E tan IU KT ZUI ypfilS? No. 72. Wonsdag 11 Sept. 1929. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. LOON-OP-ZAND. De Raad der gemeente Loon—op- Zand vergaderde Maandagavond ten Raadhuize te Kaatsheuvel, onder voor zitterschap van den Edelachtb. heer van Besouw. Afwezig met kennisgeving, het lid v. d. Heuvel. Agenda Ingekomen stukken. Dankbetuigingen van de diverse gemeente—ambtenaren voor de ont vangen salaris—verbooging. 1. Mededeeling kasopname, in kas was en moest zijn f 8478.38'/2 2 Aanbieding gemeenterekening over het jaar 1928. 3. Benoeming van een commissie van onderzoek, tevens belast met het onderzoeken van de begrooting voor het dienstjaar 1930. Tot leden der commissie werden gekozenVrinten, v. d. Hoven en v. Amelsfoort. 4. Benoeming van een Hoofd der O L, School te Loonschendijk. Op de voordracht staan W. H. Janknegt, hoofd der school te Oost öraftdijk. F. Fransen, hoofd der school te Dalfsen. J. Kryl, onderwijzer te Heerde, Voorzitter. Wij bevelen aan nummer drie van de voordracht, omdat de eerste aan 't solliciteeren is op zeven plaatsen. Wij hebben hem gevraagd of hij een evcntueele benoeming zal aannemen, doch hij heeft ons nog niet geantwoord. Van den heer Fransen hebben we bericht gekregen, dat hij zich wenscht terug te trekken, dus blijft er nummer drie over. De heer Kryi lijkt ons wel een ge schikt persoon en nadat hij zich hier overtuigd had, verklaarde hij een even- tueeie benoeming te zullen aannemen. Hierna werd de heer Kryl m.a.s. benoemd. 5. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school te de Moer. Op de voordracht zijn vermeld H. H. Loonen, onderwijzeres te Diessen. M. J. Eishout, onderwijzeres te Kaatsheuvel. M. C. Schroot, onderwijzeres te Tilburg. Voorzitter. Gisteren hebben we een telegram ontvangen van mejuffr. Loo nen, dat ze niet in aanmerking wenscht te komen. Bij stemming werd mej. Eishout gekozen met 9 stemmen, tegen 3 op mej. Schroot. 6. Verzoek van den heer W. L, M. de Both om eervol ontsiag als genees heer met de armenpraktijk beiast. Voorzitter. Wij stellen U voor om aan Dr. de Both eervol ontsiag te ver- ieenen, onder dankbetuiging voor de langdurige diensten de gemeente be wezen. Wordt goedgevonden. 7. Benoeming van een gemeente geneesheer. B. en W. stellen voor Dr. Ca- pettie te benoemen op een salaris van f 1000 plus f 500 voor vergoe ding van huishuur, Roestenberg. Ik heb hier eens even de nadere omstandigheden bij bezien en voorzie, dat we in de toekomst zuilen vastloopen. Volgens opgave van het armbestuur zijn er hier in 't af- geloopen jaar slechts acht briefjes voor de dokters afgegeven. Hoeveel 't voor Loon bedraagt weet ik niet, maar dat kunnen we schatten op 4. En ais we rekenen, dat er voor armen-praktijk f 4500 wordt uitgegeven, dan komt ons elk briefje op f 375,— te staan. De armenpraktijk wordt elk jaar min der omdat er van boven af voorzorgs maatregelen worden genomen, door ziekteverzekering, bedrijtsziekenkassen e.d. Waar er nu nog maar 8 briefjes worden uitgegeven, komt 't me waar schijnlijk voor, dat er over vijf jaar niemand meer is, die nog door de armenpraktijk geholpen behoeft te worden. En dan zitten we hier met drie geneesheeren, die een vast salaris hebben waaraan niet valt te tornen. Om nu voor de toekomst den weg te openen, dat we de handen vrij krijgen, geef ik ernstig in overweging om den nieuwen dokter voor een jaar te be noemen. 