MUI lij bet Koperen feest ran D.V.S.V. te Waalwijb. OVALINE. Hoeden en Petten H. VERHULST, Najaar 1929. Kachel poetsen VOOR HANDEL EN INDUSTRIE. ONTVANGEN NIEUWE COLLECTIE Chique modellen. HEMDEN, tevens met afknoopbare Manchetten, (HEMDEN, óók naar maat). Heerenmodemagazijn. Markt 5. DEN BOSCH. Telefoon 841. eischte het O M. f 5 boete. 't Is niet veel, maar voor zoo'n arme Job toch nog een kapitaal I Hij werd veroordeeld tot f 3 boete te vervangen met 3 dagen hechtenis- straf. Als de hond ook dèt maar niet be zuren moet! Tegen W. F. C. die bij Vrouwe Justitia al méér in het krijt stond luidde de eisch 14 dagen gevangenisstraf. De Officier vond 't gevaarlijk dat de timmerman met den metselaar vriend schap had gesloten. Want als K. zoo door gaat komt hij ook in de gevan genis terechtluidde de waarschuwing. Nu werd er nog eens een proef gehouden met den eisch tot boete van f 20 of 20 dagen hechtenis. De uitspraken volgen nader. De meineed in de Culemborgsche moordzaak. Ingevolge beslissing van den Hoo- gen Raad zal voor het Gerechtshof te 's Bosch in laatste instantie het hoo ger beroep worden behandeld in de strafzaak tegen M. de Stnale, arbeider te Buurmalsen, thans te Amsterdam. Verdachte werd door de rechtbank te Tiel veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf terzake dat hij als ge tuige opgeroepen en verschenen voor de rechtbank te Tiel op 16 Mei 1927 een meineed heeft gedaan ten nadeele van Jan Vroege en Claas Sweeris, beiden verdacht van moord te Culem- borg. Als getuige is gedagvaard Claas Sweeris, metselaar te Tricht. Verdediger is Mr. Roobol, Amster dam. Het gerechtshof zal zijn samenge steld als volgt Jhr, Mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt, presidentMr. Baron van Hu- genpoth en Mr. Borrel, raadsheeren Jhr. Mr. de Kuyper, subs. Grilfier Mr. Couvée, advocaat—generaal. Een oude geschiedenis. Op 12 Oct van verleden jaar voeren twee mannen uit Engelen in een bootje langs den Bosschen Sloot onder Vlijmen. Ze hadden een vischnet in't schuitje en voeren voort, zondermeer, doch twee veldwachteis hadden een oog in het zeil gehouden en zagen door hun kijkers dat een der mannen genaamd F. J. T. een fuik lichtte en daardoor zondigde tegen de Vissche rijwet. Kan nietbeweerde zijn kameraad van den B„ zijn gezel in 'i schuitje. Als ie een fuik had opgehaald dan had ik het moeten zien. En zoo hield hij als getuige vol, bij hoog en bij laag en onder eede. Maar de veldwachters met hun kij kers hadden het toch zóó goed ge zien.. En gevolg was dat van den B moest terecht staan wegens meineed Intusschen bleef de zaak van het fuikenlichten zoolang rusten, tot die van den meineed beëindigd was. 't Was een zeer dubieuse zaak. Het bewijs voor een meineed kwam niet vast te staan en dus werd van den B., van de aanklacht vrijgesproken. En de draad in de zaak tegen F. J. T. weer opgenomen. Mr. Dr. van Leeuwen, 's Bosch, stond hem met rechtskundigen bij stand ter zijde. Na al het getob over de geschiede nis der mannen in het boo'.je meende het O.M. zich aan de getuigenverkla ringen onder eede der twee veldwach- ters te moeten houden. Twee zien toch meer dan één, redeneerde de ambtenaar van het O.M. De eisch tegen verdachte T. luidde twee maal f 5 boete subs, hechtenis- straf. De verdediger Mr, dr. van Leeuwen pleitte vrijspraak. De uitspraak volgt nader. De brommer en zijn hond. Ze konden besten vrienden zijn, de oude Kees van W. uit Wijk en zijn hond, die den baas helpt z'n kost te verdienen. Een trouwe viervoeter kan voor een arme oude zoo'n troost zijn. Maar Kees, die den bijnaam draagt van .brommer" is nu juist niet een goeiige oude, doch eerder een ruwe brommer waar de hond