I i m 11 «Sest- !j1 S i III 9V r< HI! Va.b\e^en_ P Voorz. Dat dachten wij ook. Hierna werd de Gem.-begrooting m.a.s. vastgesteld. Begrooting G.E.B. De Commissie van onderzoek stelt in haar rapport voor, om de jaar wedde van den directeur met 50. te verhoogen, aan den geldophaler 'n vergoeding te geven van 100.en voor het aansteken der lampen 25. De Raad gaat hiermede accoord, waarmede ook deze begrooting werd vastgesteld. 3. Goedkeuring Armenrekening over 1928 en Armenbegrooting 1930. Wordt goedgekeurd als ter tafel gebracht. 4. Ontwerp-besluit tot het aan gaan eener rekening-courant-over eenkomst met de Boerenleenbank te Haarsteeg. Voorz. Volgens voorschrift van Ged. Staten moeten we elk jaar de reke ning-courant-overeenkomst vernieu wen. Vorig jaar hebben we een reke ning-courant-overeenkomst gehad bij de Nat. Bank. Dit jaar kunnen we be ter terecht bij de Boerenleenbank van Haarsteeg tegen een rente van 3-5%. Bij de Nat. Bank moeten we 3.57.5 betalen De Raad gaat met het voorstel ac coord. 5. Ontwerp-besluit tot het in ge bruik geven der nieuwe toren-uur werken aan de R.K. Kerkbesturen. v. Hemert. Is er bij de opdracht geen leveringstijd opgegeven? Wij zitten nu al maanden zonder uurwerk. Een gerenommeerde fabriek moet je toch niet zoo lang laten wachten. Winkel. Wij weten nu van geen tijd. Het is noodig om nog eens een keer naar de fabriek te schrijven. Voorz. Dat is goed, wij zullen nog eens op spoed aandringen. 6. Ontwerp-besluit tot regeling der jaarwedde van den veldwachter. Een en ander is slechts een admi nistratieve maatregel in verband met de vaststelling van den pensioen grondslag. De Raad gaat hiermede accoord. 7. Machtiging aan B. en W. tot regeling der pensioengrondslagen. De gevraagde machtiging wordt verleend. 8. Rapport van het 3-jaarlijksch onderzoek aan de bijzondere scholen. v. d. Dobbelsteen. Bijzondere aan merkingen zijn er niet. Wij kunnen alleen den wensch uiten, dat ze de komende jaren aan de bijzondere scholen zoo zuinig mogelijk moeten zijn. Voorz. Aan de kosten voor nieuwe leermiddelen voor Hedikhuizen kun nen we niet ontkomen. Ze bedragen pl.m. 2000.B. en W. stellen voor om dit bedrag beschikbaar te stellen; dan kunnen ze zelf zorgen voor den aankoop van de artikelen. De Raad gaat hiermede accoord. De Voorz. deelt mede, dat hem door verschillende pachters gevraagd is, om de Brugkamp en de Lijnwaarde voor jaren te doen verpachten. v. Hemert. Dat zal het land ten goede komen. Winkel. Met het bouwland moesten we het ook zoo doen. Voorz. Dat kunnen we dan tegelijk verpachten. v. d. Water. Het laatste perceeltje zou ik echter niet voor jaren ver pachten. We kunnen er nog eens menschen op laten werken om de kui len en putten dicht te maken. v. d. Brand. Dan zou het land veel te duur worden. v. Heeswijk. En de goeie grond is er toch al weggehaald. Voorz. Dat is zoo. .V d. Water. We kunnen het twee ledig laten bewerken. Eerst met griend en als deze versleten is, dan krijg je goeie grond. Winkel. Zijn van de Grasweerd de jaren al om? Voorz. Nou van de winter. Winkel. En het weiland van Kerkkamp ook? Voorz. Dat komt ook los. Rondvraag: Het lid van Hemert wijst op noodzakelijkheid van een betere af watering van eenige perceelen. De Voorz. zegt de gevraagde verbe tering toe. Aan het slot brengt de Voorz. dank aan de begrootingscommissie voor haar werkzaamheden. Hierna sluiting. de de f e LOON-OP-ZAND. De Raad dezer gemeente vergaderde Maandagavond ten Raadhuize te Kaats heuvel, onder voorzitterschap van den Edelachtb. Heer Rurg. van Besouw. Als waarn. secretaris fungeerde de heer van Kemenade, c.t.s. AGENDA: 1. Aanbieding der gem.-begrooting voor het dienstjaar 1930. 