SÜWMMK Naar De a Bosch 91 Ml. We imes- en Rinle rmantGls. J. V! Hlll! DOORMALEII No. 82. Woensd. 17 Oct. '29. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 16 Oct. 1929. Raadsvergadering. Zooais bekend heeft de Gemeente- raad indertijd met algemeene stemmen geweigerd om gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van twee schrijfmachines voor de U.L.O. School van het Departement Langstraat van het Nut voor het Algemeen. i Het schoolbestuur is daarop in beroep gegaan bij Ged. Staten, welk College thans met vernietiging van j bedoeld raadsbesluit genoemd school bestuur in het gelijk heeft gesteld. In verband daarmede is de Raad opgeroepen voor een vergadering op a.s. Vrijdag, om zich uit te spreken of men, naar aanleiding van 't besluit van Ged. Staten, al dan niet bij de Kroon in hooger beroep zal gaan. j Vermoedelijk zal op 25 Oct a.s. de Raad dezer gemeente bijeenkomen ter behandeling van de Gemeente- begrooting voor 1930. De Klokken van Corneville* Een groot succes. Na de minder goed geslaagde uit voering van verleden Jaar, met „De Visschers van Cantania", heeft T. A. V. E. N. U." zich met „De Klokken van Corneville" schitterend hersteld. We zouden daarvoor verschillende factoren kunnen opnoemen. Een voornaam pant is wel de keuze van het stuk, waarin men ditmaal zeer gelukkig is geweest. j Vorig jaar had men te worstelen met vrij stroeve en stramme muziek, met een over het geheel zwaargaand en klassiek rythme. Maar de muziek van Robert Plan- quette komt dankbaar tegemoet aan de vertolkers. |i Door heel het stuk gaat een ranke j v melodie, die momenten van ernst en stille aandacht bezit, niaar over het geheel speelsch is met een landelijke eenvoud. 1 Die eenvoud heeft de heer Duyvelaar uitstekend begrepen en met zijn diri«- j geerstok onberispelijk aangegeven. En de solisten en de overige execu- tanten bewogen zich soepel naar dat j pretensie-looze gebaar. Nimmer iiet men zich verleiden tot gewilde, groot- doende allures. Men bleef binnen den wil van den componist. En dat is voorwaar geen geringe verdienste. Dat de juiste stemming en atmosfeer in deze opera-comique gehandhaafd bleven, en geen valsch accent de klank en eenvoud vertroebelde, danken we in de eerste plaats wel aan de uitste kende vertolking van de hoofdrollen. Mej. Anna Fransen gaf een goed doorleefde en doorvoelde uitbeelding van Germaine. het charmante Norman- dische meisje, Zij zong met een eenvoudige en lieve stem en paarde daaraan 't natuur lijk gebaar van een beroepsactrice. Van een geheel ander gehalte is Serpolette, Mej. D. Slaats moest zich in deze laten zien en wist de wispelturige gevoels—mo menten van Serpolette keurig weer te geven. We hadden de kittige, ietwat dom-wijze Serpolette niet beter kunnen verlangen. Aan een prima spel paart zij een praGhtig vol geluid, eer. artiste zeker als actie mee van het allerbest gebodene. Hij heeft eveneens een groot aandeel gehad in 't succes van T A. V. E.NU.eveneens de Baljuw, jan Sars toonde zich een ijverige en goede kracht, die voor ons den zonderlingen Baljuw, tot een levend mensch schiep. De kleinere rollen pasten zich uit stekend aan. Prachtig waren de ver schillende koren, met 't terugkeerend „Kiokkelied" refrein. In 't geheel zat een prachtige samen werking, waardoor zoo'n schitterend resultaat kan worden bereikt. De costumeering was