etsjes PUROL Een nel Kindermeisje Schilders Stiksters 1 De tijd is nu gekomen Dames- en Heeren-Vilthoeden Dames- en Kindermodelhoeden. LOUIS VAN ADELBERG TE WAALWIJK Bekwame H. DE BONT-VAN HULTEN Voor het a.s. Seizoen Reuzensorteerin g HEEREN VILTHOEDEN- De nieuwste PETTEN De nieuwste OVERHEMDEN, DASSEN, enz. enz. De groote mode in MARKT WAALWIJK. gevraagd gevraagd Bericht van Inzet. f 1500.- vanaf f 6.50. Rijksvakschool voor Leenooiers en Schoenmakers te Waalwijk^ Zooals uit een in dit nummer voor komende advertentie blijkt, beginnen 1 October a.s. de winteravondcursussen aan de Rijksvakschool v. Leerlooiers en Schoen makers te Waalwijk. Wij maken van deze gelegenheid gebruik om over deze cursus sen eens een en ander te zeggen, aangezien we in de meening verkeeren, dat er altijd nog menscben gevonden worden, die niet voldoende op de hoogte zijn, van wat er ii die avondcursussen geleerd en bereikt kan worden. De bedoeling van deze cursussen is, om de menschen welke in de industrie werk zaam zijn, in de gelegenheid te stellen hun vakkennis en routine uit te breiden, waar toe noodig is dat eenzelfde cursus enkele jaren achtereen gevolgd wordt. Het zal de meesten niet ontgaan zijn, dat bij den huidigen stand van het productie proces, slechts prima krachten in aanmer king komen, die niet alleen een bepaald werk goed kunnen uitvoeren, maar een reeks van werkzaamheden, zoodat het voor de bedrijfsleiding mogelijk is, zoo noodig van deze universeele krachten gebruik te maken. Vooral de jongeren kunnen in deze cur sussen een prachtige vooropleiding verkrij gen, waardoor ze straks in de practijk veel vlugger en met meer succes een goede plaats in het productieproces zullen kun nen innemen, ten hunnen eigen voordee- le, maar ook in het belang van de industrie. Wij hebben daarom gemeend, om ieder een in de gelegenheid te stellen een of an der onderdeel van het vak te leeren, deze cursussen gedeeltelijk te moeten 'reorgani- seeren en uit te breiden, waardoor het resul taat en de deelname, naar we verwachten nog grooter zal zijn. in tegenstelling met de laatste jaren, worden de cursussen geen 5 doch 6 maan den gegeven, dus van begin October tot einde Maart. Dit is gedaan, omdat voor de meeste cursussen het onderwijs maar één avond per week gegeven kan worden, waar door dan de tijd eigenlijk een beetje kort zou zijn en ook om het feit, dat uit de krin gen der leerlingen een dergelijk verzoek ons al eenige malen bereikte. De cursussen zijn nu als volgt ingedeeld: 1. Bovenwerk-modelleeren. 2. Snijderij. 3. Stikkerij (Jongens). 4. Stikkerij (Meisjes). 5. Stanzerij (boven de 17 jaar). 6. Zooileder-calculatie. 7. Handzwikkerij (onder de 17 jaar). 8. Machinale zwikkerij en McKay afd. (boven de 17 jaar). 9. Onderwerk en Uitpoetserij afd. (bo ven de 17 jaar). Wij zullen bij elk van bovenaangegeven cursussen een korte toelichting geven. L Cursus Bovenwerk-modellee ren. In dezen cursus wordt begonnen met de beginselen van patronenmaken, zooals het copiëeren van leesten naar verschillende methoden, het ontwerpen van de grondmo- dellen etc. Aangezien dit een zeer omvang rijke stof is, is het noodzakelijk, dat die cursus meerdere jaren achtereen gevolgd wordt, wil men alle ontwerpen door kun nen nemen. Wij zullen er echter voor zorgen, dat de betreffende leerling kan beginnen waar hij het vorige jaar geëindigd is. Op deze wijze vormt de eene cursus een voortzetting van den anderen. 2. Cursus Snijderij. Deze cursus heeft ten doel de aanko mende krachten een inzicht tegeven in de verdeeling van het vel, de rekrichting en rekverdeeling en de leerlingen ver trouwd te maken met de algemeene snij- regels. Voor beginners wordt met het uit leggen van vellen begonnen, waarna on middellijk tot het snijden wordt overge gaan. Aangezien deze cursus meestal 2 avon den per week gegeven wordt, is de eene avond bedoeld voor beginners en de an dere voor meer gevorderden, zoodat ook hier op de reeds aanwezige kennis wordt voortgebouwd. 