K EMU KI HM No 86. Woensdag 30 Oct. '29. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. Jaarmarkt te Waalwijk op Donderdag 31 October. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 29 Oct. 1929. Nogmaalseen Openbare Lagere Nutsschool? In ons vorig nummer hebben wij een ingezonden stuk opgenomen van den Secretaris van het Nutsdep. Lang straat, den heer Leon Hartog. Het stuk bereikte ons toen wij reeds bezig waren met het opmaken der krantenvormen. zoodat we door plaats ruimte en tijd slechts een haastige noot konden geven. Ofschoon ons onderschrift duidelijk genoeg is voor wat ons standpunt betreft en de zwakke punten in het betoog van den heer Hartog voldoende zijn aangetoond, achten wij het toch niet ondienstig deze zaak nog eens even breeder geformuleerd en van eenige nieuwe argumenten voorzien, onder de aandacht van onze lezers te brengen De heer Hartog toont in de onder havige kwestie geen breed maar ook nog een onjuist inzicht te hebben. Met aanhaling van eenige artikelen uit de Statuten van het Nut komt de schrijver ons betoog aanvullen en versterken. Het is ook ons bekend, dat de Nuts Mij' streeft naar beter Openbaar Onderwijs en dat men Nuts—scholen heeft gesticht daar waar naar 't oordeel der vereeniging 't openbaar onderwijs niet de ge- wenschte resultaten opleverde, dus niet voldeed. Wij kunnen een dergelijk streven niet anders dan begrijpen. Maar de statuten der vereeniging schrijven toch niet voor, dat men een bestaande Openbare lagere school, met een goede reputatie, moet afbreken. En dat wil het Dep. Langstraat. De heer Hartog werpt verder een zeer domme vraag op en de toon waarop hij dat doet verraadt zijn kortzichtigheid. Hij legt ons n l. de z i. klemmend.e vraag voor, waarom wij voor 10 jaar geleden niet voor het openbaar onder wijs, noch het Qem. belang zijn opgekomen toen de St. Petrusschool gesticht werd. In ons vorig onderschrift verklaar den wij reeds, dat onze zorg voor het openbaar onderwijs als zoodanig er buiten staat. De heer Hartog kan schijnbaar geen onderscheid zien tusschen alge- meene- en principieele zaken. Als er morgen aan den dag in onze gemeente honderd Israëlieten komen wonen die voor hun kinderen onder wijs willen hebben, volgens hun eigen beginsel, dan zal ieder ander den principieelen wensch dier ouders moeten eerbiedigen, ook al zou het openbaar onderwijs daardoor al3 zoodanig moeten inboeten. En de wet van 1920 is daar om aan het verlangen te gemoet gekomen, Principieel is dus de daad van de R.K., nu 10 jaar geleden ten opzichte van het openbaar onderwijs te ver antwoorden. Maar ook nog anders. Wat de R K. Indertijd hebben ge daan deed men met eigen middelen De St. Petrusschool is geheel uit particuliere beurs gebouwd en vóór de gelijkstelling van het Openbaar en Bijzonder onderwijs. In den aanhef van zijn ingezonden stuk meent de heer Hartog ons van .overdrijving" te kunnen beschuldigen De feiten logenstraffen de bewering van den Secretaris. Onze veronderstelling, dat er een minder mooie drijfveer achter zit, is geen bloote veronderstelling maar berust wel degelijk op ware gronden. Het is ons inderdaad hinderlijk, dat men zich wil dekken achter het valsche schild van „Neutraliteit". Het staat onomstootelijk vast, dat heel de beweging van enkele Nuts. bestuursleden een gevolg is van de benoeming van esn R.K. onderwijzer aan de Openbare school. Voor de benoeming heeft de ouder commissie aan den raad te kennen gegeven dat men gaarne zag le een mannelijke kracht; 2e van een openbaar neutraal op- leidings-instituut en 3e van P.G. De raad heeft voor 2/3 aan den wensch der Commissie voldaan. Doch dat schijnt den heeren nog niet voldoende te zijn. Maar, en dat is een bezwarende omstandigheid tegen de Nuts-bestuurs- leden: toen men vrij wel als zeker kon aannemen dat een R.K. benoemd zou worden heeft men gedreigd„als I er