Liturgische Zangdag te Waalwijk. sproken. Na zoo'n eerste periode wérpt men wel, eens een terugblik op den af- gelegden weg. En dan is e'r reden tot voldoening, maar ook anderzijds is er eenige teleurstelling. Ik zou gaa'rne meer hebben wilen doen, maar bij een gemeente als de onze met zoo'n geringe finaneieele draagkracht, moet men den middenweg houden. Dat geeft niet steeds de voldoening. Ik dank den Raad, de Wethouders en den Secretaris voor de aangename samenwe'rking, vooral de laatsie jaren. Ik heb de ervaring opge daan, dat men een gemeente alleen het tot de Kerk térug te brengen, zijn Het stemmige ,,Popule Meus" van en zangérs wenken gaf welke naar zijn dan goed kan leiden, als men rekenen godsvrucht te voeden, zijn geloof te Palestrina, dat hierop door het zang- meening met vrucht zouden zijn toe te kan op de samenwerking tusschen de 'sterken, zijn leven te beteren..., en de koor van Nieuwkuik werd uitgevoerd, 'passen verschillende colleges, een samenwer king die moet steunen op wederzijd- sche waardeering en vertrouwen. Ik geef Uj de verzekering dat ik van mijn kant zal blijven doen, wat in het belang der gemeente noodig en moge lijk is. Hierna ging de raad in geheime zit ting. Begunstigd doo'r prachtig zomer weer, gehouden in onze monumentale St. Jan-kerk, bezocht door ruim 400 kerl\2 ange'rs van alle kerkkoren uit verren omtrek, opgeluisterd doo'r de aanwezigheid van Z. D. H. Mgr. Diepen en tal van vooraanstaande geestelijken uit ous bisdom, heeft de eerste Litur gische Zangdag een schitterend verloop gehad en is hij een succes geworden voo1! de pioniers van den Gregoriaan- schen Zang, van den volkszang in de kerk, die aan de voorbereiding hiérvan zooveel zorg hebben besteed. Het gaf Zondagmorgen, voo'ral tegen den aanvang der Pontificale Hoogmis, een geweldige drukte in het centrum onzer gemeente. Met een 10-tal auto- langstellenden was gevuld. Ook me'rkten we op Dr. Jan Witlox, hoofdredacteur van de Maasbode, en tal van pastoors uit deze streken. Door den Voorzitter der Diocesane St. Gregorius-vereeniging, den Z.Eerw. Heer Pastoor Hansen uit Geldrop, werd een welkomstwoord gesp'roken en in 't kort het doel van dezen liturgischen Zangdag en deze vergadering uiteenge zet, waa'rover de beide sprekers nog verder zouden uitweiden. Hij bracht tegenwoordig'roemrijk regeerende Paus kreeg eveneens een behoorlijke ve'rtol- j Na nog zijn beste wenschen voor het Pius XI, koos zich niet alleen den naam king. j verdere welslagen te hebben geuit, gaf van den grooten promotor der Litu'r- Hierna volgde het zangkoor van ,,St. Z. D. H. aan alle aanwezigen zijn bis- gie, maar hij aazelt niet, de voo'rtdu- Jan" alhier, dat onder leiding van den schoppelijken zegen, rende toenadering van het volk tot de 1 heer Norb. v. Bladel het bekende „Ecce Door den voorzitter, pastoor Han Liturgie, een providentieele, d.w.z. een quomodo moritur justus" door God uitdrukkelijk gewilde bewe- zou uitvoeren. ging te noemen, welke, zoo zegt de Paus, stilaan alle geloovigen aan het winnen is." Aldus, geachte vergadering, we moe ten terug naar de ware bronnen, aller eerst naar 'n werkdadige deelname aan het H. Misoffer, waardoor we God met de Kerk de hoogste hulde en het diep ste bewijs van onderdanigheid betoo- nen. Hoe nu is die werkdadige deelname van alle geloovigen mogelijk, en Paus Pius XI geeft ons in Zijn Apostolische