IE ECHO m RET TUIDEN (D Kunst en Letteren. De E.V.H.Z.-Puzzle Raadsels. RECHTZAKEN. Moeders denkt eraan No. 83. Zaterdag 19 Oct. '29. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. 't Oude liedje. De leden van het comilé voor de Internationale Wereldtentoonstelling te Antwerpen en te Luik zijn benoemd. Bekende namen uit regeerings- en industrieele- en handelskringen. De schoen- en lederindustrie, de industrie van de Langstraat en een groot deel van Brabant, de grens provincie, is noch door een man uit de practiik, noch door iemand uit eenig olficieel lichaam vertegen woordigd. Het is niet nieuw, daaraan raken we zoo wat gewoon. Denken we maar eens aan de ten toonstel ing van 1925 hoe toen de industrie, de streek, de ondernemers als dusdanig zijn achtergesteld, zien we de opvolgende daden, dan weten we hoe men in den Haag zich buigt naar onze streek en hare bekende industrieën. BINNENLAND. De Tariefsverlaging voor brieven enz Nader vernemen wij, dat de op 1 November a.s in overweging zijnde tariefverlaging zeer waarschijnlijk haar beslag zal krijgen. Al zijn nog niet alle voor de vaststelling daarvan noo- dige instanties doorloopen. mag thans met reden worden verwacht, dat de door P T.T. ontworpen verlagingen voortgang zullen hebben. Deze zijn: Verlaging van het binnenlandsch briefposttarief voor een gewicht van niet meer dan 20 gram van 7'/2 cent tot 6 cent op gelijke wijze te handelen voor brieven welke uit Nederland naar Ned.- Indië. Suriname en Curasao, alsmede in het grensverkeer met België en Duitschland worden verzonden invoering van een nieuw tarief voor binnenlandsche brieven van een ge wicht boven 20 gram en niet meer dan 40 gram van 12 cent {thans 15 cent), zulks om te voorkomen, dat men anders goedkooper zijn brieven in deze gewichtstrap zou kunnen splitsen het minimum post voor akten per zeepost verzonden naar Ned.-Indië, Suriname en Curasao, te verlagen van 7'/a tot 6 cent het minimum port voor monstersin het binnenlandsch verkeer van 5 tot 3 te verlagen, met als gevolg, dat voor een gewicht boven 30 tot 100 gram het tarief 4 cent zal bedragen op gelijke wijze te handelen voor monsters verzonden per zeepost naar Ned-Indië, Suriname en Cura?io. Met de administraties van Suriname en Cura^io, alsmede van België en Duitschland is op de punten, welke mede haar dienst betrtffen overeen stemming verkregen. Van de Nederlandsch Indische post administratie staat nog niet vast, dat zij rnet de voorgestelde verlagingen instemt, zoodat de mogelijkheid be staat, dat deze eventueel op een ander tijdstip zullen ingaan. Overigens ligt het in de bedoeling alle verlagingen als hiervoren aange- geven op 1 November a.s. te verwe zenlijken, a! ötijft het uiteraard moge lijk. dat de tijd te kort is om alle voorbereidingen alsdan gereed te hebben, in welk geval de datum van ingang nog enkel weken zal moeten worden verschoven. De Katholieke Illustratie. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende interessante foto's. De 8—Octoberfeesten te Alkmaar, molen te Lichtenvoorde, Tandheelkun dig Instituut te Utrecht, Een 7—tal foto's van de Passiespelen te Ober- rammergau, Ramsry Mac Donald brengt een bezoek aan Amerika, Pre sident Doumergue met Koning Albert van België in Brusel, Begrafenis van het jeugdige slachtoffer van den moord te Rotterdam, De „Graf Zeppelin" boven het Koninklijk Paleis te Am sterdam Orkaan boven de stad Miami in Florida, Primo Camera in Londen, Engelsche luchtschip R 101, De Rus sische kerk te Berlijn, Basil III, de Patriarch der Grieksche Katholieke Kerk gestorven, Tentoonstelling van Paramenten, Opgravingen te Rome, Nederland