EMïïfiülil H. de Bont-v. Huiten No. 75. Zaterdag 21 Sept. '29. 52e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 20 Sept. 1929. Verbetering van aangiften voor de wegenbelasting Oe aandacht van houders van mo torrijtuigen, wier auto's etc. bij ambte lijke weging een hooger gewicht bleken te hebben dan voor de wegen belasting was aangegeven wordt nog maals gevestigd op hun verplichting tot het spoedig doen van verbeterde aangifte bij den Ontvanger, onder bij betaling van de te weinig betaalde belasting. Wordt aan deze verplichting niet spoedig na de weging of spoedig na ontvangst van een uitnoodiging tot bijbetaling van wegenbelasting voldaan, dan zal door de ambtenaren beiast met de opsporing van overtredingen der Wegenbelasting—wet bekeuring worden ingesteld tegen de houders van motorrijtuigen, die het gewicht te iaag hadden aangegeven. Politiediploma. Bij het op Donderdag 19 Sept te 's Hertogenbosch gehouden examen van den Ned. R K Politiebond „St Michaël" werd het politiediploma be haald door den heer H. J. M v. Ber- kel, agent van poiitie te Waalwijk. Benoeming. Met inga ïg van 7 Oct. a.s. is de heer M. Schambergen, vroeger agtnt der V.O.V. alhier en thans te Tilburg, benoemd tot inspecteur der V.O.V. bij den Raad van Arbeid te Maastricht Statenkieskring Heusden. De Statenkieskring Heusden ver gaderde Woensdagnamiddag in hotel Verwiel alhier. De aftredende afgevaardigden voor den Rijkskieskring den Bosch, de heeren van Mook en v. d. Geld wer den herbenoemd, evenals de plaats vervangers, de heeren Math v. Loon en J. v. Wagenberg. Vervolgens werd de finantieele toe stand besproken. Van de t 500 welke de kring Heusden voor de Kiesver- eenigingen beschikbaar had gesteld om op den dag der Tweede Kamer verkiezing ouden van dagen en ge- brekklgen te vervoeren, is f 400 uit gegeven. De rekeningen van de verschillende vereenigingen werden in orde bevonden. Bij de bespreking van den toestand in de Kiesvereenigmgen bleek, dat in kleine, geheel R.K. plaatsen, van een opgewekt politiek leven niets te be speuren is. Men ziet ook geen kans om het hooger op te voeren. Opmeikeltjk is de achteruitgang van het aantal leden te Drunen 'i Bestuur van den Statenkrieskring zal dit onder de aandacht brengen van het bestuur der betrokken vereeniging. Uitbreidingen. De N.V. Lederfabriek P. v. Loon Gzn. alhier, fabrikante van 't gerenommeerde reparatteleder merk L zal hare fabriek belangrijk uitbreiden. De uitbreiding zal bestaan in het bouwen van een nieuwe machinekamer, waarin een stoommachine van 150 P.K. geplaatst wordt. Voorts het vergrooten der ruimte voor het opstellen van looivaten en het bouwen eener drogerij en magazijn, tesaam een vloeroppervlakte van circa 1000 M2. Architect is de heer Frans Hovers te Tilburg. De firma J. Blok—van Heijstzal aan hare schoenfabriek een belangrijke uitbreiding geven. Door de N.V. Hollandsche Stoel en Meubel—Industrie Waalwijk—Oir- schot is het groote pakhuis van „Noord Braband" aan de haven gehuurd, om daarin speciaal de stoffeerderij harer fabriek te vestigen en de rest als opslagplaats te gebruiken. Denkt er om Dat men zich Zaterdagmiddag 3 uur gratis kan laten inenten in de O. L. School (ingang Dam). Dat men zich Woensdag en Donderdag avond van 7'/» S'/a uur moet aangeven voor de Avondcursussen der Rijksvakschool. Dat men zich dagelijks ter Secretarie kan opgeven voor de Teekenschooi en aan 't bureau van dit blad voor de Muziekschool. Gegund. Aan de fa. Wed. C. Verhulst Zn. alhier is opgedragen het leggen van een centrale verwarming in de