Vel lie der Stille Siartee tEN DAKPAN FEUILLETON „MARMOR" LIGT HOOG DOET inenting tegen de besmettelijke ziekte Alastrim. De overige ingezetenen, die zich wenschen te doen inenten, kunnen zich aanmelden ter Gemeente—secretarie tot en met Zaterdag 14 Sept. des voormiddags tusschen 9—12uur. Dag en uur zal voor deze personen nog nader worden bekend gemaakt. Het 4-jarig kind van A. de W. uit de Groote Kerkstraat viel dezer dagen van den zolder. Ernstig gewond werd de kleine opgenomen en is direct naar hel R K. Ziekenhuis overgebracht Men vreest voor hersenschudding. Dezer dagen is op het Veer een bos sleutels en een portemonnaie in houdende eenig klein geld gevonden. Inlichtingen te bekomen bij de Chef van Politie te Raamsdonksveer. MADE. In den komenden winter zal hier wederom een landbouw—cursus worden gegeven. Hij zal staan onder leiding van den leeraar Kenniphaas uit Drimmelen, Naar men ons mededeelt zoekt een bakker uiteen naburige gemeente contact met vereenigingsbesturen al hier om zijne eetwaren tegen zeer ge reduceerde prijzen te verkoopen. Het prijsverschil van tarwebrood zou 3 cent zijn. De werkman H. B. uit Made, viel op de Werf der firma Wilton te Rotterdam van een hooge stelling en kwam op een aldaar liggend schip terecht. In deerniswaardigen toestand is hij aldaar naar het Gasthuis ver voerd. MADE Ter vergadering van Woens- dagvoorm. te half elf uur was het lid de Wijs met kennisgeving afwezig. Van het Oranje-comité was bericht ontvangen dat van de subsidie welke door den raad was toegezegd bij even tueel tekort, geen gebruik gemaakt zal worden daar de middelen toereikend bleken te zijn. Conform het advies van de com missie van onderzoek (Stijnis, Vermeu len, Verhagen) werd de gemeente rekening, de rekening van het G.E.B. 1928 en de staat oninbare posten vastgesteld. Het onderzoek der gemeentebe- grooting 1930 werd aan dezelfde commissie toevertrouwd. De belastingen zullen opbrengen f 42,277 50, en het percentage van den hoofdelijken omslag kan ongewij zigd blijven (3°/»), terwijl in 1930 wanneer in werking treden zal de wet op de hnantieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente, de gemeente er gunstig voor zal staan Conform het voorstel vanB. en W, werd aan het O. L. Vrouwe Lyceum te Breda f 100 subsidie per leerling toegekend. Een voorstel van de schippers— organisaiies „Schuttevaer" en „St. Nieolaas" inzake eene wijziging in de verordening op de haven— en kade- gelden art. 2 c en art. 2 d, werd met aigemeene stemmen afgewezen, zoodat de verordening als door den raad vastgesteld, ongewijzigd blijft. GEERTRUiDENBERG. Evangelisa tielokaal „Icnmanuel" Wal. Zondag 15 September 's avonds 6 uur ds. v. Wil ligen van Capelle. EETHEN. De heer H. A. Vos NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 100. „En hebt ge toen den sigarenkoker niet meer gezien?" „Neen, toen van Sneck me een si gaar presenteerde, deed hij dat uit een gewonen lederen koker. Ik vroeg hem toen of hij Henson nog had gezien en hij vertelde me, dat hij hem ontmoet had. Hij scheen opgewonden te zijn over een lage streek,, welke de heer Henson tegen hem had uitgehaald, maar hij verzekerde me, dat hij spoe dig wel eens met hem zou afrekenen. Ik heb daar toen niet zoo bijzonder op gelet, omdat het de gewoonte is van Henson om zijn trouwste helpers te verraden, als hem dat nuttig of noodig toeschijnt 1" „Is er bij dat onderhoud nog iets anders voorgevallen?" vroeg Chris angstig. „Vergeet niet, dat hetgeen voor u een doodgewone zaak is, voor ons van het grootste gewicht zou km> nen zijn". Merritt kneep nadenkend de oogen half dicht. „We spraken over alles en nog wat. Van Sneck was het meest aan het woord. Tenslotte liet ik hem zitten omdat hij kwaad werd dat ik er voor bedankte, een brief voor hem weg te brengen naar Kemp Town." amb. ter Secr. alhier is benoemd in gelijke betrekking te Hellendoorn. GORINCHEM. Alhier is, naar aan- eiding van het in het vorige najaar vergaan van een zeilschip op de Mer- wede, waarvan de opvarenden met groote moeite zijn gered, eenvereeni- ging tot redding van schipbreukelin gen opgericht. Er zullen gelden wor den ingezameld tot aanschaffing van een motorvlet, die ongeveer 20 voet lang zal zijn. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 13 Sept. 1929. Opening R.K. Jongensscholen. Zooals we reeds in ons nummer van Woensdag j 1. mededeelden, zal Maan dag a s. de plechtige opening der R.K. Jongensscholen plaats vinden. Om 9 uur zal in de Parochiekerk een plech tige Hoogmis worden opgedragen, waarbij alle schoolkinderen met per soneel, zoowel van de Jongens- als Zustersschool zullen tegenwoordig zijn. Na de plechtige H. Mis trekken de jongens met het personeel allen naar de St. Jan-school in de Schoolstraat, waar de plechtige inzegening der school met de intronisatie van het H. Hart zal worden gehouden. Nadien hebben de kinderen vrij om Dinsdagmorgen met het onderwijs aan te vangen. Alle autoriteiten op onderw^sgebied die op eenigerlei wijze bij de opening der scholen geïnteresseerd zijn, zijn uitgenoodigd de plechtigheden bij te wonen. T. B: C.-vlucht, Hedenavond is het in 't R.K. Jongens patronaat inkorven van duiven voor de T. B. C.-vlucht. 't Is moeilijk vooraf een gissing te maken hoe groot de deelname zijn zal, toch durven we het aantal dieren vooraf reeds gerust op minstens 500 a 600 taxeeren. Wegenschaaf. De zoogenaamde wegenschaaf is vorige week op de Rechtvaart werk zaam geweest Er was veel belangstelling voor 't werk dat deze reuzenmachine verrichtte. Behalve talrijke burgers ga ven ook 't college van B. en W. en de meeste leden der Wegencommissie blijk van belangstelling. Zooals begrijpelijk werd 't werk verschillend beoordeeld. Allen waren het er over eens dat het rond leggen van den weg schitterend was. Of 't blijvend of langdurig voor deel zou opleveren, werd door velen betwijfeld. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 12 Sept. '29. De heer J. L. Overbeeke, wacht meester der Kon. Maréchaussée alhier, wordt 16 Sept. a.s. overgeplaatst naar Veenhuizen. De uitslag van den wedstrijd voor het persoonlijk kampioenschap dammen van j.l. Zaterdag is, dat de Graag won van Joode (Meeuwen), Vogelaar van de Joode (Genderen), terwijl de partij van der Kolk—Bax niet kon doorgaan. Morgen wordt de wedstrijd voortgezet. Leerlingen, welke wenschen deel te nemen aan den nieuwen cursus van de avond—teekensehool worden er aan herinnerd zich daarvoor aan te melden aan de school op Zaterdag 14 of 21 Sept. van 5.30 tot 6 30 ten einde zich voor teleurstelling te be hoeden. „Inderdaad? Kunt ge je nog herin neren aan wien die brief geadresseerd ■was?" „Neen: dat adres ben ik natuurlijk vergeten. Maar het was aan een of an deren schrijver, Steen of Steeg, of „Ge bedoelt toch niet Steel?" „Juist, dat is de naam. David Steel, den WelEdelgeboren heer David Steel. Van Sneck wilde hebben, dat ik dien brief bezorgde, omdat het Reginald Henson een spaak in de wielen zou steken, maar dat zag ik toen niet in, en daarom wilde ik er toen ook maar geen moeite voor doen ook. Ten slot te is het door een jongen gedaan". „Heb je nog gezien of er een ant woord teruggekomen is?" „Ja, een paar uur later. En van Sneck scheen er grootelijks mee in genomen. Hij zei me dat hij van plan was, nog een bezoek te gaan brengen ergens, laat in den avond, waardoor de héér Henson zijn deel wel zou krij gen Hij ging er wat men noemt groot op, en had zelfs den moed om Hen son plompverloren te vertellen wat hij allemaal van plan was en dat hij noch voor Henson, noch voor iemand ter wereld bang was!" Chris vroeg voor het moment niet verder. Langzamerhand werden de