van uit de lucht: Thtel. Tekst: Als de oogen gaan. door H. B. v d. Sande. October Renovatie door Jo Kopper. Rijmkroniek door R. ijmer; Het mysterie van de Zuidzee, artikel en 6 foto's door mr. M. J van Balen, Een beetje tactiek, door Louis van der Linden, M'n kleine jongen door N. Brouwers, 1 pagina voor onze vrouwen, 1 pagina voor onze kinderen. Eugène Lücker. Expositie in Kunstzaal „Triborgh", Tilburg van 15-31 October. Bronchitis en Kinkhoest BUITENLAND. Het Russisch-Chineesch conflict. Reuter meldt uit Tokio, dat in een telegram uit Moekden gezegd wordt, dat het Chineesche militaire hoofd kwartier te Kirin zeer verontrust is door den vooruitgang van de Sowjet- troepen langs de Soengari-rivier, waar zij Hwatsjan in de buurt van Foetsjin genomen hebben en Ilan, een belang rijke stad op den weg naar Charbin, bedreigden. Bij het ontvangen van deze berich ten heeft Tsjang-Hsoe-liang 'n spoed vergadering van zijn bevelhebbers bij een geroepen om te overwegen, hoe de Russen verdreven kunnen worden. Een telegram uit Charbin deelt mee dat er alarmeerende berichten zijn over gevechten aan de Soengari. Een hevige strijd had plaats tusschen Linkiang en Foetsjin. De laatste stad wordt door de Russen bedreigd. Sowjetvliegtuigen hebben Heiho te genover Blagovestsjensk gebombar deerd. en Zender schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. Die nog zwaar over de puzzle ge bogen zit, moet den moed niet opge ven. Blijft volhoudenLaat je niet door zoo'n kleine Echo—puzzle uit 't veld slaan Zeg tot je zelf: 't Kan, 't zal, ja. 't moet. Ik wed, dat je dan alle hindernissen zult overwinnen. Zoo doen we, bé We gaan nog dapper voort. Maar denkt er aan, vandaag over 8 dagen, dus 26 October as. gaan de deuren dicht. Voor dien dag moeten dus alle oplossingen binnen zijn. Wie ook maar één dag later komf, kan niet meer meedoen. Dus goed begrepen, jongens? Tot 26 October hebben jullie nog gelegen heid om oplossingen in te zenden. Wacht echter niet tot op het laatste oogenbük. Ik wensch mijn ijverige schaar veel succes Tot ziens. Jullie aller OOM W1M. Beste jongelui. Mijn aanmoediging verleden week, had een goede uitwerking. Een paar dagen later kwamen de brieven van alle kanten binnen. Je begrijpt, dat ik 't fijn vind, zoo'n groote deelname. Maar dat wil niet zeggen, dat ik nu reeds voldaan ben Ik ben vrij spoedig tevreden, maar om me gansch te voldoen zr.u eigenlijk uit elk huisgezin, dat „De Echo" leest, minstens één persoon aan onzen wed strijd moeten deelnemen. Nu schiet me juist iets te binnen Er is me door verschillende jongelui gevraagd, of er uit elk gezin maar één persoon aan den wedstrijd mag deel nemen. Luister eens, alle nichten en neven, iedereen mag meedoen. Al ben je thuis met zes of zeven personen, je moogt allen, zonder uitzondering, meedoen. Maakt er dus ook gebruik van en zie voor den winter een van de mooie leesboeken te bemachtigen. oneelui, ik blijf op jullie aller mede- Eugène Lücker heeft een uitgespro ken voorliefde voor etsen. En die ken nelijke voorkeur geeft hem voor deze uitdrukkingsvormen ook een veel grootere technische vaardigheid dan de andere uitingswijze: de schilder kunst. Temidden van zooveel waardeloos artistiek ge experimenteer, geeft het werk van Lücker een gezonde verade ming aan hart en geest, 't Staat er vrij, omdat de kunstenaar nimmer bevangen werd in een onware voor stelling en bovendien beveiligd wordt door een technische bekwaamheid die zuiver en sterk is. De kunst van Lücker heeft dezelf de voornaamheid als een vers of stuk proza van Verweij. 