Hoeden en Petten H. VERHULST, RECHTZAKEN. FEUILLETON Najaar 1929. VOOR HANDEL EN INDUSTRIE. ONTVANGEN NIEUWE COLLECTIE Chique modellen. HEMDEN, tevens met atknoopbare Manchetten, (HEMDEN, óók naar maat). Heertnmudemagaziin Markt 5. DEN BOSCH Telefoon 841. lijnen uitstippelen, waarlangs de op lossing van de sociale problemen zich zal moeten bewegen en waarlangs de toepassingen en de aanpassingen in het practische leven zich zullen hebben te richten. Het algemeen onderwerp van dezen Katholiekendag, n.l. Sociale redding door het Katholicisme" is daarom van bijzonder actueele beteekenis. De sectievergadering voor de R.K. Werkgevers en vrije beroepen heeft plaats om half één in huize Nazareth aan de Nazarethstraat. In die vergadering zal Dr. Cassianus Hentzen, O.F.M. de geestelijke advi seur der Limburgsche R.K. Werkge ver svereeniging, U in zijn klare taal uiteenzetten, welke in deze de taak is van de Katholieke Werkgevers indivi dueel, zoowel als georganiseerd. Zonder twijfel zal deze uiteenzet ting ook voor U een nieuwe gedachte inhouden en U een leiddraad bieden voor de toepassing in de practijk. Vanzelfsprekend bezoekt U dan ook een der beide algemeene vergaderin gen in den namiddag, waarin prof We- ve en Dr. Moller hunne gezagvolle meening in deze materie zullen ver kondigen. H. M. Katholieke Illustratie. De Kath. Illustratie van deze week bevat de volgende interessante foto's: Een leuk trio; O.Z. Voorburgwal Am sterdam; Behendigeidswedstrijd te Chicago; Een drietal foto's van een restauratiebedrijf in Duitschland; De Britsche troepen verlaten de Rijn- zóne; Manoevres der Duitsche vloot op de Oostzee; Bezoek van Z. Em. Kardinaal van Russum aan Z. D. H. Mgr. Schrijnen; Paardenmarkt te Barnet; Een reis om de wereld door Kap. Von Arnaud; De invrijheid stelling van Klunder en Teunissen; Schipbreukelingen van de vrachtboot Quimistan; Een pagina „Uit het Rijke Roomsche Léven"; Een zwaan; Winkeltje te Volendam; Schipbrug te Arnhem; Gebouwencomplex nabij het Baker St. Station te Londen; de brand op het tankschip de „Vimei- ra"; vertrek postvliegtuig naar In- dië; De schepen in de Rotterdamsche haven. Tekst: De erfgename van Hat- ton; Een koning die geen kind kan zijn, artikel met 4 foto's; De onver wachte getuige; Avondje, door John ny; Mieren en Termieten, artikel en 5 foto's; De vrouw van de Uythoeck door J. Peerdeman; Afscheid van mijn Celle-Kruis; Noodweer, door Joseph C. Lincoln; Een pagina voor onze kinderen en onze nieuwe La- byrinth-prijsvraag. staan wegens overtreding der Motor en Rljwielwet. Hij reed n.l. per fiets in den avond en had geen licht op. Hij werd ver oordeeld tot geldboete van f 3. Ik heb een gezin van 9 kinderen Kan ik de boete niet volbrengen met dezen winter er voor te gaan .zitten" Neen. lachte de president het hotel is voor dezen winter al vol I DRAISMvanVALKEMBURG'S- ft A -'i LEVERT R/ T LEEUWARDEN NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel 19 Sept. 1929. Plannen. Naar we uit de allerbeste bron kun nen mededeelen, bestaan plannen om reeds spoedig over te gaan tot de ver bouwing van het pand van het eigen dom van Mevr. M. v. Beurden-van Eijck, in een klooster der Eerw. Broeders van Liefde. Hiervoor zou het huis met daarachter gelegen pand gebruikt worden, terwijl getracht wordt in de Telefoonstraat op de daarachter gelegen weilanden een Gasthuis te projecteeren. Bel Canto, De Liedertafel „Bel Canto" zal Zon dagavond 22 September op uitnoodi- ging een concert geven bij den heer H. van Iersél te Waspik. De jeugdige zangvereeniging mag het zich een eer rekenen reeds na een bestaan van nauwelijks anderhalf jaar, geinvi- teerd te worden te komen concertee ren in den vreemde. Meer nog, waar Waspik zelf op het gebied van zang in het geheel niet misdeeld is. De on verdeeld gunstige recensies die het Waspik's R.K. Zangkoor