Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Vossen, Boom- en sieenmarters vanaf 7.50 tol 60.00. FEÜILLETO Moorkomet) r Magazijn „DE BIJENKORF" >r 5- NUMMER 82. WOENSDAG 17 OCTOBER 1929. 62e JAARGANG. Dit blad Teracbflnt WOENSDAG en ZATEBDAG. Aboamementsprfj s per S maanden 1.25. Franco per post door bet gebeele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enn. franco te aenden aan den Uitgever. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. SA Telerr.-Adres: ECHO. Prfls der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bflf contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woenedag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 0 nor in ons bezit ■tin. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. V Bezuiden de Moerdifk. Er gebeurt lets in het Zuiden Lichtpijlen worden ais even zoovele waarschuwingsseinen afgeschoten. Er is een worsteling, een voortzet ting van den strijd om het behoud wat der vaderen was. Maar nu in versneld tempo, meer verhevigd, feller, doelbewuster misschien ook. Wie maar eventjes boven de stu wing van eigen tijdsgebeuren kan zien, bespeurt in dat afgezaagde «don kere Zuiden" een lichtende, schui mende gisting. Een gisting die, naar we hopen, straks 't gezonde brouwsel zal leveren waardoor Brabant zal kunnen oprijzen en zich vrij maken uit allerlei be klemming; niet het minst uit die der economische en sociale. De teekenen wijzen er op en het boek van Knuvelder geeft een stoot in die richting. De beoordeeling van dit beneden Moerdijksche verschijnselen en proble men behandelende geschrift, is r.ogal uiteenloopend. Een Bossche Collega heeft het om zijn taalfouten en onvolledigheid als een .onvoldragen" boek, niet alleen ongenadig maar ook onrechtvaardig afgemaakt. Misschien heeft de beoor- deeiaar dat later zelf ook ingezien, want als we ons in den geest van het stuk ntet vergissen, dan vonden we nadien in .Boekzaal" een .her ziende" verbeterde en ietwat .besui kerde" critiek, Ons oordeel over dit boek van Knuvelder wordt bepaald door de positie van waaruit we het bezien. Nemen we het werk als een ge schiedschrijving onzer eigen dagen, dan valt er critisch héél wat op aan te merken. Maar zou een critiek op eigen-tijdsche verschijnselen ook NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 109. „Neen, dat nu juist niet", antwoord de Chris. „Ik heb vernomen dat op den dag van den moordaanslag van Sneck ruzie heeft gemaakt met Hen- son, daar de eerste beweerde dat Re ginald hem onheusch behandeld, ja, hem zelfs verraden had. En van Sneck had iets bemerkt van Henson's plan om den heer Steel een leelijke poets te bakken. Ook kon hij van Hen- son niet het geld loskrijgen, dat hem beloofd was en hij noodig had. Waar schijnlijk had van Sneck den koker bij de firma Walen gekocht, en had Henson op dat oogenblik geen geld om hem het bedrag daarvoor terug te betalen. Toen heeft hij naar mijn heer Steel geschreven en dezen om een onderhoud verzocht, zooals hij Henson reeds gedreigd had te zullen doen, wanneer deze laatste hem niet aan geld hielp". „Ach!" riep plotseling Rawlins uit. «Weet u dit zeker? Zéker!!" „Ik weet het met zekerheidIk ver nam het van een man, die met Van Sneck omging in die dagen, een ze keren Merritt." „James Merritt! Werkelijk, u heeft Zoo gauw hebt U kou gevat, lastig zijn de ge volgen. Neem steeds een paar Wybert-tabletten. niet