eren PUROL andere schepen te kunnen laten passeeren Ruitenberg. Neen, er zijn maar twee schepen binnen geweest. Men is ook met den bagger bij mij geweest en men zei dat ze hem bij mij moesten brengen. Ik zei, dat is goed, maar steek dan eerst een wal. Dat deden ze niet. Toen kwamen ze mij nog om vergoeding vragen. Maar daar is niets van afgesproken. Later heeft men den bagger maar gewoon tegen de kade gegooid, 't is een werk van niets ge weest. Volgend jaar kunnen tye weer beginnen. Voorzitter. U waart toch ook een van de voorstanders om te laten baggeren. Ruitenberg. Ja, maar niet op zoo'n manier. Ik zei nog, geef er f2000 voor en laat het goed doen. Voorzitter. We hadden toch eerst afgesproken dat men den bagger bij u zou brengen. Maar toen kwam de Polder er om vragen ter versterking van de Kade. En u hebt 't toen ook goed gevonden. Ruitenberg. Ik kom er maar op neer, dat er slecht gebaggerd is. v. d. Rijken. Er was toch vroeger al afgesproken, dat de Polder de bagger zou krijgen. Ik stond verbaasd toen ik hoorde, dat men den bagger bij Ruitenberg wilde brengen. Voorzitter De Raad heeft ons toch ook gemachtigd, om in deze naar goeddunken te handelen. v. d. Rijken. Wij wisten toch ook tevoren, dat er met een beetje geld maar een beetje gedaan kon worden. We hebben toch geen middeien om de havens afdoende te verbeteren. Vloeimans. Er moet elk jaar iets aan onze havens gedaan worden. Ik moet zeggen, dat de lui goed hun best hebben gedaan, Brokx ja, als er maar controle is. Toen u er bij was ging het goed. De Voorzitter deelt mede, dat bij de Nieuwe Handelsmij. te Nijmegen 80000 klinkers zijn gekocht voor f 2230,48. Met straat- en wegverbetering zai spoedig worden begonnen. Pruijssers. Er is ook al lang mee gesukkeld. Brokx. Waarom gebruiken wij rivier zand Voorzitter. Omdat dit beter is. 't Is eenige centen duurder dan akkergrond, maar veel beter voor de wegen Vloeimans. Worden de brokken naar Boven vervoerd? Voorzitter. Wanneer alles is afge werkt kunnen we zien hoeveel atval we hebben. De Raad kan daaraan dan zelf een bestemming geven. v, d. Rijken. Dat kan na toch wel worden afgewerkt 't is mij toch ai tegengevallen dat het zoo lang heeft geduurd. Ik stel voor om direct alles aan te pakken Wanneer is de geld leening ingegaan Voorzitter, Direct, maar we nemen slechts op. wat we noodig hebben Renteverlies ontstaat daardoor niet. v. d. Rijken. Bij ons op den Dijk is de toestand onhoudbaar. De keien welke hier vrij komen, moeten maar zoo gauw mogelijk naar den Dijk worden gebracht en dan kan de zaak worden aanbesteed. Voorzitter. Als u wilt, kom er dan bij de rondvraag nog even op terug. Aanbieding gemeenterekening over het dienstjaar 1928 en begrooting voor het dienstjaar 1930 en benoeming Commissie van onderzoek. Tot leden der Commissie van onderzoek worden benoemd Brokx, Ruitenberg en Pruijssers. De Commissie zal rapport uit brengen in openbare raadsvergadering Aandeel in de kosten van advies tot het leggen van buizen enz. voor gasvoorziening. De Voorzitter deelt mede, dat er pogingen worden aangewend om Waspik van gas te voorzien. Om een definitief besluit le kunnen nemen is het noodig dat men eerst een onpartijdig advies heeft. Brokx. Ik beschouw 't als een zaak. Als ze ons iets kamen presenteeren, dan moeten ze maar met een uitge werkt plan komen v. d. Rijken. Ja, de Gasfabriek moet zelf de rentabiliteit onderzoeken. Voorzitter. Oosterhout wil ons na tuurlijk ook wel een advies geven, maar het is voor ons gewenscht