RECHTSZAKEN. F a. A. v. d.Wee-Cools j Draagt owe DBÜKWERR-6BDEBS aan oas op binnenlandT de afschrijvingen gelijken tred houden de onderhoudskosten. Gegarandeerd wordt een toename van de gasafgifte van 10°/0, waarvan de bate door den Directeur wordt becijferd op f 5600,— per jaar. Tegenover de jaarlijkschs lasten van f 3000 staat een bate van f 5600 of een voordeelig verschil van f2600,—. Bij uitbreiding van het buizennet als aanvankelijk gedacht voor 1930 en 1931 zouden de jaariijksche lasten worden verhoogd met 7ll2°lo van f14000,— (n.l. 5°/o rente 2'/2 °/o af lossing afgerond f 1000,Een ga rantie voor een toename van het gas verbruik bestaat er bij vergrootfng van het buizennet niet. Theoretisch zou dus het financiëel voordeel van het plaatsen der regulateurs bedragen f2600 f 1000 f3600. Wij nemen echter aan dat bij vergrooting van het buizennet ook daardoor een betere afname zou kunnen worden verwacht, al wil het ons voorkomen dat juist de regelmatigheid in de drukregeling die in huisleidingen wordt verkregen door de regulateurs de populariteit van het gas zal doen toenemen en daaraan in hoofdzaak de verwachte toename van het debiet zal zijn to? te schrijven. Wij meenen U dan ook te kunnen voorstellen niet over te gaan tot de in de ontwerp begrooting reeds voor gestelde uitbreiding van het buizennet, doch in de plaats daarvan drukregu- lateurs te plaatsen en daarvoor een crediet te verleenen van maximum f30.000,—. Wordt daartoe'besloten dan zullen de betreffende cpfers in de bedrijfs- en gemeentebegrootingen t z t dienovereenkomstig moeten worden gewijzigd. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk, fen. en werd het einde van dezen tijd van overgang op zoo kort moge lijken termijn gesteld, n.l. 15 Nov. a.s. Natuurlijk moeten de getroffen be sluiten door de beide vereenigingen nog geratificeerd worden, en alsdan volgt op 1 November a.sde herope ning der gesloten bioscoopen in het Zuiden. Zooals bekend hebben de aangeslo ten gemeenten 11 Zondag metalg. stem men bovenstaande overeenkomst goed gekeurd. De algemeene ledenvergadering van den Nederlandschen Bioscoopbond heeft vandaag besloten, het onder leiding van Minister Ruys de Beeren- brouck tot stand gekomen voorstel tot oplossing van het bioscoopconflict in het Zuiden te aanvaarden. Hiermede is het conflict beëindigdde biosco pen in het Zuiden zullen Vrijdag her opend worden. Uitspraken. J. de G. Waalwijk, openbare dagen hechtenis BUITENLAND. De voormalige rijkskanselier van het Duitsche rijk Vorst von Bülow is Maandagmorgen te ongeveer 7 uur, na een doodstrijd van eenige uren, op 80-jarigen leeftijd in zijn villa „Malta" te Rome overleden. Bij de verkiezingen in Baden heeft het Centrum een aanmerkelijke zetelwinst behaald. De nationalisten hebben veel verloren. De Fransche socialistische ka merfractie heeft zich bereid verklaard in het kabinet te treden. Briand zou minister van Buitenlandsche zaken blijven. Gisteren hebben in Rusland weer 18 terechtstellingen plaats ge had. De Bioscoopvrede. Omtrent het getroffen accoord in denBioscoopstrljd weet de „Maasbode" 't volgende te melden De Vereeniging van Zuidelijke Ge meenten en de Ned. Bioscoopbond hebben nu op deze vergadering in wederzijdsch vertrouwen tegenover den Minister verklaard, dat zij zullen be vorderen, dat de exploitanier. in de betrokken gemeenten zich vrijwillig onder het toezicht der R.K. Filmcen trale zullen stellen, en ienzij het keu- rings-instituut der R.K. Filmcentrale technisch niet bevredigend zou func- tioneeren, voorloopig tot Janauri 1931 onder dit toezicht zullen blijven. Van zijn kant deed Pater Hyacinth Hermans namens de R. K. Filmcentrale de toezegging, dat met aar.vang van 1 Jan. a.s. het Instituut een veertien- daagsch verschijnend tijdschrift, zoo doenlijk, geïllustreerd, zal uitgeven, waarin regelmatig de lijst wordt ge publiceerd van alle filmen, die niet en wel door haar toelaatbaar zijn ver klaard. Bijzondere aandacht zal worden