onberispelijk, de decors waren goed en ook de grime van den heer Schippers uit den Bosch was vakkundig goed verzorgd. Het Waalwijks Strijk Ensemble gaf Harmonie „St. Jan". In de gisterenavond gehouden alge meene jaarvergadering der harmonie „St. Jan* is in de plaats van den heer C. van Haren, die naar wij reeds meldden, ontslag als voorzitter had genomen, als zoodanig gekozen de heer A. de Leeuw, thans secretaris der vereeniging j Den scheidenden voorzitter, die zich op aandrang der algemeene vergade ring bereid verklaarde als bestuurslid aan te blijven, werden hartelijke woorden van dank en hulde toege sproken voor het zeer vele dat hij gedurende zijn voorzitterschap voor de vereeniging had gedaan, terwijl van 1 den nieuw gekozen president, den heer de Leeuw, die zich als secretaris een goede begeleiding kortom het zoo bijzonder verdienstelijk voor „St, geheel liep op rolletjes. jan" heeft gemaakt, terecht de beste Voor beide uitvoeringen was Musis verwachtingen werden uitgesproken, stampvol, uit alle rangen uit de geheele omgeving, 't Publiek was opgetogen en zeer dankbaar wat uit het hartelijk applaus duidelijk te bemerken viel. T.A.V.E N U. heeft Waalwijk iets goeds geboden, en Waalwijk heeft het ge waardeerd. De directeur, de heer Duljvelaar, op de eerste plaats heeft recht op onze hartelijke waardeering van zijn bijzon dere prestatie, De heer Duijvelaar heeft opnieuw getoond op dit terrein iets te vermogen, van groote beleekenis voor het muzikale leven in onze plaats. Hulde aan den Directeur en de leden var. T.A.V.E N.U. Moge de vereeniging nu ook op de waardeering en sympathie van alle ingezetenen blijven rekenen dan zal zejons nog menigen kunstvollen avond kunnen bieden, Zij begrijpen beter dat een chique en mooie mantel bij „K LEIN PARIJS" gekocht voordeeliger is dan ergens anders. Grootestraat 207, - WAALWIJK. Bij tot Ambtenaar van het Ministerie bij de Kantongerecht I te 's Hertogenbosch, Oss, Heusden, Waalwijk, Veghel, Boxmeer, Olrschot 1 en Tilburg, ter standplaats 's Her- togenbosch, jhr, mr. F. L. J. van Rijckevorsel, advocaat en procureur I en waarnemend ambtenaar van het openbaar ministerie bij kantonge- j rechten, ter standplaats 's Hertogen bosch. Aanbesteding. Onder architectuur van den heer Snijers, had Maandagavond de aanbe steding plaats van het bouwen van een dubbel woonhuis, voor rekening van den heer Holtzer Passier. Er werd als volgt ingeschreven De periodiek aftredende bestuurs leden Jac. van Mierlo en A. de Leeuw werden met zoo goed als algemeene stemmen herkozen. Nadat nog verschillende vereenigings zaken waren afgehandeld verkreeg deze zeer geanimeerde jaarvergadering een meer feestelijk karakter doordat allen op worstenbrood en andere tractaties werden onthaald, die men zich goed smaken liet. R.K. Vakvereeniging. Door de R. K. Vakvereeniging te voorm. Baardwijk, werd Maandagavond in het Bondsgebouw een algemeene ledenvergadering gehouden. De vergadering, welke onder leiding stond van den heer W. Buijs, was zeer slecht bezocht. Na opening der bijeenkomst met den christelijken groet heette de voorzitter allen welkom, in 't bijzonder den nieuwen geestel. adviseur, kapelaan Beuken. Als eerste punt op de agenda stond Verkiezing van twee bestuursleden. De heer A. Verhoeven werd als eenige gestelde candidaat gekozen. Uit de vergadering werd nog de