'K ECHO VAN IET MN MS'*.'' Waalwl|k- gratis. in. aid Xo. 74. Woensd. 18 Sept. '29. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. Zij die zich vóór 1 October op dit btad abonneeren ont- wangen de tot dien datum verschijnende nummers PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 17 Sept. 1929. Een nieuw Orgel in de parochiekerk van St. Jan. L.l. Zondag in de H. Mis van 8 uur heeft de ZeerEerw. heer pastoor van Riel gewezen op het schitterend slagen van den Lithurgischen Zangdag in onze mooie,, monumentale kerk Hij moest echter instemmen met de dien dag meermalen gehoorde opmerking, dat het toch zoo jammer was, dat deze prachtkerk niet in het bezit is van een haar passend orgel, die den luister der liihurgische plechtigheden naar waarde zou verhoogen. Z.Eerw. herinnerde aan de deskun- nige artikelen van den Eerw. heer Petrus de Bree in dit blad en in het Kerkklokje over het orgel der oude kerk en waarom dit thans niet meer dienstbaar is, om met hem tot de conclusie te komen dat er in onze kerk een nieuw orgel komen moet. Daarvoor deed pastoor van Riel in welgekozen woorden, op de hem eigen wijze een beroep op den steun der parochianen, er terecht aan herinne rend dat voor den geheeien bouw van dit monumentale werk geen enkel beroep op de geloovigen is gedaan. Wel heeft Z.Eerw. toen gezegd dat hij voor de aankleeding mettertijd den steun zou vragen van de parochie. Nu wordt dit dan gedaan voor een orgel, dat absoluut noodzakelijk is ter ver heerlijking van de plechtigheden en tot meerderen luister van den H. Dienst. Pastoor van Riel was overtuigd van de belangstelling en instemming der geloovigen en vertrouwde op de daad werkelijke medewerking, den finan- cieelen steun zijner parochianen en wel zoodanig dat hij geen huisbezoek, noch collecte of i.d. wenschte, maar geheel vrijwillige bijdragen verwachtte in de bus der pastorie. Zooveel ver- itrouwen had hij in de belangstelling en sympathie voor dit mooie doel, dat Jhij zonder eenige pressie voldoende Imedewerklng verwachtte, want, zoo Izeide hij„Er moet een orgel komen, 10«<tr.aar er moet een prima orgei komen, JTaJeen orgel deze kerk en Waalwijk ^vjwaardig." Gaarne willen wij door een kort resumé van het gesprokene te geven, dit verzoek in breeder kring bekend maken en hartelijk ondersteunen. Dit is het eerste beroep dat pastoor van Riel doet op zijne parochie om het inwendige zijner mooie kerk te ver- baaien en vollen luister bij te zetten aan de plechtigheden in Gods huis. Dit beroep moet en zal een groot succes hebben. Mogen overtairijke gif ten, groot en klein, den pastoor weidra overtuigen van de instemming der parochianen met het mooie doel, maar niet minder het duidelijk bewijs leve ren, dat het goed vertrouwen van den beminden herder in zijn parochianen niet misplaatst is. AbonnementsTooneelvoorstellingen gaan niet door. Zooals men weet heeft de N.V. [Hotel „de Twee Kolommen" het initiatief genomen tot het geven van I drie Tooneelvoorstellingen van de eerste gezelschappen in het a.s. sei- fC zoen. l Zij heeft daartoe een 400 taf circu- Slalres in Waalwijk en omgeving ver- spreid om belangstellenden te ver- Ijzoeken een abonnement te nemen |voor deze drie voorstellingen, opdat zen. men eenigen maatstaf of grondslag zou hebben voor een eventueel wel- sjes, |sla,fen- Het resultaat is geweest, dat de Ijnteekening van dien aard is, dat deze |rooneelvoorstellingen niet kunnen jdoorgaan. De inschrijvers gelieven dit bericht d, .voor kennisgeving aan te nemen. Wij behoeven |di! resultaat |Wij hadden niet te zeggen, dat ons ten zeerste spijt. zoo gaarne gezien, dat M jmen in Waalwijk tooneelvoorstellingen #an Cor Ruys, Cor v. d. Lugt, Melsert- 261. ran ^es> Saalborn, Jan Musch en Jergeiijke had kunnen bijwonen en r'i hadden toch wel verwacht dat aalwijk en omgeving minstens een aa-nonderd inschrijvers zou kunnen leveren. Helaas, het hééft niet mogen zijn. Benoeming. i De heer Smitshuizen, reserve i>mmie3 aart het station te Nijmegen, met ingang van 1 Oct. a.s. benoemd eleif s*at'ons—chef alhier. j— Naar wij vernemen is de heer jeidantis, ontvanger der directe f'astingen en accijnzen alhier, in ^H'jke functie benoemd te Woerden. Door B. en W.te Vlijmen is op verzoek van J. A. J. M. van Heijst te runen, aan hem ontslag verleend als amblenaar ter secretarie aldaar en als L°°m»nfg benoemd P, M, C. Achten Vlijmen—Haarsteeg. ambtenaar ter secretarie te L ïknuizen is benoemd de heerAnt. Teekenschool. IdiS™ S UuL?e verschillende aankon- I blijkt, beginnen volgende maand wederom de lessen aan de gemeentelijke avondteekenschool. Er wordt onderricht gegeven In hand, vakhand, bouwkundig en machine teekenen, ambachtsrekenen, projectie leer en boetseeren. Het vakhandteekenen aan schoen makers en voor het machineteekenen zal voor 't eerst door speciale leeraren worden gegeven. De benoeming van deze leeraren kan in de eerstvolgende raadsverga dering verwacht worden. Wanneer de Minister zich met de voordracht kan vereenigen, zullen voor laatstgenoemde vakken worden be noemd, de heeren Jac. Bergmans, verbonden aan de Kon. Stoomschoe- nenfabrfek A. H. van Schijndel alhier Ien Bon, verbonden aan de Machine fabriek Grasso te '3 Bosch. Ouders, laat uw kinderen van dit zoo noodige onderwijs genieten. Door de gewijzigde schoolgeldhef- fing kan het voor niemand eenig bezwaar zijn om de teekenschool te bezoeken. Het schoolgeld wordt n.l. niet meer progressief geheven, zooals verleden jaar, maar volgens twee klassen. Tot de eerste klasse worden gerekend zij die in de Rijksbelasting zijn aangeslagen en tot de andere klasse zij, die alleen in de gemeentelijke belasting zijn aan geslagen. Voor de eerste categorie bedraagt het schoolgeld f 4 en voor de tweede f 2.— voor een geheel jaar vrijstelling van schoolgeld wordt ver leend aan die leerlingen waarvan de ouders of verzorgers noch in de Rijks, noch in de gemeentebelasting zijn aangeslagen. Practisch kan dus iedereen het nut tige onderwijs aan de school volgen. Wij hopen, dat er een ruim en goed gebruik van zal worden gemaakt. Vleesch waren fabriek. De heer Fr. Zijlmans, die eenige jaren te Breda in een fabriek van fijne vleeschwaren werkzaam is ge weest, zal thans alhier zelf een der gelijk bedrijf beginnen. Reeds is men begonnen met de ver bouwing van een pand, gelegen ach ter de slagerij van zijn vader, dhr. J. Zijlmans. Verwacht wordt, dat men over 3 a 4 weken het bedrijf in werking kan stellen. Wij wenschen den jongen onder nemer alle succes. Statenkieskring Neusden. Het bestuur van den Statenkieskring Heusden vergadert hedenmiddag 3 uur in hotel Verwiel. Missie—naaikring. De Missie—naaikring van de pa rochie St. Jan, zai op Donderdag 26 September a.s. een bezoek brengen aan de groote Nederlandsche Missie—ten toonstelling, die in 't Kurhaus te Sche- veningen gehouden wordt. H. Kindsheid. Voor de kinderen uit de parochie van O. L. Vrouw, was het Maandag de dag der H. Kindsheid. Met bruidjes trok men 's morgens van de school naar de kerk en om gekeerd. 