ge schonken aan filmen, die aanbeveling verdienen en in het Zuiden ter ver tooning worden aangeboden. Het tijdschrift zal er voorts voor ijveren, dat in de aangesloten gemeen ten, waar een verordening bestaat op verbod van bioscoopbezoek beneden de 18 jaar, de gemeenteraden het bioscoopbezoek der jeugd zuilen rege len naar de diverse leeftijdsgrenzen bij de Bioscoopwet bepaald. Dit ter blijke tegemoetkoming aan Bioscoop-exploitanten, die eventueel sommige C Filmen niet kunnen ver toonen, en hiervoor een zekere com pensatie kunnen vinden in het wel vertoonen van A- en B-Filmen, toe gelaten voor de jeugd. Voorts werd tusschen beide partijen overeengekomen dat ten aanzien van de toepassing van de artikelen 10 en U van de Bioscoopwet de gedurende het conflict uitgesproken waarschu wingen of schorsingen als niet ge schied zuilen worden beschouwd. Een ernstig punt van bespreking maakten nog uit de maatregelen, die moesten getroffen worden voor den tijd van overgang. Maar ook op dit punt werd een billijk accoord getrof- F. J. de G. dronkenschap, 7 voorwaardelijk. Vernieling. M. v. O. arbeider te Dussen had ie Meeuwen in een baioorige bui het fietshek aan het cefé van B. Bax ver nield en liePniets meer van zich hooren. Ook voor de rechtbank verscheen hij niet. 't Kwam hem nu duur uit! De eisch wegens vernieling luidde f 30, de uitspraak f 25 boete subs. 25 dagen te brommen. Ernstig verzet. H. V. arbeider Werkendam, aldaar wegens dronkenschap aangepakt om van de openbare straat verwijderd te wordenging te keer als een tijger Toen de politie steun kreeg beliep de helper ook nog een klap 1 Verdachte was niet voor de rechtbank verschenen. Maar 't ging ook zonder hem en véél vlugger! Kori en goed luidde de eisch weken gevangenisstraf. Uitspraak volgt nader, Ontoerekenbaar J. V. arbeider te Werkendam, werd ter verantwoording geroepen wegens wederspannigheid, doch was niet present. Een politie—beambte getuigde van hem dat de arbeider zoowat niets aan arbeid doet, lui langs den dijk slentert, behept is met listen om aan geld te komen en door het pubiiek yoor niet wijs gehouden wordt. Hij had zich verzet tegen de politie Alles samen was het hier geen gewoon geval van wederspannigheid als die uit het leger van drinkers. Daarom con niet onmiddellijk rechtspraak wor den gedaan en werd de zaak uitge steld voor nader onderzoek. Van een booze koopvrouw. A. V. huisvrouw, B. te Werkendam eoudt aldaar een kruidenierswinkeltje. Ze had voor f 25 gepoft aan C. v. O. en toen deze wegens ziekte in gebreke bleef op tijd te betalen, kwam de vrouw van 't winkeltje haar manen Woest omdat er geen geld was sloeg bij de schuldenares de ruiten in Onze agent voor Kaatsheuvel c.a. SCHOOLSTRAAT. Geef haar uwe DRUKWERK ORDERS op en U is verzekerd van goed en billijk werk op ELK gebied. - WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON T1ELEN. Een gevaarlijk inbreker achter slot. Het Gerechtshof wees in hooger beroep vonnis tegen Gottfried Puffing, 47 jaar, electro— monteur, gedetineerd. Verdachte stond voor de Rechtbank te 's Bosch terecht ter zake, dat hij in den nacht van 5 op 6 Febr. 1929 te Waalwijk, tezamen en in vereeniging met anderen althans alleen, gedurende den nacht heeft weggenomen 1. in de woning vaft Chr. Klerkx diverse goederen, 2. op het kantoor van W. Teur- lings een vulpenhouder, een actetasch en rentezegels, zulks na zich den toegang tot de plaatsen des misdrijfs te hebben verschaft door een gesloten raam open te schuiven en door die aldus ontstane opening in dat kantoor en woning te klimmen. Verdachte werd te dier zake ver oordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf. Hel Gerechtshof veroordeelde den inbreker tot dezelfde straf5 jaar. De moord op den heer Lans. INGEZONDEN STUKKEN. Een man uit Werkendam over de booze koopvrouw om inlichiingen ge vraagd teekende haar als zeer on sympathiek. En redeneerde hij als zij om een schuld van f 25 de ruiten inslaat, dan kunnen anderen bij haar het heele huis wel afbreken! Wegens vernieling luidde de eisch 20, uitspraak f 10 boete. Ze komt er nog goed af! Aan 't feesten. W. de V. arbeider te Werkendam, stond terecht wegens wederspannig heid tegen den veldwachter G.J.Hoo geboom te Aimkerk. 