Draagt uwe DRUKWERK-ORDERS aan ons op uit de opbrengst van het Rijkswegen fonds 500,000 zal bedragen. Als buitengewone uitgaaf wordt o.a. vermeld een bedrag van 325,000 voor verzwaring van de Maasdijken tusschen Maashees en de Dieze. Bij deze begrooting worden belang rijke bijzonderheden meegedeeld om trent de voorgenomen reconstructie van de provinciale wegen. De gewone uitgaven voor de we gen op de begrooting over 1930 be dragen 1,056,310, de buitengewone (voor reconstructie) 1,091,900, to taal 2,148,210. Er zal, in verband met de regeling, die voorgesteld wordt en waaromtrent hierachter een korte uiteenzetting volgt, 917,870 voor de wegen geleend moeten wor den. Uit 't financieeringsrapport dat de hoofdingenieur over de reconstruc tie van de wegen heeft uitgebracht, blijkt dat de reconstructie van de pro vinciale wegen, voorkomende op het provinciaal wegenplan, ongeveer 11 millioen zal vorderen, die van andere provinciale wegen 5.5 millioen, sa men 16.5 millioen. De bedoeling is, dit bedrag te verwerken in 15 jaren, zoodat jaarlijks 1.1 millioen gulden wordt gevorderd. Daarnaast is voor het gewone onderhoud 900.000 noo- dig, samen dus 2 millioen per jaar. baarbij is niet gerekend op eenige aflossing van de te leenen kapitalen vóór 1944, het jaar, waarin de alge- heele reconstructie van de wegen zal zijn ten uitvoer gebracht. Zouden de leeningen voor de reconstructie van de wegen op dezelfde wijze gesloten worden als in gewone gevallen ge bruikelijk is, dan zullen volgens den hoofd-ingenieur, in de eerstkomende 15 jaren de provinciale opcenten on rustbarend stijgen en dat, terwijl het mogelijk geweest ware, de opcen ten voor een lange reeks van jaren te stabiliseeren op het bestaande peil. Voor 1929 raamt hij het aandeel der provincie uit het Rijkswegenfonds op 450.000, wat in 15 jaar zal oploopen tot 600.000 en bij een te verwachten toeneming van het verkeer in dat tijd vak met tenminste 50 pet., in 1944 zijn aangegroeid tot 900.000. De op brengst van het provinciaal weggeld ad ƒ550.000 zal na 10 jaren toene men tot 600.000. Trekt men de op brengst van wegenfonds en weggeld van de uitgaven voor de wegen af, dan zal in 1930 965.000 moeten wor den gesuppleerd. Dit vermindert ge leidelijk, zoodat in 1943 nog 530.000 moet worden gesuppleerd. Van 1944 af, als de reconstructie voltooid zal zijn, zal er volgens voren staande berekening jaarlijks 'n over schot zijn van 600.000. Aan de hand van berekeningen toont de hoofd-in genieur aan, dat die overschotten niet toereikend zijn om daarmede ooit volledig de geleende kapitalen te kun nen aflossen. De provincie moet dus jaarlijks een bijdrage verleenen en hij stelt voor, die te bepalen op ƒ200.000, zoodat dus elk jaar voor de wegen uit de gewone middelen moet gevonden worden 200.000 plus nog 900.000 voor gewoon onderhoud, samen 1.100.000. De in de recon structie van de wegen gestoken kapi talen zouden dan in 1970 volledig zijn afgelost. Over eenige jaren zou kun nen worden nagegaan, of de feiten zich gedragen in overeenstemming met de hypothesen en of het noodig is, de berekeningen van dit rapport aan 'n herziening te onderwerpen. Ged. Staten merken op, dat volgens dit voorstel van den hoofd-ingenieur wordt bereikt, dat zonder nadere be- lastingverhooging in den geheelen lee- ningsdienst der reconstructie wordt voorzien, dat wil zeggen, dat in den loop der jaren 19301970 niet alleen alle verschuldigde renten zonder be- lastingverhooging worden betaald, doch ook de geheele leeningsschuld der reconstructie in 1970 geheel zal zijn gedelgd. Ged. Staten meenen, dat deze voorstellen, hoewel in de vele gevallen van hypothesen wordt uitge gaan, in de gegeven omstandigheden moeten worden gevolgd. Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw. In de jongste vergadering van het dagelijksche bestuur der Noord-Bra- bantsche Maatschappij van Landbouw is behandeld een brief van het Kon. Nederl. Landbouw-Comité over een schrijven van den Minister van defen sie, waarin deze het plan oppert om ter toelichting van de Kringenwet verschillende vergaderingen met be langhebbenden te houden, waarin deze wet wordt toegelicht. Daar in het Land van Altena en den Biesboscb nog verschillende forten en verdedigings werken liggen, werden bedoelde ver gaderingen voor deze streek wel van belang geacht Verder kwam van" het Kon. Nederl. Landbouw Comité het verzoek in, om zoo mogelijk voorbeelden van ver keerde praktijken van paarden- en vee verzekeringsmaatschappijen te willen inzenden. Getracht zal worden hieraan te voldoen. De R. K. Smedenpatroonsbond, met wien over overneming der cursussen in hoefbeslag is gecorrespondeerd, verzocht thans eenige medezegging schap in de leiding dier cursussen. Besloten werd te antwoorden, dat zoolang het finantieele gedeelte voor rekening der maatschappij blijft, deze ook de leiding wenscht te behouden en hierbij hulp onnoodig acht, doch dat zij bereid blijft om overleg te ple gen over het overnemen der cursus sen. Naar aanleiding van een schrijven van den directeur van het Instituut voor Plantenveredeling over het aan leggen eener rassenstatistiek, werd besloten, hoewel de verwachting aan gaande de resultaten niet groot is, een concept-vragenlijst aan te vragen na der kan dan nog worden beoordeeld, of meegewerkt zal worden. Op verzoek der land- en tuinbouw- vereeniging Land van Altena te Wou. drichem werd besloten, Gedep. Staten van Noord-Brabat t er op te wijzen, dat het vooral voor deze vereeniging van groot belang is, dat de veerver- binding inden Biesbosch wordt ver beterd. en nogmaals te verzoeken, al het mogelijke hiertoe te willen doen. Besproken werden de plannen tot stichting eener varkens-demonstratie boerderij, welke in Noord-Brabant be staan. Deze plannen hebben echter nog een zeer voorloopig karakter. Overwogen werd, wat zou kunnen worden gedaan om den afzet van te velde goedgekeurd zaai- en pootgoed naar het buitenland te bevorderen. De heer ir. Huizinga bracht ter sprake het keuren van grasland, zooals dit tegenwoordig in Overijsel geschiedt. Hij nam op zich hierover nadere ge gevens te verstrekken, waarna dit punt in een volgende vergadering nader onder het oog zal worden gezien. Centraal Noordbrabantsch Museum. Het bestuur van het Provinciaal Genootschap te 's Bosch heeft voor het Museum van de erfgenamen van jhr. Mr. F. X A. Verheijen, in leven Raadsheer in het Gerechtshof te 's Bosch en oud—voorzitter van het Genootschap, ten geschenke ontvan gen een verzameling opgezette vogels en eenige andere dieren. De meeste dezer zijn in' NoordBrabant ge schoten door den vader van boven genoemde Jhr. Mr. I. B. Verheijen, in leven inspecteur van het lager onder wijs in Noord—Brabant, die de dieren zelf heeft opgezet. Aanbesteding. Gisteravond had in 'tcafé van den heer P. van C'romvoirt alhier, de aan besteding plaats van de uitbreiding der schoenfabriek voor 'rekening van N.V. I. v. Haren's Ledermaatschappij alhier. De uitslag was als volgt: Kramer, Gende'ren 11890. v. Vianen, Ammerzoden 10660. v. Heesch, Waalwijk, voor A 5666.—, massa 10641.— v. Hulten-K'rol, Waalwijk, voor B 4619.massa 10200. Ludovicus, R'veer 9990. Kooien, Waalwijk 9980. H. Maas, Waalwijk, voor A 4898.massa 9800. Timmermans, Sp'rang 9344. Het werk is gegund aan den laag- sten inschrijver. Rij ksvakschool. Voo'r den avondcursus in „Leder kennis" aan de Rijksvakschool, hebben zich tien leerlingen aangegeven, zoodat deze cursus kan worden gegeven en 4 November aanvangt. Voo'r de cursussen in looierij-reke nen en Scheikunde was de aangifte niet voldoende, zoodat deze niet doorgaan. Vliegmachines op Indiè L.l. Donderdag is het eerste vlieg tuig op Schiphol aangekomen en het vierde vertrokken, dat inmiddels te Constantinopel is gearriveerd. CORRESPONDENTIE. X. alhier. Daarover plaatsen wij geen Ingezonden stuk. moet met Uw klacht bij zijn redactie in Den Bosch zijn, niet bij ons. Red. Een ervaring en een vertrouwen van 50 jaren; een inrichting van den modernen tijd, waarborgen U PRIMA WERK aan BILLIJKEN PRIJS WAALW1JKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANT00N T1ELEN.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 12