een R.K. wordt benoemd stichten wij zelf een „lagere Nuts school". Hiermede is de geste der heeren Nuts-ijveraars wel voldoende ver- I klaard. Jubileum D. V. S. V. De herdenking van het l2V2-iar*g bestaan der Tooneelvereenlging D. V. S. V. is voor de jubileerende een echte jubeldag geworden, waaraan men nog lang dankbaar zal terug denken. We mogen gerust zeggen, dat Zondag 27 October een heel bijzondere en mooie, bladzijde krijgt in het geschie- denisboek van D. V. S. V. i Des namiddags recipieerde de ver eeniging in de groote zaal van den Gildenbond, en uit het verloop van dit verslag zal men zien, dat het daarbij niet aan belangstelling heeft ontbroken. Voor den aanvang der officieele receptie werden de heeren P. Kelder, voorzitter, A. Verhoeven, regisseur en jac. Didden, secretaris der jubileerende vereeniging, in intiemen kring gehul digd met hun n'/j-jarig lidmaatschap. Namens de leden werden deze jubi larissen daarbij toegesproken door den heer Fr. Kelder, die als bewijs van erkentelijkheid voor hetgeen zij voor D. V. S. V. hadden gedaan elk een zilveren draagmedaille aanbood. De heer Kelder sprak als volgt: Geachte jubilarissen Het is me als lid onzer jubileerende vereeniging een aangename taak U namens de leden van ons gezelschap een kort woord te mogen toespreken. Gij hebt de vereeniging zien geboren worden. Gij hebt steeds Uw beste krachten geschonken om de vereeniging te doen groeien en bloeien. Hoe vele tooneelwerken zijn door U mede op gevoerd. Een opsomming hiervan zou j ons te ver voeren, maar wel willen wij volmondig getuigen dat gij met uw twaalf en een halfjarige praktijk voor onze vereeniging als schitterend voorbeeld gesteld moogt worden voor alle jonge krachten die helaas in dezen tijd van sport zoo dikwijls de opvoe dende kracht die van het tooneel uit- Edelachtb. in hartelijke woorden zijn waardeering uitsprak voor wat D. V. S. V. gedaan heeft tot verhooging van het beschavingspeil in zijne gemeente. De Z Eerw. heer pastoor van Riel kwam eveneens de jubileerende veree- niging gelukwenschen, herinnerde in korte trekken nog eens aan de hoog staande tooneelwerken door deze too- neelclub opgevoerd en het groote succes op het Tilburgsche concours behaald. Hij sprak de hoop uit dat de spelers zullen voortgaan het volk op degelijke tooneelstukken te blijven ver gasten. Namens Waalwijks Belang kwamen de heeren M. A. v. Lieropt en J. Tielen resp. voorzitter en secretaris de geluk- schen dezer vereeniging aanbieden, waarbij de heer v. Liempt inwelgekozen woorden de appreciatie vertolkte van W. B. voor het werk der jubileerende tooneelclub tot veredeling van het volk in onze plaats. Wegens verhindering van den voorz. der R K. Werkliedenvereeniging voerde de vice voorzitter, de heer Nic. van Gorcum, tevens voorzitter der harmonie en bestuurslid der Lederbewerkers- afdeeling het woord namens deze drie vereenigingen. In een keurige toespraak schetste hij de aangename samenwer king tusschen de aldeeling Tooneel en de andere afdeelingen en de groote verdiensten der leden die steeds hunne club waren trouw gebleven trots de vaak sterke verleiding om bij een andere tooneelclub aan te sluiten. Voor alles wat D. V. S. V. gedurende haar bestaan tot ontspanning en verheifing voor de leden der R.K Werklieden vereeniging had gedaan, bracht hij de jubileerende tooneelclub hulde en dank. De heer H. v. Engelen feliciteerde namens de oud-leden. In hartelijke waardeerende woorden bracht hij bijzonder hulde aan de drie jubileerende leden, die onafgebroken sinds de oprichting lid van D. V. S. V. zijn gebleven en stelde hun ambitie voor de vereeniging ten voorbeeld aan de jongere leden. Hij schetste de ver diensten der tooneelciub voor de leden vereeniging, die er zijn leedwezen over uitsprak, dat hij des morgens niet ter receptie aanwezig kon zijn. Het verheugde hem dat deze dag