DEVII Jtl mm gratis. HET voedsel voor ouden. HET voedsel voor jongen. HET voedsel voor zwakken. DERDE BLAD. No. 71. Zaterdag 7 Sept. '29. 52e Jrg. Zij die zich vóór 1 October op dit blad abonneeren ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 6 Sept. 1929. Liturgische Zangdag. Aan den vooravond van den grooten Liturgischen Zangdag, past nog een enkel woord ter inleiding en begroeting. Niet minder dan 430 zangers uit 24 verschillende parochies zullen de kern vormen van den massaien kerkzang, waaraan het gansche geioovige voik zal deelnemen. De Zangersdag van morgen heeft ook een demonstratief karakter voor het volk en zal in de opgezette uit voering zeer zeker daarop siimuleerend werken. Men wil bereiken dat 't volk zooveel mogelijk in zijn geheel actief deelneemt aan de godsdienstige plech tigheden bij de H. Diensten in de Kerk. Of men daarin zal slagen Afgaande op de zangerigheid van 't Zuiden, is het aanleeren vari eenvou dige kerkelijke melodieën een kwestie van een paar weken. Daar ligt niet het zwaartepunt waar op gelet moet worden, 't Zit 'm voor namelijk in onze geaardheid, laten we zeggen de naar Holiandschen trant ge richte nuchterheid In Italië en Spanje b.v. brengt het karakter van 't volk mee, dat men daar niet kan, wat we zouden willen noe men, buiten 't geloofsgebaar. We zien dat niet alleen aan de tempels, maar ook aan de wijze waarop het volk actief aan de godsdienstoefeningen deelneemt. Daar zal iemand op z'n eentje hardop gaan bidden en God verheerlijken. En ais er gezongen wordt door het koor, zingen alle geloovigen mee. In Duitschland 't zelfde. Wie dat eens heeft meegemaakt, ontkomt niet aan de massale wijding van den gemeenschappeiijken kerkzang. Het is dus noodig dat we voor mor gen al onze Hollandsche nuchterheid en brave gereserveerdheid op dit punt afleggen. Wij achten het een voorrecht dat onze plaats gekozen is voor dezen Liturgischen Zangdag. Behalve talrijke heeren geestelijken zullen we de eer krijgen Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen in ons midden te hebben. Wij roepen Mgr. Diepen van harte welkom toe en hopen dat h^ de beste resultaten zai mogen aanschouwen van dezen kerkelijken zangdag en de Lang straat een stimuleerend voorbeeld zai worden voor zijn geheele bisdom. Ook de zangers van harte welkom in onze plaats. Verbetering Grootestraat. Zooals bekend, wordt er door ons gemeentebestuur al geruimen tijd ge werkt aan 't plan tot verbreeding van de Grootestraat. Het toenemend snel verkeer door onze hoofdstraat eischt inderdaad een dringende verbetering van de Grootestraat. Dit is niet ge makkelijk met het oog op boomen, tram en vele lastige stoepen voor de huizen. Gisterenavond zagen we B. en W. en den gemeenteopzichter ter bestu deering van genoemd plan verschil lende punter, in de hoofdstraat opne men. Door den heer G. van Huiten werden opmetingen gedaan en toe lichtingen gegeven. Het is de bedoeling om de Groote- straat te verbreeden vanaf de Haven tot het Hoekeinde. Vermoedelijk zullen daartoe, jammer genoeg, de boomen gerooid moeten worden om de straat op voldoende breedte te kunnen bren gen. Wanneer ons gemeentebestuur er in mocht slagen de straat voldoende te verbreeden, dan opent men daardoor dé mogelijkheid voor de Grootestraat een uitkeering te krijgen uit het we genfonds. Het is dan de bedoeling een middenstraat te verkrijgen van 6 M. met aan weerszijden een fietspad van 60 c.M. We zien met groote belangstelling het verloop der plannen en eventueele uitvoering der werken te gemoet. Vooroefeningen. Men verzoekt ons de