DE ECHO VAN HIT 2UI9£1 DERDE BLAD. GEMEENTERAAD. WAALWIJK. (Vervolg van het Tweede Blad). Waterleidingbedrijf. Pullens. Om ons rapport te bekor ten, hebben we een uitvoerige uiteen zetting van de abonnementen en cijfers achterwege gelaten. Ik wil er nu toch wel even bij stilstaan Ik heb een be rekening gemaakt naar 3228 abonne menten, die we in 1930 zullen hebben In 1928 is er verbruikt 88000 M3. Er zijn abonnementen van f 18, f 16. f 15, f 12 en f9, die als volgt zijn te ver- deelen verbruik p. 3 p. jaar mnd. °l 10 f 18 380 ab. 25.70 93 23 25 16 18 22 80 20 15 200 21 45 79 19 75 12 360 17 61 15 25 9 270 12 85 47 11.7b 1228 No. 89. Zaterdag 9 Nov. '29. 52e Jrg. ct. wordt gegeven. Voorzitter. In zijn algemeenheid is uw opmerking niet juist, Aan grond werkers geven wij het gewone loon. Maar als we een werkloos schoenma ker aan werk moeten helpen, dus on geacht of er werk is. dan geven wij niet meer dan f 0.35 Volwaardige arbeidskrachten krijgen het volle loon. Wat van Well betreft, die moet netter gekleed zijn omdat hij voor 't controleeren van de woningen bij de menschen moet komen. Bovendien heeft hij ofkk verantwoordelijker werk. Loeff. Hij is eigenlijk geen voorwer ker meer, maar verricht opzichters- werk, daarom zou ik willen voorstel len om hem als opzichter aan te stellen. Voorzitter. Daarvoor bezit hij niet voldoende capaciteiten, want een op zichter moet ook bouwkundig werk verstaan. Om een juiste verhouding te scheppen is het misschien beter om hem den titel te geven van onderbaas. Loeff, Daarmee kan ik mij ook goed vereenigen. Pullens, Bij de behandeling yan het Q.E B. is me nog iets ontgaan, n.l. de kwestie van het bovengrondsche net In v.m Baardwijk Wij hebben er reeds in ons rapport op gewezen. De toestand is daar zoo ontstaan door het trottoir. De palen staan er zoo danig. dat ze 's avonds een gevaar opleveren voor de passage op het troittoir. Nu halen B. en W in hun antwoord voorm, Besoijen aan waar ongeveer een soortgelijke toestand is Ook de Commissie heeft daarover gesproken en acht het wenschelijk om 't ook daar in de toekomst op te lossen. Maar voormalig Baardwijk vraagt toch een spoedige voorziening. B. en W. ramen de kosten op f 20000.—. Dit bedrag heeft wei indruk op mij ge maakt. Is de raming niet erg ruim Voorzltier. We kunnen de raming ais vrij juist aannemen. We hebben de berekening gemaakt volgens een ander gedeelte waarvan we de kosten weten. Wat nu die palen betreft is 't onze bedoeling om ze een eind achter uit te zetten en er dan z g. ijzeren galgen aan te maken waarop de isiia- toren kunnen werden aangebracht. Op die wijze komen we ai eenigszinsaan uw bezwaar tegemoet. Dan kunnen we ook nog overwegen om de onder stukken te kalken, dan loopt men er niet meer zoo gemakkelijk tegen aan. Pullens. Voor die tegemoetkoming zijn we al dankbaar en zien met belangstelling het verdere werk tege moet. Waarom heeft men in de Mr. van Coothstraat de palen al wegge nomen Smolders Het is ons streven om 't bovengrondsche net geleidelijk te ver vangen door een ondergrondsche kabel Maar dat kan vanwege de kosten slechts geleidelijk gaan Ik kan hier terloops nog mededeelen dat we in de St. Antoniusparochie wegens over belasting van het net aldaar een onderstation moeien bouwen. Daar zullen we dus ook het eerst moeten beginnen met den aanleg van een ondergrondschen kabel. Voorzitter. Wat de kabel in de Mr. van