constitutie het antwoord„opdat de ge loovigen een werkzamer deel mogen ne men aan den Goddelijken Eeredienst, moet de Gregoriaansché zang wederom ingevoerd wo'rden ten gebruike van het volk in, zooverre hij voor het volk be stemd is."1 Daarom, geachte vergadering, zult gij den organisators en zangers dank voor hetgeen zij reeds gepresteerd hadden ,jus zjngen jn uwe kerken, opdat ge u en opende dan met den Christ, groet z00 inniger zult aansluiten aan de deze bijeenkomst. hoogste daad van godsdienst, dien gij, Door het Zangkoor van Waspik ja <jien God zelf tegenover Zijn eigen werd hierna, onder leiding van den Qneindige majesteit stellen lvan, ia.1. het bussen, pér tram, per fiets en te voet I hee'r H. v. Iersel, gezongen: Graduale, h. Misoffer. Zooals te verwachten was liet dit zangkoor zich op eigen te'rrein niet door andere overtreffen en vertolkte van Handel sen, werd hie'rna deze goedgeslaagde vergadering met een hartelijk woord van dank en opwekking gesloten. In het Pontificale Lof dat te circa half zes aanving, waren alle zangers deze schoone compositie op een wijze weer present en werden de vérschil- die zijn reputatie alle eer aandeed. j lende lofzangen, als: Sacris Solemniis, Door den Z.Ew. Heer F. Mannae'rts, Salve Regina, Ave verum co'rpus, Ave Pastoor te Tilburg (Loven), werd hiér- Maria, Tantum Ergo en Wees gegroet, op een inleiding gehouden over „Koor- o Ster're, door allen gezamenlijk gezon- zang en Volkszang". gen, nadat zij eerst door het Tilburg- Nadat sp'r. een definitie had gegeven sche koo'r, dat wederom in toog en su- perpli gekleed in het' priesterkoor stond opgesteld, wa'ren ingezet. Een en ander slaagde weer uitne mend; het was een indrukwekkende plechtigheid waaraan de hooge waa'r- arriveerden tegen dien tijd de kerkzan- gérs van niet minder dan 24* parochies uit de Langstraat en omgeving. tut glanspunt van dezen Liturgi schen Zangdag vormde de Pontificale Hoogmis, welke te kwart ovér 11 in onze. prachtige hoofdkerk werd opge dragen. Het mag ons Waalwijkérs met recht matigen, trotsch bezielen, dat men ons majestueuze en toch zoo stem mingsvolle Godshuis de meest geschik te plaats voor een dergelijke grootsche Liturgische, plechtigheid heeft geacht. Nadat alle zangers in de voor hen gereserveerde banken hadden plaats genomen (een en ander was keurig ge regeld) en het overige gedeelte der kerk geheel met belangstellenden was gevuld, werd Z. D. H. Mgr. Diepen op plechtige liturgische wijze de kerk bin nengeleid, waarbij doo'r het mannen- eu knapenkoor van de parochie van O. L. Viouw O. O. te Tilburg, dat geheel in toog met supeïpli gekleed was, het „LaeJatus sum" werd gezongen onder leiding van den heer Hoppenbrouwers. Doo'r dezelfde zangers, diei geduren de de Hoogmis in het priesterkoor ston den opgesteld, werd het prio'rum Salve Sanda Pareus" gezongen, terwijl zij tevens als voorzangers voor de andere misgezangen fungeerden. Een en ander werd door dit koo'r op waarlijk perfecte wijze uitgevoerd en een groot aandeel in het succes van den dag komt dan ook voorzeker toe aan directeur Hoppenbrouwers en zijn zan gers en zangertjes die een schitterende demonstratie hebben gegeven van de schoonheid en stichtende uitwerking van den Gregoriaanschen zang, mits deze ernstig wordt beoefend en gevoel vol wordt vertolkt. Door de gezamenlijke ke'rkzangers die in de banken hadden