Bii Gevatte Koude Zuinig met vt huishoudgeld -wilde klaar maken op 't ant woord van B. en W. Maar dat is toch geen manier! Ik meen dat de leden van den Raad de begrooting zelf moeten bekij ken, al kan de voorlichting van de commissie en B. en W. daarbij helpen. Maar dan is 't uit. Hoe lang moet men an ders aan 't onderzoeken blij ven! 't Is te gek. Wat zit daar nu weer achter. TimTur kwam met kracht tegen deze onmondig-verklaring op en liet doorschemeren dat hij niet langer in dit gezelschap wenschte te vertoeven. Dat zal toch niet beteekenen dat hij als raadslid bedanken zal 't Zou een ware ramp voor de gemeente zijn, dunkt mij. De Katholieke Illustratie. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende interessante foto's :'n Heerlijk plekje in de bergen van Noord Catifornië De Graf Zeppelin Nederland vanuit de lucht Weensch Klokkenmuseum Een vorstelijke verloving Kant-tentoon stelling Spoorwegongeluk te Nürn- berg Wereldkampioenschap schaken Prof. Dr. P. J. Blok Aanslag op het leven van den Italiaanschen Kroon prins Amerikaansche kadetten Courantenzetterij in San Francisco De vroegere Hertogin van Anhalt treedt momenteel te Berlijn op Victor van Horvath Armstrong neemt proeven met een miniatuur landingsplaats in zee Herinnering aan den oorlog Allerzielen Het mooiste kerkhof ter wereld Actualiteiten uit Italië, vier foto's De drie zonen van een New—Yorkschen brandweerman vier den hun vijfden verjaardag Een gezellig les—uur De Westminster hospitaal school te Londen Bezoek van den Prins van Wales aan een vleesch—depot Een klein model bioscoopapparaat in een vliegtuig Brand te Schiedam Oefeningen van het 63ste Amerikaansche kust— artillerieregiment Tekst; Als de ongen ooengaan, door H. B v. d Sande Een wan deling door den Krententuin, artikel en 5 foto's De Klem in het gras, door J. Mortimer Passiespelen te Oberammergau, artikel en 6 foto's Zaken zijn Zaken, door N. Karhof Rijmkroniek, door R. IJmer M'n kleine jongen, door J. W. Brouwers Een pagina voor onze vrouwen Een pagina voor onze kinderen benevens een pagina van den vroo- Itjken kant. GEMENGD NIEUWS. Te Veendam werd gisteravond de rijksveldwachter Rondtuns, toen hij de zonder licht fi tsende gebroeders H. en W B. wilde »e>baliseeren d or het tweetal a<u gevallen er> mhharduld. W B sprong hem op den rug maar Rondhuis wist zich vrij te maken en trok zijn sabel. Bij een aanval van W. B. kreeg deze een slag o^er zijn linkerpols waardoor de pezen werden doorgesneden. De man is naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. De toestand vun v D„ die eer gisteren in de Rlpperdastraat te Den Haag met een mes in den buik is gestoken en in het Roode Kruiszieken- huis is opgenomen was gisteravond zeer ernstig Gisteren is mej. Jo Koopmans ie Zaandam, beter bekend als Miss Holland met den heer K. j. Breeuwer, bekend als voetballer, in het huwelijk getreden. Tegen het uur, dat bruid en brui degom op het stadhuis werden ver- j wacht, verdrong zich daar een groote schare nieuwsgierigen, die echter door uitgebreide politiemaatregelen op be hoorlijken afstand werd gehouden Het verkeer ondervond hierdoor echter eenige stagnatie. De fotopers was goed vertegenwoordigd. Dinsdag is uit het Wilhelmina- kanaal te Aarle—Rikstel het lijk opge haald van een 19 jarig meisje uit Lieshout. Gisteravond omstreeks zes uur is het anders zoo stil wijkje tusschen den Westduinweg en de van Egmont- straat te 's-Gravenhage in beroering gebracht door een moordaanslag, ge pleegd in een bovenhuis aan de Rip- perdastraat 81. De 37-jarige F. A., die sinds eenigen tijd niet meer met zijn vrouwsamen- woonde, doch te Rotterdam verblijf hield, wilde haar spreken over de kinderen. Hij meldde zich daartoe gisteravond tegen zes uur aan de woning in de Ripperdastraat alhier aan en werd ontvangen door J. K. van D., met wien de vrouw den laat- sten tijd samenwoonde. Boven gekomen, geraakten beide mannen slaags, waarbij