i Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. r Leerlooiers eo fisr Frils Ti der Vee, 's-Bosch. Millioenen-Nota. NGDRDBRABATiD te Waalwijk. WINTERAVONDCURSUSSEN VERANDEREN EN REPAREEREN van alle soorten BONTWERKEN. BONTMANTELS NAAR MAAT. DOOR. ERVAR1.86 ftTF PK< NUMMER 75 ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1929. 52e JAAHGANG. >g de Weg Dit blad verschuilt WOENSDAG en ZATEBDAO. Abonnementsprijs per 8 maanden 1.26. Blanco per post door het géheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ens. franco te «enden aan den Uitgever. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ! ANTOON TIELEN. Telefoon No. T«Iefr.-Adi«s: ECHO. EERSTE BLAD. Aan de Staatsbegrooting 1929 (mil- lioenen-nota) ontleenen wij. Overschot 1926 valt 23 millioen mee. In de millioenennota lezen wij o.m. dat het overschot op den gewonen dienst over het jaar 1926, in plaats van 52 millioen, gelijk de vorige Nota deed verwachten, blijkens de defini tieve cijfers 75 millioen bedraagt, d. w.z. 23 millioen meer dan men ver wachtte. Het overschot Qper 1928 op 53 milli oen becijferd. Over 1928 rekent de minister op een overschot op den gewonen dienst van ruim 53 millioen. Voor zooveel de uitgaven betreft is hierbij de in vloed van de nieuwe comptabiliteits wet te bemerken. Daar men slechts rekende op een overschot van ruim 2 millioen, valt dit onderdeel dus onge veer 51 millioen mee. Waarvoor is het saldo van 9 millioen van deze begrooting bestemd Dit saldo is slechts een klein ge deelte van het bedrag, dat in het jaar 1931 noodig zal zijn tengevolge van de dan in werking tredende wet op meer. Voor een landbouwtelling is 75.000 uitgetrokken. Buim 9 millioen meer voor onderwijs. Het totale bedrag, dat voor Onder wijs gevraagd wordt, is thans bijna 160 millioen. De vermeerdering vindt in hoofdzaak haar oorzaak in finan- c.ieele verplichtingen voortvloeiende uit wetten en algemeene maatregelen van bestuur. Het nijverheidsonderwijs vraagt 516.800 meer. Het lager onderwijs 8,5 millioen meer. Ten opzichte van het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs zijn eenige belangrijke wijzigingen te ver melden. Zoo is voor gymnasia 29.097 meer gevraagd, terwijl voor de hoogere bur gerscholen en lycea 3040 minder bestemd blijkt te zijn, waartegenover echter weer staat een verhooging van j 50.000 voor de handelsscholen. De sterke vermeerdering van de uitgaven voor het lager onderwijs vindt voor een deel haar oorzaak in een bedrag van 2.000.000 als gevolg van het herstel van het 7de leerplicht jaar en 3.500.000 van de wederin voering van de leerlingenschaal der „Technische" herziening. Meer wordt gevraagd v. d. opleiding van onder wijzers en onderwijzeressen 133.322, voor het openbaar, gewoon en uitge breid lager onderwijs 159.100 en In de begrooting voor arbeid, han del en nijverheid wordt meegedeeld, dat een bedrag van 50.000 is uitge trokken voor een koloniale jaarbeurs te Utrecht in 1930. Het contact met den middenstand zal worden bevorderd. Voor Vreem delingenverkeer en voor zuigelingen zorg worden verhoogde subsidies ge vraagd. De post voor gezondheids- en vancantie koloniën is met 100.000 verhoogd. Arbeidsverzekering. De post voor de derde afdeeling van de begrooting betreffende de ar beidersverzekering is met ruim een ton verminderd. MAAJ3C HAPPY van verzekering op het leven RÖ0DESTER van 1 October 1929-1 April 1930. Onderwezen worden A. Machinale Schoenmakerij. 1. Medelleeren bovenwerk. 2. Snijden overleder, 3. Stikkerlj jongens. 4. meisjes. 5. Stanzerij (boven 17 jaar). 6. Zoolleder-calcHlatie. 7. Handzwikken (onder 17 jaar). 8. Mach. Zwikkerij (boven 17 jaar) en McKay afdeeling. 