plaats geno men, werd ,,Missa IX in festis B. Mariae Virginis" gezongen, onder leiding van pastoo'r Mannaerts uit Tilburg. Dit ge zamenlijk zingen door zangers van ver schillende koren slaagde uitnemend en leverde het bewijs dat het medezingen de'r mis door alle aanwezige geloovigen, mits eenige oefening er aan vooraf gaat, zeer schoon en stichtend zijn kan. De assistentie bij i de Pontificale Hoogmis, welke door Z. D. H. Mgr. Die pen wérd opgedragen, was als volgt: Prcsbyter-assistens H.E. heer F. Goy- aerts, regent van het Klein-Semina'rie, bestuurslid der Liturgische Véreeni- ging. Eerste Troondiaken Pastoo'r Toon Hansen, voorzitter der Diocesane Gre- gori u s-V er eeniging. Tweede Troondiaken Prof. Dr. J. Teulings, secretaris der Liturgische Vereeniging. Misdiaken Pastoo'r W. Mutsaerts, ondei voorzitter der Liturgische Vér- eenigiug. Subdiaken Prof. dr. W. Kerstema kers; ecste caeremoniarius secreta'ris J. van Loon, tweede caéremoniarius eerw heer Hermus, Als ministri inferioTes fungeerden een achttal theologanten' van het Groot Seminarie, en als ministri ad funalia een ie'rtal studenten van het Klein seminarie. Na deze indrukwekkende plechtig heid werd Z.D.H. met liturgisch ce remonieel uit de kérk geleid, onder het zingen van het „Laudate Pueri", door de Tilburgsehe zangers. Des namiddags te half d'rie werd in de gvoote zaal van den R. K. Gilden bond een groote propaganda-vergade- ring gehouden. Op het podium hadden tal van H. H. geestelijken, bestuu'rsleden dér organi- seereude vereenigingen„St. Gregorius Vereeniging" en „Liturgische Vereeni ging", plaats genomen, in de beneden zaal de deelnemende kerk-koren, ter- vwij 1 de groote galérij met; zeer vele be- alleluia en vers, 12e Zondag na Pink steren, Domine non sum dignus van Victoria en O Sacrum convivium van Viadana. Opvallend was de perfecte uitvoe ring van het Gregoriaansch evenals de prachtige samenzang in de koren. Pri ma, goed geschoold stemmenmateriaal en uitstekende leiding, zijn hier aanwe zig. Hierna besteeg Dir. A. J. M. Witlox uit St.Michiels-Gestel het spreekge stoelte. In een keurig gedocumenteerde en talentvol voorgedragen 'rede, welke met groote aandacht gevolgd en her haaldelijk doo'r applaus onderbroken werd, gaf spr. het antwoord op de vraag: „Waarom algemeene deelname van koo'r en volk aan den kerkzang?" Het zal, aldus spr., ongeveer een maand geleden zijn, dat ik van mijn bestuursleden der Bisschoppelijke Li turgische Vereeniging de opdracht kreeg om hie'r vandaag het woord te voeren. De verschillende bezwaren welke ik daartegen inb'racht, werden eenvoudigweg niet geaccepteerd en er werd mij alleen geantwoord: „Ge zult sp'reken omdat ge zelf Waalwijker bent!" (Appaus). En ik moet toegeven dat ik voor dit argument bezweken ben, te meer waar ik als geboren Waal wij kér weet dat Waalwijk met zijn muzikale zanglustige bevolking en met zijn monumentale prachtige kerk een best milieu is om over kerkzang te sp'reken. Ja, het was een goede keuze van de gezamenlijke besturen om van uit Waalwijk de propaganda voor den kerkzang te beginnen. Maar alvorens Pastoor Mannaerts alsi deskundige ons zal leeren hoe de kérkzang, de alge meene deelname aan den kerkzang tot werkelijkheid kan komen, moeten wij eerst de redenen nagaan waa'rom wij naar die algemeene deelname moeten streven. Laat mij trachten u dit in mijn volgend betoog