BONTVELLEN voor de ioduslrie „KLEIN PARIJS" Dumoleyn, die lid is van de Prov. Staten van Zeeland, deze benoeming, welke voor de op 14 dezer afloopende zittingsperiode geldt, niet aannemen. De N.S.F. op de Jaarbeurs. Aristofoon. Door de Nederlandsche Seintoe- stellen Fabriek, N.S F. Radio, Hilver sum, is een apparaat vervaardigd.dat zoowe! voor radio-ontvangst als voor electrische weergave van gramofoon platen is bestemd en bij beide geval, len als versterker optreedt. Het is dus bijzonder geschikt voor café's. dans zalen etc. Het ingebouwd ontvangtoestel is het bekende type N S.F, 4, waarin echter, in plaats van de normale eind- iamp, van een 20 watt versterking gebruik wordt gemaakt. De bediening is hetzelfde gebleven. Wanneer men het bovendeksel op licht, ziet men een gramofoonmotor, welke eiectrisch wordt aangedreven, zoodat het aanhoudend opwinden vervalt en de plaat automatisch stil houdt als het muziekstuk teneinde is. Een voordeel van dezen motor is ook, dat hij uiterst regelmatig loopt en tevens regelbaar is. Een lampje ver gemakkelijkt het verwisselen van naalden en platen, wanneer het appa raat in een donkeren hoek van een kamer staat. Rechts van de platen schijf ziet men den knop voor overschakeling van gramofoon op radio. Door den 20 watt versterker, waarin speciale filters zijn aangebracht, wordt in combinatie met den eveneens inge bouwden electro-dyriarnischen luid spreker een muziekweergave verkregen van een zeidzamen klankrijkdom, welke, zoo noodig, tot groote sterkte kan worden opgevoerd en steeds natuurgetrouw blijft. In den rechter- zijwand van de eikenhouten kast is een gelegenheid voor het aansluiten van een tweeden electro dynamischen luidspreker aangebracht. De geluidsterkte van de gramofoon- muzlek wordt geregeld met een knop, welke rechts naast het front van het ontvangtoestel is aangebracht. Links bevindt zich de hoofdschakelaar, waar door hei toestel geheel spanningloos wordtdit geschiedt ook door het openen der deurtjes aan de zijkanten der kast. De lampen van den versterker zijn een E 430 en verder tweemaal een E 415voor de 20 watt versterking wordt tweemaal een T.B. 04/10 ge bruikt. Wij treffen in het voedings apparaat waardoor het geheel aan een stopcontact van het lichtnet aan- sluitbaar is boven een 2504 en een 1560 aan en beneden een 328 en 322. De N.S.F. brengt ook een apparaat in den handel, dat uitsluitend als gramofeonversterker dienst doet en dan uiterlijk dit verschil heeft met het bovenbeschreven type, dat het geen frontplaat van een ontvangtoestel ver toont. R K. Werkliedenverbond. Naar de Volkskrant verneemt heeft het R K. Werkliedenverbond bij de afsluiting van het tweede kwartaal reeds een totaal-ledental van niet minder dan 148 075 kunnen vaststel len. Op 1 Januari bedroeg het ledental 133 306, op 1 April 139.771 en op 1 Juli 148 075 PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 10 Sept. 1929. PREMIE VEEMARKT. OP DONDER DAG 12 SEPTEMBER 1929. Pastoor Leo van Riet. De ZeerEerw. heer Leo van Riel, pastoor van St. Anna te Nijmegen, die herstellende is van eene zeer ernstige ongesteldheid, vertoeft thans voor eenige weken tot voliedig herstel ten huize van zijne zuster alhier. Kiesvereeniging. Wij herinneren nogmaals aan de algemeene vergadering der R.K. Kies vereeniging. die hedenavond ten 8 uur in de groote zaal van den R.K, Gil denbond zal worden gehouden. 