I I IEÏE I s 1 Hoeden en Petten Ïiddimg (draisma *w^ H. VERHULST, VALKENBURG'S LEVERTRAAN**. LEEUWARDENS Najaar 1929. smaakt als room dactie geschreven. Dat straft zichzelf wel zooals U ziet- 12 Sept. Heb een verslag in een ander blad gelezen over den Zangdag, met zulk een voor Waalwijk vleienden inzet, dat ik er confuus van werd. Er staat bij „van onzen verslag gever". Dat zal wel niet van den „gewonen" zijn, die kan zoo toch niet over Waalwijk schrijven of zou doen vallen op Waalwijk. Over de prestaties, die gisteren te Waalwijk door de zangers van de diverse koren geleverd zijn, kan ik kort zijn, Het is de bedoeling niet, om critiek op het gegevene te leveren, nog minder om op de prestaties van ieder koor afzonderlijk in te gaan, 't was immers geen zangconcourslaten we alleen het goede constateeren en dan springt vóór alles in het oog bij allen, zonder uitzondering, de aan wezigheid van een goeden wil en van een heilig enthousiasme voor de goede zaak. Daar is blijk gegeven van goeden wil onder de zangers, nu aan de overheid en de leiders de taak, om deze mannen in de gelegen heid te stelien, dien goeden wil vruchtbaar te maken tot daden. De middelen daartoe zijn voldoende aangegeven, waarvan ik er nog één bijzonder wil naar voren brengen en onderstreepenhet geven van cursus sen door bekwame leiders, zoowel voor zangers als voor Directeuren. Het voorbeeld, gegeven door Direc teur Hoppenbrouwers met zijne mannen er. jongens, moge velen aansporen tot navolging; wat een stichting gaat er van zulk een zang niet uit, vooral wanneer deze gepaard gaat met de onderhouding der Liturgische voor schriften van buigen, knielen enz. waardoor op zichtbare wijze het innige verband van koor en altaar wordt aangeduid. Zeker, niet alles was volmaakt, maar nog eens het is niet de bedoeling om caplie temaken op een detonatie hier en een scherpe klinker daar, op ongelijke inzetten, keelgeluiden of iets anders, neen, het goede voorbeeld dient alleen gezien en gevolgd te worden. Bij navolging zou ik echter de begeleiding van het Gregoriaansch wiilen schrappen, de weiding van dien zang bij uitstek wordt daardoor nóg verhoogd. In de namiddagvergadering is veel goeds door de koren gebodep en wat is ook nu weer opgevallen, dat in de Langstraat zulk 'n schat aan stemmen- materiaal huist, wat vooral bewezen werd door de koren van Waspik (hulde voor dien pracht samenzang bij het Gregoriaansch!), Waalwijk (St. Jan) en Drunen, doch óók moet mij wederom van het hart, wat ik reeds zooveel jaren heb moeten constateeren dat dit stemmenmateriaal zoo onge schoold moet opireden iets waaraan wederom door cursussen verbetering kan worden gebracht. Ten slotte ook de algemeene zang bij de Pontificale H, Mis en Lof mag uitstekend geslaagd genoemd worden. De enkele oneffenheden waren natuur lijk te wijten aan het feit, dat hier 'n eerste proef getrokken werd. Wat een krachtige, enthousiaste indruk maakt zulk een samenzangEn wat een stap dichter bij het ideaal van Pius X naar de geheele actieve deelname van 't volk aan de H. H. Handelingen Enthousiasme, en nog eens enthou siasme dat hebben wij te Waalwijk gezien. Maarlaat dat enthousiasme vooral met beirekking tot invoering van den Volkszang niet ontaarden In onvoorzichtige overmoedigheid. Den Volkszang invoeren is een moeilijke zaak, die eerst kans van slagen heeft, wanneer men zoo geleidelijk mogelijk en voorzichtig te weik gaat, zooals de Paus. de Bisschop, de sprekers van gisteren ook duidelijk aangegeven hebben. Moge deze dag onder Gods zegen en onder vooorspraak van Sint Gregorius en Sint Cecilia rijke vruch- en dragen voor de Liturgie en de ierkmüziek in ons dierbaar bisdom. Wat blijft Mevrouw lang weg. Basje kon er onmogelijk