9. Onderwerk en uitpoetsafdeeling (boven 17 jaar). B. Looierij afdeeling. Al naar gelang er belangstelling is. Lesgeld van fl. 2,50 tot fl 7,50. Aangifte aan de Rijksschool op Dinsdag 24 en Woensdag 25 September van ï'/a-S'/a uur 's avonds. Indeeling der deelnemers over de verschillende cursussen op Maandag 30 September om 7'/2 uur aan de Rijksschool Ie Waalwijk. De Directeur. 43222 VAN DER WAERDEN. Markt 25, p Tel. 1315, van torpedo-jagers en duikbooten, Het bioscoopconflict in het Zuiden geen gunstige uitkomst te bereiken is. i blijft dus voortduren. BINNENLAND. de financieele betrekkingen tusschen het Rijk en de gemeenten. Het was n.l. de bedoeling van den minister dit bedrag, dat ongeveer 23 millioen groot zal zijn, te verdeelen over het budget van twee jaren. De regeering is ex- echter niet geheel in geslaagd deze bedoeling te verwezenlijken, zoodat zij zich niet ontveinst, dat het overschot van 9 millioen „maar een spaarzame- lijk gevuld stootkussen is om den schok van 1931 op te vangen". Landbouw, enz. Voor landbouwonderwijs staat 262.558 meer op de begrooting dan een jaar geleden, voor den planten- ziektenkundigen dienst en voor den boschbouw elk ongeveer 100,00 voor de ovei'ige uitgaven betreffende het lager onderwijs 55.800. Op de begrooting van defensie is ruim 9 millioen voor nieuwen aan bouw voor de zeemacht uitgetrokken. Voorts weer 4 millioen voor aanvulling en verbetering van de bewapening van het leger. Voor de herhalingsoefeningen in 1930 is bijna 12 ton uitgetrokken. De verhpoging van 1.5 millioen moet in hoofdzaak worden toege schreven aan de nieuwe bezoldigings regeling. De luchtvaart moet het ditmaal met 14,527 min der doen dan het vorig jaar het geval was. Verhooging van de militaire maat regelen voor Curaqao. De nota van den minister van fi nanciën leert ons, dat de regeering voor Curacao 180.018 meer noodig acht dan 'n jaar geleden en wel ten gevolge van wijziging van de troe penformatie en andere maatregelen terzake van de militaire bezetting. In totaal zullen de militaire uitgaven voor Curasao 660.788 bedragen. Voor Suriname 1.177,041. Dit wil zeggen 20.821 minder dan over 1929. Uit de wet op de middelen blijkt, dat voor de middelen bijna 3 millioen meer dan voor 1929 is geraamd. BUITENLAND. MacDonald met zijn dochter op be zoek bij den Koning. Ramsay MacDonald is gisteren, vergezeld door zijn dochter Ishbel, per auto naar Sandringham gegaan, waar hij een bezoek brengt aan de Koninklijke familie. Hij brengt den nacht te Sandringham door. De prins van Wales vertoeft op 't oogenblik eveneens te Sandringham. Wat zullen onze socialisten daar van zeggen? De aanstaande vlootconferentie. De Times deelt mede, dat MacDo nald de Fransche, Italiaansche en Ja- pansche regeeringen zal uitnoodigen deel te nemen aan de vijf-mogendhe- den-conferentie voor ontwapening ter zee, welke, naar het plan is, in de derde week van Januari te Londen bijeenkomen zal. De Amerikaansche regeering zal dergelijke uitnoodigingen verzenden. De twee. regeeringen zullen aan de conferentie de bijzonderheden over hun voorloopige voorstellen voorleg gen en aan de uitgenoodigden wordt kennis gegeven dat zonder hun volle dige en hartelijke samenwerking, met name ten aanzien van de beperking HET BIOSCOOPCONFLICT IN HET ZUIDEN. De onderhandelingen afgebroken. Gisterenmiddag werd ten kantore van de Centrale Commissie voor de Filmkeuring te Den Haag een confe rentie, onder leiding van den voorzit ter dier commissie' den heer D. van Staveren, gehouden tusschen verte genwoordigers van het bestuur der „Vereeniging van Noord Brabant- sche en Limburgsche gemeenten voor gemeenschappelijke filmkeuring" en het hoofdbestuur van den Nederland- sche Bioscoopbond ter verdere bespre king van eene mogelijke oplossing van het bioscoopconflict in het Zui den. Zooals nu gemeld, had de Zuide lijke Keuringsvereeniging in hare laatste vergadering besloten, niet in té gaan op het voorstel van den Neder- landschen Bioscoopbond, om de film- nakeuring in eerste instantie