'tZijn zeker ditmaal meer huishou delijke punten, die op de agenda staan, maar b.v. besfuurs-verkiezingen e d. kunnen van 't hoogste gewicht blijken. We vertrouwen dat velen ter ver gadering zuilen opgaan, ook om be langstelling te toonen in de vereeni- ging en in 't werjcen van 't bestuur vooral bij de laatste verkiezingen der Tweede Kamer. ATTENTIE. Alastrirri-inenting. Blijkens achterstaande advertentie geven B. en W. a.s. Zaterdagmiddag opnieuw gelegenheid tot kostelooze koepokinenting tegen Alastrim, des na middags ten 3 uur in een lokaal der openbare school, ingang door 't hek naast 't schoolhuis van den heer F'rok- lage. Wij juichen dezen maatregel van B. en W. ten zeerste toe en vertrouwen dat vele ingezetenen er gebruik van zullen maken, waar de ziekte zich voortdu rend uitbreidt, ook in Brabant. Na Rot terdam zijn er tal van gevallen in Delft en Ove'rschie gekomen; nu zijn gevolgd Amersfoort, Amsterdam, maar ook Hel mond, Fijnaart e.a. in onze provincie. Het gevaar is dus vrij dicht bij, laat men dus tijdig zich zooveel mogelijk beschermen en profiteeren van de ge legenheid die geboden wordt, zeker door degenen die zich veel op reis be geven. Onderling Kunstgenot. Onze bekende vereeniging Onder ling Kunstgenot" zal 22) September a.s. eene groote uitvoering geven in 't Cen traal Theater te Geertrui denberg. Behalve de revue „Draadloos" zul len verschillende ballets worden opge voerd en zal onze bekende bariton, de heer Tom Burmanje, zijne medewer king verleenen, terwijl een en ander besloten wordt met een groot bal. Een kunst- en genotvolle avond staat den BeTgenaars dus wel te wach ten. Bal W. S. C Blijkens achterstaande advertentie geeft de vereeniging „„W. S. C." a.s. Zaterdag wederom een bal aan hare leden, donateurs en genoodigden. Waar tot nog toe deze bals zich in een zeer druk bezoek mochten ver heugen, zal dit «hans niet minder zijn nu het bal gehouden wordt op Zarerdagavond, waarvoor de zaal wel willend is afgestaan door de vereeni ging „Oefening en Vermaak". Wij hopen hier a.s. Zaterdag nog nader op terug te komen. Zwemdiploma. De heeren Kees Slaats, Jozef Trim- bach, Koos Raaymakers en Koos Trimbach alhier slaagden Zondag te Uirecht voor het Diploma van den Nederlandschen Zwembond. Abonnements— Voorstellingen. Wij hebben indertijd gemeld dat de N.V. Hotel de „Twee Koiommen" in het a s. seizoen de proef wilde nemen met het geven van drie voorstellingen van de beste tooneelgezelschappen uit ons land. waarvan we de leiders noemen: Cor Ruys, Cor v. d. Lugt— Melsert—van Ees en Louis Saalborn. Zij zullen komen met de best mo gelijke stukken en de beste entourage en daarom hebben we 't vertrouwen uitgesproken dat zeer velen in plaats en streek die houden van goed tooneel en voor wie thans zulk een uitnemende gelegenheid geboden wordt, ook thans van hun belangstelling zullen doen blijken. De drie abonnements—voorstellin gen kosten tesamen eerste rang f 6, 2e rang f 4ook dit moet voor zulke uitvoeringen geen bezwaar zijn. Wij raden daarom iedereen, die dit nog niei deed aan, zijn inteekenbiljet in te zenden, daarvan zal bij dezen winter alle voldoening hebben en mee werken dat dergelijk groot kunstgenot blijvend in Waalwijk kan worden ingevoerd, 't Gaat thans