451ste Staatsloterij. keurige werk in de restauratie der school verricht, 't Openbaar onder wijs heeft hiermede voor Kaatsheuvel zoo goed als afgedaan. Het kan wel evengoed kennis bijbrengen, doch 't kan geen katholiek fundament leg- gen. Dat kan alleen het R.K. Bijzonder Onderwijs, meer bijzonder de reli- gieusen die niet met huishoudelijke en finantieele zorgen geplaagd wor den. Spreker eindigt met de hoop uit te spreker dat onder Gods hulp en de leiding der Eerw. Broeders van Liefde het Kath. Bijzonder Onderwijs in Kaatsheuvel tot grooten bloei moge geraken. De Eerw. Broeder Overste van het Convent te Kaatsheuvel dankte hier op namens den overste Generaal en zijn medebroeders. Hij noemt het een grootsch werk, dat heden begonnen is, belast te zijn met de zorg voor de opvoeding der kinderen. Hij hoopt dat zijne broeders dagelijks gesterkt met het brood der Engelen kracht zullen hebben dit werk vruchtbaar te doen zijn. Hij dankte allen, die medegewerkt hebben in zoo'n kortentijd de school alhier te maken, tot eene die het aan zien waard is. De fotograaf van het fotobureau „Het Zuiden" vereeuwigde daarna de groepen geestelijken broeders, per soneel en genoodigden op de gevoelige plaat. Tijdens het reünie daarna in de gymnastiekzaal gehouden sprak de WelEerw. heer van der Meeren, voor zitter van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim nog een kort woord waardoor hij van de belangl stelling der commissie, die in pleno aanwezig was, en meer bijzonder nog van zijne interesse blijk gaf. Hij sprak zijn vreugde uit, dat eindelijk de verbeteringen gekomen zijn waar op de com\nissie steeds bij voortdu ring gewezen heeft. Hij hoopt dat het onderwijs van Kaatsheuvel zal brengen datgene wat de plaats noodig heeft om den grootst mogelijken bloei te bereiken. Op het welzijn der school en het personeel ledigt hij zijn glas. Dins dagmorgen, werd met het onderwijs begonnen voor de, beide scholen, voorloopig, nog in een school veree- nigd, doch in de afzonderlijke klas sen gesplitst. Aanbesteding. Onder architectuur van den heer J. A. Prins alhier had de aanbeste ding plaats voor het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer C. Robben te Kaatsheuvel. Ingeschreven werd als volgt: C. Mutsaers Loonopzand 6271 A. M. Vermeeren Loonopzand 6045 L. v. Luxenburg Kaatsheuvel 6370 J. Brekelmans Kaatsheuvel 6964 Gebrs. v. d. Hoven Kaatsheuvel 6200 C. Michaël te Vrijh. Capelle 6800 J. Cornelissen Kaatsheuvel 6363 ,T. v. d. Ven Tilburg 6666 J. Kolsteren Kaatsheuvel 6198 J. Nieuwenhuizen Sprang 6339 A. Kleijngeld Kaatsheuvel 6073 Het werk werd aan A. M. Vermee ren te Loonopzand opgedragen. „Nooit Gedacht" ontving als herin nering een Lauwerkrans en „De Een dracht" en verg. Medaille benevens een medaille voor het 2e zestal. De personeele prijzen werden behaald door lste prijs L. Kroot van „Nooit Ge dacht"; 2e prijs J. v. d. Hoven van „De Eendracht" 3e prijs F. van Hel- voirt van „Nooit Gedacht". De Harmonie „St. Jan" luisterde met muziek deze opening op, wat de stemming den ganschen middag niet weinig verhoogde. Na afloop werden nog hartelijke woorden door de Voorzitters der aan wezige gezelschappen gesproken. AGENDA'S. WAALWIJK. Donderdag— en Vrijdagavond ten 8 uur repetitie Tavenu, Donderdag 8—10 uur. Gymnastiek voor de leden B G.V. Donderdag8'/juur. Repetitie W.G.V Gymnastieklokaal. Zaterdag 9 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak". Zondag 12 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak* Musis Sacrum. Franciscaner paters, Bruno en Ruper- ius, in het dorp Liaotang, in de pro vincie Hoepe, door bandieten ver moord. De bisschop was reeds 22 jaar in China werkzaam. Het vermoeden bestaat, dat de ban dieten, toen zij van de geestelijken vernamen dat dezen geen geld hadden, in blinde woede ontstakep en den moord pleegden. 