Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Mm. Boom- eo Sleeomoriers uanal 7.50 tot 60.00. Magazijn „DE BIJENKORF1 FEUILLET n n NUMMER 74. WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1929. 52e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG eon ZATERDAG. Abonnementsprijs per 8 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rtfk 1.40. Brieven, 'Ingezonden stukken, gelden, ena, franco te zenden aan den Uitgever. UITGA WE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ! ANTOON TIELEN. Telefoon No. SS. Telegr.-Adres: ECHO. Prfla der AdvertentlBn 20 cent per regel; minimum 1.50. Bfl contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Ad verten tlën moeten Woensdag en Vrfldag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bedt H^n. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. OUDHEUSDEN c.a. De Raad dezer gemeente vergaderde Maandagavond ten Gemeentehuize, onder voorzitterschap van den Edei- achtb. heer Mr. H. Loeff^ Aanwezig alle leden. Voorzitter. Het is mij een aangename plicht U op deze eerste vergadering, die ik 't genoegen heb te mogen houden, hartelijk weikom te heeten. Ik wil niet in herhaling treden van hetgeen ik^reeds gezegd heb bij mijn installatie, maar ik kan toch niet na laten om den Raad, den Secretaris en de burgerij nogmaals mijn hartelijken dank te betuigen voor de eenvoudige maar hartelijke wijze, waarop men mij als Burgemeester dezer gemeente heeft ontvangen. Wanneer wij onze werkzaamheden zullen verrichten, zooals ik bij mijn installatie heb gevraagd en waarvoor weth. Klein mij namens den Raad uwe medewerking heeft toegezegd, dan twijfel ik niet, of onder Gods onmis- baren zegen zal onzen arbeid strekken tot heil der gemeente. Hierna werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveran derd vastgesteld. Agenda Ingekomen stukken. 1. Schrijven van Ged. Staten betref fende wijziging der algemeene politie verordening. De Voorzitter licht toe, dat het slechts een kleine redactiewijziging betreft van art. 22bis der strafbepaling. De door Ged. Staten gevraagde wij ziging wordt alsnog aangebracht. 2. Een verzoekschrift van W. van Loon te Tilburg, waarbij vermindering van pacht gevraagd wordt. Voorzitter. Van Loon is aan deze gemeente nog f 52.— pacht verschul digd. Wij hebben dit pur.t in B. en W. besproken, maar kunnen geen termen vinden om aan van Loon kwijtschel ding van pacht te verleenen. Ik wil dit nog we! nader toelichten in be sloten vergadering. De Raad gaat hiermede accoord. 3. Een verzoekschrift van W. van de Griendt, waarbij een tegemoet koming gevraagd wordt In het school geld van een handelsschool te 's-Her- togenbosch. Voorzitter. Wij stellen voor, op dit verzoek afwijzend te beschikken, daar wij anders een gevaarlijk precedent zullen scheppen. Het ligt niet op den weg van de gemeente om aan perso nen een tegemoetkoming te geven voor Middelbaar of Hooger Onderwijs. De 'onderwijswetten leggen aan de gemeente toch al zware verplichtingen op Er kunnen wel omstandigheden zijn, dat men aan een onderwijsinstel ling subsidie geeft, zooals b v. aan de Hoogere Handelsschool te Waalwijk. Maar aan personen wordt geen sub sidie gegeven. Waar zou anders 't einde zijn Sprengers. Ik geloof, dat we hier wel een uitzondering kunnen maken. De majoor krijgt voor zijn zoon, die de Hoogere Handelsschool te Waalwijk bezoekt, toch ook i 50.Waarom zou iemand met een inkomen van f 3000, wei een tegemoetkoming kunnen krij gen en een ander, die maar f 1500 verdient, niet. Voorzitter. U bent er niet geheel juist van op de hoogte. Indertijd heeft deze gemeente op verzoek van de vereeniging „Ons Middelbaar Onder wijs", aan de R K. Handelsschool f 50.