Waalwijk- sche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Liedertafel „Oefening en Vermaak'. De Hedertafel Oefening en Vermaak zal Zondag 29 September a.s., leden, donateurs enz. een groot bal aanbieden. Waalwijksche Muziekschool. Wij vestigen gaarne de aandacht op de in dit nummer voorkomende adver tentie, waarbij leerlingen worden ooae- roepen voor den nieuwen cursus 1929- 1930 der Waalwijksche Muziekschool, die 7 October aanvangt. Zooals men ziet wordt er een cursus gegeven voor begirinenden en een voor gevorderden, terwijl men voor het instrumentale gedeelte een afzonder lijken cursus volgen kan. Wij wekken de jongelui, muziek liefhebbers en beoefenaren der toon komst in Waalwijk met aandrang op zich voor dezen cursus op te geven. Zij zelf zullen er groot genoegen van beleven in huis, maar niet minder in de gezelschappen, waarvan zij lid zijn of zullen worden. De eerste beginselen der muziek leer zijn voor eenieder van het aller grootste belang, maar zeker voor de genen die later deel uit willen maken van welke muziekvereniging vocale of instrumentale ook. Men vindt hier wat men verlangen kan. prima leer krachten, een volijverig bestuur, een laag lesgeld, wat wil men nog meer. Om al deze redenen vertrouwen wij dat zich zoowel uit Waalwijk als daar buiten nog veel meer leerlingen zullen opgeven dan het vorig jaar; niet het minst ook voor den instrumentalen cursus, waarvoor gepasseerden cursus v.m. Baardwijk alleen de leerlingen leverde. Het oude Waalwijk zal dit jaar hopelijk niet zulk pover figuur maken in deze afdeeling. Waar men zich kan opgeven en nadere bijzonderheden vindt men in bedoelde advertentie. „De Klokken van Corneville". In aansluiting op ons vorig bericht kunnen wij nog mededeelen, dat het bestuur van TAVENU voor de opvoe ring van de Opera—Comlque „De Klokken van Corneville" beslag heeft weten te leggen op een prima kracht uitdenvreemde.nl de heer G Weijnen uit Roozendaal. Deze zal de zware tenorrol uit dit werk vervullen. De overige hoofdrollen zullen wij nog nader bekend maken. Grootestraat WAALWIJK. Telefoon 109. HET ADRES voor de 43042 BETERE HEERENKLEEPING. Rijksvakschool te Waalwijk. Op de begrooting voor 't dienstjaar 1930 van het departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen is voor de Rijksschool voor leerlooiers en schoenmakers te Waalwijk uitge trokken f74.999 en wel f47 514 voor personeelsuitgaven en f27.485 voor materieele behoeften en overige uit gaven. Voor 1929 was f47.357 toegestaan, dus f 642 minder. Lederveiling te Tilburg. De lederveiling op 24 dezer wordt gehouden in de bovenzaal van de „Looiersbeurs" bij den heer A J. Rem mers, Café-restaurant. Heuvel 28, Te lef 567, 's namiddags half 3. De te veilen goederen zijn te be zichtigen van 9 12 uur en van 2—5 uur den vorigen en van 9 12 uur op den veilingsdag zelf in 't NV. Veem- bedrijf v h. Wed. A. Verhoeven Zo nen, Vincentiusstraat. Tilburg. Inlevering Rijksgoederen. De inlevering van de rijksgoederen door de dienstplichtigen die op 1 Oc tober a.s. naar de aanvullingsreserve overgaan, heeft plaats o. m. als volgt Op 5 October te Drunen voor de gemeenten Drunen, Wijk c.a Eethen, Heusden, Hedikhuizen, Veen, Oudheus- den, Nieuwkuijk en Herpt. Op 8 October te Woudrichem voor de gemeentenWoudrichem, Werken dam, Dussen, Andel c a Giesen, Rijs wijk, Almkerk en de Werken c a. Op 11 October te Waspik voor de gemeenten Waspik, Loon op Zand, Waalwijk, Sprang Capelle, Geertruiden- berg en Raamsdonk. Onderzoek verlofgangers. Het onderzoek van verlofgangers der lichtingen 1917 en 1920, als bedoeld in