DE ECHO VAN HET ZIEN DEN BOSCH SCHOORSTEEN^ MANTELS De E.V.H.Z.-Puzzle Raadsels. No. 81. Zaterdag 12 Oct. 1929. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. BUITENLAND. Mac Donalds bezoek aan Washington. Een gemeenschappelijke verklaring van Hoover en Mac Donald zegt, dat de besprekingen voornamelijk geloopen hebben over de Engelsch—Amerikaan- sche betrekkingen gezien bij het licht van den toestand, die het verdrag van Kellog geschapen heeft. De beide regeeringen verklaren niet alleen, dat een Engelsch—Amerikaansche oorlog ondenkbaar is, maar ook dat wan trouwen en verdachtmakingen voortaan geen invloed meer mogen uitoefenen op de politiek van hun landen. De gedachtewisseling over de be perking der vloten bracht beide landen zoo dicht tot overeenstemming, dat alle hinderpalen van de vorige confe rentie thans deugdelijk uit den weg schijnen te zijn geruimd. De onder teekenaars van de vlootovereenkomst van Washington in 1922 zijn op de hoogte gesteld van den loop der be sprekingen en het voorstel is gedaan tot een conferentie der vijf mogend heden. Intusschen zullen de Engelsche en Amerikaansche regeeringen de be sprekingen met de andere betrokken mogendheden voortzetten om alle mogelijke moeilijkheden voor den aan vang van de conferentie te overwinnen. Tengevolge van de veiligheid, ge boden door het verdrag van Kellog hopen beide regeeringen, dat, gezien de overeenkomst inzake de gelijkheid van beide vloten, categorie voor cate gorie, voor immer een einde zal zijn gemaakt aan den wedstrijd in vloot- wapening tusschen beide landen met het daaraan verbonden oorlogsgevaar en de verspilling van gelden uit de openbare kas, die er uit voortvloeit. BINNENLAND. Nederlandsch vee naar België. Het Belgisch staatsblad deelt volgend ministereel besluit mede „Herzien het ministerieel besluit van 2 Maart 1929 de invoer van Hollandsche herkauwers slechts toe latende na eene quarantaine van vier maal vier en twintig uren op Neder landsch grondgebied. Overwegende dat het mond- en klauwzeer in Holland niet meer in epizootischen slaat heerscht, besluit: Artikel 1. Het voornoemd ministerieel besluit van 21 Maart 1929 wordt ingetrokken. Art. 2. Ieder runddier zal voorzien wezen, op het oogenblik zijner aan bieding aan het Belgisch invoer— kantoor, van een metalen merk door de Hollandsche bevoegde overheden toe te passen na een onderzoek door hen gedaan waaruit volgt dat het in België in te voeren dier vrij is van welkdanige besmettelijke ziekte". Het bioscoopconflict in het Zuiden. De heer D. Monnickendam, leider \an het orkest van den Chicago- bioscoop te Eindhoven, die naar de Msb. bericht, de vorige week een onderhoud had met den minister van binnenlandsche zaken en aan dezen een voorstel had gedaan ier oplossing van het bioscoopconflict in het Zuiden heeft gisteren van den minister tele grafisch uitnoodiging ontvangen dat voorstel vandaag nader te komen toelichten. Vermoedelijk zal eerstdaags een conferentie tusschen belde partijen onder voorzitterschap van den minister plaats vinden. Een nieuw Concern. Onder leiding van den heer Carel I A. Begeer, den Directeur-Generaal der Koninkl. Nederl. Edelmetaalbe- drijven van Kempen, Begeer en Vos en voorzitter van de Nederl. Kamer van Koophandel in Duitschland, is een fusie van vier der bekendste en voornaamste Duitsche juweliersfirma's tot stand gekomen. De leiding