ZATERDAG 19 OCTOBER 1929. VIERDE BLAD. De Raad dezer gemeente vergaderde gisteravand onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer Burgemeester Moonen. Afwezig de leden Donkers en van Loon, waarvan de laatste met kennis geving. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Agenda 1. Ingekomen stukken a. Goedgekeurd raadsbesluit tot aan koop van bouwterrein aan de Mr. van Coothstraat van het Rijk; b. Alsvoor tot onderhandsche ver huring van bouwland aan A. van Veldhoven; c. Alsvoor tot onderhandsche ver huring van bouwland aan P. van den Brand J d. Alsvoor tot onderhandsche ver huring van een woning aan G. J. de Vries; e. Alsvoor tot het aangaan eener geldleening met de Mij. ,,Noord- Braband". Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 2. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet voor aan koop van schoolmeubelen voor de openbare school. Conform prae-advies van B. en W. wordt besloten. 3. Beschikking van Ged. Staten van Noordbrabant, waarbij met vernietiging van het raadsbesluit van 3 Mei 1929, wordt bepaald, dat de door het bestuur der u.l.o.- school gevraagde medewerking voor de aanschaffing van twee schrijfmachines met toebehoo'ren door de gemeentfe behoort te wo'r- den verleend. v. d. Waerden. Ik heb op 't laatste oogenblik nog een schrijven gekregen over deze kwestie. Het komt mij voor, jiat er toch wel reden is om aan het verzoek van het Schoolbestuur te vol doen. Ook in onderwijskringen vindt men het billijk. Zoo adviseert de Inspectrice aan Ged. Staten: „Voor verschillende U.L.O.Scholen acht ik machineschrijven niet noodig, doch zeer wel voor die te Waalwijk, die de leerlingen hoofdzakelijk aflevert voor den handel. Het is dan ook allerminst luxe". En de Commissaris van de Koningin verklaart: „Uw eischen zijn allerminst hoog te noe men". De Hoofd-inspecteur van het U.L. Onderwijs laat zich eveneens in gelijken zin uit. Ik begrijp niet, dat er na deze uit spraken van bevoegde autoriteiten nog bezwaren kunnen bestaan. Waarom moeten we nog tot 't alleruiterste gaan om te trachten gelijk te krijgen. Onderwijs-specialiteiten verklaren toch zelf dat machine-schrijven tot het vak schrijven behoort. De motieven welke aangevoerd worden lijken mij ook zeer steekhoudend. Hier kunnen we iets krijgen dat den vooruitgang kan bevorderen en nu zouden we probeeren om 't tegen te houden Timmermans, 't Gaat hier niet over 't nut of de noodzakelijkheid, maar over de principieele zijde van de kwestie. In eerste instantie heeft de raad gezegd, wij achten het niet noodig als gemeente voor de school schrijf machines aan te schaffen. Waarom moet men nu steeds alle onderwijskos ten op de gemeente laten drukken Door de wettelijke onderwijsverplichtingen wordt ons toch al zoo ontzettend veel op 't dak geschoven. Dat ongeteekende stuk (bedoeld wordt het schrijven dat het lid v. d. Waerden in den aanhef aanhaalt, en dat ongeteekend bij de raadsleden werd aan huis bezorgd, Red.) dat ze op het laatste oogenblik bij de raadsleden in de bus hebben gestopt, zou Ik me niet als advies laten opdringen. Van Oriel. Hebben B. en W. ook zoo'n schrijven ontvangen? Voorzitter. Ik niet, maar de Wet houders wel. Van Drlel. Hoe komen ze dan aan de adviezen welke aan Ged. Staten zijn verstrekt. Voorzitter. Dat weet ik niet. Er komen zelfs wel eens vertrouwelijke stukken in de krant, maar ik weet niet waar ze 't vandaan halen. Van Driel. Ik ben er voor om die schrijfmachines te geven. Als we bij de Kroon in beroep gaan maken we toch een fiasco. Niet iedereen kan zijn kinderen naar een Hoogere Handelsschool zenden en om ze nu in de gelegenheid te stellen zoo ruim mogelijk U. L O. te ont vangen, ligt 't m. i. toch op den weg