art. 75, 6e en 7e lid der Dienst plichtwet, voor het District 's Herto genbosch, zal o.m. plaats vinden als volgt Te Woudrichem op 4 November voor de verlofgangers uit de gemeen ten Woudrichem, de Werken c a„ Werkendam, Almkerk en Veen. Te Tilburg op 6 November voorde gemeenten: Tilburg, Loon op Zand, Diessen en Goirle Te Waspik op 20 November voor de gemeenten Raamsdonk, Waalwijk, Oudheusden, Sprang-Capelle en Dus sen. Noord-Brab. Mij. van Landbouw. Tegelijk mei de groote Land-enTuin- bouwtentoonstelling hield de Noord-Br. Mij. van Landbouw haar aigemeene jaarvergadering te Woudrichem. De heer Sneep, Dinteloord, leidde de vergadering en gaf in zijn belang rijk jaaroverzicht een interessante be schouwing over de cultuur historische groei en ontwikkeling van het land van Altena. Wat de bedrijfsresultaten van de 87 in West Brabant gecontroleerde bedrij ven betreft, deelde hij mede, dat een winst werd gemaakt van f 69—f 96 per H.A. In het Land van Heusden en Al tena bedropg de gemiddelde winst slechts f 33.90 per H A. Vervolgens gaf de heer Ir. A. van Gogh een uiteenzetting over de vraag Is omzetting van landbouwbedrijf in tuinbouwondernemlng aan te bevelen. Spr. kwam tot deze conclusieDe landbouwbedrijven kunnen uiteraard niet worden gemist, maar daar waar ze in moeilijkheden dreigen te geraken, is het raadzaam om te overwegen op bescheiden schaal den aanbouw van tuinbouwproducten ter hand te nemen. Na afljop bezocht men de tentoon stelling. Merijntje Gijzen's Jeugd. Vrijdag 27 dezer gaat in Musis Sacrum" het overbekende stuk „Me- 'rijntje Gijzen's Jeugd". Wij behoeven daaromtrent niet veel te zeggen, daar het op zoo tal van plaatsen in het ge- heele land is opgevoerd en tal van bla den daarvan recensies hebben gege ven. Wij geven et hier een paar, die wij met talrijke, ook uit Tilburg, Den Bosch, Breda en Helmond zouden kun nen aanvullen. De Tijd schrijft: Nap. de la Mar toonde zich hier als de Kruik een groot kunstenaar, ook voor het groote tooneel en Cisca Kre- mer verrastte in haar ongekunstelde jeugd met de teere beelding van Me rijntje. de. schepping van A. M. de Jong. De Opt. Haarl. Courant schrijft: Voor Nap. de la Mar is deze voor stelling in alle opzichten een glorie geworden. Een wonder was de kleine 14-jarige Cisca Kremer, in de waar lijk verpletterende rol van Merijntje. De N. Rott. Crt. schrijft: Vooral de creatie van Merijntje heeft het publiek in groote geestdrift gebracht. Aan het slot werd voor Nap de la Mar en Cisca Kremer een schat van bloemen ten tooneele gebracht. De geestdrift ontbrandde opnieuw na een korte toespraak van Nap de la Mar, waarin hij de ten tooneele ver schenen auteur dank bracht uit naam van het Nederlandsche publiek. Ook hier zal dit belangwekkend stuk zeer zeker groote belangstelling trekken. Mishandeling. In ons vorig nummer hebben wij een bericht opgenomen betreffende eene mishandeling van 'n weesjongen. Op verzoek van de betrokkene, deelen wij thans de oorzaak mede van de tuchtiging, die als mishande ling wat te sterk was uitgedrukt, Het jongmensch van een buurpraatje wat laat zijnde, moest gauw den oven aansteken en gebruikte tegen elk streng verbod in, daarvoor petroleum, waarvan hij een kwantum op den vloer morstie dat tusschen warm hout en krieken rakend een geweldigen rook in de bakkerij verspreidde. Toen de betrokkene in de werk plaats kwam en een rook en walm haar tegen kwam, was zij begrijpe lijkerwijze zeer ontdaan en heeft in haar schrik den jongen een tuchtiging toegediend, die mogelijk harder is uitgevallen, dan bedoeld was. Zoo