K UNI III Nfl H WO Zaterdag - de „Wonder"-dag No. 73. Zaterdag 14 Sept. '29. 52e Jrg. TWEE HE buad. Lotgevallen van de kloosterzusters van Nazareth te Waalwijk in de 18e eeuw, door J. van der Hammen Nicz. VII. Als deze opdracht gepasseert was en onze Eerweerde Mater door de korts (koorts) onbequaem zijnde om een rijs naer Brussel te doen, heeft hetzelve uytgestelt tot den volgenden somer. In het jaer 1734, als haer Eerweer de nu herstelt was, heeft alsdan de reys aengenomen om een request te presenteeren aen haere keyzerlyke Hoogheyd Maria Elisabetha, gouver- nant van deze Nederlanden, om te bekomen een eeuwigduerende ver blijfplaats in deze stad, tot welken eynde haer Eerweerde een copye uyt opdragt van ons huys heeft medege nomen, welke request haer Hoogheyd naer het Magistraet van Antwerpen ter advies heeft gezonden met verzoek van appostil 1), maer is al blyven lig gen. In het jaer 1735 hebben voor de eer ste tot het habeyt in deze stad ont- fangen zuster Constantia Pullens en Sr. Cornelia Gazineet en zijn geprofes- sit den 8 Mey 1736. Naer deze profes sing den 14 July is onzen heer rector naer het bisdom gegaen om zijn hoog- weerdigheyd te bedanken, hetwelk zijn hoogweerdigheyd heeft aengeno men en heeft ons tot directeur be zorgt den Eerweerden heer Joannes van der Staek, choordeken van St. Ja cobs, in het jaer 1736 den 7en 7bre 2). In het jaer 1737 den 7 Juny is tot onze groote droefheyd uyt deze we reld gepasseert den Edelen heer Clau dius Roelans, onzen fondateur, met pligt van te bidden voor zijn lieve ziel. Naer den dood van zijn Edele heeft zijn hoogweerdigheyd geordonneert onze Capel te maeken op den hooy- zolder van den peerdenstal, waer dat onzen eersten dienst is gedaen door den Eerweerden heer Joannes van der Staek, onzen directeur, op den dag van St. Laurentius 3) in het jaer 1737. In hetzelve jaer, als ons clooster nu voorzien was van slotpoort en trallien, en hebben wy niet opgehouden om zijn hoogweerdigheyd te verzoeken om ons het slot te geven, om den grooten overlast die wy hadden van het we reldlijk volk. Zoo heeft zijn hoogweer digheyd, ten laesten beweegt zijnde door ons langdurig verzoek, een con- cordaet met ons aengegaen, en ons belast om jaerlijks te betaelen aen het capittel van onze Lieve Vrouwe'twee gulden en aen de kerk van St. Joris eenen gulden, met verbintenisse dat ons clooster altijd zal geregeert wor den van wereldlijke priesters. Als de ze acte gepasseert was, heeft zijn hoogweerdigheyd aen ons het slot ge geven, naer dat wy 6 jaeren en negen daegen uyt Waelewijck gejaegt zijn geweest, en hebben dat begonnen met den klokslag van twelf ueren op den 30den November in 't jaer 1737. Onze blijtschap was zoodanig, dat wy den goeden God nog jaerlijks loven met den lofzang Te Deum laudamus. Zijn hoogweerdigheyd heeft ook toege- staen dat onzen directeur ten allen ty- den mogt komen in het slot. Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze ruöriek verboden HET THEEKRANSJE. door PIET, Een gezellig hoekje, dat „plaatsje" Net een vierkante kamer zonder pla fond. De groote zon is de lamp, die het speelplaatsje verlicht. Echt om te ravotten In den éénen hoek een stapel steenen. Die lokken uit om er op te klauteren. In den arderen hoek enkele planken. Daar hun je niet zoo gemakkelijk op. Je glijdt er zoo weer af. En niemand, die je ziet. De ééne muur is wat laag Daarboven is gaas Niemand, die daarover kan komen Als je in de kamer bent, kun je zoo door het opgeschoven raam op het „olaatsje" komen En moeder kan haar kinderen altijd ongemerkt bespieden 't Is weer een heele drukte daar. 