Pluimveeteelt. Abdij^i roep. Kerknieuws. Land- en Tuinbouw. RECHTZAKEN. De staatsbegrooting. De voorzitter van de Tweede Ka mer heeft medegedeeld, dat de behan- j deling der staatsbegrooting op 5 No vember zal aanvangen nadat de Kamer een week tijd gekregen zal hebben voor bestudeering. De postvluchten naar en van Indië. De aankomst te Batavia van het derde vliegtuig. Naar aanleiding van de aankomst van het vliegtuig PH—AEN met de vliegtuigbestuurders Frijns en Soer te Batavia, deelt de Koninklijke Lucht vaart Maatschappij het volgende mede De werktuigkundige Walewijn is te Akyab achtergebleven, daar hij in lichten graad aan dysenterie leed. Een gisteren ontvangen telegram meldt, dat zijn toestand zeer gunstig is en hij over tien dagen vermoedelijk weer geheel hersteld zal zijn. De werktuigkundige Dunk, die zich met Duimelaar en Tepas op Penang bevond, ten einde daar het vliegtuig PH—AEO, dat bij Satul in Siam by een landing averij heeft gekregen naar Batavia te verschepen, is op aanwij zing van de K.L.M. naar Medan ver trokken, en heeft van daar uit, in plaats van Walewijn, de bestuurders Frijns en Soer naar Batavia verge zeld. De trajecten Akyab—Koblak en Kohlak—Medan heeft de PHAEN zonder werktuigkundige aan boord afgelegd. Dit was mogelijk, doordat de bestuurder Frijns die thans voor de derde maal per vliegtuig te Batavia aankomt (eerst met de Postduif op 10 October 1927, daarna met hetzelfde vliegtuig PH—AEN op 30 September 1928) zef een zeer bekwaam werk tuigkundige is. Het derde postvliegtuig is gisteren om 17 u. 40 te Bandoeng aangeko men. Het retour-vliegtuig. Bij de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij is bericht ontvangen, dat het retourvliegtulg gistermorgen om 7 u. 40 uit Aleppo is vertrokken en om 13 u. 25 te Constantinopel is aangeko men. Notariaat. Bij Kon. Besluit van 11 October is benoemd tot notaris binnen het ar rondissement: Zwolle, ter standplaats de gemeente Zwolle: J. T. H. Minke, candidaat-no- taris te Hilversum; Haarlem, ter standplaats de ge meente Haarlem: mr. H. C. Ittmon, thans notaris te Middelburg. Het Bioscoopconflict in het Zuiden. Naar wij vernemen, wordt de gis teren onder leiding van den Minister van Staat, Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw, te diens departemente gehouden vergadering van vertegenwoordigers van den Ned. Bioscoopbond en van de Vereeniging van Noord-Brabantsche en Limburg- sche gemeenten voor gemeenschappe lijke filmkeuring op Woensdag 23 October a.s. voortgezet. De Graf Zeppelin en de Zondags heiliging. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Heemskerk, heeft aan den Mi nister van Waterstaat, de volgende vragen gesteld: Is de regeering in de gelegenheid geweest om te verzoeken of te doen verzoeken, dat de vlucht van de „Graf Zeppelin" over Nederland, niet zou plaats hebben op Zondag, nog wel des ochtends onder kerktijd, waardoor hetgeen een daad van cour toisie jegens Nederland had moeten wezen, is geworden tot een daad van onwellevendheid jegens het aanzien lijk deel van het volk, dat prijs stelt op Zondagsheiliging en bepaaldelijk op kerkgang? Indien de regeering daartoe in de gelegenheid is geweest, waarom heeft zij daarvan geen gebruik gemaakt of, zoo zij er wel gebruik van heeft ge maakt, waarom heeft dit niet gebaat? Philips' Gloeilampen. Verhooging nominaal kapitaal. Naar wij vernemen zal de Raad v. Commissarissen der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken in een op 4 No vember a.s. te houden buitengewone algemeene vergadering van aandeel houders voorstellen om het maat schappelijk kapitaal te verhoogen met 150 millioen, zoodat dit alsdan 250 millioen zal bedragen. Naar wij verder vernemen zal de Raad van Beheer der N.V. Gemeen schappelijk Bezit van aandeelen Phi lips' Gloeilampenfabrieken in een op 4 Nov. a.s. te houden buitengewone al gemeene vergadering van aandeel houders voorstellen het maatschap pelijk kapitaal te verhoogen met 150 millioen, zoodat dit dan ƒ241.530.000 zal bedragen. R.K. Staatspartij. In de jongste vergadering van het bestuur der R.K. Staatspartij is van den afgetreden Partij-Voorzitter, den minister-president Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck en het vroegere be stuurslid minister Verschuur, op har telijke wijze afscheid genomen. Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck hield daarbij een belangrijke rede. Ged. Staten van Noord-Holland. In de heden gehouden zitting van de Prov Staten van Noord-Holland, is tot lid van Ged. Staten gekozen de heer P. J. M. Verschure (R.-K.). BUITENLAND, De KonlngitiWeduwe van Roemenië heeft een stuk gepubliceerd, waarvoor zij zich rechtstreeks mengde in de partij-politiek. Het betreft de keuze van een lid van den regentenraad. Mac Donald en zijn dochter heb- ben Amerika verlaten, waar zij meer dan vorstelijk zijn ontvangen. Zij zijn nu naar Canada vertrokken. Het verluidt, dat de tweede Haagsche conferenlie half November gehouden zou worden. Einde October zou men met de voorbereiding ervan gereed kunnen zijn. Te New—York is een staking uit gebroken onder tank-auto chauffeurs. Er hebben reeds stakingsonlusten plaats gehad. Benzine-distributie is onmogelijk. Te Hannover heeft tusschen so cialisten en politie een botsing plaats gehad. Vijf personen werden zwaar gewond Een agent is aan zijn kwets uren bezweken. De Belgische vertegenwoordiger in de commissie van organisatie der internationale bank, Delacroix, is te Baden—Baden hedenmorgen plotseling overleden. Diphterie of snot. Mogen we daar de aandacht nog eens voor vragen Al hebben we een prachtigen nazomer gehad, het weer is gauw omgeslagen en nu zitten we zoo ineens in het najaar met zijn gure regenvlagen en koude wind. Daar heb ben onze kippetjes ook van te lijden, evengoed als de menschen, die dan een keer meer den zakdoek moeten gaan gebruiken. Helaa3 kennen de hoenders dit instrument niet en kunnen er dus ook geen gebruik van maken. Anders zou het voor velen van ze geen over bodige luxe zijn. Immers we kunnen ze zien niezen, dat het een aard heeft, de tranen komen uit de oogen. En bleef het daar maar bijZe krijgen vaak dikke koppen, neus en snavel raken verstopt, ze steken elkaar aan, net als in een huisgezin, waar een der leden verkouden is, en 't spul is gaande. Eitjes leggen ho maar 1 Wel dooie dieren 1 Hoeveel verstandiger was de kip- penbaas geweest, wanneer hij tijdig zijn maatregelen had genomen. Waar om zijn dieren die narigheid niet ge spaard en zichzelf de winst bespaard De middelen om dit kwaad tegen te gaan zijn er toch, waarom er geen ge bruik van gemaakt De kosten Och, die zijn zoo groot niet. Die bedragen net precies de waarde van een ei in November of December, n.l. tien cen ten. Die kan men toch beter vooruit betalen dan de kans te loopen een heelen winter zonder eieren en met zieke kippen te zitten, die ook in 't komende voorjaar nog niet veel waard zijn, omdat ze eerst eens op krachten moeten komen. En nu kan men wel zeggenja, maar ik doe in 't drink water altijd wat kaliumperrnangnaat of wat ijzervitriool, dat is toch niet zoo duur. Neem me niet kwalijk, dat zijn slechts lapmiddelen, terwijl de entstof van dr. van Heelsbergen, de antidiphterine, onfeilbaar werkt, mits het vroeg genoeg is aangewend 1 Dat laatste moet er bij. De antidipherine is eerst na 10 a 12 dagen werkzaam. Heeft in dien tusschentijd de snot een kip te pakken, dan zal het dier wel vlugger genezen zijn, maar de beste werking er van is toch bij vroegtijdige aanwending. Wat ik dus in dit arti keltje wilde zeggen isWanneer ge uw kippen nog niet tegen diphterie of snot hebt laien inenten door den vee arts, doe het dan zoo spoedig moge lijk, eiken dag is er een 1 Omzetting van land- in tuinbouw. Over dit zeer belangrijke onderwerp sprak op het Nederlandsch Landhuis- houdkundig Congres in 't begin van September te Meppel gehouden, de heer Schuttevaër, Rljkstuinbouwcon- sulent te Zutphen. Bij al degenen, die in land- en tuinbouwkringen van advies moeten dienen, komt men de laatste jaren al meer inlichtingen vragen betreffende de vraag, of men