dat we een onpartijdig advies krijgen van de Ver. van Nederl Gem. De ge meenten Raamsdonk, 's Gravenmoer. Geertruidenberg en Made zijn ook in het plan opgenomen. Bij stemming stemde alleen het lie Schaapsmeerders er voor om een aan deel in de kosten van bedoeld advies te dragen. Vaststelling steunregeling bij werk loosheid Voorgesteld wordt een regeling voor georganiseerden en ongeorganiseerden. Voor de eersten ongeh f 7 50 per week plus 50 cent per kind beneden 14 jaar. Ongeh. f 5,— Ongeorganiseerden voor gehuwde f6— plus 50 cent voor elk kind beneden 14 jaar. De uitkeering mag niet meer be dragen dan 70 pCt. van het gewone inkomen. Zij die een inkomen hebben gehad van f25 per week, komen niet voor steun in aanmerking, evenmin als zij, die weigeren opgave te doen van het genoten inkomen. Brokx. Het is toch moeilijk na te gaan wat de menschen hebben ver diend. Voorzitter. Dat kunnen we bij den werkgever te weten komen. v. d. Rijken. We hadden al eerder met de controle moeten beginnen. Elke week had de werkgever een kaart moeten afstempelen met opgave van het verdiende loon. Het gaat er om, dat de steun op de goede plaats komt. Voorzitter. Dat kunnen we zelf con troleeren. Smits. Kunt u ook even het schrijven ter tafel brengen dat de werklieden- vereeniging aan B. en W. gezonden heeft De Voorzitter geeft aan het verzoek gevolg. De vereeniging zegt, dat het een gemeentebelang is om alle arbeiders georganiseerd te krijgen. De ongeor ganiseerden zijn een schadepost voor de gemeente. Gevraagd wordt om af te kondigen, dat werkloozeri a.s. winter slechts dan voor steun in aanmerking komen, als zij zich voor 1 juli orga- niseeren. Voorzitter. Het ligt niet op den weg van ons College om dwang uit te oefenen op menschen opdat zij zich zouden organiseeren. Men moet daarin vrij blijven. Wij kunnen niet als pro pagandisten optreden. Echter zien wij wel gaarne, dat zich allen organi seeren, wat een voordeel zal zijn voor de gemeente. Rekkers. De ongeorganiseerden be wijzen, dat ze de gemeenschap niet noodig hebben. Wanneer ze nu straks om steun komen, zou de gemeente kunnen zeggen, ga maar naar de open bare liefdadigheid, want gij bewijst de gemeenschap niet noodig te hebben. v. d. Rijken. Het is een moeilijke kwestie, ook straks voor onzen burge meester. Want kunt u straks uitmaken of iemands gedrag zoodanig is, dat hij voor steun in aanmerking komt? Voorzitter. Nu wel. Ik ken er al 4 die veel te veel drinken en van mij geen steun zullen krijgen. Bij de ker mis is me opgevallen, dat door de ongeorganiseerden het meest werd gedronken. Smits. Achter ons* schrijven zit niets geen politiek. We deden het alleen in het belang van de gemeente en om een goede regeling ie krijgen. Voorzitter. We zijn van oordeel, dat we thans een goede regeling hebben De eerste vier weken komen de on georganiseerden nog niet voor steun in aanmerking. Rekkers. Ik 2ou in de regeling toch nog wel gaarne een kleine wijziging zien. Er staat dat iemand mei een inkomen van f25 per week niet voor steun in aanmerking komt. Maar er kunnen toch uitzonderingen zijn. iemand met 8 of 9 kinderen kan van f25 toch niets overhouden, Voorzitter. Daarvoor kan natuurlijk een uitzondering gemaakt worden. Brokx De bijverdiensten moet men toch ook opgeven? Van een winkelije of herberg b.v. De Voorzitter antwoordt bevestigend Met algemeene stemmen werd hierna de steunregeling aangenomen. Toetreding der gemeente tot den Schoolartsendienst. De uitgaven worden geraamd op 75 