aandacht der dienstplichtige jongelieden, geboren in 1911, te willen vestigen op de voor oefeningen van den Vrijw. Landstorm, dit vooral met het oog op de voor hun lichting (1931) reeds plaats gehad hebbende loting. Aangifte voor deze vooroefeningen kan geschieden tot en met 18 September eiken Woensdag van n.m. 7—10 uur in het Patronaats gebouw te v.m. Baardwijk en voor Kaatsheuvel in het Patronaatsgebouw aldaar eiken Vrijdag van 7—10 uur. Kamer van Koophanael. Agenda der vergadering van de Kamer van Koohandel en Fabrieken voor de Langstraat, die op Donderdag 12 September a.s. ten raadhuize te Waalwijk wordt gehouden. 1. Goedgekeurde rekening en ver antwoording 1928 en rapport van de verificatie dezer rekening. 2. Maatregelen ter bestrijding van het euvel der vliegende winkels. 3. Spoorwegdienstregeling voor het station GilzeRijen. 4. Verhooging van het Duitsche invoerrecht op schoenen. 5. Wijziging van het kiesrecht voor de Kamers van Koophandel. 6. Verbetering postdienst in het Land van Heusden en Altena. 7. Mededeeling van verdere inge komen en verzonden stukken. 8. Mededeeling van de uitvoering der besluiten in de vorige vergadering genomen. 9. Vaststelling der begrooting voor 1930. 10. Rondvraag. R K. Middenstand. De vergadering var. den R.K. Mid denstand, ook toegankelijk voor niet- leden, gisterenavond in hotel Ver- wiel gehouden, had een zeer matige belangstelling. Behalve een paar bestuursleden, waren slechts een 8 tal personen aanwezig. De vergadering, die te 8 uur was aangekondigd, werd eerst te ruim 9 uur geopend door den voorzitter, den heer P. Verwiel. De Voorzitter heette de aanwezigen welkom en betreurde de slechte op komst. Hierna was hef woord aan den heer Besters uit Den Haag, die zou spreken over de uitvoering der nieuwe ziekte wet. Spr. behandelde de teksibepalin- gen der nieuwe wet en gaf daarop een korte toelichting. De normale uitkeering volgens de wet is 80 pCt. van het gewone dag loon. Wanneer een werkgever niet is aangesloten bij de Bedrijfsvereniging, wordt hij automatisch opgenomen bij den Raad van Arbeid. De premie wordt betaald door den werkgever, doch deze heeft het recht daarvan 50 pCt. te verhalen op den werknemer, Tusschen den Raad van Arbeid en de Bedrijfsvereniging is een bepaalde samenwerking. De middenstandsonder- linge kan de wettelijke sociale ziekte verzekering in eigen beheer uitvoeren^ en in het belang der aangeslotenen veel voordeeliger dan de Raad van Arbeid. Spr. spoorde aan tot aansluiting bij de Bedrijfsvereniging door de R.K Middenstandsonderlinge. De Voorzitter dankte den spreker en gaf de gelegenheid tot het stellen van vragen. Eenige vragen werden door den 'spr. bevredigend beantwoord. Met een woord van dank sloot de Voorz. de vergadering. Vee—vervod r. Wij zouden bij deze willen vragen of het niet op den weg lag der Kamer van Koophandel en Fabrieken en of Waaiwijks Belang, om te trachten bij de Spoorwegen gedaan te krijgen dat b.v. gedurende de maanden Augustus November een veewagen hier op het station wordt gereserveerd, In deze maanden wordt hier nogal wat vee geladen, en volgens de voor schriften moet dat des morgens 2 x 24 u. te voren worden aangevraagd en dat is natuurlijk zeer dikwijls onmogelijk, dan nog wordt een veewagen niet achter een personentrein gekoppeld,' maar moet wachten op een goederen trein. Wat een en ander dikwijls voor moeilijkheden en nadeel oplevert, ondervond deze week een koopman uit Eethen, die om 3 uur telegrafische opdracht kreeg om dien dag nog acht beesten te koopen en te zorgen dat ze volgenden dag één