voor 2 we ken in Waalwijk te beurt viel, zijn van nog recente datum. De roem van Waspik's mannenkwartet is bij de jongeren zelfs nog bekend. Wij ver trouwen dat „Bel Canto" als steeds zijn naam in den vreemde hoog zal houden. Huldiging. Na de plechtigheden die Maandag morgen bij de opening der R.K. Bijz. Jongensschool plaats vonden, werden de Broeders 's avonds op initiatief van de vereeniging K.B., door de beide harmonieën en Bel Canto gehuldigd. Aan deze huldiging, beter nog ge noemd verwelkoming, nam de gehee- le bevolking deel. De geheele speel plaats der school was één opeenge pakte menschenmassa. In de Gym nastiekzaal hadden de Eerw Broeders met de Parochie-geestelijken plaats genomen. Beurtelings speelden de harmoniëen en zong Bel Canto eeni- ge nummers. Vooral de Liedertafel kreeg een zwaar program te verwer ken, daar op verzoek nog eenige num mertjes moesten worden toegevoegd. Namens de vereenigingen en de ge heele bevolking sprak de Voo^z. der Ver. K. B., de heer M. A. v. d. Wee, de Eerw. Broeders als volgt toe: Toen wij en ik mag hier spre ken namens de muziek- en zangge zelschappen, welke U hun serenade brengen en de Vereeniging Kaatsheu vels Belang voor enkele dagen er over spraken U van onze blijde wel- komste te komen getuigen, meenden wij dit niet beter te kunnen doen dan U dit welkom te komen heeten met de muziek en den zang, welke hun ge voelens jegens U vertolken. Niet alleen ligt daarin voor U opge sloten dat dit welkom algemeen is, maar meer nog durven wij vertrou wen dat het harmonieuze van de mu ziek en den zang ook de harmonie zal beteekenen van het leven, waarin gij U in onze plaats zijt komen vestigen. Als zoodanig wlilen wij U hartelijk welkom heeten. Wij hopen dat de harmonie, waar mede wij U komen begroeten, tot in de verre toekomst moge blijven be staan, dat de blijde klanken daarvan tot uiting mogen komen in 't levens belang dat gij U hebt gesteld, n.l. het onderwijs en de Katholieke opvoeding onzer jeugd en dat ook voor 't overige een samenwerking en een medeleven moge ontstaan, die een vruchtbaren invloed op het cultureele peil van ons volk moge hebben. Wanneer wij dit vertrouwen mo gen uitspreken, dan durven wij van onze zijde gerustelijk te verklaren dat het aan samenwerking met ons volk niet zal ontbreken en belooft deze dag een mijlpaal te worden in de ge schiedenis onzer plaats; in de Katho lieke opvoeding onzer jeugd en in 't onderwijs onzer kinderen. En naar de mate waarin deze ont wikkeling zich verder zal uitstrek ken, zal de waardeering voor uwen arbeid steeds meer groeien en zal de ze dag meer nog dan thans komen te staan in de belangstelling, die wij U van ganscher harte toewenschen. Wij hopen dat die belangstelling steeds en ten allen tijde Uw deel zij, dat Uw werk zal worden gedragen door de sympathie en het vertrouwen van de bevolking, dat Uw arbeid suc cesvol voor onze kinderen en voor onze plaats zij en dat Gods onmisba- ren zegen steeds en in alles op U en Uw werk moge rusten. De Zeer Eerw. Broeder Overste dankte hartelijk voor de bewezen at tentie. Hij had niet mogen verwach ten dat het welkom in Kaatsheuvel zoo enthousiast zou zijn. Zelfs de meest ongevoelige zou door zoo'n ont vangst aangedaan worden. Hij sprak de hoop uit, dat de eerste aangename kennismaking, waarbij de harmo niëen en zangvereenigingen zoo spon taan hunne medewerking verleenden, er een van blijvenden aard zou mogen zijn en in de toekomst de innigste band van beste verstandhouding tus- schen de Broeders en de bevolking van Kaatsheuvel zou mogen blijven bestaan. Als bewijs van bijzondere attentie bracht de harmonie nog een „hoch" uit op de drie aanwezige Broeders, die Maandag a.s. als eerstelingen naar een nieuwe Missie op Java ver trekken en toevallig in Kaatsheuvel op bezoek waren. Duivensport. Het plaatselijk comité van Herwon nen Levenskracht voelt zich gedron gen openlijk hulde te brengen aan al degenen die hebben medegewerkt om de T.B.C.