PUROL Vóór het inzeepen TROONREDE. RECHTZAKEN. werd gehandhaafd. Bij post 113 (rentevergoeding aan de Bijzondere Scholen) meende hij, dat de gehouwen te hoog waren getaxeerd en wenschte ze opnieuw te laten schatten. De Voo'rz. zei, dat zulks niet ging Volgens de L.O.-wet van 1920 zijn de gebouwen geschat naar de waarde op 1 Juli 1914 door 3 door de wet aange wezen schatters. Herschatting was niet geoorloofd, al ging de Voorz. met; hem accoord, dat de opbrengst voo'r de Ge meente zeer hoog is, vooral door het hooge percentage. Rapporteur, bevredigd zijnde, stel de namens de Commissie voor, de be grooting ongewijzigd vast te stellen; doch de Voo'rz. wenschte alsnog de wedde van den Gem.-deurwaarder, we gens belangrijk verminderde werk zaamheden, te halveeren, wat de Raad goed vond, waarna de begrooting werd vastgesteld en de Voorz. zijn dank bracht aan de betrokken Commissie voo'r haar onderzoek. De Gem.-begrooting sluit, voor wat den gewonen dienst betreft, aan ont vangsten en uitgaven, met 52193,935, idem voor den kapitaaldienst met ƒ3616; idem voo'r 't Vleeschkeurings- bedrijf met ƒ6133. IV. Voorstel van B. W. tot het maken van een waterkeering in den mond der Oude Haven. De Voo'rz. wees er op, dat dit jaar in de Wiel niet voldoende water was, om geregeld den Denier te spuien en versch water te geven; waa'rom hij het op de voorgestelde wijze wilde beproe ven, te meer daa'r de vloer in de sluis in den Wieldijk niet kan worden ver laagd, tenzij met enorme) kosten. Faalt de voorgestelde poging, zoo kan men later electrische bemaling van den Wiel in 't werk stellen. Ook deelde de Voorz. mede, dat er een verzoek was ingekomen van de bewone'rs langs den Demer om demping daarvan of afdoen de verbetering, waarna hij hun grieven ér kennend, de lijdensgeschiedenis van dezen zomer met den Demer uiteenzet te, daarbij den abnormaal lagen water stand sinds Dec. 1928 naar voren bren gend en den afvoer van het stinkende water der gasfabriek naar den water loop. Hij hoopte door deze waterkee 'ring aan hun bezwaren te zijn tege moet gekomen. Het lid Mr. Ruitinga vroeg inlichtin gen omtrent de rechten van de vis schers, die in den Wiel hun bootjes hebben liggen en dan niet meer daa'r terecht kunnen. De Voorz. zei, dat deze geen recht kunnen doen gelden en dat dat wel in orde komt. Het lid Metselaar noemde het voo'r gestelde lapwerk en drong aan op dem ping. Na een discussie hierover en de be antwoording van een Vraag, gesteld door het lid Schmiehusen, werd over eenkomstig het voorstel van B. W. besloten. De Voorz. deelde mede, dat hij 'reeds aanbesteding gehouden had wegens het voorgestelde plan, waarbij de heeren Gebrs. Dankers böreid waren voor 746 het werk uit te voeren. De Raad hechtte hieraan zijn sanc tie; Ingeschreven was nog doör de vol gende aannemers: v. Wijk voor 750; Boeren voor 866; Gebrs. van dér Staak voor ƒ1210 en v. Rijswijk voor 1215. V. Voorstel van B. W. tot afstand van een terrein voor den bouw van 'n transformatorhuisje. B. W. hebben aangewezen een plaats achter de visch- banken, juist achter de Waag, waa'rmee de Raad accoord ging. Vervolgens deelde de Voorz. mede dat hij noodgedwongen het contract met de onverbiddelijke P.N.E.M. had moeten goedkeu'ren, daar anders geen electrificatie had kunnen worden ver kregen en dat ér haast bij was, daar de aannemer zijn aanbod opzichtens de P.N.E.M. anders niet wilde gestand doen. VI. Voorstel van B. en W. tot ver koop van door iepziekte aangetaste boomen. De