3. Cursus Stikkerij (Jongens). De laatste jaren mocht ook deze cursus zich in een toenemende belangstelling ver heugen en we hopen, dat ook dit jaar de deelname groot zal zijn. Begonnen wordt met eenvoudige schoenen, welke echter ge heel door de leerlingen worden klaarge maakt. Voor zoover mogelijk wordt daarbij gebruik gemaakt van de aanwezige speciaal- machines. Naarmate de vorderingen en de kunde van de leerlingen wordt geleidelijk beter stikwerk in bewerking gegeven, zoodat ook hier de eene cursus een vervolg is van den anderen. 4. Cursus Stikkerij (Meisjes). Wat van den cursus Stikkerij Jongens ge zegd is, geldt ook hier. We zijn van mee ning, dat de deelname aan dezen cu'rsus veel grooter kan zijn, omdat allerwege stiksters gevraagd worden, zoodat de opleiding van het allergrootste belang is. Wanneer men n.l. eenmaal een goede vooropleiding bezit, dan zal het veel gemakkelijker vallen direct een goede plaats als stikster in te nemen, ook al is men dan nog Vrij jong. Volledigheidshalve mogen we vermelden, dat de leerlingen ook hier de geheele schacht klaar maken, eventueel met inbegrip van 5. Cursus Stanzerij (boven de 17 jaar). Deze cursus is geheel nieuw en we ver trouwen, dat de deelname hieraan voldoen de zal zijn. De bedoeling is, om in dien cur sus de verschillende onde'rwerkdeelen te laten "uitstanzen, zooals zolen, contreforts, binnenzolen, achterlappen, etc. en dan dit ondertuig voor te bereiden, zooals schiften' schuren, etc., alsmede; het vervaardigen van de hakken. Hierdoor kunnen zij, die reeds op een of andere manier in de stanzerij werkzaam zijn, hun kennis van het geheel zeer sterk uitbreiden. 6. Cursus Zoolleder-calculatie. Alhoewel deze cursus het vorig jaar ook is uitgeschreven en) toen wegens gebrek aan deelname niet is doorgegaan, meenen we goed te doen dezen nogmaals uit te schrijven, omreden we niet kunnen aannemen dat een dergelijk actueel onderwerp niet in staat zou zijn voldoende belangstelling te wekken. In dezen cursus wordt behandeld de zool- lederkennis, de uitgifte van het leder, de controle van het gestanzte materiaal en de calculatie van het materiaal naar verschil lende methoden. Het zal aan een ieder zonder meer dui delijk zijn, dat wil men met vrucht dezen cursus volgen, men goed op de hoogte moet zijn met de rekenkunde, omdat in het andere geval het bezoeken geen nut heeft, daar rekenles natuurlijk niet gege ven kan worden. 7. Cursus Handzwikkerij (onder de 17 jaar). Zooals de meesten bekend zal zijn, worden in dezen cursus de schoenen van handgezwikt en verder klaar gemaakt tot en met het opzolen, om dan vervolgens geheel machinaal te worden afgewerkt, behalve het hakkenzetten, dat eveneens van hand geschiedt. De cursus, welke is voor leerlingen onder de 17 jaar, is bedoeld als een voorbereiding voor de cursussen onder 8 en 9 aangegeven. 8. Cursus Mach. Zwikkerij en McKay af deeling (boven de 17 jaar)., Ook deze cursus is tot op zekere hoogte nieuw, aangezien machinaal overhalen, zwikken, aankloppen voor de avondcur sussen nog nooit is toegepast. Tot nu toe werd alles met de hand gezwikt en dan al leen machinaal afgewerkt. Uit organisa torische overwegingen is de McKay af dee ling verbonden aan de zwikkerij, zoodat de leerlingen in dezen cursus de schoenen klaarmaken tot en met het houtenpennen, doornaaien of aflappen. Hierbij zullen 3 fabricage-systemen wor den toegepast, n.l. houtgepend, McKay en McKay Welt, waarvan echter door den be trokken leeraar naar behoefte kan worden afgeweken. 9. Onderwerk en Uitpoetserij af- deeling (boven de 17 jaar). Deze cursus, die vroeger annex was met de handzwikkerij, is geheel zelfstandig ge worden, zoodat we min of meer gespeciali seerd hebben. In deze afdeelingen worden de schoenen uit den vorigen cursus overgeno men, waaraan dan alle verdere bewerkingen tot en met het uitpoetsen moeten worden verricht, we noemen o.a. glatten, kanten- sch'r ooieh, hakkenzetten, hakkenschuren' etc. Zooals U uit dit overzicht moge blijken, wqrdt in de vakschool de grootst mogelijke volledigheid en veelzijdigheid betracht. We hopen, dat velen hierin een aanspo ring zullen vinden van de lessen gebruik te maken. De inschrijving is bepaald op Dinsdag 24 en Woensdag: 25 Septem ber, des avonds van 7V281/2 uur, aan de Rijksvakschool Mr. van Coothstraat