m Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. M m I uitgaaf/ FEUILLETON DOOR ERVARING 1 NUMMER 92. WOENSDAG 20 NOVEMBER 1929. 52e JAARGANG. UITGAVE i WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. U. Teleur.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. HAARSTEEG—HED1KHUIZEN. De Raad der gemeente vergaderde Vrijdagavond onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer Burgemees ter J. H. van Bokhoven. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken: a. Mededeeling van proces-verbaal van kasopname hij den gemeente ontvanger en den Directeur van het G.E.B., waarbij alles in orde werd be vonden b. goedkeuring van Ged. Staten op het Raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening, groot 3700. c. verzoek van J. Sleeger, om per ceel 5 van den Bokhovenschen dijk, •waarvan de huur in 1930 verstreken \s, voor den tijd van 7 jaren te mo gen pachten. Hij vraagt zulks mede in verband met de exploitatie van de Hut, welke gelegen is op perceel 3 en waaraan hij nog huur heeft voor 7 jaar. Voorz. Hij heeft de vrees dat men hem bij openbare verpachting zal op jagen en hij het perceel dan zal kwijt raken. van de Water. Ik heb gezien dat hij het perceel goed in orde gebracht heeft. v. d. Brand. Wat geeft hij daarvoor? v. d. Water. Dat wilde ik ook vra gen. Voorz. Hij heeft het gepacht voor 36.per jaar. Als caféhouder wil hij er natuurlijk niet graag een ander uitbieden. v. Heeswijk. Als aan zijn verzoek wordt voldaan, hebben dan ook an- NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 119. Daarna weer is hij op het idee ge komen om het voorwerp voer een ko lossaal bedrag aan lord Littimer te verkoopen, maar toen hij ontdekte, dat hij bedrogen was, begreep hij ook dat lord Littimer er zóó niet in zou loopen. En hij kon toen óók wel be vroeden, dat ik den ring nog in mijn bezit moest hebben. U begrijpt wel dat ik een historisch juweel van die waarde niet durfde te gelde maken. En als gewoonlijk had de heer Hen- son ook hier weer juist geraden". „Hadt ge dus den ring in uw zak, toen ge dien avond hierheen kwaamt? vroeg Bell, zichzelf bedwingend om de vraag zoo koel mogelijk te stellen. „Heeft Henson hem te pakken gekre gen?" „Neen, dat deed hij niet", mompel de Van Sneck. „Er mocht gebeuren wat wilde, ik had me voorgenomen te zorgen, dat Henson nooit in z'n le ven meer den ring zou terug zien. U begrijpt echter, ik was op die oogen- blikken maar half nuchter en zoo angstig en in de war, dat ik me niet goed meer weet te herinneren, waar ik met den ring gebleven ben, al weet deren recht tot onderhandsche verhu ring? Winkel. Recht hebben ze nooit. v. Heeswijk. Dat is waar, maar we moeten toch tegenover anderen ook de billijkheid betrachten. v. Hemert. Het is hier wel een bij zonder geval, omdat er zijn woning staat. v. d. Water. Natuurlijk, anders zou je tegenover de anderen een prece dent scheppen. Ik had gedacht, als hij een beetje meer gaf, dan konden we perceel 5 misschien bij nummer 3 onderbren gen. Als hij eens 10.meer gaf? v. d. Brand. Dat vind ik een goeden prijs. v. d. Water. Hij heeft niet gezegd dat hij dat wil geven, maar hij liet me toch wel doorschemeren dat het hem wel een beetje meer waard is. v. d. Dobbelsteen. Waar het hier 'n buitengewoon geval is, zou ik het maar toestaan. Waarom zouden wij het hem zoo lastig maken. Wordt besloten aan het verzoek te voldoen. 2. Vaststelling gem.