A. tenslotte zijn tegenstander met een mes zeer ernstig in den buik verwondde, ten gevolge waarvan van D. hevig bloe dend ineenzakte. De dader nam ijlings de vlucht en wist in de consternatie te ontkomen. De vrouw maakte onmiddellijk gebruik van het politie-alarmtoestel in de buurt, waarna de politie en de Eerste-hulp- dienst ter plaatse kwamen. Terwijl het slachtoffer naar het Roode-Kruiszie- kenhuis werd vervoerd, stelde com missaris Paré een voorloopig onder zoek in. I Zeer kort daarop werd reeds per politieradio een bericht van den vol genden inhoud bekend gemaakt: i De commissaris van politie afdee- ling C te 'sGravenhage verzoekt aanhouding en voorgeleiding van Florian A., geboren te Achtstadten op 12 October 1892, wonende te Rotter dam, Doedestraat 38b (komt vee Tochtstraat 33 te Rotterdam), die verdacht wordt van een zware mis handeling, hedenavond gepleegd op een zekeren J. K. van D. in het per ceel Ripperdastraat 81 te 's Graven- hage. Signalement: lengte 1,65 M., schraal postuurdonker uiterlijk, met dik zwart haar en klein donker kneveltje Influenza, Griep en S bletten Koorts; Rheumatiek draagt donker grijzen jekker, bruin achtige broek en hooge bruine schoe nen draagt meestal een lorgnet en spreekt met Duitsch accent. De getroffene is in het Roode-Kruis- ziekenhuis naar de operatiekamer gebracht; zijn toestand was zeer ernstig. De dader is reeds gearresteerd. Maandagavond is op den rijks weg onder de gemeente Linne (Lim- Durg) de chauffeur W. C., die per fiets uit Roermond huiswaarts keerde, van achteren door een auto aangereden. Met een ernstige hoofdwonde en meuzingen werd de man naar het hospitaal te Roermond vervoerd. De iiets van C. werd 100 M. verder geheel vernield teruggevonden. De bestuurder van den auto reed door. Een rijks veldwachter heeft denzelfden avond nog te Maasbracht den auto opge spoord. De bestuurder bleek evenwel verdwenen. De moord aan het Bezuidenhout. Inzake den moord aan het Bezui denhout te 's Gravenhage, gepleegd op de 72—jarige mevr. O., weet de Haagsche Courant eenige bijzonder heden mede te deelen, welke betrekking hebben op de wijze, waarop de politie te werk is gegaan bij haaronderzoek. Wij ontieenen het volgende De politie heeft in dit geval gebruik gemaakt van een uitvinding van den Weenschen professor Polier, een uit vinding, die nog nimmer tevoren in Nederland is toegepast. Het geval, waar bedoelde uitvinding in toepassing is gebracht, betreft het op het scheermes gevonden stukje vel, dat later bleek te passen in een schampje aan den wijsvinger van den verdachte K. v. d. M. Zoodra dit feit na minutieus onderzoek door de politiedeskundigen was vastgesteld, is men er op uit geweest, om deze belangrijke omstandigheid, behalve door de getuigenverklaringen, ook op andere, nog meer overtuigende wijze, aan de rechtbank te kunnen voorleggen. Hiervoor nu heeft men het systeem van professor Polier toegepast. Dit systeem stelt den onderzoeker in staat, een tot in de kleinste bljzondeiheid natuurgetrouwe nabootsing te krijgen van levende of doode lichaamsdeelen Prof Polier heeft van dit systeem voor het eerst in de na—oorlogsche jaren gebruik gemaakt bij het vervaardigen van kunstledematen, die volkomen op de echte gelijken. Bij dit sysieem wordt gebruik ge maakt van 2 su ffen. n I. van Negocoll en van Hominiet De Negocoll is ten taaie, kneedbare stof. die op iets meer dan lichaamstemperatuur gebracht zijnde stijf om '1 lichaamsdeel, waar aan men een afbeelding wenscht wordt gek' eed De stof is zóó elas— isch, dat zij in tege stelling met gips zelfs het allerkleinste k-nte-ken or— neemt. De Negocoll verhardt bij af koeling wel, maar blijft daarbij elastisch, zoodat zij gemakkelijk van het na te bootsen lichaamsdeel kan worden verwijderd, zonder te breken. Den aldus verkregen vorm laat men nu volloopen met het door verwarming vloeibaar gemaakte Hominiet. Deze stof vermengt zich in geen enkel op zicht met de