Voo'rz. zei, dat volgens informa tie; die boomen ten spoedigste moesten worden opgeruimd. In de stad zijn er 15, in Herpt 1 in Heesbeen 12 en in Elshout 64. Hij werd gemachtigd tot verkoop. VII. Verzoek van Th. A. Korsten om vergunning voor het gebruik van een stukje gemeentegrond bij' de tram haven. De Voo'rz. deelde mede, dat K. 200 M2. wenscht te huren voor bergplaats, tegen het gewone tarief van 0.06 per M2. De Raad vondi zulks goed. Hierna bracht de Voorz. de kwestie van den Kerkhofmuur (Putterstraat) ter sprake. B. en W. hadden een on derzoek in loco ingesteld en informa ties ingenomen, waarbij gebleken was, dat de verandering, in de vorige verga dering voorgesteld, de Gemeente met ap- en depentaties op 300 zou komen. De Voorz. vond dit bedrag met het oog op het te behalen voordeel veel te hoog en wenschte ér niet op in te gaan. Het lid Stap vond de verbetering met het oog op het druk verkeer beslist noodzakelijk, en maakte er een voor stel van. Hierna werd gestemd over het voor stel van B. en W. Het werd verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Vóór stemden de beide Wethouders en het lid De Mol, waardoor dus het voo'rstel Stap is aangenomen. Het lid Metselaar vond het aangeno men plan van de nieuwe bestrating on oordeelkundig. Hij wenschte volgens een ande'r systeem te werk te gaan. De Voorz. verwees naar het geno men Raadsbesluit, waarop M. 'n voo'r stel indiende. De Voorz. accepteerde 't in zooverre, dat hij het in de volgende vergadering ter tafel brengen zal. Nadat het lid Metselaar nog een op merking gemaakt had over den on- houdbaren toestand van een wegje na bij; de Wijksche Poort, zegde de Voo'r - zitter toe een kijkje te zullen gaan ne men en sloot hij de vergadering. H. M. de Koningin heeft gisieren de Kamers geopend met de volgende troonrede Te midden van U, Leden der Sta ten—Generaal, voel ik Mij gedrongen uiting te geven aan ootmoedige erken telijkheid voor den ze^en, dien de Almachtige ook dit jaar over Mijn dierbaar Volk heeft verspreid. Die zegen zij een spoorslag te meer voor alle leden van het Rijk en zijne inwomrs van eiken landaard, om ntmne beste krachten bij voortduring te -blijven geven 'aan de vreedzame ontwikkeling van het hechte geheel van Moederland en Overzeesche Ge westen. De betrekkingen welke met de an dere Mogendheden worden onderhou den. zijn van den meest vriendschap- pelijken aard. Dat de hier te lande in het belang van den wereldvrede ge houden besprekingen tot overeen stemming hebben mogen leiden, stemt tot groote voldoening. De verwezenlijking der plannen van den Volkenbond ter vreedzame op lossing van internationale geschillen zal door Mij krachtig worden bevor derd, in de overtuiging, dat verstevi ging van de internationale rechtsorde den weg zal helpen banen tot gelijk tijdige en wederzijdsche vermindering van bewapening. Pogingen, die zouden kunnen leiden tof wegneming van de belemmeringen in het handelsverkeer tusschen de volkeren, kunnen op Mijnen daadwer kelijken steun rekenen. De wensch naar totstandkoming eener nieuwe regeling met België kon nog niet worden vervuld. Ik vertrouw dat een juister begrip van de weder zijdsche rechten en behoeften, waar toe de gedachtenwisseling, die in het vorige zittingsjaar plaats had, bevor derlijk kon zijn, het bereiken van overeenstemming ten goede zal komen. De toestand van handel en nijver heid geeft In menig opzicht stof tot dankbaarheid. Niettegenstaande de oogsf ook dit jaar over het