'n Groote kist staat midden op den steenen vloer. Dat is de tafel. Daar moeten nog kleinere kistjes omheen Om een tafel hooren toch stoelen ook Jannte die al in de vijfde klas zit, is jarig geweest. Nu gaat ze een thee- visite geven. Haar zusje, dat pas van In 't jaer 1742 hebben ons zusters, die tot Waelewijck nog in het bezit waeren gebleven van het jaer 30 tot 42, ook de aanzegginge gekreegen, dat zy zouden vertrekken 4). Waer van de tydinge ontfangen hebbende, is onze zuster Barbara 5) daer naer toe gegaen, en dan (ofdaer) erfhuys ge houden te hebben, zijn op den eersten dag van Mey voor goed uyt Waelwijck vertrokken, naer dat ons kloek mira culeus met twee mannen is uyt den toren gedaen en hebben die verkogt aen het beggijnhof van Herenthals voor hondert thien guldens en thien stug vers. 6). j In het jaer 1743 is mijnheer Jan Baptist de Wit tot Antwerpen geko men, op wiens naem ons clooster van Waelewijck in het jaar 1728 was in- gekogt, om een accoord met ons aen te gaen, daer wy niet wel uyt en kon- den, dat hy aen ons nog 25 jaeren zoude betaelen de somme van 75 gul- dens 's jaers en dan niet meer, welke jaeren geëyndigt zijn in 't jaer 1768 den 30 9bre. In het jaer 1751 is overleden den Eerweerden heer Joannes van der Staek, onzen weirden directeur, die ons gedient heeft 15 jaepen en 3 maenden, en naer de dood van zijn Eerweerden hebben wy voor directeur bekomen den eersten february in het jaer 1752 den Eerweerden heer Petrus Josephus Lebegge, ook canoniek van St. Jacobs. In het jaer 1755 is ('t) clooster met al wat er aen toebehoort geamorti- seert 8) op den 7 Septembre en zijn als van het Magistraet van deze stad bor- gers gemaekt en hebben toi^ mom- baers 9) gehad mijnheer Cuylen als schepen en mijnheer Baiting (of: Bat ting) als secretaris en hebben in wis selgeld voor de Pont penningen 10) betaelt hondert twelf guldens en 10 stuyvers en zijn jaerlijks getaxeert op 4 gulden en 10 stuyvers in wissel. In het jaer 1770 den 13 Mey zijn daer placcaeten uytgegeven door zijn Keyzerlijke Majesteyd: van geen doch ters in de cloosters meer aen te ne men met doten, maer gratis; zy en mogen ook niet geprofessien voor de 25 jaeren en met kennis van den heer fiscael een maent vóór de professie. In het jaer 1771 den eersten Mey is het tweede placcaat uytgekomen: op swaerder en pene van boete, en ban- nissement voor de oversten, die haer zeiven hier in zullen te buyten gegaen hebben. Amen, tot meerdere glorie Gods. (Tot hiertoe met dezelfde hand ge schreven; nu begint een andere hand). In 't (jaer) 1776 den 15 January is overleden Sr. Elisabeth Hurckmans, ons eerste Priorinne, die ons zeer lof felijk heeft geregeert ten (den) tyde van 46 jaeren. In de maend November 1781 zijn er wederom placcaten van den keyser Joseph II gekomen, waerdoor alle cloosters gelast wierden (van wat or der het ook zoude mogen zijn) van onafhankelijk te wesen van hunne ge neraals en zig direct te stellen onder hunne respective bisschoppen, zoo nogtans dat ieder order zal moeten kiesen eenen visitator, die benevens de oversten nouwkeurig acht zal ge ven op al het gene het tydelijk en geestelijk aangaet; waervan jaerlijks rekening zal gegeven worden in de vergadering daertoe bestemt, met overstaen der bisschoppen en andere wereltlijke overstens. Den eersten Mey 1782 hebben wy, beneffens meer andere cloosters, door orders van zijne gemelde keyserlijke Majesteyt eenen Commissaris gekre gen, die alle de goederen, hoe genaemt, eggen aen ons cloosters, heeft opge- teekent, waeronder begrepen zijn de renten en alle roerende en onroeren de goederen, als ook meubilen, silver- werk, koper, tin, lijnwaet en al het- gene int gemeen gebruykt wordt, .als, ook al hetgene de kerk en deszelfs or namenten begrijpt, en gevolgentlijk het selve geconfisqueert 11) als eggen aen Sijn Majesteyt, zoo nogtans dat al hetgene ieder religieuse in het be- zonder aengaet, als lijnwaet, kleede ren en zoo voorts, is vry gebleven en toegeëygent aen den eggen persoon. (Slot). Aanteekeningen. 