terecht bang Vdti is. Op 30 Juli zat Kees op zijn kar en werd door zijn hond voortgetrokken door Heusden. Op een gegeven oogen- blik moest het dier rechts houden en liep links uit. Nu moest het trouwe beest het verschrikkelijk ontgelden. De hond werd onmenschelijk afge ranseld en jankte van pijn. De slagen kwamen zoo hard neer dat het doffe geluid van iederen slag uit de verte te hooren was voor de getuigen E. de Pauw en vrouw de Waal—Camerman uit Heusden. Tegen de brommer, die niet ver schenen was om zich te verantwoor- SPORT. VOETBAL. WAALWIJK. H.E.C.—DE VALK. De tweede thuiswedstrijd die ons eerste elftal Zondag a s. spelen moet. kan wel beschouwd worden als een van de mooiste ontmoetingen die we hier te zien zullen krijgen. De Valk toch is een club die reeds naam genoeg gemaakt heeft. Zelfs de vorige com petitie nog toen zij kampioen werd van onze afdeeling en een zeer goed figuur sloeg in de promotie-compe titie, waar zelfs de eerste klasser Wilhelmina uit 's Bosch de handen vol aan had. Dit seizoen schijnen ze weer op het kampioenschap af te willen stevenen en staat zij dan ook tot op heden met 4 gespeelde en 4 gewonnen wedstrij den aan de spits. Verleden Zondag nog versloegen zij het toch ook zeer sterke Helmond—elftal met 3—1. Ze zullen natuurlijk ook trachten HEC eens flink „in" te maken, om zoodoende hunne goede positie te behouden en te verbeteren. HEC kan er dus op aan dat zij 'n tegenstander krijgt, waarmede niet te spotten valt en dat er tot 't uiterste gestreden zal moeten worden, willen ze niet dat ze het onderspit moeten delven. Het is echter een bekend feit dat HEC tegen de leidende clubs haar beste spel ontplooit en dat deze op het HEC—terrein geen gemakkelijke taak hebben. Het zou dan ook wel kunnen ge beuren dat De Valk hier struikelde, maar dan moet er door de HEC—ers gedaan worden wat ze kunnen, waaraan we echter niet twijfelen. Het zal dus wel een ontmoeting worden die het aanzien ten volle waard zal zijn en waarvoor de belangstelling enorm is, temeer daar dit de eenige belangrijke wedstrijd is die hier in Waalwijk gespeeld zal worden. De leiding berust in banden van den heer J. A. Stabel uit Tilburg. Aanvang half drie. W.S.C. WSC2—Willem ll3. Een aardige thuiswedstrijd staat morgen voor het tweede elftal van WSC op het programma De WSC— reserves krijgen nl, bezoek van het derde elftal van Willem II uit Tilburg en zullen morgen definitief moeten toonen, of zij zich in deze afdeeling naar behooren weten te plaatsen. De Tilburgenaren gaan momenteel onge slagen aan het hoofd dezer afdeeling en schijnen ernstige candidaten te zijn voor de eerste plaats. Hun ploeg be staat uit zeer jeugdige, doch prima spelers, die het spel tot in de perfectie spelen. Wat zullen de WSC—spelers hier tegenover stellen Zouden zij wederom voor eene verrassing zorgen, zooals in den eersten wedstrijd Zij zullen anders wel op de proef gesteld worden, en wij zijn meer dan tevreden, indien de zwarthemden het tot een gelijk spel kunnen brengen. Wij zullen in ieder geval moeten afwachten. Het elftal is nagenoeg ongewijzigd gebleven, slechts de linksbinnenplaats wordt ditmaal door een nieuwen speler ingenomen. Wij verwachten morgen om half drie wederom de WSC—aanhangers aan den Parallelweg, teneinde getuigen van bovenstaande belangrijke ontmoeting te zijn. R. W. B. Na eenige weken rust moet R.W.B.1 weer voor de competitie spelen. Thans staat een uitwedstrijd op het program ma tegen de vereeniglng .Oosterhout" aldaar. Deze maakt dus haar debuut, Voor R. W. B, is deze club een onbe kende; we vertrouwen echter dat zij zich bewust zijn dat er beter gespeeld moet worden dan denlaatsten wedstrijd; mogelijk dat