is, naar zij ons mededeelt, de juiste toedracht, waarvan 't jong mensch direct aangifte deed bij de politie. Biljart. De biljartclub „Amusement" geves tigd in café Smolders, speelde Dins dag j*.l een vriendschappelijken wed strijd tegen Ha Ka Be van café Win- gels met den volgenden uitslag Amusement. Ha Ka Be. Reus 64 de Ruijter 100 v. Raak 100 Leijten 64 v, d. Ven 100 v. Boxtel 76 v. d. Linden 100 Willemse 94 Verhagen 87 v. As 100 Trots 89 v. d. Grindt 100 540 534 Land- en Tuinbouwtentoonstelling te Woudrichem. Dinsdag werd de Land- en Tuin bouwtentoonstelling te Woudrichem door den burgemeester dier gemeente, den Edelachtb, heer Jac. v. d. Lely, met een rede geopend. Vervolgens spraken nog de Rijkstuinbouwconsulent de heer van Gogh namens den beschermheer den heer J. van Hérwijnen, notaris te 's Gravenhage, de heer Nooduin de Rijkslandbouwconsulent in Noordbra- banide heer A. D. van der Schans, lid van Provinciale Staten van Noord brabant en namens de Land- enTuin- bouwver. „Land van Altena" te Wou drichem de heer F. C. Huijser, land bouwonderwijzer aldaar. Om 5 uur werd de tentoonstelling geopend voor het publiek. Het geheel maakt een zeer goeden indruk en doet den organisators alle eer aan. Het terrein ziet er keurig uit en de hallen doen het bijzonder goed. Ook aan de handelsstands is alle zorg besteed. Bijzondere belangstelling genoot de mooie stand van de bekende fa. Bax uit Woudrichem, die daarbij een aardige reclame uitgaf. De jury had voor de verschillende afdeelingen een moeilijke taak, daar er veel goeds op verschillend terrein was ingezonden. Het bezoek was alle drie de dagen zeer druk en ook het muziek—concours heeft veel belangstelling getrokken. J DRUNEN. Onder leiding van de Eerw. Heer Kapelaan Willems trokken de pelgrims per tram naar Vlijmen om verder gezameiijk te voet de bedevaart naar Bokhoven te houden. Bij aan komst werd een H. Mis bijgewoond, waarna de processie plaats en een predicatie werd gehouden. Na den middag werd nog een plechtig Lof bijgewoond, waarna onder het zingen van liederen de terugreis werd aan vaard. jj ELSHOUT. Bij vele inwoners werden alhier de veel gevreesde mazelen ge constateerd, vooral bij de kinderen Talrijke kinderen blijven reeds uit de school. NIEUWKUIK. Medio November a.s. viert Mgr. Jansen zijn 25-jarig kloosterfeest als Cisterciënser. Reeds heeft zich een Commissie gevormd, om bij de viering van dit feest den jubelaris een studiebeurs aan te bieden tot opleiding van voorbeeldige jongelieden tot bet piesterschap. In zijn jongste vergadering besloot de missienaaikring alhier eene ten toonstelling te houden op 12 en 13 October a.s.; gedurende deze tentoon stelling zal door de vereeniging eene uitvoering worden gegeven. 's HERTOGENBOSCH. In verband met de bebouwingsplannen die er bestaan ten opzichte van de oude buurt de Mortel, besloot de gemeente raad over te gaan tot aankoop van een complex gebouwen, remises en open terreinen aan de Keizerstraat voor f29.000. Nadat reeds in een vorige vergade ring besloten was tot aankoop van een aantal panden van het rijk aan het St. Jacobskerkhof, om daar ter plaatse, waar zich hei Centraal Museum van het Prov. Genootschap van kunsten en wetenschappen bevindt, een aanpassend aesthetisch geheel en een verkeersverbetering tot stand te brengen, met gelegenheid tevens voor volkswoningbouw, werd thans be sloten tot aankoop van deze perceeien ter plaatse voor de som van f 10 000 Door de aan de Zusters van Ltefde te Tilburg in verband met den bouw van scholen aan de Hinthamerstraat verleende vergunning