1). Een apostille is eigenlijk een kantteekening op een verzoekschrift, hoewel er op sommige archieven ook afzonderlijke registers met apostillen berusten. 2). 7bre September. 3). St. Laurentius valt op 10 Aug. 4). Te Waalwijk waren de volgen de zusters nog achtergebleven: Hen- drina Hessels (gestorven te W. 1742), Johanna Colen en Brigida Colen. 5). Zuster Barbara van Rixtel wordt in het handschrift niet ten on rechte vaak genoemd: zij was procu- ratesse, opsienderesse of directrice van het klooster. 6). In de bagijnenkerk te Heeren- thals hangen twee klókken, de jong ste en kleinste in 1744 gegoten door den Leuvenschen klokgieter Petrus v. d. Gheyn, en de oudste en grootste in 1547 gegoten door den Bosschen klok gieter mr. Jan de Moor. Op deze oud ste torenklok, klaarblijkelijk afkom stig uit het Waalwijksche klooster Nazareth, staat als opschrift: -)- Gre- gorius is mgnen naam, Jan Moer maeckten mg int jaer MCCCCCXLVII. Wat nu den maker of gieter van deze „miraculeuse klok", n.l. Jan Moer (Jan de Moor) betreft, moet ik hier even memoreeren, dat onder de ver maarde Bossche klokgieters der 15 de en 16e eeuw de familie de Moor een 'n volle mand met de bovenbeste en vooral ook hygiënisch verpakte Wonder- artikelen. Daarbij nog 'n handvol spaar- bons! Inderdaad, de vrouwen die altijd Bax' artikelen koopen weten wel, dat ze op verstandige wijze zuinig zijn. Is bij U Zaterdag óók steeds Wonderdag? 't Wordt anders tijd I 'l „kleine schooltje" naar de groote school is verhuisd, is keukenmeid vandaag. Jannie, de jarige, is Mevrouw. Basje hun broenje, hoefi niets te doen. Hij gaat ook nog maar op het „kleine schooltje*. „K m", zegt Me vrouw tot Mien je, „keukenmeid, we moeten opschieten De gasten kunnen aanstonds komen". „Ja, Mevrouw", antwoordt Mienlje onderdanig. Vlug haalt ze een kleedje voor den dag en spreidt het over de kist Zoo wordt het netjes Nu nog bh emen ook Natuurlijk Als er iemand jarig is. hooren er bloemen op tafel Waar moet ze die vandaan halen O wactr I De keukenmeid steekt haar kleine kopje door het opgeschoven raam en gilt: „Moei maggen we dat vasie, ja Toe astublief, moe 1" „Welzeker", is lachend het antwoord. Even later prijkt de oude jampot met verwelkte madeliefjes op de feesttafel. „K k komen sse al stot tert kleine Bas, die zijn vriendje ver wacht. Ja, drekt hoor", bitst de keuken meid. „Hierdaar mot jij zitten". Daar hetft onze Bas echter geen ooren naar. Hij ziet iets veel fijners. Ongevraagd klimt hij boven op de tafel en „O, 't vaasje 1..." gilt de keuken meid. Ze stuift op en geeft haar broertje een flinke klets tegen zijn voorname plaats inneemt. Reeds om streeks 1480 woonde te 's-Bosch een klokgieter mr. Gobelinus de Moor, wiens zonen mr. Jaspar en mr. Wil lem de Moor eveneens klokgieters wa ren. Jaspar's zoon, mr. Jan de Moor, was wel de meest bekende Bossche klokgieter uit de 16de eeuw. Behalve dat hij de klok van Nazareth e.m.a. maakte, goot hij ook in 1545 (op con tract van 5 Juni 1545 tusschen hem en de Dordsche kerkmeesters) de 9000 pond zware klok, hangende in de Groote of Onze Lieve Vrouwen kerk vam Dordrecht. Voor arbeids loon gietloonontving hij 90 X 2 ca- rolus gulden 180 carolus gulden, benevens „een stuck gouts voor de knechten als drinckgelt", terwijl de Dordsche kerkmeesters de „klokspijs" moesten leveren. 