-— subsidie, gegeven. Maar die krijgt de majoor niet. Hij moet evenveel schoolgeld betalen, als gaven we geen subsidie. Voor een dergelijke school wordt subsidie gegeven, omdat ze voor een streek van belang wordt geacht. Voor een industrie als in de Langstraat heeft men goed ontwikkelde leiders noodig. En op de tweede plaats is het van belang, dat ook het opgroeiende ge slacht wordt geleid in de richting van de christelijke economonie. Wanneer men een openbare school voor Middelbaar of hooger onderwijs zou bezoeken, dan waren we wettelijk verplicht om aan de gemeente waar die school is gevestigd, per leerling elk jaar f 300 f 400 te geven. Als men nu een bijzondere school bezoekt, is dit voor de gemeente ook een financieel voordeel. Maar de subsidie welke wij aan een bijzondere onderwijsinstelling ge ven, geeft geen verlaging van school geld voor een persoon, maar komt in mindering op de geheele exploitatie der school. Sprengers. Dat wist ik niet env. d Griendt heeft dat natuurlijk ook niet geweten. Voorzitter. Stuurt U v. d. Griendt maar eens bij me, dan zal ik hem de zaak wel eens uitleggen. Conform voorstel wordt afwijzend op het verzoek beschikt. Wij brengen een groote collectie DE GROOTSTE SORTEERING BONTVELLEN. FRITS VAN DER VEN - Markt 25, Tel. 1315 - 's-BOSCH. NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 101. Littimer vroeg verder niets. Maar uit den blik van verstandhouding, welken hij nu wisselde met Chris Lee en zijn zoon, kon het meisje zien dat hij tevreden was. Hij wist nu althans met zekerheid dat hij een groote onrechtvaardigheid begaan had tegenover zijn zoon, hij kende nu de waarheid. Het kwain Chris voor alsof er op eenmaal jaren van zijn schouders wa ren afgenomen. Zijn gelaat stond nog strak en stug; zijn oogen schitterden als koud staal. Maar de schittering erin gold den man die hem tot deze onrechtvaardige bejegening, zonder dat hij het wist, had weten te dwingen. „Ik geloof", sprak Chris Lee na eenige oogenblikken, „dat we van ons onderwerp afdwalen. We zullen nu die zaak van den ring maar buiten beschouwing laten. Mijnheer Merritt, ik ben niet van plan u te veel te ver tellen, maar ge kunt me toch wel wat verder op den goeden weg helpen. Die sigarenkoker, dien gij in het bezit hebt gezien van Van Sneck, is over gegaan aan mijnheer Henson. Door hem, of door iemand in zijn dienst, is die koker verwisseld voor een pre cies daarop gelijkenden koker als een geschenk voor mijnheer Steel. En die verwisseling heeft mijnheer Steel in een alleronaangenaamste positie ge bracht". „Dat kan ik begrijpen", mompelde Merritt met een grijnslach. „Toen van Sneck half dood in het huis van Steel gevonden werd, die het étui als het zijne herkende, terwijl bewezen kon worden, dat het het eigendom van v. Sneck was! Nogal duidelijk!" „Dus ge weet er alles van?" „Ik weet er niets van", gromde Merritt, „maar ik kan me dat zoo voorstellen. Als u vertelt dat de bei de sigarenkokers verwisseld waren, zijn er dunkt me, geen honderd schoolmeesters noodig om uit te leg gen hoe dat verder uitlekte! En wat u nu te doen hebt is natuurlijk, den koker van mijnheer Steel zelf te vin den, als dat mogelijk is!" „Zooals ik u al reeds half te ver staan heb gegeven", zei Chris, „heb ik dat al gedaan. Hij bevindt zich bij de firma Rutter in Moreton Wells. Éij werd daar