Coothstraat betreft, kan ik den heer Pullens nog toelichten, dat het de kabel is die indertijd voor de groote tentoonstelling heeft dienst gedaan. Toen nu bleek, dat die kabel juist geschikt was voor dö van Coothstraat, hebben we ze daar gelegd. Qemeentebegrooting. In verband met het reeds vergevor derde uur (het loopt tegen 12 uur) vraagt de Voorzitter om de nummers van de posten der begrooting. welke men wenscht te bespreken, te noemen. Schrijf en bureaubehoeften. Pullens. Bij mij rijst de vraag naar voren of het niet wenschelijk en nuttig zou zijn zoo in het vervolg den Raad de notulen, waarin dus zijn vervat alle door den Raad genomen besluiten, worden thuis gezonden. De leden hebben dan voldoende gelegenheid daarvan inzage te nemen en kunnen zij ook later bij voorkomende gelegen heid gemakkelijk iets nagaan. De ge ringe kosten en moeiten kunnen tegen inwilliging van dit verzoek toch geen bezwaar zijn. De Voorzitter zegt zulks toe. Het lid Roxs merkt op. dat er tus- schen de salarissen van de adjunct- commiezen nogal speling is Spreker vraagt of het niet wenschelijk is om den jongsten adjunct—commies te ver- hoogen. De Voorzitter licht toe, dat een adjunct—commies een overgangs— ambtenaar is. De andere titularissen zijn al oudere ambtenaren, die reeds op het huidige salaris stonden toen het Algemeen Saladsreglement werd vastgesteld. v. d. Waerden. Bij post 54 (bijdrage aan hoofdstuk II van den kapitaal- dienst) stellen wij voor, om het bedrag erug te storten in de reserve van de gasfabriek. Voorzitter. Dan moeten wij eerst de We komen hier dus aan een gemid deld verbruik van 18—19 M3 water per kwartaal. Nu heb ik eens nagegaan het verbruik bij meierhuur. Er zijn 114 meters, die minder dan 10 M3 per kwartaal afnemen en 245 meters die meer dan 10, doch minder dan 20 M3 afnemen. Wanneer wij uitgaan van dit percentage verbruikers, dan zou door de abonnementhouders ruim 36000 M3 oi ruim 40°/o van het totaal verbruik te veel, dus onnoodig worden ver bruikt. Dit is toch een ontstellend cij fer, waarbij we wel eerst even mogen stilstaan. Wij staan dus voor het feit, dat grooteiijks door de abonnement houders van het water misbruik wordt gemaakt, want 't is practisch uiige sloten dat zij zooveel voor werkelijk gebruik afnemen. Ik geef toe, dat hier niet alles precies is na te gaan en vast te stellen, doch de ons reeds ten dien- ste staande cijfers en gegevens zijn van dien aard, dat hier zeer ingrij pende maatregelen genomen moeten worden. De commissie geeft dan ook ernstig in overweging dit te onderzoe ken. Wethouder Smolders heeft welis waar reeds opgemerkt, dat men op te hooge kosten zou komen indien men overal meters ging plaatsen, maar is et dan geen andere weg mogelijk ik hoop in eik geval dat de bedrijfscom- missie deze zaak eens grondig zal be- studeeren. De abonnementhouders gaan thans 100°/, boven het verbruik van de meterhouders. Voorzitter. Wij hebben uw bezwaar ook gevoeld. Toen indertijd de abon nementen werden ingevoerd, hebben B. en W. voorgesteld om de kranen niet boven de gootsteen aan te bren gen, om zoodoende te voorkomen dat noodeloos water wordt verbruikt. Maar de raad oordeelde 't onbillijk om 't de abonnementhouders zoo lastig te maken en besloot om de kranen toch boven de gootsteen aan te brengen. Nu is het een zeer lastige kwestie om de abonnementhouders te controleeren. Je kunt zoo maar niet