Overeenkomstig voorstel van B. en W. wordt besloten op het verzoek af wijzend te beschikken. Verzoek om subsidie van de Vlij- mensche Stierenhouderlj. Voorzitter. Ofschoon er vorig jaar gezegd is, dat een dergelijk verzoek niet meer in den Raad zou komen, doet men het nu toch. Bij de oprich ting is men om subsidie geweest en toen heeft de Raad bestoten om voor eenmaal in de oprichtingskosten een subsidie te geven. Nu bestaat de ver- eeniging een jaar en nu komt zal al weer om een subsidie van f 150 ik kan U wel mededeelen, dat de meerderheid van B. en W. tegen deze subsidie is. Alleen wethouder van Helvoirt is voor subsidie. A. Boom. Ik vind het een zeer nut tige vereeniging, die wel subsidie mag hebben. Waarom zou aan particuliere stierhouders wel subsidie worden gegeven en aan een vereeniging niet. Voorzitter. Dat is een heel ander geval. Een particulier heeft de ver plichting om een of twee goedgekeurde stieren te houden en geen hooger dek- geld te heffen dan f 0 80. Bij de vereeniging heft men een dekgeld van f 10.dat voor de mindere men- schen veel te duur is. Als wij dus aan een particulier wel subsidie geven, krijgen we nog een tegenprestatie en dit komt ten goedé aan de kleinere boeren. Maar de vereeniging wil zich geen enkele voorwaarde opgelegd zien. van Sprang. Ik moet hier tot mijn verwondering constateeren, dat de veehouderij en landbouw bij de meer derheid van B. en W. niet veel waar deering geniet. Ik vind het in dezen tijd zeer belangrijk om de veehouderij te bevorderen en ben voor subsidie. Er worden hier toch aan andere ver- eenigingen buiten onze gemeente wel subsidies gegeven. Voorzitter. Dat is geen vergelijking. De kleine subsidies aars vereenigingen buiten onze gemeente zijn meestal voor noodlijdende vereenigingen. En dat zijn geen vereenigingen met een zakelijk doel, of eigenbelang. De stie renhouderij daarentegen is heelemaal ingericht op eigenbelang. En boven dien zijn de meest kapitaalkrachtige boeren lid van die vereeniging. Die kunnen het toch zelf wel betalen. U zeide, dat de veehouderij en landbouw bij ons niet voldoende waardeering genieten. Ik dacht dat U beter wist. ik heb heel mijn leven voor den boe renstand geweikt, meer dan eenig raadslid hier. Maar ik zie de nood zakelijkheid niet in, waarom we aan een stierenvereeniging subsidie moeten geven. Als we dat doen, kan toch evengoed de veiling om subsidie komen. Dat is toch ook een instelling van en in het belang van de boeren. van Wagenberg. Een vereeniging van de meest kapitaalkrachtige boeren heeft van de gemeente toch geen sub sidie noodig. Vorig jaar is er gezegd dat ze maar voor eenmaal om subsidie komen en nu vragen ze het al weer. ik begrijp niet, dat de gegoede boeren dat zelf willen. Daar moesten ze toch boven verheven staan. van den (Jdenhout. U zei, dat de meest kapitaalkrachtige boeren lid zijn van de vereeniging. maar ik kan U wel mededeelen, dat er ook kleine veehouders en boeren lid van zijn. Als de vereeniging nu subsidie krijgt, dan is er kans om de minder vermo gende boeren iets minder dekgeld te laten betalen. Voorzitter. Dat doet de vereeniging niet. Ze houdt voor allemaal dezelfde maat aan. van Helvoirt. Ik ben wel voor sub- sidie, maar niet om het volle bedrag te geven. Ik stel voor om de vereeni ging de helft te geven, dus f 75 Voorzitter. Ik ben nog steeds van meening, dat de vereeniging van de gemeente geen subsidie noodig heeft. We zitten hier toch voor het algemeen belang 1 Ik wil daarmee niet zeggen, dat de vereeniging geen algemeen be lang dient, maar dat gaat toch buiten de gemeente om. Als zich hier een nieuwe industrie zou komen vestigen, is dat ook een algemeen belang, maar men zal dan toch niet om subsidie komen. van Sprang. In de bevordering van de veehouderij is voor de gemeente toch ook een zekere welvaart