algemeen niet onbevredi gend mag heeten, zouden land- en (uinbouw zich breeder ontplooien, zoo de prijzen der voortbrengselen gelijken tred hielden met de productiekosten. Vertrouwd mag worden, dat de on langs tot stand gekomen wettelijke maatregelen ter bevordering van onzen uitvoer, heilzaam zullen werken op den afzet in het buitenland. Op Uwe medewerking zal een be roep worden gedaan ter behandeling van de thans aanhangige wetsontwer pen, voorzoover zij daartoe, gewijzigd dan wel ongewijzigd in aanmerking komen. Het reeds ten vorfgen jare aange kondigde ontwerp tot herziening van het huwelijksvermogensrecht zal U ihans spoedig bereiken ook overigens zal vernieuwing van recht op onder scheiden gebied worden bevorderd. Met krachtige bestrijding van de werkloosheid zal worden voortgegaan. Naar Ik vertrouw, zal het rapport der Staatscommissie voor de herzie- riing van de Lager—Onderwijs 1920 binnen niet te langen tijd worden in gediend. Met den meesten spoed zul len alsdan de vereischie voorstellen tot herziening van de Lager—Onder wijswet 1920 aanhangig worden ge- tnsidkti Het'zal Mijn ernstig streven zijn het financieel evenwicht te handhaven. Daartoe zal op den weg van versobe ring van 's Rijks dienst behooren te worden voortgegaan en zal voorzichtig heid geboden zijn ten opzichte van wettelijke maatregelen, welke lasten op 's Lands schatkist kunnen leggen. De uitgaven voor leger en vloot zullen beperkt blijven tot het beslist noodige voor handhaving van de on zijdigheid en verdediging der onafhan kelijkheid van den Staat. Indiening van een wetsontwerp in zake de kanaaJverbinding van Amster dam met den Rijn wordt bespoedigd. Een voorstel tot wijziging van de Zuiderzeesieunwet zal U worden voor- gelegd. De verbetering der wegen en rivier overgangen zal krachtig worden voort gezet. Een wetsontwerp betreffende de publiekrechtelijke regeling der col lectieve arbeidsovereenkomsten zal worden ingediend In voorbereiding is een wettelijke regeling omtrent de instelling van bedrijfsraden. Herziening van de sociale verzeke ring zal worden ter hand genomen. In voorbereiding is een wettelijke regeling der werkloosheidsverzekering. Overwogen wordt verbetering der economische vooilichting van nijver heid en handel. Met den Middenstand zal nog nau wer dan tot heden voeling worden gehouden. Voortgezet wordt het onderzoek in hoeverre, zoolang het vrije ruilverkeer niet internationaal gehuldigd wordt, door een onderhandelirigstarief de nadeeitn voor een deei van onze nijverheid en landbouw van elders geheven beschermende invoerrechten zouden kunnen worden getemperd. Ten aanzien aan den politieken toestand in Nederlandsch Indië blijft waakzaamheid geboden Iniusschen valt te wijzen op de teekenen van een veldwinnend inzicht, dat slechts door daadwerkelijke deelneming van alle groepen der bevolking aan het opbou wend werk der Overheid het algemeen belang in waarheid wordt gediend. Het bedrijfsleven in Nederlandsch Indië ondervond den terugslag der voor sommige landbouw producten ongunstige verhoudingen op de we reldmarkt. De algemeene toestand kan niettemin bevredigend worden genoemd. Op hetgeen in de laatste jaren op het gebied van de ontvoogding van Nederlandsch—Indië is verricht, wordt niet teruggekomen. Afgescheiden van andere vereischten zal aan de begin selen der ontvoogding in de sfeer van het centraal bestuur geen uitbreiding worden gegeven vóór en aleer de grondslagen van die ontvoogding zijn bevestigd, door