Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen* Vossen, Boom- en Sieenmariers uonol 7.50 lot 60.00. i FEUILLETON Magazijn „DE BIJENKORF' I DOOR, ERWIHG 8>TEBtS NUMMER 78. WOENSDAG 2 OCTOBER 1929. 52e JAARGANG. Dit blad «erachgnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 8 maanden 1.25. Franco per post door bet geheele rflk 1-40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ena. franco te «enden aan den Uitgever. UITGAVE; WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ1, ANTOON TIELEN. Telefoon No. ML Tel«*r.-Adres: ECHO. Frfla der Advertentl6n 20 cent per regel; minimum 1.50. B# contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentfën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 nar ln ons bezit Pin. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. WASPIK. De Raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagavond ten Raadhuize onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer Burgemeester Dekkers. Afwezig het lid Smits. De notulen geven na voorlezing aanleiding tot eenige bemerkingen. Brokx. Ik hoor, dat mijn voorstel niet is opgenomen. In de vorige ver- gadering heb ik voorgesteld, om Za terdags voor kermis muziek en dansen niet toe te laten. Voorzitter. De notulen geven alleen een kort resumé van wat er bespro ken, voorgesteld en besloten is. Dat is op verlangen van den Raad zelf. Ik voor mij zou ook liever zien dat de notulen wat uitvoeriger waren, dat is gemakkelijker als je later iets moet nagaan. Maar de Raad heeft het zelf zoo gewild. In de vorige vergadering zijn meerdere zaken besproken waar. van ook niets is genoteerd. Brokx. Maar 't gaat hier over een voorstel en in het reglement staat dat voorstellen wel worden genotuleerd. Voorzitter. Ik kan het mij niet her inneren of U er een voorstel van ge maakt hebt. Brokx. Vraagt U 't dan maar aan de andere raadsleden. Voorzitter. Ik weet wel dat erdoor U over gesproken is om Zaterdags avonds voor de kermis niet te laten dansen of de orgels te laten draaien. Maar dat is altijd al verboden geweest. Brokx. En ze doen 't toch maar. Voorzitter. Wanneer mij bij de laat ste kermis zoo iets ter oore was ge komen, dan had ik onmiddellijk last gegeven om het 3top te zetten. Wat 't dansen betreft, dat kan de Raad zelf beperken als hij dat noodig acht. Maar ik behoud het recht om in te grijpen, als er zich onregelmatig heden voordoen, v. d. Rijken. U begrijpt elkaar niet goed. We weten allemaal wel dat 't dansen en muziek maken op Zaterdag verboden is, maar als ik 'l wel heb, dan wil de heer Brokx hiervoor een strafbepaling hebben. Als men toch Zaterdags voor kermis laat dansen en muziek maken, dan wil hij, dat men van de verdere kermis wordt uitgesloten. U zegt, dat U er niets van heeft gehoord dat er Zaterdags muziek is gemaakt en gedanst, maar dat behoeft U ook niet te hooren. Er zijn andere menschen om daarop toezicht te hou den. En daaraan mankeerde wel iets. Voorzitter. Als men Zaterdags voor kermis laat dansen en muziek maken, dan moet daartegen procesverbaal wor den opgemaakt. Brokx, En dat gebeurde niet. Als ze stiekum laten dansen, dan zetten ze posten uit om voor de politie te waarschuwen. v. d. Rijken. Zoo erg is het niet! 't ls geen kaartspel. Als ze muziek maken kan de politie 't ver genoeg hooren. Voorzitter. Ik zal laten stemmen of we het voorstel van mijnheer Brokx nog In de notulen zullen opnemen. Met algemeene stemmen wordt be sloten, de notulen alsnog aan te vul len met het voorstel van het lid Brokx Mededeeling van procesverbaal van kasopname bij den Gemeente. In kas was en moest zijn f 4424.26'/s. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Bespreking advies inzake Gasvoor- ziening. Voorzitter. Ik heb den indruk ge kregen, dat de gemeenteraad in de vorige vergadering te vluchtig over dit punt is heengegaan. De gemeenten Made, Geertruidenberg, Raamsdonk en 's Gravenmoer zijn bereid om in de kosten van een advies bij te dragen. Wij hebben nu v/el electriciteit en waterleiding maar nog geen gas. Ik zie in gas wel voordeel voor verwar ming en kookgas. En als 't ons nu geen cent kost en 't werkelijk van nut is voor onze gemeente waarom zou den we het dan niet doen Er is ge zegd, dat een deskundig advies f 500 kost voor honorarium, plus eventueele reis- en verblijfkosten welke op f 200 worden geschat. De kosten van het advies worden door de verschillende gemeenten pondsgewijze gedragen. Voor onze gemeente zou het een kleine f 100 zijn. Nu zou de raad b.v. kunnen besluiten om een maximum uit te trekken van f 100. De Raad van Geertruidenberg heeft zulks ook ge daan. Ik heb ook nog eens bij andere collega's geïnformeerd en toen deed 't me onprettig aan, dat we hier zoo haastig een besluit hebben genomen. Gasvoorziening is toch ook voor onze gemeente een kardinaal punt. Daarom wii ik adviseeren om een besluit te nemen ln den geest als door de andere gemeenten is gedaan. NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 105. Intusschen was Chris er in ge slaagd, de dochter van Rawlins, Grace, van de anderen te scheiden. Het was een rustig en zelf-bewust meisje, maar reeds een echte dame van de wereld in al haar doen en la ten. Ze scheen overigens weinig bij zondere, uitgesproken neigingen of hoedanigheden er op na te houden, tenzij een innige liefde en vereering voor haar vader. Hij was, naar Chris uit haar spreken heel duidelijk kon opmerken, de wonderlijkste man voor haar op de wereld, de zachtste en de gene, die den grootsten eerbied had voor vrouwen in het algemeen en zijn teerbeminde Grace in het bijzonder. Hij was, volgens haar zeggen, ook buitensporig rijk en dat was voor haar maar goed ook, want anders had zij nooit zooveel kunnen reizen, en allerlei afwisseling kunnen genieten, welke zoo noodzakelijk was voor haar zenuwgestel en hare gezondheid. Hij had, zoo verklaarde zij met een dank baren glans in de oogen, reeds bijna zijn geheele leven en carrière voor haar welzijn opgeofferd, en nu was zij reeds bijna even gezond en sterk als andere meisjes. Chris luisterde naar haar met een gevoel van verbazing ze wist niet wat ze hoorde en had een dergelijke beschrijving van Rawlins, zeker niet uit den mond van zijn dochter ver wacht. Maar, zoo vroeg zij zich verbaasd en wijfeleml af, wanneer moest de heer Rawlins dan tijd vinden voor het in orde brengen van die schitterende „slagen" op finantiëel gebied, waar om hij bekend stond, minder gunstig bekend weliswaar, maar toch bekend en waarvan zij zeer krasse staaltjes had vernomen. „Wel, wat denkt ge van hen?" vroeg Lord Littimer, toen hij weer met Chris alleen was. „Ik veronder stel toch niet dat het mogelijk zou kunnen zijn, dat we ons beiden ver gist hebben?" „Ik vrees van niet", zei Chris, als deed het haar om dochter en vader spijt, dat zij niet tot een andere ge volgtrekking komen kon.,, Maar wat is het tenslotte toch een vreemd ge val Allervreemdst!" „Juist wat ik meen! Ik durf er mijn hoofd onder verwedden, dat die man van goeden huize is, en wat meer is, hij is niet meer Amerikaan dan gij of ik„ ofschoon hij evengoed als de secre taresse van mijnheer Lord Littimer er slag van heeft, zich tegenover opper vlakkige menschen als zoodanig voor te doen!" lachte hij gekscherend. „Het is zoo sterk, dat ik sommige oogen- blikken