gelegen. Voorzitter. Dat bestrijd ik niet, maar het ligt niet op den weg van het ge meentebestuur om daaraan subsidie te geven. In Helvoirt heeft men ook een flinke stierenvereeniging, wel de beste uit de geheeie omgeving, maar men heeft de gemeente nog nooit om een cent aangesproken. van Engelen. Als je ze hier subsidie geeft, dan kunnen ze van Haarsteeg ook wel komen. Voorzitter. Dat is natuurlijk ook nog mogelijk. v. d. Qriendt. Ik begrijp niet, dat de vereeniging hier zoo bekampt wordt. Ik geloof, dat er wel wat politiek achter zit. Voorzitter. We bekampen de ver eeniging niet en van politiek is hier geen sprake. Dat is te dwaas om over te spreken. v. d. Qriendt. Ik ben er toch voor om subsidie te geven. Het lid M Boom zegt, dat goed fokmateriaal voor de veehouders een eisch is en verklaart zich voor het verieenen van een subsidie. van Buul. We zitten hier voor het algemeen belang en daarom ben ik er tegen om aan een vereeniging die Gouden Bruiloft Echtpaar H. aan den Broek-van Besoijen te Waalwijk. het niet noodig heeft subsidie te geven. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. om geen sub sidie te verieenen, verworpen met 6—5. Voor het voorstel van de meer derheid van B. en W. stemden de leden van Wagenburg, van Buul, van Halder, van Engelen en van Heesbeen. Vervolgens werd in stemming ge bracht het voorstel van Wethouder van Helvoirt om f 75.subsidie te verieenen. Dit werd aangenomen met 6-5 Tegen stemden de ledenvan Wa genberg, van Buul, van Halder, van Engelen en van Heesbeen Verzoek om subsidie van het Be stuur der Oranjevereeniging. Voorzitter Dit schrijven is pas van daag ingekomen. Ik stel U voor om het eerst in handen te stellen van B. en W. Wordt goedgevonden. Hierna wordt overgegaan tot behan deling van de Qemeentebegrooting. van Sprang. Ik zie, dat er voor onderhond van Gemeentehuis, enz. een post staat van f 400.—, is dat niet wat hoog. Voorzitter. Dat bedrag wordt niet uitgegeven. Verleden jaar stond het er ook op en toen werd er maar f 203.— van uitgegeven. van Sprang Dan zie ik. dat er voor kosten van vergaderingen f 25.— is uitgetrokken. Voor welke vergaderin gen is dat Voorzitter. Dat zijn vergaderingen, die we hier met andere colleges wel eens moeten, ook met Burgemees'ers uit andere gemeenten b.v. en daarbij wordt dan wel iets aangeboden, zoo als een sigaar en kolfie. Wagenberg. Voor algemeen beheer worden nogal groote uitgaven gedaan is het nu niet mogelijk om daarop in de toekomst eenigszins te bezuinigen? Voorzitter. We zijn daarin zoo zuinig mogelijk. M. Boom Hebben B. en W. er nog wei eens over nagedacht om met de P.N E M te onderhandelen over de overdracht van ons G.E B Weet men ook al wat ons bedrijf waard is. Voorzitter. De tijd om het G E.B. over te dragen is voorbij, wij denken er niet meer aan om het nog te doen. In ons College is er vroeger al meer malen over gesproken. Wanneer we nu ons bedrijf overgeven, dan zouden wij met een schuldenlast blijven zitten van f 50 000Waar ons bedrijf nu goed werkt en al winst afwerpt, is er allerminst aanleiding om het met ver lies over te geven aan de P.NEM. Wanneer zich ons bedrijf zoo blijft ontwikkelen, dan kunnen we in de naaste toekomst weer overgaan tot tariefsverlaging. Hierna werd de Gemeentebegrooting, alsmede die van het G.E.B., onver anderd vastgesteld. 9. Vaststelling vermenigvuldigings- cijfer Hoofdei. Omslag 1930. Het vermenigvuldigingsclifer werd voor 1930 gehandhaafd op 60/100. Naar aanleiding van eenige op merkingen van het lid van Sprang omtrent de wijze van aanslag door den Inspecteur, zeide de Voorzitter, zich met den Inspecteur der Belas tingen in verbinding te zullen stellen voor nadere inlichtingen. 