uur ter bestemder plaatse, in Zeeland waren. Het eerste gelukte, 't laatste was moeilijker. De Stationschef alhier verleende alle hulp, vroeg aan den Bosch om met den eersten (personen) trein een veewa gen mee te geven, maar kreeg ten antwoord dat deze met den eersten goederentrein zou komen, wat den koopman een dag scheelde. Goede raad was duur, was er in dit geval zelts in 't geheel niet, meende men... tot met den laatsten personen trein de begeerde wagon toch kwam, de beesten 's nachts werden geladen en de beestjes per eerste gelegenheid vertrokken om op tijd aan 't adres te arriveeren. Wij hebben bovenstaand verhaald, om te bewijzen, hoe moeilijk 't voor kooplui kan zijn hier vee aan te voeren en te verladen, waar men opdrachten en koopmogelijkheden niet vooruit weet. Daarom nogmaals, zouden in 't belang van den veehandel in de streek en 't vertier aan 't station bovengenoemde corporaties geen goed werk doen, om te overwegen wat in deze gedaan kan worden Kegelconcours. Naar wij vernemen zal de Waalwijk- sche Kegelclub, indien de te verwach ten medewerking der andere in N.V. Hotel de Twee Kolommen gevestigde Kegelclubs verkregen wordt, een kring concours organiseeren ter herdenking van haar 12'/zjarig bestaan en wel vanaf Zaterdag 26 October tot en met 4 November. De opening zal plaats hebben op Zaterdagmiddag 26 October ten 5 uur, terwijl de sluiting en uitreiking der prijzen zal geschieden op Maandag 4 November met een bal in „Musis Sacrum". Aan de korpswedstrijden kanalleen door aangesloten clubs uit den kring worden deelgenomen. Op personeele en vrije baan door iedereen, terwijl ook een damesconcours, een concours met Hamburger telling en om't mees- terschap wordt gegeven. Hoog bezoek. Dinsdagavond bracht Z D. H.Mgr. C. v. d. Ven, bisschop van Alexandrië (Louisiana U S A.) een bezoek aan onze gemeente. Z.D.H. logeerde op de pas- torie van St. Jan en droeg Woensdag morgen de H. Mis op in de kapel der Eerw, Zusters van het St, Theresia- gesticht, daarbij geassisteerd door den WelEerw. heer kapelaan Beekmans, die een neef is van Monseigneur. Veemarkt. Zooals reeds meermalen uitvoerig meegedeeld, zullen in deze maand wederom belangrijke veemarkten met premies worden gehouden. Een ervan is een premie—markt met keuringen in verschillende groepen. Er is een beroep gedaan op bewijzen van belang stelling der ingezetenen, in den vorm van 't beschikbaar stellen van prijzen. Toezeggingen zijn reeds gedaan door Jos. Loeff. C. Snijders. Waaiwijks Belang. R.K. Middenstandsvereeniging. De Echo van het Zuiden. Bestuur Boerenbond. Moge dit voorbeeld door velen gevolgd worden wij hopen dan voort durend een lange lijst van schenkers te kunnen publiceeren. Biljartclub. In Hotel Verwiel is eene nieuwe biljartclub opgericht onder den naam .Spel en Vriendschap." Het bestuur bestaai uit de heeren W. Eibers voorzitter, A. de Geer, se cretaris, André van Hiist, penningmees ter. Clubavond is Dinsdagavond. Fokvee. Dat er in Waalwijk goede veefok kers zijn blijkt wei uit 't feit dat de landbouwer Joh. van Loon deze week op de fokvee-tentoonstelling te's Bosch drie prijzen behaalde met zijn eigen gefokt vee. R.K. Werkliedenvereeniging. De R.K. Werkliedenvereeniging in de St. Clemensparochie houdt a.s. Maandagavond eene algemeene ver gadering in het Patronaatsgebouw. Eeti der hoofdpunten is de instal latie van den nieuwen Adviseur, terwijl na de bestuursverkiezing en bespreking omtrent den Katholiekendag te Tilburg, de kringpropagandist Hendriks eene lezing zal houden. Kampioenswedstrijd tusschen den Langsiraatschen