voor de jubileerende tooneelclub tot heden zoo schitterend is verloopen en zij zooveel belangstelling en medeleven heeft mogen ondervinden. Ook spr. richite nog een hartelijk woord van hulde en gelukwensch aan de jubilee rende club, in het bijzonder tot de drie jubilarissen Verhoeven, Kelder en Didden, waarmede de aanwezigen door een spontaan applaus instemden. Spr. wilde verder even een fout herstellen. Waar zulks in den feestgids verzuimd was, sprak hij een hartelijk dankwoord tot de Eerw. Broeders voor den grooten steun steeds van hen ondervonden. Nog besprak hij enkele punten het verenigingsleven betreffende, o.a. de actie om de R K. jeugd meer tot de organisatie te trekken, waarvoor hij aller medewerking vroeg, terwijl hij de te houden collecte voor St. Nicolaas in ieders milddadigheid aanbeval. Tijdens de pauze richtte ook de Eerw. adviseur kapelaan Beekmans nog een woord tot de aanwezigen, hen opwekkend tot meer medeleven met de organisatie. Speciaal drong hij aan op toetreding tot de vakorganisatie. Inplaats van steeds te klagen over verkeerde toestanden dient men zich aaneen te sluiten. Het pleit niet voor het organisatieleven der plaatselijke schoenmakers, als men bedenkt dat bijna overal een arbeidscontract me de schoenfabrikanten kon worden afgesloten behalve in Waalwijk, dat zich toch graag het centrum der schoenindustrie noemt. Hij spoorde aan tot het bezoeken der ontwikkelingsavonden, die ook dezen winter weer zullen gegeven worden en waarmede op 28 Nov. a.s. zal worden aangevangen. Over de buitengewoon geestige klucht, die Zondagavond en ook Maandagavond voor een volle zaal werd opgevoerd en over de wijze waarop de jubileerende tooneelclub dit voor het voetlicht heeft gebracht, willen wij hieronder nog een en ander laten volgen. De romanschrijver Kruger vond in den heer J Sleenhof een uitstekend vertolker. Daarbij pasten zich op uitstekende wijze aan Bernardi (Fr. Kelder) als wereldreiziger, en Bulier (H. Maas) als hotelier. Van de kleinere rollen, die eveneens goed werden gespeeld noemen wij nog: de kelners (J. Ver hoeven en J. v. d. Griendt) en Frans, A Snijders), oude knecht van Klap roos. Kortom het geheel was goed ver zorgd, evenals de grime van den heer Schippers uit den Bosch De regisseur, dhr. A. Verhoeven heeft ditmaal veel eer van zijn werk. Hij mag met groote voldoening op zijn werk neerzien. Laat elk speler z'n rol staan, wanneer de regie faalt, dan zal het heele werk falen. Maar hier heb ben regisseur en spelers een schitte rend geheel gewrocht. Alles was af en verzorgd. D. V. S. V. kan met zeer veel vol doening op deze uitvoering terugzien. In 't succes zal men wel een prikkel vinden van met nog meer ijver veder te gaan. Vermelden wij nog, dat tusschen de bedrijven door een aardige muzikale afwisseling werd gegeven door de heers J. Vissers, piano P. Vekemans, vioolJ. de Grauw, saxophoon en W. v. d Lee, slagwerk. Gemeenteraadsvergadering. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waalwijk, te houden op Woensdag 30 Oct. 1929 des nam. om 7 uur ten Raadhuize. Aan de orde 1. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet voor aankoop van een motor—wegwals. 2. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet voor aanschaf fing van huis—gasdrukregulateurs. 3. Vaststelling van de gemeente en bedrijfs—begrootingen voor het dienstjaar 1930 en goedkeuring van de begrootingen der Burgerlijke Arm besturen voor dat jaar. Antwoord van B. en W. van Waalwijk op het rapport van de Commissie van Onderzoek der begrooting. Het kranige bestuur: de heeren P. J. Kelder, jac. M. Didden, J. v. Riel, Fr. Kelder, j. Sleenhof, L. Leijtens, A. Verhoeven, e.a. gaat over het hoofd zien. We bedoelen hier natuuriijk niet mede onze jonge leden. We erkennen volmondig dat we hun ambitie ten volle op prijs stellen. Neen, we bedoelen de velen die vinden dat