OVALINE. Kachel poetsen Neem om hun slecht gedrag in geen café toe te laten. De heer Ruitenberg stelde voor om tot 10 uur te laten dansen en Verschure tot 11 uur. In verband met dit punt is nog een schrijven ingekomen van den Z Eerw heer pastoor en pater-rector. Ik zal dit even voorlezen. In aangehaald schrijven wordt gevraagd om de kermis Zondags te laten beginnen na afloop van de kerkelijke diensten niet langer te laten dansen dan tot 8 uurper sonen beneden 18 jaar op geen dans- baan toe te latenpersonen in staat van dronkenschap of bekend om slecht gedrag uit de café's te houdenhet politieuur niet te laat te stellen streng toezicht te houden op de te vertoonen films, etc. Verschuren. Ik dacht in de vorige vergadering dat het voor het goed verloop van de kermis beter was om tot II uur te laten dansen en daarom, ben ik toen met dat voorstel gekomen. Maar nu ik het schrijven van den pastoor en pater rector heb gehoord, geef ik mijn meening voor beter en trek mijn voorstel in. v. d. Rijken. Er is over deze zaak nu al heel wat drukte gemaakt, en eigenlijk om niets Hoe is die toestand zoo ontstaan Een gevolg van het optreden bij de jongste kermis. Vroeger ging alles goed en nu komen ze in eens met vijf voorstellen om de zaak te veranderen. Ik blijf er bij, dat we de zaak maar moeten laten zooals ze is. Langerwerf. Mijn voorstel stond in verband met de schouwburg Wanneer er geen schouwburg komt, dan zijn de menschen alleen op dansen aangewezen. v. d. Rijken. Maar vroeger ging het toch steeds goed. Waarom moet nu alles uit elkaar gerukt worden Omdat er dit jaar onregelmatigheden geweest zijn Er zijn andere personen die daartegen moeten optreden.'t Voorstel van Brokx is op zijn plaats. Wanneer alles goed wordt nageleefd, dan ver loopt de kermis goed. U kunt meenen Woensdags met de kermis een goede daad gesteld te hebben, maar ik ben toch zoo vrij een tegenovergestelde mee- ning|te zijn toegedaan. Voorzitter. Er is ook nog een voor stel van Smits om niet op Zondag te laten dansen. Verschuren. Nu Smits er niet is, kunnen we daarover niet spreken. Ik ben er voor om;den ouden toestand te handhaven. Voorzitter. Ik zal eerst het voorstel van Smits in stemming brengen. Dit wordt m.a.s. verworpen. Het voorstel Ruitenberg om tot 10 uur te laten dansen werd eveneens verworpen. Het voorstel Langerwerf om onder de hiervoren genoemde voorwaarden tot 8 uur te laten dansen werd aan genomen met 5 stemmen. Tegen stemden de leden Brokx, Ruitenberg, Schaapsmeerders en Pruijssers. Het lid v. d. Rijken hield op grond van zijn vorige argumenten zich buiten stemming. Daarop werd ook het voorstel van het lid Brokx m.a.s. aangenomen. Bespreking aanschaffing Brandweer materiaal. De voorzitter zegt, dat vroeger reeds het besluit werd genomen f 1500 voor brandweermateriaal beschikbaar te stellen. In 1926 werd f 900 uitgege ven, in ƒ27 f 6000 en in '28 f 1100. Men heeft een Ingenieur hier gehad en die verklaarde na 't onderzoek, dat de motorspuit prima in orde is. Van den Directeur der Waterleiding is de bemerking ingekomen, dat de gewone waterleiding niet gebouwd is voor een brandspuit. Voor de aanschaffing van materiaal doet Bekkers, Rotterdam, een offerte van f 950 Het lid Rekkers is er voor om in verschillende buurten van de gemeente standpijpen te plaatsen. v. d. Rijken. Door ben ik ook voor, dan kan men tenminste een begin van brand stuiten. In Waspik—Boven zou men er twee kunnen plaatsen, op het Dijkje een, een op 't Vaartje en Be nedenkerk. Voorzitter. Dan hebben we een kosten van f 932. 