't Bezit dezelfde hooge klaarte en geestelijke strak heid, maar daarbij nog warmte. Soms denkt men ook even aan 't groote, stille, breede gebaar van een Breitner. 't Sterke, voldragen meesterschap van den etser Lücker, laat zich nim mer verleiden tot een spontaan ge baar of eenige gedurfdheid. Alle hef tige impulsies zijn binnen de grenzen van knap vakmanschap gehouden en herleidt tot rustige „Plannmassig- keit". Heel het werk van Lücker wordt beheerscht door den ernst van het Noorden, maar een ernst die nimmer overgaat tot koude nuchterheid. Als er in 't een of andere werk van Lücker „nuchterheid" zit, dan is 't een nuchterheid van een Thomas a Kempis die ons tot de hoogste toppen kan voeren. En dat is een deugd waar voor elk waarachtig kunstenaar moet werken. Lücker heeft er voor gewerkt, werkt er nóg hard voor. De kleur-etsen van Lücker vragen bijzondere aandacht om hun uitzon derlijke knapheid. Hoe groot-stil maakt b.v. een „Ka naal van Venetië", dat bijzonder fijn van licht en kleur is. En welk een atmosfeer schept Lücker in „Palazzo Rava"! Er zit galm in den bronzen toon van het palazzo en in de zwijg zame spitsbogen hangt nog iets van een groot verleden. 't Geheel is voornaam, rijk en warm. Alles is wel overwogen, rijk van kleur, met een voorname rust. Niet minder sterk is Lücker in zijn andere etsen. Over 't geheel zijn ze breed, minder strak, maar nog met dezelfde voornaamheid. De Kathe draal is voor Lücker een zeer dank baar onderwerp. Met ernst en een sterke „beobachtung" staat de kun stenaar tegenover deze ten hemel stij gende geloofsgebaren. Maar hij valt er niet met een artistieken honger op. Eerst als het object hem binnen-in stil heeft gemaakt, als hij er de wij ding van heeft ondergaan, schept hij, of juister: herschept hij van binnen uit. En Lücker doet zulks door zijn ge zond stijlbegrip met groote klaarte. Naast etsen exposeert Lücker ook met pastels en schilderijen. In zijn schilderijen is Lücker min der sterk. Daar bespeuren we nog iets van de worsteling met het palet. En in den strijd met de stof is de kunste naar niet steeds de gelukkigste. Maar een resultaat als „Berken in den herfst" geeft groot vertrouwen. De kuische berken staan er goud en brons omtooverd. De pastels van Lücker hebben de zelfde knapheid als de kleuretsen. De rust en meditatieve ernst vinden we terug in „Brugge". Bijzonder mooi van kleur en compositie en schaduw partijen is wel „Brugge" no. 16. 't Warme geloof plakt er op de oude muren en een stille Gods-lach glijdt er over de zon-bekladde daken. Een fijne stemming hangt er ook in het •straatje. Men voelt er de gewijde stil te. Daar zou geen burgermensch mo gen loopen. Hoogstens mag er eens een gedoken begijntje komen of een oud pastoorke in zichzelf loopen te brevieren. j We mogen de Directie van Kunst zaal „Triborgh" dankbaar zijn, dat ze ons de gelegenheid schenkt met 't werk Lücker kennis te maken, j Men komt er gaarne een paar maal voor terug. KAREL VERMEER. Elsa Rubbens. We waren bij „Triborgh" tevens in. de gelegenheid kennis te maken met eenige werken van een jonge, opko mende, Brabantsche kunstenares, mej. Elsa Rubbens uit Waalwijk. De toon van haar werk trof ons door 't religieus sentiment, de directe onmiddellijkheid en warmte, althans wat haar bloemenstudies betreft. In een Tooropiaansche „Madonna" zit Elsa Rubbens nog te vast in lijn en vormbeklemming. Maar er valt een waarachtig en ernstig streven in waar te nemen naar een sterk persoonlijke uitingswijze, een evenwichtig stijlbe grip, waarmee een gezonde basis aan haar kunst kan worden gegeven, j Als zij zich met dezelfde toewijding 1 en ernst aan haar kunst blijft, geven, zal ze daarin ook zeer zeker