om een aan den z g. Dooden Stroom aangrenzend ge deelte der Binnen Dieze te dichten en te vervangen door een riool, wordt een begin gemaakt met de dichting van de Binnen-Dieze, waardoor B. en W. een algemeen gezondheidsbelang der stad achten gediend. Het voormalig gebouw der Kon. School aan de St. Jorisstraat werd voor drie jaren tegen f 1000 per jaar verhuurd aan de in oprichting zijnde N.V. Nederl. Sigarenfabrieken voorh. Goulmy en Baar. De rekening der gemeente over I9z8 die een batig slot van f 228 091 voor den gewonen dienst aanwijst, waarvan f 20 000 op den dienst 1929 wordt gebracht en de rest op den dienst 1930, terwijl het nadeelig slot van den kapitaaldiensi groot f 170.533 op den dienst 1929 wordt verantwoord en de bedrijis rekeningen voor dat jaar, die een grootere winst van ruim f 83.000 dan de raming aanwijzen, weiden ver wezen naar de copimissie tot onder zoek der rekeningen. SPRANG-CAPELLE (Van. Sprang). A.s. Zondag des voormiddags half tien en des namiddags half zes hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden D8. Thielen van Maasland. In de N-d. Herv. Kerk hoopt a.s. Zondag des namiddags twee uur op ie treden Ds. Ewoldt van Raamsdonk. Tot Voorzitter van de Afd. Sprang van den Christel. Fabrieksarbeiders- bond is in de vacature C. Klootwijk gekozen de heer J. C. de Roon. CAPELLE. Door bijzondere omstan digheden is het concert, dat ons Muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" a s. Zaterdagavond op het plein voor het voormalig raadhuis zou geven, uitgesteld tot Zaterdag 28 dezer. A.s. Zondag des nam. 6 uur zal in de Ned. Herv. Kerk alhier optreden üs. A. v. Willigen, terwijl Zijn Eerw. in Waspik om half drie een preek beurt zai vervullen. Het pakhuis van de Landbouw- vereeniging Sprang Capelle e. o. dat gevestigd is bij den heer v. d. Have, zal in het vervolg opengesteld zijn des Woensdagsmiddags vanaf 2 uur. A.s. Zondag des nam. 2 uur zal in de Ned Herv. Kerk a. d. Loonschen dijk optreden Ds. Mühlnikkel uit Waalwijk. RAAMSDONK. Met het uitdiepen van de Meikhaven is men klaar ge komen. We kunnen zeggen, dat wer kelijk een mooie verbetering is tot stand gekomen. Groote schepen kun nen nu de haven weer gemakkelijk in en uit. De aardappeloogst, die, dankzij het uitstekende weer erg vlot van sta pel loopt, kan gunstig genoemd worden, Wanneer het weer nog eenigen tijd zoo blijft, zal deze oogst heel vroeg aan den kant zijn. Veie landbouwers zien echter verlangend naar regen uit, daar op de hooge gronden het vee niet meer te drinken heeft. In deze streken valt de fruitoogst niet tegen, vooral appelen zijn er veel. De prezen zijn niet hoog. Tot concierge aan het Gemeente huis is aangesteld de heer W. Waas. De kinderen van de hoogste klas der R.K. Meisjesschool maakten Don derdag een uitstapje naar den speel tuin te Teteringen. In verband met de verplichte aansluiting op de drinkwaterleiding vóór 1 Januari a.s. is men in deze gemeente druk bezig nieuwe aanslui tingen aan te leggen. RAAMSDONKSVEER. Wegens va cature zal Ds. Ewoldt Zondagnamid dag optreden in de Herv. Kerk te Sprang. Zondagmorgen preekdienst door Ds. Ewoldt en des namiddags 2 uur leesdienst, beide malen in de Veer- sche Kerk. 22 Sept. hoopt Ds. de Vries om half 10 en om 6 uur op te treden in de Ger. Kerk alhier. De melkprijs werd alhier ge bracht op 14 cent per liter, de boter op 1.25 per pond. - Naar wij vernamen ontving de Gemeente-Ontvanger een bedrag van 526.50 voor te weinig betaalde be lasting. Aan den heer Heere, bakker op 't Dorp, werd de levering van brood voor het Burgerlijk Armbestuur op gedragen. GEERTRU1DENBERG. De vorige week was het 40 jaar geleden, dat de heer Joh. Jonker in dienst trad bij de Reedertj Arie Smit S. S. Thor. GEERTRUIDENBERG. Evangelisa tielokaal „Immanuel" Wal. Zondag 22 Sept. 