E. V. H.Z.-PUZZLE. □dbq Kachel poetsen Heem No. 87. Zaterdag 2 Nov. '29. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. BINNENLAND. Staatsbegrooting In de Memorie van Antwoord zegt de regeering, dat het Kabinet zich de vrijheid voorbehoudt, op elk terrein van wetgeving de maatregelen te ne men of voor te stellen, die het nuttig acht. Het zal daarbij uitgaan van zijn beginselen, welke overeenkomen met de beginselen levende in de groepen der rechterzijde. Ontkend wordt dat bij de keuze der ministers overhaast te werk is gegaan. Het optreden der verschillen de „aangevochten" ministers wordt verdedigd. Wel wordt erkend, dat 't beter ware geweest, wanneer de por tefeuille van financiën had kunnen worden overgenomen door een ver- sche kracht, doch aangezien 't vorig jaar een wet is aangenomen, waarvan een aanzienlijk offer voor de schat kist het gevolg zou zijn en toen, in strijd met 's ministers meening, ver klaard werd, dat dit niet zonder be- lastingverhooging zou kunnen ge schieden en de inlossing van 's minis ters woord feitelijk aan een opvolger werd overgelaten, kon de minister moeilijk het tot hem gedaan verzoek om weder als minister op te treden, afwijzen. Een beginselverklaring zou het ka binet, behalve door zijn samenstel ling, liefst geven door zijn daden. De herziening van de Zondagswet en van de Begrafeniswet hoopt dit kabinet tot stand te zullen brengen. Het ontwerp-Drankwet zal, zij het met eenige wijzigingen, worden ge handhaafd. Het ontwerp tot afschaf fing van de Staatsloterij behoort niet tot die, welke voor behandeling in aanmerking zullen komen. Wederinvoering van de doodstraf, opheffing van den stemplicht voor vrouwen en afschaffing van het ver zekeringswezen staan niet op het pro gram van het kabinet, evenmin als afschaffing van den vaccinatieplicht. Voor zoover der Regeering bekend, worden geen verkapte processies ge houden. Toetsing van het program van het kabinet aan dat der Katholieke Staatspartij ware minder juist, daar het kabinet zich niet heeft gebonden aan het program van eenige partij. Het ligt in de bedoeling de Arbeids wet 1919 stelselmatig en voortvarend tot verdere toepassing te brengen. Uit hetgeen de Troonrede vermeldt aangaande sociale hervormingen, spreekt overigens voldoende de rich ting, in welke het kabinet zich be weegt. Oprichting van een afzonderlijk landbouw- of arbeidsdepartement ontmoet overwegend bezwaar. Of wellicht de werkverschaffing beter aan het dep. van Arbeid dan aan dat van Binnenl. Zaken worde toevertrouwd, maakt een punt van onderzoek uit. Op den weg van versobering van 's Rijks dienst zal worden voortge gaan. Erkend wordt dat er sedert '25 gedurende 4 jaar een gemiddeld over schot is geweest van60 millioen. Maar sedert datzelfde jaar is het budget balans jaarlijks met 106 millioen ver zwaard. Het zal in den loop des tijds steeds moeilijker worden het normale accres der uitgaven geheel op te vangen door nieuwe besparingen. De regee ring blijft natuulijk op dit laatste punt diligent. De regeering overweegt de wen- schelijkheid van een onderhande lingstarief niet buiten verband met de internationale gebeurtenissen op het gebied der handelspolitiek. Ons land moge zijn handel en nijverheid op niet onbevredigende wijze zien ontwikkelen, anderzijds is aantoon baar een achteruitgang van onzen uitvoer ten aanzien van verschillende artikelen als gevolg van tariefverhoo- ging^n in andere landen, gezwegen nog^van andere handelsbelemmerin gen. Om een steeds meer verlaten van het beginsel van vrijen handel door andere staten te