heer C. Maas naar voren gebracht, die na benoeming met den heer Verhoe ven om de bestuurstafel plaats nam. Wegens ontstentenis van den spreker, den heer Fr. Passier, Hoofdbestuurslid, moest de bespreking van het Collectief Arbeidscontract worden uitgesteld. Der halve volgde de rondvraag. Daarbij werd de wenschelijkheid naar voren gebracht oprichting van een dokters fonds. De voorzitter erkende de noodzake lijkheid daarvan, doch verklaarde, dat een werkzaamheid in die richting tot Benoemd. Koninklijk besluit is benoemd Openbaar de taak van de Werkliedenvereniging C. B. Timmermans, Sprang f6883 rol van verschillende zijden j J. v Laarhoven, R'veer f6870.— Ze deed het rap en lenig j W. Nieuwenhuizen, Sprang f 6810 H. Maas, Waalwijk T. A. Kramer, Genderen H. M. Kramer, Waalwijk Joh. v. d. Meljs, C. Michael, Vrijh. Capeile f6738.- f 6690 f 6615. f 6598. f6410.- Am. H. de Graauw, Waspik f6175.—- voor dilletanten-tooneel van den eerster, jos Leijten, R'dorp f5860 ra"g- Het werk is aan den lagsten Dat het optreden van Tom Burmanje als de Markies van Corneville een succes zou worden, wisten we vooraf. Toch heeft hij onze.verwachtingen nog .kunnen overtreffen. We zagen hem nog zelden in zulk een goeden vorm. Zijn stem had van avond een bijzonder mooie en zuiver timbre. Voeg daarbij de warmte en en 't enthousiasme waarmee Tom zich geeft, dan begrijpt men. dat hij meer malen met applaus werd onderbroken. Hij heeft mede op de eerste plaats het, succes van den avond gedragen. Voor 't eerst maakten we kennis met den heer G. Weijnen uit Roosendaal, die de rol van Grenicheux speelde. Hij was een waardig partner van Tom Burmanje. Zijn geluid is vol en helder. Misschien was een beetje meer be* heersching van de vibratie niet slecht geweest In zijn spel was hij even eens bijzonder goed, spel dat beroeps- tooneel beslist benadert. Een prima kracht van 't begin tot 'I einde. Van- de andere op den voorgrond tredende personen noemen we nog Qaspard. dhr. Tini v. d. Heijden en den Baljuw. Jan Sars. De heer v. d. Heijden heeft de rol van den ouden Gaspard buitengewoon sterk aangevoeld en de kracht getoond °m die aanvoeling in eigen persoon naar buiten te beleven. Zijn spel was Het werk is aan den l agsten in schrijver gegund. Aanbesteding. In hotel „De Twee Kolommen" werd gisteravond aar besteed het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer L. Verappe. Er werd als volgt ingeschreven f6344 f6110 f5970 f 5844 f5795 f5423 f5367 de Graauw, Waspik J. v. d. Meijs, Waalwijk v. d. Willigenburg, Sprang H. Maas, Waalwijk v lersel—Merx, Drunen Timmermans, Sprang P, Kramer, Genderen F. Fressen, Drunen H. Blankers, Nieuwkuik Het werk is aan den laagsten inschrij ver gegund. Het verbouwen van café en woonhuis voor den heer D. van den Boomgaard Moonen alhier, is gegund aan den heer M. v, d. Ven te Tilburg. H. Familie. Bij de oprichtingsvergadering van de H. Familie in de S». Antonius- parochie, deed pastoor Hasselbach o.a, voorlezing van een schrijven van Mgr. Diepen, waarin Deze instemming be tuigde met het werk van Z.Eerw. Verder deelde Z.Eerw. mede, dat nieuwe leden zich bij een der volgende prefecten kunnen opgevenj. Pulles, H. Trimbach en P. Schoemans. behoort. Na eenige bespreking werd besloten erop aan te dringen bij de R.K. Werk liedenver. dat spoedig een algemeene vergadering wordt gehouden