't Was een eenvoudige, maar daar om niet minder treffende devotie. Jubileum. Maandag 30 September a s. herdenkt de heer Gerrit Eikenbroek, meester knecht ter Waalwijksche Stoomdruk kerij Antoon Tleien, den dag waarop hij gedurende 25 j rar achtereenvolgens in genoemde drukkerij werkzaam was. Tevoren was hij met onderbreking van ongeveer een jaar, reeds 4 jaren aldaar in bedrijf. Biljart. Zaterdag 21 September a s. zal de biljart—club .Nooit Volleerd" een vriendschappelijken wedstrijd spelen tegen het sterke familie-zestal Slaats, in het café van den heer P. v. Crom- voirt. Aanvang 7 uur. Een mooie opdracht. Naar wij vernemen heeft de kunst schilder jan van Delft opdracht ont vangen 't portret te schilderen van Zijne Eminentie Kardinaal W. van Rossum. Hij zal te dien einde met Kerstmis naar Rome vertrekken. Voorwaar, een mooie opdracht, waarmee wij onzen oud—plaatsgenoot van harte feliciteeren. Revaccinatie. In verband mei het optreden van de epedemische ziekte „Alastrim", zullen B en W. volgens de in dit nummer voorkomende advertentie vandaag en a s. Zaterdag andermaal gelegenheid geven tot kostelooze revaccinatie, in een lokaal der Openbare School aan de Stationsstraat. R K. Werkliedenvereeniging. Ter bespreking deelname aan den Katholiekendag te Tilburg op 29 Sept. a.s. houdt de Werkliedenvereeniging a s. Zaterdag 's avonds 8 uur èene vergadering in de groote zaal van den Gildenbond. Kegelclub. De Kegelclub „Alle Negen" welke eenigen tijd op non—activiteit heeft gestaan, zal op de banen van de N.V. Hotel „de Twee Kolommen" de oude kegel—sport weer gaan beoefe nen. De kegel—avond is vastgesteld op Maandag. Gouden bruiloft. Op 12 Nov. a.s. hopen de echle- iieden H. van den Broek en H. van Besoijen, wonende Hoekeinde, den dag te herdenken, waarop zij- voor 50 jaar met elkander in den echt traden. Hengelwedstrijd. Zondag a.s. wordt door de visch- club „Vischlust" gevestigd bij den heer v. Heesbeen, den grooten hengelwed strijd gehouden. Er bestaat voor dezen wedstrijd veel belangstelling. Wij vernemen, dat plm. 300 personen aan den wedstrijd zullen deelnemen. R.K. Werkliedenvereeniging afd. Baardwijk. In het Patronaatsgebouw der St. Clemensparochie had Maandagavond een algemeene vergadering plaats van bovengenoemde afdeeling. Een 30-tal leden waren aanwezig. Door den Vice-voorzitter, den heer J, v. d. Hoven, werd de vergadering met een kort welkomswoord en den Chr. groet geopend, waarna hij den nieuw-benoemden geestelijken adviseur, de WelEerw. heer kapelaan Beuken, aan de vergadering voorstelde. De deelname aan den op 29 dezer te Tilburg te houden Katholiekendag werd hierna ter sprake gebracht. Mede gedeeld werd dat de halve kosten uit de kas zullen worden gedragen, ten einde het hoofdbezwaar van velen uit den weg te ruimen. Door den bode zal a s. Zaterdag den leden worden afgevraagd of zij aan den Katholiekendag wenschendeel te nemen, De bestuursverkiezing welke hierna aan de orde kwam, bracht eenige moeilijkheden mee, aangezien geen nieuwe candidaten waren ingediend. Van uit de vergadering werd opge merkt dat eigenlijk het geheele bestuur al lang had dienen af te treden. Jn strijd met het reglement heeft er al in zeer langen tijd geen bestuursverkiezing meer plaats gehad. De voorzitter merkt op dat de laatste algemeene vergaderingen zoo slecht bezocht zijn geweest, dat men niets heeft kunnen afwerken, waardoor ook bestuursverkiezingen niet konden plaats hebben. Het bestuur wil graag zijn mandaat beschikbaar stellen, doch het kan toch moeilijk in zijn geheel inééns