der nieuwe maatschappij, die in den vorm gegoten is van een G. m. b. H., en daarmede de vertegenwoordiging der Duitsche belanghebbenden, berust bij den heer F. R. Wilm, firmant van de firma van dezen naam De inkoop en de financiering zullen plaats hebben onder leiding van den heer Dirk Vos. Het nieuwe concern beschikt in totaal over 20 bedrijven in verschillende landen, waarvan de centrale gevestigd is te 's Gravenhage. Het is Jhans de grootste en meest vertakte onder neming, niet slechts van het continent, maar van de geheele wereld. Wat Duitschland betreft is de nieuwe G. m. b. H. thans de voornaamste inkooporganisatie geworden. WEGENBELASTING EN DORSCH- MACHINES. De heer van den Heuvel beantwoord. Op vragen van het Tweede Kamerlid van den"Heuvel: 1. Is de minister bereid mede te «ronder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden, Hulpwoorden voor de Kruiswoord- puzzle. 1. 29. 36. 41. 45. 47. 49. 57. 61. 70. 74. 83. 87. Horizontaal: Is een veel gelezen blad. Is een voegwoord. Is een zekere zijden stof. Is een aandeel (ook wel boom scheutje). Is een lidwoord van bepaaldheid. Is een lengtemaat. Is een viervoetig dier. Is een lange, ronde spier, aan een mast of steng hangende om een zeil op te houden. Er niets om geven. Komt voor in zwak ijs. Doe 't hoofd af van een Ro- meinsch Keizer (bekend om zijn Christenvervolging) en je hebt het juiste woord. Is een landbouwgereedschap (ook wel een meisjesnaam). Is om uit te drinken (het be bouwde gedeelte van een gemeen te wordt ook wel zoo genoemd). Iemand die van zijn geld leeft, ook wel iemand die niets uit voert. Verticaal: 1. Is een plaats in Overijsel (voor al bekend om zijn koekfabrie- ken) 4. Volgens Kerkelijke wetten; tot de Kerk of het Kerkgebruik be- hoorende. 6. Een familielid. 7. Godin der schoonheid (ook wel morgen- en avondster). 8. Om mee te lokken. 10. Is iemand die op alles weet te vitten. 12. Kinderspeelgoed (vindt men ook op sommige wegen). 14. Levenseinde (laatste en verste). 18. Vooruitstekend deel van ons aan gezicht. 29. Lengtemaat. 43. Is niet sterk (als artikel gebruikt men 't ook voor wegen, enz.). 45. Iets vast voor oogen hebben (komt ook voor op voetbalveld). 49. Is een familielid. 64. Kleedingstuk. 65. Zich onder het een of ander ver bergen (onder 'tvan). 68. Inhoudsmaat van een schip. 72. Is een voertuig. deelen of en in hoeverre juist is het ge rucht, volgens welk voortaan als hou ders van tractors in landbouwbedrij ven, vrijgesteld van de wegenbelasting, aangemerkt zullen worden ook huur ders van dorschinstallaties? 2. Indien dit gerucht uist is, wil de minister dan deze veranderde en verbe terde interpretatie op zoodanige wijze ter algemeene kennis brengen, dat de betrokken belastingambtenaren, land bouwers en verhuurders van dorsch installaties hiermede rekening kunnen houden? heeft de minister van financiën ge antwoord 1. Het bedoelde gerucht is juist. Bij circulaire van 6 September 1929, no. 110, is bepaald dat houders van landbouwbedrijven, die een tractor met dorschmachine van een verhuurder van dorschwerktuigen hebben gehuurd, als houders van een en ander kunnen worden aangemerkt, en dat aan ieder hunner voor dien tractor met aanhang wagens een kostelooze belastingkaart kan worden afgegeven, waarmede met dit motorrijtuig met aanhangwagens kan worden gereden naar de plaats, waar hij de dorschwerktuigen zal bezi gen, en van daar naar 'n anderen huur der of naar den verhuurder terug. 