en de oprichting van een doktersfonds wer kelijkheid kan worden. Aan het slot sprak kapelaan Beuken nog een opwekkend woord. Hij zette j krachtig uiteen de noodzakelijkheid voor den R.K, arbeider om zich In Roomsch verband te organiseeren. Van zijn kant zegde Z.Eerw. alle medewer- king toe tot den wederopbloei van de vakorganisatie. Z Eerw. hoopt eenige sociale avonden te geven. De woorden van den adviseur maak ten zichtbaar indruk. De voorzitter sloot met een dank- woord en de mededeeling dat 28 Oct. opnieuw een vergadering za! worden gehouden ter bespreking van het Col lectief Arbeidscontract. Handboogschutterij „Eendracht maakt Macht'. Onder voorzitterschap van den heer W. van Heesch hield de Handboog schutterij „Eendracht maakt macht" een vergadering in café „'t Vosje". De voorzitter verklaarde in zijn openingswoord, dat ouder gewoonte op St. Bavo het bestuur aftreedt, doch weer herkiesbaar is. Hierna werd tot stemming over gegaan. De heer W. van Heesch werd met algemeene stemmen tot voorzitter herkozen. Het bestuur werd overigens als volgt samengesteldjoh. Klljberg, 2e voorzitterJoh. Leijtens, secretaris L, van Bladel, 2e secretarisJ A. v. f 5786 d* Mee, penn.A. de Vries, le comm. f cfiQO i A. Krol, 2e comm C. Maas, le pijl- meester Joh. van Beljnen, 2e pijl- meester. Huldiging voorzitter. Vervolgens nam de koning, de heer L. van Bladel, het woord. Hij her innerde er £an, dat het vandaag 25 jaar geleden is, dat de heer W. van Heesch tot voorzitter werd gekozen. Spr. somde de verdiensten op van den heer van Heesch en prees hem ais een actief en ijverig voorzitter, de rechte man op de rechte plaats, die veel gedaan heeft tot den bloei van het gezelschap. Daarvoor brengt spr. hem hulde en dank en bood den jubi laris ais blijk van erkentelijkheid een fraaie bloemenmand aan. De jubilaris dankte den heer L. v. Biadei en verklaarde niet geweien te hebben, dat hij nu al 25 jaar de president van het gezelschap is. Hij sprak er voorts zijn leedwezen over uit, dat het oudste lid, de heer J. A. v. d Mee, die zooveel voor de vereeniging heeft gedaan, niet aan wezig kon zijn. Spr. sprak de hoop uit, den penningmeester weer spoedig hersteld terug te zien. De avond werd verder gezellig doorgebracht. UitbreidingLederfabriek P. v. Loon Gzn Bij onderhandsche aanbesteding is de uitbreiding van de Lederfabriek van de firma P. van Loon Gzn., alhier, gegund aan de fa. A. Aarts, voor f 16.774, Waalwijksche Gem. Zangvereeniging. In de jongste jaarvergadering van de Waalwijksche Gemengde Zangver eeniging werd het afiredend bestuur bij acclamatie herkozen. Besloten werd, binnenkort wederom met de repetities een aanvang te doen nemen en eenige lichte koorwerken in studie te nemen. Auto—ongeluk. Teneinde de „Graf Zeppelin" te kunnen zien, reden Zondagmorgen twee zoons van den heer Chr, Klerks, met eenige vrienden per auto naar Breda. Toen de bestuurder Fr. K. onder Klein—Dongen een gevaarlijke draai wilde nemen, sprong een band, waardoor hij het stuur kwijtraakte, tengevolge waarvan de auto tegen een boom botste. Het achterste gedeelte van den wagen werd geheel vernield. De heer J. K., die juist aan den buitenkant zat, kwam onzacht met den boom in aanraking, waardoor hij het sleutelbeen brak. De overigen kwamen met den schrik vrij. Dr. Langemeijer verleende geneeskundige hulp en heeft het sleutelbeen