Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Del Mi der lie Smarleii. m IK Vossen, Boom- en Sleenmariers venal 7.50 tol 60.00. Ztfcêsg FEUILLETO Magazijn „DE BIJENKORF" NUMMER 84. WOENSDAG 23 OCTOBER 1929. 52e JAARGANG. Dit blad Tersch$nt WOENSDAG en ZATEEDAG. AbonnementsprU a per 8 maanden 1.25. Franco per post door het geheels rflk 1.40, Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ena. franco te aenden aan den Uitgever. ÏJITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ, ANTOON TIELEN. Telefoon No. U. Teleur.-Adres: ECHO. Prfla der Advertentlön 20 cent per regel; minimum 1.50. BH contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertenttön moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 0 uur ln ons bedt ■Sn DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. GEERTRU1DENBERQ. W. van der Loo tot wethouder gekozen. Afscheid wethouder Wiegman en raadslid Nederlof. Onder voorzitterschap van den Edel- achtb. heer Burgemeester Bianchie, vergaderde de Raad dezer Gemeente Vrijdag namiddag ten Raadhuize. Afwezig het lid W. Sassen. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd vastgesteld. 1. Aanbieding Rekening Stedelijke Godshuizen dienst 1928. 2. Wijziging der begrooting van de Stedel. Godshuizen dienst '28 29. Wordt goedgevonden. 3. Vaststelling 3e kohier Honden belasting 1929. Wordt vastgesteld als ter tafel ge bracht, tot een bedrag van f 10,50. 4. Vaststelling verordening tot wijzi ging der bouwverordening. De wijziging houdt verband met de verplichte aansluiting aan de water leiding. Ged. Staten verzoeken in over leg met de Gezondheidscommissie in de verordening een juiste omschrijving te geven aan welke eischen water- en regenputten na 1 Jan. '30 hebben te voldoen. Conform den wensch van Ged. Sta ten wordt besloten. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het rooien en verkoo- pen van iepeboomen in verband met opgave van het Staatsboschbeheer. Wordt voorgesteld om t.z.t. een nieuwe aanplanting te doen met Noorsche essen. Aldus wordt besloten. 6. Behandeling subsidieaanvragen voor 1930. ttn „DB BOBO VAN HBT BUIDBN". NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 111. „Gemakkelijk? Dan is hij de ver persoonlijkte moord. Verbeeld u dus welke gevoelens hem moeten hebben bezield, toen hij bij scherp toezien be merkte dat hij bedrogen was. Let wel: dit is nog altijd een door mij op gebouwde theorie, maar ik voel, dat straks blijken zal, dat ik gelijk heb gehad. Zoo valt dus Henson's laatste hoop in duigen. Maar, hij gaat niet rechtstreeks naar van Sneck toe om hem te beschuldigen van zijn trouwe loosheid. Hij weet dat van Sneck den ring alleen heeft behouden om zijn schoonheid en zijn eigenaardigen, sierlijken vorm, en dat hij er zich nooit van zal durven ontdoen. Hij veronderstelt dus, dat van Sneck den ring nog in zijn bezit heeft. En wan neer van Sneck hem dreigt de zaak gedeeltelijk aan Steel te vertellen, doet Henson geen enkele poging om hem van dat idee af te brengen. In tegendeel. Waarom? Hij ziet een dub bele kans aan hem geboden. En hij zni er dankbaar gebruik van maken. Hij lokt van Sneck met een valsclien brief van Steel naar diens woning Besloten wordt de volgende subsi dies te verleenen. Teekenschool f 30, Zwemclub f 125, Wit—Gele Kruis f 50, Moederheil, Ginniken f 5, O.L. Vr. Lycerun, Breda f 100 per leerling uit deze gemeente Noord--Brab Geldersche Blindenver. f 5, R K. Hoogere Handelsschool Waal wijk f 100 per leerling, Hanzecursus f 350, Reclasseering f 5. Politieschool f 5, Ooglijdersgesticht, Rotterdam f 5, Harmonie f 100, Handels Hoogeschool, Tilburg f 30, Groene Kruis f25, E K. Breda f 20. 