10. Aanvulling instructie monteur G E.B. Overeenkomstig voorstel van B. en W. wordt in de instructie van den monteur van het G.E B. de bepaling opgenomen, dat hij voor eventueele schade aan het bedrijf verantwoorde lijk kan worden gesteld tot een maximum van f 25 11. Beplanting Parallelweg. Besloten wordt langs genoemden weg canadaboomen te planten. 12 Opmeting Priemsteeg. De Voorzitter zegt van den land meter bericht te hebben ontvangen dat de kosten van opmeting voor de Priemsteeg f 120.— bedragen. De raad vindt dit bedrag accep tabel en kan zich met hel voorstel vereenigen den landmeter opdracht te geven tot opmeting van de Priem steeg. 13. Bespreking vernieuwing luid- inrichting Gemeentetoren. De Voorzitter zegt, dat van Vlijmen de luidinrichting heeft onderzocht en verklaart, dat de klok groot gevaar oplevert naar beneden te storten. Spr. adviseert de oude luidinrichting niet meer te gebruiken. Er werden eenige vertrouwelijke mededeelingen gedaan omtrent prijs en leverancier van een nieuwe luid inrichting. De raad gaat accoord met het voorstel tot v?rnieuwing der luid inrichting Zoolang de vernieuwing niet heeft plaats gevonden zal de oude klok niet geluid worden, dan alleen bij brand. Rondvraag. Van Sprang. Ik heb van enkele ouders gehoord, dat de nieuw be noemde onderwijzeres in de nuttige handwerken niet erg geschikt is voor haar werk en ook ongediplomeerd. Voorzitter. Ik begrijp niet, dat U aan dergelijke praatjes geloof hecht en in den raad brengt. Geen onder wijzeres wordt beroemd dan onder goedkeuring van den Inspecteur van het Lager Onderwijs die tevoren eerst alle stukken moet hebben ingezien. En B. en W. moeten toch ook de stukken hebben. Als men U weer dergelijke praatjes zegt, komt U dan toch even bij ons om inlichtingen. Dat zijn toch geen dingen om in den raad te brengen Het lid van Wagenberg vraagt hoe het staat met de plannen voor een waterleiding. De Voorzitter zegt, dat het Gemeen tebestuur van Den Bosch eenjbegroo- ting heeft gemaakt welke gebaseerd is op een verplichte aansluiting Dit vindt spr. echter een te bezwarende voorwaarde. Men heeft ook overwogen of vanaf Waalwijk aansluiting mogelijk is, doch ook dat komt 't College te bezwaarlijk voor. Hierna sluiting. EETHEN. Onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer Burgemeester Brune, vergaderde de Raad dezer gemeente Zaterdagvoormiddag ten Gemeente huize te Genderen. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering werd door den Secretaris het formuliergebed gelezen. Naar aanleiding van de voorgelezen notulen merkt het lid van Buuren op, dat hij tegen de begrooting is, zooals die in de vorige vergadering is vast gesteld. Spr. zegt, dat de notulen daarvan geen melding maken en het nu den schijn heeft dat de begrooting met algemeene stemmen is vastgesteld. De Voorzitter antwoordt, dat de op merking van het lid van Buuren in de notulen van deze vergadering zal worden opgenomen. v. Buuren. Maar waarom kunnen de voorgelezen notulen niet gewijzigd worden, zooals ik het heb gevraagd. Voorzitter. Dat is de gewoonte niet. De opmerkingen die U nu hebt ge maakt worden in de notulen van van daag opgenomen en in de volgende vergadering voorgelezen. Agenda. 1. Ingekomen stukken. a. Verzoek van M. van Wijk te Genderen, om een tegemoetkoming van f 3 per week, voor zijn dochter tje dat de MULO—school te den Bosch bezoekt. Voorzitter. B. en W. stellen voor dit verzoek nog aan te houden, om- dat het nog om advies gezonden moet worden aan den Inspecteur. De Raad gaat hiermede accoord. b. Verzoek van het Bestuur der school met den Bijbel om gelden voor de aanschaffing van een kachel, bor den etc. ten behoeve der nieuwe school Overeenkomstig voorstel van B. en W. wordt besloten de gevraagde gel den beschikbaar te stellen. c Verzoek van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten om een bijdrage van '/4 cent, voor de meubi leering van de algemeene bestuurs kamer, in het nieuwe gebouw van de vereeniging. Voorzitter. B. en W. stellen voor om het voorbeeld van andere gemeen- •en te volgen. Een bijdrage van V4 ct per inwoner komt ons te staan op ongeveer f 6 Overeenkomstig voorstel van B. en W. wordt de gevraagde bijdrage ver leend. d. Verzoek van P. J. Treffers om een voorschot ad f 1800 ingevolge de Landarbeiderswet. Conform voorstel van B. en W. wordt besloten het gevraagde voor schot te verieenen. 