langer op wachten. .Kom, Freddy, ik kan timmeren", zegt hij. Hij probeert over de tafe' heen weg te komen. .Gaat zitten", beveelt de keuken meid. «Bas, daar mot je zitten! Voor uitGauw watBegrepen „Doe 'k niet voor jouw", klinkt he stroef. Even later is hij er ai over heen. Een hamer is gauw gevonden. In den hoek ligt een oud wieltje. Daarmee gaat hij zijn stoel van alle kanten bekloppen. De heele visite is in de war geloo pen. Freddy klimt weer boven op de planken. Alleen de twee meisjes van buur man weten niet wat ze moeten begin nen. Ze vinden het heelemaal geen échte theevisite. De keukenmeid doet niets dan schreeu- wen. „Ga zitten, kinders Hoor je me niet? Vooruit! Schiet op! Ik ben toch keukenmeid". 't Helpt allemaal niets. Daar komt Mevrouw weer binnen stappen. Op een groot blad brengt ze de thee binnen. .Keukenmeid, waar zit je?" „Hier, Jannie", klinkt het boos. „Kun je me niet met Mevrouw aan spreken? Moet ik je den dienst op zeggen Een beetje netter begrepen bestraft ze haar zusje. Den Bosch bij Sint Jan. (Huisgezin.) BINNENLAND. Onze luchtlijn op Indië. Gistermorgen half zeven is het eerste vliegtuig van de lijn, die een geregelden luchtpostdienst tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië zal onderhouden, de P.H.A.E Z., van Schip hol naar indië vertrokken. Om kwart voor zes komt de be manning bij het toestel. Onder alge meene belangstelling worden de post zakken ingeladen, ongeveer 145 K.G. mail. Kort voor 6 uur verzamelden de aanwezigen zich bij het toestel. Aanwezigen zijn o.a de heer Ir. Dam me, directeur-generaal der Posterijen, de heer v. Beers, directeur van het postkantoor te Amsterdam, de heer Plesman, directeur der K.L.M. 't Eerst sprak Ir. Damme, die de óemanning, bestaande uit de vjiegers Smirnoff en Beekman en den mecani cien Veenendaal, een goede reis toe- wenschte. Namens den Raad van Be heer van de K L.M. neemt de voor zitter, de heer Wurfbain, afscheid van de vliegers. Om zes minuten voor half zeven stapt de bemanning het Fokkervliegtuig in. De motoren draaien en na eenmaal cirkelen over het veld, verdwijnt de P.H.A.E Z in Oostelijke richting. Bij de K.L.M. is bericht ontvangen, dat het postvliegtuig naar indië gis termiddag om 2.10 uur te Boedapest is aangekomen. Alles wel aan boord. Vandaag wordt de reis voortgezet. De groei van Eindhoven. Eindhoven bereikte gisteren 85000 zielen. Op 26 October 1928 waren er 75000 inwoners; in tien maanden tijds is het zielenaantal dus met 10000 ver meerderd, waarmede Eindhoven het record In de geschiedenis van den groei heeft geslagen. De opening van de zitting der Siaten-Generaal. Evenals het vorige jaar, zal de Ko ningin, bij de opening van de Staten- Generaal, vergezeld zijn van den Prins en Prinses Juliana Het is dit jaar 25 jaar geleden, dat de opening van de Staten-Gene raal voor het eerst plaats had in de gerestaureerde Ridderzaal op 20 Sep tember 1804. Kardinaal van Rossum te Tilburg en 's-Bosch, Kardinaal van Rossum bracht gis teren een bezoek aan de R. K. Han- delshoogeschool en de R. K. Leergan gen, Hij werd verwelkomd door Baron van Wijnbergen, voorzitter van het curatorium en prof. dr. Th. Goossens, rector magnificus. Aanwezig waren de curatoren mr. Vonk de Both, de burgemeester van Tilburg, mr. Van Sonsbeeck, de burgemeester van Breda, H. Blomjous, Eerste Kamerlid, dr. J. van Gils en mr. Van Spaendonck en docenten en leeraren, nl prof. Kaag, prof. Gimbrere, dr. Verhoeven, dr. Van der Bijl, dr. Hol, drs De Vries, prof. Heymans, G. Kevenaer, Bour- gorijon, Van Loon, Van Eden, Kalmpt- hout en mej. Reynier en verder de Senaat met Father Padberg, modera tor. Allereerst werd het woord gevoerd door Baron van Wijnbergen, die het bezoek een voorrecht