7. Vaststelling Gemeentebegrooting dienst 1930 en daarbij behoorende bedrijfsbegrootingen. Namens de commissie van onderzoek brengt het lid Timmermans verslag uit. Hij brengt allereerst dank aan de samenstellers der begrooting. 't Voor- deelig saldo dienst 1928 bedraagt f 17025.21. De ontvangsten en uitgaven worden geraamd op f 11827.99, wes halve 't helfingspercentage op 2 °/0 gehandhaafd kan worden. Dank zij het batig slot van 192S kan voor het nieuwe dienstjaar f5000.— voor ver betering van straten en pleinen aan gewend worden. Vorig jaar bedroeg de hiervoor uitgetrokken post slechts f 1200.— De commissie prijst in deze de werkwijze van het Dagel. Bestuur, waardoor binnen enkele jaren de straten en pleinen een behoorlijk aanzien zullen hebben gekregen, zonder dat daarvoor een extra leening is behoeven te worden aangegaan. Voor werkverschaffing is f 600.— uitgetrokken en voor riolen f2400.— De commissie merkt op, dat de in dustrieën goed vooruitgaan. Honderden arbeiders van buiten vinden ter plaatse werk en broodwinning, 't Komt de commissie gewenscht voor, dat aan de arbeiders van buiten gelegenheid wordt geboden om zich in Geertruidenberg te vestigen. In verband daarmede adviseert de commissie aan B. en W. om in overleg te treden met de Woningbouwvereen. voor 't bouwen van arbeiderswoningen en daar vermoordt hij hem bijna, om den ring weer in z'n bezit te krijgen. Natuurlijk zóó, dat de schuld geen enkel oogenblik op hem kan worden geschoven, doch geheel zal vallen op Steel, óók een vijand, en een geduch te, zooals hij wel degelijk ervaren heeft!" „Kunt u bewijzen dat hij er iets van wist?" „Ik kan bewijzen, dat hij wist wie van Sneck was, toen men in het zie kenhuis alle mogelijke moeite deed om den heer van Sneck te identifi- ceeren. En ik weet hoe ontzettend on rustig hij was toen hij vernomen had dat enkelen onzer ontdekt hadden, wie de half vermoorde man was, in Steel's kamer gevonden. Het heeft wel lang geduurd eer een en ander ons duidelijk is geworden, maar ten slotte is het kluwen toch ontward. En wanneer wij er nu nog in zouden kunnen slagen den ring, welken Hen son met geweld aan van Snek moet hebben ontrukt, weer in handen. „Excuseer mij, maar dat heeft hij niet gedaan." Chris keek verbaasd en levendig op. „O", riep zij uit, „heeft u mij dan nog meer te vertellen?" „Niets, niets dat ik met zekerheid zou kunnen bevestigen, maar slechts een veronderstelling. Van Sneck zal genezen. Dat zal een leelijke streep zijn door de rekening van Henson, die eigenlijk met zijn buit reeds on middellijk had moeten kunnen gaan strijken. Want, waarom gaat hij nu niet naar Lord Littimer en verkoopt tegen een huurprijs van f 3.— tot f5.— per week. Het G. E. B. geeft gunstige bedrijfs resultaten. De ontvangsten en uitgaven zijn geraamd op f28136.80 en het uit te keeren winstbedrag aan de gemeente schat men op f 1000.— De schulden last van het bedrijf wordt successievelijk minder. De stroomprijs voor licht kan van 38 op 36 cent per K.W.U. worden gebracht en voor krachtverbruik van 20 op 18 cent. Het Grondbedrijf sluit in ontvangsten en uitgaven met f9800.