plotseling bij de menschen komen binnenvallen. Daar zijn ze ook niet op gesteld. Maar nu er over gesproken is zal het wel de aandacht van de commissie hebben. v. Drie!. Is onder de abonnement, houders ook begrepen het verbruik voor water—closet? Voorzitter, Neen, dan krijgen ze een meier. Smolders, ik vind het heei goed dat dit punt in openbare vergadering besproken wordt. Ik hoop, dat hiervan een preventieve werking uitgaat en abonnementshouders zullen meewer ken in de besparing van waterver bruik, Om een contsöle—norm te vin den is heel moeilijk, maar we willen er toch gaarne in de Commissie over spreken. Hypotheekbank. v. d. Waerden. Wij hebben bezwaar gemaakt tegen te hooge hypotheken voor afgelegen woningen. Met genoe gen hebben we gezien, dat B. en W. met onze opmerking rekening zullen houden. Voorzitter. Bij het verstrekken van hypotheken houden we met alle mo gelijke factoren rekening, zoodat we steeds safe staan. Openbaar Slachthuis. Voorzitter. Aan mijnheer Roxs kan k nog mededeelen, dat er geen klach ten meer zijn gekomen over de lucht 'n de cellen. Gemeentewerken. Het lid Roxs vraagt om, nu de voorwerker van Well, verhooging heeft ontvangen, ook de andere arbeiders verhooging te geven. Voorts merkt spr. op dat de losse werklieden slechts 35 ct. per uur ver dienen, terwijl door particulieren 45 verordening wijzigen, v. d. Waerden. En als ik nu daartoe een voorstel doe Voorzitter. Dan kan het in de vol gende vergadering aan de orde worden gesteld. v. d. Waerden. Bij post 90 (aandeel in het batig slot van den keurings dienst) wordt door ons voorgesteld om de inkomsten, aan de hand van vorige cijfers, te ramen op f 1900 en niet pro memorie. Voorzitter, 't Aandeel in het batig siot wordt door den kring bepaald 't is ons niet te doen om de begroo ting op die wijze te flatteeren. Bij de uitgaven moeten we ook menige post pro memorie uittrekken. Wanneer we de begrooting nauw sluitend zouden maken, dan konden we in den loop van het jaar al vast loopen. Er staat b.v. ook nog geen bedrag op voor den schoolartsendienst en een paar nieuwe subsidies. Roxs. Bij post 128 (kosten havens, personeel enz heb ik nog iets. Ik zie den gepensioenneerden havenmeester nog wel eens in functie, krijgt hij daarvoor een vergoeding? Voorzitter. Hij heeft vrij wonen, maar inmiddels reeds een verzoek gedaan om een woning van het woning bedrijf. Het lid Roxs vraagt verder om het plantsoen in voorm. Besoijen eens in orde te brengen. De Voorzitter zegt zulks toe. Roxs. En bij de Urinoir staat meer onkruid als wat anders. Zou men daar ook niei eens wat sierplanten kunnen plaatsen Voorzitter. We zullen't beter laten onderhouden. Nijverheidsonderwijs. v. d. Waerden. Ik wil hier nog even de aandacht vestigen op de kwestie van een ambachtsschool. De commis sie zou gaarne zien, dat deze zaak eens ernstig in uw college wordt onderzocht. Voorzitter. Ik herinner me, dat de heer v. d. Geld vroeger ook al eens met zoo'n voorstel is gekomen. We hebben de zaak toen onderzocht en daarbij bleek, dat het Rijk niet tot medewerking bereid was. Pullens. Misschien denkt men er nu wel anders over. Als we hier een ambachtsschool krijgen, is daarmede tevens de mogelijkheid geschapen voor onze plaats meer industrie te krijgen. De teekenschool ontwikkelt zich zoo sterk, dat we ernstig aan uitbreiding zullen moeten denken. Misschien kun nen we by een ambachtsschool