-begrooting en die van het G.E.B. voor 1930. Uit het voorgelezen rapport der Commissie van Onderzoek stippen wij die punten aan, welke aanleiding gaven tot eenige bespreking. De leden v. d. Dobbelsteen en Van Hemert verklaarden zich tegen post 11, salaris ambtenaar ter secretarie. Het lid v. d. Dobbelsteen merkt op, evenals in de vorige vergadering, dat de voorz. zich in deze zaak niet aan éen oude belofte gehouden heeft. Spr. is van oordeel, dat het salaris hier geen rol speelt. Als men uit noodzaak een a.t.s. nam, dan zou men een sala ris moeten geven van misschien wel 2000.—. Tegen genoemden pest stemden de leden v. d. Dobbelsteen, v. Hemert en v. d. Brand. Overeenkomstig advies der com missie wordt besloten aan de Vereen. ik wel, dat ik er iets mee heb uitge voerd. Weet u, mijnheer Bell, dat ik bijvoorbeeld tengevolge van de ver wonding op m'n hoofd, ook m'n reuk volkomen verloren heb?" .Steel bewoog zich onrustig en on geduldig in zijn stoel. Deze vraag scheen volstrekt af te leiden van al les, waarover het thans ging. Steel werd half wanhopig onder dit noodelooze oponthoud. Doch Bell scheen de zaak heel an ders op te vatten en er een anderen kijk op te hebben. „Natuurlijk, zeer begrijpelijk", zei hij. „De slag op uw hersenen heeft gedurende zekeren tijd al uw zintui gen opgeheven in hun functioneering. En het zou mij dan ook niet verwon derd hebben, te merken, dat ge na de operatie half blind geweest waart en stokdoof. Maar dit is zeker, de reuk zal wel weer terugkomen. Het is mo gelijk dat dit nog eenige dagen duurt, maar het is ook zeer goed mogelijk, dat dit over eenige oogenblikken reeds plaats heeft." „Wat heeft dit ter wereld nu met ons interview te maken?" vroeg Da vid. „Ik zou meenen dat het er zeer veel mee heeft te maken", sprak Bell overtuigd. „Het reukorgaan staat in nauw verband met het geheugen. Doet bijvoorbeeld de geur van bloe men soms niet levendige herinnerin gen in ons opkomen aan lang geleden en vergeten gebeurtenissen? Van Sneck wilde vertellen dat de lucht in de serre zwaar was van den geur van een zekere bloemsoort, toen hij door Henson werd neergestoken in de ser- van Nederlandsche Gemeenten een bijdrage te geven van 1/4 cent per in woner. Eveneens wordt op voorstel der commissie besloten tot aanschaf fing van een nieuwe kadasterkast en het opnieuw inbinden van enkele re gisters. Bij post 43, 44, 57 stelt de commis sie voor om den veldwachter voor 't politiediploma een vergoeding te ge ven van 100.kleeding en uitrus ting ƒ100.en rijwiel ƒ40..1 v. d. Dobbelsteen. Wij stellen hier voor om voor kleeding en uitrusting 100.— te geven, omdat de tegen woordige veldwachter steeds in uni form is, en dat was bij den vorigen veldwachter niet het geval. j De Raad gaat met een en ander ac- coord. Conform voorstel der commissie wordt besloten aan 't Wit-Gele Kruis wederom een subsidie te geven van ƒ100.—. v De commissie stelt verder voor om het oude schoolhuis te verhuren voor 300.per jaar. Winkel. In de Commissie heb ik 't re hier, Steel." „U is een geleerd man, dokter Bell", meende van Sneck met een eer biedig knikje. „Het is wel alsof U dwars door iemands hersens heen kunt kijken. Tot op zekere hoogte herinner ik me nauwkeurig alles wat er dien avond is gebeurd. En juist in die laatste oogenblikken kwam me 'n zeer sterke geur in den neus. Het was slechts even, en toen was het weer voorbij. Heeren, indien ik eens lang aan die bloem zou kunnen rui ken, geloof ik beslist, dat ik me zou kunnen herinneren, waar ik met dien ring gebleven ben!" „Dat lijkt me vrij onzeker toe!" bromde