te Waalwijk. De Directeur der Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmake,rs te Waalwijk, s Van der Waerden. A Zuinig met ft huishoudgeld GEMENGD NIEUWS. Ritmeester Colenbrander ernstig gewond. Woensdagmiddag is bij het concours hippique te Zelhem een ernstig onge val gebeurd. In een der concours- rummers stortte bij den zoogenaam- den Ierschen Wal ritmeester A. T. Colenbrander uit Qinneken van zijn paard De ongelukkige kreeg bij den val nog een trap van zijn paard op de borst. Dr. van de Poest Clement uit Zelhem verleende de eerste hulp en constateerde beschadiging van het ruggemerg in de lendenstreek, waar door het onderlichaam en de beenen van den getroffene verlamd zijn Rit meester Colenbrander is onder leiding van luitenant Cnopius terstond naar het Diaconessen—ziekenhuis te Arn hem overgebracht Nader wordt gemeld Ritmeester Colenbrander nam met „Mavcotie" deel aan het behendig heids- springconcours voor officieren en heerrijders. Hij had hel parcours ongeveer voor de tweede maal afge legd, toen hij bij den Ierschen Wal den sprong verkeerd nam en in te schuinen stand op den wal terecht kwam Bij dien sprong brak toen het singel, Ritmeester Colenbrander gleed daardoor van de hindernis, waarbij „Mascotte" boven op hem terecht kwam, met het bekende orgelukkige gevolg. Ritmeester Colenbrander schreef het ongeval zelf toe aan de te smalle hindernissen, Vooraf had hij er zich reeds over uilgelaten, dat hij tegen deze hindernis (twee slooien van twee meter breedte met een wal er tusscher) opzag, daar het paard daar aan niet gewend was, In het Diaconessenziekenhuis te Arnhem wordt een diepgaand onder zoek naar den toestand van den ge wonde verricht door de doktoren Emous en Charbon. De patiënt lijdt veel pijn. Naar wij gisteravond vernamen is in den toestand van ritmeester Colenbran der, die zooals men weet bij een val op het concours-hippique te Zelhem ernstig werd gewond, weinig veran dering ingetreden. Bij het nader inge stelde onderzoek is een wervelfractuur heconstateerd, waarvan de verlamming der beenen een gevolg zou zijn Men kon nog niet zeggen in hoeverre er kans op herstel bestaat, doch heden zal een Röntgen foto wordentgenomen, waarna men zich hieromtrent wellicht met meer zekerheid kan uitlaten. Bovendien is vastgesteld, dat ritm. Colenbrandfef in zijn nootloitigen val een paar rihiben heeft gebroken. Gisterenmiddag te kwart over vier is de 45 jarige klinker P Kooij- man; wonende Bajonestraat 24 te Rotterdam, *bij zijn werkzaamheden op het terrein van de Scheepsbouw-Mij. „Nieuwe Waterweg" te Schiedam van een 5 meter hooge stelling gevallen. De man kwam met het hoofd op een hardsteenerlfevlcer terecht, tengevolge waarvan hij na eenige minuten is overleden K. was gehuwd maar had geen kinderen. Dinsdagavond is een l'JjHarig kind van den heer G O. te U Jenht ut, toen het op de spoorbaan nabij de ouderlijke woning aan het spelen was, door een trein aangereden. Het kind heelt zeer ernstige verwondingen aan het hoofd gekregen De toestand is levensgevaarlijk. Te Schuddebeurs onder Noord- gouwe kwam een motorrijder in aan - rij cling met een auto, met het gevolg dat de rijder, een bewoner uit Drei- schor, met gebroken been naar het ziekenhuis in eerstgenoemde gemeente moest vervoerd worden. Gistermorgen zag een rechercheur in de Lange Torenstraat R'dam, een man loopen, die een actentasch onder den arm droeg, welke tasch bijzonder zwaar leek te ztjn. Hij hield den man aan en toen bleek de tasch té zijn gevuld met allerhande zilveren voor werpen. De aangehoudene bleek de Rus I. M. te zijn De rechercheur nam hem mee naar een politiebureau en weldra bleek, dat de ziiveren voor werpen, welke bij een inbraak, eenigen tijd geleden in een villa te Amersfoort gepleegd, zijn gestolen Er werd een huiszoeking gedaan in het Duitsche logement, waarin de Rus verblijf hieid en toen werden behalve enkele gouden sieraden, die ook te Amersfoort waren gestolen, nog vele postzegels van Fransche, Belgische en Engelsche waarden gevonden. Een verder onder zoek wees uit, dat men hier te doen had met een man, die in Italië, Frank rijk, België en Engeland inbraken