't Is wel een goede oplossing. We zouden dan een Com missie kunnen benoemen die onder zoekt kan waar men 't materieel kan bezorgen en bediener.. Aldus wordt met algemeene stem men besloten. Brokx. Dan lijkt me ook wensche- Iijk om een hoofd van de brandweer aan te stellen. Voorzitter Ik zal eens in andere gemeenten informeeren hoe het daar gaat. Brokx. Toen ik voorzitter van Was- piks Belang was, hebben we deze zaak ook al eens besproken en onder zocht. Ik vond, dat men in Oosterhout de beste regeling had. De Voorzitter zegt, dat naar aan leiding van het vorig besluit om het Dijkje te bestraten door Kanters wordt gevraagd, of hij dat werk mag uitvoe ren Kanters schrijft het zeer voordeelig te kunnen aanbieden en geeft in ge sloten envelop de aannemingssom op. Wanneer de Raad niet tot onderhand- sche gunning kan overgaan, zoo ver zoekt hij om de enveloppe niet te openen. P/uijssers. We dienen toch ook eerst een begrooting te hebben. v. d. Rijken. Ik wil 't graag aan Kanters gunnen, maar wij zijn geen deskundigen om over zoo'n Inschrij ving te kunnen oordeelen. Met de stem van het lid v. d. Rij ken tegen, besluit de raad eerst in geheime zitting te gaan. Na heropening der vergadering stelt de voorzitter voor om aan Kanters te gunnen het bestraten en herstraten van het Dijkje voor f 1298. Wordt m.a.s. aangenomen. Eveneens het voorstel om 10 wagons keislag te bestellen voor de Lange- steeg en Waspik—Boven. Wijziging begrooting 1929. Wordt goedgevonden. Vaststelling gem.—rekening dienst 1928 Namens de Commissie van onderzoek deelt het lid Ruitenberg mede, dat de rekening in orde werd bevonden. De rekening werd als volgt vast gesteld Gewone Dienst. Ontvangsten Uitgaven f82.234.26 f79.095 64 Batig slof f 3138.61 Kapitaaldienst. Ontvangsten f 28.508,46 Uitgaven f 28.458.46 Batig slot f 50.— Ofschoon de behandeling van de begrooting op de agenda stond, werd besloten de begrooting in een volgende zitting af te werken. Rondvraag. Het lid v. d. Rijken vraagt om den draai in den Stationsweg ook te ver harden. Voorzitter. We zullen het overwegen en aan Kanters vragen om dat gedeelte er bij te bestraten. v. d. Rijken. Dan zult u het toch eerst aan het Spoor moeten vragen. Voorzitter. Ja, dat doen we ook. Het lid v. d. Rijken vraagt nog om het zwaaigat in de haven in orde te laten brengen. De Voorzitter zegt, daartoe aan Huib. Smits opdracht te zullen geven. Het lid Langerwerf heeft gehoord dat er op de kade langs de haven een lading keislag is gestort, zoodat anderen niet meer langs de kade kunnen De Voorzitter zegt, dat de haven- meester te dien opzichte instructie heeft ontvangen om kadegeld te heffen. Het heeft den betrokken persoon al f50 gekost. Naar aanleiding van een opmerking van het lid Brokx, inzake't aanvragen van een ventvergunning, zegt de Voor- zitter toe dit te zullen overwegen en in de volgende vergadering met een voorstel te zullen komen. Hierna sluiting. GEERTRU1DENBERG. Onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer Burgemeester Bianchi, vergaderde de Raad dezer gemeente Vrijdagnamiddag ten Raadhuize. Afwezig waren de leden Sassen en Nederlof. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd vastgesteld. Agenda Aanbieding Gemeente—begrooting 1930 en Bedrijfsbegrooting Voorzitter. Het is de bedoeling om op 18 Oct. weer te vergaderen. De Commissie wil daarmee zeker wel rekening houden en voor dien datum schriftelijk rapport uitbrengen. Omtrent de begrooting kan ik al wel vast de voornaamste punten mee- deelen. Het is de bedoeling om met Ingang van 1 Jan. 1930 den stroom- prys van het licht met twee cent te verlagen, dus op 36 cent perKWUte brengen, en 't tarief voor krachtver bruik van 20 op 18 ct. te brengen. Ofschoon het nieuwe contract met de PNEM ongunstiger is en de kosten hooger zijn, is de exploitatie van het GEB toch zoodanig dat we deze ver laging kunnen, toepassen. Voor straten en riolen hebben we een grootere post uitgetrokken. Dat dit mogelijk is danken we aan het feit, dat we den dienst 1928 met een vrij aanzienlijk saldo konden beginnen. 