verkocht door 'n heer die het rooken had opgegeven. Een aardig bedacht voorwendsel, dat moet ik zeggen. Maar nu zou ik willen, dat ge met mij vandaag nog even naar Moreton Wells gingt, om te trachten de identiteit van dien afschaffer-roo- ker te achterhalen!" De heer Merritt mopperde. Hij voelde volkomen, zooals hij zich in zijn schilderachtig bargoensch het haar trachtte duidelijk te maken, dat juffrouw Chris trachtte haar zoodje te vangen voor vandaag, maar voor hem was het toch ook zaak, zoo gauw mogelijk met het geld dat hem was toegezegd, een goed heenkomen te zoeken, en zoo gauw mogelijk de po litie zijn hielen te laten zien! „Als juffrouw Lee misschien dan maar onmiddellijk met hem mee zou willen gaan. opperde hij. „Ik ben ieder oogenblik gereed", zei Chris. „Maar in elk geval moet ge toch nog mee naar Moreton Wells en onderweg kan ik u nog wel eenige verdere inlichtingen geven." „Ge zoudt beter doen nu heen te gaan Frank", zei Littimer, adem loos. „Ik hoop dat nu de dag niet ver meer is, waarop ge weer voorgoed te rug zult kunnen keeren, maar voor het oogenblik lijkt me je verblijf op het kasteel nog niet raadzaam. We moeten dien schurk van een Henson geen enkele reden tot wantrouwen geven." „U heeft gelijk", erkende Frank. „En ik zou u nu weleen hand willen geven, vader". Littimer stak de hand uit en sprak geen woord. De koele, cynische man van de wereld zou niet in staat zijn geweest, op dat oogenblik een letter greep te uiten. Toen hij opnieuw tot zijn zoon opzag, glimlachte hij. „Ga, jongen", zei hij. „Ge zijt een gelukkige jongen! Er zijn weinig vrouwen zooals ChrisEén op de dui zend!" Een dog-cart, door Chris Lee zelf gereden, bracht haar en haar metge zel binnen het uur in Moreton Wells. Frank had langs een vrij onbeganen landweg het nabijgelegen station weer 4. Koninklijk Besluit, waarbij goed- i keuring verleend wordt aan het j raadsbesluit tot vaststelling van het vermenigvuldigingsgetal (S'/a °/o) der gemeentelijke inkomstenbelasting be lastingjaar 1929—1930. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Hierna ging de Raad in geheime zitting. HEUSDEN. Met den Voorz. wa'ren alle leden aanwezig. 1. De notulen werden onveran derd vastgesteld 2. Mededeeling van ingekomen stukken. Ie. Twee besluiten van Ged. Sta ten, houdende goedkeuring van wijzi gingen der Gem.-begrooting. 2e. P'roces-verhaal van kasopne- ming bij den Gem.-ontvanger-admini- strateur van het Vleeschkeuringsbe- drijf op 4 Sept. j.l., waaruit bleek, dat alles in o'rde was. E.e.a. werd voor kennisgeving aangenomen. 3e. Schrijven van het centraal Esperanto-comité te Nijmegen met verzoek hier een cursus te doen ge ven. 4e. Circulaire van het bestuu'r v. d. Noord-Brab. Waterschapsbond met ve'rzoek als lid toe te treden. 5e. Verzoek van de vereeniging van Dierenbescherming, om met het oog op brandgevaa'r in stallen, waar hij veel duiven een prooi der vlam men worden, de bouwverordening te opgezocht, want indien hij in een dog- cart van het kasteel gezeten, ge waagd had in Moreton Wells te ver schijnen, z ou dit voorzeker zooveel opzien hebben veroorzaakt, dat Hen son er al te spoedig van zou hebben vernomen. „Wat ik u nog wilde vertellen", zei Chris tot den als predikant vermom den heer Merritt, „is het volgende: Ik zei reeds dat de sigarenkoker voor mijnheer Steel bestemd, gestolen is en verwisseld met den koker, toebe- hoorend aan den heer van Sneck. De gestolen koker is teruggebracht naar den winkel waar hij gekocht is, bijna onmiddelijk daarna, ja, zoo