aftreden Na eenige discussie wordt het punt .bestuursverkiezing" aangehouden tot de eerstvolgende jaarvergadering. Het woord werd hierna gegeven aan den Kring-propagandist, den heer Hendriks, die op de hem eigen begees terende wijze de aanwezigen opwekte tot meer medeleven met het vereeni- gingswerk. Hij moest met leedwezen constateeren en hij drukte het in krasse maar ware woorden uit, dat de belang stelling in Baardwijk voor de R. K Werkliedenvereeniging zeer gering was. Hoezeer dit te betreuren was, hoeveel nuttigs daardoor voor den werkman verloren ging, werd door spr. ten duidelijkste aangetoond. Hij hoopte dat aan die laksheid eens een einde zou komen en dat onder den nieuwen adviseur er een nieuwe geest onder de leden zou komen, opdat de vele nutiige instellingen en werkzaam heden van den bond ook hier hun werk tot heil van de arbeiders zullen kunnen verrichten. Na deze opwekkende toespraak, waarmede alle aanwezigen met een spontaan applaus hun instemming be tuigden, wc:rd uit de vergadering de vraag gestéld of het wel kon samen gaan dat een bestuurslid der R.K. Werkliedenvereeniging, door welke vereeniglng zoo sterk de aansluiting bij het R K. Doktersionds wordt ge propageerd, optreedt als agent voor de Neutrale Ziekte-verzekering van de geneesheeren, waartegen juist zoo'n actie gevoerd wordt. De heer Hendriks zegt, dat men moeilijk kan vergen dat iémand zoo'n bron van inkomen voor zijn gezin prijs geeft en dan zou er toch direct een ander in zijn plaats treden. Maar de leden zijn toch vrij zich op te geven waar zij willen en dienen hun eigen R.K. Doktersfonds voor te trekken. Het betrokken bestuurslid wijst er nog op dat hij slechts als geid-ophaler voor bedoelde ziekteverzekering werd aangesteld en zulks reeds eenigen tijd vóór er hier over het R.K. Doktersfonüs gesproken werd. Als propagandist is hij nooit voor zijn ziekteverzekering opgetreden, hetgeen hij met een paar voorbeelden aantoont. Hierna werd hét woord gegeven aan den nieuwen geestelijken adviseur, den WeiEerw. heer Beuken, die een kort woord ter kennismaking en opwekking tot de aanwezigen wenschte te richten, hopende spoedig in de gelegenheid te zijn in algemeene vergaderingen en vooral op ontwikkelingsavonden te kunnen optreden, om alzoo ook iets bij te dragen wat meer activiteit in deze afdeeling te brengen. Het ver heugde spr. dat de heer Hendriks zoo onomwonden de waarheid had gezegd inzake het slappe verenigingsleven hier in Baardwijk. Als nieuwe adviseur, als vriend en ais priester, vraagt hij aiier spontane medewerking, ook in hun eigen belang, opdat de R.K. Werk liedenvereeniging op godsdienstig en maatschappelijk terrein meer voor hare leden zal kunnen doen. Het devies van Pius X „Alles herstellen in Christus" zal daarbij door allen tot richtsnoer dienen te worden genomen. Deze bezielende toespraak, door allen met groote aandacht gevolgd, maakte zichtbaar indruk op de aanwezigen en zal voorzeker zijn uitwerking op het vereenigingsleven niet missen. Na bespreking van enkele huishou delijke aangelegenheden werd de ver gadering gesloten. Ongeval. Toen de heer Willem Timmermans Jr. Zondagmiddag met z'n motor door Oisterwijk reed, met z'n verloofde mej. Tax op de duo—zitting, schoot plot- seling een groote hond voor den motor, die daardoor over den kop sloeg, zoodat beiden op den grond werden geslagen. De heer Timmermans bracht het er goed af, met eenige kneuzingen aan hand en beenen, doch Mej. T., bleef bewusteloos op den weg liggen en de ontboden geneesheer