onzen nadeele eeni- germate te keeren, heeft onze regee ring te overwegen of eenig verweer middel haar niet ten dienste moet staan. Van het nut van degelijk nijver heidsonderwijs is ook de regeering overtuigd; ook hieromtrent moet zij echter de noodige beperking in acht nemen. Wat éénzijdige ontwapening van Nederland betreft, deelt de regeering in deze geheel en volkomen het stand punt van het vorig kabinet. Ten aanzien van eenige uitbreiding van Marinemateriaal in Indie is over leg met de Indische regeering gaan de Aan den wensch van sommige le den om tot belangrijke vermindering van het jaarlijksch contingent over te gaan kan de regeering niet tege moet komen, voordat de internationa le verhoudigen het zullen veroorloven. Ook volgens de regeering moet de Invaliditeitswet, wat haar uitkeerin- gen betreft, aan herziening worden onderworpen. Een verhooging der staatsbijdrage zal niet te vermijden zijn. De regeering is voornemens her ziening der Invaliditeits- en Ouder domswet ter hand te nemen. Zij stelt zich voor het wijzigings-ontwerp zóó tijdig bij de Kamer in te dienen, dat invoering der gewijzigde wet 1 Jan. 1932 zal kunnen volsen. Aan steeds ruimere toepassing der Arbeidswet geeft de regeering haar volle aandacjit. Onder de middelen tot krachtige bestrijding der werke loosheid behoort ook, voor zooveel uitvoerbaar, verplaatsing metterwoon van werldoozen. Voor de rechtmatige belangen der groote gezinnen stelt de regeering zich voor te waken; zij meent, dat Zender schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. daarvoor bij de belastingpolitiek op meer dan één punt gelegenheid be staat. Reeds uit een oogpunt van conti- jnuïteit in het regeeringsbeleid, zou het niet juist zijn, de nauwelijks een jaar geleden tot stand gekomen alge- meene salarisherziening voor ambte naren thans weer opnieuw in behan deling te- nemen. In zijn houding ten opzichte van 't Belgische vraagstuk is het kabinet homogeen. Zijn streven is gericht op de totstandkoming, zoo spoedig als de omstandigheden toelaten, van een aannemelijke regeling met België. In den boezem van het kabinet bestaat volkomen overeenstemming omtrent de noodzakelijkheid van voortduren de samenwerking van de departemen ten, met name die van Buiten- landsche Zaken en Waterstaat, opdat éénheid van beleid aanwezig zij. In hoever de gedachtenwisseling, die in het vorig zittingjaar tusschen Nederland en België plaats had, be vorderlijk is geweest aan een juister begrip van de wederzijdsche rechten en behoeften, zal grootendeels nog moeten blijken. De regeering wenscht dat zoodra mogelijk een wederzijds aannemelijke regeling met België tot stand kome; doch juist opdat die regeling tot stand kome en inderdaad wederzijds aannemelijk zij, is beta melijke omzichtigheid geboden. De postvluchten naar en uit Indië. Hel tweede toestel uit Indië te Konstantinopel aangekomen. Bij de K.L.M. is bericht ingekomen, dat het postvliegtuig op de terugreis gisterochtend om 6 u. 30 uit Aleppo is vertrokken en om li u. 15 te Kon stantinopel is aangekomen. Alles was wel aan boord. Vandaag wordt de reis voortgezet. Voor onze Katholieke Universiteit. Nu in ons Bisdom de Parochiale Comité's der St Radboudslichting begonnen zijn of eerstdaags beginnen zullen met de jaarlijksche collecte ten bate onzer R.K Universiteit, meent het Diocesaan Comité goed te doen in de Katholieke pers van het Bossche Bis dom het volgende uittreksel uit een aan de parochiale Comité's gezonden rondschrijven te publiceeren In de maanden October en Novem ber zullen overeenkomstig het voor schrift van het Nederlandsch Episco paat, onze Parochiale St. Radboud— comité's wederom hunne taak gaan vervullen om de giffen in te zamelen voor de Katholieke Universiteit. 