2. Schrijven van het Gemeentebe stuur van Sprang-Capelle om ontheffing van de loopende gasconcessie, ten be hoeve van de voorgenomen electrificatie van voormalig Sprang en Vrijhoeve- Capelle. De Voorz. leest de hierover gevoerde correspondentie voor. B. en W. hebben geen bezwaar de gevraagde concessie te verleenen, mits daardoor geen schade wordt toegebracht aan het gasbedrijf en de gemeente SprangCapelle een garan tie-afname stelt van 100.000 M3. Deze garantie komt overeen met de afname van verleden jaar. Mocht genoemde ge meente niet de volle garantie afnemen, dan zal haar voor de ontbrekende M3 5 cent per M3. in rekening worden ge bracht. Teneinde een meerder verbruik aan te moedigen, zal aan de gemeente SprangCapelle voor elke M3. boven de gestelde garantie 'n vergoeding wor den gegeven van 1 cent. De gemeente SprangCapelle heeft inmiddels te kennen gegeven dat zij met de hiervoren genoemde voorwaarden accoord gaat. Conform voorstel wordt besloten aan 1 SprangCapelle de gevraagde concessie te verleenen. i 3.Bespreking inzake de te Kaatsheu vel te organiseeren lichtweek, met voor stel om enkele gebouwen door het elec- triciteitsbedrijf te verlichten en reductie van den stroomprijs voor de deelnemers. De Voorz. doet voorlezing van een adres der Kaatsheuvelsche winkeliers, waarin gevraagd wordt aan de gemeente om gedurende de lichtweek de openbare gebouwen van gemeentewege te doen verlichten; aan de winkeliers in bedoel de week een reductie te geven op den stroomprjjs, door dezen te bepalen op 6 cent per KWU; en ten derde: een sub sidie te verleenen van 250. Voorz. Iedereen heeft zeker al wel ge hoord van de plannen, om in Kaatsheu vel een lichtweek te houden. In de ver gadering der Lichtcommissie is er al over gesproken en ook bij het Dagel. Be stuur heeft deze zaak reeds een punt van bespreking uitgemaakt. Beide colle ge's kunnen er mee accoord gaan om van gemeentewege eenige gebouwen te verlichten. Wij hebben het ook vooral gedaan op advies van den Directeur van de Gasfabriek, die er voor ons een flinke propaganda in ziet voor goede verlich ting. Ook hebben wij geen bezwaar om gedurende de lichtweek voor de winke liers den stroomprijs te bepalen op 6 ct. Maar omtrent de subsidie-aanvrage was ons eerder nog niets bekend en kon er dus ook niet over gesproken worden. v. d. Horst. Ik meen te weten, dat we die subsidie-aanvrage meer kunnen be schouwen als een garantiefonds. Meer weet ik er ook niet van. Roestenberg. Ik meen, dat we niet goed doen om nog verder te gaan en acht het niet gewenscht om boven de medewerking in de verlichting en een tegemoetkoming in den stroomprijs nog een subsidie te verleecnen. Dat geeft geen billijke verhouding tegenover den niet-winkelstand. Ik meen dat de ge meente zich in de toegezegde medewer king al behoorlijk laat gelden en niet verder moet gaan. v. Amelsfoort. Wat kost ons de ver lichting? Voorzitter. Men schat het op ongeveer 200.—. v. d. Horst. Ik kan nou ook niet zeg gen, dat ik met de subsidie-aanvrage erg sympathiseer. Maar zooals ik reeds heb gezegd, zal het de bedoeling zijn om een garantiefonds te hebben. De winke liers zetten deze zaak groot op en als na afloop de rekeningen binnen komen, dan blijken de kosten meestal veel hooger dan geraamd is. En voor een mogelijk tekort zal men zich nu willen dekken door een garantiefonds. Ik meen, dat de verlichting en attracties in de eerste plaats in het belang zijn van de winke liers. De winkeliers hebben zelf ook reeds een belangrijk bedrag bijeen ge bracht voor deze lichtweek, als ik het juist heb dan is er 750.