duidelijk te maken. Paus Pius X, heiligér gedachtenis, de man die allq rangen der Kerkelijke hiërarchie doo'rloopen heeft, hij kende den haat en den afkeer tusschen de volkeren en standen die onder zijn pontificaat tot uitba'rsting kwamen in dien vreeselijksten aller oorlogen. Hij kende al die maatschappelijke en huis houdelijke misstanden, die algemeene ontevredenheid, die oproerigheid, die verstoffelijking, dat egoïme, ook heer- schend helaas in de Katholieke wereld. Vanaf de Pauselijke Cathedra spreekt hij voor gansch de wereld zijn levens ideaal uit, dat redding brengen kan: „Alles herstellen in Christus!" Maar hoe? Waar zal nu die goede geest, die Christelijke geest die alleen alles her stellen kan, vandaan komen? Luiste'r geachte vergadering, ik zou willen uit van wat men onder koorzang en volks zang had te verstaan, wenschte hij al lereerst de initiatiefnemers geluk met het welslagen van dezen dag, waarop dit samenzingen zoo heetlijk is gede monstreerd. Het zou een schoon ideaal digheid van den celebrant Mgr. Diepen zijn.indien zooiets in alle kerken ware nog meer luister bijzette, te bereiken. Men zal spr. tegenwerpen De assistentie was als volgt: pastoor dat zooiets niet zoo gemakkelijk zal Mutsaerts als diaken, p'rof. dr. Teulings gaan; vanmorgen waren het allemaal als sub-diaken, le caeremoniarus secre- kerkzangers. Natuu'rlijk zullen zich ta'ris van Loon, 2e caeremoniarius practische moeilijkheden voordoen. Wil eerw. heer Hermus, ministri infe'riores men be'reiken dat alle geloovigen kun- een vijftal theologanten, ministri ad nen meezingen en er zoo goed moge- funalia een vie'rtal studenten van het lijk gezongen wordt, dan dient er een Klein-Seminarie. goede voorbereiding aan vooraf te gaan. Evenals in de Pontificale Hoogmis Zou men hals over kop beginnen dan werd Z. D. H. met plechtig liturgisch Zoo zult gij in uw H. Misoffér uw loopt het zeer zeker evenals in België ceremonieel en gezang de kerk in- en offermoed en offervreugde vinden in op niet uit. In scholen, patronaten, H. uitgeleid. alle wederwaardigheden uws levens, en Familie, Congregatie enz., zou men het Deze ee'rste Liturgische Zangdag dan zult ge ook vérkrijgen, uw offer- volk daarin moeten oefenen en dan mag dus, naar getuigenis van tal van kracht. Want zingend met de Kerk, moet men in de kerk nog niet direct be- aanwezige deskundigen op het gebied kunt ge aan God op dat oogenblik geen ginnen met het volk de geheele mis te van kerkzang, schitterend geslaagd aangenamer gebed aanbieden, dan juist laten meezingen, doch eerst bij een bij- heeten en hij zal ongetwijfeld den eer dat gebed der Kerk. Ja, bedenk het wel, zondere gelegenheid, een processie of sten stoot hebben gegeven tot het invoe- als de Kérk bidt of zingend dubbel bidt, dan is dit volgens Sint(Paulus, als het woord vftn de Bruid tot den Bruide gom,, die in hoogst denkbare, in God delijke liefde verbonden aan Zijne Bruid, de Kerk, boven alle smeekingen, toch zeker aan de hare zijn verhooring zal schenken. Welnu, door uw mede zingen van den kérkzang wordt het ge bed der Kerk uw| gebed. Zoo zult ge door de Kerkmuziek die gebed is en niets dan gebed, volgens Paus Benedictus, op de innigste wijze het hoogste gebed, het H. Misoffer tot uw offér maken. Intusschen is Z. D. H. Monseigneur Diepen ter vergadering verschenen en ondér leiding van den heer Hoppen brouwers