dan de gewijzigde op stelling succes brengt, men zorge vooral voor een goed geheel. Vertrek 11.20 per trein. R.W'B 2 speelde 1.1. Zondag den competitie wedstrijd tegen „Het Wapen van Heusden" op het terrein aldaar. Het tweede elftal heeft de competitie heel wat beter ingezet dan zijn oudere collega aangezien een 2—0 over winning een mooi resultaat is. A.s Zondag weer een uitwedstrijd op het programma tegen Baardwijk2. JULIANA Zondag a.s. zijn door den B. V. B. ook competitiewedstrijden voor de lagere elftallen vastgesteld. Om 12 uur wordt op het Juliana terrein gespeeld Juliana 3—W. S. C.3. Om 2 uur de wedstrijd Juliana2— R. W. B.2, dus beide plaatselijke tegen standers en zijn wij benieuwd naar de verrichtingen der lagere elftallen. Het eerste elftal is weder vrij van competitie-wedstrijd. HEUSDEN. Zaterdagmiddag speelt Juliana alhier teeen Wilhelmina te Wiik—Aalburg. HET ZUIDEN. PROGRAMMA VAN ZONDAG. Ie Klasse. NOAD—NAG (B. Voltijn). LONGA—Wilhelmina (H. Colen). Eindhoven—PSV (A. v. d. Wijgerd). BW-Roermond (M. Janssen). MVVWillem II (J. v. d. Dungen). 2e Klasse A. Bredania—TAC (J. Hoynck v. Papendrecht). BredaMiddelborg (D. Leupen). ZeelandiaVlissingen (L. Groffen). MEVO—RBC (P. J. v. Besoijen). VelocitasDongen. 2e Klasse B. VVV—Boxtel (j. Wevers). HEG—de Valk (J. A. Stabel). HoensbroekVOS (E. Giebels). 3e Klasse C. OosterhoutRWB (A. J. Wolte'rbeek). ZIGO—TSC (W. Blom). SCGGood Luck (J. Blom). 3e Klasse D. Zalt-BommelPicus (Joh. v. Hoek). Sportvereen. 1907—Helmondia (G. L, v. d. Ven). Tricht—Broekhoven (J. W. Vugts). Reserve le Klasse. PSV 2—NAG 2 (D. J. Ba'rmentloo). de Valk 2—NOAD 2 (R. Veith). Helmond 2BW 2 (J. Hornix). Willem II 2Eindhoven 2 (P. Breuer). Reserve 2e Klasse A. DOSKO 2—NAC 3 (A. J. Goedhart). WSC 2—Willem II 3 (J. Geenen). NOAD 3Dongen 2 (I. Degenaars). Reserve 2e Klasse B. de Valk 3VVV 2 (J. Brullemans). Wilhelmina 3Tegelen 2 (M. d. Folter) Toen we van het verschijnen van den Feestgids der Tooneelvereeniging D.V.S.V. melding maakten, voegden we daaraan de belofte toe, nog te zul len terugkomen op het jubileum, dat door deze vereeniging a s. Zondag wordt herdacht. Het oogenblik is gekomen om de gedane belofte gestand te doen. Voor een beknopt overzicht van de historie der vereeniging, kunnen we dankbaar gebruik maken van de ge gevens, welke door den Secretaris van D.V.SV., in meer genoemden feest gids zijn uitgewerkt. De vereeniging die a.s Zondag haar 12'/2—jarig bestaan herdenkt, is ge boren uit de Tooneelclub van de St. Pauiusvereeniging. Het eerste stuk dat men in studie nam was een blijspel in drie bedrijven getiteld .Piet in Gala" en kwam onder regie van A. Verhoeven voor 't voet licht. Toen men eenige jaren na de op richting „Het Hoogste Goed" ten too- neele bracht was de vereeniging op een keerpunt gekomen. Deze uitvoe ring werd n 1. bijgewoond door den moeilijkheden wist zij zich te hand haven onder haar nieuwen regisseur A. Verhoeven. De laatste jaren mogen we zelfs weer een opleving zien. In aanmerking genomen de beschikbare krachten en en leiding, mochten tooneelwerken als .Napoleon", .De Overkant", .Zijn Trots", „De Waterduivel" en .Het Vierde Gebod", gezien worden. En waar we gezien hebben, dat er onder de jongere spelers ook goede krachten schuilen, die bij ernstige studie in het tooneel een belofte inhouden, kan D.V.S.V. met goede hoop, de toekomst tegemoet gaan. Maar dan moet er ook gewerkt, hard gewerkt worden 1 Zoowel door regisseur als spelersDe jaren van bloei onder kapelaan Bijnen, moeten voor de leden van D.V S.V. een prik kei zijn om zich weer in de oude kracht te herstellen. Dan geeft men aan 't tooneel ook die functie welke het heden ten dage