2 Wijziging begrooting 1929. De wijziging is slechts van admini stratieven aard en wordt goedgevon den. 3. Voorstel aangaan geldleeningen Voorzitter. In verband met de kos ten voor verbouw van de bijzondere school is het noodig gebleken een geldleening aan te gaan van f 19000 Het wil niet zeggen dat we dit bedrag ten volle daarvoor noodig hebben maar het is toch beter iets over te houden dan tekort te komen. We achten het mogelijk om de leening in 20 jiar af te lossen. De Raad gaat met het voorstel van B. en W. accoord. Voorzitter. Verder is het nog noodig om een geldleening aan te gaan van f 1500, af te lossen in 5 jaar. Dit geld hebben we noodig voor aan schaffing van nieuwe schoolmeubelen. Zooals de leden weten wordt er met Januari aan de school te Eelhzn een nieuw lokaal in gebruik genomen. De oude meubelen zijn zoodanig, dat ze beslist onvoldoende zijn. Uit dit be drag moeten we dan ook bestrijden de kosten voor wegverbetering te Drongelen, de restauratie van den lijkwagen en aanschafitng van nieuwe brandslangen. De Raad hecht aan dit voorstel zijn goedkeuring. 4. Benoeming hoofd der school te Meeuwen. Voorz. B. en W. hebben herhaalde malen een oproep gedaan, zelfs tot driemaal toe maar er heeft zich slechts een sollicitant aangemeld, n.l. de heer i Mather, die inmiddels reeds vanaf 1 November als hoofd der school werk zaam is. Wij hebben van den heer Mather uitstekende inlichtingen ont vangen en stellen U dan ook voor hem met terugwerkende kracht van 1 November te benoemen. De wet schrijft voor dat we voor 'n benoeming 'n voor dracht moeten opmaken, maar dat is ons ditmaal niet mogelijk geweest. Er hebben zich nog wel een paar solli citanten aangemeld, maar de inlich tingen die we daarover kregen waren van dien aard' dat de Inspecteur het niet wenscheiijk achtte om zoo ook maar als figuranten op de voordracht te zetten. v. Buuren, Door wie werden de in lichtingen ingewonnen Voorzitter. Door den Inspecteur. Conform voorstel van B. en W. werd besloten den heer Mather te be noemen tot hoofd der school te Meeuwen. 5. Aanbieding rekeningen Burger lijke Armbesturen. Wij ontleenen daar de volgende cijfers Burgerlijk Armbestuur Eethen. Ontvangsten f 2623 74 Uitgaven f 2079 48 Batig saldo f 542.26 Burgerlijk Armbestuur Babilonië^br. Ontvangsten f 2048.88 Uitgaven f 1674 35 Batig saldo f 374 53 Voorz. Ik stel U voor om deze re keningen, en ook als straks de reke ning van het Burgerlijk Armbestuur van Drongelen is ingekomen, in han den te stellen van een Commissie voor onderzoek. De heeren Donker en de Bruin zullen wel bereid zijn om de rekeningen te onderzoeken. Wordt goedgevonden. 6. Benoeming leden Armbesturen. Voor Genderen is aftredend het lid A. Vos. De voordracht van B. en W. luid-: 1 A. Vos, 2 G. Vos Hzn. en 3 Q Haspels. Het aftredend lid A. Vos, werd met algemeene stemmen herbenoemd. Voor Eethen is aftredend het lid R. Staal. Door B. en W. worden voorgedra gen 1 R Staal. 2 A. Timmermans en 3 W. G J. Branderhorst. Het aftredend lid R. Staal werd ge- kozen met 5 stemmen, tegen 2 op den heer Branderhorst. Voor Drongelen is aftredend het lid M. van Mersbergen, De voordracht van B. en W. luidt; 1 M. van Mersbergen, 2 C. M, Donkel en 3 J. van der Stelt. Het aftredend lid M. van Mersber gen werd herbenoemd met 5 stemmen. Twee stemmen werden uitgebracht op den heer C. M. Donker. Voor Babiloniënbroek is aftredend het lid J. H Stravers. B. en W. hebben de volgende voordracht opgemaakt1J H. Stravers, 2 J. Haspels en 3 W. S'ravers. Het aftredend lid J. H. Siravers werd met zes stemmen herbenoemd Op den heer W. Stravers werd een stem uit gebracht. 