van een voetbal een veel grootere opvoedende werking uitgaat dan van het tooneel. Het is ons daarom een bijzonder genoegen nog in ons midden te mogen hebben een drietal leden, die ondanks de periode van inzinking die elke vereeniging kent of gekend heeft, toch trouw zijn gebleven aan hun club Het is daarom dat wij U hierbij offreeren een medaille als een blijk onzer oprechte waardeering en hoog achting. Moge het de vereeniging ge geven zijn nog een reeks van jaren van Uwe diensten gebruik te mogen maken, opdat wij met Uwe medewer king het peil der uitvoeringen steeds hooger kunnen opvoeren, zoodat D.V. S V. weer die plaats in zal nemen die het tijdens zijn grootste bloeiperiode bezet heeft. De Voorzitter brengt een hartelijk woord van dank, mede namens zijn mede jubilarissen, en geeft de verze kering dat hij en met hem de regisseur en de secretaris steeds hun beste krachten aan D. V.S. V. zullen blijven wijden. Te half een ving hierna de receptie aan. waarbij het de jubileerende too neelclub niet aan blijken van belang stelling en hartelijk medeleven heeft ontbroken. De hartelijke toespraken, de prach tige bloemstukken, zoowel als het groot aantal mondelinge, schriftelijke en telegrafische gelukwenschen die D. V. S. V. ter receptie mocht ontvangen, waren evenvele getuigen van de sym pathie en erkentelijkheid die men algemeen jegens de jubileerende too neelclub koestert. De eersten die hunne gelukwenschen kwamen aanbieden waren burgemeester en mevrouw Moonen, waarbij Zijn der werkliedenvereeniging en het Waalwijksche publiek en sprak het vertrouwen uit dat zij zich beijveren zal den uitstekenden naam die D. V. S. V. hier en elders ook in deskundige kringen geniet hoog te houden. Namens de afd. Noord-Brabant van den R.K. Tooneelbond kwam de voor zitter, de heer Sassen uit Geertruiden- berg de vereeniging complimenteeren. Verschillende deputaties van plaat selijke vereenigingen kwamen verder hunne gelukwenschen aanbieden. Zoo merkten we o.a. op de bestuurs leden der navolgende vereenigingen R K. Werkliedenbond, R K Steenkolen- coöperatie, R. K. Ziekenfonds, R K. Lederbewerkersafdeeling, Afd. Kleer makers, Harmonie „St. Crispijn", Wit- Gele Kruis, Liedertafel „Oefening en Vermaak", „Onderling Kunstgenot", T.A.V.E N U., Patronaatstooneelvereen. v m. Baardwijk, Harmonie „St, Jan", Tooneelclub van den RK. Vrouwenbond enz. Verder gaven ook de Eerw. heeren Geestelijken der verschillende parochies en de Eerw. Broeders der St, Petrus school van hun belangstelling blijk. Fraaie bloemstukken, aangeboden door Wit-Gele Kruis, Ziekenfonds, Steenkolenccöperatie en Harmonie „St. Crispijn", versierden de zaal die er voor deze gelegenheid feestelijk uitzag. Vermelden wij nog dat de harmonie „St. Crispijn" onder leiding van den heer Duivelaar met een aantal keurig uitgevoerde nummers de receptie op luisterde. Des avonds trad de jubileerende tooneelclub voor een tot in alle hoeken bezette zaal op met de groote klucht in 3 bedrijven „Mijnheer Klaproos" van Gerard Nielen. Deze eerste jubileum uitvoering welke alleen toegankelijk was voorde leden der R.K. Werkliedenvoreeniging werd geopend met een toespraak van den voorzitter der R.K. Werklieden- Af ijnheer Klaproos". In de biblioteek van 't heeren-dilet- tanten'ooneel is de afdeeling „kluch ten", er armoedig aan toe. Te ver staan een „klucht" als een blij spel. Geen stuk dus dat als los zand aan elkaar hangt, waarin onbenullige „aar digheden" en „zotheden" elkaar afwis selen tot grof worden toe, en dat door den vrijmoedigen auteur der werelc in wordt gezonden met 't banderol „blijspel" of „klucht". Neen, we be doelen een stuk dat doortrokken is van gezonden humor en ongezochte geestigheid. Zulk een voor onze dilettanten zeld zaam goed stuk is „Mijnheer Klap roos" van Gerard Nielen. „Mijnheer Klaproos" is een kundig en geestig in elkaar gestoken stuk, waarmede D V. S. V. als Jubileum stuk een zeer goede keuze heeft ge daan. En welk een succes 1 Zondag- en Maandagavond een stampvolle zaal en een dankbaar pu- jliek dat onophoudelijk zat te scha- erlachen. We hebben D.V.S.V in geen jaren in zulk een goeden vorm gezien. 