verdere uitvoering van de wet op de besiuurshervotmlng van 1922. Aan die uitvoering zal met voort varerrdheid worden gewerkt zoo door uitbreiding, over de verdere deelen van den Archipel, van het gebied, waarop haar beginselen toepassing vinden, als door eene krachtige toe passing van die beginselen binnen dat gebied. De economische toestand van Su riname blijft ernstige aandacht vorde ren. Tegenover eene voortgezette uitbreiding van de koffiscultuur en van de bauxietnijverheid staat eer. teruggang van de goud- en balata winning. Ook voor de suikerrietteelt zijn de vooruitzichten minder gunstig. Reden tot verheugenis biedt de voortschrijdende opbloei op Curasao Op 'n duurzame versterking van de ter plaaise aanwezige gezagsmiddelen tot handhaving van rust en orde blijft Mijne aandacht gevestigd. Met de innige bede, dat God Uw arbeid miidelijk moge zegenen, ver klaar Ik de gewone zitting der Staten Generaal geopend. Als gijUmoeilijk scheert omdatUwhuid gauw Stuk gaat en pijn doet, dan kunt gij dit geheel voorkomen, indien gij vóór het inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig BINNENLAND. De luchtpost Nederland-lndië v.v. Donderdag vertrekt er weer een postvliegtuig naar Nederlandsch-In- dië. Wij vestigen hierop de aandacht, omdat bekend is gemaakt, dat de vliegtuigen om de veertien dagen zul len vertrekken en er pas den vorigen Donderdag een vertrokken is. Het toe stel van Donderdag is ingelegd voor reserve in Indië, opdat men een regel- matigen dienst kan waarborgen. Daar zoowel Nederland als Indië bij het welslagen van een regelmatige luchtpost verbinding groot belang hebben en er aan deze verbinding voor de Nedeplandsche posterijen groote kosten zijn verbonden, wekken wij onze lezers op hun corresponden tie, enz., met de luchtpost mee te ge ven, om de nieuwe verbinding te steunen. Het volgende vliegtuig ver trekt op 3 October. Bij de K.L.M. is bericht ontvan gen, dat het postvliegtuig naar Indië gistermorgen van Bagdad is vertrok ken en na een tusschenlanding te Boesjer vlot te Jask is geland. Alles is wel aan boord. Vandaag wordt de reis voortgezet. Bij de K.L.M. is bericht ontvan gen, dat het postvliegtuig op weg naar Ned.-Indië Dinsdagmorgen om 6.08 uit Dsjask is vertrokken en om 14.25 te Karachi is aangekomen. Alles is wel aan boord. Dioc. Katholiekendag te Tilburg. In het geheele Bossche Diocees, in elk kerkportaal is gehangen een re clameplaat, welke door haar duide lijkheid en frissche kleuren een ieder opvalt. Ter aanmoediging van het bezoek aan den katholiekendag op 29 Sept. a.s. zal deze reclameplaat ongetwij feld succes hebben. Het onverwoestbare kruis in goede kleurverdeeling beheerscht deze plaat terwijl een lichtende ster „Sociale redding door het Katholicisme" U het doel van dezen Katholiekendag mededeelt. Op den achtergrond ver rijst de Heikesche kerk en eenige fa- brieksschoorsteenen, voorstellende de stad van den arbeid en diepen gods dienstzin. Dit mooie ontwerp is van den be kenden teekenaar Joub Rotciv van het Reclame-Atelier Bergmans te Til burg, die deze plaat zeer fraai uit voerde in rood-blauw-zwart en wit. Schadevergoeding aan de in vrijheid gestelden. Nu het revisieverzoek in de bewus te Giessen-Nieuwkerk zaak tot het resultaat heeft geleid, dat het Ain- sterdamsche Gerechtshof aan J. Teu- nissen en J. C. Klunder de vrijheid heeft teruggegeven en het dus te ver wachten is, dat zij van den moord op den seinhui swachter J. de Jong zullen worden vrijgesproken, doet