't Gaat niet tegen dr Capet- tie, 't lijkt me een zeer sympathiek persoon, maar we mogen daarvoor toch niet 't gemeentebelang uit het oog verliezen. Mocht Dr. vercauteren straks vertrekken, dan kunnen we een zelfde bepaling maken. Zoo zie ik voor mij althans een oplossing. Ik zeg nog maals, 't is me niet te doen om den nieuwen dokter onaangenaam te zijn, maar om de moeilijkheden te ontgaan die zich in de toekomst zouden kunnen voordoen. Voorzitter. Wat u daar zegt, daar mee zijn we het volkomen eens. De armenpraktijk is inderdaad van weinig beteekenis meer en is zeer gemakkelijk te vervullen. Maar 't hangt ook deels at van het armbestuur, of men al dan niet ge makkelijk een briefje afgeeft, 't Armen wezen op zich zelf heeft zich daaren tegen sterk uitgebreid Wat nu uw voorstel betreft om Dr. Capettie tijde lijk te benoemen, 't was beter geweest als dit in de vorige gesloten vergade ring was vastgelegd. We hebben toen nog gezegd, we zullen hem f 500 extra geven, dan moet hij zelf maar voor een huis zorgen. v. d. Horst. Is 't de bedoeling van Roestenberg om 't nu al vast te leggen. Roestenberg. Ja, ik wil ook verant woord zijn. Als we 't nu niet doen, geraken we nooit uit deze impasse. Er komt een tijd dat geen patient uit de armenkas geholpen behoeft te worden. En dan zouden we hier nog zitten met een post van f 4500 voor armenpraktijk. Wijdemans. Wat u ons zegt wisten we een vorige maal toch ook. v. Amelsfoort. Neen. Roestenberg. Ik wist 't toen ook nog niet. 't Gaat hier niet om personen, maar om een gemeentebelang. Wijdemans. De armenpraktijk wordt nu inderdaad te duur. Maar om een tweeden dokter hier te kunnen krijgen, moesten we er wel aan. Roestenberg. Maar 't is toch niet de bedoeling om hier voor goed te blijven vastzitten aan een post van f 4500,-. Beerens. Zakelijk gezien zouden we den nieuwen dokter voor een jaar moeten benoemen. Voorzitter. Dat fs een bezwaar. Zoo'n dokter is nog erg afhankelijk. v. Amelsfoort Ik zie er geen be zwaar in; Beerens. Ik ook niet. Het verzeke ringswezen wordt door de genees heeren zelf gepropageerd. v. d. Horst. Voor mij geldt eerst de vraag, hoe zijn de salarissen voor de geneesheeren ontstaan Indertijd was men hier bang dat men maar met één geneesheer zou blijven zitten, andeis zou de gemeente toch geen huis heb ben gekocht. In Loon op Zand al 't zelfde. Het lag dus op den weg van de gemeente om te bevorderen dat we hier een (paar geneesheeren kregen. Er werd zelfs een huis gebouwd om het een geneesheer zoo aanlokkelijk mogelijk te maken. Roestenberg. Het salaris is vroeger vastgesteld op grond van het praktijk gebeuren. De post armenpraktijk wordt nu al voor 9/I0 uitgegeven, zonder dat er een tegenprestaiie wordt gesteld. Een tweede arts kan hier toch gemak- kelijk bestaan zonder de armenpraktijk. Voorzitter. Het ware beter geweest als er in de vorige vergadering over was gesproken. Ik ben bang dat het nu kwaad bloed zal zetten. Roestenberg. Het is toen mijn aan dacht ontgaan. Voorzitter. Wanneer volgend jaar de armenpraktijk het zelfde is, wat dan v. Amelsfoort. Dan kunnen we de zaak opnieuw bezien. Roestenberg. ik zou het onbillijk vinden om Dr. Capettie volgend jaar op grond van de praktijk te ontslaan. Mijn bedoeling is om de handen vrij te krijgen als er in de toekomst een van de andere artsen vertrekt. v. d. Horst. Dat ben ik met u eens. Snoeren. Als men eens een bespre king had met de geneesheeren? Voorzitter. Wilt u zoo'n bespreking houden Dacht u dat een van de geneesheeren afstand zou doen van zijn salaris als gem.—geneesheer Roestenberg. Laat B. en W. nagaan hoe we ons veilig kunnen stellen voor de toekomst. Voorzitter. We zouden kunnen be palen dat herziende maatregelen wor den getroffen als een van de andere artsen vertrekt. Besloten wordt in de benoeming van Dr. Capettie de redactie op te nemen „dat de voorwaarden en het salaris herzien worden, ais de laatste van de huidige twee artsen vertrekt"1 8. Verzoek van P. Tiemersma in de Moer, om vergoeding voor het bezoeken van zijn kind van de Christ, school te Tilburg. Voorzitter. Dat kind is pas 5 jaar en dus nog niet leerplichtig. Wat hij nu voor zijn kind doet, moet hij zelf betalen. 9. Voorstel onbewoonb aarverkla— ring van de woningen staande te Loon op zand wijk A nos. 316, 317 en 318. Het lid Snoeren zegt, dat er nog een leegstaande woning van het Burgerlijk Armbestuur is, welke ook wel on bewoonbaar verklaard kan worden. Voorzitter. Er woont toch niemand in. Maar we zullen wel eens zien. Met het voorstel van B. en W. gaat de Raad accoord. 