5de klasse 2de lijst. Trekking van Dinsdag 17 Sept. Hooge prijzen. (Naar de voorloopige lijst.) Prijs van 1000232 3557 16379 200: 4026 5274 10222 19655 100; 457 1157 3023 9701 10987 17044 19393 20617 KERKNIEUWS. Het zilveren feest van Mgr. F. Janssens. Op Zondag 8 September j.l. was 't 25 jaar geleden, dat Mgr. F. Janssens intrad in de orde der Cisterciënsers. Wegens zijn verblijf in Amerika, alwaar hij vertoeft tot stichting van twee kloosters, zal de viering van dit 25-jarig kloosterfeest eerst plaats hebben bij zijn terugkeer hier te lande in November. Bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het klooster der Paters Cisterciënsers te Nieuwkuik op On- senoort is reeds gememoreerd, hoe dè Tilburger Pater Jansen in den loop der jaren tot opvolger van Dom Ber nard Maréchal werd aangewezen tot Abt werd gewijd en later tot Gene- raal-Abt der Cisterciënsers. Nu ligt het in de bedoeling van de vele vrienden van den Generaal-Abt een studiebeurs te stichten om voor beeldige jongelieden op te leiden tot het Priesterschap, welke studiebeurs den jubilaris bij zijn terugkeer uit Amerika zal worden aangeboden. Het initiatief hiertoe wercC genomen op het voor kort zoo luisterrijk gevierd feest van Onsenoort. BURGERLIJKE STAND. RAAMSDONK. Van 7. t. m. 13 September 1929. Geboorten. H. J. z. van G. H.Joore Pullens. L. C. d. van A. Smits Zagers J. C- z- van C. IJpelaar. Overlijden. J. van der Schans, oud 12 jaren. A. Snijders, echtgen. van H. Blom, oud 62 jaren. M. P. T. Schipperen, oud 3 maanden. A. C Paans. oud 52 jaren. GEMEENTERAAD. DRUNEN. Onder voorzittersschap van den Edelachtb. heer Burgemeester Mr. H. Loeff, vergaderde de Raad dezer gemeente gisteravond te.i Raadhuize, Bij de opening der vergadering is het lid Pijnenburg afwezig. erg karig is geweest. Wat is er nu nog ongelukkiger dan blindheid Ik zie voor Moederschapszorg en andere vereenigingen f 10 uitgetrokken, maar ik geloof dat we het beter aan de blinden kunnen besteden. A. v. d. Wiel. Ik vind ook, dat B. en W. hier wel erg sober zijn geweest. Een beetje hoogere subsidie kan wel. Voorzitter. Zooals ik reeds gezegd heb, willen we met deze bijdrage de vereeniging meer bijzonder moreel steunen. Doch als de Raad meer wil uittrekken, dan zal ik mij daartegen niet verzetten. v. Drunen. Ik ben er ook voor om een beetje meer te geven. Er zijn andere vereenigingen waarop eerder bezuinigd zou kunnen worden. Voorzitter. Ik wil nog even opmer ken, dat het hier geen Blindeninstituut betreft, maar een vereeniging voor werkverschaffing aan blinden. Dat mag inderdaad ook als een sociaal werk aangemerkt worden. W. v. d. Wiel. Is dat een nieuwe vereeniging Voorzitter. Ja. W. v. d. Wiel En heeft deze ver eeniging niets met het Instituut van Grave te maken Voorzitter. Er zal wel onderlinge samenwerking bestaan. W v. d Wiel. Als het een nieuwe vereeniging is, zou ik voor een jaar maar f5 geven en eens afwachten wat ze tot stand brengt en hoe ze werkt Pijnenburg. Zoo'n vereeniging zal zeer zeker wel nuttig werken. Aan andere vereenigingen willen we met een bijdrage van f 10. ook meer uit drukking geven van onzen moreelen steun, daarom ben ik er wel voor om het hier ook te geven. i Dit voorstel wordt m. a. s. aange- j nomen. Agenda 1. Ingekomen stukken, w.o. goed- E. Wit Gele Kruis te Drunen f250.— INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Aanbesteding. Onder architectuur van den heer J. Donders uit Tilburg had alhie de aanbesteding plaats voor het bou wen van bergplaatsen voor rekening van de R.K. Coöp. Vereeniging Broe derhulp alhier. Ingeschreven werd als volgt: J. Brekelmans Kaatsheuvel 5763 Gebrs. v. d. Hoven Kaatsheuvel 6526 C. Michaël Kaatsheuvel 6635 Benoemd. Konden we voor eenige dagen melden, dat de heer W. D. M. Heijs alhier leeraar M.O. aardrijks kunde aan 'het St. Antoniusmissie- huis alhier was benoemd aan het Gymnasium Mater Dei te Nijmegen thans weer mocht hij een aanstelling voor genoemde functie ontvangen aan het R.K. Lyceum te 's-Hertogen- bosch. Kruisboogsport. BERKDIJK. De aangekondigde ope ning der doelen van het Kruisboog schuttersgezelschap „Willem Teil", gevestigd bij den heer P. Wagemakers alhier, heeft Zondag 1.1. plaats gehad. De gezelschappen „De Eendracht" en „Nooit Gedacht" uit Waalwijk waren elk met 2 zestallen aanwezig en hebben hier een goeden indruk achter gelaten, niet alleen wat hun goede schutters-capaciteiten betreft, doch ook wat hunne vriendschap en onderrich ting betreft, welke zij aan onze schutters en belangstellenden hebben bewezen. Te half vier werd door den Voor zitter van „Willem Teil" een hartelijk welkomswoord gesproken, waarna den heer L. Kroot, Voorzitter van den Lang- straatschen Kruisboogbond werd ver zocht een openingswoord te spreken waaraan door genoemden heer werd voldaan. Daarna ving de strijd aan tusschen de eerste zestallen van „Nooit Gedacht" en „De Eendracht" en tusschen de 2e zestallen van beide gezelschappen benevens het eerste zestal van „Willem Teil." De uitslag hiervan was als volgt le Zestallen. „Nooit Gedacht" 241 punten„De Eendracht 223 punten. 2e Zestallen en lste zestal van „Willem Teil" „De Eendracht" 208 punten „Nooit Gedacht" 203 punten; „Willem Teil" 197 punten. Mijnheer de Redacteur. Het verwonderde mij, niets meer van mijn voorstel te hooren of te zien. Noch in 't bijzonder, noch op de ver gadering van Waalwijks Belang. Nogmaals het terrein opgenomen hebbende, herhaal ik: 1. Dat slechts aan ééne zijde een dijkje noodig is. 2. Dat een goed werkman het dijkje, bij het zoogenaamd slootophalen, met zeer geringe onkosten maken kan. 3. En dat, als het dijkje eenmaal begroeid is, wat na mijn voorstel reeds gebeurd zou zijn, men de mooiste en veiligste ijsbaan krijgt die denkbaar is en waarheen men de jeugd, ik be doel de schooljeugd, waaruit toch de sport groeien moet, gerust heen kan sturen. Hoogachtend, W. B. BUITENLAND. Rede van Mussolini tot verheerlijking van het fascisme. Mussolini heeft in een groote ver gadering van de Fascistische partij in het Palazzo Venezia, waaraan ook de provinciale partijbesturen, leden der regeering en vertegenwoordigers der pers deelnamen, een rede gehouden, die zich met een reeks actueele vraag stukken bezig hield. Mussolini behandelde eerst de werk„ loosheid en verklaarde zich daarna vrijwel tevreden over de houding van de geestelpheid na het besluiten van de verdragen