Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ft 't FEUILLETON Liw middel KebV 52e JAARGANG. UITGAVE? WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No, SA Teleyr.-Adres: ECHO. ■In. d.d. October 1929, uitgebracht door de Commissie uit den Raad tot onderzoek van de ontwerpen der gemeentelijke- en bedrijfs- begrootingen voor 1930. NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. Hoe&t-, bronchitis-Iyders UL by cie hancl. AKker'.s A loci LjSi rocp. Ook uw adres voor alle soorten KLEEDING is en blijft bij J. VERAA,Stationsstr.15 Bij de Markt, W A A L W IJ K en te ORIINEN, Grootestraat 27. Het meest concurreerend en vertrouwd adres NUMMER 86. WOENSDAG 30 OCTOBER 1929. WiiWybsfke en knptraatscie Courant Dit blad Ter*ch|nt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprfla per 8 maanden 1.25. Franco per post door het geheele r|k 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, erna. franco te eenden aan den Uitgever, Prfls der Advertentlën 20 cent per regel; mlnlnmm 1.50. B| contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om nl ter lijk 9 nor ln ons bezit DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Wij .Rebben met belangstelling kennis genomen van het rapport. Wij waardeeren zeer den arbeid die de Commissie aan de bestudeering der ontwerpen en van de vraagstukken, die zich daarbij hebben voorgedaan, heeft willen geven. Aan die waardeering doet niet tekort het feit dat wij niet over tuigd zijn, dat onze voorstellen bij de begrooting gedaan, niet juist waren, noch het feit, dat wij slechts op enkele punten met de Commissie kunnen mee gaan en evenmin dat wij ons verplicht zien te wijzen op de gevaarlijke gevol gen van een beleid, dat, blijkens de voorstellen in het rapport gedaan door de Commissie, wordt voorgestaan. Door de Commissie wordt niet alleen aangetast het beginsel van het reservee ren van overschotten van vorige dienst jaren en het brengen van de winsten der bedrijven in de gewone ontvangsten der gemeente, doch zij doet meer dan een voorstel betreffende zaken die ree.ds een punt van behandeling hebben uit gemaakt en waaromtrent reeds beslis singen zijn genomen. Zoowel voor het eene als het andere doet zij dit zonder door een behoorlijke bewijsvoering aan te toonen, dat de beginselen die ten grondslag liggen aan het door ons ge voerde financieel beleid, zooals het in deze begrooting tot uitdrukking komt, niet langer het richtsnoer kunnen zijn voor het financieel beheer, noch dat er gewichtige redenen zijn om op de ge nomen beslissingen terug te komen. a. Ten aanzien van het financieel beleid worden voorstellen gedaan be treffende: v. Ie. De saldi van vorige dienstjaren en het vormen van een reservefonds; 2e. De winstuitkeeringen der bedrij ven. b. Ten aanzien van het wijzigen van „DB SOHO VAN HBT BUI DUN1'. reeds vroeger genomen beslissingen worden voorstellen gedaan betreffende: le. Het vaststellen van het saldo der rekening 1928; 2e. Het overbrengen van de over schotten van vorige jaren naar den ka- pit aaldienst; 3e. De bestemming van de op den kapitaaldienst over te brengen over schotten 4e. Het vormen van reserves voor de bedrijven, thans reeds geregeld in de bedrijf sverordening. Wij zullen vooraf eenige algemeene beschouwingen wijden aan beide groe pen van voorstellen. Bij de bespreking van groep a. moe ten wij voorop stellen dat een voorzich tig financieel beleid van het grootste belang is voor goed gemeentebeheer; n zoo ergens geldt hier „besturen is voor uitzien". Daarenboven is een voorzich- l tig financieel beleid noodzakelijk voor het behoud van de credietwaardigheid der gemeente, welke voortdurend een beroep op de geldmarkt moet doen. Ad le. Het wordt algemeen erkend als van groot belang te zijn dat gestreefd wordt naar stabiliteit in de belasting heffing. Die stabiliteit kan érnstig wor den verstoord wanneer