constateerde lich te hersenschudding. Per auto werd zij naar haar huis te Vlijmen vervoerd. Naar wij vernemen is haar toestand thans goed te noemen. Het ongeluk is overigens bijzonder goed afgeloopen. „De Klokken van Corneville" De operette-vereeniging „TAVENU" zal op Zondag 13 en Maandag 14 Oct. a s. in „Musis Sacrum" opvoeren de zoo algemeen zeer gunstig bekende opera—commique in 3 acten„De Klokken van Corneville" van Robert Pianquette. Zooals wij reeds meerdere malen mededeelden is aan dit grootsche en mooie werk, door groote ambitie, volhardende repetitie alle zorg be steed, zoowel wat de muzikale opvoe ring als de aankieeding betreft en niet minder de keuze der hoofdpersonen. Een paar zeer mooie avonden, die telkens met een groot bal gesloten worden, staan het publiek van Waal wijk en de Langstraat dus weer te wachten. Diefstal. Toen v. W., werkzaam in de Vee- koekenfabriek en Maalderij der firma Gebr. Teurlings alhier, gistermiddag zijn jas aantrok en naar huis wilde gaan, bemerkte hij, dat daaruit een portefeuille en portemonnaie met f 20 waren ontvreemd. De aandacht viel op den 17 jarigen Gbakkersknecht bij P. v. E., die denzelfden morgen omstreeks 3 uur voor zijn baas in genoemde Maalderij een zak bioem heeft gehaald. De politie werd met den diefstal in kennis gesteld, die er onmiddellijk op uittrok. Zij vond op de kamer bij G. de portefeuille. Hij had de portemon naie met inhoud hog in zijn bezit en legde volledige bekentenis af. Aangehouden. Door de politie te Viaardingen werd aldaar een persoon bij een inbraak op heeterdaad betrapt. Het bleek te zijn zekere Wijd, een ontsnapte uit het Krankzinnigengesticht te Vught. Maan dagmorgen heeft Wijd de bekentenis .afgelegd, ook den diefstal in de goederenloodsen van het Spoorweg station alhier gepleegd te hebben. Hij verklaarde echter niet meer te weten wat hij met de ontvreemde goederen heeft gedaan. Kinderspelen Roeslelberg AI was het nu ietwat minder druk, dan de vorige maal, toch was er nog volop belangstelling voor de Kinder spelen, die de exploitant van „Berg en Dal", dhr. P. van Eewijk, j.I. Zon dag georganiseerd had. Zooals te verwachten, heeft de Jeugd weer een zeer prettige middag gehad. Vooral 't ringsteken was een attractie op zich zelf. Men heeft dank baar genoten. Mishandeling. Gisteren meldde zich alhier een weesjongetje bij de politie aan. 't Kereltje was gansch overstuur en deelde onder tranen mede, door zijn pleegmoeder mishandeld te zijn. Hij toonde de roode- en blauwe plek ken waar men hem geslagen had. De politie maakte proces-verbaal op. Politie—Diploma. De heer A. Keijnemans, van de Kon. Marechaussee alhier, slaagde dezer dagen te Amsterdam voor het politie- diploma met aanteekening. Examens Polltiediploma van „St. Michael* te 's Hertogenbosch. Het examen ter verkrijging van het polltiediploma van den Ned. R.K. Politiebond St. Michael zal dit jaar vanaf den 18en September tot en met 3 October e.k. gehouden worden te 's Hertogenbosch in de zalen van het hotel Noord—Brabant aan de Groote Markt aldaar. In de examencommissie hebben o.m. zitting P. J.J.Letschert,oud-inspecteur van politie alhier, burgemeester van Nieuw—Vossemeer, en J. F. C. van Heisland, inspecteur van politie te Kaatsheuvel. Jacksonuitvoering. Voor een goed bezette zaal gaf het Jackson—gezelschap j.I. Zondag in den Gildenbond een uitvoering. De heer Jackson had wel 't grootste aandeel in het programma. Hij toonde zich een veelzijdig artist, liet verras sende goocheltoeren zien en dwong vooral bewondering af met zijn pheno menal toeren op verschillende rijwie len. Na ieder nummer klonk een gul applaus. Een groot succes van den avond was ook het optreden van het Volen- damtner trio, waarin Petro Weli, de kampioen Accordeon—Virtuoos, bij zonder uitblonk. De nummers, die hij alleen uitvoerde, werden met groote stilte gevolgd en met applaus onder broken. De luisteraars waren zoo op getogen, dat hij telkens een toegift moest geven. 