van het Lateraan. Na de aankondiging van een reeks wetge vende maatregelen van meer iechnisch- administratieven aard, verklaarde Mus solini Nooit had hij zoozeer als heden in haar vollen omgaBg de levensvolle actualiteit der leer van den gecentrali- seerden gezagstaat gevoeld. Bij het einde van zijn rede kwam Mussolini nogmaals op dit onderwerp terug, nadat hij zich eerst met groote felheid gericht had tegen de laster campagne tegen het Fascisme uitgaan de van de politieke emigranten. Hij verklaarde o.a. dat de wereld weer belang begint te stellen in de fascistische revolutie, welke een poli tiek—sociaal stelsel in werkelijkheid heeft omgezet, dat aan de moderne eischen beantwoordt en eigenlijk, onder den druk der historische noodzakelijk heid ook in andere landen toegepast had moeten worden. 3 missionnarissen en een zendeling vermoord. Zaterdag is te Hankou de Ameri kaansche zendeling Morris door Chi- neezen beroofd en gedood. Hij wilde naar de provincie Hoepeh vertrekken om daar zijn werk te verrichten. He Amerikaansche gezantschap heeft on middellijk bij de regeering te Nanking wegens den moord op den zendeling geprotesteerd en bestraffing van de moordenaars geëischt, die echter nog niet door de Chineesche politie zijn gevonden. Naar Reuter uit Itsjang bericht zijn drie Belgische Katholieke zendelingen, n.l. de bisschop Trudo Jans en twee keuringsbesluiten van Ged. Staten. Worden voor kennisgeving aange nomen. 2. Benoeming van een hoofd der O. L. School in het gehucht Wolfshoek De voordracht luidt: 1. Johannes Hendrikus v. Eeuwijk, onderwijzer (tijdelijk hoofd) te Drunen. 2. Daniel de Waard, onderwijzer te Oudenbosch. 3. Wilhelmus Rosier, hoofd te Geldrop. Voorzitter. Wenscht misschien een van de leden de voordracht te beoor- deelen Dan is het gewenscht om dat in besloten vergadering te doen. v. Drunen. Ik zou in geheime ver gadering nog wel iets willen zeggen. Hierna ging de Raad in besloten vergadering. Na heropening komt ook het lid Pijnenburg ter vergadering. De heer J. H. van Eeuwijk werd vervolgens met algemeene stemmen benoemd. Voorzitter. Ik twijfel er niet aan, of de heer van Eeuwijk zal het vertrou wen, dat de Raad in hem stelt door hem met algemeene stemmen te be noemen, niet beschamen. Felicitatie Pijnenburg. Wij hebben het voorrecht een bruidegom in ons midden te hebben, die, zooals de volksmond zegt, binnen kort in het huwelijksbootje zal slappen. Ik ben er van overtuigd, dat ik mij tot tolk maak van den geheelen raad, als ik dhr. Pijnenburg met dezen goeden stap van harte feliciteer. En dat zullen ook onze gemeente naren doen, want als volijverig en energiek Directeur van onze bekende Langstraatsche velling is dhr. Pijnen burg in onze gemeente een sympa thieke en geziene persoonlijkheid. Ik hoop dat uw huwelijk rijk zal zijn aan wederzijdsche liefde en dat ge onder Gods zegen de gestelde idealen zult runnen verwezenlijken. (Algemeene instemming). 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot toekenning van de navolgende subsidiën in het dienst jaar 1930 a. Noordbrabantsche en Geldersche R.K. Blindenvereeniging f5.— b. Vereeniging Moederschapszorg te Heerlen f 10. c. R.K. Militaire Vereeniging te Venlo f 10.— d. R.K. Handelshoogeschool te Til burg f30.— e. Wit Gele Kruis te Drunen f250.- f. Diocesane Federatie van het Wit Gele Kruis flO.