10. Voorstel tot verhuring van de voormalige onderwijzerswoning te Kaatsheuvel aan de zich ter plaatse vestigende Broeders van Liefde. Wordt goed gevonden op voorwaarde dat dezelfde huur wordt betaald als door Leenaarts. 11. Verzoek van het bestuur der Afd. Kaatsheuvel van den Noord Brabant. Christelijken Boerenbond om subsidie inzake den huishoudcursus. Gevraagd wordt f 75.— De Voorzitter stelt voor om 'i ver zoek in te willigen. Roestenberg. Ik heb gehoord, dat men hier ook met zoo'n cursus bezig is. Zouden beide cursussen niet met een subsidie kunnen worden worden gecombineerd Voorzitter. Neen, dit is een andere cursus. Dingemans. Krijgen ze in Loon ook subsidie. Voorzitter. Loon heeft er niet om gevraagd. We hebben hen wel een lokaal afgestaan met vrij licht. Dingemans. Dan hebben ze daar meer centen. Voorzitter. Dat kan wel. v. Lier. Als Kaatsheuvel subsidie krijgt, dan is 't gewenscht om Loon ook te helpeft. Dingemans. Bij de behandeling van de subsidie-aanvragen van de harmo- niën werd Berkdijk toch ongevraagd met de anderen verhoogd. In dit geval behoeft Loon 't toch ook niet eersi te vragen. Roestenberg. We moeten zulke zaken niet vooruitloopen. Als ze subsidie noodig hebben, zullen ze wel komen. v. Lier. 't Is een kleine moeite om 't aan te vragen. Beerens. Maar als ze zich zelf kunnen bedruipen moet men toch geen subsidie gaan aanvragen. Besloten wordt aan voormelden cursus f 75.— te geven. Van het Hoofd der school te Berk dijk is ingekomen een aanvrage om eenige schoolbanken, een schoolbord, en vernieuwing van de vensters aan zijn woning. Voorzitter. We stellen voor om de banken en het bord te geven, en de opzichter eens naar de vensters te laten zien. Wordt goedgevonden. Aanvrage om subsidie van de ver- eeniging Herwonnen Levenskracht. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten om f25 te geven. Het lid Roestenberg dankt voor de verleende medewerking. DIT BLAD geeft U het meest uitgebreide nieuws uit alle plaatsen der Lang straat en omgeving, o. m. uit W a a I w ij k, Capelle, Waspik, Raamsdonk, Raamsdonksv., Vrijh.- Capelle, Sprang, Kaatsheuvel, Loon-op-Zand, Dussen, Drunen, Eishout enz. Meest volledige eigen raadsverslagen uit al deze plaatsen. Notaris- en andere advertenties dezer streek, Ingezonden Stukken enz. Rubrieken op elk gebied, Jeugd- hoekje enz. Prijs f 1.40 per post 10 ct. per week aan de Colporteurs Zij die zich thans abonneeren, krijgen 't blad tot 1 October GRATIS. Rondvraag. Het lid Snoeren betreurt het dat de harmonie op den verjaardag van H.M de Koningin, naar een andere plaats is gegaan om een concert te geven. Spr. acht het gewenscht, dat bij der gelijke festiviteiten de harmonie de bevolking in eigen plaats bezig houdt. Voorzitter. Dat is zoo. Ik zal er de betrokken besturen kennis van geven. Snoeren. Ik heb hier ai eens meer gesproken over 't snelverkeer in de Kerkstraat en op den hoogen Steen weg. Dat kan zoo niet langer. Is het nou niet mogelijk dat de gemeente in overleg treedt met de provincie om verbetering te krijgen aan den weg? Al was 't maar, dat er trottoir banden langs den weg worden gelegd voor de voetgangers. De toestand is onhoud baar. Roestenberg. Ik heb dit punt al meer onder de aandacht gebracht. Verbete- ring is daar inderdead zeer gewenscht. Voorzitter. We zullen zien wat we met de provincie kunnen bereiken. Snoeren, 't Is ai meer dan een jaar geleden, dat er besloten is om de Tuinstraat te verbeteren en tot op heden is er nog niets aan gedaan. Voorzitter. We kunnen niet alles tegelijk laten uitvoeren. Snoeren. Maar 't heeft toch meer doel om een straat te verbeteren die onbegaanbaar is, dan trottoirs aan te leggen, 't Is toch onhoudbaar met de Tuinstraat, Voorzitter, ik zal 't met den op zichter overleggen. Snoeren. Er is niet veel te overleg gen met den opzichter