cent per kind en per jaar. De gemeente kost het plm. f150 per jaar Met algemeene stemmen werd be sloten tot den Schoolartsendienst toe te treden. Schrijven van de gemeente Sprang Capelle, dat man de beslissing inzake bijdrage afkoop weg Hamers heeft verdaagd Gevraagd wordt welke kosten het zat meebrengen. De Voorzitter deelt mede, dat Hamers geen prijs wil opgeven zoolang de gemeente niet definitief zegt dat ze den weg wil koopen. Brokx Dan kunnen we toch we besluiten om den weg in principe te koopen Voorzitter. Men besluit toch nie iets te koopen als men tevoren geen prijs weet. Het voorstel Brokx werd verworpen met 6-5 stemmen. Aanvrage van Franken, Bergen op Zoom, om de boomen langs de Stationsstraat van de gemeente te mogen koopen'. De Voorzitter zegt dat het 76 iepen zijn welke alle door ziekte zijn aan getast. Als men nog langer wach zullen de boomen niets meer waard zijn. Om ze te kunnen rooien moet echter eerst het advies van 't Staats boschbeheer worden gevraagd. Brokx. Ik vind het jammer dat de laan moet verdwijnen. in stemming gebracht wordt he voorstel met op één na algemeene stemmen aangenomen. Het lid Brokx stemde tegen verkoop Adres B. de Bont inzake havengeld en losplaats Hij vraagt een vaste los plaats en een abonnementsovereen komst. Brokx. ik heb vroeger al eens voor gesteld om de Bont minder te laten betalen. Voorzitter. Dan zouden we eerst onze verordening moeten wijzigen. We kunnen wel eens nagaan hoe men het in omliggende gemeente doet. Ruitenberg Op de meeste plaatsen krijgen de beurtschippers reductie. Voorzitter. Ik voel er ook wel voor om de Bont reductie te geven, maar een vaste losplaats zal toch bezwaren mee brengen voor andere schippers, vooral in de bietenlijd. Besloten wordt dit punt aan te houden. Rondvraag. Voorzitter. Ik wil nu terugkomen op de dansgelegenheid waarover Langer- werf het straks al heeft gehad. Vroeger was hier overal dansen tot 8 uur. In overleg hebben we het toen op 9 uur gesteld. Om de ingezetenen tegemoet te komen, hebben we besloten om geen danstenten toe te laten, ofschoon er wel exploitanten waren die f 600 tot f700 wilden geven ln het belang van de caféhouders hebben we ze echter geweerd. Dat is een schade voor de gemeente en droeg er ook toe bij dat de kermis in verva! raakte. Ik wil graag het voorstel van Langer- werf in stemming brengen om het dansuur te bepalen op 8 uur. Brokx. Dat gaat niet. Er is vroeger besloten, dat geen beslissingen mogen worden genomen over punten welke niet op de agenda staan. Ruitenberg. En ik stel voor om fat 10 uur te laten dansen. Als er gedanst wordt is er ook niet meer zoo'n rommel op straat. Pruijssers lk ben er voor om niet op Zaterdagavond te laten dansen en ook niet de orgels te laten draaien, want dan is het een vechterij en zuipertj. Voorzitter. Zaterdags mogen ze nog nergens dansen. Pruijssers En ze doen het. Brokx. De fout is, dat er dit jaar niet is opgetreden zooals 't behoorde, ledereen klaagt er over. ik hoop dat u als hoofd van de politie volgende jaren andere maatregelen zult treffen. Meer wil ik er maar niet van zeggen. Voorzitter. Op den laatsten dag heb ik 'ingegrepen. Van verschillende inge zetenen heb ik brieven ontvangen, waarin gezegd wordt, dat men inge nomen is met mijn besluit. Het doet me genoegen, dat er bij een dergelijke maatregel ook nóg verstandige - men schen zijn. Overigens is het gevaarlijk en ongewenscht om in openbare ver gadering fouten te bespreken van politiezaken. Het lid Langeiwerf herhaalt