toekomt, Kapelaan Bijnen zegt het zoo juist in den feest gids: .het is een soort apostolaat- werk, het is een factor van groote beteekenis in de opvoeding." De Vereeniging, zooals ze onder leiding van den WelEerw. heer Bijnen de werken opvoerde van Shylock, Jeremias, Hirtacus en Sauls verwerping. "WelEerw. heer Bijnen, die inmiddels was benoemd tot kapelaan van de „St. Jan", alhier. Kapelaan Bijnen had direct gezien, dat er met 't materiaal van D,V.S V. meer te bereiken was, dan een ge woon alledaagsch tooneelwerk op te voeren. Zijn Eerwaarde nam de regie op zich en vanaf dien dag ging 't onder de artistieke aspiraties van kapelaan Bijnen snel crescendo. Toen men met .Shylock, de Jood van Venetië" voor 't voetlicht kwam was het een openbaring over de pres taties van D.V.S V., stond iedereeu verbaasd. Het succes was enorm. Dat men met zoo'n leider op den goeden weg was bleek wel, toen men in 1922 met „Sauls Verwerpiug" vau pastoor v. Delft, op het Interdiocesaan Tooneel—concours le Tilburg, den eersten prijs behaalde, de gouden me daille, benevens den publieksprijs. Natuurlijk werd door dit succes de geestdrtft onder de spelers sterk aan gewakkerd. Na „Sauls Verwerping" volgden nog Hirtacus" en .Jeremias' Maar nu kreeg de vereeniging een En verder; .Tooneelspelen moet zijnwerkelijkheid geven, het leven beelden, idealen tooveren. Dit alles op een schoone wijze, en om de menschen te beteren. Zoo kan het tooneet niet alleen den smaak zuive ren, het brengt ook verheffing, het is cultuurfactor bij uitstek. Zoo zal het tooneelspel ookkunst zijn." Welk een heerlijke opvatting van het tooneel, van óns tooneel. Laten alle tooneellisten deze klare woorden, die zulk een diepe waarheid inhouden, eens goed overwegen en daar met groote zekerheid gaan toe- passen en be-leven. Dat is de beste wensch die we aan de jubileerende vereeniging kunnen meegeven. Het is begrijpelijk dat D.V.S.V. aan de herdenking van haar 12'/j jarig bestaan een officieel en feestelijk cachet geeft. Bestuur en leden zullen Zondag 27 Oct. van 121 Va uur receptie houden in het gebouw van den Gildenbond. Van die gelegenheid zullen onge- De vereeniging van thans. knak. Kapelaan Bijnen werd door Mgr. Diepen naar Eindhoven geroepen. Door het vertrek van dezen artistieken regisseur, beschikte D.V.S.V. niet meer over een leider, die bekwaam genoeg was om zulke stukken te laten in- studeeren. Voeg daarbij dat de beste krachten door allerlei omstandigheden, zooals vertrek naar elders, enz. de vereeniging gingen verlaten, dan begrijpt men, dat D.V.S.V. veel van haar ouden glans moest verliezen. De overgang drukte zwaar op de vereeniging en bezorgde haar een twijfeld velen gebruik maken om D.V.SV. te complimenteeren. Des avonds geeft de vereeniging voor de leden der Werkliedenvereeni- ging een jubileum uitvoering, waarbij voor het voetlicht zal worden gebracht „Mijnheer Klaproos", een blijspel in drie bedrijven van Gerard Nielen. Vervolgens zal Maandagavond een uitvoering worden gegeven, welke tegen betaling van entrée voor ieder een toegankelijk is. Wij wenschen D.V.S.V. met beide uitvoeringen veel succes Dog gi* w&t Kloosterbalsem op GEMENGD NIEUWS. Stoomschip door explosie vernield. Het voor 20 dagen bij Minicoy Atol in den Indiscben Oceaan op een klip geloopen groote Duitsche stoomschip „Höchst" is door een ontploffing vol komen verwoest. De kapitein en de 28 koppen tellende bemanning had den zich kort voor de explosie van het schip in de reddingsbooten in vei ligheid gebracht, nadat zij nog eerst een noodsignaal gegeven hadden. Den geheelen nacht dreven zij rond op zee en werden tegen den morgen door het s.s. „Athura" opgenomen, dat hen naar Suez