noodzakelijk onvolledig zijn De schrijver heeft die zwakke zijde zelf gevoeld „dit boek is niet af het raakt nimmer at, zolang .Mid den—Nederland zal strijden voor zijn plaats onder de zon". En verder„Het wil alleen het eerste boek zijn dat enkele problemen en verschijnselen derzuidelike gewes ten samenvat en belicht. Het mag en zal dus binnen tien jaar geheel ver ouderd zijn...." (nieuwe spelling.) Maar de schrijver zal zelf wel zor gen, dat het binnen tien jaar niet ver ouderd is. We hoorden tenminste dat er reeds een tweede, geheel verbeterde en uit gebreide druk in voorbereiding is. De problemen en verschijnselen die Knuvelder sociaal, economisch, poli tiek en godsdienstig belicht en stelt, zijn voor de zuidelijke gewesten zeer belangrijk. Bijzonder wel het sociaal en econo misch vraagstuk. De kwesties welke in dit verband worden gesteld zijn wel de belangrijkste welke er in dezen tijd kunnen worden opgeworpen. Als „Het Volk" Knuvelder echter uitmaakt voor een .beschermer van het kapitaal" dan bewijst men daarmee heel stumperig en ongelukkig, dat men in roode kringen het arbeiders-vraag stuk nog nimmer zóó ruim, zóó breed heeft bezien als Knuvelder. Hij beziet het economisch en sociaal probleem niet van den eenzijdigen, stompen, materialistischen kant, maar stelt het vraagstuk in het juiste licht, op de meest gezonde basi3 in harmo- in uitgelezen gezelschap verkeerd, juffrouw Lee! En uw kennis van de criinineele wereld is wel een heel uit gebreide en een zeer bijzondere!" „Ja, Merritt deelde me een en an der meeEn er kwam een ant woord." ,,'n Antwoord van mijnheer Steel?" „Ja, het moest er althans op lijken. En dit is weer een van de handige trucs van Reginald Henson geweest. We weten nu dat Henson gewoonweg briefpapier en enveloppen van Steel heeft besteld bij diens eigen drukker op naam van Steel. Alleen vergat hij de nota onmiddellijk te voldoen en zoo kwam de zaak aan 't licht, want de heer Steel vond op z'n maandelijk- sche afrekeningsstaat van zijn druk ker papier en enveloppen, welke hij dezen niet had besteld en ook nooit ontvangen had. Maar de heer Steel heeft alle bewijzen van deze bedrie gerij nu in handen! En, wat conclu deert u nu hieruit?" Rawlins dacht klaarblijkelijk eeni- ge oogenblikken na. „Wist Reginald Henson", zoo vroeg hij eindelijk, „dat de heer Steel dien avond niet thuis zou zijn?" „Natuurlijk. Hij was waarschijnlijk ook op de hoogte van het uur onzer samenkomst en kende het huis, waar deze zou plaats vinden." „Dan is de zaak nog al duidelijk, zou ik meenen!" riep Rawlins uit. „Van Sneck komt er op de een of andere manier achter, wat er staat te gebeuren. Hij wilde geld hebben van Henson, en kon het niet krijgen. Van Sneck was kankzinnig genoeg om Henson te dreigen met hetgeen nie met natuur en bovennatuur. We mogen ons intusschen met dit boek gelukkig achten, dat op zichzelf een verschijnsel is en in menig donker vraagstuk een licht-spoor laat. En we mogen ons ook gelukkig achten in Knuvelder een oprecht strij der te hebben gevonden voor de cul- tureeie belangen van Brabant en Lim- burg. Door Gerard Knuvelder. Uitg. H. Gianotten, Tilburg. BINNENLAND. De Zeppelin boven ons land. De Graf Zeppelin is Zaterdagavond ongeveer half 12 van Friedrichshafen opgestegen voor een vlucht over ons land. Ongeveer 30 passagiers maakten de luchtreis mee. Zondagmorgen waren duizenden men- schen vroeg op