saldi van vorige dienstjaren worden aangewend tot be lastingverlaging. Wij hebben dat hier ondervonden toen bij de vaststelling van de begrooting voor 1925 werd voorge steld een belangrijk bedrag van het ba tig saldo van 1923 te brengen onder de gewone ontvangsten der begrooting '25. Dit had tot gevolg een verlaging van den belastingfactor van 3.5 tot 2.8. De invloed van deze factorverlaging deed zich ook nog gelden voor het hegroo- tingsjaar 1926, op welke begrooting 1/3 komt van de opbrengst van het belas tingjaar waarvoor de factor op dit cij fer werd gebracht. Omdat voor het jaar 1926 niet over een gelijk saldo kon wor den beschikt, had deze verlaging het onvermijdelijke gevolg van een aanzien- 113 ,,'n Aardige surprise voor onzen vriend Henson", lachte hij. „Wat zal het prettig voor hem zijn, wanneer hij den volgenden keer weer naar Longdeau Grange gaat om mevrouw Littimer geld af te persen." Bell lachte op zijn beurt dat hij schudde. Inderdaad werd het net nu al heel strak om den heer Henson aangetrokken. „Hoe maakt van Sneck het van daag vroeg Steel. „O, veel beter reeds", mompelde Bell. „Ik ben van plan van avond te opereeren, en ben tenminste blij, dat je moeder nog een paar dagen bij haar familie blijft logeeren." Heritage scheen volkomen bereid en in staat om het werk dat hem nu te doen stond ook tot een uitstekend einde te brengen. Een sterke electrische lamp was aangeschakeld op de geleiding der studeerkamer, en uit de keuken had men een lange tafel gehaald en tot operatietafel gepromoveerd. Meer dan eens zag Bell met be langstellende nieuwsgierigheid naar dokter Heritage, maar deze laatste doorstond de proef glansrijk. En Bell steeds Wybert-tabletten meenemen, zoo gauw ^hebt U kou gevat, lastig - zijn de gevolgen. lijke verhooging van den factor, die ge bracht moest worden op 3.8, dus nog 0.30 hooger dan hij was geweest vóór de verlaging. Wanneer men, om het plas tisch uit te drukken, teert op een saldo van een vorig jaar, zonder zeker te zijn dat men ook in de toekomst telkens op nieuw over saldi zal kunnen beschik ken, leeft men rijker dan men inder daad is. De belastingheffing is dan niet in overeenstemming met de gevorderde uitgaven. De belastingbetaler krijgt den indruk dat met de lagere belastinghef fing de gemeentelijke huishouding kan worden gevoerd. De ontnuchtering door de opvolgende belastingverhooging wordt dan oorzaak van groote ontstem ming, afgezien nog van de moeilijkhe den voor de bescheiden beurzen om de weer zooveel hoogere belasting af te zonderen van de middelen^voor de zoo veel vragende levensbehoeften. Ook in Gouda had men zich blijkbaar laten verleiden om batige saldi in de ge wone ontvangsten der begrooting te brengen, wat niet heeft nagelaten later ernstige moeilijkheden te veroorzaken. Zoo citeeren wij uit een schrijven van Burgemeester en Wethouders dier ge meente, geleidende de begrooting 1928: „Tegen het voeren van de politiek om „steeds het geheele batige saldo te be stemmen voor den gewonen dienst van Adv. in Blokschrift was er zeker van, dat wanneer een maal de operatie op van Sneck achter den rug en goed gelukt was, Heritage nooit meer last zou hebben van hal lucinaties. „Ik geloof dat alles nu in orde is", zei Bell tenslotte. „Vanavond na het diner is het beste oogenblik. Dan zal de geschiedenis verteld worden. „Mijnheer Reginald Henson om u te spreken, mijnheer Een van Steei's bedienden kwam met deze boodschap binnen en gaf het kaartje van den schurk af. Buiten hoorde men eenig gestommel, op het kiezelpad kon men een half in elkaar gereden fiets zien staan, en in de hal een met stof bedekte figuur met den hoed in de hand. „Mijnheer heeft een ongeluk ge had", zei de kamermeid. Inderdaad, Henson scheen nog al aardig neergekomen te zijn. Hij was de helling af komen rijden, zoo -ver telde hij, toen hij bij de kromming van den weg