Steel ongeloovig. „Volstrekt niet", gaf Bell ten ant woord. „Onze vriend vertelt hier hee- lemaal niets onzinnigs. Hij moet nu maar eens flink trachten te slapen, en we zullen hem straks in de serre zetten, tusschen een paar kussens. Er is niets zoo goed als het gezicht van een bekende omgeving, om dat gene uit te werken, wat wij hier ver wachten. Ge doet dus maar een ste vig dutje, van Sneck!" Gehoorzaam sloot de laatste de oogen. Het onderhoud had hem eenigszins zenuwachtig gemaakt en vermoeid. Maar over het algemeen genomen, zoo zei Bell tegen Steel, maakte Van Sneck het uitstekend. En overigens was er op het oogenblik weinig aan hem te doen. Rust was 'n voorname factor van genezing. Beide heeren begaven zich naar de werkkamer van den romanschrijver en staken een geurige sigaar op. „We hebben het wel verdiend", ook al gezegd, ik meen dat 300. voor een afgelegen huis veel te hoog is. v. d. Dobbelsteen. Ik zou er maar geen wijziging in brengen. Winkel. Ik ben er niet op tegen als er 250.van wordt gemaakt. In stemming gebracht wordt het voorstel om de huur voor genoemde woning te bepalen op 300.met op een na algemeene steenmm aangeno men. Alleen weth. Winkel stemde te gen. Besloten wordt aan de Bijzondere Bewaarscholen te Haarsteeg en He- dikhuizen een subsidie te verleenen van resp. 400 en 250, aan de zangver. 20.en de Harmonie 80. v. d. Brand. Is het verschil tusschen de harmonie en de zangvereeniging niet wat al te groot. v. d. Dobbelsteen. We moeten deze subsidie meer beschouwen als een sympathiebetuiging. Het is ons ge bleken, dat de Zangvereeniging zich zelf wel kan bedruipen. Men heeft dit jaar nog een overschot van 75. In verband met de buitengewone hoo- ge uitgaven voor verpleging van zie ken, wordt besloten aan het Burger lijk Armbestuur voor een jaar een extra subsidie te verleenen van 50U Vervolgens stelt de Commissie voor om aan de Stierenvereeniging te Hc- dikhuizen 200.te geven en aan die te Haarsteeg 100. v. d. Brand. Ik meen, dat ze het in Hedikhuizen best met 150 kunnen doen. Winkel. Voor de helft komt hier Vlijmen, daarom dachten we, dat we aan Haai steeg ook maar de helft van Hedikhuizen moeten geven. v. d. Dobbelsteen. Uit het verslag bleek ons, dat ze maar amper kunnen rondkomen, daarom stellen we voor om voor 1 jaar ƒ200.te geven. Het eerste jaar hebben ze 250.— gehad. v. d. Brand. Ik vind dat de burgerü Dok wel iets mag doen. v. d. Water. Het volgend jaar ben meende Bell, zich tevreden de handen wrijvend. „En we zijn nu wel bijna aan het eind van de geschiedenis." „Ik denk het ook", zei Steel, in ge dachten verdiept. „Maar ik geloof niet dat we een familieschandaal zullen kunnen ver mijden. En ik weet ook niet hoe Re ginald Henson er in zou kunnen sla gen er zonder gerechtelijke vervol ging af te komen." Doch verdere bespiegelingen be treffende de toekomst van dezen schurk werden plotseling afgesneden door de onverwachte komst van Ruth Gates en Chris Henson. De laatste was blakend van gezondheid en zoo opgeruimd als het maar mogelijk was. Ze had haar vermomming af gelegd, en was weer dezelfde schoone jonge vrouw, welke zij tot voor eeni ge maanden was geweest, maar thans met een blos van gezondheid op de wangen en levensblijheid in de oogen. „Wat moet dat nu weer beteeke- nen?" vroeg David Steel verwonderd. „Wat zal men daar nu in het dorp Longdeau van opkijken!" „Wat weet men daar nu in het van?" gaf Chris ten antwoord. „Ze weten er half en half dat een tijdje geleden iemand uit het