meenemen zal. 4 Schepen hadden deelgenomen aan de werk zaamheden tot het weder vlotmaken van de „Höchst", doch alle pogingen waren vruchteloos gebleken. Een der te hulp gesnelde schepen, het Duit sche s.s. „Lauterfels" was hierbij eveneens op een klip geloopen. Het bevindt zich echter niet in gevaar. Doodelijk auto-ongeluk. De 40-jarige Wielinga, die gisteren middag plotseling van het trottoir stap te, werd in de Hengeloschestraat te En- chedé, door een uit Hengelo komenden auto overreden. Heden is hij in het R. K. Ziekenhuis overleden. Doodelijke val. Gisterenavond omstreeks half zeven had op den straatweg Wee'rselo-Deur- ningen een doodelijk ongeval plaats. Del landbouwer C. wonende in Deur. ningen reed met paard en wagen Over den straatweg, toen een auto passeerde. Het paard werd schichtig, waardoor C. van den wagen viel. Of deze door den auto. is overreden of door zijn eigen wagen, kan niet worden vastgesteld. De man was onmiddellijk dood. Het slachtoffer is 35 jaar oud en laat een vrouw en vier kinderen achter. De auto bestuurder is doorgereden. Verdronken. Een dame fietsende langs de Grift te Veenendaal, ondekte een truitje en een klomp op het water. Zij waarschuwde onmiddellijk den heer v. H., die in de nabijheid werkte. Deze begaf zich ter stond te water en bracht de 3-jarige Roelof Simons op het droge. De onmid dellijk ontboden geneesheer, die de kunstmatige ademhaling toepaste, mocht er echter niet in slagen de le vensgeesten weder op te wekken. Uit Charbin wordt gemeld, dat door de rechtbank aldaar 38 Russische communisten en één Chineesche com munist ter dood zijn veroordeeld, die bij den inval in het Sovjet-consulaat te Charbin in Mei j.l. werden gearresteerd. De andere toentertijd gearresteerden zijn tot verschillende gevangenisstraf fen veroordeeld. PAARD OP HOL. De koetsier bekneld geraakt en aan de gevolgen overleden. Gisterenmiddag 'reed een Haarlem- sche bruiloftsstoet in Aardenhout toen plotseling een paard van een der rijtui gen schichig we'rd en op hol sloeg. De koetsier viel van den bok en geraakte met het hoofd bekneld tusschen een boom en het rijtuig. In bewusteloozen toestand werd hij vervoerd naar het St. Elisabeths-Gasthuis te Haarlem, waar hij hedennacht aan de gevolgen is overleden. Een lijk op den weg gevonden. Men meldt uit Eindhoven Gisteravond te 7 uur is langs den Urkhovenschen weg het lijk gevonden van den 30—jarigen chauffeur M. S. Bij onderzoek bleek, dat hij met zijn motor tegen een boom was gereden en zoodanige verwondingen had op- geloopen, dat de dood spoedig intrad. Auto—ongeval. Op den weg tusschen Leur en Zevenbergen is nabij Zwartenberg een bestel—auto van de Duif—Zeep fabrieken tegen een langs den weg staanden paal gereden, waardoor de beide inzittenden uit den auto werden geslingerd en kwetsuren opliepen, van wie een ernstig. Het ongeval was te wijten aan een hond, die plotseling den weg zou oversteken en onder den auto terecht kwam. De bestuurder geraakte hier-- door het beheer over zijn stuur kwijt, waardoor de botsing met den paal veroorzaakt werd. Zoowel de chauf feur als de mede—Inzittende reiziger slingerden door de voorruit en beiden werden In de bijzijnde woning van den brugwachter binnengebracht, waar een ontboden geneesheer bij den chauffeur een knieschijf—breuk con stateerde. Overigens hadden beiden min of meer ernstige verwondingen aan het gelaat opgeloopen. De auto A mnollüil/an ofr5»H wÜtrnlin is het gewone gezegde, als men zich heeft gesneden, gestooten, gebrand, geklemd, of geschramd. Dat verzacht, zuivert en geneest zonder litteekens. Overal per groote pot van 20 gram 50 cent.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6