zingt een mannenkoor, be staande uit zangers van Waalwijk (St. Jan en O. L. Vr. O. O.), Waspik en Til burg (Heikant) het machtige „Ecce Sa- cerdos Magnus" van Jos. Kreitmaier. Pastoor Hansen roept Z. D. H. een geestdriftig welkom toe. Hij dankte hem voor zijn belangstelling door den ge- heelen dag aanwezig te willen zijn om daardoor dezen Liturgischen Zangdag op te luisteren. Dit is een teeken dat Monseigneur den arbeid der Liturgi sche en der St. Gregoriusvereeniging niet alleen goedkeurt maar ook zegent. Wij zijn hier bijeen, aldus pastoor Han sen, om u te toonen en te zeggen dat wij u graag zullen volgen, omdat wij weten dat u als Sacerdos Magnus ons den weg zult wijzen die voor ons de weg zal zijn naar de zielevreugde. En zich tot de vergadéring wendend verzocht hij allen op te staan om te ge tuigen dat allen bereid zijn hunnen bis schop te volgen. (Daverend applaus). De ZeerEerw. heer Witlox het woord herkrijgende resumeert zijne reeds ge sp'roken woorden en vervolgt: „Maar als nu allen meezingen, krijgt dan die korist geen gelijk, die mij zeide Vu kunnen wij wel opdoeken!" Volstrekt niet waar, integendeel, ge zult dan veel minder kunnen opdoeken dan nu misschien op sommige plaatsen het geval is. Gij koristen behoudt de leiding of lievér gezegd, gij verkrijgt nu pas de leiding in den Kerkzang, want daar was te voren geen zingend volk dat doo'r u geleid kon worden. Gij koristen vormt de onmisbare tüsschen- schakel. Daarenboven heeft de Paus niet wedérom de meerstemmige, maai den eerste, ware, meesterlijke kerkzang de haa'r waardige plaats toegekend? een kerkelijk feest is de proef te nemen -ren Van den algemeenen kérkzang. Dit met kleine're gezangen. Goedkoope js een zaak die zoo voorzichtig en ge zangboekjes zijn hiervoor in den han- ieidelijk mogelijk tot ontwikkeling del. Dan is er nog de moeilijkheid om raoet worden gebracht en waa'rbij voor geschikte krachten te vinden die de aj ge waarschuwing van de sp'rekers roepen, luistér,,ontkerstende en daarom j Neen, als kekzangen zult ge nu pas tot diep ongelukkige wereld, luister naa'r uw volle recht gaan komen het woord van Pius: ,,Daar het onze vurigste wensch is, dat de echt christe lijke geest onder alle geloovigen in alle opzichten weer opbloeie en blijve voort bestaan, moeten de geloovigen terug Geachte vergadering, moge ik u aan gespoord hebben, u met volle toewij ding aan den héérlijken Kerkzang te geven, in het volste vertrouwen op uw geestelijke leiders, die u daartoe uitnoo- naa'r de voornaamste en onontbeerlijke j digen. Zegt' het u niet alles dat Mgr, bron waar zij dien geest kunnen put- daartoe op heden in Pontificale luister ten, n.l. de werkdadige deelname aan de heilige geheimen en het openbaar en plechtig gebed, dat is de Liturgie dér H. Kerk." En Paus Benedictus huldigt het pro gram van Pius geheel en al, want hij zegt: „Onder de geloovigen een juiste kennis de'r Liturgié verspreiden, in hun harten hoogachting opwekken voor de gebeden, handelingen en gezangen, waardoor de geloovigen met hun aller moedér de H. Kerk, God passende hulde brengen, de geloovigen aansporen tot werkdadige deelname aan de H. Gehei men, dat alles moet op wonderbare wij ze ér toe bijdragen de toenadering van het volk tot den priester te bevorderen, Gods zegen over dit ons eerste pogen heeft afgesmeekt. Volgt dan even ge trouw als in andere zaken