noemde, wat getuigde van de belangstelling voor het Hooger Handelsonderwijs. Spr. zette de beteekenis uiteen dezer scholen gedurende de twee jaren van haar bestaan en concludeerde dat deze reeds een eereplaats innemen onder de nationale instellingen van hooger onderwijs. Dan werd het woord gevoerd door prof. Th. Goossens, die het bezoek van Kardinaal Van Rossum eveneens ais een eer beschouwde, terwijl hij hem vervolgens huldigde bij zijn vijftigja rig priesterschap. Spr. dankte Z. E. voor hel missiewerk door hem te Rome verricht en noemde het een eer voor Nederland dat zulk een werk door een Nederlander wordt uitgevoerd. Ten siotte dankte hij den Kardinaal voor de belangstelling in deze insti tuten en gaf een résumé van de werk zaamheden en de studie van de stu dentenverenigingen. Hierop kwam Kardinaal Van Ros sum aan het woord, die zijn dank betuigde voor het gesprokene en ver klaarde de voile belangstelling te koes teren voor deze instituten, waarom hij dan ook met genoegen de résumés heeft aangehoord. Ten slotte vvenschte hij prof. Goossens geluk met deze instituten. Een speciaal woord werd gericht tot prof. Gimbrere en drs. G. de Vries, waarin hij vooral dezen docenten aanmaande goede krachten te kweeken voor en de katholieke jongelui den weg te wijzen naar Indië De toestanden zijn daar zoo, dat ste vige katholieke jongelui er hun weg wel zullen vinden, zonder gevaar voor geloof en zeden. Des middags is Kardinaal Van Ros sum te 's.Hertogenbosch aangekomen om een tegenbezoek te brengen aan den bisschop, mgr Diepen. Hij werd aan den ingang van het paleis door den bisschop ontvangeneen talrijke menigte juichte den kardinaal toe. Mgr. Diepen heeft den Kardinaal een maaltijd aangeboden, waaraan mede aanzaten verscheidene hooge geestelijken, als mgr. Van de Ven, bisschop van Aiexar.drië, mgr. dr. Eras, mgr. Sweens, president van het Groot Seminarie, mgr. Prinsen en mgr. Her mus, resp. voorzitter en secretaris van het diocesaan missiecomité, mgr. Pompen, vicaris-generaal, voorzitter van het genootschap tot voortplanting des geloofs in Nederland, de provin ciaal en de rector der redemptoristen, paters Wouters en Boomaars, dr. Van Welie, rector van 't Pius Convict te Nijmegen, en mgr. dr. Goossens, rector magnificus van de R K. Handelshooge-- school. Voorts zaten aan de commis saris der Koningin in Noord Brabant, dr. A. van Rljckevorsel, en de burge meester van Den Bosch, mr. F.J.van Lanschot. Van Ged. Siaten kwam een telegram in, waarin de kardinaal begroet werd in de hoofdstad van het gewest en hem het beste toegewenscht werd voor de bestendiging van zijn krachten tot vermeerdering van hei geluk van de volkeren in de missiegebieden en fot eer van Nederland. Om half vijf reed Kardinaal Van Rossum naar het klooster van de redemptoristen, waar hij in de kerk is ontvangen. Hij heelt daar aan de toegestroomde menigte zijn zegen gegeven. Bloemen zijn hem daar aan geboden. Na zijn bezoek aan het klooster heeft Kardinaal Van Rossum een be zoek gebracht aan pater Bünnemtyer, die in het groote ziekenhuis verpleegd wordt. Daarna is hij naar Tilburg ver. trokken. De voorzitter van de Eerste Kamer Tot voorzitter van de Eerste Kamer is benoemd mr. W. L. baron de Vos van Steenwljk, lid dier Kamer, voor de zitting, die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1929. Ziet uit! „ja, Mevrouw." Even later „Jannie, laten ze dan nou toch ook eens gaan zitten", smeekt Mientje. „Op je plaats allemaal De thee is klaar", noodigt Mevrouw vriendelijk. Nu komen ze wel. Zelfs Bas gooit zijn hamer weg en klimt met veel moeite op zijn plaats. „Keukenmeid. Hier nog 'n blaadje Je vergeet mij altijd". 