voor dit jaar, straks voor de toekomst. uit voorraad, tegen scherp concurreerende prtfzen levert Grootestraat 207. Ernstig Auto—ongeluk. Bijzonder gunstig afgeloopen. Zaterdagmorgen is te Bussum een zeer ernstig auto—ongeluk gebeurd, waarbij mej. Ag. Verwiel en de Eerw. heer Jan Verwiel, theologant, beiden alhier, daarin betrokken waren. Zij toch waren met hun neef den heer van Buuren en z'n kind in de ver ongelukte auto gezeten. Wij zullen hier in extenso het ver haal van „de Telegraaf" laten volgen. Op het kruispunt Brediusweg— Amersfoortschestraatweg ontstond Za terdagmorgen omstreeks negen uur een botsing tusschen de Gooische stoom tram en een auto. De toedracht is als volgt Langs den Amerfoortschestraatweg naderde de personen—auto van den heer v. Buuren, eigenaar van het hotel „Jan Tabak". In den wagen zaten de eigenaar, een neef en een nicht uit Waalwijk en een kind van den heer v. B. Terzelfdertljd naderde de Gooi sche tram. De heer v B. wilde zijn familie naar het station rijden en moest daarvoor over de trambaan. Wellicht heeft hij de Gooische tram niet zien naderen, in elk geval stuurde hij den wagen over de rails met het gevolg, dat de auto door de locomotief werd gegrepen. Het voertuig werd langs een boom geslingerd en daarna naast de tram baan neergedrukt. Een luid gegil klonk uit den wagen op. Het bleek, dal de inzittende dame aan het hoofd was gewond. De auto zelf werd geheel vernield. De carosserie was versplin terd, een portierdeur eenige meters door de locomotief medegesleurd. De grond was bezaaid met glas en scher ven. De botsing is zoo hevig geweest, dat het stuurrad geheel afbrak. De spatborden waren in eikaar gedrukt. Door den schok was het electische licht ontstoken Er was van den ge heelen wagen maar een ding op zijn plaats gebleven en dat was het ge— lukspoppetje, dat aan de achterruit hing Behalve natuurlijk de inzitten den, heeft ook mevr. van Buuren eenige angstige oogenblikkcn doorge maakt. De botsing toch geschiedde vlak bij het hotel „Jan Tabak", waar mevrouw v. B. haar familie nog een laatst vaarwel toewenschte. Zij zag de „Gooische" naderen en terstond daarop werd de auto meegesleurd en drong het angstgeschreeuw van haar nicht tot haar door. Onmiddellijk schoot hulp toe. De gewonden wer den in het hotel gebracht en dadelijk medische assistentie ingeroepen, In minder dan geen tijd waren vier dok toren ter plaatse. Dr. Hemmes, die de patiënten onderzocht, constateerde dat de heer van Buuren een wonde aan de hand bekomen had, de nicht een niet ernstige hoofdwonde en nog eenige lichtere kwetsuren. Het onmiddellijk gevolg van de botsing was een ernstige verkeersstag- natie. De locomotief van de „Gooi sche" was uit de rail gezet en de wielen waren in 'f zand weggezakt Een fi'e van auto's verspelde den Brediuswpg. Als eerste maatregel leid de de politie het verkeer door een zijlaan. Intusschen was de „Gooische"- stoomtram uit de richting Naarden aangekomen. Deze moest evenwel terugkeeren. Gelukkig arriveerde te ongeveer half elf de opzichter Boon akker uit Hilversum met een mate- rieelwagen en personeel. Men ving onmiddellijk aan met het opvijzelen van den zwaren kolos. De wagens van den tram werden losgekoppeld en het verkeer kon weer normaal gere geld worden. Op het terrein waren aanwezig de politie—commissaris