't Is daarom, dat wij evenals vorige jaren ons weder tot U wenden om Uw zoo gewaardeerde maar ook zoo hoog noodige medewerking te komen vragenU te komen opwekken tot ijvervolle activiteit voor de belangen van onze Alma Maler. Ongetwijfeld is het geheel overbodig voor U nog eens de noodzakelijkheid onzer Katholieke Universiteit te be pleiten. Evenzeer U nog duidelijk te maken welke enorme uitgaven jaarlijks Oplossing Raadsels. 1. Oorbellen. 2. De torenwachter. 3. Een brandnetel. 4. Het woordje „fout". 5. Van schoenen, appels, peren, enz. 6. Een flesch. 7. In een horlogekast. 8. Room Moor. 9. Die van een pot. 10. Op de Nederlandsche Bank. jl. De bok van een rijtuig. 12. Een paddestoel. Beste jongelui. 'sjonge, 'sjonge, wat heb ik een paar dagen moeten werken om tijdig klaar te kunnen komen met de lijsten. De inzendingen zijn zeer talrijk, zoowel voor de raadsels als voor de puzzle. En wat me vooral zoo blij maakt is ditdat er ditmaal ook buiten Waalwijk zeer veel jongelui aan onzen wedstrijd hebben meegedaan. Het is aan jullie aller medewerking te danken, dat onze wedstrijd zoo schitterend geslaagd is Onder de deelnemers en deelneem— ters waren ditmaal ook veel nieuwe lingen, die ik natuurlijk gaarne in ons hoekje opneem en hartelijk welkom roep. Ik hoop, dat zij zich bij de groote schaar van trouwe volgelingen zullen aansluiten en ons hoekje voortaan met nog meer belangstelling volgen. Dat za! voor mij een groote voldoening zijn en een aansporing om ons hoekje nog interesanier te maken, zoo mogelijk door wat meer afwisseling te brengen 'n verhaalijes en versjes. Nu we den winter ingaan heb ik me voorgenomen aan jullie voortaan tweemaal per maand kleine raadsels ter oplossing voor te zetten. Maar het is natuurlijk niet mogelijk om telkens prijzen daarvoor beschik baar te stellen. Jullie moeten 't raadsel oplosserPals een aardige tijdpasseering beschouwen. En nu zullen we eens even een woordje spreken over den uitslag van onzen wedstrijd. Zooals gebruikelijk, hebben we dit maal weer geloot, ik heb zelf niet geloot, maar 't laten doen door een van de heeren van 't kantoor der firma Tielen. Hieronder volgen de gelukkigen die door het lot werden aangewezen E. V.H Z.-PUZZLE. 1. Kees Eibers, Waalwijk 2. Jan Jansen, Kaatsheuvel 3. Dirk Verhagen, Vrijh.Capelle. 4. Rica Surig, Waalwijk. 5. Louis van Wees, Waalwijk. 6. A. de Bruijn, Raamsdonk. 7. Coba v. Schijndel, Waalwijk. Raadsels. 1. Jana van Peer, Heistraat. 2. Adr. v. Meeuwen, Waalwijk. 3. J. Maijers, Sprang. 4. Jansje Faro, Waalwijk. 5. Cor Zwets, Raamsdonksveer. 6. Nelly Dekkers, Waalwijk. 7. Pietje Vloemans, Rotterdam. Degenen die r,u geen prijs hebben ontvangen zullen natuurlijk flink ge- voor het voortbestaan noodig zijn Brengt dit reeds groote finantieele zorgen mede, de uitbreiding met de nog ontbrekende faculteiten, vraagt daarenboven nog jaarlijks flinke reser ves om dezen dringenden eisch to vervolmaking onzer Hoogeschool te zijner tijd mogelijk te maken. 