt, opdat met bekwamen spoed tot uitvoering zou kunnen worden overgegaan. De minister (dus minister Van der Vegte) heeft bij brief van 25 Juni j.l. geantwoord dat de beslissing over de verbindingen van Rotterdam met het Zuiden des lands nog niet kan worden genomen, doch dat het in het voornemen ligt, zoodra omtrent den bouw van een vaste brug bij Moer dijk is beslist, de verdere voorberei- Langzaatn maakt hij zich los van zijn steriotiepe veriel—zetjes, om dan in 'n groot vitaal scheppingstempera ment „Bruegel" in èen strak volgehou den verbeeldingskracht te voltooien Hier geen gewilde effecten meer. 't Is zuiver, stil in z'n verbeelding. En daarom vol bladzijden die stil maken van ontroering. Het is een verheugend feit, dat de schrijver na een tranerige Leontientje's geschiedenis zoo'n innig—zuivere, van overgevoeligheid ontdane kinderliefde kon schilderende ontmoeting van Pieter en Veronica de mooiste bladzijden uit 't boek, met een proza wat ik tot 't allerbeste reken. Met een rijk plastisch vermogen kneedt Tim mermans de figuren. Ze ontstaan en groeien voor uwe oogen in al hun vetheid, magerheid, triestheid en cari- caturistische uitwassen. Ge ruikt de voornaamheid van meester Coecke en ge ziet Jefke Slagkop in zijn dwaze, venijnige preekjes. Ook de antithese Coecke—kunst, Bruegel—natuur is zeer zuiver en grootsch uitgediept. IV. Maar Bruegel, de geniale mensch, heb ik er niet in zien groeien. Hij verbleekt onder te litteraire voornaam heid van dit boek. De diepste psyche van dit „schoonste hart van Vlaande ren", „den ingewikkeldsten zijner tijd", vermocht Timmermans nog niet gansch te vatten Van de evolutie's die hij doormaakte om te worden wie hij was van den groei der conceptie'sin hem van de ziele—vreugden en smarten, waar hij uitdrukking moest geven aan 't waargenomen leven om hem, daar van zegt hij te weinig, 't Is als speelt hij met de Goddelijke talenten van dezen „boeren—Bruegel", die hij als boer en Bruegel typeert, maar intrin siek niet tot volle klaarheid brengt, s a Tot slot merk ik op, dat 't ver keerd is dit volk van zuipeniers en gezwollen buiklusten te beschouwen als het volk van Vlaanderen, gerepre- santeerd in Timmermans' „Bruegel". De schrijver heeft hier't tijdsgebeuren zijner eeuw. met de deugd en zonde, samengetrokken in de figuur Pieter Bruegel. „Anders kon hij zóó niet schilderen", zegt ie. Ik beschouw dit boek als 'n over gang, waarna nu eindelijk eens 't boek zal verschijnen van „de Vlaming", niet als 'n exceptioneele, louter epicuristi- sche levensgenieter met wat waterverf mystiek, maar met 'n groot geloof en 'n groote strijd, om te behouden, wat hem tot „Vlaming" stempelt. Daar wachten we nu op. PAUL KUIJPERS. Velp, Oogstmaand 1929.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6