-vlucht zoo schitterend te doen slagen. In onderstaande circu laire drukt het comité zijn dank uit: Kaatsheuvel 19-9-1929. De Duivenwedstrijd ten bate van Her wonnen Levenskracht met groot succes bekroond. Hoe kan het anders. Het plan heeft in zijn uitwerking, vanaf het begin tot aan het slot van den wedstrijd 'n schitterend verloop gehad. De welwillende, eendrachtige sa menwerking tusschen de besturen en leden der betrokken vereenigingen was ons hiervoor een waarborg. De sympathie onzer weldenkende burgerij en die der plaatselijke orga nisaties der verschillende standen, voor het mooie doel van dezen wed strijd, steunde spontaan dit welsla gen, doch voor alles de daadwerke lijke deelname van bestuur en leden der betrokken duivenclubs - plaat selijk zetten de kroon op het werk. Immers, zonder deze medewerking was dit succes althans een dusda nige uitslag onmogelijk geweest. In een woord, alles stond in het tee- ken eener oprecht gemeende belang stelling, en kan door het comité van H. L. met meer dan gewone voldoe ning worden neergezien op het voor eenige weken genomen besluit, om n.l. middels den gegeven wedstrijd, versterking der middelen te beramen, ten doel, dezelve te besteden tot het herwinnen der verloren levenskracht van hen, die helaas reeds lang onze hulp inroepen; bij hun te voeren strijd tegen den toch zoo zeer ge- vreesden vijand, de z.g. T.B.C.-ziekte; bovendien door de bestrijding er van zeer zeker te dienen het persoonlijk en algemeen volksbelang. Deze hulp van den eenling en de massa, voor den'eenling en de massa, bij de be strijding dezer ziekte, voelt ons comi té, als een weldoen, wat we van el kander mogen verwachten, als een plicht voor den Katholiek, waarbij komt en zakelijk bezien, naast een weldoen aan den naasten, practisch neerkomt op een medewerken aan eigen lijfsbehoud. Alzoo in dubbel op zicht, een mooi, goed, en naar onze meening een bij uitstek liefdadig werk. Het hotel vol W V K uit Vlijmen moest te recht NAAR HET ENGELSOH. J. SCHEEPENS. 102. „Rawlins is een Amerikaansche oplichter van de deftigste soort", grinnikte Merritt. „Als u hem in een hoekje heeft, vraag hem dan maar eens wat hij en Henson 'n paar jaar geleden in Amerika uitvoerden. Ik verwed er mijn hoofd onder, dat hij ook bij dit kleine complot is betrok ken. Maar u moet trachten zijn spoor te vinden door de menschen van hotel „de Leeuw"O, he mel Bij deze woorden gleed Merritt plot seling in een portiek, toen een kleine man, met ,n glad-geschoren gezicht de straat in kwam gewandeld. In zijn oogen schitterde 'n geweldige vrees. „Ze zitten me op de hielen, juf frouw!" zei hij gehaast. „Dat was een van hen, excuseer me, juffrouw Lee." En Merritt sloop weg en sprong in het eerste het beste huurrijtuig dat voorbijreed. Hartstocht was op al zijn trekken te lezen: als dikke koorden waren de aderen langs zijn slapen gezwollen. „De lafaard!" grauwde hij, „de el lendige schurk! Maar ik zal wel met -V:-- De autoriteiten en onderwijzers bij de plechtige opening der R. K. Jongensscholen te Kaatsheuvel. hem afrekenen, nuAls ik den trein van 4.48 maar haal, hen ik nog vóór hen in Londen. En als ik dan naar Brighton ga, al moet het te voet ge beuren, zult ge op je hoede moeten zijn, Reginald Henson. Honderd pond is 'n aardige duit om mee op stap te gaan! Ik maak hem van kant, dien schurk. Ik zal hem betaald zetten de behandeling, die hij mij heeft aange- daanT" „Zeg koetsier", zoo wendde hij zich na een oogenblik tot den man op den bok, „als je zorgt dat ik om kwart vóór vijf aan het station ben, verdien je een extra fooi." „O, mijnheer", was 't antwoord „dan kunt u ze alvast wel gereed houden, want dat gebeurt! Vooruit, ouwe jongen!" zei de man opgeruimd, in