beide instituten wel vereenigen. In Raamsdonk overweegt men ook reeds de stichting van een ambachts school. Als daar een Ambachtsschool tot stand komt, is voor ons natuuriyk altijd de kans verkeken. Voorzitter. En wat stelt U zich voor een dag of avondschool Pullens. Indien eenigszins mogelijk een dagschool. Voorzitter. Ik vrees dat we daarvoor niet voldoende stof zullen hebben, Pullens. We moeten dan natuurlijk ook op omliggende gemeenten rekenen. Voorzitter we zullen ons best doen om in die richting iets te bereiken. Subsidiën aan Muziekkorpsen. Het lid Rokx heeft geen bezwaar tegen subsidiën aan muziekkorpsen maar zou dan gaarne zien, dat een tegenprestatie werd gegeven door op de verjaardagen van de leden van het Koninklijk huis een concert of minstens een muzikale omwandeling werd ge houden, Smolders. Ik ben er natuurlijk ook voor, dat men iets doet op die dagen. Maar in April Is hei b.v. nog geen gunstigen tijd om een concert te geven. Roxs. 't Is niet de bedoeling om persé op denzelfden dag een concert te geven, maar b.v.l den daaropvolgende» Zaterdag. Voorzitter. We zullen met uw op merking rekening houden. Roxs By post 267 zie ik. dat aan het Burgerlijk Armbestuur van Besoijen f800 subsidie wordt gegeven. Is dat alleen om er de behoettigen mee te bedeelen of ook de werkioozen steun te geven. De menschen die werkloos worden, wat toch buiten hun schuld is, gaan niet gaarne naar het Armbe stuur. Zou hierin geen betere voor ziening getroffen kunnen worden Voorzitter. De zaak zit zooAls ze georganiseerd zijn. ontvangen de werk ioozen door middel van hun organi satie ondersteuning. Maar iemand die niet georganiseerd is, moet bij werke loosheid naar het Armbestuur Dat is een zekere straf voor de menschen die geen voorzorgsmaatregelen nemen. I Bij post 297 (Kosten verbonden aan de doorloopende openstelling van hetj telefoonkantoor) vraagt het lid Roxs om de vergoeding voor den heer Schouten op f 15.— te brengen. Voorz. SchoHten is begonnen meti f9 en was toen al biy. Daarna is het op f 11 gebracht. U moet niet vergeten dat het een gemakkelijke dienst is. Hy wordt misschien maar een paar maal 's nachts gewekt. Nu de particuliere bijdragen gestegen zyn, kunnen we er echter nog wel eens nader over spre ken. v. d. Waerden. Nu uit de discussies gebleken is dat het fonds bij post 370 van den kapitaaldienst steeds tot onze dispositie staat, is het misschien wel gewenscht om den naam eenigszins te wijzigen. Voorzitter. De naam is misschien niet erg gelukkig, 't is de bedoeling 't fonds te bestemmen voor byzondere doeleinden. Hiermede was men aan het slot van de begrooting. Precies half één viel de hamer van den Voorzitter, waarmee de begrooting ongewijzigd met algemeene stemmen is aangenomen. Slotwoord. Voorz. Hiermede zqn we dan toch aan '4 eind gekomen van de begroo ting. Ik dank de commissie voor het vele werk dat zij heeft verricht om de begrooting te onderzoeken. Ik wil hier nog aan toevoegen dat ik in het begin van mijn beioog niemand heb willen kwetsen. Ik heb den naam van den heer van der Waerden alleen genoemd als het noodig was. Daarbij heb ik er al lerminst aan gedacht om de andere heeren te diskwalificeeren. In het rap port van de Commissie heb ik Iets van wantrouwen gevoeld. En als de heeren eerlijk willen zyn. dan moeten ze toch erkennen, dat bij hen ook eenig wantrouwen heeft voorgezeten, zooais b.v. bij de