sporen duidelijker. Ze had natuurlijk thans vernomen van den brief, dien David Steel zou hebben geschreven, zooals men dacht, aan van Sneck, den brief, die door dokter Cross in de zakken van dezen laatste was gevon den. Natuurlijk was hij geschreven in antwoord op het briefje waarvan Mer ritt had gesproken, maar niet door David Steel! Door wien dan, want 't was toch Steel's eigen briefpapier. GEMENGD NIEUWS. Auto ongeluk. Een autobus, die op weg was van Alcolea naar Cordova in Spanje, reed onderweg met groote snelheid tegen een kilometersteen. Daarbij ontplofte de benzinetank en de autobus werd geheel verbrand. Drie vrouwen, drie mannen en drie kinderen kwamen in de vlammen om. De overige vier pas sagiers liepen zware brandwonden op. Onder de dooden bevonden zich een moeder en haar dochter, die op weg waren naar Cordova om aldaar den uitzet van het jonge meisje te koopen. Toen de heer P.Jacobs, schoen fabrikant te Gilze, met zijn echtgenoote zich per luxe auto naar Tilburg wilde begeven, ontmoette hij nabij het ge hucht Huiten op den Rijksweg onder deze gemeente eenige militairen van de cavalerie te paard. Een paard daar van, dat schichtig was geworden en door den berijder niet meer in be dwang kon worden gehouden, sprong voor boven op den auto. De militair bekwam daarbij hoegenaamd geen let sel, terwijl de automobilisten eveneens met den schrik vrij kwamen. Het paard werd evenwel zoodanig verwond, dat het ter plaatse moest worden afge maakt, terwijl de zoo goed als nieuwe auto begrijpelijkerwijze vooral aan de voorzijde deerlijk werd gehavend. De onbewaakte overwegen. Gisteren is een inwoner van Soest, de 62-jarige Huizinga, op den onbe- waakten overweg bij de Groote Molm door een sneltrein uit Baarn gegrepen en vermorzeld. Het slachtoffer was zeer slecht ter been. Scheepsramp op de Schelde. Belgisch schip na aanvaring met een onbekend vaartuig gezonken. De zestien opvarenden op twee na verdronken. Omstreeks één uur Dinsdagnacht heeft op de Westerschelde een vreese- lijk ongeluk plaats gehad. Het Beigische stoomschip „Estella", eigendom van de Société Beige d'Armement Maritime S.A., te Antwerpen is namelijk ongeveer ter hoogte van Walsoorden in aanvaring gekomen met een tot dusver onbekend gebleven stoomschip, waarvan men vermoedt, dat het van Duitsche natio naliteit is, De botsing moet zóó hevig zijn geweest, dat het schip vrijwel onmid dellijk is gezonken. Wel schijnt het nog S.O.S.-seinen te hebben uitgezon- Hoe meer Chris hierover nadacht, hoe ingewikkelder en onontwarbaarder haar de zaak scheen. Henson zou het haar wel hebben kunnen vertellen, maar zeker niemand anders. Het leed bij Chris geen twijfel meer of Henson had zich op 't oorlogspad begeven, uitgerust wel met een 12-tal plannen van verschillenden aard, al naar gelang de omstandigheden welke zich zouden voordoen. Een ervan was, zich meester te maken van Steel's schrijfpapier. Een onbekende, moest hem aan dat papier geholpen hebben, getuige de post voor schrijf papier op den maandelijkschen druk- werkstaat van Steel's drukker. De jongen, door van Sneck met den brief vanuit Continental-bar gezonden naar Downsend 15, moest door Henson of een van zijn helpers zijn geïntercep- teerd en een antwoord zijn meegege ven, dat van Sneck in den nacht van het misdrijf in het huis van Steel lok te. Te voren door den half dronken van Sneck op de hoogte gesteld van wat hij tegen hem van plan was, had Henson dienovereenkomstig zoo sneJ mogelijk zijn maatregelen getroffen, om den aanslag te verijdelen en juist het tegenovergestelde effect te berei ken van wat van Sneck beoogde! Ja, nu begreep Chris plotseling al thans gedeeltelijk, hoe de zaak zich moest hebben toegedragen. Henson moest te weten gekomen zijn hetgeen zij van plan waren. Hij wist dat Steel in den laten avond waarschijnlijk