— g. Bijzondere Vrijwillige Landstorm te Drunen f 30. h R.K. Politieschool te 's Bosch f 10- 1. Harmonie „de Volharding" te Drunen f 75.— j. Patronaat te Drunen f75.— k. Houders van springstieren te Drunen f 150.— 1. Houder van een dekbok te Drunen f15 m. Musschengilde te Drunen f 25.- n. Land- en Tuinbouwcursus te Drunen f48.— o. Moederheil te Ginneken f 10.— De volgende punten geven aanlei ding tot bespreking. a. Noordbrabantsche en Geldersche R.K. Blindenvereeniging 5. Verhoeven. Vragen ze maar i 5.— Voorzitter. Neen, ze vragen 2'/2 cent per inwoner, dat zou ons ongeveer f 80.kosten. Dat vinden we nogal veel. Over het geheel nemen we toch nogal een ruim standpunt in met het geven van subsidies aan vereenigingen. Ik erken volkomen het sociale belang dezer vereeniging. Met het geven van f5 meenen we ook niet zoo zeer financieelen maar wel mo reelen steun te verleenen. Mocht eens een van onze ingezetenen bij deze vereeniging betrokken worden, dan kunnen we ons standpunt wel wijzigen Verhoeven. Ik vind dat u toch wel W. van de Wiel. Ik houd me aan mijn standpunt van verleden jaar, dat de federatie maar bij de plaatselijke vereenigingen om subsidie moetvragen. Voorzitter. Dan zullen we over dezen post stemmen. Alleen het lid W. v. d. Wiel stemde egen. L. R. K. Politieschool te 's Bosch 10 Tegen dezen post stemden de leden W. v. d. Wiel, Muskens, Vrijhoeven en van Drunen. M. Musschengilde te Drunen f 25.- Van Drunen. Den laatsten tijd on dervinden de tuinders en boeren veel schade van schadelijke vogels. En nu heb ik gehoord, dat de secretaris al geen uitbetalingen meer kan doen. Zou het daarom niet gevonden kunnen worden om dezen post met f20 f25 te verhoogen A. v. d. Wiel. Ik heb gelezen en gehoord, dat er dit jaar veel minder vogels zijn dan vorig jaar, omdat er in den afgeloopen winter zooveel vogels zijn doodgevroren. Voorzitter. Als 't noodig is ben ik er ntet tegen om de subsidie te ver hoogen. Maar misschien wil dhr. van Drunen aan het bestuur wel vragen om nog even af te wachteu en zoo noodig met een tusschentijdsche aanvrage te komen. Drunen. Dat vind ik wel goed. Ik wou ook nog wel eventjes iets aan v. d. Wiel zeggen. Er zijn inderdaad vo'rigen winter veel vogels omgekomen, maar dat waren in hoofdzaak nog de nut tige vogels. De schadelijke vogels zijn veel sterker en beter, tegen den winter bestand. v. Halder. Eivzijn veel te weinig nut tige vogels. Ze worden te veel vernield en de nesten er van uitgehaald. Zou U niet eens aan de hoofden van Scholen wil len vragen, om dit kwaad zooveel mo gelijk bij de jeugd| tegen te gaan? Voorz. Ik wil wel de medewerking van de onderwijzers vragen. Er zijn voor de bescherming van vogels pla ten en versjes in omloop. v. Drunen. De onderwijzers kunnen er heel veel aan doen. En de politie kan na tuurlijk ook goed meewerken. In het veld worden de meeste vogels vernield en daar zitten juist de nuttige vogels. w. Land- en Tuinbouwcursus te Drunen 48. W. v. d. Wiel. Is dit een geraamde post? Het is zoo'n gek bedrag. Voorz. Het is precies hetzelfde van verleden jaar. IV. Voorstel van B. en W. a. tot handhaving van het lidmaat schap 1. Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten f 60. Wordt met alg. stemmen goedgek. 