Negocoll, maar neemt eveneens de fijnste afwijking op. Na afkoeling is het mogelijk, het Negocoll—omhulsel voorzichtig af te pellen, waardoor men tenslotte het gewenschte lichaamsdeel in Hominiet overhoudt. Dit nu heeft de Haagsche politie gedaan met den wijsvinger van den verdachte K. v. d. M„ waaraan het op het scheermes gevonden stukje vel ontbrak. Zij heeft dit tevens zóó tijdig gedaan, dat het schampje nog tot in kleinigheden aanwezig was, zelfs nog vóórdat de genezing begonnen was Vervolgens heeft men op het scheer mes gevonden stukje vel geprepareerd en daarvan een foto gemaakt. Deze foto heeft men, evenals een foto van den nagemaakten vinger, sterk ver groot. Legt men nu beide vergrootingen naast elkaar, dan blijkt dat ieder lijntje, zelfs het fijnste haarlijntje van het gevonden stukje vel, volkomen past en aansluit op de overeenkom stige lijnen en lijntjes in den vinger van K. v. d. M. Naar het blad verder verneemt, hebben politie—deskundigen van in ternationale bekwaamheid de be trokken Haagsche politie—ambtenaren vooral de politie—fotograaf moet zeer verdienstelijk werk hebben ver richt gecomplimenteerd en geluk gewenscht met het schitterende resul taat. De terreur in Rusland. ook niets te verantwoorden." Teun gaat naar 't net, haalt het uit het water, neemt de baarsjes mee, die spartelend in de openingen verward zitten en legt het net behoedzaam aan den kant. Straks zal Teun weerom komen en het net neerlaten. „De vangst is niet kwaad. Kon beter Toch ben ik tevreden Wel ja 1 Zes baarsjes zijn er nog twee te veel, waar ik er slechts vier voor mijn doel gebruiken zal. Teun spreekt als in raadsels. Wie echter nauwkeurig toeziet, zal dra de oplossing vinden en de clou snappen Van Teun zijn slimmen inval. Teun komt ter plaatse. (Wordt vervolgd.) Ëoe de Olifant aan zijn slurf fs gekomen. De olifant was niet gelukkig. O nee, lang niet. Of eigenlijk was hij onte vreden en daar was wel reden voor, haar hij zelf zei. Immers, hij was mis deeld, schandelijk misdeeld. Hij, het grootste dier van heel de wildernis, overigens goed gebouwd met een kop, een romp en ledematen als alle fatsoen lijke dieren, schaamde zich over het akelig stukje grashalm, dat z'n staart moest voorstellen, 't Was gewoonweg belachelijk. Je zou bij zoo'n groot beest toch wel minstens een staart als van een leeuw verwachten en nu had hij er een, die juist groot genoeg was voor een kat. Al durfden de andere dieren hem niet in zijn gezicht uitlachen, achter zijn rug proestten ze het soms uit. Vooral die leelijke apenEn die be- spotten hem zelfs openlijk. Verleden week nog, hij werd nog dik van kwaadheid, als hij er aan dacht, foen kwam een slingeraap met het ongeduldigste gezicht van de wereld naar hem toe en zei. heel lief „Meneer Olifant, je mag toch wel op passen, hoor." „Waarom" had hij gevraagd. „Wei. 't is ginder zoo modderig Licht daar vooral je mooie staart op, anders wordt hij vuil". En natuurlijk was Slingeraap ter stond in de boomen verdwenen En de Olifant liep te zuchten, te zuchten, om er medelijden mee te krijgen. Hij werd dierenschuw en dwaalde heel alleen rond op plaatsen, die door andere dieren gemeden werden. Maar op een goeden dag, toen hij zich weer zoo ellendig voortsleepte, hoorde hij zijn naam roepen „Olifant, heer Olifant 1" Bevreesd, da t hij weer voor den gek gehouden zou worden, deed hij, of hij niets hoorde, maar toen het geroep bleef aanhoudien, keek hij eindelijk op. En toen hij zag, dat het de uil was, die hem groe tte, bleef hij staan. Zoo'n wljzi s, deftige vogel zou hem niet bespotte n en vriendelijk groette hij terug„C lag heer Uil." „Wat loopi je toch te treuren, heer Olifant?" vroeg de Uil. „Nee, nee, ontken het rnaar niet. Ik zie het toch wel. Vertel 1 naar eens, misschien kan ik je helpen „Ja," ant'sroordde de olifant en er blonk een heel klein beetje hoop in zijn oogen, „ja, als één mij helpen kan, bent u het, heer Uil." En de olifant vertelde