de been om den luchtreus te kunnen zien. Delfzijl kan de eer opeischen de eerste Nederlandsche stad te zijn geweest welke door „Graf Zeppelin" werd bezocht. hij van plan was te doen. Het briefje van Van Sneck werd nooit op z'n be stemming gebracht, maar wel zorgde Reginald Henson voor een antwoord. Wilt u misschien zoo goed zijn, mij mede te deelen, hoe de inhoud van dit antwoord luidde?" „Wel, het was een kort briefje van mijnheer Steel, geteekend met diens initialen, met de mededeeling, dat hij eiken avond thuis was, en Van Sneck tegen twaalf uur ongeveer hoopte te ontmoeten. Hij behoefde slechts zacht te tikken, want de familie was dan reeds naar bed, en mijnheer Steel zou hem binnen laten." „En mijnheer Steel heeft dus nooit den brief van Van Sneck gehad en nooit daarop kunnen antwoorden Mooi Dan ging Rawlins voort „Nu heb ik voor mij, uit het feit dat Reginald Henson papier had van mijnheer Steel, de gevolgtrekking ge maakt, dat hij reeds plannen had in die richting, en den heer Steel op een of andere manier in een schandaal zou hebben betrokken of iets derge lijks Hoeveel dagen of weken had u reeds besloten om u met den romanschrijver in verbinding te stel len „We waren er juist over begonnen een dag of negen, tien tevoren." „En Henson heeft dit zeker achter haald. Toen is hem een beter plan te binnen geschoten, en heeft hij het plan om een ander gebruikt of mis bruik van het papier van Steel te ma ken laten varen. Het is hem echter dan wel goed van pas gekomen. Hij wist natuurlijk dat Steel dien avond niet thuis zou zijn. En dit wetend, WIJ brengen een groote collectie DE GROOTSTE SORTEERING BONTVELLEN. FRITS VAN DER VEN - Markt 25, Tel. 1315 - 's-BOSCH. Na Groningen, Meppel, Zwolle, Deventer, Apeldoorn, Arnhem, koerste het luchtschip naar den Bosch, Tilburg, Breda, Dordrecht, Rotterdam, den Haag, Scheveningen, Leiden enz. Al vroeg In den ochtend trokken velen uit de Langstraat en omgeving naar den Bosch om het luchtschip te kunnen zien. Duizenden waren getuigen toen het machtige luchtschip te ruim half tien over de Brabantsche hoofdstad vloog. Vooral die zich buiten de stad op den z g. Gelderschen dam hadden op. gesield, hadden een prachtig gezicht toen hij uit de wolken kwam en over de stad vloog, 't Was een schouwspel om nooit te vergeten. Boven Tilburg hing zulk een zwaren mist dat men „de Graf Zeppelin" wei kon hooren doch niet zien. Dat was een teleurstelling. Des middags om 12.50 passeerde het luchtschip weer de Hollandsche grens bij Nijmegen. De vlucht boven ons land heeft precies 6 uur en 10 minuten geduurd. Onder groote belangstelling is de Zeppelin weer om 18.30 vlot te Fried richshafen geland met 31 passagiers en een bemanning van 40. Het R.K.W.V. in 1928. Het vierde jaarboek van het R K. Werkliedenverbond is verschenen. Wij ontleenen er de volgende cijfers uit: Het aantal bij het Verbond aange sloten bonden onderging geen wijzi- lokte hij van Sneck naar Steei's wo ning en wil hem daar uit den weg ruimen." „Ik zie het", sprak Chris zwakjes. „Dat heeft me te voren nooit gefrap peerd. En vermoord, door wien „Door wien Wel naturlijk door Reginald Henson zelf Een oogenblik scheen het Chris alsof zij de wereld onder haar voeten voelde wegzinken. „Maar hoe kon hij dat dan doen vroeg zij. „Wel, dat was zoo moeilijk niet. Hij kon alle schuld op mijnheer Steel afschuiven. Denk eens na, welke be wijzen