't Is ook mogelijk om de belasting eenigszins te verlagen, maar als we niet uitkomen, zouden we volgend jaar weer tot verhooging moeten over gaan. Bovendien is 't dit jaar voorde laatste maal dat we op deze wijze de gemeente—begrooting in elkaar zetten. Bij de in werkingtreding van de nieuwe wet, regelende de finaneieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente, krijgen we een geheele nieuwe belas tingheffing. Wij achten het daarom beter om voor dit jaar nog geen wijziging in de belasting te brengen, maar uit de meerdere middelen een extra verzor ging te geven aan onze straten. We hebben daarvoor f 5000 kunnen uit trekken. Mogelijk kunnen we nog meer doen, omdat we 't vooruitzicht heb ben op een flinke opbrengst van de te rooien boomen langs de kade. Voorts ligt het in onze bedoeling om 'thuis aan de Koestraat te sloopen en zullen dan zien of er kooplustigen zijn voor den bouwgrond. Dit zijn zoo al de voornaamste zaken van de begrooting die ik al vast heb willen aanstippen. 2. Verkoop strookje grond aan Gez. de Wit, voor verbouw huis. De Voorzitter deelt mede, dat men toestemming heeft gekregen om den grond te verkoopen. Voorgesteld wordt het strookje grond, ter grootte van 5'/2 M. te verkoopen voor f 40,— onder beding, dat door de Gez. de Wit, de deur in den achtergevel wordt ge plaatst. Aldus wordt besloten. 3. Mededeeling procesverbaal van kasopname. De Voorzitter deelt mede, dat op 19 Sept. de kas, boeken en bescheiden van den Gemeente-Ontvanger zijn onderzocht en in orde bevonden. Wordt voor kennisgeving aangeno men. 4. Ingekomen stukken. a. Goedkeuring van Ged. Staten tot verkoop van 298 Canadaboomen b. Subsidie—aanvrage van de Zwem club c. Alsvoor, van het Wit—Gele Kruis; Beide aanvragen zullen bij de be grooting aan de orde worden gesteld d. Belasting reclames. Deze worden verwezen naar de geheime zitting. Rondvraag. v. d. Loo. Ik heb gelezen, dat Was pik niet zal bijdragen in de kosten voor 't gas-advies. Moeten wij nu meer betalen? Voorzitter. Neen, maar deze kwestie wordt opnieuw in den Raad van Was pik aan de orde gesteld En na de bespreking, die er nog heeft plaats gehad, zal het voorstel wel worden aangenomen. Hierna ging de Raad in geheime zitting ter behandeling van belasting reclames. RAAMSDONK. Onder voorzitterschap van den EdelAchtb. Heer Burgemeester Moons vergaderde de Raad der gemeente Za terdagavond ten Raadhuize te Raams- donksveer. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. De voorzitter deelt na opening me de, dat voortaan de stukken ook te Raamsdonk voor de leden ter visie zullen worden gelegd. 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ba'ronesse Van Voorst tot Voorst, houdende dankbe tuiging voor de betuigde deelneming bij het overlijden van baron v. Voorst tot Voorst, in leven Commissaris der Koningin in deze provincie. b. Proces-verbaal van kasopname bij den Gemeente-Ontvanger, waarbij alles in orde werd bevonden. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. c. Schrijven, van de Vereeniging v. Nederl. Gemeenten, om een bijdrage van 1/4 cent voor de meubileering van het eigen gebouw7 te den Haag. De Voorzitter zegt dat een bijdrage van 1U cent per inwoner voor deze ge meente een bedrag zou vormen van 17.50. Het lid Zijlmans voelt er niet veel voor. De Jong. Als wij lid zijn van die vereeniging, dan ben ik er ook voor om zoo'n kleine bijdrage te geven. Voorzitter, 't Is ook een zeer nuttige vereeniging waarvan men ook finan- tieel profiteert.. Kanters. Als 't een vereeniging is die voor de gemeente nut afwerpt, dan ben ik e'r ook voor om mede te werken. En 't is bovendien zoo'n luttel bedrag. Wordt m.a.s. bèsloten een bijdrage te geven van 17.50. 2. Verordening tot aanwijzing van lokalen ten behoeve van de ambtena ren van den burgerlijken stand voo'r hunne ambtsverrichtingen. Conform voorstel B. en W. werden de diverse lokalen aangewezen. Bij eerste klas huwelijken wordt de looper gelegd en een luxe trouwboekje ver strekt en het huwelijk voltrokken door den Burgemeester. 3. Verordening tot vaststelling van de verordening, houdende regeling der afkondiging van verordeningen buiten die, tegen wie'i;; overtreding straf is be dreigd. Wordt goedgekeurd. 4. Verordening tot wijziging van de verordening tot heffing van rechten voo'r huwelijksvoltrekking. Besloten werd conform voorstel B. en W. om op Donderdag van 812 uur gelegenheid te geven tot. kostelooze hu welijksvoltrekking. 5. Benoeming leden van de Vleesch- keuringscommissie. De aftredende leden we'rden herbe noemd, zijnde voor deze gemeente de heeren Moons en Schoenmakers. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot gedeeltelijke verande ring van het voormalige gemeentehuis. Voorgesteld wordt om 't oude raad huis zoo in te richten, dat een gedeelte kan dienst doen als woning voor dén veldwachtér, en de voormalige burge meesterskamer en raadzaal beschik baar kan worden gesteld voor vergade ringen, cursussen, enz. Volgens begrooting van den opzich ter zal de verandering 1150 kosten. Netten. Zou de vereeniging Monu mentenzorg er niets voor over hebben? 't Is toch een oud gebouw. Voo'rzitter. Ged. Staten zeggen, breek 't maar af, doch Ir. Kalff, een deskun dige van de Commissie voor Monumen tenzorg, stelt er prijs op, dat 't behou den blijft. De Commissie zal echte'r geen gelden geven voor een inwendige verbouwing. Als er t.z.t. iets aan den gevel gedaan moet worden, dan zullen we wel bij de Commissie aankloppen Overeenkomstig vooi'stel B. en W. wordt besloten de noodige veranderin gen aan te brengen. 7. Voorstel van B. en W. tot niet- inwilliging verzoek van het bestuur der H. H. Scholen om gelden voor de verandering der inrichting van de school op het Dorp. De Voorzitter verklaart dat men van oordeel is dat de verandering veel voor- deeliger kan gevonden worden. Conform voorstel B. en W. wordt1 besloten. 8. Voorstel van B. en W. tot inwil liging verzoek van het bestuur dér R.K. Meisjesschool tot het ontvangen der benoodigde gelden voor leermiddelen. Overeenkomstig voorstel wordt be sloten 256.05 te geven. 9. Goedkeuring besluit van B. en W. tot wijziging van het reglement van orde voor de vergaderingen van hun college. Wordt goedgekeurd dat de vergade ringen van B. en W. Vrijdagvoormid dag zullen worden gehouden. De volgende punten worden gelijk tijdig aan de orde gesteld: 10. Voorloopige vaststelling dei- rekening van het Electriciteitsbed'rijf, dienst 1928. 11. Alsvoor van het Vleeschkeu- ringsbedrijf. 12. Alsvoor van de Gemeente. 13. Goedkeuring rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1928. Namens de Commissie van onder zoek deelde het lid D. Lankhuizen Gzn. mede, de 'rekeningen in orde te hebben bevonden, weshalve tot goedkeuring wordt geadviseerd. Dienovereenkomstig we'rd besloten. Zonder bespreking werd goedkeu ring gehecht aan de volgende punten. 