plotseling over een hond gereden was, en „Wat voor 'n soort hond vroeg Bell onverwachts. „Hoe groot en wat voor kleur?" Door die plotselinge vraag verrast wist Henson niet wat te antwoorden. Hij stond met den mond vol tanden en stamelde onverstaanbaar een ver ontschuldiging, die nergens op leek Duidelijker had hij Bell wel niet kun nen bewijzen dat het ongeval van a tot z uit den duim was gezogen. „Ge zult hier moeten blijven tot ge weer heelemaal in orde zijt sloeg David Steel hem koeltjes voor. „Ja, laat hij maar hier blijven tot vanavond", gromde Bell op gedemp- ten toon. „Laat hij hier blijven tot morgenochtend, dan kan hij uit den mond van zijn slachtoffer iets verne men dat zijn interssanten levensloop voor 'n poosje zal beeindigen. Hij heeft geen verband noodig Wat zeep en water en een veeg met den kleerborstel is voldoende om hem weer hersteld te doen zijn." Henson bekende reeds zich heel wat beter te gevoelen. Zijn oppervlak kige verwondingen verdroeg hij man moedig, met een stoïcijnsche gelaten heid, zijn hooge reputatie waardig. Hij kon zich zelfs de luxe permittee- ren, van ondanks alles te glimlachen. Maar toch uitte hij de vrees, dat er inwendig iets niet in orde zou kun- „een volgend jaar, werden reeds bij de „behandeling van vorige begrootingen door enkele raadsleden ernstige bezwa ren gemaakt". en verder: „Thans bij de behandeling van het „z.g. voorontwerp-begrooting van 1928, „ondervond het College al gedeeltelijk „den terugslag van de bij nader inzien „ongemotiveerd gebleken belastingver laging in 1927, terwijl, wanneer de toe standen zich niet wijzigen, de samen- Stelling der begrooting voor 1929 nog „aanmerkelijk ernstiger moeilijkheden „met zich zal brengen." Bij de begrooting voor 1928 hebben wij voorgesteld ten aanzien van het dek- i ken der geraamde gewone uitgaven te aanvaarden het beginsel, dat daarvoor alleen behooren te worden aangewend de in hetzelfde jaar te verwachten op brengst van de bronnen van inkomsten, dat dus de belastingheffing voor een be paald jaar wordt geregeld naar de be hoeften van datzelfde jaar. Alleen dan leeft men niet rijker dan men is. Met dit beginsel zijn wij in goed ge zelschap. In de laatste jaren zfjn reeds tal van gemeenten overgegaan tot het vormen van reserve fondsen, veelal ge noemd „fondsen voor bijzondere doel einden", gevormd uit overschotten van den gewonen dienst die naar den kapi taaldienst worden overgebracht. De 1 Raad heeft dan te zijner tijd aan deze i fondsen de gewenschte bestemming te I geven, hetzij tot dekking van tegenval- Iers in de begrooting van den gewonen j dienst, hetzij tot het dekken van uitgaven j voor buitengewone werken, waarvoor anders zou geleend moeten worden, i De tijd is voorbij dat gemeenteleenin- I gen maar steeds door even gemakkelijk konden worden geplaatst. Wanneer thans een beroep op de geldmarkt moet worden gedaan, wordt eerst een zeer minutieus onderzoek ingesteld naar het gemeentebeheer en wordt een opgaaf is. Maar de stumperd begrijpt niet, dat we elke beweging van hem gade slaan, en hij bedriegt zich zelf met de overtuiging dat we zijn geschiedenis als een evangelie gelooven. Denk je eens in, iemand in zijn toestand, die je zijn visite-kaartje laat presentee ren Haha Leg hem ergens neer dat we een oogje op hem kunnen houden. Zoolang hij zich onder ons toezicht bevindt, kan hij althans buiten geen kwaad stichten In hetgeen Bell zeide, school veel waarheid en David Steel stemde hier in dan ook grif toe. Ondanks zijn verwondingen ge bruikte Henson, nadat het kamer meisje hem in de keuken had afge- nen zijn dan hij dacht. Hij kon zich borsteld, en hij zich daar gewasschen niet bewegen, zonder dat dit hem had, met klaarblijkelijk genoegen de uitermate pijnlijk viel, en dan glim- thee, welke hem werd gebracht, en lachte hij zwakjes. ook het diner, dat hij, gelegen op de Bell sloeg