7). uyt buiten. 8). Dit geschiedde ingevolge de wet van 15 September 1753 „op de doode-handsche goederen". 9). Bij het koopen of verkoopen van vaste goederen mochten de zus ters niet zelfstandig optreden, maar moesten zij voogden kiezen, die in ha ren naam handelden. 10). Pontpenningen: een recht dat betaald werd aan de schepenen bij verleiding van koop- en verkoopacten van onroerende goederen. (Dr. Prims). 11). Confisqueeren verbeurd verklaren ten voordeele van de staats kas. Indrukken van den Llturgischen Zangdag. door Petrus de Eree R K Pr. Om te voldoen aan het verzoek der Redactie van „Het Huisgezin., wil ik in enkele woorden weergeven de indrukken van dezen len Llturgischen zangdag te Waalwijk. En om maar aanstonds met de deur in huis te vallen: die dag is onder alle opzichten uitstekend geslaagd, een feit, waarover alle leiders, deelnemers en belang stellenden het eens wareni Evenals bij den Xllen Katholieken dag op 26 September 1926 van Waatwijk uit een wachtwoord is opgegaan na de rede van Dr. Witlox: „Brabant let op uw saeck!" zoo heeft thans weer vanuit Waalwijk een bazuinstoot weerklonken waardoor alle zangers van het Bossche diocees worden opgeroepen om op aansporing en onder de hooge protectie van Z D. H. Mgr. Diepen mede te werken tot verbetering van de Kerkmuziek en waardoor de leiders de wegen zijn aangetoond om te geraken tot invoe ring van den volkszang bij den eere- dienst in onze kerken, dit alles in volgzame gehoorzaamheid aan den constitutio Apostolica door Paus Pius XI in December van het vorig jaar uitgevaardigd. Het verheugt mij als geboren en getogen Waalwljker uitermate, dat deze lichtende fakkel in Waalwijk ontstoken Is: niet enkel omdat de Waalwijkers van nature zanglustig zijn aangelegd, neen, ik wil bij deze op portuniteitsreden, die Directeur Witlox in zijne enthousiaste rede aangaf, nog een andere voegendat n.l. Waalwijk en omgeving de gansche Langstraat tot nu toe op Kerkmuzlkaal gebied zoo stiefmoederlijk behandeld waren, dat de aciie voor verbetering der Kerkmuziek dèclr nog zoo weinig was doorgedrongen. En daarom feliciteer ik de Gregorius-Vereenlging, dat zij in samenwerking met de Liturgische Vereeniging dümaal de keuze heeft dikke kuilen. „N..n..niks seer", lacht hij en blijft kalm staan. Miemje geeft het echter nog niet op en zoekt hulp bij moeder. „Moe", gilt ze, „laat Bas moe!" Bas volgt het voorbeeld van zijn zusje „Moe oe moe", gillen zesamen. Moeder, die druk met eten koken is. staakt haar werk. Even moet ze wel kijken nu. „SM, Mien', zegt ze, om de grootste schreeuwster tot zwijgen te brengen. „Moe", gaat Basje voort, „moe kijk ik heb laatst, kijk moe, ik heb zoo hoog gesprongen". Met 'n plof komt hij op de steenen neer. Nu kan de keukenmeid rustig ve der werken Eerst het kleedje weer recht trekken. Dan nog een paar kisten halen. Ziezoo, alles is klaar. De gasten kunnen komen Deftig komt Mevrouw binnenstappen „Is alles klaar, keukenmeid vraagt ze. „Ja, Mevrouw". Met onderzoekenden blik heeft ze alles spoedig overzien. „Keukenmeid „Ja. Mevrouw „Hier moet nog 'n stoel bij, daar moet ik zitten". Mienije is al weg. om een geschikte kist te zoeken, 't Wordt tijd. Buiten UIT HET DAGBOEK VAN PIETER POR. 7 Sept. Ben heel wat achter in die weken. Er is heel wat gebeurd in dien tijd; doe dus hier en daar maar een greep. Ik ben eens langs de haven gaan neuzen en velen met mij betwijfelen of B. W. inza ke het uitbaggeren der ha ven, wel een goede greep ge daan hebben, 't Zal nu geen 4 of 5 jaar duren, zeggen des kundigen, voor er weer ge baggerd moet worden. Goedkoop is dikwijls dtyur- koop heeren. 