den landbouwers tuinbouw als nevenbedrijf mag aan raden. En op deze vraag is het zeer moeilijk met een ja of neen te ant woorden. De omstandigheden en de betreffende persoon spreken hier een woordje mee. Zeker is het, dat de laatste jaren de boerderij geen winst meer aflevert, die het aanlokkelijk maakt voor jonge menschen, ook in dit bedrijf te gaan. Daarbij komt, dat blijkens de statistieken het land al meer verdeeld wordt en het aantal boeren bedrijven beneden de 20 H.A. sterk toeneemt. M. a. w. het aantal kleinere boeren neemt toe en juist bij deze menschen komt de vraag naar boven, hoe het bestaan dragelijker te maken, door een hoogere winst te behalen. Dat dan gedacht wordt aan het tuinbouwvak is volstrekt geen wonder. Immers oefenen een zeer groot aantal tuinders hun bedrijf uit op een vlakte van niet meer dan 2 H, A. Daarvan kan een tuindersgezin leven, wanneer de verschillende voorwaarden, waar onder het bedrijf bestaan kan, aan wezig zijn. Deze zijn voornamelijk afzet der producten op een nabij ge- legen veiling, toestand van den bodem, waterstand, vakkennis en bezit van voldoende bedrijfskapitaal. Een belangrijke zaak is vooral de vakkennis. Men moet niet meenen het tuinders- bedrijf uit een boekje of uit een krantenartikel te kunnen leeren. Ook dient men degelijk te weten, dat wie geestelijk of lichamelijk nergens anders meer voor deugt, nog altijd wel tuinder kan worden, een meening, die vooral in de steden nog ai eens aangetroffen wordt. Neen wie het tuindersvak kiest, dient energie en vakkennis te ontwik- kelen en zich zelf op te voeren. Goede voorlichting zal hij evenmin kunnen missen. Dat dit niet veronachtzaamd mag worden dringt te meer, omdat een andere belangrijke vraag zich voordoet, n.l. of er bij de toenemende tuinbouw ons land niet voor een overproductie komt te staan en of dus de omzetting van land- in tuinbouw maar ongelimi teerd mag voortgaan. De heer Valstar, heeft op de Alge meene vergadering van de Veilings- vereeniging een waarschuwende stem in dit opzicht laten hooren en gewezen op de gevaren, die dreigen, indien zooals thans op sommige plaatsen ge beurt, plattelandsburgemeesters den tuinbouw bij de landbouwers gaan propageeren. Dat ze dit doen behoeft niet te verwonderen, wie met de boeren meeleeft en de slechte jaren heeft mee gemaakt. En is er dan ook wel wat tegen in te brengen, dat een boer, die geen of weinig winst maakt van zijn land, een klein stuk in tuinbouw— gewassen legt, waar hij hoogstens toch ook maar niets of weinig op kan verdienen, maar waarop toch allicht meer te winnen is dan op zijn land bouwgewassen Daar komt nog bij, dat de boer op veel geringere lasten zit dan de tuinder en dat hij gemakkelijker over stalmest kan beschikken. Dat alles neemt echter niet weg, dat het niet te verdedigen is tuinbouw aan de boeren voor te stellen als het een en het al. Eerst wanneer de nood dwingt een andere weg in te slaan, zal het te verdedigen zijn de tuinbouw voor den landbouw in de plaats te stellen. Dan is dus de tuinbouw een uitweg voor den landbouwer. Hetzelfde kan zich ook voordoen bij jonge boerenzoons, die zelf willen beginnen, en voor wie het verkrijgen van een eigen boerderij onmogelijk is. Wanneer ze zich van tevoren vol doende vakkennis hebben eigen ge maakt, kunnen ook zij het in de tuin- bouwrichting probeeren. De heer Schuttevaër raadde aan met contract-teelten van boomen, wortels, doperwten en andijvie te beginnen. Die leveren weinig moeilijkheden op en geeischi wordt slechts, dat een goede kwaliteit geleverd wordt. Het is bevreemdend, dat de ooftcultuur, dus den aanleg van boomgaard, de laatste jaren door zooveel landbouwers uit het oog verloren is. Wanneer dan de verpakking en de sorteering van het fruit de noodige aandacht en zorg werd geschonken, dat zou dit bedrijf, dat zich veel meer eigent aan het boerenbedrijf aan te sluiten, zeker goedloonend zijn. In „de Veldbode- schrijft daarover juist de heer Greeff, die van een boomgaard van 45 jaar vertelt, die dit jaar de som van f4950 opbracht en 3 H.A. groot is. Een andere boomgaard van dezelfde grootte leverde f5100.