van Naarden en verder politie—personeel. De boom waarbij de auto veronge lukte, vormt juist de grensscheiding tusschen de gemeenten Naarden en Bussum. Evenwei zal de Bussumsche politie deze zaak in onderzoek nemen. Later kwam een kraanwagen van den garage—houder Koudijs den auto wegsleepen. Het is tot dusverre nog niet volkomen opgehelderd, in welke richting de schuld moet worden ge zocht. In het hotel „Jan Tabak" veroor zaakte het gebeurde natuurlijk een nog al zenuwachtige stemming Toen wij er even gingen kijken, waren de dok toren juist bezig met het verbinden van licht—gekwetsten. Aan den Bre diusweg stonden later veel fietsen en auto's en belangstellend publiek. De heer v. B. staat bekend als een voorzichtig rijder." Tot zoover het blad. Als men de foto van den geheel in elkander gedrukten wagen ziet, die wij aan ons bureau publiceerden, kan men niet begrijpen hoe het mogelijk is, dat uit dit wrak nog een der vier- inzitlenden levend of niet ernstig ge wond is te voorschijn gekomen. Een woord van gelukwensch van wege den onbegrijpelijk goeden afloop is hier wei op z'n plaats. Weg Waalwijk—Tilburg. Thans circuleert er 'n iijst ter teekening onderdeautomobllisten in Waaiwijk.Til- burg en andere plaatsen aan den weg Waalwijk—Tilburg gelegen, om aan de Provinciale Staten te verzoeken dezen weg thans geheel in orde te maken. Zooals men weet is besloten dezen weg in drie jaar te verbeteren, waar van men thans '/s (Loon—op—Zand- Tiiburg) in gereedheid brengt. 't Zou in de bedoeling liggen ten deze de medewerking te verzoeken van de Kamer van Koophandel voor de Langstraat, idem te Tilburg, Waal- wljks Belang, Kaatsheuvels Belang, Tilburg Vooruit en de besturen der gemeenten aan dezen weg gelegen, Uit de Schoenindustrie. Het bestuur van de Waalwijksche Vereeniging van Schoenfabrikanten heeft aan de besturen der samenwer kende arbeidersyereenigingen medege deeld, dat de vergadering van eerstge noemde vereeniging zich met alge meene stemmen bereid verklaard heeft om tot afsluiting van een collectieve arbeidsovereenkomst over de gaan Deze overeenkomst moet kort en beknopt zijn, niet gunstiger ofongun stiger dan de met de Federatie van Schoenfabrikanten aangegane overeen komst. Zij zal geteekend worden zoo dra alle schoenfabrikanten te Waalwijk, niet—leden der Waalwijksche Veree niging, eenzelfde collectief arbeids contract hebben geteekend. (N. Rolt. Crt.") Schietwedstrijd Landstorm. Uitslag van den Zaterdag door de afd Waalwijk van den Bijz. Vrijwil ligen Landstorm gehoud.en onderlingen prijs—schietwedstrijd, ie prijs F Smolders met91 punten, 2e G. Dulvelaar 87, 3e J v. Oostrum, 87,4e L. Verhoeven 85, 5a L Schapen donk 81, 6e P. van Brunschot 77, 7e P. Muskens 75, 8e A. de Rooij 72 9e P. Wijkmans 71, 10e F. v. d. Ven 66. lie W, de Leeuw 64, 12e J. Eijken- broek 58, 13e J. Reus 55, 143 M. van Daeien 50. KONINGINNEFEEST. Onder begunstiging van schitterend weer hield de Vereeniging Koninginne dag te voo'rm. Besoijen j.l. Zaterdag haar Koninginnefeest. En, laat ons ter stond zeggen dat dit feest uitstekend geslaagd is. Des nam. half drie had onder groote belangstelling aan de haven de opstel ling van den stoet paats, bestaande uit de Fanfare „Kunst na; Arbeid", uit Ca- pelle, de Gymnastiekve'reen. ,,B. G. V." en de schoolkinderen. Het personeel der