-— De exploi tatie van dit bedrijf vraagt van de gemeente nog steeds geldelijke offers De Commissie verklaart voorts, dat de begrooting het karakter draagt van een goed en zuinig beheer en geeft als haar meening te kennen, dat men de toekomst met vertrouwen kan tege moet gaan. De Voorzitter dankt de Commissie voor haar nauwkeurig onderzoek en verklaart, dat men de aangevoerde kwestie inzake woningbouw, wederom bij de vereeniging heeft opgevat. De plannen liggen voor uitvoering klaar. Wif brengen een groote collectie DE GROOTSTE SORTEERING BONTVELLEN. FRITS VAN DER VEN Markt 25, Tel. 1315 's-BOSCH. hem onder de pressie van het oogen blik den ring voor zulk een exorbi- tanten prijs, dat hij met het verdien de geld zich uit de voeten kan ma ken? Waarom niet? Eenvoudig om dat hij zelf den ring nog niet in z'n bezit heeft kunnen krijgen! Daarom, en anders nergens om!" „Dus u meent te mogen besluiten, dat van Sneck „Vermoedelijk op het oogenblik nog in het bezit moet zijn van den ring. Als u nu maar wist, waar van Sneck zich op 't moment bevindt.." Chris sprong overeind met een on derdrukten kreet van blijde verras sing. „Dat weet ik!" riep zij uit. „Hij bevindt zich in het huis waar hij half vermoord werd. En voor dat hij zich hedenavond ter ruste begeeft, zal mijnheer Steel van alles op de hoogte zijn!" HOOFDSTUK LI. DOKTER HERITAGE IS GEWILLIG. Bell's wel eenigszins optimistische en overspannen verwachting, dat van Sneck onmiddellijk voor een opera tie te vinden zou zijn, werd niet ver vuld. Naarmate de dag verstreek werd de man onrustiger en koortsiger, waarschijnlijk het gevolg van gebrek aan kracht. Na ernstige beraadsla ging sloeg dokter Cross dan ook voor dat de operatie een paar dagen ver schoven zou worden. „De man is nu niet meer in onze handen", zei hij. „Gij hebt zijn iden- De begrooting werd hierna onge wijzigd vastgesteld. 8. Ingekomen stukken. a. Eenige goedkeuringsbesluiten van Ged Staten. b. Verzoek van de Vereeniging v. Nederlandsche Gemeenten, om een bijdrage van f 7 voor de inrichting van haar eigen gebouw te Den Haag. Wordt toegestaan. c. Verzoek van de afd. Geertruiden berg, Raamsdonkveer, van den N.C.B. om voor het geven van een landbouw- wintercursus gratis gebruik te mogen maken van een verlicht en verwarmd schoollokaal. Voorzitter, 't Is verheugend, dat er voor onze landbouwers zoo'n nuttige cursus wordt gegeven. Het verzoek om een schoollokaal bereikte ons 10 Oct. en Maandag d.a.v. moest men reeds met de lessen aanvangen. In de hoop, dat de Raad daaraan zijn goedkeuring zal hechten hebben wij inmiddels een schoollokaal beschik baar gesteld Maar wij voelen er niets voor om ook gratis verlichting en ver warming te geven. Dat moeten ze maar voor eigen rekening nemen. Timmermans. Bovendien komen er ook leerlingen uit andere plaatsen en dan lijkt 't mij billijk, dat andere ge meenten ook iets bijdragen. Voorzitter. Dat is reeds besproken en de heeren kunnen daarmede ge noegen nemen. Conform voorstel B. en W. wordt besloten. Vervolgens brengt de voorzitter aan titeit vastgesteld, en gij verlangt dat hij hier zal blijven. Dat is natuurlijk allemaal vrij onregelmatig en tegen alle gewoonten in. En ik hoop dan ook, dat ik er niet door in moeilijk heden zal geraken. Nochtans, in zulke handen als de uwe, kan ik veilig al les overgeven." Bell nam het compliment met een buiging en glimlachend in ontvangst. „Tusschen Heritage en mij", sprak hij, „bestaat daar wel geen