slagen. Talent en gunstige ontwikkelings mogelijkheden zijn in sterken groei aanwezig. Wat ons van haar ook het beste doet hopen en verwachten is, dat er uit haar werk reeds deze diepe be trachting duidelijk waar te nemen is: geen aesthetisch kunstenares te zijn op zoek naar te genieten schoonheid, maar, gesteund door haar geloof, te groeien naar een breeder, op hooger plan geheven werkzaamheid, i Wanneer haar werk zoo „Aufge- klart" zal zijn, heeft zij de kunst in haar oude bedding teruggebracht en daarmede de eerste functie terugge geven: Gods-dienares te zijn. i K. V. CORRESPONDENTIE. Henk O., Waalwijk. Ik maak je m'n compliment voor de keurige oplossingen. Je hebt met veel ijver gewerkt. Nu moet je maar af wachten of het geluk je gunstig is. fo. S., Rotterdam. Wel Jo. ik vind 't aardig dat je ditmaal ook weer van de partij bent. Niks erg dat je briefpapier van Vader gebruikt. Ik vind dat monogram wel aardig. Je moest eens probeeren een opstel voor ons hoekje te maken. Veel succes fana v. P., 's Qrevelduin—Capelle. Natuurlijk Jana, ben je hartelijk welkom in ons hoekje. Een meisje dat zoo keurig kan schrijven, neem ik maar wat gaarne in onzen kring op. Ik wed, dat je op school voor je schrift altijd hooge cijfers haalt. Ik heb er goede nota van genomen, dat je van nu af een trouwe mede dingsters zult worden. Pag |ana1 Piet V., St. foachimsmoer. Ik vind 't aardig, dat je ditmaal ook weer van de partij bent Wij kennen elkaar al een paar jaar hé 1 Je moet maar eens afwachten of Fortuna je gunstig ls. Geertje V. en Jo. MSprang. Hartelijk dank voor jullie vriendelijke briefjes. Ik vond het buitengewoon aardig van jullie Natuurlijk zie ik nu met belangstelling een opstelletje of vers tegemoet. Doen jullie twee mee aan den groo- ten schrijfwedstrijd in de school Ik wensch jullie veel succes. Dag hoor 1 Gebr. A. en K. de B., R.'dorp. Dat is aardig dat jij je jongere broertje een handje geholpen hebt. Van nu af zijn jullie natuurlijk op genomen in onzen kring. Wil je mij eens schrijven hoe jullie voornamen voluit zijn Piet V., Sprang. Jij hoopt voortaan geregeld mee te doen? Goed zoo Piet, ik reken erop. We moeten straks maar rustig den uitslag afwachten De stevige vijf, Pief. G. van D., Waalwijk. Ik geloof dat je tot een van de nieuwelingen behoort. Nu weet ik meisje bent, omdat je enkel maar G. schrijft Dat kan Gerard, Gretchen, of ook wel Garibaldie zijn. Wil je me nog even je voornaam voluit opgeven Adrianus v. Af., Waalwijk. Voor een jongen van negen jaar hebt jij al heel goed je best gedaan Heeft Vader of Moeder nog een handje moeten helpen De volgende week ga ik verder met het beantwoorden van brieven. De snuggere Teun, door Oom Wim. I Moeizaam sneed de ploeg door den harden grond, waarin straks het zaad zal worden gestrooid, dat het loon zal geven voor den zwaren arbeid die van Teun, den pachter, gevergd wordt. Maar hij is het niet alleen, die de vruchten zal plukken van dezen arbeid, die het zweet doet parelen op zijn verbtuind en vermagerd gezicht; och neen I de landheer zal zijn deel op- eischen en voor hem den eenvoudigen, kleinen kleuter, voor hem zal amper tjes voldoende overblijven, dat hij met zijn vrouw en zijn twee kinderen en zijn trouwen Bles het leven houden zal. Kom Bles, een beetje harder trekken of de zon gaat schuil achter gindsch boschje en wijhebben te weinig arbeid verricht en dan raakt de schuur nooit vol Vort Maar Bles staat en hoe Teun slaat met het dikke leidsel waarmee hij Bles stuurt, het helpt geen zier. Bles trekt tevergeefs ondanks de in spanning aller krachten, de ploeg kan niet verder. Wat is dat nou? Laat je me nu