zijn voorstel om slechts tot 8 uur te laten dansen. Voorzitter. En vindt u 't goed, dat we er nog bijvoegen, dat het ver boden is om personen beneden de 18 jaar op een dansbaan toe te laten En dat aan dronken personen den toegang moet worden geweigerd En dat personen van slecht gedrag moeten worden geweerd Het lid Langerwerf antwoordt op al deze vragen bevestigend. Verschuren. Dergelijke bepalingen vind ik heel goed, maar ik ben er tegen om tot 8 uur te laten dansen. Gedurende den tijd dat er gedanst wordt, is er geen gevaar voor wan orde. Ik ben er voor om lot politieuur te laten dansen, of tot 11 uur. Ruitenberg. Mijn voorstel is om tot 10 uur te laten dansen. Brokx De wanorde is dit jaar weer bij 't potverdeelen ontstaan. Dat doen ze altijd Zaterdagavond. Sommige lui krijgen wel f50,—, f 100,en zijn dan half gek. Zou men niet kunnen voorschrijven dat 't potverdeelen een paar dagen voor de kermis moet ge schieden. Voorzitter. Dat zal niet gaan. De menschen zijn op dat punt vrij. We kunnen wel de medewerking vragen. Brokx. Maar we kunnen wel ver bieden aan de kastelljns om op Zaterdag muziek te maken. Wie't wel doet zou ik verder van de kermis willen uitsluiten. Ik wil verder geen critiek op de politie uitoefenen, maar ik vind 't toch jammer, dat hier ver schillende menschen uit Capelle, die geen schuld hadden minder prettig zijn behandeld. Het lid v. d. Rijken komt andermaal terug op de kwestie met de water leiding Spr. vraagt of het niet ge wenscht is om voor deze aangelegen heid een speciale commissie te be noemen en de bemiddeling te vragen van Burgemeester Moons, voorzitter van de Waterleiding Mij. Voorzitter. De heer Roelands is hier geweest en dat ts voor mij een bewijs, dat de Maatschappij deze zaak nog niet loslaat. v. d. Rijken. En verder zou ik ook art. 173 van de gemeentewet toege past willen zien, dat men bij het op breken van een straat eerst een waar borgsom stort. Het is treurig zooals de straten er soms bij liggen. De Voorzitter zegt dit toe. Het lid v. d, Rijken vraagt oferhjer iets wordt gedaan ingevolge de Land- arbeiderswet. De Voorzitter zegt dat men eerst eens moet beginnen met een vereeniging te stichten. Rekkers. We hebben hier een ver eeniging gehad, maar er kwamen geen aanvragen binnen. Verschuren. Als ze er zelf 't nut niet yan inzien behoeven wij de zaak toch niet te gaan aanwakkeren. Het lid v. d. Rijken vraagt om meerdere malen te vergaderen en de raadsbesluiten vlugger uit te voeren. De Voorzitter wil gaarne een ver gadering meer uit schrijven. Hierna volgde een korte bespreking met den heer v. Strien over het te gebruiken materiaal voor wegver betering. Ten slotte vraagt het lid v. d. Rijken om op verschillende punten van de gemeente brandslangen te plaatsen. De Voorzitter zegt dat men naar de kosten zal informeeren en ook zal onderzoeken of 't mogelijk beter en goedkooper is om een auio-motor- brandspuit aan te schaffen. Hierna sluiting. GEERTRUIDENBERG. De Raad der gemeente Geertruiden- be'rg vergaderde j.l. Vrijdagnamiddag ten Raadhuize onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer Bu'rgemeester Bianchie. Na opening der vergadering deelde de voorzitter mede, dat van de leden Timmermans en Nederlof bericht van verhindering is ingekomen om deze vegadering hij te wonen. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd vastgesteld. Aan de orde: 1. Voorloopige vaststelling ge- meenterekening en van de bed'rijfsre- keningen, 1928. Uit het rapport der Commissie van onderzoek blijkt, dat geen aanmerkin gen worden gemaakt. De commissie zegt, dat de rekeningen getuigen van een zuinig beheer. De voorzitter dankt de commissie voor het onderzoek en deelt op de ge stelde vraag mede, dat voor de riolee- ring inmiddels stankafsluiters zijn be steld. SassenTen opzichte van de begroo ting heb ik nog een Vraag. Is het nou niet mogelijk dat we de begrootingj ter bestudeering thuis krijgen? Het is an ders zoo moeilijk om een behoorlijk inzicht te krijgen van de begrooting In andere gemeenten krijgen de raads leden toch ook een exemplaaar van de begrooting thuis. Ik wil er direct nog geen voorstel van maken, maar 't alleen bij B. en W. in overweging geven. Voorzittér. Er wordt eigenlijk door de leden te lang gewacht om de begroo ting te komen inzien. Meestal komt men pas drie dagen voor de raadsvérgade ring, terwijl ze toch drie weken ter visie ligt. We hebben er ook wel eens over gedacht om den leden de begrooting thuis te zenden, maa'r dat wordt nogal vrij kostbaar en brengt veel werk mee En de. begrooting komt juist op een tijd dat men ter secretarie 't meeste werk heeft. In een grootere gemeente waar men over voldoende personeel beschikt, gaat dat gemakkelijk. Er zijn ook groote gemeenten die de begroo ting laten drukken, maar aan zoo'n kostbaarheid kunnen wij natuurlijk niet denken. Sassen. Maar het lijkt me toch wel mogelijk om een begrooting onder de leden te laten circuleéren.. Voorzitter. De begrooting moet vol gens voorsch'rift op 't gemeentehuis ter inzage blijven liggen en bovendien geef ik niet gaarne officieele stukken ter circulatie. Sassen. Als u van het officieele stuk één afschrift laat maken, kan daf toch wel ondér ons circuleeren. Me dunkt dat kan toch geen bezwaar zijn, Voorzitter. Maar 't kan toch ook geen bezwaar zijn om hie'r de begroo ting te komen inzien. Sassen, 't Komt niet iedereen gele gen om1 zich telkens voor een paar uur Vrij te maken en naar 't raadhuis te gaan. Tehuis heeft men 's avonds nog wel eens tijd om een begrooting in te zien. Onze fout is, dat we bij de be grooting steeds veel te oppervlakkig zijn geweest. Eerste eisch voor een 'raadslid is immers, dat hij !zich inwerkt in een begrooting, om daardoor een beeld te krijgen van wat ér in een ge meente gaat omstaan. En dat gaat niet in een paar uurMaar, zooals ik 'reeds zei, ik wil er terstond nog geen voorstel van maken, doch geef het ernstig in overweging. Voorzitter. Ik zal het overwegen en zien wat we een volgende maal kunnen deen. Ingekomen stukken. a. Schrijven van de Vereeniging Geert'ruidenbergsche Teekenschool waarin wordt opgemerkt, dat tengevol ge van de ve'rminderde Rijksvergoeding de Directeur niet meer bereid is om het wérk voort te zetten. In verband daarmede wordt aan de gemeente een bijdrage gevraagd van J30. Voorzitter. Gezien 't drukke bezoek aan de school en 't groote nut daarvan, is er wel reden om goedgunstig op het e'rzoek te beschikken. Doch 't is de ge woonte om alle subsidie-aanvragen bij de begrooting te behandelen en, daar om stellen wij U voor om dit vérzoek aan te houden tot de volgende verga dering. b. Verzoek om subsidie van de Stichting Moedérheil. Voorzitter. Deze vereeniging wordt doo'r ons al gesubsidieerd. In de vol gende vergadering zullen we de aan vrage opnieuw behandelen en zien of we den daarvoor uitgetrokken post op de begrooting kunnen handhaven. Evenzoo de aanvrage van 't O. L. Vr. Lyceum uit Breda. We geven daaraan reeds 100.per leerling uit deze ge