— saamge- bracht. Maar men blijft natuurlijk nog risico houden en uit dien hoofde zullen ze wel een subsidie vragen. Snaphaan Ik mag misschien ook nog wel even een opmerking maken over den stroomprijs. Al wordt hier nu de stroom geleverd voor 6 cent, daarmee is nog niet gezegd, dat wij het daarvoor doen'kunnen. Wanneer slechts eenmaal de afname boven de maximale belasting gaat, dan moeten we telkens 86. meer betalen. En dat zou voor de ge meente een dure boel worden. v. d. Horst. Voor de lichtweek heb ben wij met de PNEM een overeenkomst dat de maximale belasting niet zal gel den. Anders was het natuurlijk niet te doen voor ons. v. Amelsfoort Dan is het nog de vraag of ons de verlichting meer zal kosten dan 200.—. Wijdemans Dat is natuurlijk niet precies op 10 of 20.te zeggen. v. d. Horst De berekening is vrij juist. De schijnwerpers kosten ons 74.en het aanschaffen van extra lampen en ander verlichtingsmateriaal wordt geraamd op 130.De firma Philips komt hier de verlichtingstoestel len gratis opstellen. Ik kan er mij goed bij neerleggen, dat we geen extra sub sidie geven. De Baad gaat hiermee accoord. 4. Bespreking overwerkvergoeding voor het personeel der lichtbedrijven. Voorzitter. In de gascommissie heeft deze zaak ook al een punt van bespre king uitgemaakt. Het gaat hier voorna melijk over den mecanicien en den fitter. Er was verdeeldheid in de com missie, wel te Verstaan verschil van meening. De eene helft meent, dat het salaris nu eenmaal zonder overloon is vastgesteld en de andere is er voor om wel de overuren te betalen. Daarom kan er dus geen afgerond voorstel komen van de commissie. Het is wel toege staan om aan de plaatswerkers overwerk te betalen bij het lossen van steenkolen, enz., maar dit doet zich slechts 4- of 5 maal in een jaar voor. Hoe staat de Raad er nu tegenover? B. en W. zijn van mee ning, dat deze zaak reeds vroeger in den Raad is afgedaan. v. Amelsfoort. Het was toch, meen ik, ondervangen door salarisverhooging. Voorz. Zoo denken wij er ook over. Beerens. Dat gold alleen voor het over werk van Nouwens. Ik heb niet geweten dat de bepaling voor Nouwens ook op het andere personeel zou slaan. Roestenberg. In de gascommissie is besloten aan Nouwens geen overwerk meer toe te staan, althans niet uit te be talen. Maar dit kan m.i. allerminst slaan op de ondergeschikte arbeidskrachten. Het salaris van de anderen houdt niet in een vergoeding voor eventueel over werk. Met het salaris van Nouwens is zulks wel het geval. v. Amelsfoort. Maar de salarissen zijn indertijd toch allemaal herzien. Roestenberg. Neen, alleen Nouwens heeft verhooging gehad, opdat we dan van de overuren zouden af zijn. Maar de beide personen in kwestie hebben geen verhooging ontvangen. Snoeren. Misschien heeft Roestenberg zich in de Gascommissie niet duidelijk genoeg uitgesproken. Ik ben ook niet voor overuren, maar als de salarissen voor deze beide personen niet verhoogd zjjn geworden, dan is er toch wel re den om de overuren te betalen of het salaris zoodanig te verhoogen, dat daar in begrepen is een vergoeding voor alle overwerk. Snaphaan. In de Gascommissie heeft de directeur zelf voorgesteld om Nou wens een vast salaris te geven. De di recteur zag ook niet gaarne dat Nouwens overuren maakte. Hij heeft toen nog ge zegd, geef aan Nouwens den titel van gasmeester, dan heb je een basis voor zijn salaris. En nu komen ze weer met overuren. Heeft de directeur ons dan vroeger niet voldoende ingelicht? Als de mecanicien en de fitter geen ver hooging hebben ontvangen en het blijkt dat ze nogal eens noodzakelijk moeten overwerken, dan ben ik er niet tegen om een verhooging te geven. Maar wij hadden een andere voorstelling van de zaak en dachten