van huis zou zijn. En, goed op de hoogte als hij moest zijn geweest van de ge woonten van Steel, wat was voor Hen son gemakkelijker, dan om het huis j van Steel binnen te dringen en daar j zoo stil mogelijk, zich van Van Sneck den, doch toen in de buurt zijnde schepen ter plaatse kwamen, was van de „Estella" niets meer te bespeuren. Twee leden van de bemanning, een machinist en een der andere opvaren den, hebben zich zwemmende weten te redden en zijn door een passeerend schip opgepikt. Later zijn zij te Wals oorden aan wal gebracht. De overige opvarenden, de beman, ning bestond uit vijftien koppen, terwijl zich bovendien de Belgische loods, zekere Peeters aan boord bevond, zijn vermoedelijk allen omgekomen. De lijken van twee hunner, nl. van den loods en van een lid der beman ning zijn te Waarde aangespoeld. Een ander lijk, dat men van de kust af op het water zag drijven, zou hedenmiddag worden binnengehaald. Om vijf uur hedenmorgen was de sleepboot „Noordzee" van L. Smit Co.'s Internationalen Sleepdienst op de plaats des onheils aanwezig. Nadere bijzonderheden Omtrent de scheepsramp die Dins dagnacht op de Westerschelde heeft plaats gehad, kunnen wij nog het volgende melden Het was ongeveer half twee toen het Belgische stoomschip Estella uit Antwerpen Walsoorden passeerde. Juist in het zicht van de haven maakt de vaargeul daar een zeer sterke bocht. Op het moment, dat de Estella haar draai nam, kwam van de tegenover gestelde richting de Duitsche houtboot „Herwin". In de bocht tusschen de landboei en boei 26 werd de „Estella" door de „Herwin" in de flank gevaren. In- twee minuten was de boot geheel van de wateroppervlakte verdwenen. Dat van de opvarenden zich zoo weinig personen konden redden, moet men toeschrijven aan het feit, dat de geheele bemanning, op het personeel na, dat belast was met het besturen van het schip, zich ter ruste had begeven. Van de zestien opvarenden konden zich slechts twee menschen nl. de roerganger en de machinist zich redden. Zij werden opgenomen door het Duitsche s.s. „Herwin", dat tot Woensdagmorgen half zeven op de plaats des onheils is gebleven. Reeds vroeg in den morgen kwam men van verschillende zijden met booten om naar het schip te dreggen. O m. was de Noordzee van Smit <£o.'s Intern. Sleepdienst te Rotterdam, die gesta- tionneerd is te Vlissingen, daar ter plaatse aanwezig. Smits bergingsbedrijf uit Wemeldinge had de Goliath ge charterd en later kwamen ter plaatse de „Adja". Uit het onderzoek naar de oorzaak van de ramp Is gebleken, dat de Est- landsche matroos Reskula van den loods juist bevel had gekregen het roer over te gooien waardoor het schip een anderen koers zou krijgen in verband met de nadering van de „Indra". Vermoed wordt nu dat de Esthlander den loods niet heeft begrepen en een verkeerde manoeuvre heeft gemaakt, Terstond daarop is de botsing gevolgd. EN HET ZAL U N1ETDECEN AL5 Zy OP DEN DUUR VERWEEKT. 'N 5 C H OORSTEEN MANTEL 15 EVENWEL EEN VOORNAAM ONDERDEELIWER WONING DAARVOOR EEN KEUZE UIT EEN ONZER MOOI GEPOLSTE MARMERSOORTEN. VOORRAAD 50ÖMANTEL5 OUDE D1EZE4 DEN BOSCH. Reskuia is geweldig onder den indruk en er is bijna geen woord uit hem te krijgen. De bestuurder van de diensten op de Schelde, de heer Tobie Claes, is naar de plaats van de ramp vertrokken om de noodige maatregelen te treffen voor de veiligheid van het scheepvaartver. keer. Doodelijk ongeluk bij hei schieten. Toen Maandagnamiddag tijdens de kermis te Overslag (Zeen 130 boog- schutters nauwelijks hun schieting be- gonnen waren, raakte een pijl van een der schutters den elfjarigen jongen die belast was met de namen der schut ters achtereenvolgens af te roepen. De jongen, die aan het hoofd geraakt was, is kort nadien overleden. Onmiddellijk bij het bekend worden van het treurig ongeluk werd de ver dere schieting