R. K. en Chr. school te van. Besoijen was zoo wel willend zich met de leiding dér school jeugd te belasten. Onder de vroolijke toonen der fan fare trok de stoet naar het voetbalter rein van R.W.B., alwaar de verschil lende spelen werden gehouden. De le den van B.G.V. toonden eerst nog hun toeren aan brug en rekstok. Voo'r de talrijke kinderen waren de diverse spelen als houtjes rapen, zak- loopen, nummerknippen, hardloopen, enz. een ware attractie. Talrijke ouders waren getuigen hoe hun kinderen ondér applaus een prijs behaalden. Des avonds kregen we zang en mu ziek op de kiosk nabij het oude raad huis. De zangvereenigingen „Vooruitgang zij ons doel" en „Hallelujah", traden achtereenvolgens met eenige mooie nummers op, waarvoor het talrijke pu bliek een dankbaar applaus had. Om half negen opende de harmonie St. Crispijn een groot concert, met een keur van nummers, die onberispelijk wérden uitgevoerd. De toehoorders toonden zich door gul applaus zeer dankbaar. Na afloop van het concert wérd de gebruikelijke^ taptoe, gehouden, waarbij een groote massa menschen op de been was. Tot het sluitingsuur, dat tot 1 uur verlengd was, heerschte er in de ver schillende café's een gezellige drukte. De Ve'reeniging Koninginnedag v.m. Besoijen, kan met genoegen op dezen dag terug zien. Aan 't bestuur der vereeniging, aan de vereenigingen die welwillend hun ne medewerking verleenden past een woord, van' hulde. Kruisboogsport. Onder zeer groote belangstelling had j.l. Zondag op de banen van het Kruis boogschuttersgezelschap „Nooit Ge dacht", gevestigd bij den héér J. van Helvoirt, Putstraat alhier, de Kampi oenwedstrijd plaats tusschen twee 12- tallen van de Tilbu'rgsche en Lang- straatsche Kruisboogbonden, welke is geëindigd in een groote overwinning voor den Tilburgschen Bond. Wij laten hieronder dep uitslag vol gen: Tilburgsche Bond. F. v. Diessen 93 punten; C. Hamers 90 p.; P. Ansems 89 p.; P. v. d. Wijn- gaa'rd 88 p.; A van Spaendonk 87 p.; A. Schellekens 87 p.; C. v. d. Ven 87 p.; J. Haans 84 p.; Aug. Janssen 84 p.; Jos Vermeer 84 p.; P. v. Laarhoven 84 p.; F. Ansems 82 p. Totaal 1039 punten. Langstraatsche Bond. P. v. Bavel,Waalwijk, 87 punten; Aug. v. Bladel, Waalwijk, 87 p.; F. Ve'r- donk, Waalwijk, 84 p.; J, v. d. Hoven, Waalwijk 83 p.; Th. Castelijns, Waal wijk 83 p.; v. Beijnen, Haarsteeg 83 p.; F. van Helvoirt, Waalwijk 82 p.; C. v, d, Wiel, Waalwijk 79 p.; A. de Kort, Herpt 77 p.; J. v. d. Heuvel, Vlijmen 77 p.; A. Negro, Nieuwkuijk 73 p.; F. v. d. Zanden, Dranen 60 p. Totaal 955 pnt. Alzoo won Tilburg dezen eersten kamp met 84 punten. De Koninklijke Nederlandsche Sigarenfabriek Eugène Goulmy en Baar. Naar aanleiding vari het bericht in verband met deze firma deelt deze het navolgende mede De firma Goulmy en Baar heeft in. derdaad haar kapitale fabrieksgebou wen gelegen aan den Boschveldweg te 's Bosch verkocht aan de firma Kersten en Co. te Valkenswaard, de fabrikante der Willem II sigaren. Verder werd medegedeeld, dat zich een Naamlooze Vennootschap heeft gevormd die de merken der firma Eugène Goulmy en Baar o.a. het be kende seriernerk Madame Recamier aan de markt zal blijven brengen. Met betrekking tot het Koninklijk Muziekkorps dezer firma kan worden medegedeeld, dat dit voor de toekomst zal geschoeid worden op de leest van een particuliere