't Groote succes moet vooral toege schreven worden aan de wijze waarop de heer M. C. Berkelmans de hoofdr&l speelde. We hebben ons bij deze uit voering meermalen moeten afvragen is die rappe Klaproos nou een dilet tant of...., neen, zóó spontaan, zoo vrij en ongedwongen, zoo enthousiast kan alleen een frisch beroeps—artist spelen. En.de rol die de heer Berkel mans had was voorwaar geen gemak kelijke ook physisch werd een groot uithoudingsvermogen vereischt. Wat onze bewondering voor Klap roos opvoerde was vooral ditdat hij tot op het laatste oogenblik de actie sterk gespannen hield Geen moment van inzinking, van verslapping. Tel kens veerde hij opnieuw op en bracht het publiek van de eene lachtbui in de andere. Berkelmans, de bloemen waren dub bel en dwars verdiend De rollen rond Klaproos waren on dergeschikt, maar werden met veel toewijding gespeeld. Een zeer goed uitgebeeld type was Rumpel. De heer J. van Riel, vertolkte deze rol zo danig, dat alleen reeds het verschijnen van de figuur „Rumpel" geweldig op op de lachspieren werkte. En als hij zijn mond open deed en door een spraakgebrek in plaats van de leiter 1 de n uitsprak, dan daverde de zaal. Hij was een pracfit—type voor deze rol, die hij uitnemend vertolkte. Jac. M. Didden heeft de rol van Grober, gepensioneerd Majoor goed aangevoeld en uitstekend gespeeld. In zijn optreden lag inderdaad de stramheid van den oud-militair Grober. Ook deze uitstekende uitbeelding heetf mede het mooie stuk gedragen. In ons vorig nummer hebben we nog in exlenso kunnen opnemen het van nauwgezette studie getuigende rapport der Commissie van Onderzoek der be grooting, dat onze lezers met alle in teresse zullen hebben gelezen. Aan het hoofd van dit nummer vinden onze lezers de uitvoerige en belang rijke Memorie van Antwoord van B. en W.. die zeker aller belangstelling zal hebben. De begrooting wordt hedenavond behandeld. Belangrijke uitbreiding der Kon. Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel in Duitschland in het vooruitzicht. Naar wij vernemen voert de Kon. Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel alhier, onderhandelingen die allerwaarschijnlijkst spoedig hun be slag zullen krijgen over den aankoop van de groote fabrieksgebouwen met completen inboedel en installaties, kantoren en omliggende bouwter reinen van de in 1928 gefailleerde firma Sterne/eld te Goch. De fabrieken hadden een jaarlijk- sche millioenen-productie. Bij deze fabrieksgebouwen behooren een complex arbeiders- en midden standswoningen, drie villa's en groote terreinen. Op een dezer terreinen is door de gemeente Goch een straat geprojecteerd. Bij eventueelen aankoop zal de exploitatie ter hand genomen worden door de Koninklijke Stoomschoenen fabriek A. H. van Schijndel of wel door hare dochter-Maatschappij de N.V. Cürl Peters Schoenhandel ge vestigd te Waalwijk. Dit zal nog nader overwogen worden. Vast staat echter dat bij 't in wer king stellen der genoemde fabrieken uitsluitend gefabriceerd zal worden voor de Duitsche markt en export. Tot dezen koop is natuurlijk mede aanleiding de in uitzicht gestelde ver hooging der Duitsche invoerrechten op schoenen, waar zooals bekend, de N.V. Kon. Stoomschoenfabriek A.H, van Schijndel, via hare dochtermaat schappij, in Duitschland vijf eigen detailzaken exploiteert en wel te Keulen, Dusseldorf, Krefeld, Neuss en Düren.- Mocht de koop tot stand komen, wat wel te voorzien is, dan beteekent dit een zeer belangrijke uitbreiding, waarmede wij de energieke directie van harte gelukwenschen.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5