's avonds 5 30 uur Ds. Rijs van Hooge Zwaluwe. MADE. Schipper F. van Groezen raakte met zijn hand bekneld tus schen schip en roeiboot, waardoor 't voorste gedeelte van den duim geheel gespleten werd. Geneeskundige hulp werd door Dr. Klijn verleend. Door een onbekend gebleven wielrijder werd het 9-jarig zoontje van F. v. G. overreden en bekwam hierbij een diepe hoofdwonde, welke door Dr. Klijn gehecht moest worden. De fietser bekommerde zich niet om het geval en reed door. Een dergelijke laffe daad moest niet ongestraft blij ven. De kermis belooft dit jaar we derom reusachtig te worden. Behalve de stoomcaroussel komen de nieuw ste attracties, die ternauwernood op de groote kermissen zijn geweest. En eiken dag komen er nog aanvragen om een plaatsje. Made verwacht dan ook met de kermisdagen heel veel be zoekers. Ook voor dansgelegenheden is goed gezorgd. In hotel de Korenbeprs en Hof van Holland en op nog meer an dere plaatsen komen prachtige strijk jes en hoorümuziek. Ook zijn in meer dere herbergen nu reeds de groots or gels gearriveerd. Aigemeene vergadering van de leden der R.K. Kiesvereeniging te Made, op Zondag 22 September 1929, direct na de Hoogmis in het Patro naatsgebouw te Made. Agenda 1. Opening. 2. Mededeelingen. 3. Candidaatstelling voor het lid maatschap van den Partijraad der R.K. Staatspartij. 4. Sluiting. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 21 Sept. '29. De Weled. Gestr. Heer Mr. G. Bleeker te Nederhemert is benoemd tot plaatsvervangend Griffier bij het kantongerecht alhier. Onze stadgenoot de heer van Eewijk, waarn. hoofd der Openb. School fe Wolfshoek (Drunen) is met alg. slemmen door den Raad benoemd tot hoofd dier school. Stierenkeuring. Op de najaarsstierenkeuring den löen September alhier gehouden, werden 29 stieren voorgebracht. Bij deze keuring kwam opnieuw duidelijk aan het licht, dat de Provin ciale Regelingscommissie haar oude werkwijze heeft verlaten en niet meer uitsluitend volgens het exterieur laat keuren. Dieren met goede melklijsten van moeders en grootmoeders hebben een flinken voorsprong en zoo vormen deze verplichte stierenkeuringen een steun aan het werk der Fokvereeni- gingen. Voorheen, toen door de Com missie nog alleen met de uitwendige eigenschappen der dieren werd reke ning gehouden, was deze als het ware een bespotting voor degenen die naar veeverbetering streefden en de ach terlijke veehouders, die niet of zeer weinig vragen naar het productiever mogen van de familie, waaruit de door hen gebruikte fokstier stamt, werden hierdoor schijnbaar in het ge lijk gesteld. Zij, die moeiten en kosten ervoor over hadden, om zich bij een Fokver- eeniging aan te sluiten, kunnen thans met bevrediging op den uitslag der Provinciale Keuringen zien: Van de 13 alhier goedgekeurde die ren, behoorden toch niet minder dan 9 toe aan en werden gefokt door le den eener Fokvereeniging, n.l. 3 aan leden van die te Elshout en 6 aan le den van die te Eethen. Al deze stier tjes zijn tevens volbloed afstamme lingen N.R.S. De eigenaars der 9 zijn: A. Mus- kens te Elshout, M. Muskens te Els- hout, Gebr. Buis te Elshout, J. C. Wink te Wijk (2 stuks) en Gebr. Oer- lemans-van der Schans te Drongelen (4 stuks). Verder werden nog goedgekeurd 'n roodbonte van v. d. Brand te Vlijmen,

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 9