verschil van meening meer over. Nietwaar Heritage, we halen hem er door!" De andere dokter knikte met schit terende oogen van ja. Slechts korten tijd had hij den rechtstreekschen in vloed van dokter Bell ondergaan, en dat beteekende een gestadigen voor uitgang, en steeds toenemende verbe tering. Hij had een groot deel van zijn aarzelende manieren verloren en zag de operatie met groote belangstel ling tegemoet. „Ik wil u nochtans gerust stellen", sprak Bell. „Ik meen wel dat het oogenblik gekomen is, dat we gedeel telijk den heer Marley in vertrouwen kunnen nemen. En wanneer de politie er haar goed keuring aan hecht, dat van Sneck zich hier bevindt, dan zult u wel vol strekt geen bezwaren meer behoeven te hebben." Cross deelde dit inzicht van dokter Bell. In een kort daarna aangevraagd onderhoud openden Steel en Bell de oogen van inspecteur Marley. „Wel, dan mag ik u zeker wel har telijk gelukwenschen, mijnheer", sprak hij, zich tot Steel wendend. „Ik Dubbel is het genot met Wybert-tabletten, de keel is tegen ontsteking be veiligd, de adem zuiver! de orde een adres met 39 handtee- keningen, waarin gevraagd wordt om de kermis weer op 8 dagen te doen stellen. Adressanten verklaren, dat zij ten gevolge van de verkorte kermis veel schade ondervinden. Ook wordt in genoemd adres gezegd, dat door de verkorte kermis geen voldoende gele genheid meer is voor ontspanning en uitvoeringen en bals niet goedschiks konden gegeven worden. Voorzitter. Onder de 39 onderteeke- naars komen 17 caféhouders voor. Dat zij een dergelijk verzoek doen en mis schien bij een actudaagsche kermis meer gebaat zijn, kan ik me begrijpen. Maar ik betwijfel of de burgerij niet voldoende ontspanningsgelegenheid had en niet genoeg kon genieten. Het verbaast mij verder te lezen, dat de uitvoeringen en bals niet goedschiks konden plaats vinden. Toen ik hier pas als burgemeester kwam, hebben de caféhouders mij gevraagd of ik zou willen bevorderen, dat er door vereenigingen in de kermisweek geen bals of uitvoeringen worden gegeven. moet eerlijk bekennen, dat een paar weken geleden de zaken er voor u heel wat minder schitterend voor stonden. Ik zou zelfs volkomen ge rechtvaardigd zijn geweest, wanneer- ik tot uwe arrestatie was overgegaan, op het klaarblijkelijk stevig gegronde Vermoeden, dat u de poging tot moord had gepleegd op den heer van Sneck." „Maar u heeft toch nimmer ook maar een oogenblik aan mij getwij feld, Marley?" „Neen, dat heb ik ook niet", sprak Marley, in gedachten verdiept. „Te gen beter weten in streed ik met me zelf. En toch moet ik bekennen dat er heel veel is, wat ik gaarne zou wil len opgehelderd zien." „En wat wij, u toch waarschijnlijk nooit zullen kunnen vertellen", sprak Bell droogjes. „Maar, wanneer van Sneck weer volkomen genezen is, en bereid om den dader van den, moord aanslag aan te wijzen, dan zult u toch wel voldaan moeten zijn, mijn waar de heer Marley!" „Zeker zal ik dan voldaan moeten zijn. Ik ben nu reeds tevreden dat ik het mijne weet van die sigarenkoker affaire. En zult u me laten weten, hoe het met de operatie is afgeloopen?" Steel beloofde dit en samen keer den beiden naar Downsend Terrace terug. Ze vonden er Heritage een weinig opgewonden en in angstigen toestand. „Weet ge dat ik een bezoeker hier heb gehad?" vroeg hij. Wordt vervolgd. Langstraatsche In origin, doozen 45 en 65 ets.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1