en Tilburgschen Kruisboogbond. Morgen heeft dan de eerste ontmoe ting plaats tusschen een 12—tal der beste schutters van den Langstraatschen en een 12—tal van de Tilburgschen Kruisboogbond, op de banen van het Kruisboogschuttersgezelsch^p .Nooit Gedacht", gevestigd bij den heer J.v. Helvoirt, Putstraat alhier. Deze schietwedstrijden, welke dit jaar voor 't eerst gehouden worden, staan in het teeken van groote belang stelling onder de Kruisboogschutters. Vooral uit Tilburg zullen vele belang stellenden hunne favorieten mede komen aanmoedigen, doch ook hier bestaat er veel animo voor dezen wed strijd, daar ook van Kaatsheuvel, waar pas een gezelschap is opgericht even als bij den heer jos Steenbergen in het Loonsch Hoekje, de toezegging gedaan is dat ze met hunne leden dezen leer- zamen wedstrijd zullen komen bijwo nen. Aanvang van den wedstrijd ten 2 uur precies, Bootje gezonken. Woensdagnamiddag is het oude en wrakke haringbootje, dat steeds in onze haven ligt en waarin de jeugdige gebroeders Harteveld wonen, onder water geloopen, Een van de jongens lag in 'i bootje te slapen en bemerkte nog tijdig dat het zonk. Met een lier werd het scheepje ge licht. DIT BL AD geeft *U het meest uitgebreide nieuws uit alle plaatsen der Lang straat en omgeving, o. m. uit Waalwijk, Capelle, Waspik, Raamsdonk, Raamsdonksv.,Vrijh.- Capelle, Sprang, Kaatsheuvel, Loon-op-Zand, Dussen, Drunen, Elshout enz. Meest volledige eigen raadsverslagen uit al deze plaatsen. Notaris, en andere advertenties dezer streek, Ingezonden Stukken enz. Rubrieken op elk gebied, Jeugd- hoekje enz. Prijs f 1.40 per post 10 ct. per week aan de Colporteurs Zij die zich thans abonneeren, krijgen 't blad tot 1 October GRATIS. Koninginnefeesten op 7 September te v.m. Besoijen. 2y2 uur opstellen aan de Haven van de Muziekvereen. «Kunst na Arbeid", Gymnastiekvereen. „B G.V." en de schoolkinderen. 23/4 uur afmarsch door v.m. Besoijen naar het voetbalterrein van „R.W.B.," alwaar door de Gymnastiekvereen. oefeningen zullen worden uitgevoerd aan brug en rekstok, en de kinder spelen plaats hebben, als volgt houljesrapen voor meisjes van 7 en 8 jaar, idem voor jongens van 7 en 8 jaar, zakloopen voor jongens van 9 en 10 jaar, nummerknippen voor meisjes van 9 en 10 jaar, estaffetten wedloop voor jongens van 11 en 12 jaar, idem voor meisjes van II en 12 jaar, eierloopen voor meisjes van 13 en 14 jaar, hinderniswedioop voor jongens van 13 en 14 jaar. Na afloop der kinderspelen afmarsch naar het kruispunt Grootestraat— Besoijenschestraat, alwaar de stoet ontbonden wordt. 7'/2 uur uitvoering door de Zang- vereen «Vooruitgang zij ons Doel" Programma 1. Wilhelmus. 2. Gebed in nood. Kolkman. 3. Looft den Heer. C. de Vliegh. (met orgelbegeleiding). 8 uur uitvoering door de Zang- vereen. „Hallelujah". Programma 1. Lof aan den Schepper. G. ten Braake. 2. Gebed voor de Koningin. J. P. J. Wierts. 3. Levenslust. J.v.Herwaarden 4. Zondagslied. G. ten Braake. 8'/j uur. Concert door de Haririonie „St. Crispijn". Programma 1. Wilhelmus. 2. The Liberty Bell, Marsch P. Sousa. 3. Fantasieën op motieven van F. Schubert. 4. L'Etoiie des Concerts, G. Polaster. (Mazurka voor fluit). 5. Les Cloches de Corneville, Fantasie R Planquette. 6 Humoristische Marsch. PAUZE. 7. Dichter und Bauer, Ouverture Suppé. 8. Wiener Blut J. Straus. 9. Potpourri op motieven van Verdi. 10. Feu et Flamme, Marsch W. v. Perik 11. Wien Neerlands Bloed. Na afloop avondconcert taptoe door v.m, Besoijen. Centrale Fok veedag Den Bosch. Op,denJzesden Centralen Fokveedag, van den Bond van Fokvereenigingen in West-Noord-Brabant werden door de volgende landbouwers uit deze om geving onderstaande bekroningen be haald (Zwart bont F. H. Veeslag Stieren van 3 jaar en ouder. 