er toe kwam, te vergeten wie hij was, en hem voor een gelijkgeboor- tige te houden, iemand van onzen rang en stand. En tenslotte heb ik me zelfs laten verleiden hem te inviteeren ons zijn dochter te brengen voor een Wij brengen een groote collectie DE GROOTSTE SORTEERING BONTVELLEN. FRITS VAN DER VEN - Markt 25, Tel. 1315 's-BOSCH. autoritje in de omstreken en een lunch te Gapstone, dat ons doel zal zijn. Wat denkt ge van dat plan?'' „Schitterend!" riep Chris tevreden uit. „Niets zou beter kunnen slagen dan zulk een plan. Gapstone is juist een plaatsje, ver genoeg weg gelegen om er eenige uren over te doen. En wanneer u dan al uw best doet om juffrouw Rawlins aangenaam bezig te houden, en door uw beminnelijk optreden aan ons te binden, zal ik haar vader voor mijn rekening ne men." Lord Littimer kon zijn lachen niet bedwingen. De voortdurende manier waarop Chris bij eiken nieuwen gang van zaken gebruik wist te maken van de omstandigheden, boezemde hem ontzag in. „Vanavond", ging Chris voort, „heb ik een klein plan overdacht, waarvan ik wel hoop dat 't uitstekend slagen zal. Ik verwachtte, dat ik in den be ginne de zaak wel stevig aan zou moe ten vatten, doch ik ben nu tot de con clusie gekomen, dat ik mijnheer Raw lins door zijn dochter zal vangen. Morgenavond zal ik alles weten wat ik wensch te weten, en misschien nog een heele boel meer". Littimer lachte voortdurend om haaf zelfverzekerdheid. „Ik hoop van harte, dat spreekt vanzelf, dat ge slagen zult!" sprak hij tenslotte. „Maar ge zult me wel niet kwalijk nemen als ik je al te groote vertrouwen en de resultaten van je onderzoek nog even in twijfel durf trekken. Ge moet niet vergeten, dat ge een der handigste oplichters van Europa onder het mes hebt. En nu weet ik wel, dat je, door te zinspelen Brokx Nu hoor ik, dat ons besluit te spoedig is geweest omdat U ons in de vorige vergadering een verkeerden indruk van deze zaak hebt gegeven, Voorzitter. Ik was er toen ook nog niet geheel juist mee op de hoogte. Langerwerf. Zou het gas voor licht niet te duur zijn Voorzitter. Dat weet ik niet. De kwestie is, of we wel lichtgas kunnen bekomen, omdat we hier concessie hebben gegeven aan de PNEM. Maar als we voor verwarming en koken gas kunnen krijgen, is dat ook een alge meen belang, v. d. Rijken. Ik blijf bij mijn vorige meening, dat het hier een kwestie is van vraag en aanbod. Laat Oosterhout zelf met flinke voorstellen komen en zeggen voor welken prijs dat men ons gas kan leveren. U sprak daar juist van stookgas, maar er zuilen slechts enkele menschen zijn, die daarvan gebruik kunnen maken omdat 't veel te duur is. Voorzitter. Wanneer Oosterhout ons een advies geeft, dan zal dat vrij een zijdig zijn en het is van belang om de zaak van alle zijden door een des kundig buitenstaander te laten beoor- deelen. Brokx. Dan is f 100 niet te veel. In stemming gebracht wordt het voorstel van den voorzitter verworpen met 8—2. Voor stemden de leden Brokx en Schaapsmeerders. Verkoop boomen Stationsweg. Voorzitter. Van 't Staatsboschbeheer en te rekenen op zijn liefde voor zijn dochter veel gedaan zult krijgen, maar toch, Chris, zou ik je ernstig willen raden, niet onmiddellijk al te hard van stapel te willen loopen, en voor zichtig te zijn. En verder wensch ik je natuurlijk goed succes en goeden nacht." Doch Chris liet zich door de waar schuwing van Lord Littimer natuur lijk niet uit het veld slaan. Ze had haar plannen daartoe te rijpelijk over wogen en hoe meer ze er ook nu nog over nadacht, des te zekerder was zij, te zullen slagen. Nog enkele uren slechts en ze zou maar ze wilde er op het oogen- blik niet al te zeer