8 Sept. Geconstateerd dat de weg in de Putstraat allesbehalve stofvrij is. Dat is toch geen wegenteer, die er op gesmeerd is. Dat moet toch een heel an der preparaat dan gewone teer van de gasfabriek zijn. Deze blijft zacht en zal weer gauw foetsie zijn! Las vanavond mijn oude couranten eens na. Belangrijke vergadering Waalwijks Belang geweest. Weg Roestelberg voornaam punt. IJsbaan niet minder. Etalagewedstrijd prachtat- tractie tegen St. Nicolaas. Hoop dat alle winkeliers het voorbeeld van Borstrock en Klerkx volgen, dan krijgen we iets goeds. Ga volkomen accoord met de driestar omtrent den „schoolartsendienst". Dat kan gezamenlijk veel beter en af doende geregeld worden. We moeten ons niet onttrekken, als. gezamenlijk iets goeds tot stand kan worden gebracht. Plannen verbreeding straat gelezen. Zou het absoluut noodzakelijk zijn? Het zijn anders weer enorme kosten en waar komen op den duur de duiten vandaan? En foei- leelijk die boomen er uit. Wat zullen er een hoop ongerech tigheden voor den dag komen. Was het niet beter voor een 20.000.de tram over den Dijk te leggen. Dan kon mis schien de rest zoo blijven. 't Laatste woord zal hier over nog wel niet gesproken zijn. 9 Sept. 't Was een prachtige dag gisteren, de zangdemonstra tie in onze plaats. Alles had een uitstekend verloop en was een groot succes. En toch kon men m.i. zien dat de regeling van buitenaf geschiedde, het Waalwijksche cachet lag er m.i. niet op. 10 Sept. Zag weer bijna een ern stig ongeluk gebeuren, hoek Mr. van CoothstraatGroote straat. Dat kan niet anders, vooral aan de Oostzijde. Dien toestand krijgt men metter tijd hetzelfde bij de nieuwe verbindingsstraten in de Mr. van Coothstraat en elders. Daar had men m.i. een aan tal meters aan weerszijden moeten reserveeren, of den inzet in een halve cirkel moe ten maken, zoodat het gezicht op den ingang der straat aan beide zijden vrij bleef. Nu gaat het daar 't zelfde gat in. 11 Sept. Dank voor belangstelling. Over zulke zaken wordt noch door P. P., noch door de re- staan de gasten. Mevrouw zal ze binnenlaten. Daar komen ze. Voorop gaat Freddy. Hij gaat mei Bas op 't „kleine schooltje". Geen deftige begroeting. Zoo'n'stijve bewe ging houden ze er nog niet op na. De twee vriendjes stuiven op den plankenstapel af „Ikke eerst", juicht Freddy die met zijn dunne beentjes veel vlugger is dan de dikke Bas. Het verdere bezoek bestaat uit twee dochtertjes van buurman. Willy zit in de klas van Mevrouw en Dien zit naast de keukenmeid „Hier, Bas en Freddy kom er af. K«m, ga op j plaats zitten, begrepen beveelt Mevrouw Ieder neemt zijn plaats in, die hem door de gastvrouw wordt aangewezen. „Ik zit hier op 't hoekje, hoor. Ik ben vandaag keukenmeid", legt Mientje uit. „Keukenmeid, ruim dien rommel van tafel Vlug voortmaken, hoor", bedis selt Mevrouw. Zoo gauw mogelijk grijpt de ijverige Mien het bloemenvaasje en zet het in een hoek neer. Ook het kleedje ver dwijnt. De tafel wordt heelemaal leeg. Mevrouw is verdwenen Ze moet voor de thee zorgen. De keukenmeid legt voor ieder een stuk bordpapier neer. Daarop komt straks bet kopje te staan. Zoo ziet immers een gedekte tafel er uit. ARTIKELEN

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5