weer gezet. Drinkwatervoorziening te Boxtel en Oisterwijk. Onder belangstelling van vele auto riteiten had gister officieel de opening plaats van de drinkwaterleiding voor Boxtel en Olsierwijk, De genoodigden kwamen bijeen aan het Pompstation nabij de Halsche Barrier onder Vught. Daar waren o.m. aanwezig de Com missaris der Koningin, leden van Ged. Staten, de burgemeester van 's Bosch de Gezondheidscommissie van Boxtel en Oisterwijk, de burgemeesters van Vught en Rosmalen, Ir. Kersemakers, Ir. Roeis, W. Krul, Directeur Rijks bureau Drinkwatervoorziening, e.a. De burgemeester van Boxtel sprak, mede uit naam van den burgemeester van Oisterwijk, het welkomstwoord Door den heer Roborgh, Directeur van het Bossche Licht— en Water bedrijf, werd een technische toelichting gegeven. Vervolgens sprak burgemeester van Beek nog, die aan het slot Commis saris jhr. v. Rijckevorsel verzocht de drinkwaterleiding officieel te willen openen. in het Concertgebouw van Boxtel werd hierna een Brabantsche koffie tafel gebruikt. Later werd de officieele plechtigheid te Oisterwijk voortgezet, waar ook de electrische verlichting voor 't eerst in werking werd gesteld. Hierbij hield burgemeester Verwiel een rede en spraken nog tal van andere autoriteiten DRUNEN. Zooals bekend, besloten een vijftiental leden van de harmonie der Jongenscongregaiie deel te nemen aan het Solisten—, Duetten— en Kwartettenconcours, hetwelk was ge organiseerd door de R.K, Fanfare Ónze Vrije Uren" te Wagenberg bij Breda Omstreeks 10 uur vertrok men per autobus van de H. B. Talrijke gezelschappen waren opgekomen, waar bij vele eerste klas muzikanten, zoodat er een strijd moest gevoerd worden. Doch onze jongens hadden hun beste beentje voorgezet en wisten zich kranig te houden. De juty bestond uit de heeren P. J. Oomes, toonkunstenaar te Rotterdam; J. J. Hermans te 's Bosch en A. M. v. Leest, toonkunstenaar te Eindhoven. Zij had het volgende puntenstelsei3e prijs van 110—130 punten; 2e prijs 131—150 punten le ptijs 150 punten en hooger; le prijs met lof der juty 180 punten. De uitslag was als volgt Eere—afdeeling. Joh. Merxs JaczBariton, 193 p le pr. met lof der juty. Joh. van der. Hoven, Piston, 140 p. 2e pr. le Afdeeling solo. Nic. Merxs Jz. si b Bas 170 p. le pr L Brok b Clarinette 162 p le pr. Adri v. Weert b Clarinette 147 p. 2e p. Jan Merxs sax Alto 139 p. 2e pr. 2e Afdeeling solo. Nic. Merxs Jacz. 170 p J. de Munnik 169 p. le p. Drunen 146 p. 2e p. 2e Afdeeling duo. Nic. Merxs bugle, Joh Merxc bari ton 189 punten, 1ste prijs met lof der jury. le Afdeeling duo. L. Brok clarinette, Jo v. Sambeek clarinette 143 punten 2e prijs, le pr. Ant. v. Afd. Uitmuntendheid, kwartet No. 1. J. v. d. Hoven piston, Nic. Merxs bugle, Ant. van Dun alto, Joh. Merxs bariton 145 punten 2e prijs. 3e Afdeeling kwartet No. 2. H. Jehoel, Adr. Klerks, Ant. Leijtens, M. Klomp, zijnde bas' piston, piston, alto, 140 punten 2e prijs. Hieruit blijkt, dat bijna allen den len prijs hebben gehaald. Wij wen- schen de gelauwerden van harte pro ficiat. Er is heel wat gepresteerd, waaruit blijkt dat de ijverige direc teur, de heer H. Brok, die tijd noch moeite heeft gespaard, de harmonie op hoog peil heeft weten te brengen. Aan hem een woord van hulde. Alhier heerscht op vele plaatsen onder de kinderen de mazelen, zoodat de Openbare School in den Wolfshoek