afgelast, alsook die voor den Dinsdag. Het gebeurde op de weide juist tegen de Nederlandsche grens. Wij vernamen nog nader, dat het ongeluk moet plaats gehad hebben doordal de jongen zijn hoofd te ver buiten zijn schuilhoek stak. De kindermoord te Steenbergen. De Belgische, van haar wettigen echtgenoot te Steenbergen gescheiden en met een ander samenlevende vrouw H., die verdacht werd van moord op een kindje van enkele weken, heeft thans haar misdaad toegegeven. Aan vankelijk weigerde zij daaromtrent iedere mededeeling en ontkende iets van misdaad te weten. Zij is thans in het huis van bewaring te Breda op gesloten. Woensdagavond omstreeks 11 uur, is de 53-jarige arbeider J. Heer- kens, die van zijn werk op de fiets huiswaarts keerde, vermoedelijk door de duisternis misleid, in het Wilheh minakanaal te Oosterhout, gereden. Gisterochtend is zijn lijk opgehaald. De man was gehuwd en vader van drie kinderen, ADVERTEERT IN DIT BLAD. te ontdoen! Het was geen gezellige gedachte en Chris huiverde, als zij zich voorstelde hetgeen moest zijn voorgevallen in dien gedenkwaardigen nacht. „Hoe is het toch mogelijk dat van Sneck in het huis van Steel is binnen gedrongen?" vroeg zij na een oogen- blik. „Ik weet, dat mijnheer Steel dien avond niet thuis was en dat hij bij zijn heengaan de deur heel nauwkeu rig met zijn sleutel heeft gesloten!" Merritt grinnikte over den eenvoud der vraagster. Was dat nu de scherp zinnige jongedame, die hem in haar netten had weten te verstrikken, en hem, oude rot, om den tuin had ge leid? „Huissleutels gelijken allemaal op elkaar", zei hij. „Geef mij drie ver schillende huissleutels en ik maak 90 van de 100 deuren open! En geef mij er 6 andere en ik open ook de andere 10!" „Daar had ik nog niet aan ge dacht", zei Chris. „Heeft van Sneck je soms nog bij toeval verteld, waar over hij en Henson ruzie hadden ge had?" „Hij was te opgewonden om het me in bijzonderheden mede te deelen. Maar hij had het voortdurend over een of anderen ring. Wat voor een ring was het?" „Dat kan ik u niet zeggen, juffrouw Lee. Ik denk dat hij een ring bedoel de dien hij zelf had gemaakt." „Gemaakt? Is van Sneck dan een juwelier of goud- of zilversmid of iets van dien aard?" „Met zijn vingers is hij de handig ste kerel dien men zich denken kan. Geef hem wat oud goud en een paar flonkersteenen en hij maakt u een armband die gerust voor antiek kart doorgaan. Een groot deel van het zoo genaamde antieke zilver en goud, dat in de opkoopers- en arttiquiteitenza- ken van het Continent wordt ver kocht als echt, komt uit de handen van den heer van Sneck. Daar heeft u bij voorbeeld den ring, die Hertsoii hem eens besteld had en die volgens zijn zeggen, genoemd werd naar een zekeren prins Rupert. Welnu, van Sneck maakte er in een paar dagen een copie van, zoodat er geen verschil te zien was tusschen beide". Chris hield den kreet in, welke haar naar de lippen steeg. Ze zag lord Littimer aan, die zijn lorgnej liet vallen en James Merritt aanstaarde, alsof deze een voorwereldlijk dier was. Chis gaf lord Littimer een teeken, dat hij spreken zou. Voor het oogen- blik kon zij zelf geen woord zeggen. „Hoe lang is dat geleden?" vroeg Littimer, heesch van opwinding. „Als ik het me goed herinner, kan dat nu een jaar of zeven geleden zijn. Er zijn twee copieën gemaakt, één volgens aanwijzingen van den heer Henson. Maar de andere, die naar het origineel vervaardigd was, was zooals ik reeds zeide, niet daarvan te onder scheiden. Misschien heeft van Sneck er ook wel drie copieën van gemaakt, zoo precies weet ik het niet meer. Van Sneck was in de wolken over dien ring. Te oordeelen naar den ophef, welken hij ervan maakte, zou men ge meend hebben dat het een goudmijn was". Wordt vervolgd. WH» „DM BOBO VAN BOT ZO ID BW'.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 7