zich de vraag voor of de beide onschuldig veroordeelden recht op schadevergoe ding zullen kunnen geldend maken jegens den Staat. Bijna vijf jaar zijn zij in de gevangenis opgesloten ge weest, gedurende welken tijd zij iede re bron van inkomsten hebben moe ten missen en groot, ook moreel, na deel hebben ondergaan. Deze materie vindt men geregeld in artikel 481 van het Wetboek van Strafvordering. Dit bepaalt, dat, in dien na de vernietiging van het ge wijsde geen straf of maatregel wordt opgelegd, op verzoek van den gewe zen veroordeelde of van z'n erfgena men ter zake van de ondergane straf, een geldelijke tegemoetkoming toe gekend wordt. Dit verzoek moet wor den ingediend binnen drie maanden na de beëindiging der zaak en wel bij het gerecht, waarvoor de zaak tijdens de beëindiging daarvan het laatst werd vervolgd. In dit geval dus het Hof te Amster dam. De toekenning van deze schade vergoeding vindt niet plaats volgens een vast tarief, maar wordt door den rechter naar billijkheid vastgesteld. Bij de bepaling van dit bedrag wordt o.a. ook rekening gehouden met de levensomstandigheden van den vroe- geren verdachte. Het spreekt van zelf, dat deze kwestie zich slechts hoogst zelden voordoet. Jurispruden tie bestaat ten aanzien van dit punt althans wat revisie betreft, niet. (Tel). Verlaging der posttarieven. Voor brieven en monsters. Overwogen wordt om, zoo mogelijk met ingang van 1 November a.s. over te gaan tot verlaging van het port van brieven tot 20 gram in het bin- nenlandsch verkeer van 7,5 tot 6 cent, alsmede van het minimumport voor monsters in het binnenlandsch ver keer van 5 tot 3 cent. Het is de bedoeling deze verlaging en tevens toe te passen in het verkeer met Ned. Indië, Suriname en Cura sao, mits tijdig met de postbesturen van deze gewesten overeenstemming wordt verkregen. Voorts wordt met de Ned. Indische postadministratie overleg gepleegd om op een nog nader te bepalen datum tot eenige verla ging te geraken van het port der post pakketten, welke met de zeepost naar Ned. Indië worden verzonden. Aan ons bericht hierboven over verlaging der posttarieven kunnen wij nog toevoegen, dat deze verlaging voor de posterijen waarschijnlijk wel een Inkomstenderving zal beteekenen. Het hoofdbestuur der P T T. is evenwel van meening, dat, als de middelen hei eenigszins toelaten, tot verlaging van het port moet worden overgegaan. En het ligt voor de hand, dat men dan het eerst voor een verlaging in aan merking doet komen het briefport, omdat dit van het grootste economisch belang is. Waarschijnlijk zal het briefverkeer door deze verlaging wel toenemen Men kan dat gevoegelijk stellen op ongeveer 10°/0 en dan beteekent, dat deze in overweging genomen verlaging een derving van ongeveer f 1 h l'/z millioen met zich zal medebrengen De praktijk heeft n.l. uitgewezen, dat het 'postverkeer na een portverlaging niet sterker toeneemt dan met onge veer 10°/0 Zou dit cijfer 25 zijn, dan beteekent deze verlaging geen ver mindering van inkomsten der posterijen Hoe lang houdt men dat zoo nog vol Zaterdag heeft de Vereeniging van Noord—Brabantsche en Limburgsche eemeenten voor gemeenschappelijke ilmkeuring een ledenvergadering ge. houden, ter bespreking van de voor stellen welke in de laatste conferentie tusschen het bestuur dezer vereeniging met het hoofdbestuur van den Neder- landschen Bioscoopbond, onder voor zitterschap van den heer D. van Sta veren, voorzitter der Centrale commissie voor de filmkeuring, zijn