14. Goedkeuring begrooting; dienst 1930 van het Burgerlijk Armbestuur. 15. Vaststelling begrooting Elec- triciteitsbedrijf voo'r het dienstjaar '30. 16. Alsvoor van het Vleeschkeu- ringsbedrijf. 17. Vaststelling Gemeente-begroo ting. Namens de Commissie van onder zoek werd door het lid D. Lankhuizen Gzn. verslag uitgebracht. De commissie vraagt of de post reis geld aan passanten ad 130.niet te hoog is. De Voorzitter antwoordt ontkennend. De post is gelijk aan de vorige jaren. Voo'r waarschuwingsborden is 25 uitgetrokken. Gewezen wordt op den slechten toestand waarin het bord op de grens van Waspik staat en gevraagd wordt of 25 wel voldoende is. De Voorzitter zegt, dat het bord na bij de grens van Waspik verbeterd zal worden. Het college is overigens van oordeel, dat 25 voor gewoon onder houd van waarschuwingsborden vol doende kan worden geacht. In verband met de uitgaven voor kostelooze vaccinatie vraagt de com missie wat B. en W. meenen te moeten doen tegen 't optreden van de besmet telijke ziekte „Alastrim De Voorzitter zegt, dat dit punt reeds de volle aandacht van B. en W. heeft gehad. Men heeft intusschen tweemaal gelegenheid' gegeven tot kostelooze re- vaccinatie. Van deze gelegenheid werd echter weinig gebruik gemaakt. Wanneer 't college daaromtrent aan vragen bereiken, willen B. en W. als nog gelegenheid geven tot kostelooze inenting. De commissie vraagt of het huidige lokaal voo'r besmettelijke ziekten wel aan doel en eischen voldoet. De Voorzitter antwoordt, dat het lo kaal inderdaad niet meer aan de ge stelde eischen voldoet. Alvorens maat regelen te nemen wil men afwachten de plannen van het R. K. Ziekenhuis. Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf. Het lid van Woerden vraagt hoe of het proeftarief in 1928 gewerkt heeft De voorzitter antwoordt, dat de proefneming zeer goed is uitgevallen zoowel voo'r het bedrijf als voor de be trokken aangeslotenen. Subsidie-aanvragen. Conform voo'rstel B. en W. werd be sloten a. afwijzend te beschikken op de aanvrage van de Geld. Noord Brab Blindenvereeni ging b. alsvoo'r van de Stichting Moe- derheil, Breda. c. alsvoo'r; van de R. K. Militairen vereeniging te Venlo d. aan het R. K. Lyceum te Breda geen 200 doch 100 per leerling uit deze gemeente te geven e. garant te blijven tot een bedrag van 200 voor de Rijve'reeniging Ju liana, onder beding, dat, zoo noodig aan het Gemeentebestuur verantwoor ding wo'rdt gegeven. De gemeente neemt in de garantiesom geen uitgaven op, welke geacht worden niet in 't be lang te zijn van de vereeniging. Subsidie Bewaarscholen. B. en W. stellen voor aan de Bewaar scholen met ingang van 1 Jan. '30, een subsidie te geven van 2.per jaar en per kind van 37 jaar. Zijlmans. 't Is sch'raal genoeg, ma-ar toch in elk geval beter dan niets. Ik had gedacht, dat ze 2.50 per kind zou den hebben gekregen. Voorzitter. Ik heb een onderzoek in gesteld bij andere gemeenten en dan nemen wij met een subsidie van ƒ2. per kind een zeer 'ruim standpunt in. Zijlmans. Dan kan ik er mij bij neer leggen. Verzoek van de Afd. B'rabant van de Vereeniging v. Nederl. Gemeenten, o.m als lid toe te treden. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. Van Woérden. We zijn lid van de Vereeniging van Nederl. Gemeenten en nu kan het nut hebben om lid te zijn van de provinciale afdeeling. Zoo'n af- deeling kan toch speciaal Brabantsche gemeente-belangen in het hoofdbestuur behartigen en bepleiten. D. Lankhuizen Gzn. De gemeente is toch al lid van de groote vereeniging, waarom, is het dan noodig om ook nog lid te zijn van een onderafd. van die vereeniging? Als we hiér speciale be langen hebben, dan kan de gemeente die toch zelf bij de vereeniging beplei ten. v. Woerden. Er kunnen provinciale of st'reekbelangen zijn, waar beter een geheele afd. de aandacht op kan vesti gen dan een enkele gemeente. En orga nisatorisch; lijkt het mij ook juister om tevens lid te zijn van de provinciale afdeeling. Voorzitter. Wij meenen afwijzend te moeten beschikken. Wanneer we de prestaties van de prov. afdeeling na gaan, kunnen wé geen redenen vinden om toe te treden. De Raad gaat daarmede accoord. Verzoek van den Noord-Brab. Wa- terschapsbond om als lid tot dien Bond toe te treden. Conform voorstel B. en W. wordt afwijzend beschikt. Verzoek om aansluiting bij een op te richten Prov. School artsend ienst. De Voorz. zegt, dat B. en W. de plaatselijke regeling voor geneeskun dig schooltoezicht voldoende achten, en daarom adviseeren afwijzend te be schikken. Conform voorstel wordt besloten. Eveneens wordt afwijzend beschikt op het verzoek van de Nederl. Espe- ranto-vereeniging om het Esperanto in het leerplan op te nemen. De Voorz. bracht aan het slot een woord van dank aan de Commissie voor het uitgebracht rapport, waarna de begrooting onveranderd werd vast gesteld; de gewone dienst op het be drag van 210.420.34V2, de kapitaal- dienst op het bedrag van 25.843.39. 18. Uitloting van schuldbrieven. De volgende nummers werden uit geloot: 17, 25, 14, 33, 11, 18, 13, 28 en 29. 19. Bezwaarschriften tegen den aanslag in de straatbelasting. Overeenkomstig voorstel werd af wijzend beschikt. Verbouwing onbewoonbaar ver klaarde woningen op het Fort. De Voorz. deelt mede, dat de com missie van oordeel is, dat er yier van de onbewoonbaar verklaarde wonin gen voldoende te herstellen zijn, als er van een blok twee woningen wor den gemaakt. De woning van IJpe- laar kan volgens den opzichter wor den opgehaald als er een dak op wordt gelegd van gegolfde platen. De kosten bedragen 500.De geheele kosten van verbouwing van alle daar voor in aanmerking komende wonin gen worden geraamd op 2000. Netten. Ik geloof, dat het geen nut heeft om het dak van de woning van IJpelaar nog op te halen. Het huis is het niet meer waard. Voorz. De commissie durfde daar voor ook geen advies te geven. De on bewoonbaar verklaarde woningen zijn eigenlijk in nog veel beteren toe stand dan die welke nog niet onbe woonbaar werden verklaard. Iedereen stond er wel een beetje verbaasd over dat die woningen wer den afgekeurd. Als ze dan met niet al te veel kos ten in orde te maken zijn, dan zou ik het zeker laten doen. Voorz. Ja, en de rommel maar la ten afbreken. We kunnen de woning van IJpelaar met een 500.wel een beetje laten ophalen, maar over een paar jaar, dan zitten we weer voor hetzelfde geval. Aldus wordt besloten. Eenige af- en overschrijvingen van administratieven aard werden goed gekeurd. RONDVRAAG. sen. Het lid v. d. Pluijm vraagt hoe of het er bij staat met de bedijking. Voorz. Ik weet er nog niets van. De plannen zijn nog hangende en de nieuwe Minister zal ze nog wel niet hebben ingezien. Tenslotte vestigde het lid van der Pluijm de aandacht op de wensche- lijklieid om eenige urinoirs te plaat- De Raad ging hierna in geheime zitting. Plaatst Uwe advertenties alleen in een NIEUWSblad, dat een kern van vaste lezers heeft en daardoor ook waarborg geeft voor WERKELIJKE PUBLICI TEIT.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2