't Geheel was een amusante avond. Staking aan de Lederfabriek Oisterwijk. G steren is bij de N.V. Lederfabriek „Oisterwijk" alhier in de afdeeling schaverij staking uitgebroken. De oorzaak is loonsverlaging. Bij het conflict zijn zeventig arbeiders be trokken. De brug bij Keizersveer. Naar aanleiding van het telegram van gelukwensch door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Wes telijk Noordbrabant tot Z Exc. den Minister van Waterstaat gericht bij de aanbesteding van den onderbouw dei- overbrugging bij Keizersveer, mocht deze Kamer het navolgende antwoord van Z.Exc. den Minister van Water staat ontvangen „Nu de gunning voor het maken van den onderbouw voor eene over brugging van de Bergsche Maas bij Keizersveer heeft plaats gehad en het begin van dezen brugbouw daarmede is verzekerd, wensch ik terug te ko men op Uw telegram van 22 Aug. j.I. Terwijl ik U voor de daarin ver vatte gelukwenschen dank zeg, spreek ik het vertrouwen uit. dat eene spoe dige en vlotte uitvoering van het werk moge piaats hebben, waardoor de be langen zoowel van de streek als van het land zullen gebaat worden. N. C. B. Het hoofdbestuur van den Noord— Brabantschen Chr. Boerenbond heeft een commissie in het leven geroepen, welke tot taak heeft, na te gaan, of het wenschelijk is voor den N,C B. om, in verband met de voorschriften van de vleeschkeuringswet, over te gaan tot stichting van een of meer destructoren ter verwerking van afge keurd vee en vleesch tot diermeel en technisch vet. In de commissie hebben zitting de heeren J. C. van Beek Deurne, J Deeien Veghel, J. A. Dirven Breda, J. J. Meier, directeur van den vleesch- keuringsdienst te Breda en P. J. van Haaren, secretaris van den N.C.B. te Tilburg. CAPELLE. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" hoopt a.s. Zaterdag avond onder leiding van haar directeur de heer A. Christ, een concert te geven op het plein voor het v m. raadhuis. Vorige week Vrijdag werd op den Winterdijk alhier de reeds meer malen bekroonde hond van den heer K., Stationschef, door een auto over reden en gedood. Naar men ons mededeelt hoopt onze geachte gemeenteveldwachter L. v. d. Linde a.s. Dinsdag 24 dezer zijn zilveren huwelijksfeest te vieren. Aan belangstelling zai het het jubi- leerend paar dien dag wel niet ont breken. ST. JOACHIMSMOER. Zaterdag j.I. kwam de landbouwer J. B. alhier tot de ontdekking, dat hij 7 jonge kippen miste. Het is nog niet uitgemaakt, of hier aan diefstal of aan overval van een roofzuchtig dier moet gedacht worden. Zaterdag j.I. was het voor deze parochie de biddag, waarop den geheeler. dag het Allerheiligste in de kerk was uitgesteld ter aanbidding. De sluiting had plaals met een plechtig Lof met Te Deum. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 18 Sept. '29. In Café Central werd vergaderd door de winkeliers en het comité van de onlangs gehouden winkelweek. Door den secretaris werd rekening en verantwoording gedaan, waarbij bleek, dat er een klein batig slot was. Besloten werd tot oprichting eener winkeliers—vereeniging, waarbij het bovengenoemde comité zich zal be lasten met de regeling. Van de werf der fa. De Haan en Oerlemans werd te water gelaten het stalen sleepschip„St. Antonius" van den heer H. Fromm te Millingen. De hoofdafmetingen zjjn 67 M. bij 9.15 M. bij 2 50 M terwijl het laadver mogen circa 1000 ton bedraagt. Daarna werd de kiel gelegd van een dergelijk schip eveneens voor Hollandsche re kening. Alhier is een geval geconstateerd van roodvonk ten huize van den Heer M. Vanwege de Pluimveevereeniging wordt in December een groote ten toonstelling georganiseerd. In den voortgezetten damwed strijd voor het kampioenschap werd Zaterdag slechts een partij gespeeld en wel tusschen De Graag en Bax. De eerste won en zal denkelijk wel tot kampioen geproclameerd worden, hoewel er nog moet worden gespeeld. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 17 Sept. 1929. Opening R.K. Jongensscholen. Maandagmorgen had alhier de plechtige opening plaats van de R.K. Jongensscholen. De plechtige opening begon mei een plechtige H. Mis door den Hoog- Eerw. Heer Mgr. W. H. Völker opge dragen. Alle kinderen der Meisjesschool en Jongensscholen waren met de Zeer Eerw. Zusters en Broeders en verder personeel in de kerk aanwezig. Het zangkoor voerde de tweestem mige mis „Te Deum Laudamus" van Perosi uit. Na de H. Mis begaven alle jongens met het schoolpersoneel zich naar de St. Janschool in de School straat om tegenwoordig te zijn bij de plechtige inzegening der scholen en de intronisatie van het H. Hart. Aan wezig waren de HoogEerw. Heer Mgr. W. H. Völker, die de plechtigheid verrichtte met de heeren kapelaans uit de parochie, Burgemeester J. L. van Besouw met de Wethouders J. van Lier en L. J. van der Horst, de Gemeente Secretaris M. A. van der Wee, het prochiaal kerkbestuur der Parochie St. Jan; de commissie tot wering van schoolverzuim, de Gene raal Broeder Overste met de Inspec teur van het Onderwijs der Congrega tie der Broeders van Liefde met het geheele convent der Eerw. Broeders hier gestationeerd. Het werd half elf eer Mgr. W. H. Völker verscheen om met de plechti ge zegening van alle localen, gangen etc. een aanvang te nemen. Nadat de kinderen, die op hef groote schitterend geplaveide school plein stonden opgesteld onder leiding van den Eerw. Broeder Elzeaar een lied aan het H. Hart hadden gezon gen. sprak Mgr. Völker de aanwezi - gen aldus toe: ZeerEerw. Overste, Eerw. Broe ders, Heeren! Het is mij een geluk en een vreugd-: het woord tot U te mogen richten. Ik kan U de verzekering geven, dat deze dag één der gelukkigste is uit mijn priesterlijke loopbaan, want wat het priesterhart het meest dier baar is, kwam heden tot verwezelij- king. Het betreft hier vandaag de kin deren uit de parochie hun tijdelijk en geestelijk geluk. Wie het kind heeft, heeft de toekomst! Wat kan mij dan aangenamer zijn dan datgene te doen, wat onze kinde ren kan behouden voor de kerk, voor Kaatsheuvel. Daarom is deze dag dan juist ge lukkig voor den pastoor van Kaats heuvel. Een woord van dank past daarop op de eerste plaats aan den goeden God, die mij heeft uitverkoren dezen weldaad aan Kaatsheuvel lo bewijzen. Het werk vandaag begonnen, is het werk van God. Evenals het bloed der Martelaren. Christenen gekweekt heeft, zoo ooi is dit werk gepaard gegaan met veet moeilijkheden. Doch met Gods hulp hebben we die moeilijkheden over wonnen en Gods zegen moge op ons werk rusten! Op de tweede plaats past mij een woord van dank aan den Eerw. Broe der Overste Generaal en zijn ijveri- gen inspecteur. Ook zij