dat we nu van alle over uren af waren. v. d. Heuvel. Naar mijn meening be hoort overwerk tot de gewone taak van een fitter of mecanicien. Als er over dag stroom op het net staat, zullen ze tijden hebben dat ze niet kunnen wer ken. Wanneer gezegd wordt, dat zij overmatigen arbeid verrichten, dan moet de vraag onder het oog worden gezien of het huidige salaris voldoende is. Maar ik ben er absoluut op tegen om aan deze categorie van arbeiders overwerk te be talen. Voorz. In de commissie is ook aange voeld een zekere onbillijkheid jegens de ze twee personen welke geen salaris verhooging hebben ontvangen. Waar alle salarissen verhoogd zijn geworden, vin den B. en W. het ook onbillijk als aan den fitter en mecanicien geen verhoo ging zou worden toegekend. Wij zijn ook tegen overuren, omdat het practisch on doenbaar is om ze te controleeren. Wij hebben eens nagegaan wat deze beide personen den laatsten tijd voor over werk hebben verricht en dan vinden wij aanleiding op dezen basis voor te stellen een salarisverhooging te geven aan ieder van 100.onder verplich ting, dat ze ook buiten diensturen di rect klaar staan om overwerk te ver richten. v. d. Horst. Voor mij geldt ook de vraag: brengt hun werkkring mee, dat zij overuren kunnen of moeten maken? Eli dan moet ik daarop antwoorden: neen. Want wat verstaat men eigenlijk onder overuren? Bij avond of nacht voortzetting van arbeid die overdag ver richt wordt. Als nu een bepaald werk eischt, dat men ook 's avonds werkt of 's nachts, dan kan ér toch niet van overwerk gesproken worden. Wij heb ben ons daarom ook steeds geërgerd aan de ljjsten van overuren, die in het kolossale liepen, vooral van Nouwens. Daar moest een einde aan komen en daarom hebben wij gezegd, laat ons het salaris van Nouwens verhoogen, dan moet het gedaan zijn met de overuren. Wij verlichten daardoor ook de taak van den directeur, want het is voor hem on doenlijk om alle overuren te controlee- ren. Roestenberg. De vorm waarin de ver hooging wordt toegekend is me het zelfde. Ik kan er mij dus goed mee ver eenigen als een vast salaris wordt gege ven, waarin geacht kan worden begre pen te zijn een vergoeding voor over werk. Conform voorstel»van B. en W. wordt besloten aan den mechanicien en fitter een verhooging te geven van 100. per jaar. 5. Voorstel afstand van grond (en kele kleine weggedeelten) ten behoeve van de verbetering van den Provincia len keiweg van Waalwijk naar Tilburg. De Voorz. licht toe dat het een paar kleine strookjes grond betreft bij Van Berkel en in Loon. De provincie vraagt deze aan haar af te staan voor verbree ding van den weg, tegen een vergoe ding van 3. Aldus wordt besloten. G. Verzoek van het Bestuur der R.K. Jongensschool te Berkdijk om beschik baarstelling van gelden voor het afwer ken der schoollokalen, waarvan de kos ten 300 hebben bedragen. Voorz. Zij vergissen zich waar ze in 't adres zeggen, dat de kosten vallen onder eerste inrichting van het gebouw. Dat is niet waar. Toen de school destijds werd overgenomen is het gebouw getaxeerd en dat bedrag is door den Raad ge- sanctionneerd. Van dat bedrag betalen we elk jaar aan het Schoolbestuur 600, zijnde de geschatte huur. Van eerste in richting kan hier dus absoluut geen sprake zijn. Wij zijn dus ook niet ver plicht om de gevraagde gelden te geven Met het afwerken van het gebouw moet men toch ook niet 8 jaar later komen. Roestenberg. Wat is het voorstel van B. en W.? Voorz. Om het niet te geven. v. d. Heuvel. Is het gebouw al ge verfd? Voorz. Ja. v. d. Heuvel. Dan vind ik het erg on behoorlijk om nu nog te komen. Men had dan toch tevoren wel eens iets kunnen vragen. Voorz. Het Schoolbestuur ontvangt van ons 600.huur per jaar. En nu kunnen ze zooveel schilderen als z willen, dat valt onder de gewone onder houdskosten. Conform voorstel van B. en W. wordt besloten op het verzoek afwijzend te be schikken. 