van zijn korten staart, hoeveel verdriet hij daarvan had en hoe de andere dieren hem plaagden. „Hmrei de uil, toen de olifant zweeg, „hm! jat! Ziet u! Dat is... hmdat is een hm lastig, heel lastig, hm bijzonder lastig geval, hm! Ja! Erg lastilg. Hm! jal" En hij bleef in diep nadenken verzonken zitten, terwijl de <olifant wachtte en wachtte en het kleine beetje hoop langzaam liet varen. Eindelijk werd hij ongeduldig en vroeg: „Sla»ap je?" Steeds meer ter dood veroordeelingen. Te Astrakan is gisteren een groot proces geëindigd, waarbij 130 perso nen terecht stonden, beschuldigd van actieve en passieve omkoooing en benadeeling van de staatsvisscherij bedrijven door het onrechtmatig steu nen van de particuliere visscherij. Veertien beklaagden, 7 staatsambte naren en 7 particuliere vischhandelaren zijn ter dood veroordeeld. De overige beklaagden kregen gevangenisstraffen tot 10 jaar toe. Dinsdagavond omstreeks 6 uur is op de tramlijn te Oud— Gastei tus schen Kui»ezand en Oudenbosch bi een scherpe bocht een onbekende man ernstig gewond en bewusteloos ge vonden Naast hem lag een geheel vernielde fi ts Eenige jongers zagen een auto hard wegrijden. Zij liepen den van Oudenbosch komenden tram tegemoet en wisten den machinist opmerkzaam Ie maken op den man. en daarom steeds Bax' artikelen koopen. Bax' artikelen zijn billijk, maar niet ten koste van de kwaliteit. Ze worden in doelmatige en hygiënische verpakking geleverd, zoodat de artikelen steeds versch zijn. Tal van artikelen bevatten Wonder-spaarbons, rechtgevend op fraaie en nuttige dingen. Vraag steeds Bax' bovenbeste artikelen. Het trampersoneel snelde ter hulp en de zwaargewonde man werd een nabij gelegen woning binnengedragen. De politie heeft terstond een onder zoek ingesteld. Het ongeluk moet zich slechts eenige oogenblikken voordat men den man vond, hebben afgespeeld. De toestand van den man is zorg wekkend. Gistermiddag omstreeks 5 uur is op den Sloterweg even voor Sloten een ernstig ongeluk gebeurd. De on- geveer 42 jarige C E., woonachtig te Sloten en werkzaam bij een bier brouwerij te Amsterdam, keerde per fiets huiswaarts. Hij reed naast een kameraad aan de rechterzijde van den weg Een 150 M. voor Sloten nam hij afscheid van zijn metgezel en wilde naar links oversteken om zijn huis te bereiken. Op datoogenblik naderde een Chevrolet-vrachtauto uit de rich ting Amsterdam. C. E. werd gegrepen hij was bijna op slag dood. Hij was ongehuwd en woonde bij zijn vader in, voor wien hij kostwinner was. De politie stelt een onderzoek in. Dinsdagavond zou de heer A. A., keurmeester van het vee- e.i vleesch- bedrljf te Oudenbosch, bij de auto matische pomp van de garage van den heer J.. op de Ma'kt te Oudenbosch, zijn motor laten bijvullen Op den motor zat een brandende carbidlamp. Waarschijnlijk doordat eenige ge morste benzine nabij den brandenden lantaarn kwam ontstond een ontplof- g waardoor de motoifi ts onmlddel- ijk in brand geraakte De vlammen „Ik denk |e lijkt wel een menschen onderwijzer; die vragen ook altijd aan de kinderen als zé diep en lang na denken of ze slapen. Nu moet ik van voren afgaan denken Toen vroeg de olifant niets meer, ja durfde zelfs geen poot verroeren. Eindelijk, eindelijk deed de uil één oog open en sprak bedaard. „Ja, misschien, misschien kan ik je helpen. Luister goed. Hier in dit bosch. precies midden in dit bosch woont een mensch. nee, geen gewoon mensch, een toovenaar. Zoek hem op en zeg, dat zijn oude vriend Uil, je stuurt. Zeg hem, wat je zoo graag zou willen. Als het in z'n macht ligt, zal hij je helpen. Graag zou ik mee gaan, maar ik kan nu mijn vrouw, die zit te broeden niet alleen laten. De olifant putte zich uit in duizend dankbetuigingen en rende toen ineen adem door naar het midden van het bosch, waar hij tegen den avond aan kwam. En daar zag hij het armoedigste hutje, dat hij ooit had gezien. „Nee", dacht hij, „daar woont stellig niet de machtige toovenaar. Maar 