— In zijn resumé zeide de heer Schuttevaër, dat de landbou wer alleen noodgedwongen tot het uitoefenen van tuinbouwcultures moest overgaandat hij dat geleidelijk moet doen, door een begin te maken met eenvoudige teelten, dat aanschaf van glas eerst kan volgen ais er meerdere kennis is en hij in staat is dat glas uit zijn bedrijfswinst te betalen en dat hij niet moet verzuimen theoretisch en io^S die bo.o.1© op, Verru.irr> U.W qdemKciltnq met practisch onderricht te krijgen door cursussen, terwijl hij aan de fruitteelt veel meer aandacht dient te schenken, S. Nieuwe Catechismustekst. Naar ons van welingelichte zijde ter oore kwam Is binnen afzienbaren tijd de benoeming te verwachten van eene commissie die tot taak zal hebben een nieuwen tekst te ontwerpen voor den catechismus voor de Nederlandsche bisdommen. Benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van 's-Boch heeft benoemd tot pastoor der nieuw opgerichte parochie van O. L, Vrouw van Altijddurende Bijstand te Eindho ven, Woensel Oude Toren, den W,Ew. heer A. de Vries, kapelaan te Eindho ven, Woensel H. Petrus en tot pastoor der nieuw opgerichte parochie van den H Joseph te Geldrop, den W.Ew. heer F. A. J. Pessers, kapelaan te Boxtel. Belangrijke diefstal van leder. In hooger beroep werd de strafzaak behandeld tegen F. de K. arbeider te Oisterwijk gedetineerd. Verdachte was door de rechtbank te Breda veroordeeld ter zake, dat hij op verschillende tijdstippen in 1929 te Oisterwijk heeft ontvreemd een hoe veelheid Ieder ter waarde van f 1200 en ten nadeele der N V. .Oisterwijk" tot twee jaar gevangenisstraf. Verdachte bekende maar vond de straf zoo zwaar. Hij beriep zich voorts op de zorg voor zijn gezin. Maar daar behoeft ge niet voor te stelen, aldus de president. En vroeger is verdachte ook al eens een keer wegens diefstal tot 6 maanden en eens tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De adv.-gen. requireerde tot beves tiging van het vonnis. De verdediger pleitte voorwaardelijke veroordeelingen subs, clementie onder aanvoering van verzachtende omstan digheden. PI. wees er mede op, dat verdachte zich door van Amelsfoort tot de diefstallen heeft laten aanzetten. Bedoelde van Amelsfoort was in deze zaak aanvankelijk verdacht van heling. Uitspraak 28 Oct. a,s. Gerechtshof Den Bosch. Die Brabant onveilig maken De Duitscher Godfried Puffing, 47 jaar, electro-monteur, gedetineerd, stond in hooger beroep terecht. Ver dachte was door de rechtbank ver oordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf ter zake dat hij in den nacht van 5 op 6 Febr. 1929 te Waalwijk vermoedelijk in vereeniging met anderen inbraak pleegde in de woning van Chr. Kierkx en op het kantoor van W. Teurlings. Verdachte had zich tot beide perceelen toegang verschaft door een gesloten raam oper: te schuiven en naar binnen te klimmen. Verdachte ontvreemde diverse klee- dingstukken, een vulpenhouder, een actetasch en rentezegels. Verdachte kwam van zijn vonnis in hooger beroep. En waarom dat vroeg de president. Het gaat hier om het leven en niet om de gevangenis antwoordde ver dachte met pathos. Leg ons dat dan maar eens uit, zeide de president. Ik heb den diefstal nooit gepleegd, beweerde verdachte. Maar als je hier in Nederland een maal in de geyangenis zit, dan kom je er niet levend meer uit. De gevangenissen in Nederland dragen een driehoek, het teeken der vrijmetselarij. De driehoek is getrokken door de ligging der gevangenissen Amsterdam, Arnhem en Breda, het kruis der vrijmetselarij. De president ging op die dwaas heden niet in, doch hield een uitvoerig getuigenverhoor. In den vroegen morgen van 6 Febr. werd de politie, die onder Drunenop surveillance was, gewaarschuwd door een boer, die de mededeeling deed drie verdachte personen te hebben zien loopen. De politie ging op onderzoek uit, indachtig, dat het wel eens dieven konden zijn, als die al een tijd Noord- Brabant onveilig maakten. Op het balcon van de tram die naar Den Bosch reed, zag de politie den ver dachte staan met in zijn gezelschap Koos van Galen en de Bie uit Oss. De politie nam plaats op de tram en lette op de handelingen der drie per sonen. Verdachte droeg het costuum, dat hij gestolen had. In een tasch vervoerde hij vele gevaarlijke inbrekers werktuigen w.o. ook een masker en een revolver. Verdachte werd aangehouden, doch de Bie en van Galen verlieten de tram. Blijkbaar vond de politie geen aan leiding beiden in te rekenen. Op ver dachte werd alles bevonden wat in Waalwijk gestolen was. Toch bleef verdachte ontkennen. De adv.