het vooruitzicht van een extra be looning, tot zijn rossinant, die het on- middelijk op 'n loopen zette. Peizend keerde Chris naar haar dog-cart terug. De laatste ontdekking hield haar gedachten ernstig bezig. Ze was meer dan tevreden over het dien middag verrichte werk. Toen schoot haar een nieuwe ge dachte te binnen. Ze stak over naar het telegraafkantoor en verzond een lang telegram, als volgt: Den heer David Steel, 15 Downend Terrace, Brighton. „Informeer bij Walen naar volle dige persoonsbeschrijving van den klant, die vroeg om een metalen si garenkoker te mogen zien. Vraag of het een groote heer was, met kleinen baard en eenigszins pokdalig uiter lijk. Telefoneer resultaat hierheen. Alles is safe, want Henson is weg. Groote ontdekkingen u mee te dee- len. Chistabel Lee." Chris betaalde het telegram en reed peinzend huiswaarts. HOOFDSTUK XLVIII WAAR IS RAWLINS. Lord Littimer stelde veel belang in alles wat Chris te vertellen had. Na het diner deelde zij hem alles mede, wat er dien middag was gebeurd onder het genot van een kopje geu rige koffie, dat hun op het terras werd opgediend, maakte de kasteel heer menige scherpzinnige opmer king. „Er is één ding", zei hij, „waarin ge je moet hebben vergist. En dat is in je idee, dat Reginald Henson die sigarenkoker moet hebben verwis seld, nadat Rut Gates je geschenk op den drempel van Steel's woning had neergelegd." „Hoe kon het dan anders gebeurd zijn?" vroeg Chris. „Mijn lieve kind, de zaak is toch duidelijk genoeg, zou ik zeggen. Ge hebt me reeds verteld, dat Henson zoo goed als zeker op de hoogte was van je plannen, tenminste, dat hij wist, dat ge den romanschrijver Steel wilde consulteeren. Hij wist ook, dat ge van plan waart, Steel een present te doen, en door een ondoordachte daad was hij in de gelegenheid, alles betreffende den sigarenkoker te we ten te komen. Tegenover je zuster im mers heeft hij al verklaard, dat hij ge luisterd heeft. Hoe lang was dat vóór gij den sigarenkoker kocht?" „Ik zou zeggen dat het ongeveer een week is geweest. We moesten im- eerst ondezoekingen doen en laten doen. In het eerst was in ons nooit het plan gerezen om mijnheer Steel er geld voor aan te bieden. Ik bloos nog wanneer ik denk aan dat krankzin nig idee!"' „Nu, doe dat later maar eens, wan neer ge daartoe meer tijd hebt!" plaagde lord Littimer haar. We ko men dus ten slotte tot de conclusie dat Reginald Henson een week heeft gehad om zijn maatregelen te nemen en plannen te beramen. Hij kent dus de geschiedenis van den sigarenko ker: hij weet, waar het voorwerp zal worden gekocht. Wel, hij gaat eenvou dig naar de firma Lockhart en koopt een sigarenkoker: hij laat het voor werp inpakken zooals men het bij de firma gewend is. Hij wacht totdat hij de kans schoon ziet. Ruth Gates heeft niet het geringste argwaan gehad dat hij alles wist, toen zij dien dag den door haar gekochten koker onder be reik liet van Reginald Henson. Hij stuurt haar onder het een of ander voorwendsel de deur uit, hij doet het pakje open en sluit er den koker van Van Sneck in. Of neen, te drommel, hij behoefde heelemaal bij Lockhart niets te koopen. Ik dacht daar alleen maar aan omdat hij toch papier en geel koord moest gebruiken, zooals de firma Lockhart dat doet. Hij neemt eerst den koker uit het pakje en ver vangt dien door een anderen: eenvou- De zaak zoo stellen, zoo voelen, be wijst o.i. een precies en juist begrij pen van het doel en de taak van H. L. Dit te mogen ervaren, tijdens den loop van den wedstrijd, is voor liet comité een verblijdend verschijnsel, en noopt ons langs dezen weg, tot 'n hartelijk woord van dank, op de eer ste plaats, aan de besturen en leden der betrokken duivenclubs, in het bij zonder aan de leden van het voorbe reidend comité, gevormd uit de hee- ren voorzitters der clubs, wiens on verpoosde zorgen voor het