2. De bedoelde circulaire is ter kennis gebracht van de ambtenaren, wien zulks aangaat; bovendien kun nen, doordat zij in de Staatscourant wordt geplaatst, alle belanghebbenden daarvan kennis nemen. ttriMK i w x De reis der „Graf Zeppelin". Naar Vas Dias verneemt, zal de „Graf Zeppelin" Vrijdagavond 10 uur uit Friedrichshafen naar Nederland vertrekken Het luchtschip zal Zater dag omstreeks negen uur boven Nederland komen en ons land om ongeveer drie uur weer verlaten. De Zeppelin wordt omstreeks twaalf uur boven Amsterdam verwacht Alle passagiers, die de vlucht van de „Graf Zeppelin" boven Nederland zullen meemaken, waren Woensdag- Raadsels voor de jeugd van 8-13 jaar. 1. Welke bellen geven geen klank? 2. Wie bekleedt het hoogste ambt? 3. Het brandt en het brandt niet. Wat is dat? 4. Welk woordje wordt altijd fout geschreven? 5. Welke neuzen kunnen niet rui ken? 6. Wie kan z'n hals breken, zonder zich pijn te doen? 7. In welke kast vindt men nim mer muizen? 8. Ik ben wit en omgekeerd zwart. Wie ben ik? 9. Welke ooren hooren niet? 10. Op welke bank zit men niet? 11. Welke bok stoot niet? 12. Welke stoel heeft maar 1 poot? en 't Gaat goed. Besie Jongelui. Ja zeker, 't gaat goed, heel goed maar.... 't kan nog beter 1 Van alle kanten komen de oplos singen binnen. En er is ijverig gewerkt. Zooals afgesproken plaats ik vandaag nog eenmaal de puzzle en de raadsels En nu heb ik gelegenheid om een klein foutje te herstellen. Het zetduiveltje heeft er op't laatste oogenblik nog even tusschen gezeten. Onder 't hulpwoordenlijstje verticaal staat „94 is een familielid". In heel de puzzle komt geen 94 voor, wel 49. De zetter heeft hier het cijfer per abuis omgekeerd. Uit reeds binnen zijnde oplossingen blijkt, dat je het hebt begrepen. Ik vind het verheugend dat jullie zoo hoogst voldaan zijn over de prijzen. Het zijn inderdaad ook schitterende boeken. |ongelui, „puzzel" nog maar dapper door! Geeft nooit den moed op. Ik wensch jullie allemaal veel succes Tot volgende week. Jullie aller OOM WIM. CORRESPONDENTIE. H. C., Waalwijk. Nu zou ik graag willen weten hoe je voornaam is. Hermien? Hendrik? Dat kan ik natuurlijk niet aan de H. zien. Heb je een ganschen avond aan de puzzle gewerkt Da's taai volgehouden. avond te Friedrichshafen aanwezig. Zij waren eenigszins teleurgesteld toen zij vernamen, dat de tocht was uitge steld tot Vrijdagavond. De volgende personen, allen Nederlanders, zullen de vlucht meemakenDe .heer en mevrouw Koning en twee kinderen, Sassenheim, de heer en mevr. Arents horst eveneens uit Sassenheimde heer D. J. Smith, Assende heer J. W. van Doorninck, Putten (Gid.)de heeren Giltay en IJ M. Stas, Amster dam de heer P. J. Zegering ten Rodegate, Den Haagde vlieger Scholten, Amstelveendr. Bakker, Den Haag; de heer G. Wijnen, Hel mond de heer Burgerhout, Voorburg dr. Knokke van der Meulen, Voorburg de heeren Eldering en Ter Kuile, Enschedede heer Van Eysselsteyn, Den Haag de heer M Blokzijl, Berlijn de heer P. van 't Veer, Den Haag in totaal 21 personen. DE GRAF ZEPPELIN. Komt waarschijnlijk Zaterdag of Zondag. V.D. meldt uit Friedrichshafen: Dr. Eekener heeft vanmiddag een onderhoud gehad met een vertegen woordiger van het Weekblad Het Le ven in Friedrichshafen, en daarbij ge zegd dat de mogelijkheid bestaat om Vrijdagnacht te