kwestie van het fonds bij post 370. Ljiat ik hier nog eens met nadruk verklaren, dat by ons college niets geen geheimzinnigheid zit. Toen ik hier kwam als Burgemeester, bleek mij dat sommige zaken buiten den Raad werden afgehandeld, maar dat heb ik vanaf het begin gecoupeerd. Ik heb gezegd dat de Raad zeifs over de kleinste zaken zal moeten beslissen. Meent een van de heeren dat ik be- leedigend ben geweest, dan bied ik myn excuus aan. Hierna werden de geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid J. Kiyn onderzocht en in orde bevonden. Te ruim half één sloot de Voorzitter de vergadering. DRALSMA-vamVALKEMBURQ-S-- C' A ••LEVERTRy - LEEUWARDEN- DRUNEN. De Raad dezer gemeente vergader de Woensdagavond ten Raadhuize on der Voorzitterschap van den Edel- achtb. heer Burgemeester Mr. H. Loeff. Afwezig de leden W. van de Wiel en van Speijk. Voorz. Van den heer W. van de Wiel is mededeeling ingekomen, dat hij in verband met het overlijden van zijn jongste kind niet ter vergadering kan komen. Ik houd mij overtuigd, dat ik mij tot tolk maak van Uwen Raad als wij den heer v. d. Wiel onze groote deelneming betuigen met dit verlies. De heer W. v. d. Wiel kan er zich van overtuigd houden, dat de geheele Raad deelt in de groote smart welke hem en zijn vrouw getroffen heeft. (Algemeene instemming). AGENDA: 1. Ingkomen stukken. Eenige dankbetuigingen voor ont vangen subsidies en mededeeling van den heer Van Eeuwijk, dat hij zijne benoeming tot hoofd der school on der dankzegging aanneemt. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. a. Besluit van Ged. Staten, waar bij de gem.-rekening dienst 1928 is vastgesteld. b. Nota van aanmerkingen van Ged. Staten op de begrooting van de gemeente, dienstjaar 1930, met con cept-antwoord van Burg. en Weth. Voorz. De aanmerkingen zijn slechts van administratieven aard en geven geen aanleiding tot bijzondere aan- of opmerkingen. Wordt goedgevonden. c. Aanvrage van „Ons Middelbaar Onderwijs in Noord-Brabant" tot het geven van een subsidie aan het R.K. Lyceum te 's Bosch van 100.per leerling, met voorstel van Burgemees ter en Wethouders. Voorz. B. en W. stellen voor om 50 subsidie per leerling te geven en wel om verschillende redenen. Voor eerst om principieele reden en ten tweede dat het van belang is een par ticulier initiatief te steunen dat voor het algemeen welzijn is. Een derde reden is nog eigenbelang. Als een leerling een Rijks H.B.S. of Openbaar Gymnasium bezoekt, dan zijn we wet telijk verplicht om een veel hooger bedrag te geven. We hebben hier b.v. iemand die de H.B.S. te Den Bosch bezoekt. We moeten daarvoor een vergoeding geven van 250.per jaar. Voor een ander die naar het openbaar gymnasium gaat moeten j we 280.per jaar geven. Het is j dus ook voor onze gemeente van be- lang als wij een bijzondere hoogere onderwijsinrichting steunen. Men vraagt 100.—, maar aangezien het onderwijs toch al veel van onze ge meente vraagt, stellen wij voor om i 50.te geven. Wordt m.a.s. goedgevonden. d. Aanvrage van de Vereen, van j Nederl. Gemeenten tot een bijdrage 1 van 1./4 cent per inwoner voor meu- bileering der bestuurskamer van het nieuwe gebouw, met voorstel van B. en W. Voorz. Deze vereeniging, die voor gemeenten van zoo groot nut is, heeft thans in Den Haag een eigen gebouw. Voor een passende meubileering van de bestuurskamer vragen ze nu van de aangesloten gemeenten een bijdra