't Was daar feest en verdachte deed mee op 't feestterrein. Maar hij ge raakt vanwege de borrelijes aan 't draaien en werd bar vervelend. Dus werd hij van de nuchtere feestelingen verwijderd naar waar de dronken menschen thuis hooren. Maar dat ging niet zoo bestEn 't moest toch, want een paar uren te voren was de last post al aan 't bakkeleien geweest. Hij meende het niet zoo kwaad, maar de drank was hem de baas! Hij werd wegens verzet conform den eisch veroordeeld tot f 25*boete. Belangrijke diefstal van leder. Franciscus de Kort. arbeider te Oisterwijk; gedetineerd, verscheen in hooger beroep. Verdachte stond voor de Rechtbank te Breda terecht ter zake dat hij op verschillende tijdstippen in het jaar 1929 te Oisterwijk heeft weggenomen een hoeveelheid leder, eigendom van de N.V. Lederfabriek „Oisterwijk" en ter waarde van f 1200. Verdachte werd te dier zake veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf Bij vonnis van het Gerechtshof werd verdachie in hooger beroep veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. Het proces tegen v. O., beschuldigd van moord op den heer Lans te Rot terdam, liep Zaterdag ten einde met het requisitoir van den officier mr. Visser. Aan 't einde zeide hij o.m. Kalm beraad en overleg heeft niet plaats gehad. Daarom meent spr. dat van doodslag moet worden gesproken. De heer Lans is een verschrikkelijken dood gestorven. Groote verantwoorde lijkheid rust op spr. bij het nemen van dit requisitoir. Het wettig en overtui gend bewys van doodslag is geleverd. Verzachtende omstandigheden kan spr. daarbij niet in aanmerking nemen. Hij eischt veroordeeling van den verdachte voor den tijd van twintig jaar. Hierna komt Mr. Kokosky aan het woord, die allereerst een woord wijdde aan de zware taak van de rechtbank en den Officier. Ook de verdediging heeft een moeilijke iaak. In het ver loop van zijn pleidooi trachtte spre ker twijfel te wekken, of verdachte den moord kan gedaan hebben. Zeggen, dat hjj schuldig is kan men niet daar verdachte steeds ontkend heeft. Mr. Kokosky vroeg vrijspraak van moord en doodslag. Ais de verduiste ringen er niet waren, zou hij verdachte's onmiddelijke invrijheidstelling vragen. Uitspraak 9 Nov. a.s. Culemborgsche moordzaak. Omtrent den bewusten brief, welke het geheim dossier van de Culembor- ger-moordzaak bevat en waarop mr. Roobol doelde kan nog gemeid wor den, dat hij op het postkantoor te Culemborg is afgestempeld op 24-XII- 1923 9 uur namiddag. Die brief werd dus op denzelfden dag, dat dit mis drijf is ontdekt geschreven, Dat was namelijk 's middags omstreeks twee uur en reeds een paar uur later voelde de, zich niet bekend makende, schrij ver zich genoopt den commissaris van politie in zijn woonplaats een brief te schrijven waarin hij met verstrek, king van gedetailleerde gegevens en het noemen van een bepaalden naam. een richting aanwees, in welke de politie haar onderzoek moest instel len. De genoemde persoon werd gear resteerd, doch moest daar hij zijn alibi kon bewijzen op vrije voeten worden gesteld. Deze aanwijzing zou gediend nebben om de politie op een dwaal spoor te brengen. Naar de Crt. thans verneemt zou Dr. Hesselink nu de justitie te Tiei de zaak niet blijkt aan te vatten, vanwege den minister van Justitie Don- ner opdracht hebben ontvangen ter zake een nader onderzoek in te stel len. Verder verneemt het blad nog, dat Klaas Sweeris, die aanvankelijk evenals Vroege tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld was bij den officier van Justitie te Tiei een klacht heeft inge diend tegen de Colié's. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Geertruidenberg, 28 Oct. '29. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U, volgende regels in Uw veel gelezen blad te willen opnemen. In de advertentie-kolommen van Uw blad van j.l. Zaterdag, tweede pagina, eerste blad, trof mij een advertentie met het opschrift: Geertruidenberg Vooruit". Zelfs een buitenstaander zal die advertentie erg vreemd hebben toe geschenen. De gelukwensch die men brengt aan ons Stadsbestuur en inzonderheid aan onzen geachten heer Burgemees ter met de benoeming van de heer W. van Loo tot Wethouder van onze stad, is veel te valsch om waar te kunnen zijn. Ik vraag mij af, mijnheer de redac teur, of 't hekelend optreden van enkele leden der Kiesvereeniging in het belang is van.onze plaats. Neen, vooral niet, als men het zoo spottend doet. Waarom kunnen die leden er zich niet bij neerleggen, als de meerder heid een Wethouder aanwijst die b.v. het meest geschikt is? Ik vermoed, dat eenige heeren kwaad zijn omdat de heer Sassen bij de Wethouders—benoeming gepas seerd is. Maar als ze eerlijk wilden blijven, moeten ze zich bij den wensch van de meerderheid neerleggen. Mijnheer de Redacteur, ik meen goed te doen, hier eens even klaarte zeggen waar de schoen wringt. U dankend, teeken ik, hoogachtend OOK EEN R.K. KIEZER. GEMENGD NIEUWS. Men ziet ook weer uit dit nummer dat de adverteerders de publiciteitswaarde van ONS blad begrijpen, en dat men adverteert in een blad dat WERKELIJK verspreid en ge lezen wordt. Een New-Yorksche politieagent heeft de prettige tijding ontvangen, dat hij van een oom in Duitschland een fortuin van? l.OoOOOO. en verder land, vee enz. in het Rijndal heeft geerfd. Volgens een bericht in de Brusselsche bladen zouden thans in Zuid—West Vlaanderen, te Waregem, ingooigem, Ansegem en andere dorpen twee stoutmoedige afzetters, die per auto reizen en de pachthoeven afloo- pen, onder voorwendsel van stukken laken of katoen te koop te bieden, de bewoners hyprtotiseeren en dezen aldus belangrijke bedragen weten af te zetten, Reeds zouden in dit ver band een aantal klachten het gerecht te Brugge hebben bereikt. Gisteravond keerde een verloofd paar per auto van een danszaal in Kethel terug naar Rotterdam. Even buiten Kethel werd de auto aangehoa den door twee beschonken mannen, die vroegen, of zij mee mochten rijden en al dadelijk op de voorspatborden, ter weerszijden van den radiateur, gingen zitten. De chauffeur is toen doorgereden en luid schreeuwend en zingend is het gezelschap door Schie dam gereden. Op de scheiding van Rotterdamsch en Schiedamsch grond gebied wordt de rijweg meer dan tweemaal zoo breed. Het Schiedamssche gedeelte is smal en heeft geen trot toirs, in tegenstelling met het Rotter- damsche gedeelte. Het Noordelijke trottoir ligt in het verlengde van den rijweg van het Schiedamsche gedeelte. De chauffeur heeft dit niet gezien en is met een vaart van circa 40 K.M. in het nur rechtuit gereden. De auto, een open Mercedes, is eerst;tegen;een ijzeren paal gebotst en daarna tegen een boom gereden. Vervolgens is de wagen door de afrastering langs de trambaan op de rails terecht gekomen. De beide spatbordpassagiers vlogen van hun zitplaats. De een, de 22-jarige G. S. uit de Aert van Nesstraat, heeft een schedelbreuk en een wond aan den rechterknie gekregen. In zorgelijken toestand is hij in het ziekenhuis aan den Coolsingei; te Rotterdam opgeno men. De andere heeft enkele hoofd wonden gekregen en is daar verbon. den. De chauffeur, de 27-jarige j. H. uit de Crooswijkschestraat, heeft enkele ontvellingen aan gezicht en handen. Het verloofde paar is ongedeerd ge bleven. De auto is zwaar beschadigd. Het tramverkeer op lijn 8 is gedurende 20 minuten gestremd geweest. In de wouden ten Noord Oosten van Quebec wordt door drie regee- ringsviiegtuigen naar acht vliegers gezocht, die mei vier vliegtuigen sedert de vorige week vermist worden. In Noord—West—Canada wordt eveneens met regeeringsvliegtuigen, die met zoeklichten zijn uitgerust naar een uit acht personen bestaande expeditie gezocht, die naar mineralen zocht en