7. Benoeming ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Conform voorstel van B. en W. wordt besloten den heer J G van Wijnen te benoemen tot ambtenaar van den Bur. gerlijken Stand dezer gemeente. Mededeelingen. Voorzitter, ik heb nu nog enkele mededeelingen te doen. In antwoord op een door den heer Donker in de vorige vergadering gestelde vraag over de verloskundige, kan ik mededeelen, dat in de instructie van de verloskun dige is bepaald, dat zij slechts ineen bepaalden kring haar werkzaamheden mag verrichten. Hier mag zij dus niet komen. Dan hebben wij nog een klein abuis te herstellen. Aan den heer Nieuwkoop zijn berekend de kosten voor transport van grond welke de gemeente van hem heeft gekocht. Hij heeft ook grond van de gemeente gekocht en voor he trans port daarvan is het natuurlijk billijk dat hij de kosten draagt. Maar nu heeft men per abuis ook onze transportkosten aan hem berekend. Dat is natuurlijk niet billijk. De heer Nieuwkoop heeft er met mij over gesproken en toen heb ik gezegd, dat het natuurlijk billijk is da! we hem het teveel betaalde restl- tueeren. Het bedrag weet ik nog niet, dat zal ik eerst nog aan den notaris moeten vragen. De raad gaat er mede accoord om den heer Nieuwkoop het te veel be taalde te resiiiueeren. Voorzitter. Verder hebben we nog hangende de kwestie van den school, artsendienst We hebben er in 1 Dagel. Bestuur over gesproken en ons advies is om voorloopig nog niet tot den op te richten schoolarisendienst toe te treden. Wij zijn van oordeel dat onze geldmiddelen zulks nog niet toe laten. Donker. Men vraagt toch maar om in principe toe te treden. Voorzitter. Als we in principe be sluiten om toe te treden dan weten we zeker dat we in de toekomst ook voor een uitgave komen te staan. We kunnen ook nog niet berekenen hoeveel dat aan de gemeente zal kosten. Donker. Ik meen dat U in de vorige vergadering gezegd hebt, dat we de stukken over den schoolarisendienst thuis zouden krijgen. Voorzitter. Neen, dat heb ik niet gezegd. Ik heb wel gezegd, dat de leden inzage van de stukken konden krijgen. Ik heb trouwens niet geweten dat het Uwe bedoeling was om de stukken thuis gezonden te krijgen, anders had ik ze U weL gestuurd. Donker. Hoe werkt zoo'n schooi- artsendienst eigenlijk Voorzitter. Die kan natuurlijk slechts voor een kring werken. Het is de be doeling om een arts aan te stellen die zich uitsluitend belast met het genees kundig toezicht aan de scholen. Nu meent het bestuur dat men subsidie zal krijgen van de provincie en ik geloof ook wel dat men op den steun van de provincie zal kunnen rekenen. Donker. Nu men nog zoo weinig weet wat het ons zal kosten, is het moeilijk om er direct maar op in te gaan. van Buuren. Ik ben er niet voor om direct een afwijzende beslissing te nemen. Laat ons deze zaak eerst nog eens aanzien en kijken wat een School- artsendienst kan uitrichten. Ik geloof dat zoo'n dienst wel nuttig werk kan doen. Als er vroeger al een school- artsendienst geweest was, zouden er nu niet zooveel ongelukkige menscljen rondloopen. Ik ken er die voor heel hun leven ongelukkig loopen, omdat ze in hun jeugd steeds te k i e klompen gedragen hebben. Als we hi.r f450.voor een ambtenaar ku ncn uitgeven die er niet noodig is, dan mogen we zeker wel iets overhebben voor een schoolartsendienst die er broodnoodig is. Voorzitter. Wij hebben aan Vos geen liefdedienst bewezen. Wat we d< den was niet meer dan onze plicht. van Buuren. Dat Is allemaal h:oge en lage politiek. Voorzitter. U praat maar weer wat. Donker. Zoolang we geen nadere e

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2