hem gade als een kat 'n sofa van de eetkamer, meemaakte, muis in de gaten houdt. En achter dit zoetsappige, vleierige houding las hij een of ander gevaarlijk plan, liet hij zich uitstekend smaken. „En laat ik de heeren nu niet lan ger ophouden, als ze zaken hebben af waartegen het zaak zou zijn, op z'n te handelen", glimlachte hij. „Als ge hoede te wezen. Wat dit was, wist j een glas water bij me wilt zetten, heb ik het hier uitstekend. De pijn maakt koortsig en dorstig. Neen, ver der heb ik nergens behoefte aan. Bell niet, maar hij nam zich voor, om hier nog vóór de avond om was, ach ter te komen. „Kunnen we hem niet beter naar het ziekenhuis laten brengen op perde Steel. „Waarvoor antwoordde Bell scherp. „De man mankeert niets „Maar hij ziet er'uit alsof hij he vige pijn lijdt „In jou oogen misschien, maar niet j Hij glimlachte weer met geduldige, berusting, de glimlach, waarmede hij op het podium altijd zooveel succes had gehad. Met half gesloten oogen leunde hij tegen de sofa, waarop Steel hem had doen plaats nemen, en hij scheen weldra ingesluimerd. „Ik geloof wel dat we hem nu ver in de "mijne repliceerde Bell. „Die j der. alleen kunnen laten", zei Bell, man bedriegt je Hij is hier gekomen niet zonder diep, bijtend sarcasme, met een bepaalde bedoeling, en het 1 „We behoeven ons niet ongerust over zal wel spoedig uitlekken welke die hem te maken. Volkomen rust is al- verlangd van zoodanig gedetailleerde gegevens omtrent dé gemeente-financiën dat het financieel beleid zeer duidelijk spreekt. Van hoeveel belang het tot he den gevoerde beleid voor onze gemeen te is, blijkt reeds hieruit, dat wij bij de plaatsing onzer leeningen geen moeilijk heden ondervinden en wij zelfs hebben ervaren dat wij konden slagen tegen voordeeliger voorwaarden dan gemeen ten die met de onze te vergelijken zijn. De Commissie meent dat ons voorstel, bij de begrooting 1928 gedaan, is aan vaard, veronderstellende dat het de be doeling zou zijn, dat in het reservefonds worden gestort de overschotten die door gelukkige omstandigheden, dus geheel toevallig (onderstreeping van de Com missie) zijn ontstaan, maar niet te hooge overschotten uit de bedrijven als an ders zins verkregen. De Commissie is hier zeer moeilijk te volgen. Overschotten op de gemeentebe- grooting worden steeds verkregen door gelukkige omstandigheden en dan zijn ze naar onze meening en ook blijkbaar naar die der Commissie, geheel toeval lig. Het is ook niet anders. De ramingen der ontvangsten en uitgaven op de ge- meentebegrooting worden gewikt en ge wogen en zijn meermalen vrfj nauw keurig af te leiden naar de cijfers van les wat hij noodig heeft." Henson knikte nog slaperig en tot dat de anderen de kamer hadden ver laten hield hij de oogen gesloten. Maar toen hij eenmaal alleen was, werd hij opnieuw wonderlijk leven dig en sterk. „Tien minuten", zei hij bij zichzelf. „Zeg een kwartier. Even aanraken, dan wat water en klaar is de zaak. En ze kunnen mijn daad nooit ont dekken!" HOOFDSTUK LIL HET LICHT GAAT UIT. Toen ze met z'n drieën eenmaal in de operatiekamer waren, keek Bell dokter Heritage nog eens onderzoe kend aan. Doch deze laatste scheen al zijn vrees te zijn vergeten. In zijn oogen blonk een levendig vuur, maar overigens was hij kalm en bedaard, en wat men in zijn oogen las was niet zenuwachtigheid of angst, doch de vreugde van komenden strijd om de overwinning. „Ga nu v. Sneck maar even halen" zei Bell tot Steel. Eindelijk keerde Steel met den pa tiënt terug. Alles lag gereed. Van Sneck mompelde iets en keek vaag om zich heen, als iemand die plotse ling uit een diepen slaap ontwaakt is. Doch hij gehoorzaamde gewillig, toen Bell hem gebood zich op de tafel neer te leggen. Na een paar minuten was hij buiten kennis onder den in vloed van de ether hem door Bell toe gediend. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1