7. Verzoek van het bestuur der Bij zondere Christelijke School te Loon- schendijk, om beschikbaarstelling van gelden voor een naaimachine ten behoe ve van het onderricht in de nuttige handwerken. Gevraagd wordt een Singer-trapma- chine, waarvan de kosten bedragen ƒ175. Roestenberg. M.i. ligt 't op den weg v. d. Raad om hier de gevraagde medewer king te verleenen. Wij zien het nut in van goed vakonderwijs en steunen dat ook op verschillend terrein. Nuttige handwerken vind ïk ook vakonderwijs dat van belang is. v. d. Heuvel. Maar nu de konsekwen ties. Als we hier medewerking verlee- J nen dan geloof ik, dat de zusters van Loon ook niet te lui zullen zijn om een naaimachine aan te vragen. Voorz. En van Kaatsheuvel ook niet. v. d. Heuvel. En zal men dan binnen kort ook niet komen om schrijfmachi nes. v. d. Horst. De vraag mag wel gesteld worden: is een naaimachine wel nood zakelijk bij de nuttige handwerken? Of het vandaag beslist noodig is weet ik niet. Maar de opleiding voor onderwij zeres in de nuttige handwerken ge schiedt geheel zonder naaimachine en ook op het examen wordt geen werk ge vraagd op de naaimachine. Als ze op eigenlijk geen handwerk meer. Maar misschien heeft men er vandaag wel 'n andere opvatting over. Een ander punt waar we wel even aandacht aan mogen schenken is dit: door invoering van het 7e leerjaar moeten de kinderen tot hun 14e jaar op school blijven en dan zijn ze al oud genoeg om eenvoudig onder goed te kunnen maken. En als de kin deren zoo worden voorbereid voor het leven, dat is natuurlijk van belang voor de gemeenschap. M.i. is het noodig, dat we in deze aangelegenheid eerst eens overleg plegen met de Inspectrice van het Lager Onderwijs, of aanschaffing van naaimachines nuttig en noodig is. Roestenberg. Dat vind ik heel goed. v. d. Heuvel. Maar we moeten toch ook de konsckwenties onder het oog zien en ons de vraag stellen: wat zal ons dat kosten? v. d. Horst. Als het werkelijk noodig is, dan zullen de autoriteiten ons wel gelasten om het te doen. Dan kunnen we er ons niet van af maken met te zeg gen: maar dat kost de gemeente dan zooveel. Men heeft hetzelfde meege maakt in Waalwijk met schrijfmachines. De Raad voelde er ook niets voor, maar Ged. Staten hebben de gemeente daarop verplicht om het te doen. Dat gaat nu eenmaal zoo. Wanneer hier werkelijk naaimachines noodig zijn en wij willen daaraan niet meewerken, dan verliezen wij het als het Schoolbestuur bij Ged. Staten in beroep gaat. v. d. Heuvel. Wij als Raad behoeven onze meening toch niet afhankelijk te stellen van Ged. Staten. Ged. Staten heb ben 't besluit van Waalwijk weliswaar ter vernietiging voorgedragen, maar de Raad blijft zijn meening handhaven en is bij de Kroon in beroep gegaan. v. d. Horst. Dat weet ik wel, maar ik wil er alleen op wijzen, dat wij niet kun nen aankomen met het motief, dat het ons zooveel zal kosten. Voorz. Ik vind het ook beter, dat we eerst eens het advies vragen van de In spectrice. Maar ik heb zoo het idee, dat zij aanschaffing van naaimachines heel nuttig zal vinden. Enfin, we zullen maar eens afwachten. De Raad gaat hiermede accoord. 