anders was het al lang gebeurd. Voorzitter. Hij heeft 't nu zeer druk met woningbouw. Roestenberg. Om geen bonte toe stand te scheppen in onze straten, is l het gewenscht, dat de aanstrating met dezelfde tegels geschiedt. De Voorzitter zegt dit toe. Roestenberg. In de Schoolstraat heb ben ze een haag omver gehaald, waar door de straat zeer is ontsierd Voor de toekomst moeten we zooiets kun nen voorkomen. Voorzitter. Ik zal eens zien of we hieromtrent eenige bepaling kunnen opnemen in de verordening. Roestenberg. Er is bij mij de klacht I gekomen, dat aan de gewone arbeiders j van de gasfabriek geen betaling wordt gegeven voor overwerk. We hebben vorige maal zoo'n besluit genomen, j maar dat sloeg m i. toch alleen op den gasmeester. Voorzitter. We hebben dat gedaan, omdat er vroeger veel overwerk ge maakt werd. Maar als zich onver wachts iets voordoet, b.v. 'i lossen van een wagon na werktijd, dan zal daarvoor wel vergoeding worden ge geven. Roestenberg. Maar ook de gewone arbeiders krijgen niets. Voorzitter. We zuilen er den Direc teur en de Gascommissie over hooren Hierna sluiting. smaakt als room. DUSSEN. Openbare ve'rgadering van den Raad der gemeente Dussen op Maandag 9 September 1929 des nam. 6 uur. Afwezig F. J. Herman. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen. Het lid Jongbloets merkt op, dat niet in de notulen is vermeld, dat bij nog gezegd heeft om het schoolbestuur niet eigenhandig te laten aanbesteden. Na eenige bespreking wo'rdt dit als nog toegevoegd. Van de papierfabriek „Maasmond" was 'n schrijven ingekomen, houdende bericht, dat zij hadden aangekocht een nieuwe brandspuit met 4 stralen en een capaciteit van 800 Liler per minuut. Zij stellen deze bij eventueele branden ook beschikbaar. Tevens worden B.; en W. uitgenoodigd om eene demonstra tie hij te wonen. De Voorzitter zegt het in dank te aanvaarden. Dankbetuiging is ingekomen van Mej. Schorer, en Mej. v. d. Pluijm te Hank is persoonlijk bij den voorzitter geweest. Laatstgenoemde heeft tevens verzocht om dit den Raad over te wil len brengen. In Wijk G. werd als tijdelijk hoofd aangesteld de hee'r Olst. Op een verzoek om subsidie van de stichting „Moederlied" wordt wegens l'inantieele omstandigheden afwijzend beschikt eveneens van de R.K. Militaire Veteeniging te Venlo. Rapport was ingekomen van het on derzoek der kasopname bij den ge meente-ontvanger, waaruit bleek dat alles inj orde was bevonden. Wordt een memoriepost uitgetrok ken voor een schoolartsendienst. Wo'rdt eene commissie benoemd ter onderzoek gemeenterekening 1928 en gemeentebegrooting 1930,bestaande uit de heeren Jongbloets, v. Drunen en van Balkom. Aanvrage vergoeding schoolbouw kosten groot 325. Het lid Smink vindt bet wel wat voorbarig 325.aan te vragen zon der nadere specificatie temeer daar de onkosten waren opgenomen door den heer v. d. Pluijm welke toen een bedrag noemde' van 160. De Voorzitter zegt dat 't zoo nog niet afdoende was. v. d. Pluijm. Zoo 'tnu moet wo'rden nog niet. v. Drunen. Deskundige v. d. Pluijm acht het volgens deze teekening nog niet voldoende; ik; zou zeggen laat het dan wat meer kosten. Wordt goedgevonden het gevraagde bedrag te verleenen. Wordt besloten 'n geldleening aan te gaan bij de Bank van Nederlandsche gemeenten groot 13.000 tegen rente a 5 tegen den koers van 100. Wo'rdt besloten 'n kindertoelage toe te kennen aan gemeenteambtenaren die daar tot heden geen r-echt op had den. 