hij tegen den laatste zou kun nen opstapelen De verwisselde si garenkoker was alleen voldoende om een verpletterend bewijs van schuld te vormen. En van Sneck kwam juist van pas. Steel gaat uit om een ont moeting te hebben met u of met een uwer kennissen. Zooals veel schrij vers en artisten doen, gaat en komt hij wanneer hij wil, zonder dat iemand er iets van zegt of het zelfs maar opmerkt. Hij vertrekt en sluit de deur gewoon met den huissleutel. Waarschijnlijk een gewone sleutel, zooals die op duizenden deuren past. De heer Henson ontsluit de deur zon der veel moeite en wacht kalmpjes af tot van Sneck zich aanmeldt. De rest is gemakkelijk te denhen." Het duurde een wijle alvorens Chris in staat was te antwoorden. De veronderstelling van Rawlins was zoo verschrikkelijk, zoo droevig waarschijnlijk Henson zou dit vol komen ongestraft hebben kunnen doen. Het was onmogelijk te denken, ging. Vijf diocesane en 24 vakbonden bleven aangesloten. Het aantal leden van de Stands organisatie, niet aangesloten bij een Vakbond groeide regelmatig voort tot ruim 18 000 en het aantal vakbonds leden, niet toegetreden tot een Volks bond of Werkliedenvereeniging over schreed reeds de 32.000 Einde 1928 waren er 125 gesala rieerde hoofdbestuurders en propa gandisten. Hiervan waren 22 werkzaam voorde diocesane bonden en 99 voor de vakbonden. Het aantal ambtenaren steeg tot 52. 31 December 1928 telden de dioce sane bonden 100.365 leden, wat een winst beteekent van 6.982 of 7 47 pCt. De vakbonden telden op 31 Dec. 1928 115.089 leden, aanwinst 9415 leden of 8.9 pCt. Het vorige jaar was de winst 5839 leden of 5 84 pCt. De vooruitgang heeft zich over het geheele land voortgezet, maar vooral in N.—Brabant en Limburg. Het totale ledental van het verbond bedroeg op 31 December 1928 133.306 leden. In het vorige jaarverslag opperde het bestuur de mogelijkheid om einde 1928 tot 130 000 leden te stijgen. Deze verwachting is nog met ruim 3000 overschreden. Toch hebben ruim 17.000 leden in 1928 de vakbonden verlaten. Eind 1929 raamt het bestuur het ledental op 145.000. dat David Steel zicji aan zulk een daad zou hebben schuldig gemaakt Wie kan het eigenlijk nu anders zijn dan Reginald Henson „Ik ben bang, dat dit een schok kende conclusie voor u is", vervolgde Rawlins rustig. „Inderdaad!" meende Chris. „En uw redeneering is zoo logisch moge lijk." „Ofschoon ik me ten slotte toch nog zou kunnen vergissen", zei Raw lins weer. Doch Chris schudde ontkennend 't hoofd. Ze gevoelde zich thans abso luut zeker dat hij gelijk had. Maar dan weer, Henson kon toch onmoge lijk zulk een gevaar hebben geris keerd voor zulk een kleinigheid? Hij had Sneck evengoed toch het zwij gen kunnen opleggen door hem te be loven, wat voor hem te doen? Er moest een andere reden zijn voor. En opeens flikkerde het duidelijk voor haar verbeelding op. Ze zag het nu vóór zich „Mijnheer Smith" vroeg ze dan weer levendig, „wanneer en waar heeft u Henson en van Sneck voor 't eerst ontmoet?" „Eenige jaren geleden kwamen wij in Amsterdam voor het eerst samen." „Zoudt u me ook willen meedeelen, welke zaken u toen daar te behan delen hadt?" „Dat zal ik u vertellen, voor zoo ver ik het mij kan herinneren", sprak de heer Rawlins, een versche sigaret opstekend. Wordt vervolgd. WaaUyksche en Langslraatsclic Cour anti „DB MOEO VAM EBT ZÜIDBM". m

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1