sedert geruimen tijd vermist wordt. De 16 jarige' J.L. is met zijn fiets aan den Kraneweg te Groningen tegen den disselboom van een wagen gereden. De jongen kreeg een ern stige darmverwonding, welke een operatie noodzakelijk maakte. Zijn toestand is zorgwekkend. Mej. De W. te Twello, die dezer dagen door een luxe auto werd aange reden, is thans in het Ziekenhuis te Deventer aan de bekomen verwondin gen overleden. Een ernstig bouwongeluk heeft in de stad Beuthen in Opper Silezië plaats gehad. Van een in aanbouw zijnd gebouw zijn twee betonverdiepin- gen bezweken. Elf arbeiders werden ernstig gewond, van wie twee levens gevaarlijk. Verder werden vijf arbeiders onder de puinhoopen begraven, van wie er tot nog toe slechts een zwaar gewond geborgen is. Het opruimingswerk levert groote moeilijkheden op. Nadat te Bafio in tien dagen geen nieuwe gevallen van kinderverlamming waren voorgekomen, heeft de ziekte zich gisteren weer geopenbaard by twee kinderen uit een huisgezin. De kinderen waren uit voorzorg naar het in de buurt gelegen dorpje Tinallingen gezonden. In het geheel zyn er thans 11 gevallen geconstateerd. - Volgens bericht d.d. heden uit Bremen heelt het stoomschip „Bremen" een nieuw snelheidsrecord behaald. Het schip is gisteravond te New-York aangekomen en heeft de reis Cher bourg—New—York in 4 dagen,17 uur en 24 min. afgelegd. Daarmee heeft het zyn eigen record met 18 min. verbeterd. Oplichting van een millioen. Wij lezen in de Haagsche Courant Op 16 October j.l. werd door de Amsterdamsche rechtbank in staat van faillissement verklaard de N.V. Dama- raiand, een effectenzaak, kantoor hou dende aan de Beursstraat no. 9 te Amsterdam. Van deze N.V. was direc teur eigenaar zekere A. H„ een Duit- scher van geboorte, die een groot heerenhuis in het Bezuidenhout— kwartier hier ter stede bewoonde. Reeds spoedig na het uitspreken van het faillissement gingen er geruch ten, dat er by de N.V. Damaraland ernstige malversaties gepleegd zouden zyn en dat het tekort een buitenge- wonen omvang zou hebben. Weinig later werden deze geruchten zekerheid en kwamen er by de Amsterdamsche politie tal van klachten binnen van personen, die door het faillisement ernstig benadeeld waren. Binnen enkele dagen steeg het to tale bedrag der malversaties, waarover aanklachten binnenkwamen tot meer dan zevenhonderd duizend gulden. Eenige dagen later diende ook de curator in dit faillissement, mr. P. Groote, die by zijn bezoek aan het kantoor der gefailleerde firma de boe ken slechts gedeeltelijk aanwezig vond, terwyt dat gedeelte ervan niet eens nauwkeurig was bijgehouden, een aanklacht in. De Amsterdamsche politie stelde zich toen met de Haagsche politie in verbinding en verzocht haar, den directeur A. H. aan te houden. Bq een bezoek dat de Haagsche politie daarop aan de woning van dezen directeur bracht, bleek, dat het groote heerenhuis hals over kop was ontruimd en dat de vogel gevlogen was. Zqn verblijfplaats konden ook de buren niet opgeven. Wel spraken zij het vermoeden uit, dat H. naar het buitenland was vertrokken. Voor de Haagsche politie was hiermede de zaak afgeloopen. In den loop der vorige week kwamen echter ook by de Haagsche politie eenige aanklachten binnen van per sonen die door H. benadeeld waren. Een van hen, die het ergst door den ondergang van de N. V. Damara land is getroffen, is een oud-Indisch man hier ter stede woonachtig, die aan H. een bedrag aan effecten ter waarde van 2 ton had toevertrouwd. De totale verduisteringen moeten bijna 1 millioen gulden beloopen. In verband met de in de residentie gepleegde verduisteringen is thans ook door de Haagsche politie de opsporing aanhouding en voorgeleiding van H. in het Algemeen politieblad verzocht. Een ervaring en een vertrouwen van 50 jaren; een inrichting van den modernen tijd, waarborgen U PRIMA WERK aan BILLIJKEN PRIJS WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON T1ELEN.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 3