heelemaal in den steek Schieten je krachten te kort, arme stumper, of schort het hem elders. Ik zal eens zien Blesje, enals het kunsten zijn, zal de zweep je tot de orde roepen, dat zegt je baas. dat alle Wonder-artikelen op speciale wijze hygiënisch verpakt zijn. U koopt dus goede, versche waar, die niemand voor gebruik kan aanraken. Koffie en Thee in speciale aluminium verpakking, daardoor geen verlies van aromai Alle Wonder-artikelen bevatten spaarbons, rechtgevend op honderden nuttige dingen. Vraagt Uw winkelier steeds Wonder-artikelen. Acrobatische toeren li Wat een rare kermis was me dat op 10 Aug. in Genderenl Daar gebeurden toeren waar je elders niet van hoort Aan café J. Heijmans n.l. kwamen twee jenever-klanten wat last verkoo- pen. De een W. F. C. 26 jaar, metselaar te Genderen, sprong daar van buiten af door een ruit naar binnen en kwam op een tafel terecht waaromheen vier rustige bezoekers een boom aan het opzetten waren over koetjes en kalfjes. Niks van waarzegt de acrobaat Ik was zat en ben door de ruit naar binnen gestapt. G. A R. 22 jaar, timmerman te Genderen, was daar ook aan het kun- s en maken waarbij hij een scherven- concert gaf door een ruit te vernielen. Natuurlijk was de drank de aan stoker van die ongewenschte toeren. Ik heb toch de schade betaald (ver ontschuldigde zich de melselaar) Vier dubbel nog wel. Een tientje heb ik gegeven en een vulpenhouderNou 't Zou watredeneerde dochter Heijmans. De penhouder gelieve te laten terughalen. Niks mee te doen En voor de vernielde ruiten is nog maar f 4 vergoed. Met den sprong door de ruit werden tegelijk glazen, een stoel en de deur vernield of be schadigd. Of die ook springen kan 1 De officier vond in de heele ge schiedenis aanleiding om den metse laar en den timmerman, die nu nuch ter voor hem stonden, eens flink onderhanden te nemen en den een voor den ander te waarschuwen. oorzaak kan zijn van de onmacht van zijn Bles engraaft met de spade en komt dra met een ijzeren kistje te voorschijn, waartegen de ploeg, als tegen een granieten muur, vruchteloos te beuken stond. Wat is dat? Een kistje, zwaar als lood Hier op deze plaats Dat moet iets bijzonder te beduiden heb ben. Kom, laat ik dat ding trachten open te maken en zien of er meer in zit dan oudroest of waardeloos papier. Wie weet Het kistje openen is voor Teun het werk van een oogeblik. Stom van verbazing gaapt ons keu- tenje de vreemde goud- en zilverstuk ken aan. Die vondst is een schat en die schat is voor mij als de landheer er niet was, redeneert Teun bij zichzelf voort. Maar de landheer is er wel en Teun is slechts een onderhoorige, een pach ter een stuk van 's meesters grond. En toch behoort hem dat kistje toe Het is zijn eigendom. Zijn eigen dom zoolang de landheer van dit alles niets ter oore komt. Maar het zal hem ter oore komen en dan Weg kistje; weg schat; weg rijk dom Teun krabt zich achter het oor, zet zich neer op den harden ploeg en denkt na. Hij denkt en hoe langer hij denkt, hoe meer zijn gezicht opklaarthoe ondeugender zijn oog schitterthoe meer de rimpels vervlakken op zijn voorhoofd. En daar opeens, springt hij op, met de veerkracht van een jongenman, die zorgen kent, noch moeheid van 's levens strijd en slaat de armen in de lucht en roept met een stem, die Bles schrikken doet „Gevonden heb ik het, gevonden!" De schat is mijn Kom BlesWe gaan naar huis we gaan moeder de vrouw opzoeken en vertellen alles haarfijn, maar toch niet meer, dan het leiden kan. (Wordt vervolgd). S i roop per flesch 1 gld. Bonbons per doos 60 ct 'Bij Apoth. en Drogisten ARTIKELEN

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5