van den Raad, om daaraan mede te werken. Ik ben er voor, om aan het j verzoek van het bestuur tegemoet te komen. Voorzitter. De motiveering van Ged. Staten is toch niet erg sterk. Men j zegt o.a.Machineschrijven hoort onder schrijven. Maar dan zou iedere Lagere school om een schrijfmachine kunnen komen. Ik ben 't met u eens, dat een machine op de U.L.O. school veel nut kan stichten, maar 't gaat hier, zooals de heer Timmermans reeds heeft opgemerkt, over de prin cipieele vraag: zijn we verplicht om de machines te geven. We hebben ons hierover al in den aanvang tot den Minister gewend om advies. Maar de betrokken wetslite- ratuur laat ons hier in den steek. De Minister antwoordde ons, dat hij zich van advies wenschte te onthouden, omdat er nog nooit een uitspraak in hooger beroep is gedaan. Wij zijn er niet op tegen, dat men aan de U.L.O. school schrijfmachines krijgt, maar 't gaat over de vraag, wie moet ze betalen j v. d. Waerden. Bij aanschaffing be- I hoeft de gemeente toch de geheele kosten niet te dragen. Voorz ja, de voile 100 pCt. Het schoolbestuur stort voor de aanschaf fingvan nieuwe leermiddelen weliswaar 15 pCt. waarborgsom, maar die krijgt men later terug. v. Driel Ik geloof toch niet dat 't zoo is. Voorz. Toch wel. We hebben 't pas nog meegemaakt bij de aanschaffing van een nieuwe kast. Maar daarover gaat 't hier eigenlijk niet. 't Betreft hier een principieele kant. Wenscbt niemand van de leden 't woord Dan zal ik ons voorstel in stemming bren gen. Het voorstel van B. en W. wordt daarop aangenomen met 9—2 stemmen. Tegen stemden de leden v. d. Waerden en v. Driel. Hierna ging de raad In geheime zitting, waarin de voorzitter nog en kele mededeelingen had te doen. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. R. K. Middenstandsvereeniging. Gisteravond hield de R.K. Midden standsvereeniging alhier een algemeene vergadering in Hotel Verwiel. De vergadering was speciaal belegd tot bespreking van de agenda voor de jaarvergadering van den diocesanen bond te Tilburg op 29 October a.s. Als afgevaardigden om de Af deeling Waal wijk te vertegenwoordigen werden aan gewezen de heeren P. W. H. Verwiel, J. de Ley er, J. van Eij kelenburg en Chr. van Liempt. Aan genoemde hee ren werd opdracht gegeven te ijveren voor een gratis abonnement op het bondsorgaan voor de leden van den bofd en om als candidaten voor het hoofdbestuur te steunen de heeren Jo- lie, Eindhoven, aftredend lid, en Dames te Tilburg. Nog werd in beginsel besloten in het winterseizoen een lezing te doen hou den door een bekwaam en bekend spreker. De inrichting van een loterij met St. Nicolaas werd nog even aangehouden. Provinciale Staten Noord-Brabant. De begrooting 1930. De inkomsten voor 1930 zijn ge raamd op 7,492,082, de uitgaven op 7,436,785, resteert voor onvoor ziene uitgaven 55,297. In de ont vangsten en uitgaven is begrepen een bedrag van 315,365 voor buiten gewoon. Voor het jaar 1930 wordt voorge steld, alle opcenten met één te verla gen. De opbrengst van de verschil lende belastingen wordt geraamd op 1,211,175. Deze verlaging is moge- I lijk geworden niettegenstaande i aflossingen en rente van leeningen, bijdragen voor krankzinnigen-verple- ging enz. hoogere uitgaven vorderen door de stijging van de opbrengst der rijksbelasting, vooral de perso- neele- en inkomstenbelasting, en doordat in aanmerking zijn genomen de geschatte hoofdsommen van die kohieren, die in Mei opgemaakt moesten worden en die ditmaal aan merkelijk meer bedroegen dan vorige jaren. Geraamd wordt, dat het provin ciaal weggeld 575,000 zal opbren gen, en het aandeel der provincie De Echo van het Zuiden. eenteraad van Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 11