2. Provinciale Brandweerbond 10. Teg^n dezen post stemden de leden W. v. d. Wiel, Verhoeven, Muskens en v. Drunen. Het lid v. d. Sanden hield zich bui ten stemming. b. tot toetreding schoolartsendienst, pro memorie. De Voorz. geeft een uiteenzetting van den Schoolartsendienst. Het be treft hier niet alleen een plaatselijk, maar ook een groot sociaal hygiënisch belang. Daaruit is niet op te maken 'n mindere waardeering voor het werk an den plaatselijken geneeslnjpr, be last met de controle. Maar erkend moet worden dat een Prov. Schoolartsen dienst intensiever kan werken en bo vendien goedkooper. Het is beter voor komen dan genezen. Vanaf het eerste rjjden. tot het laatste schooljaar staan de kin- 1 deren onder controle van een specia— len schoolarts. De schoolartsen zullen bovendien nog dienst doen voor de consultaties bureau. De kosten worden geraamd op 0.75 per kind. Voor het slagèn van den schoolart sendienst is het noodig, dat de gemeen ten gemeenschappelijk de schouders onder het werk zetten. W. v. d. Wiel Ik heb gehoord dat Waalwijk niet zal aansluiten. Voorz. Op voorstel van een der le den heeft de Raad van Waalwijk met groote meerderheid dit punt nog aan gehouden. Wanneer alle gemeenten meewerken, dan mag men ook een flinke subsidie van de provincie ver wachten. De provincie Zuid-Holland geeft aan haar schoolartsendienst een subsidie van 50%. W. v. d. Wiel. De uitslag van een geneeskundig onderzoek wordt tocli zeker geheim gehouden. Voorz. Natuurlijk. De schoolarts geeft alleen aan de ouders een advisee- rend oordeel. Wanneer zoo'n dienst tot stand komt, zullen we hier ook gemak kelijk een consultatiebureau kunnen krijgen, omdat we hier reeds wijkver pleegsters hebben. Ik geloof web dat Drunen spoedig in aanmerking zou komen voo een consultatiebureau. v. Drunen. Het zal wel een groot nut hebben, maar ik ben bang, dat we op hooge kosten zullen komen. Zouden we dit punt niet eens een tijdje kunnen aanhouden? Voorz. Men vraagt ons voor 1 Nov. antwoord. Als we in principe besluiten om toe te treden, verplichten we ons nog tot niets. Maar als elke gemeente het zou aanhouden, dan kwam er niets van. Men moet natuurlijk van tevoren weten op welke gemeenten men kan rekenen. Muskens. Als de kosten te hoog wor den, kunnen we dan nog later uittre den? Voorz. Ja. Met op 2 na algemeene stemmen werd tot toetreding besloten. Tegen stemden W. v. d. Wiel en v. Drunen. Begrooting. Voorz. Op de begrooting staat een post van 3500 voor het Burgerlijk Armbestuur. Dit is een fout en moet zijn 3300. W. v. d. Wiel. Ik heb gezien, dat de post ,'salaris ambtenaar ter secreta rie" verhoogd is. Het gaat niet tegen den ambtenaar, maar ik vind, dat een salaris van 2300 voldoende is. Voorz. Ik heb het al meermalen ge zegd, dat we hier over een uitstekend ambtenaar beschikken. Hij is in het be zit van het diploma candidaat gemeen te-secretaris, diploma boekhouden Mer- curius en van de Vereeniging van Lee raren en zal bovendien volgend jaar nog examen doen voor gemeente-finan cien. U moet niet vergeten dat hij 2 ambten vervult, hij is ontvanger en ambtenaar ter secretarie. Zijn werk zaamheden van zijn ontvangerschap verricht hij bijna geheel buiten dienst tijd. Het is ook onze bedoeling om deze verhooging alleen voor v. d. Velde te laten gelden en niet voor een even- tueelen opvolger. W. v. d. Wiel. Het is niet te hopen dat U hier weggaat, maar als we hier een nieuwen burgemeester kegen- zou hij nog minder salaris krijgen dan de ambtenaar Voorz. Het burgemeestersambt voor een gemeente als deze eischt geen volle dagtaak. Bovendien vervult de ambte naar twee betrekkingen. Muskens. Ik ben tegen die verhoo ging. v. d. Velde heeft vorig jaar al 100 extra gekregen. En nu er annexa tieplannen in de lucht hangen met Els- hout, moet hij straks zeker nog meer hebben. Voorz. Ilc heb ons standpunt vol doende toegelicht. Iedereen is natuur lijk vrij, om in deze een eigen over tuiging te hebben. A. v. d. Wiel. Wij allen zijn toch wel de overtuiging toegedaan, dat we hier een zeer goed ambtenaar hebben. En een goed ambtenaar heeft men nooit te duur. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. met 83 aan genomen. Tegen stemden de leden W. v. d. Wiel, Muskens en Vrijhoeven. Pijnenburg. Ik heb weinig tijd ge had om de begrooting in te zien» maar Ik hoop dat er ook een flinke post is uitgetrokken voor wegenverbetering. Ik heb gezien, dat men met den weg naar het Spoor aan het oplappen is, maar zou men de stoepen ook niet kunnen verharden? Als men met de Heusden- sche Steenweg aan het lappen gaat, dan is men over 20 jaar nog aan het lappen. Ik wil in overweging geven om desnoods een geldleening aan te gaan en de wegen in eens goed in orde te brengen. Het is er werkelijk noodig nu ook het vervoer naar en van de Veiling zoo groot wordt. De Voorz. zegt, dat er een flinke post is uitgetrokken om den Stations weg van nieuwe keien te voorzien. Muskens. De Stationsstraat heeft vooral verbetering noodig. Voorz. Ja, we hebben de steenen ook al besteld. Muskens. Maar keien zijn toch vc.el beter. Voorz. Het is de bedoeling om vol- Voorz. Ja, dat is vooral op aan schrijving van den Commissaris der Koningin. Het is de bedoeling om dat apparaat in Giersbergen te plaatsen. Verder zullen we tusschen den domi nee en de Remise een arthetische put laten leggen. Bij v. Huiten zijn de mees. te huizen nog van stroobedekking. Muskens. Ik ben er niet op tegen, maar we dienen ook aan den Wolfs- lioek te denken. We hebben er vroeger altijd sloten gehad, maar die zijn niet onderhouden. Voorz. Wil de Raad liever eerst een 'put in den Wolfshoek leggen? Ik vind het goed. Muskens. Misschien kunnen we er beter een apparaat plaatsen. Voorz. Een put lijkt mij beter. In Giersbergen hebben ze geen spuit en in den Wolfshoek wel. We willen wel eens berekenen wat het kost om de Joude put in orde te laten maken. Muskens. Als de sloten uitgegraven worden, zijn we al goed geholpen. Voorz. We zullen dat eens nagaan. Gem. Electr.-Bedrijf. W. v. d. Wiel. Ik heb gezien, dat er een winst is gemaakt van 3000. Zou men; daarmee den stroomprijs kunnen verlagen of de perceelen bij den over weg aansluiten? i Voorz. Ons tarief is nu 35 cent voor licht en 18 cent voor kracht. Dat is niet hoog. Men heeft ons gezegd, dat wij met ons krachttarief een van de gunstigste gemeenten zij,n. Als we zoo doorgaan is er redelijke kans, dat we volgend jaar het tarief nog kunnen verlagen. Deze kleine winst mogen we wel hebben om tegen een eventueel verlies gedekt te kunnen zijn. Op een kapitaal van 60.000 is een winst van 3000 toch werkelijk niet hoog. We kunnen nog wel eens onderzoeken en overwegen of we de menschen aan den overweg kunnen aansluiten. Als het ons een paar honderd gulden zou kos ten» dan is het nog geen bezwaar om zei te helpen. Hierna werd de begrooting m.a.s. vastgesteld. Voorz. Ik dank den Raad voor de prettige wijze waarop hij de begroo ting heeft willen behandelen. VI. Vaststelling van een huurprijs van het door G. de Gouw van de gem. gehuurd land nabij het Herptsche Ven. Namens de Schattingscommissie deelt weth. van Speijk mede, dat het perceel op 100.is geschat. De Raad gaat hiermede accood. VII. Adres van het schoolbestuur der R.K. Bijzondere Meisjesschool tr Drunen, met verzoek gelden beschik baar te stellen voor uitbreiding der school met een klaslokaal en inrich ting van dat klaslokaal. De stichtings- en inrichtingskosten worden tezamen geraamd op 1911.35. Wordt goedgevonden het gevraagde bedrag te verleenen. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der politie verordening in verband met het af sluiten van eenige voetpaden voor vee en paarden. In de verordening worden nog de volgende voetpaden opgenomen: Weg stationElshout, bij de Gouw, Smits, de Hoogescheef en van Govaerts naar 't Sempke. Hierna ging de Raad in geheime zitting. numï MARKTBERICHTEN. VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 17 Sept. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 236 paarden, 68 veulens, 1639 magere runderen, 850 vette runderen, 170 vette kalveren, 519 nuchtere kalve ren, 830 graskalveren, 384 schapen of lammeren, 58 biggen, 7 bokken of geiten en 9 overloopers. Prijzen per 1h kilo: koeien 3035 ct., 4648 ct., 53_56 ct., ossen 42 ct., 45—47^ ct, 5054 ct., stieren 3537 ct., 4143 ct., 4748 ct., kalveren 5055 ct., 65—69 ct., 72lh821/2 ct.; prijzen per stuk van mager vee: melkkoeien 200420, stieren 130490, gras kalveren 4085, paarden 180— 310, slachtpaarden 145195, hitten 110160, veulens 7590, fok nuchtere kalveren 2025, slacht nuchtere kalveren 814, kalfkoei- en 200400, pinken 8014(1, vaarzen 150210, biggen 1530, p. week 33.25. Op de vette markt was de aanvoer van koeien behoorlijk. De aanvoer van ossen was zeer gering. De handel was kalm en de prijzen waren gelijk aan die van gisteren. Een best spoe lingbeest ging nog tot 4 cent boven noteering. Stieren met korten aanvoer. De handle was kalm en de prijzen van de vorige week werden bedongen. Vette kalveren aanvoer gewoon. D^ handel was gelijk, maar de prijzen waren lager dan gisterën. Een best kalf ging nog tot 5 ct. boven notee ring De aanvoer van melk- en kalfkoei- en was ruimer. De andel was slee- gend jaar met keien te beginnen. Maar pend en in de prijzen kwam geen ver- daarvoor zal pl.m. 16.000.geleend andering. moeten worden. Jongvee eveneens meer aangevoerd v. Drunen. Als we aan de stoepver Ook hier was de handel kalm met harding beginnen, wordt het 't vo'gend oude prijzen. jaar door de kermiswagens weer alles Graskalveren zeer ruim aangevoerd, kapot gereden. i Voor den dood was er vraag en de Voorz. Daarvoor zouden we een be- prijzen van vorige week konden de- paling kunnen maken of we zouden die dongen worden. menschen kunnen vragen om even om De aanvoer van nuchtere fok- en slachtkalveen was flink. De handel Muskens. Loopt het contract met was lui en voor de slachtkalveren den veearts dit jaar ten einde? waren de prijzen iets minder. Voorz. In 1930. Dan kunnen we over- Werk- en slachtpaarden, hitten en wegen om bij een ander te gaan. Nu veulens waren ruim aangevoerd. De zijn we aangesloten bij den Heusden- handel en de prijzen bleven gelijk aan schen dienst. die der vorige week. Muskens. Ik heb gezien» dat er ook Biggen met geringen aanvoer, nan- een post is uitgetrokken voor een jei slecht en de prijzen bleven sta ï- schuimbluschapparaat. onnair.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6