2Wodan Jan A., eig. Fokver. Land van Heusden en Altena te Genderen. Tweejarige stieren. 2Adol II, eig. Gebr. Oerlemans-v. d. Schans, Drongeien. Stieren van 16—24 maanden. 3B Frans, eig. W. G. J. Branderhorst, Eethen. Melkgevende S koeien, hoogstens 6 maanden drachtig, min stens 2 maal gekalfd 2A Emma Hermans vanHerpt, eig. Chr. A. J. van Herpt, Herpt. CJanneke, eig. Gebrs. Oerlemans- van der Schans, Drongeien. 3E Jetje II, eig. J, A. Kleijn, Elshout. Droogstaande of melkgevende S-koeien minstens 6 maanden drachtig en 2 maal gekalfd. 1 jetje 3, eig. j. A. Kleijn, Elshout. 4 Emarie H. van Herpt, eig. Chr. A. J. van Herpt, Herpt. R. of Fokregister dieren, minstens 2 maal gekalfd 5 Snuitje, eig. M. Spoor, Eethen. 6 Donkertje, eig. C. M. Donken, Drongeien. Vaarzen van erkende afkomst, geboren voor 1 September 1927, 1 Maria 3, eig Gebr Muskens, Elshout. 7 Alice 4, eig. A. C van Hulten, Elshout 8 Oda, 3—504, eig. Gebr. Muskens Elshout. E.V. Marie 2 eig. J. J. Kiijn-Buijs, Elshout. Vaarzen van erkende afkomst, geboren tusschen 1 September 1927 en 1 Februari 1928, 3b Ciasina 4, eig. A. C. van Hulten. Elshout. Pinkvaarzen van erkende afkomst, geboren tusschen 1 Febr. en 1 Sept.'28. 2 Marie 5 eig Gebr Muskens, Elshout. E.V. Jetje 8. eig. J.A. Klijn, Elshout en Schoone 12, eig. Gebr. Muskens, Elshout. Minstens 5 afstammelingen van één vader, zoo mogelijk met dien vader en minstens I jaar oud (niet gekalfde dieren.) 1 Groep IV, stamvader Napoleon v. d. Stapel, eig. Fokvereen. te Elshout. 4 Groep 111, stamvader Willem, eig. Fokvereen. te Elshout. Minstens 3 erkende afstammelingen van een moeder, zoo mogelijk met de moeder en minstens i jaar oud, (kinderen en kleinkinderen.) 3 Groep van J. A. Klijn te Elshout met stammoeder Henriette. 5 Groep van Chr. A. j. van Herpt, Herpt met stammoeder Marie. Minstens 3 eigen gefokte volbloeden van een eigenaar, minstens 1 jaar oud. lc Groep van Gebr. Muskens, Elshout. 2a A. C. van Hulten, Elshout. 2c W. A. Kiijn, Elshout. 3b Chr. A. J. van Herpt, Herpt. Minstens 6 koeien met den vereenigingsstier. Ie Fokvereen. .Land van Heusden en Altena" met Wodan Jan A. Zwart-bont ongeregistreerd. Kalfvee met 4 breede tanden. 2 Gretha eig. B. Th. Langerwerf, Waspik. Vaarzen met 2 breede tanden. 1 Alberdina, eig. B. Th. Langerwerf, Waspik. 2 Lena, eig. j, van Loon, Waalwijk. 3 Janny, eigenaar dezelfde. 4 Erzy, eigenaar dezelfde. Reserve kampioen Wodan Jan, Fok vereen. Land van Heusden en Altena, Genderen. (Afdeeling Rood—bont, Maas-, Rijn-, IJselvee. Stieren van 3 jaar en ouder. 3 Oscar, eig. Stierenvereeniging .De Vooruitgang", Nieuwkuijk. Afgewisselde melkkoeien. E.V. Christina, eig. Gijsb de Goey, Nieuwkuijk. Afgewisselde drachtige koeien. 2 N. N. eig. H. v. d. Besselaar, Nieuw kuijk. Eerste Noordbrabantsche Schapenfokdag. Tweejarige en oudere rammen. 1 Y 3, eig. Gebr. Oerlemans-van der Schans, Drongeien. Rammen geboren in 1928. 1 Y 26 eig. Gebr. Oerlemans-van der Schans, Drongeien. Groepen van minstens 2 ramlammeren van één vader. 1 216 Yen 217 Y, eig, D. v.Buuren, Meeuwen. Ooien geboren vóór 1928 met hare in 1929 geboren lammeren (minstens 2). 6 Y 48 eig. D. van Buuren, Meeuwen. Ooien geboren in 1928 met hare in 1929 geboren lammeren. 1 116 Y, eig. D. v. Buuren, Meeuwen 2 131 Y, eig. dezelfde. 3 8026 F, eig. Gebr. Oerlemans v. d. Schans, Drongeien.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 9