ge van 1/4 cent per inwoner. Voor onze gemeente zou dat een uitgave zijn van slechts 7.50. Waar deze vereeniging van groot belang is, stel len B. en W. voor om de gevraagde bijdrage te geven. Verhoeven. Gaat dat over het ge heele Rijk? De Voorz. antwoordt bevestigend. Verhoeven. Ik ben er toch niet voor. Als alle gemeenten bijdragen, waar moeten ze dan toch wel met de meu bels blijven? Ze beuren toch wel een millioen. (Hilariteit). Voorz. Dat is nogal erg. v. Drunen. Als ze 20.000.krij gen zal het wel op zijn. Verhoeven. In elk geval hen ik er tegen. Hierna werd het voorstel van B. en W. met op een na algemeene stem men aangenomen. Tegen stemde al leen het lid Verhoeven. e. Verzoekschrift van J. v. Broek hoven om bij het bouwen van een bakkerij van de bestaande rooilijn te mogen afwijken met voorstel van B; en W. tot inwilliging. Wordt goedgevonden. f. Verzoekschrift van bewoners van het Oude Bossche pad tot verbe tering van dezen zandweg, met voor stel van Burg. en Weth. B. en W. stellen voor om het pad vooraan met palen af te zetten. v. Drunen. Het is een kleine moeite cn geeft bijna geen kosten om de pa len heelemaal tot aan het eind door te trekken. Me dunkt daar kan toch geen bezwaar tegen bestaan. Voorz. Dat geloof ik ook niet. v. Drunen. Het brengt voor de ge meente bijna geen onkosten mee, om dat de menschen het pad zelf willen onderhouden. En men is er dan mee gebaat. Voorz/ Goed dan zullen we dat doen als de Raad het goed vindt. Wordt goedgevonden. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling van den pensioen grondslag van Jac. Bataille. Voorz., Dit is eigenlijk niet meer dan een administratieve maatregel. De pensioengrondslag is indertijd vastgesteld op 394.en nu merkt de Pensioenraad op dat het ƒ371.35 moet zijn. Wij stellen U voor de pen sioengrondslag van Bataille dienover eenkomstig te wijzigen. Wordt goedgevonden. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot het wederom aangaan van een re kening-courant-overeenkomst met de Bank voor Nederlandsche Gemeenten voor het dienstjaar 1930 op denzelf den voet als der betreffende het dienstjaar 1929. Conform voorstel van B. en W. wordt besloten. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot het aanschaffen van een watermo len tot bemaling van het Herptsche Ven. Voorz. In de vorige vergadering is besloten om eens ergens te gaan kij ken waar men een watermolentje heeft. We zijn naar Doeveren geweest en bij onderzoek is ons gebleken, dat zoo'n watermolen heel goed werkt. De prijs van een molen voor een capa citeit van 30 H.A. kost kant en klaar 375.We zijn eens ter plaatse in het Herptsche Ven gaan kijken en zijn van meening dat daar een molen wel op zijn plaats is en goed werk kan doen. Als we het Herptsche Ven droog kunnen houden, wordt het meteen rendabel en kunnen we meer grond beschikbaar stellen. De groot te van het Herptsche Ven is ongeveer 7 a 8 H.A. A. van de Wiel. Is de grond ook al onderzocht. Voorz. Ja, ik ben er met enkele raadsleden geweest, die er mee op de hoogte zijn. Zij verklaarden dat de grond er goed is. De boeren zeggen het trouwens ook. Muskens. Wordt er ook nog een ga rantie op den molen gegeven. Voorz. Ja, we behoeven hem pas over een jaar te betalen. Blijkt nu dat hij niet goed werkt, dan kunnen we hem weer teruggeven. v. Bladel. Maar ik heb hooren zeg-

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 9