kas teel is gedragen om begraven te wor den, maar verder weten ze niets. Bo vendien zegt lord Littimer dat het niet meer noodig is dat ik me ver mom. Hij weet nu precies hoe alles in z'n werk is gegaan. De laatste 2 dagen is hij onrustig geweest en hee- lemaal niet op z'n gemak, en gisteren is hij heengegaan, voor zaken naar Londen, zooals hij voorgaf. En van- steeds Wybert-tabletten ji meenemen, zoo gauw y hebt U kou gevat, lastig - zijn de gevolgen. ik er ook op tegen om weer 200. te geven. Dergelijke vereenigingen moeten zich in de toekomst zelf kun nen bedruipen. v. d. Brand. Zoo denk ik er ook over. Winkel. Wat worden er toch veel woorden over vuil gemaakt. Aan de harmonie en de zangvereen. wordt zoo maar subsidie gegeven en nu wij, die nog nooit eenige subsidie hebben gehad, voor een nuttig iets ƒ200. vragen, nu moet er alles over gepraat worden. v. Hemert. En men mag er toch ook wel rekening mee houden dat Hedik huizen speciaal landbouwerij is. Voorz. Wenscht er iemand over de zen post stemming? v. d. Brand. Neen, ga maar gauw verder. Verder werd besloten aan de Bur gerwacht en de Militairenvereeniging te Venlo een subsidie te verleenen van 10. v. Hemert. Kunnen de hoornen van den weg die we aan de provincie over dragen, nu ook gerooid worden? Voorz. We hebben het wel aange vraagd aan het Boschbeheer, maar de Inspecteur vindt ze nog te mooi. Hij zal adviseeren er maar tien te vellen. Maar al wordt de weg aan de provin cie overgedragen, de boomen blijven het eigendom van de gemeente. v. Hemert. Ik dacht, dat de pro vincie er zelf wel op zou aandringen om de boomen te rooien, dat is toch gemakkelijker voor verbreeding van den weg. morgen ontving ik een karakteristiek telegram van hem, waarin hij me meedeelde, dat hij op Longdeau Grange was, en hij mij gaarne bij zich zag. Ik moest komen, niet als zijn secretaresse, maar in mijn wer kelijke kwaliteit en moest dokter Bell en Steel meebrengen." „Dat is jammer genoeg nog niet mogelijk", merkte Bell op, „want we zitten hier met van Sneck." „O ja, dat is waar", zei Chris haas tig, „ik heb vergeten er naar te in- formeeren. Hoe is de operatie afge- loopen?" Bell vertelde al het goede nieuws wat hij had mee te deelen en ook het weer verdwijnen van den ring, van den origineelen ring, althans. David Steel was Ruth Gates naai de serre gevolgd, waar deze, over een bowl rozen gebogen, vol behagen, er den welriekenden geur van opsnoof. Ze zag hem, opkijkend, aan met den haar eigen warm liefhebbenden glim lach. „Ik hoop dat ge thans weer volko men tevreden en gelukkig zijt" sprak ze. „Ge zijt nu gered!" „Ach liefste", antwoordde de schrij ver, naast de slanke figuur tredend, „ik ben nooit erg ongerust daarover geweest. Bovendien, wanneer dit al les niet gebeurd was, zou ik jou nooit hebben leeren kennen. en bemin nen. En zoo spoedig heel deze geschie denis achter den rug is, ben ik dan ook van plan, je oom op te zoeken, en hem de zaak uiteen te zetten. Ik ben er erg verlangend naar, Ruth." Wordt vervolgd. Waalwtjfescbe en Lanptraatscbe Dit blad verschijnt PrQa der Advertentlfln WOENSDAG en ZATERDAG. 20 cent per regel; minimam 1.50. Abonnementsprfl s per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enfi. franco te aenden aan den Uitgever. BK contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Ad verten tien moeten Woensdag en Vrfldag des morgens om nlterltjk 9 nar ln ons bealt ■In. «M „DB BOHO VAN BBT ZülDBW.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1