de roep'stem van Hent dien God ovér ons heeft aan gesteld onn onze zielen in Zijn naam te besturen. Eerst dan zal de Kerkmuziek leiding kunnen nemen bij het ondér- richt in den Gregoriaanschen zang. Mocht men hiermede moeilijkheden ondervinden, dan wende men zich tot de Gregoriusvereeniging, waar men op dat gebied voorlichting geeft en door welke vereeniging cursussen voor di recteuren en koren worden georgani seerd. Want het koor dient op de eerste plaats goed te zijn en een stichtend voorbeeld voor het volk. Inplaats van -afgedaan te hebben wordt de taak van den koorzanger er nog grooter op. Voor hen blijft ook nog de meerstemmige kerkzang, die men bij tal van gelegen heden zingen kan. Aan het slot sp'reekt pastoor Man naerts de hoop uit dat alle deelnemers aan dezen zangdag de overtuiging zul len meenemen dat de algemeene zang in de kerk mogelijk is, dat zij het volk inniger zal doen meeleven met de ke'r- kelijke plechtigheden en dat men po gingen in het werk zal stellen om den kerkzang tot gemeengoed van het gan- sche volk te maken. (Applaus). Het eenvoudige ,,Laetabunidus" dat hierna door het zangkoo'r van Vlijmen zoo stichtend werd gezongen, bewees dat men niet altijd naar moeilijke groo te zangnummérs behoeft te zoeken, doch ook met een eenvoudig gezang, mits keurig vertolkt, het volk kan stich ten. Ditzelfde demonstreerde ook het koor uit Dussen (Hank) dat ons vér- raste op het fijn genuanceerd gezongen „Rosa vernans." Achtereenvolgens t'raden op 't zang koor uit Besoijen met Alleluia, vers en sequentia van Pinksteren en Ave Maria van J. A. S. van Schailc; het zangkoo'r der St. Antoniusparochie dat Adoro Te van W. Heijdt ten beste gaf en het koor uit Drunen dat Offertorium en Commu nis van O. L. Vr. Hemelvaart en Ave Maria van F. Witt uitvoerde. Voo'ral de Drunensche zangers lie ten hier door hun correct uitgevoerd Gregoriaansch en hun keurige samen zang ook in het meerstemmig nummer een zeer gunstigen indruk achter. Hie'rna sprak Z. D. H. Mgr. Diepen de aanwezigen toe. Met groote voldoening had Z. D. H. de voorbereidingen voor dezen dag ge volgd, maar met nog grooter voldoe ning heeft hij hem persoonlijk mede gemaakt. Het werk der St. Gregérius- vereeniging zoowel als dat der Liturgi sche vereeniging genieten zijn volle be langstelling, omdat zij beiden zijn ge wijd aan Gods eeredienst. Het vérheugt spr. te zien dat ook de kerkzangers in zijn diocees aan den oproep zoo spon taan hebben gevolg gegeven. Wat met dezen dag wo'rdt beoogd is de uitdruk kelijke wensch van Rome en spr. weet wel, als Rome gesproken heeft, dan vindt hij het Bisdom Den Bosch altijd moet worden in acht genomen, dat men niet overijld te werk mag gaan. In dit geval mogen de beste resultaten van den Liturgischen Zangdag te Waalwijk verwacht worden. haar verheven zending, haa'r Apostolaat bereid onmiddellijk en volkomen te ge- - - - - hoorzamen. (Applaus). Spr. hoopt dat de actie tot beoefe ning van den kérkzang ook door het volk, welke actie vandaag zoo schitte rend is ingezet in heel zijn bisdom mo ge slagen. Hoezeer Z. D. H. met het streven kunnen vervullen. Per Christus Domi- num Nost'ram! (Langdurig applaus). Het zangkoor der St. Clemensparo- chie trad hiérna op onder leiding van den heer F. Schilders, met „Coenanti- bus illis" van Haller, dat niet onver dienstelijk gezongen wérd en waarin men vooral de fraaie