't Zai voor U w wel geen nader be toog behoeven, dat het dus niet zonder groote noodzaak is, dat het Neder landsch Doorluchtig Episcopaat bi voortduring een beroep op aller offer vaardigheid blijft doen. In de St. jansklokken van 14 Sept. j.l. schreef Z D H. Mgr. Diepen: „Wederom komen wij onze dier bare Diocesanen aansporen ieder naar vermogen hun geldelijke bij drage te willen geven voor de in standhouding en voor den nood zakelijken uitbouw onzer R.K Universiteit. Mogen velen dit jaar onze St. Rad. boudcomité's verheugen met een flinke gift of door toezegging van een milde vaste jaarlijksche bijdrage hun arbeid verlichten en de groote zaak der stichting van de vierde en vijfde faculteit krachtig ondersteunen Wij herhalen ook thans, wat Wij verleden jaar verzekerden, dat we met de aanvankelijk voldoende ge achte bijdrage van 10 cent per Katholiek en per jaar bij lange niet het benoodigd kapitaal kunnen ver krijgen en dit des te minder, omdat de grootere legaten en giften, waarop van den aanvang af gerekend was, nog altijd verre beneden de raming bleven. De goede Qod geve, dat de in zameling van dit jaar gunstiger vooruitzichten moge geven Zooals U weet is het minimum in elke parochie verwacht en waarop wordt gerekend Een dubbeltje per Katholiek. Uit vorenstaande Bisschoppelijke aanbeveling blijkt U echter duidelijk, dat het geraamde «dubbeltje per Ka tholiek" beslist onvoldoende is gebleken Hoewel we zeer tevreden zijn over de opbrengst in ons Diocees blijven nog vele parochies beneden het „dub- belije per Katholiek". Moge dit aantal dit jaar belangrijk minder zijn. Na de taak en werkwijze der Pa rochiale Comité's uiteengezet te hebben en op aangedrongen te hebben dat toch zeker voor einde December alles aan den Dioc. Secretaris-penningmees ter te hebben ingezonden, besluit het schrijven aldus Parochiale Comité's, mogen onder Gods zegen Uwe inzameling gunstige resultaten bereiken en de opbrengst nog ruimer zijn dan vorig jaar. Met belangstelling de bijdragen Uwer Parochie tegemoet ziende, danken we U voor Uw werk in het verleden en ook voor den ijver welke U onge twijfeld ook dit jaar weer zulttoonen. noeg zijn om zich daardoor niet te laten ontmoedigen. De gelukkigen hartelijk gefeliciteerd en anderen meer succes van vrouwe Fortuna een volgende maal. De prijzen kunnen aan het Bureau van „De Echo" Maandagmiddag wor den afgehaald. Voor buiten worden ze per post toegezonden. Dag, allemaal. OOM WIM. De snuggere Teun. door Oom Wim. III. Trui is in den zevenden hemel. Zij waant zich rijk en voornaam. Nu ziet zij zich reeds gestoken in een nieuwen mantel, die de bewondering zal op wekken van al de vrouwtjes uit de buurt. Nu ziet ze zich gaan met een nieuwen hoed op het hoofd en aan haar voeten een paar laarzen van fijner, zachter en soepelder leer, zoo als de dames dragen, die komen van verre, op het landgoed van den heer. Trui lacht en haar witte tanden blin ken erger dan ooit. „Onder den rozelaar!" zegt hij. Vergenoegd stapt ze de deur uiten zal een speciaal potje koken en nog wel een lievelingskostje van Teun. Verdiend heeft hij het dubbel en dwars. Wie zou dat ooit gedacht hebben „Onder den rozelaar!" zegt hij. Ik zal die plaats niet vergeten. En Teun? Hij begraaft middelerwijl het kistje niet onder den rozelaar, maar in de schuur op een plaats, waar niemand ook, het verwachten zou en,... hij lacht. Met iets ondeugends in 't oog en met een versche pruim tabak achter zijn kiezen, zoekt hij Trui op. Deze is in de keuken met haar werk bezig. Vrouw, ik ga nog even naar 't UIT HET DAGBOEK VAN PIETER POR. 26 Oct. Briefkaartenschrijver is weer begonnen. Ja, als men zoo dagelijks van Waalwijk naar Amsterdam v.v. reist, heeft men veel tijd om na te denken en gaat men 'n air aannemen er ook wat van te weten en mee te moeten pra ten. Een mooi verzet des avonds zoowat in Wolksehe taal op een kaartje te typen. Veel plezier er mee en houdt me aanbevolen voor belang stelling. Misschien besteedt je je tijd echter beter bij je eigen echt Wolksehe stiel te blijven. 