vertrekken en Zater dag boven Nederland te zijn, maa'r dat zeer waarschijnlijk Zaterdagnacht ver. trokken zal worden, zoodat men Zon dag boven Nederland zal' zijn. Dr. Eekener heeft het voorstel van den vertegenwoordiger van het week blad Het leven om eerst n. Groningen te gaan en eerst daarna Amsterdam en Den Haag aan te doen, definitief aan genomen, zoodat men het luchtschip tegen den middag boven Amsterdam kan verwachten. Vanochtend om 11 u. zal rn-en waar schijnlijk definitief besluiten of de tocht Zaterdag of Zondag zal geschie den. De postvluchten naar en van Indië. De Kon. Luchtvaartmij. heeft bericht ontvangen, dat het postvliegtuig op terugreis naar Nederland Woensdag middag 1 uur te Kohlak is aange- komen. Bangkok kon niet worden aan gedaan wegens den slechten toestand van het vliegveld aldaar. Kohlak is een militair vliegveld, ongeveer 225 K.M. ten Z.W. van Bangkok gelegen. Vandaag vertrekt men naar Akyab. Het derde postvliegtuig, op weg naar Indië, is te 6 uur 25 uit Karatsfi vertrokken en te 10 u 55 te Nasirabad Maar het resultaat is ook heel mooi. Nu ik gezien heb dat je kunt rijmen, moest je eens probeeren meer in vers vorm te schrijven. Als 't geschikt is plaats ik 't gaarne. De stevige vijf I Cor Z.. Raamsdonksveer. Ik geloof dat dit de eerste maal is dat je meedoet aan onzen raadsel wedstrijd Welkom in ons hoekje, Cor Ik hoop, dat jij je onder m'n trouwe volgelingen zult scharen. Schrijf me nog eens een briefje. Jo. Af., Sprang. Jij kunt al heel mooi schrijven, Jo Laat me eens per briefje weten in welke klas je al zit. Doe je 't 1 Mooi. Dag Jo Geertje V., Sprang. Wanneer ik 't goed heb, dan ben jij een buurmeisje van Jo. M., aan wie ik hierboven een antwoordje geef. Hebben jullie elkaar met de oplos sing van de raadsels een beetje ge holpen? Dat vind ik aardig, als buur meisjes elkaar zoo vriendelijk helpen. Schrijf me maar eens iels over jullie school 'T WAS MAAR 'N GRAP 1 Cor, mijn broertje, is gek op odeur. Op zekeren dag wou ie weer wat hebben. Als naar gewoonte zou ie zijn toevlucht nemen tot mij, want van m'n oudste zus kreeg ie toch niets, dat wist ie wel. Met 't smoesje of ik nog wat odeur had, kwam ie bij me. Dadelijk begreep ik al waar 't om begonnen was. „Nou ja, wat zou dat Dacht je soms dat je wat kreeg Als ik dan toch maar gek was. Laatst heb jij me ook alles al op gemaakt, leelijkerd. Ik dank je feestelijk, hoor 1 Daagl" En met ging Ik de kamer uit. Cor, die wat hebben wou en zou, ging regelrecht' naar m'n kamer en zocht daar alles af naar odeur. Einde lijk, ja, daar had ie't gevonden. Gauw, want ik kon 'm ieder oogenblik over vallen en dan kwam 't 'm duur te staan want ie mocht noch bij m'n zus noch bij mij op de kamer komen, nam ie 't fleschje en goot de helft op z'n pak en de andere helft op z'n zakdoek Wat nu gedaan, 't Was leeg. Vlug stak ie 't in z'n zak, holde de trap af en naar de keuken, waar ie 't fleschje voor zoover 't vol was geweest, vol petroleum liet loopen en bracht 't teen weer hals over kop naar m'n kamer. In de gang kom ik 'm tegen. VIT HET DAGBOEK VAN PIETER POR. 6 Sept. Las een belangrijke verhan deling van G. K. in „De Nieu we Eeuw" over „Fabrieks meisjes". Ik vestig daar de aandacht op, omdat het van groot be lang is, ook voor deze streek. Met een uitsluitend godsdien stige vereeniging als congre gatie of i.d. is het niet meer te doen, er zal wat anders moeten gebeuren. 