baritonstem van den, heer A. Boom kon bewonderen. GEMENGD NIEUWS Te Blya is het 3-jarig dochtertje van den landbouwer J. T. verdronken. De ongehuwde veldarbeider J. Prins te Maarhuizen (Gr.) is bij 't zwem men verdronken. Nabij Heerewaarden is de 21-jarige Duitsche schippersknecht J. H. Heil- mann van het Duitsch motortankschip „Lutzow" in de Waal gevallen en ver dronken. De 8-jarige G. van H., uit de Beu- kelaerstraat te Rotterdam is bij 't zwem men in het Mallagat verdronken. -—"De 5-jarige H. H. Kok, uit de Briel- sehelaan te Rotterdam, is bij het spelen op een vlot in de Maashaven te water geraakt en verdronken. Te Amsterdam is des nachts een man, die in beschonken toestand ver-# keerde, in de Lauriergracht gesprongen. Op het hulpgeroep ging een agent van politie gekleed te water en slaagde erin den man op het droge te brengen. De levensgeesten konden niet meer worden opgewekt. De ongeveer 14-jarige B. uit Blerick die de zwemkunst slechts gedeeltelijk meester was, was Zondag in de Maas aldaar aan het baden. Hij waagde zich te ver en verdween in de diepte. On danks direct ingestelde reddingspogin gen mocht men er tot dusverre nog niet in slagen zijn lijk te bergen. Zondagmiddag is de 16-jarige Lie ven in het Wijlermeer bij Beek bij het zwemmen verdronken. Het 8-jarig dochtertje van de fami lie A. F. in de Koekoekstraat te Tegelen is door een op hol geslagen paard met rijtuig overreden en voor de deur harer ouders gedood. Het kind speelde op straat en wilde nog vluchten, doch werd gegrepen. Het paard stond ingespannen voor een rijtuig voor een café langs den spoorweg, toen het, vermoedelijk voor een langs stormenden trein schrok en op hol sloeg. De politie maakte proces verbaal op. Op den onbewaakten overweg aan het Haantje te Delft is gisteravond om streeks half 8 de 13-jarige Jan Pols uit de Phoenixslraat te Delft door een loco motief van een sneltrein uit Den Haag gegrepen. Hij was op slag dood. De 13-jarige Dries Vlieger, zoontje van den timmerman Vlieger te Hierden, is op den rijksstraatweg te Harderwijk van een melkwagen gevallen, met het gevolg, dat de wielen hem over het li chaam gingen. Het kind is ter plaatse overleden. Een autobus van de onderneming Kok te Hoorn, heeft de bejaarde mevr. Dorsman-Smit uit Amsterdam zoo ern stig aangereden, dat haar voet werd verbrijzeld. Zij is naar de ziekenverple ging „De Villa" aldaar overgebracht. Gistermiddag omstreeks 2 uur is vrouw S., Vernisstr. te Tilburg, in brand geraakt toen zij petroleum in een for nuis goot, dat niet goed wilde branden. Zij heeft daarbij ernstige brandwonden opgeloopen en is in zorgwekkenden toe stand naar het ziekenhuis vervoerd. De 16-jarige J.V. uit Tiel is te Wa- mel bij het baden in de Waal verdron ken. Over de vreeselijke scheepsramp wordt uit het merengebied van Tammers- fors bericht. Een stoomschip, met 200 passagiers aan boord, is in de nabijheid van Tam- mersfors hij storm omgeslagen en bin nen een minuut gezonken. Het verongelukte vaartuig is het Fin- sche stoomschip „Kuru". Slechts 50 personen zijn gered en de overiaen. naar men vreest, verdronken, naar de algemeene deelname aan den 0nder de ruim 150 verdronkenen bevon- kerkzang sympathiseérde bleek wel den zich talrijke schoolkinderen, die op hieruit dat hij den aanwezigen leiders weg naar huis waren.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 3