27 Oct. Buurman is woest op eenige leden van 't Nutsbestuur. Dat is fanatiek drijven. Kan een katholiek onderwijzer, omdat hij katholiek is, geen open baar onderwijs geven. Dan is het ook geen neutraal of openbaar onderwijs. En hoe is dat dan vroeger op onze school gegaan. Hij weet toch zeker dat het toen neutraal onderwijs was, zegt hij. Hij hoopt dat de menschen wij- zer zullen zijn, anders loopt het z. i. verkeerd. 28 Oct. Rapport begrootings-com- missie gelezen. Behalve dat men eenige bedrijfs- en finan- cieele beginselen aantast, een tamelijk mak stuk. Ben blij dat men met P. P. het nut eener ambachtsschool inziet. Sapperstie wat heeft die commissie een royale bui voor v.m. Baardwijk. Een dooie straat in hoofdzaak voor landbouw-gebruik over nemen, de palen van de elec- triciteit verzetten, wat zal dat kosten. Ik hoor spreken van een 30.000. En van voorm. Besoijen zegt men niets. Het rapport en de samenstelling der commissie doet vermoe den, dat er nog al wat con cessies zijn gedaan; maar a propos, had men die palen niet bij het leggen der trot toirs meteen aan den buiten kant moeten zetten. 29 Oct. Vanavond bij kennis-raads lid geweest. Hij bestudeerde 't antwoord van B. en W. op 't rapport der commissie. Jonge, jonge, da's 'n heele kluif, 't Is goed gedocumen teerd en gesteld, prima werk, al had ik een enkele uitdruk king liever gemist. Ben be nieuwd naar de besprekingen van morgen. Men is nu toch wel voldoende voorgelicht. 30 Oct. Mirakel nieuwsgierig. Loop even bij kennis-raadslid aan, verwachtte hem nog lang niet thuis. Hij zat al rustig bij de kachel. De vergadering was al afgeloopen. De behan deling der begrooting weer uitgesteld, omdat de commis sie weer eens een antwoord land. Onze dag is goed. Het werken zal vanzelf gaan, vandaag. Denk aan je belofte. Blijf niet te laat man! De pot zal iets lekkers „schaften" en zwijgen zai ik voor tien. Ik kom zoo terug I En eten zal ik als een paard, dat vertel ik je nu al. Laat het lekker zijn en veel, want het kan „lijen* vandaag. Je zult tevreden zijn. Dag Teun Teun gaat. „Voor tien? Voor tien zal zij zwij gen, herhaalt Teun hoofdschuddend. Ik zal ze! Ik ken zei Ik ken mijn luidjes. Neen Trui! Teun is zoo dom niet, als ie lijkt. Teun vliegt er niet in. Teun is jou te glad dezen keer. Kom Bles 1 Jou vertrouw ik alleen Jou en niemand anders. Werken doen we vandaag niet meer, wat jij? Neen, neen, daar is de dag te mooi voor. Daarvoor schijnt de zon te fel en zingen de vogeltjes te lief. Neen, wij zullen het beter doen Wij gaan sa men zien of we geen haasje gevangen hebben in een der strikken, die ik uitspande in het bosch van den land heer en dan.... gaan we nog meer doen, Blesje! Versta je dat of versta je me niet? Dan gaan we samen zien, of veel baarsjes spartelen in het net, dat ik heel voorzichtig heb neergela ten in het riviertje, dat je daarginder ziet en waaraan jij zoo vaak je dorst hebt gelescht. Zoo zullen we doen Maar wij doen nog meer samen We doen dan nog iets, waaraan nog slim mere menschen dan ik ooit gedacht lebben of zullen denken. Zoo zullen we doen, Blesje Ja, ja, hinnik maar eens! Jij verstaat me. Maar mijn plan zal me geen advocaat verbeteren en dat is toch een man, die een wonder van geleerdheid is. Kom Bles, zeg ook eens wat tegen je baas Of zwijg je lijgeval ook voor tien als Trui? Vooruit dan maar! Als je niets zegt, zeg je ook niets te veel en heb je ófMinïiïliS OVAIINE.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5