't is nu toch donker, ik zal eens informeeren of men mij niet ver tellen kan, waar hij wel woont." Hij klopte dus tegen de deur, maar z'n sterke poot sloeg bij den eersten tik de zwakke deur al aan splinters. Dadelijk kwam een man aanloopen, een oude man met een langen baard en een grooten bril op. „Wat moet jij, zeg? Zou je niet liever het heele huis in elkaar trap pen?" vroeg het ventje. De olifant was volstrekt niet bang voor dat oude kereltje en gaf brutaal te antwoord„Maak maar een andere en sterkere deur en vertel me eens gauw, waar hier in de buurt de groote toovenaar woont." „Die woont hier," zei het mannetje en tegelijk hing in de roestige schar nieren, een zware eikenhouten deur. Wat schrok de olifant 1 Terstond begon hij een toontje lager te zingen en heel deemoedig vroeg hij „Och, neem me niet kwalijk, beste toovenaar. Ik heb ook zoo lang hard geloopen. Ik wilde u vragen u ver zoeken meneer Uil stuurt me, ziet u. of u mij aan een behoorlijken staart kunt helpen." „Ja. dat kan ik," klonk het vrij barsch terug. „En en wilt u het doen „Dat is een andere vraag. Draai je eens om. O, ja, »k zie het alnee, dat is geen staart voor zoo'n groot beest, 't Lijkt nergens op. Nu, omdat mijn beste vriend, heer Uil, het vraagt, zal ik je maar helpen, al heb je het niet ver diend. Nee. hou je asjeblieft rustig, anders ga je door den vloer. Als je dansen wilt, doe het dan buiten. Blijf rustig staan, dan ga ik even een prachtigen staart voor je maken. Wacht, even melen, hoe lang hij moet wezen." De toovenaar verdween, maar kwam na een poosje terug. De nacht was intusschen aangebro ken en 't was erg donker geworden. „Klaar I" riep hij. „Ziezoo draai je maar om. En sta stil want ik heb geen licht en kan dus niets zien." Dat kon de olifant ook niet, maar hij hoorde wel, waar de toovenaar was. Uit gewoonte en zeker ook door z'n zenuwachtigheid, keerde hij hem den kop toe. Even voelde hij iets, toen riep de toovenaar„Klaar 1" en tegelijk opende hij de deur. De olifant was zóó van streek, dat niet eens bedanken kon. Hij haastte zich naar buiten en liep blij het bosch in. Dat er iets aan hem veranderd was, voelde hij wel, maar wat, dat kon hij nog niet zien. Alleen bemerkte hij spoedig, dat z n neus verstopt was en dat was hee lastig. Vol ongeduld wachtte hij den dag a en toen die eindelijk aanbrak, toen O. groote schrik, toen bemerkte hij dat de toovenaar den mooien, nieuwen staart aan zijn neus had geplakt. Oogenblikkelijk holde hij terug en toen de toovenaar den olifant zag, schoot hij in een onbedaarlljken lach. O" riep hij onderwijl. „O. jij dom oor jijhebtha, ha, den verkeerden kantnaar mij toe gedraaid. O, 0, 0 1 ik lach me ziek 1" Maar de olifant lachte zich niet ziek. ntegendeel, hij werd zoo kwaad, dat tij den toovenaar met z'n nieuwen staart een geduchten slag gaf. „Jij ondankbaar beestzoo stoof nu de toovenaar die ineens het lachen verleerd was, woedend op. „Voor straf blijft de staart, waar hij is." De olifant schrok, maar hoe hij ook bad en smeekte, het kon niet meer verholpen worden. Wel kreeg de toovenaar medelijden met hem, maar hij stond machteloos, want als hij eenmaal zijn wil had uit gesproken, kon hij dien niet meer herroepen. ,'t Eenige wat ik nog doen kan zei hij treurig, „is je van die verstopt heid afhelpen." Hij haalde een lange naald en prikte daarmee een groot gat in den nieuwen staart, van 't einde, tot den neus toe. Toen kon de olifant ten minste vrij ademhalen. En zoo moest hij heengaan, met een even korten staart maar een veel lan- geren neus. Toen echter de dieren de kracht van dien neus een paar malen gevoeld hadden, lieten ze in 't vervolg het plagen na. Zoo had de olifant dus toch nog iets bereikt. DIRK VERHAGEN. OUDERS, LEZEN UWE KINDEREN OOK ONS JEUGDHOEKJE? Wettig beschermd tegen Vervalschingen Hoofdpijn en Kiespijn Prijs 40 en 75 ct. Bij Apoth: en Drogisten

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6