muziekvereeniging en het voortbestaan hiervan onder de be- kwame leiding van den tegenwoordi- gen directeur, den heer Joh. Wierts, dus verzekerd kan geacht worden. Het conflict in de Brusselsche Schoenindustrie. in een Maandagmiddag gehouden bijeenkomst van afgevaardigden van de bij het conflict in de Brusselsche schoenindustrie betrokken arbeiders is bekend gemaakt, dat de patroons be reid zijn 25 pet. Ioonsverhooging te verieenen, zooals het syndicaat eischt, maar de loonen dan gestabiliseerd wenschen ie zien tot Augustus 1930. üe arbeiders eischen evenwel 25 pet. verhooging tot het indexcijfer 930, maar voor elke vijf punten meer een nieuwe ioonsverhooging van 2.50 frs. De vergadering heeft de voorstellen der pairoons verworpen. Na een nieuwe bijeenkomst van de officieele verzoeningscommissie zal Woensdag in een algemeene vergade ring over de difiniiieve verwerping of goedkeuring door de arbeiders uit spraak worden gedaan. "abonnementen op alle binnen- en buitenlandsche Nieuws- en Vakbladen worden door ons zonder prijsverhoo- ging geleverd. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Inbraak Station. Den dader op het spoor. In den nacht van Zondag op Maan dag is ingebroken in beide goederen loodsen van het spoorweg—station alhier. Door het indrukken van eenige ruiten aan de perron—zij^e, heeft men zich tot de loodsen toegang weten te versch ffen. Het onderzoek heeft uitgemaakt dat worden vermist een heeren - rijwiel, (Burgers, Roermond), 600 sigaren, pi.m. 30 paar schoenen, en een pak inhou dende 24 tricot-heeren-pantalons. Bij het ter perse gaan van dit blad is onze politie den dader reeds op het spoor. Omtrent het gebeurde vernemen wij nog het volgende Op het tijdstip dat de politie op het terrein van den inbraak haar i onderzoekingen begon, vervoegde zich Maandagmorgen een vreemd persoon met een fiets en eenige pakken aan huis van iemand Ee Waspik. (Den naam weten we nog niet). Hij deed ietwat zonderling en vroeg aan de vrouw des huizes of hij daar eenige pakken mocht laten staan, om ze den anderen dag weer te kunnen ophalen. Bij onderzoek bleken deze pakken een partij sigaren en tricolheeren- panfaions te bevatten. Toen de vrouw des avonds in de krant het nieuws las omtrent de in braak te Waalwijk, kreeg zij argwaan en stelde de politie van Waspik met een en ander in kennis. Zij gaf een uitvoerige beschrijving van den per soon. De politie van Waspik seinde onmiddellijk naar Waalwijk, De Inspecteur nam goede nota van alles en toen bleek hem, dat het op- gegeven signalement van den persoon treffend overeen kwam met de gegeven aanwijzingen die Vrijdagavond waren uitgezonden omtrent den plrn. 30 jarigen C. A. L. Wijd, die het Krankzinnigen gesticht te Vught ontvlucht was. De politie begaf zich onmiddellijk naar het aangewezen adres in Waspik en vond daar de aangegeven goederen welke afkomstig bleken van den inbraak alhier. Of de „krankzinnige" on raad bespeurde, weten we niet, maar hij keerde niet meer terug om de andere goederen te halen. Met verschillende aanwijzingen, dat men den dief In de omgeving van Lage Zwaluwe heeft gezien, is de politie hem hedenmorgen op 't spoor gegaan. Verwacht wordt, dat men nog heden avond den veriroedelijken dader in arrest zal kunnen stellen. A

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6