gedaan. Naar wij vernemen is in deze ver gadering het door het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoopoond gedane voorstel van de hand gewezen. Dit voorstel komt hierop neer, dat de nakeuring der films voor de zuide lijke gemeenten in eerste instantie in centraal verband kan geschieden en dat de afgekeurde en niet door de Centrale nakeuringscommissie geziene films, voor zoover door belangheb benden gewenscht, plaatselijk kunnen worden nagekeurd. Door de afwijzing van dit voorstel duurt het bioscoopconflict in het Zuiden voort. Uitvoer van eieren. In de vorige week werden naar Engeland uitgevoerd 4.282 000 eieren. Korps Mariniers. H. M. de Koningin vergezeld van den Prins en Prinses Juliana heelt Maandagmiddag op het Malieveld in den Haag een vaandel uitgereikt aan het corps Mariniers te Rotterdam. Het geheele corps was daarvoor naar den Haag gekomen en werd bij z'n terugkomst in Rotterdam zeer en thousiast begroet; terwijl het op't raadhuis werd ontvangen en later een feestmaaltijd en een uitvoering in den schouwburg aangeboden. Millioenen—nota. Na de troonrede is de mlllioenen— nota ingediend, daaruit blijkt dat het overschot over 1926, 2, miliioen is over 1928 becijferd wordt op 53 mil lioen. 1929 geeft nog geen duidelijk beeld en voor 1930 wordt 9 millioen overschot geraamd. Het overschot van het volgend jaar moet dienen als stootkussen voor hel opvangen van nadeel door den Siaat te lijden als gevolg van de gewijzigde verhouding tusschen Rijk en gemeen ten, die in 1931 in werking treedt, zoodat nog geen sprake van belasting verlaging zal zijn. Wij komen op een en ander nader terug. Opbrengst Rijwielbeiasting ruim 29 ton. Bedrag voor 1180.915 fietsen. De rijwielbeiasting heeft in Augustus f 2 932,287.50 opgebracht. Hieruit blijkt dat voor 1.180.915 rijwielen de verschuldigde belastingpenningen zijn voldaan. De opbrengst der Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben in Aug. van dit jaar opgebracht f 40.554 321 tegen f 37.047 412 in Aug. 1928. Wethouderscrisis te Amsterdam. De candidaten voor de wethouders plaats in Amsterdam zijn als volgt: De drie sociaal—democratische oud wethouders, de heerendr, F. M. Wlbaut, S. Rodrigues de Miranda en Ed. Polak de vrijzinnig—democratische oud wethouder, de heer E. J. Abrahams; het roomsch—katholieke raadslid, mr. G, C. J. D. Kropman; en het anti revolutionaire raadslid, de heer G Baas Kzn. Zedenmisdrijf. Wegens schennis der eerbaarheid, bedoeld in art. 239 Wetboek van Strafrecht stond terecht H. Q. land- bouwer te Waalwijk. Als getuigen werden gehoord P. j. J. Letschert en Dr Casparie, zenuw arts te Den Bosch, die op last der justitie een deskundig onderzoek had ingesteld naar de geestvermogens van verdachte De zaak werd met gesloten deuren behandeld. Verdachte werd veroordeeld tot f 50 boete subs. 2 maanden hechte- nisstraf. Mishandeling. Wegens mishandeling stonden te recht twee schoenmakers uit Waalwijk. Tegen C. J. de R. kon het bewijs, alhoewel er vier getuigen werden ge- hoord, niet worden bijgebracht. Die kon dus met een gerust hart en vrij. spraak naar huis. Tegen W. L. werd een nader onder zoek bevolen en de behandeling der zaak dus uitgesteld. De borrel I A. B. klinker te Kaatsheuvel, had goed gepimpeld en de drank speelde hem toen parten, zoodat het noodig werd dat de politie den dronken baas van de straat verwijderde. Doch hij verzette zich zooals dronken menschen

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2