heeft gepleegd. Hij is opgesloten. BEZOEKT DE GROOTE PREMIE- MARKT a.s. DONDERDAG TE WAALWIJK. Zie bericht in dit nummer. Op den Deventerstraatweg nabij Teuge is de heer H. Lankwarden uit Apeldoorn, leerling op de Landbouw- j school te Deventer, op een motorfiets in snelle vaart tegen de autobus ge botst, welke van Apeldoorn op De venter rijdt. Met ernstige verwondingen is hij naar het Ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd, waar hij later is overleden. Twee meisjes door 'n auto overreden. Gisteravond tusschen negen uur en half tien wandelden op den Ooster- houtschen weg te Breda ter hoogte van het missiehuis vier meisjes aan de zijde der tramlijn. Er kwamen 2 auto's aan, waarvan er een werd be stuurd door H. Deze auto heeft twee meisjes overreden, die in bewuste- loozen toestand en gewond bleven lig gen. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Het éene meisje, de 21- jarige mej. Snoek uit Teteringen, is tijdens het transport naar Breda over leden, het andere, de 20-jarige mej. Schellens, is in het Ignatius-zieken- huis opgenomen. Haar toestand is be vredigend. Over de chuldvraag en de wijze waarop een en ander is gebeurd tast men nog in het duiste. Door de tram overreden en gedood. Vanmorgen elf uur reed op het Statenbolwerk te Haarlem de 23-ja- rige mej. J. W. de Lugt, wonende in de Damaststraat, per fiets in groote vaart langs het pad door den tuin van het gebouw van den Raad van Arbeid. Een voorbij gangster waar schuwde haar nog dat zij niet zoo hard moest rijden. Van de zijde van de straat naderde op dat oogenblik de tram naar Bloemendaal. Het meisje werd door de tram gegrepen en ge dood. Het stoffelijk overschot is per ziekenauto naar het St. Elizabeth- gasthuis overgebracht. AGENDA'S. WAALWIJK. Zaterdag 4—5'/2 uur. Gymnastiek voor de aspiranten B G.V. Van 5'/2— 7'/2 uur voor de leden BG.V. Zaterdag 3'/2 uur. Verplichte oefe ning voor de leden der korfbalclub WEK Zaterdag 9 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak". Zondag 12 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak" Musis Sacrum. Zondag 12 uur. Repetitie Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst". worden enkele gezinnen gezocht, waar voor schoolgaande kinderen gelegenheid bestaat om op vier dagen der week tusschen school tijd hun boterham te gebruiken. Opgave met condities te rich ten onder no. der adv. aan den uilgever v. d. blad. 43274 gevraagd. L. VAN ADELBERG, Waalwijk. bif 43259 GEBRs, VAN DER WAALS CapelSe (N.-Br.) Fa. JOHAN VAN HAREN Hoogeind, Waalwijk. Notaris Middelkoop te Capelle, bericht, d3t de Landbouwers woning met tuin. erf, boomgaard en hooiland, gelegen aan den Winterdijk te Capelle, eigendom van den heer A. DE JONG Pzn. cs. is ingezet op slechts Toeslag Maandag 23 September a.s. des avonds 6 uur ten herberge van H. MES te Capelie. 43279 TAILLEUR - WAALWIJK. houden wij grooten voorraad in: OVERHEMDEN met 1 en 2 boorden, in de nieuwste kleuren en dessins. Groote sorteering ZELFB1NDERS EN POCHETTES De allernieuwste modellen BOORDEN. Vraagt ook onze bekende PYRAMID ZAKDOEKEN. Onze verscheidenheid in KOUSEN EN SOKKEN is zeer groot. Van de goedkoopste tot de duurste kwaliteiten. Zeer mooie sorteering DOOSJES ZAKDOEKEN. Prachfcoliectie DAMES EN HEEREN HANDSCHOENEN in Suède, Wildieder, Nappa en Tricot. ENORME SORTEERING WOL in alle kleuren en kwaliteiten BBIIIBB9IHIIIHIBIIIIIHHH B om U te voorzien van EXPOSITIE van de nieuwste 43275 Iets fijns. Iets chlqs. tets aparts. Men behoeft niet naar elders te gaan om iets te hebben wat de mode U brengt. KOOPT iN WAALWIJK. en daarom steeds Bax' artikelen koopen. Bax' artikelen zijn*, billijk, maar niet ten koste van de kwaliteit. Ze worden in doelmatige en hygiënische verpakking geleverd, zoo<hat de artikelen steeds versch zijn. Ta/ van artikelen bevatten Wonder-spa.arbons, rechtgevend op fraaie en nu ttige dingen. Vraag steeds Bax' bfoveobeste artikelen. ARTIKELEN, M I Er is geen deugdelijker middel B voor hetverkrijgen en behouden B van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan (elke plEK/: BONT-MABTEeS

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 7