't Is in dit geval nu m.aar één per soon, n.l. den wegwerker Meijers; en dan deze toelage vast te stellen op 5 tot hoogstens 100; hij heeft nu een weekloon van 16. Het lid Smink voelt «r niet veel voor Jongbloets. Verhoog, dan zijn salaris met 150. Wordt besloten 5 kindertoe 'te- geven. Rondvraag. Het lid Jongbloets vindt het niet in orde een werk van 8 a 9000 gulden uit de hand te gunnen. Waarom niet pu bliek, dan kan de voordeeligste weg ge kozen wo'rden. Men behoeft niet met het geld tq smijten. Het lid Smink zegt dat B. en W. hier in verzuim zijn gebleven, waartegen de Voorzittér protesteert. Het lid Smink vindt echter dat een werk van 8; A 9000 gulden geen onder onsje moet wo'rden, doch publiek aan besteed. Na nog wat bespreking omtrent dit laatste wordt de vergadering gesloten. BUITENLAND. De Ver. Staten van Europa. Briand en Loucheur ontvingen te Genève de internationale pers om eenige mededeelingen te doen over de heden door Briand georganiseerde lunch, waaraan de eerste gedelegeerden van de 27 in de Voikenbondsvergade- ring vertegenwoordigde Europeesche staten deelnamen en waarbij het plan van Briand voor het' stichten van de Ver. Staten van Europa nader werd besproken. Briand vertelde, dat de 27 gedele geerden hun instemming met het plan hadden te kennen gegeven. De 27 ge delegeerden hebben op zich genomen hun regeeringen van het plan op de hoogte te brengen en Briand zou een memorandum ontwerpen, dat aan de regeeringers zal worden toegezonden. Naar aanleiding van de bemerkingen die de regeeringen op het memorandum zullen maken, zeide Briand tegen het volgend jaar om dezén tijd een rapport te zullen samenstellen, waarna dan besluiten genomen zullen worden. In ieder geval is er voorloopig nog geen sprake van een organisatie of een per manent bureau Het geheele plan moet zooals Briand uitdrukkelijk aan de pers verzekerde, binnen het kader van den Volkenbond blijven en zal tegen geen enkelen anderen staat of werelddeel gericht zijn. De Engeische minister van financien sprak over den vrijhandel in de wereld, als absolute factor voor de herleving van 't economisch leven. De geregelde Zeppelin.dtensten. Volgens berichten uit New-/ork zouden dr Eckener's onderhandelingen een gunstig beloop nemen en zouden de luchtvaartdiensten met Zeppelins over den Grooten en den AUantischen Oceaan over twee jaar geopend kunnen worden. Daartoe zouden vijf nieuwe luchtschepen worden gebouwd, die in grootte en kracht de Graf Zeppelin aanmerkelijk zouden overtreffen. Frankrijk heeft opnieuw gevraagd de bijeenroeping van eene economi- sche conferentie te Géaéve. Er komt toch wel iets kentering in de econo mische nieuwswijze. De Russen hebben een nieuwen aanval met vliegtuigen op een Chi- neesch stadje gedaan. Bij het bom bardement werden meer dan 60 in woners gewond. BINNENLAND. Kardinaal van Rossum. Na de glorieuse ontvangst in Amster dam en Den Haag heeft kardinaal van Rossum Zondag een bezoek aan Tilburg gebracht. Z.Em. verbleef in 't klooster der Zusters van O. L. Moeder van Barmhartigheid, waar zijne zuster, moeder Gerulpha vertoeft. Met alle ceremonieel ontvangen, trok Z.Em. zich spoedig terug otn wat rust te hebben. Den volgenden dag verleende de kardinaal receptie, waar de geestelijk heid der stad, B. en Wrector der Hoogeschool en Leergangen, verschil lende hoofden van congregatiën enz. verschenen. Des avonds was er een défilée van alle R K. Vereenigingen met banieren en sprak Rector Mackelenberg een al- gemeene gelukwensch. De opbrengst der wegenbelasting. In het weekblad „Bedrijfsauto" wordt medegedeeld, dat van 1 Mei 1927 tot 1 Mei 1928 de wegenbelasting f 7,273 845 34 heeft opgebracht, of ruim een millioen meer dan de Minister had geraamd. In het tweede belastingjaar was de opbrengst f 9.907 357,12, dus 3 millioen meer dan de raming en 22 4 pCt. hooger dan het jaar daarvoor. Een millioen van de hoogere op brengst heeft de minister gereserveerd, omdat de rijwielbelasting is verlaagd. Schr. vraagt nu of nu niet een voorstel mag worden verwacht om de overige twee millioen te gebruiken voor ver laging der autotarieven. Eerste kamer. Gelijk gemeld is Vrijdag j.l., daar de heer Asselbergs zijn benoeming als zoodanig niet had aanvaard, de heer E B. Dutnoleyn te Hontenisse benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer, Naar gemeld wordt zal ook de heer

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5