-gen. wees er bij het requi sitoir op, dat verdachte al vaak in Duitschland en Oostenrijk wegens ernstige misdrijven werd veroordeeld. De eisch luidde 5 jaar gevangenis straf. De verdediger Mr. Adelmeijer, Den Bosch verzocht het gerechtshof er voor te willen waken, dat verdachte niette boeten kreeg voor de schuld van zijn medeplichtigen die den dans zijn ont sprongen. De twee die in gezelschap van verdachte werden gezien, aldus pl., zijn niets minder berucht dan hij. PI. acht het zeer wel mogelijk, dat beiden even schuldig zijn aan de diefstallen waar het hier om gaat als verdachte, die er voor terecht staat. Verdachte gevraagd of hij nog iets te zeggen had, begon een opgewonden verhaal te houden over de moeilijk heden, welke hij zeide in Nederland 'te verduren gehad te hebben. Met het onveilig maken van Brabant beweerde hij niets te maken te hebben. Tegenover hem, verdachte, werd in Nederland het geheim der Dajaks beoefend. Er is een God, wacht maarl En Gods Voorzienigheid is wonderbaar! aldus verdachte terwijl hij naar de cel werd geleid. Uitspraak 28 Oct. a.s. Zonder einde Onder de klanten welke aan de Rechterlijke Macht voortdurend werk bezorgen en de ambtenaren in de ge- legenheid brengen stapels blank pa pier vol te pennen, behoort G. C. D. een schoenmaker uit Waalwijk, die we altijd maar weer in de rechtzaal zien verschijnen. Op 2 en 28 April liep hij te Waal wijk weer dronken langs de straat. Het kantongerecht te Waalwijk had den man veroordeeld tot 2 weken hechtenis en een jaar opzending naar de Rijkswerkinrichting. Deze strafzaak kwam in hooger be roep. Reeds twee weken na elkaar werd verdachte opgeroepen en telkens moest om een of andere formaliteit weer uitstel worden gegeven. En altijd komt verdachte met mooie beloften van beterschap Och kom, voegde de Officier hem hopeloos toe. we kennen je hier nu al achttien jaar, en in dien tijd ben je al 38 keer ver oordeeld. 't Is een getop zonder einde. Daarna is verdachte niet meer ver schenen en zal er ten slotte toch een vonnis worden geveld. SPORT. WAALWIJK. W.S.C. Wij hebben ons j.l. Zaterdag niet vergist, dat het bij den wedstrijd tus schen WSC en TSC niet aan span ning zou ontbreken; in langen tijd hebben wij op het WSG-terrein zulk een spannende ontmoeting niet mede gemaakt. Beide partijen, die een en thousiasten wedstrijd gespeeld heb ben, gaven elkander weinig toe. WSC speelde vooral in de eerste speelhelft uitstekend, het samenspel vlotte zeer goed en in deze periode toonde de thuisclub zich volkomen de meerdere van TSC, ondanks, dat de gasten uit een fout in de WSC-aehterhoede de leiding wisten te nemen. Tot aan de rust zaten de WSC-spelers aanhou dend voor het vijandelijke doel, doch het scheen, alsof de bal telkens van het TSC-doel weggetrokken werd, tot eindelijk de linksbuiten den doelman met een hard laag schot wist te pas- seeren.. Direct na rust nam TSC we derom de leiding en scheen dit doel punt den WSC-spelers even te ontmoe digen, of kwam het, doordat de Oos- terhoutsche spelers zoo fanatiek be gonnen te spelen en de zwart hem den, tenminste wat de voorhoede be trof, voor het forsche spel ontzag kregen? Een tijdlang bleet dit aan houden, doch de WSC-achterhoede was hiertegen wel bestand. Langza merhand herstelde WSC zich en kwam het laatste kwartier wederom krachtig opzetten. TSC verdedigde zich met hand en tand om den voor- (Adv. In Blokschrift).

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2