door in beslag ge nomen worden. Ze wenschte geheel frisch te zijn, wanneer het uur van optreden zou zijn geslagen. Na het ontbijt, den volgenden och tend, kwam voor Chris de groote kans. Lord Littimer had Grace Rawlins, zooals was afgesproken, in zijn luxe wagen meegenomen voor een stevig tochtje door de landelijke omgeving, en had Chris in gezelschap van Raw lins achtergelaten. Deze laatste was spoedig met haar in druk gesprek, on der het genot van een heerlijke siga ret. „Is u familie van Lord Littimer?" vroeg hij op bescheiden toon. „Èh ja", gaf Chris toe, „dat wil zeggen, binnen niet al te langen tijd hoop ik in nadere betrekking tot hem te staan." „O, bedoelt u dat mag ik u misschien gelukwenscben met „Neen, dat nu juist niet", lachte Chris blozend, toen zij begreep, wat de heer Rawlins meende te willen zeg- hebben we mededeeling ontvangen, dat de houtvester naar de boomen zou komen zien. De houtvester is in middels hier geweest en heeft ons ge zegd dat alle boomen aan het afsterven gaan. Hij zal aan 't Staatsboschbeheer adviseeren om toestemming te geven om de boomen te laten rooien, onder voorwaarde, dat we ook weer voor nieuwe beplanting zorgen. v. d. Rijken. Met het oog op de beplanting zou ik er veel haast mee maken om ze te verkoopen. Rubbens. Van beplanting kan dif jaar toch niets meer komen. Brokx. We kunnen nu toch wel be sluiten om de boomen te verkoopen Voorzitter. Ja, behoudens goedkeu ring van 't Staatsboschbeheer en Ged Staten. A!s we de vereischte goed keuring hebben, dan zulleu we on middellijk tot publieke verkooping overgaan. Wenschen de leden er ook nog bepaalde voorwaarden aan te ver binden. v. d. Rijken. Ja, dat ze na 't rooien van de boomen, den weg weer be hoorlijk in orde moeten brengen. De Raad gaat daarmede accoord. Voorstellen dansen gedurende ker misdagen. Voorzitter. In de vorige vergadering zijn er verschillende voorstellen geko men inzake het dansen met kermis dagen. Er werd o.m. voorgesteld om personen beneden de 18 jaar op geen dansbaan toe te laten, personen in staat van dronkenschap of bekend gen, „dat nu niet; ik denk niet aan lord Littimer zelf, maar aan zijn zoon. Ja, ik zie, dat u uw wenk brauwen samentrektU kent zeker evenals de meesten, de ellendige ge schiedenis aan den naam Littimer verbonden. En u vraagt zich af, hoe het mogelijk is, dat ik op zoo goeden voet sta met Lord Littimer zelf, onder de gegeven omstandigheden. Zoo óók vraag ik me zelf niet zonder verba zing af, waarom u zich John Smith noemt!" De heer Rawlins tikte koeltjes de asch van zijn sigaret. Zijn gelaat was als een masker zoo ondoordringbaar. „Ach", zoo sprak hij rustig na een oogenblik, „John Smith is een goede naam. Weet u een betere?" „Nu u mij vraagt dit te zeggen, zou ik mij zelf John Rawlins noemen. Een bijna onmerkbare, fijne glim lach speelde hem om den aristocrati- schen mond. „Er is een man van dien naam", ging hij langzaam voort, „die in de Vereenigde Staten wel zeer opgemerkt is geworden. Er zijn menschen, die beweren, dat hij de „dernier cri" was van verfijnde schurkerij. Men dacht dat hij van elke gevoeligheid ontbloot was; zijn handige zetten maakten de bewondering gaande van een groot aantal geldmagnaten. Er zijn make laars, die den hemel danken, dat de heer Rawlins nooit op de effecten beurs is verschenen, waar hij naar hartelust en straffeloos zou hebben kunnen plunderen. En die mijnheer Rawlins speelt altijd met de politie, maar is haar ook steeds te handig af. Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwübschc en Langstraatsche V«« „DB BOEO VAN HET ZUIDEN",

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1