meente. c. Goedkeuring van Ged. Staten op eenige begrootingswijzigingen. d. Schrijven van Ged. Staten hou dende mededeeling, dat de wijziging in de bouwverordening, voor wat betreft de verplichte aansluiting aan de watér- leiding, nog is aangehouden. e. Schrijven van de vereeniging tot wettelijke bescherming van dieren. Gevraagd wordt om in de plaatselijke bouw-verordening speciale bepalingen op te nemen, ten aanzien van stallen- bouw etc., omdat jaarlijks bij branden vele dieren om 't leven komen tengevol ge van ondoelmatige in'richting der stallen. Het is wenschelijk om de stal len van een nooduitgang te voorzien en de dieren zoodanig te stellen, dat ze ineens, gelijktijdig kunnen worden be vrijd. Voorzitter. Ik ontken niet 'tnut van een dergelijk voorschrift, maar we kunnen toch niet aan 't wijzigen blij ven. Bovendien zijn wij geen platte landsgemeente en wonen ér hier zeer weinig veehouders. Maan als we straks overgaan tot algeheele wijziging van onze bouwverordening, dan willen we gaarne met 't verzoek van de vereeni ging rekening houden en een dergelijke bepaling opnemen. Nu is 't echtér nog niet urgent. f. Schrijven inzake oprichting van een P'rov. School-artsendienst. De Voorzitter zegt dat men hierom trent eerst in ovérleg zal treden met de besturen der Bijzondere Scholen. g. Schrijven van het bedrijfsadvies bureau van de Ver. van Nederl. Ge meenten, inzaké advies gasvoorziening. De kosten van het gevraagde advies bedragen 500.— plus reis- en ver blijfkosten, welke geschat worden op 300.—. Voorzitter. Door een particuliere firma worden pogingen aangewend om hier een gasfabriek op te richten, als voldoende gemeenten zich daarbij aan sluiten. Naa'r aanleiding daarvan is er een bespreking gevoerd met Raams donk, Waspik, Made, 's Gravenmoer en Gee'rtruidenberg. Nu is 't de bedoeling om eerst een vrijblijvend advies te vra gen aan de Ver. van Nede'rl. Gemeenten. De kosten van zoo'n advies bedragen 500, waaraan de gemeenten in ver houding tot 't zielental bijdragen. Wij stellen voor om een bijdrage te geven tot een maximum van 100. v. d. Loo. Ziet U er eenig heil in, als we voor onze gemeente ook gas krijgen? Voorzitter. Ja, want de bewoning van een plaats wordt daardoor aantrek kelijker gemaakt. Met. dit besluit staan w^ nog voor geen consekwenties. Sassen. Ik ben het volkomen met U eens. Gas is voo'r onze plaats van be lang. Wordt besloten genoemd bedrag be schikbaar te stellen voor 't advies. h. Schrijven van de Gezusters de Wit, houdende verzoek om voor de ver bouwing van haar winkel, het daaraan grenzend strookje gemeentegrond te mogen koopen. De Voo'rzitter zegt dat de gemeente het gevraagde stukje grond wel kan missen. Aan den schenker zal men eerst toestemming moeten Vragen. Aldus wordt besloten. i. Mededeeling van den Commissa ris der Koningin, dat de Edelachtb. heer Bianchi is he'rbenoemd tot Bur gemeester dezer gemeente. de Kroon. Ik weet zekér, dat ik me tot tolk maak van den geheelen raad als ik U feliciteer met Uwe herbenoe ming. Ik dank U voo'r hetgeen U in Uw eerste periode deed in het belang van onze gemeentö en hoop, dat de ge meente Geertruidenbérg onder Uw be stuur mag groeien. Voo'rzitter. Ik dank U voor uw aan gename woorden namens den Raad ge- vallen en bezeeren zich dikwijls en het wiegekind heeft vaak last van roode of gesmette huid. Dit ^,==^.verzacht en geneest men met Doozen 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten HOI O

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2