gesloten is. 1/ Zaterdag 12 Oct. speelde „Kunst na Arbeid" uit café P. v. Daelen te Waalwijk in de 2e afdeeling. De uitslag was als volgt Jub. Club BJ.C. Kunst na Arbeid. Jan Brok 100 A. de Ruijtet 82 H. Verhoeven 100 J. Duquesnoij 95 A.v. d.Wiei 100 A. v. Spijk P. Schalken 100 Nic. Bakkers 44 50 J. Bergmans 100 J. de Munnik 84 W. Kogels 100 A.Junggeburth 42 600 397 Hoogste serie H. Verhoeven 24, J. Duquesnoij 14. Amerikaansch spel tot en met 26 Oct. Zaterdag 19 Oct. komt.Nooit Gedacht uit café Berkeimans te Helvoirt in de le afdeeling. Naar wij vernemen beschikt deze club over buitengewoon goede krach ten, zoodat een spannende wedstrijd te wachten staat. Aanvang 5 u. precies. NIEUWKUIJK. Voor de tweede maal sinds de oprichting, had in het Bondsgebouw alhier, Zondag j.l. een Missietentoonstelling plaats van den Petrus Donders Missienaaikring. Tot welslagen hiervan en we kunnen al direct hieraan toevoegen, dat dit in elk opzicht schitterend is geweest werd de dag begonnen met een algemeene H. Communie dei- parochianen. Onder beide H. Missen werd een treffende predicatie gehouden over de H. Missie, waarin men ten duide lijkste liet uitkomen, dat de Missio narissen niet alleen geholpen zijn met finantieelen steun, doch vooral met gebed. Direct na de Hoogmis tot des avonds half negen werden de ten toonstellingszalen opengesteld ter be zichtiging van de voor de Missie ver vaardigde kleedingstukken. Hoezeer imponeerde iederen bezoe ker hier de massa artikelen door on zen naaikring vervaardigd. Vanaf de vele eenvoudige kleeding stukken voor de arme missiekinde ren, tot de groote hoeveelheden kost bare paramenten voor Kerk en pries ter door kunstige handen en onbaat zuchtige opoffering van tijd en moei te vervaardigd. De belangstelling hier was enorm. Ook gedurende den avond van Maandag d.a.v. toen door een Eerw. Pater van het Missiehuis uit Tilburg een lezing werd gehouden met licht beelden over het leven in de Missie, enz., was de belangstelling al niet minder groot. De zaal was tjokvol. Op Zondag 20 Oct. a.s. zal tot slot voor de dames een uitvoering wor den gegeven ten bate der Missie en zal tevens de verloting plaats hebben der verschillende prachtige prijzen hieraan verbonden. Een woord van dank aan allen die er toe hebben bijgedragen tot welsla gen van deze zoo nuttige instelling, is hier voorzeker niet misplaatst. De prijzen der pastinaken zijn hier thans tot 30.per 1000 K.G. Na een korten tijd van enkele kleine oneenigheden, is j.l. Zaterdag door het bestuur onzer harmonie de finitief ontslag aangezegd. Wat dit tot uitwerking zal hebben, ligt nog in 't verschiet. Het zou echter ten zeer ste te betreuren zijn, dat een derge lijk gezelschap door een klein mee- ningsverschil teniet zou gaan. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). A.s. Donderdagavond 7 uur hoopt in de Ned. Herv. 'Kerk alhier op te treden Candidaat Renner van Zeist. J.l. Donderdag werden achter de woning van dhr. v. B. alhier, terwijl deze aan het overhuizen waren, een tweetal flinke konijnen ontvreemd. Toen de sigarenhandelaar v. P. uit A. bij C. aan het Oosteinde alhier binnen was en zijn fiets voor de wo ning had laten staan, werd daarvan een kistje sigaren ontvreemd. J.l. Maandagavond is de lees- en ontspanningszaal van de Chr. Volks-

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5