't Is heel stil nu op het „plaatsje". De visite is nu echt begonnen. Ieder kijkt met aandacht naar wat Mevrouw gaat doen. Ze neemt het Kopje, waarin moeder suiker heeft gedaan en vraagt heel deftig: „Allemaal suiker en melk? ja?' „Ja, ikke ook", schreeuwt Bas en tusschen door. „Hou je mond, Bas", bestraft Me vrouw. „Als je vervelend bent, nou Bedaard werkt ze door en schenkt elk kopje vol. Allen drinken. Bas slurpt alles in eens uit. „Foei, Bas, schaam je", berispt de keukenmeid. Wacht, ze krijgen nog een kleine versnapering ook, Jannie voelt zich erg gewichtig. „Hoe vinden jullie de thee vraagt ze trotsch. „Erg lekker", oordeelen allen. M2ar Basje, die niels begrijpt van den ernst van zoo'n theevisite, zegt „Niks lekker. Bah't is bitter". Jannie vergeet heelemaal, welk een gewichtige rol ze heeft Heftig valt ze tegen haar broertje uit: „Als je nou niet uitscheidt, Bas, zeg ik 'i tegen moeder". Dat helpt. Moeder, die al gezien heeft, hoe lastig haar kleine vent voor „Mevrouw" is, steekt even haar hoofd onder 't raam door. Slechts één woord: „Basje", is voldoende. VOOR HANDEL EN INDUSTRIE. ONTVANGEN NIEUWE COLLECTIE Chique modellen. HEMDEN, tevens met afknoopbare Manchetten, (HEMDEN, óók naar maat). Heerenmodemagazijn Markt 5. - DEN BOSCH. Telefoon 841. NIEUWKUljK. Gedurende de afge- loopen maand werd aan het postkan toor voor de Rijkspostspaarbank inge legd f6699,10, terugbetaald f3589 51. Woensdagavond had de chauffeur H., in dienst der firma Mol Pauwels alhier, door het onklaar worden der stuurinrichting, het ongeluk tegen een boom te rijden. De wagen werd zwaar beschadigd, doch persoonlijke onge lukken kwamen gelukkig niet voor. 's-BOSCH Het nieuwe leerjaar der M.T.S., afdeeling der Kon. School voor Kunst, Techniek en Ambacht, is begonnen met 104 leerlingen. Dit be- teekent een vooruitgang in het aantal leerlingen van 25 pCt. Verleden jaar was de toename van het aantal leerlingen pl.m 20pCt.,het jaar daarvoor pl.m. 18 pCt Bewijs, dat de school in steeds wijder kring bekendheid verwerft en het middel baar technisch onderwijs steeds meer wordt gekozen door ouders, die hun kinderen een goede opleiding voor het latere beroep willen geven. Het aantal aanmeldingen bedroeg 55, hiervan konden onmiddellijk worden toegelaten 24 leerlingen, toelatings examen deden 26 leerlingen, hiervan slaagden 20 leerlingen, 5 leerlingen hadden zich teruggetrokken. Het leer jaar is begonnen met 41 nieuwe leer lingen. De leerlingen komen uit alle deelen des lands. Uit de provincie Noord brabant komen 57 leerlingen, 's Bosch 19, uit Gelderland 32, Nijmegen 13, uit Zuid—Holland 4, uit Zeeland 3, uit fieder der provincies Noord—Hol land, Groningen en Utrecht 2, uit Overijssel 1 en uit Ned.Indië 1. SPRANG—CAPELLE (V.m. Sp'rang). A.s. Zondag des voormiddags half 10 en des namiddags half 6 hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden can- didaat Vogelaar van Amsterdam. In de Ned. Herv. Kerk hoopt a.s. Zondag des namiddags twee uur op te treden Ds. v. d. Vlught van Drunen. CAPELLE. Voor de Herv. gemeente alhier hoopt a.s. Zondag des nam. half drie en niet des avonds 6 uur, zooals j.l. Zondag abusievelijk is af gekondigd, op te treden Ds. A. v. Willigen. Des morgens half tien lees- dienst. Door Ds. Keek te Nieuwpoort is voor het op hem uitgebracht beroep naar de Ned. Herv. gemeente a./d. Loonschendijk bedankt. Bij onderhandsche aanbesteding is het bouwen van een woonhuis in de Nieuwsiraat, in opdracht van den heer D. Bogers, gegund aan den heer Adr. Rosenbrand. Tot hoofd der O.L. School a d. Loonschendijk is benoemd de heer Krijl te Heerde. A.s. Zondag des morgens half tien hoopt voor de Ned. Herv. ge meente a./d. Loonschendijk op te tre den Ds. A. v. Willigen en des nam. 2 uur Ds. Bolkensteijn. Bij de j.l. Woensdagavond ge