hebben de moeilijkheden met geduld helpen dragen, doch die zijn thans voorbij en met Gods zegen en Uwen bijzonde ren steun, zullen wij daarvan vele vruchten plukken. Ik dank U voor de Broeders aan ons geschonken. Die Broeders zijn ons welkom, dit verklaar ik namens mij zelf en na mens mijne geheele parochie. Ik hoop ze vele jaren met vrucht hun werk alhier zullen doen. „Ad Muitos An- nos". Een welkom U Eerw. Broeders, doch bij mijn welkom een woord: Denkt er aan, wat wij U toevertrou wen, is het dierbaarste wat wij heb ben. 't Zijn onze kinderen. Ik weet, gij zijt U welbewust van Uw taak doch weet: het zijn teere plantjes U toever trouwd. Zij zullen groeien doch houdt dan verre van hen alle schadelijke vochten en winden. Bestraalt hen met de zon van Uwe liefde, breekt hen het brood der Wetenschap en Godsdienst, dan ontwaakt eens de dageraad van voorspoed en geluk voor Kaatsheuvel. Speciaal breng ik nog dank aan het College van Burgemeester en Wethou ders en Gemeente Sercretaris voor den ijver waarmede zij mij hebben bijge staan in het vele werk dat moest ver richt worden. Gij hebt daarin ook medegewerkt aan het welzijn van Kaatsheuvel, dat U eveneens zoo na aan het hart ligt. Eenmaal ook zult gij mogen getuigen daardoor mannen gekweekt te hebben, die een sieraad zijn voor de maat schappij. Verder allen dank aan alle heeren hier tegenwoordig. Blijft onze scholen genegen zooals steeds en blijft ons met Gods zegen en steun van de Eerw. Broeders en de leeken onderwijzers steunen. U, leekenonderwijzers hield ik gaarne aan de scholen verbonden; het heeft moeite en zorgen gekost, doch dat is voorbij. Met de hulp der Eerw. Broeders en den steun van God, zult gij vruchtbaar werken voor het heil der kinderen, dé eer van God en zijne kerk en 't geluk van Kaatsheuvel. Voor tot de intronisatie over te gaan wijst de grijze herder er de kin dereen op, dat zij in dit H. Hart niet het steenen beeld moeten beschouwen, doch den levenden Koning met het levende kloppende Hart. Hij vertrouwt dat zij dikwijls tot dit H. Hart zullen opzien en er zich aan toewijden. Na de plechtigheid en het zingen van een lied, spreekt de Edelachtbare heer Burgemeester een woord tot de aanwezigen. In de ambtelijke loopbaan van een burgemeester, aldus spreker komen vele gelegenheden voor, om een woord in het publiek te spreken. Nooit heb ik daar echter met meer ge noegen gebruik van gemaakt, dan thans, daar heden een daad gesteld is die voor de toekomst van het aller grootste belang is, immers onze HoogEerw. heer Pastoor zeide het reeds. Wié het kind heeft, heeft de toekomst. Spreker brengt dank aan wat de HoogEerw. heer Pastoor reeds voor Kaatsheuvel gedaan heeft. Wat U HoogEerw. heden gedaan hebt is Uw beste werk geweest n.l. de weg ge opend mannen te winnen volgens katholieken grondslag. Spreker brengt dank aan den gene- ralen overste der Eerw. Broeders van Liefde dat hij aan den roep van Mgr. Völker gehoor heeft gegeven. Hij roept alle broeders een harte lijk welkom in de gemeente toe en hoopt en vertrouwt dat hun werk vruchtbaar zal zijn. Het spijt spreker, dat de Inspec- trice van het Lager Onderwijs ver hinderd is, aanwezig te zijn. Hij brengt ook haar dank, voor haar ge waardeerde hulp. Verder dankt spre ker alle onderwijzers en vroegere on derwijzers voor hetgeen zij voor de Kaatsheuvelsche jeugd gedaan heb ben. Hij dankt de heeren Tirion Gem. Opzichter Architect, en den heer Prins dagelijksch opzichter voor het f

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5