9 Sept. Met al cflen regen mogen de riolen wel goed schoon ge houden worden. Nabij het oude Raadhuis te v.m. Besoij- en stond de straat geheel blank. En in v.m. Baardwijk is 't wat dat betreft, ook een onhoudbare toestand. 10 Sept. De tegeltrottoirs in de Mr. van Coothstraat aan de West zijde zijn met veel en langdu rig werken keurig herstaat. 't Grootste gedeelte is af. Nu komt het Electriciteitsbedrijf om de masten van de electri- sche verlichting er uit te ha len en ondergrondsche aan sluiting te maken. Opbreken! Kon dat niet in overleg gaan. 't Is zoo te gek. geland, omdat een klep van den middelsten motor verwisseld moest worden. Het vliegtuig start vandaag voor Allahabad. DE POSTVLUCHTEN NAAR EN VAN INDIë. Het derde vliegtuig. Bij de K.L.M. is bericht ingekomen, dat het derde postvliegtuig om 10 u. 30 gisteren te Alahabad is aangekomen, om 11.55 vandaar is vertrokken en om 16 u. 501 is geland te Calcutta. De Wandelaar. Zooeven verscheen bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren de tiende aflevering van „De Wandelaar", maandblad, gewijd aan natuurw ar- deering, natuurbescherming, heemschut geologie en folklore. De redacteur, Rinke Tolman, houdt een causerie over de sprookjesver schijningen der herfstbosschende paddestoelen. Wat er voor den natuurvriend in de omgeving van Breda valt te ge- „Hé. jong, waar heb jij aangezeten. Je stinkt als 'n.... O, ik ruik 't alaan dè odeur Hoeveel heb je toch wel niet genomen Wacht, mannetje, als 't van mij is. Dan ben je ook op m'n kamer geweest en dan zul je 't wel eens zien". Met deze woorden vlieg ik de trap op. „Maak je maar niet benauwd", roept m'n broertje me nog na. „Goddank, neen, alles is er nog in. Maar 't ruikt hier ook al zoo. Wat zou ie toch uitgevoerd hebben Bitj dat alles er nog in is, gooi ik ook wat op mijn jurk. Maar bah, wat is dat? wat ik ruik? ik ruik nog 'ns.... 't is petroleum. Nou heeft die akelige vent er t ög aangezeten. En m'n heele jurk vol. Zoo'n mispunt. Ik zal 'm wel krijgen, wacht maar. Woedend en razend op die akelige jongen, hol ik de keuken in en naar m'n Moe. „Moe, nou zie 'ns. Nou heeft dat mispunt van Cor al m'n odeur weg gehaald en er petroleum ingedaan En mijn heele jurk zit nu vol petroleum. Ik zal 'm wel 'ns even. Hij zal weten dat ie er aan geweest is En hij is natuurlijk ook op m'n kamer geweest. Daar heeft ie toch niks verloren Onder dat verhaal komt de schuldige binnen. „Zoo jongeheer, wat moet jij op m'n kamer doen en aan de odeur. Zie 'ns mijn heele jurk is bedorven". „Wat kan mij jouw odeur en jouw jurk schelen!" en met deze woorden wil ie zich uit de voeten maken. „Hé, wacht jij 'ns even, vent. Waar heb jij je spaarpot Meen je dat je er zoo afkomt „Och Moe, 't was maar 'n grap. Zus wou me geen odeur geven, en daarom heb ik 't maar genomen en er voor de lol maar weer petroleum in gedaan." „Nou, nog al wat lekkers. Een leuke grap, hoor. Je moet 't nog maar 'ns probeeren", snauwde ik 'm toe. „Nu, 'n beetje bedaard, hoor. Cor gaat 'n nieuw fleschje halen uit z'n spaarpot en jij gaat je vlek uit je jurk maken en verders blijft Cor de heele dag thuis en dan moet 't weer vergeten en vergeven zijn, verstaan.'t Was toch maar een onnoozele jongensstreek", zei m'n Moe, om m'n woede 'n beetje te kalmeeren. AUGUSTIEN COENEN.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5