houden aanbesteding van het bouwen van een woon- en winkelhuis voor den heer J. Meijer alhier werd als volgt Ingeschreven C. B. Timmermans, Sprang f 4750 J. W. Nieuwenhuizen, f 4730 A. H. Willémse, Sprang f 4725 M. v. Campen, Capelle f 4689 Kleinloog en v. Oversteeg, Vrijh.Capelle f 4630 Het werk is gegund aan de laagste inschrijvers. Onze predikant, Ds. A. v. Willi gen, hoopt a s. Zondag des avonds 6 uur een predikbeurt te Geertruiden- berg te vervullen. De biljartclub „V.B.C.", gevestigd in het café van den heer J. Treffers aan het Bruggetje speelde op het door de biljartvereniging „B.J.L." te Dru nen georganiseerde biljarttournooi in de 2e afd. tegen deze vereeniging met den volgenden uitslag. V.B.C. 1. J Treffers, 65 2. A. Treffers, 100 3. W. Treffers, 98 4. D. v. Over steeg, 100 5. Pullens, 80 6. A, de Jong,76 Totaal De Echo-puzzle komt! De anderen hebben allemaal de thee lekker gevonden en de gastvrouw schenkt hun nog eens in. „ik ook", vraagt Bas, terwijl hij zijn kopje naar voren schuift „ik ook lekkers ja". En om te laten zien, dat hij 't meent, likt hij de laatste suiker korrels uit 't kopje. „Nou voor dezen keer dan", komt Mevrouw hem tegemoet. Na een poosje is de theeschenkcrij afgeloopen. „Ziezoo, keukenmeid", komt Me vrouw vriendelijk, „nu ga je maar eens gauw den boel afwasschen. Wiliy jij wilt haar zeker wei even helpen. Ga samen maar de keuken". Ook Mevrouw gaat deftig af Basje en Freddy blijven alleen over, wat zullen ze gaan doen „Kijk", zegt Bas, die altijd wat nieuws weet. Daar spuwt hij zoowaar over de tafel. Net op de plaats, waar Mevrouw gezeten heeft. „Nou jij", noodigt njj Freddy uit. Maar, o Precies cp tijd komt Mevrouw terug. Zoo vlug ze kan zet ze haar poppen- wiegje neer en stormt op haar broertje af. „Moeder"! gilt ze, „Bas spuwt". Weer moet deze te hulp komen. Maar de kleine ondeugd weet het al weer heel gauw goed te maken. Wanneer moeder haar waaischu wend„Bas", laat hooren, klinkt het uit zijn mondje. „Ikfeeg't toch af". Met zijn kleine handjes maakt hij de plek voor Me vrouw weer schoon. Netjes, hoor De dames van 't gezelschap worden uitgenoodigd het „kind" te bewonde ren. Ieder moet „de kleine" eens eventjes op zijn armen wiegen. „Mooi", zeggen de kleine meisjes. „'n Schat van een kind", oordeelen de grooteren strak. B.J.C. P. Schalken, 100 J. Brok, 97 J. Bergmans, 100 W. Kogels, 67 H. Verhoeven, 100 A. v.d. Wiel, 100 564 RAAMSDONK. Op Zaterdag 14 Sept.- namiddag 2'/2 uur zal in een lokaal van het Politiebureau ten Gemeente huize te Raamsdonksveer voor de schippers en arbeiders dezer gemeente die buiten de gemeente werken gele genheid worden gegeven totkostelooze 519 ook mee? „Ja, hè?" lacht Mevrouw blij, die heb ik van moeder gehad". "O". „Nu zullen we 'm maar in den wa gen doen", besluit Mevrouw. „Keuken meid Waar is Mientje nou weer". Die is nergens te zien. „Keukenmeid 1" Geen antwoord. „Mientje!" „Dan zal ik zelf maar gaan. Passen jullie even op 'm Een klein poosje en Daar komt ze met een heusche kinderwagen terug. Voorzichtig legt de kleine poppen moeder haar lieveling er in. Heel wijs en heel voorzichtig schuift ze dan haar spruit over 't plaatsje. Basje probeert Freddy te vangen. Ze vliegen om de tafel, klauteren over de kisten en O, wee Freddy tui- melt tegen 't wagentje aan. Bijna was het omgekanteld. „Pas op, voorzichtig, Freddy", bromt Mevrouw, Tonny slaapt" Langzaam schuift ze haar kindje voort. Al de meisjes hangen aan den wagen. „Eten, kindertjes", roept moeder, die lachend het spelletje heeft gade geslagen. De bezoekers rennen weg. Bedanken doen ze niet. Daar was de theevisitte veel te echt voor. Eenzaam staat daar nog de poppen wagen,

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6