spoedig, dat de transactie nooit in de boeken is vermeld geworden. We zijn zoo goed als zeker dat Reginald Henson dit heeft gedaan, zooals hij trouwens in dit geheele geval de hand heeft ge had. Maar, om te voorkomen, dat er verder nog iets mee kon gebeuren, moest Henson toch nog verder gaan. De koker moest buiten ons bereik zijn. Daarom kan ik niet gelooven, dat het een vreemdeling was, die, on middelijk nadat Henson bij Lock- haft was geweest, zijn oog liet vallen op een sigarenkoker, met diamanten bezet. De vreemdeling kocht den ko ker, en vroeg om hem te laten bezor gen in hotel Metropool, aan het adres van „John Smith". Aldus zou het mo gelijk zijn, gezien de honderden brie ven, die daar voor bezoekers en gas ten aankomen, den man te achterha len." Er vormde zich een beteekend glim lachje om den grijnzenden inond van James Merritt. wijzigen. B. en W. zagen voo'r wat 3, 4 en 5 betreft, de noodzakelijkheid voor deze gemeente er niet van in, zoodat er niet op werd ingegaan. 6e. Mededeeling van Ged. Staten, waa'rbij de voorloopig vastgestelde re keningen der gemeente en van het Vleeschkeuringsbedrijf over 1928 zon der op- of aanmerkingen werden goed gekeurd. 3. Vaststelling der Gem.-begroo ting en der beg'roöting van 't Vleesch keuringsbedrijf, beide over 1930. Namens de Commissie van Onder zoek, bestaande uit de heëren De Mol, Ruitinga en Metselaar, bracht het lid Ruitinga verslag uit. Hij begon met 'n tevredenheidsverklaring over de accu rate wijze, waa'rop ze waren samen gesteld,, doch wenschte toch enkele in lichtingen. Naar aanleiding van post 32 (huis nummering) vroeg hij, wie voor die numme'ring moest zorgen, waarop de Voorz. antwoordde, de huiseigenaar, en deed deze het niet, zoo werd hij in overtreding gesteld. Bij post 112 (inkomsten der gem. wegens vergoeding voor dé kinderen, die vanuit andere gemeenten hier de Openbare School bezoeken), was het opgevallen, dat de tarieven verschil lend waren; hijvwenschte uniformi teit. De Voo'rz. zette uiteen, wanneer die regelingen tot stand waren gekomen en waarom er differentiaal geheven werd, waarbij de post ongewijzigd Bij de firma Rutter zullen ze wel beter acht hebben geslagen op dien heer", merkte hij schrander op, „want dat is een veel kleiijere zaak. Ik ga eens kijken of ze dien koker nog hebben en zeg hun dat hij aan een mijner vrienden heeft toebehoord." „Ik zou willen dat je dien koker voor me kocht", zei Chris rustig. Eindelijk bereikten ze den winkel der firma Rutter, waar na eenigen tijd de sigarenkoker werd gemon sterd. Met een goed geveinsde ver wondering bekeek Merritt het glinste rende voorwerp. „HéIk geloof dat dit de koker is van een mijner vrienden, mijnheer B. riep hij uit. „De koker is toch niet nieuw meer?" „Neen mijnheer", legde de bedien- de uit. „We kochten hem van een heer, die een paar dagen hier in hotel „De Leeuw" gelogeerd was, een vriend van mijneer Reginald Hen son." „Een zwaargebouwde, lange heer?" zei Merritt een vischje uitwerpend. „Lang, met een kleinen baard, en lichtelijk pokdalig? Die den naam op gaf van Rawlins?" „Juist dat moet hij zijn, mijnheer. Misschien wilt u dezen koker wel koopen?" „Ja", zei Merritt zonder blikken of blozen, „ik heb al eens meer naar zoo iets uitgezien en als de prijs met mijn beurs overeenkomt Men was het spoedig eens en sa men verlieten Chris en haar metge zel den winkel. Wordt vervolgd. it. Waalwpsche en Langstraatsele Zonraat, ?99 „DB BOHO VAN HOT ZÜIDBN".

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1