centraal te doen geschieden, mits de afgekeur de en niet-geziene films plaatselijk zouden worden nagekeurd. De heeren mr. van Oppen en Ver dijk, burgemeester reps, van Maas tricht en Eindhoven- die de Zuidelij ke keuringsvereeniging ter conferen tie vertegenwoordigden, brachten nu een tegenvoorstel ter tafel, hierop neerkomende, dat de films in eerste instantie bij de openbare vertooning en te Amsterdam, Rotterdam of Den Haag in centraal verband nagekeurd worden en ook de herkeuring van de afgekeurde films, op aanvrage der belanghebbenden, centraal, eveneens door een door de Zuidelijke keurings vereeniging, samengestelde commissie centraal zal geschieden' mits de kos- ten verbonden aan de herkeuring doo'r I belanghebbenden worden betaald. De Nederlandsche Bioscoopbond, die ter conferentie vertegenwoordigd was door de heeren D. Hamburger Jr., te Utrecht en A. de Hoop te Amster dam, resp. voorzitter en administra teur van dien bond, achtte dit voor stel, hetwelk naar het inzicht dier ver tegenwoordigers de centrale nakeu ring in de perfectie zou regelen, ter wijl bovendien nog betaling van de nakeuringskosteein verlangd werd waarop de bond nimmer wenschte in te gaan onaanvaardbaar. Nadat beide partijen te kennen had den gegeven» dat zij ieder voor zich niet verder wilden gaan, dan hetgeen in hun resp. voorstellen belichaamd was, werden de onderhandelingen als zijnde volkomen mislukt, afgebroken. De Raad van Arbeid te Roosendaal. Uit goede bron meldt men dat de Raad van Arbeid te Roosendaal zal worden opgeheven en wordt overge bracht naar den Raad van Arbeid te Breda onder voorzitterschap van den heer Michielsen, die van Haarlem naar Breda wordt overgeplaatst, zooals be reids is gemeld. De heer Mr. K. Koch, voorzitter van den Raad van Arbeid te Roosen daal, is aangewezen om den heer Michielsen te Haarlem op te volgen. De postbegrooting. Uit de Memorie van Toelichting bij de begrooting van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefo nie voor het dienstjaar 1930 blijkt» dat bij het bepalen van het voor nieuwe- en uitbreidingswerken be- noodigde bedrag o.a. rekening is ge houden met den bouw van een nieuw telegraaf- en telefoonkantoor te Breda en de verbouwing, dan wel bouw van een nieuw postkantoor te Eindho ven. Kabelleggingen voor interlocale en internationale telefonie zullen in 1930 woren uitgevoerd op het traject Am sterdam - Hilversum - Utrecht - 's-Her- togenbosch - Eindhoven. Naar den Katholiekendag. Voor de Afdeeling „Middenstand" van den komenden Katholiekendag in het Bisdom 's Bosch- zal spreken de sympathieke Rector Bots. Een man met fijn besnaarde ziel en vol van heerlijke idealen. Een priester, die diep en levendig beseffend de hooge waarde en beteekenis onzer Katholie ke beginselen voor de huidige samen leving, ons zal schetsen den zegenrij ken invloed daarvan op de maat schappijmits wij den moed en den durf hebben, die beginselen te beleven en te belijden met de daad. In dit verband zal hij met den gloed van eigen overtuiging voor ons belichten de noodzakelijkheid en vruchtbaarheid van sociale en politie ke actie in principieel katholieken geest. Wie dan ook dezen warmen en fijnen spreker gaat hooren, zal met nieuwe liefde en frissche werkkracht voor de katholieke middenstandsbe weging worden bezield. Daarom...... in zoo groot mogelij ken getaleop naa'r den Katho liekendag. Dat zij het parool van den Katholie ken middenstand in ons diocees. J. v. BEURDEN. Waalwykscbe en Langstraatscne Prfls der Advertentlën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bfl contract flink rabat. Reclames 40 cent per regeL Ad verten tlën moeten Woensdag on Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur ln ons bezit ■Sn. LichteQeurkjE rooktabak THEOOORU5 NIEMEIJER GRONINGEN g 'li n j.im .1 m

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1