welslagen niets te wenschen overliet. Ook gaar ne extra dank aan de deskundige medehelpers bij de verzending en de opname van aankomst der duiven. Ook dank aan den heer P. Remmeren, die met dén meesten ijver en werk lust de niet onbeteekende hoofdadnii- nistratie naar aller tevredenheid heeft gevoerd. Dank met name het groote aantal particuliere personen, eveneens aan de plaatselijke winke liers en de onderscheidene organisa ties en corporaties voor den in den vorm van geld of eadeaux prijzen ondervonden steun. In één woord dank aan allen, de milde gevers, in 't algemeen, waardoor een rijke keuze aan prijzen mogelijk was. Tot slot mogen wij niet vergeten te danken voor den steun ondervonden van den HoogEerw. Heer Pastoor onzer paro chie, die ons voor dit doel zoo gaarne de zalen van het R.K. Jongeuspatro- naat afstond. Ook den concierge en diens vrouw, voor de moeite en zor gen zich getroost bij het gebruik ma ken der zalen, terwijl wij onvolledig zouden zijn, indien niet een woord van dank zou volgen aan het adres van den heer Inspecteur van politie met zijn agenten, voor het gehouden toe zicht op een richtige loop van zaken bij dezen wedstrijd. Alles samengevat, is er reden te meer, gezien het resultaat ten bate van Herwonnen Levenskracht, ons werk in aller steun te blijven aanbe velen, wat zeker en vooral dankbaar zal blijven gewaardeerd door hen, die dagelijks onze hulp inroepen. Namens het Comité voor Herwonnen Levenskracht C. Roestenberg, Voorzitter. H. Vrinten, Secretaris. Jan Sips, Penningmeester. Eerw. Broeders-ondprwijzcrs. Aan de St. Jansschool in de Schoolstraat zijn verbonden Br. Vivi- nus als hoofd en voorts Br. Jonathas, Br. Berthold en Br. Bernardus. Aan de St. Bernardusschool in de Telefoonstraat Br. Ceranus en Br. Elzear, beiden met hoofdacte en Br. Galenus. Koepok-inenting. A.s. Maandag 23 en Dinsdag 24 September n.m. 2 uur is er gelegen heid voor kostelooze koepokinenting, in de achterzaal van het gemeente huis. Kindsheidoptocht. A.s. Zondag 22 Sept. zal in de pa rochie Berkdijk een groote Kinds heidoptocht gehouden worden. Om 2 uur heeft bij de R.K. Bijz. Scholen de opstelling plaats van den stoet, die uit 39 nummers bestaat, waaronder een 3-tal prachtige praalwagens en waarvan vooral „Hulde aan den Paus-Konings" iets buitengewoons belooft te zijn. Wij twijfelen er niet aan, of deze optocht zal evenals vorige jaren wederom een massa belangstel ling trekken. LOON-OP-ZAND. Tol adviseur der Mariavereeniging te Loonopzand is benoemd de WelEerw. heer F. C. J. Verbunt, kapelaan alhier. dig genoeg. Ge kunt gerust gelooven dat het zoo in z'n werk is gegaan." Hoe langer Chris er over nadacht, hoe .sterker haar overtuiging werd dat een en ander aldus moest zijn ge schied. Zooals van de meeste wonder lijke dingen, was de uitleg allersim pelst, en een keer te meer was het be wijs geleverd voor de stelling, dat de geraffineerdst lijkende trucs berus ten op de meest eenvoudige grond slagen. „Hoe dom van ons, daaraan tevo ren niet te hebben gedacht", zei Chris peizend. „Maar we weten er nu al thans alles van. En we weten, wie den sigarenkoker kocht, die reeds zoo spoedig mogelijk bij de firma Lock hart door Henson werd terugge bracht. Ik zou dien mijnheer Rawlins wel eens willen zien en met hem wil len kennis maken." „Dan zult ge hem toch in elk geval eerst moeten vinden", lachte Litti mer. „Morgen ga ik weer naar Moreton Wells op verder onderzoek uit", sprak Chris. Maar de moeite werd haar be spaard. De telefoon, welke haar reeds zoo veel goede diensten had bewezen, was haar opnieuw van dienst. Ze stond juist op het punt om naar Moreton Wells te rijden, toen David Steel haar opbelde. Met een blijde kreet van verras sing herkende Chris zijn stem. Wordt vervolgd. „UB ECHO VAN BET ZUIDEN".

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6