8. Bespreking schoolartsendienst. Voorz. Wij juichen het streven van 'n schoolartsendienst zeer toe. Maar waar wij hier in de gemeente 3 geneesheeren hebben aan wien bij instructie is opge legd om geregeld de scholen te bezoe ken, willen wij eerst eens daarvan het resultaat afwachten. Wij willen aan de plaatselijke geneesheeren vragen om elke 3 maanden trouw de scholen te bezoe ken. Wij willen dit temeer doen, omdat hier de vorige maal op gewezen is, dat de gemeente veel uitgeeft voor gemeen- te-geneesheeren, terwijl er practisch bij na geen armenpractijk meer is. In dit geval mogen wij dus wel een tegenpres tatie vragen. Roestenberg. In de instructie staat weliswaar dat elk kwartaal de scholen moeten worden bezocht, maar practisch is dit nooit nageleefd. Dat zal wel over al zoo zijn. Ik ben er niet op tegen om het met onze geneesheeren te probee- ren, maar dan moet er ook goed de hand aan worden gehouden. Als het niets uithaalt, kunnen we ons beter aansluiten bij den Prov. Schoolartsen dienst. Voorz. Wij zullen het eerst eens op de voorgestelde wijze probeeren. Snoeren. Bij ons in Loon wordt de instructie toch goed nageleefd. Voorz. Dan kan het hier toch ook wel. Snoeren. Dan moet U de geneeshee ren er eens op wijzen. Voorz. Dat hebben wij al gedaan. v. d. Horst. Er heeft mij een genees heer gezegd als men zich aan de instruc tie wil houden, dan is het noodig om ze te wijzigen. Er staat niet in dat de in enting gratis moet geschieden. Voorz. Dat kan gemakkelijk ondervan gen worden. Beerens. Als de gemeente-geneeshee- ren zich belasten met het geneeskundig toezicht aan de scholen, dan zou ik er ook op staan om elke 3 maanden een rapport te ontvangen. Voorz. Dat zullen we vragen. Weth. van der Horst merkt op, dat men ook eens de konsekwenties dient te overwegen. Als de geneesheer opneming in het ziekenhuis of specialistische hulp noodig acht van hulpbehoevende kinde ren, wier ouders dat niet kunnen beta len, dan zullen de lasten van de gemeen te verzwaard worden. 9. Verzoek van de Drankbestrijders- vereeniging „Het Kruisverbond" te Kaatsheuvel om een subsidie van 100. Voorz. Wij stellen voor dit verzoek te verwijzen naar de begrooting. Wordt goedgevonden. 10. Verzoek van het bestuur van het doktersfonds der R.K. Werkliedenver- eeniging te Kaatsheuvel om een subsidie van 500 tot dekking van de kosten van specialistenhulp, waartoe het fonds niet toereikend is geweest. Voorz. Wij stellen voor dit adres eerst om advies te zenden naar B. en W. Wij achten het noodig ook eerst een bespre king te houden met onze geneesheeren. Het lid Beerens kan zich daarmede wel vereenigen, maar wil er terloops reeds op wijzen, dat het fonds voor ab normaal hooge uitsfaven staat voor spe cialistische hulp. Voor het loopend jaar worden de uitagven hiervoor geraamd op 1700.—. Voorz. Denkt U dat het fonds zich in de toekomst zelf zal kunnen bedruipen? Het lid Beersen antwoordt bevesti gend. Vrinten. In Loon werkt het fonds heel goed. Roestenberg. Het is hier nog niet mo gelijk gebleken een contract af te slui ten met de plaatselijke geneesheeren. De rekeningen loopen nu buitengewoon hoog. Ómdat wij geen contract hebben met de plaatselijke geneesheeren, kun nen we ook geen overeenkomst sluiten met de specialisten. Die beroepen er zich op, dat we hier geen contract heb ben. En dat komt het fonds verbazend duur te staan. Zoo zag ik een rekening van 150.voor een kleine oor-opera tie bij een klein kind. Ik ben natuurlijk geen vakman, maar me dunkt dat voor 150.het mes heel diep is ingezet. Ik stel het op prijs dat B. en W. zich met deze aangelegenheid willen bemoeien. v. d. Horst. Het is noodig dat we hier een gezonde regeling krijgen. Als we 'n bespreking willen houden met de ge neesheeren, moeten we ook anderen hoo- ren. Ik zou deze zaak zoo breed mogelijk opnemen. De Raad gaat hiermede accoord. 11. Schrijven van Dr. Th. F. Capetti inzake diens aanstelling tot gemeente- geneeskundige. Dr. Capetti aanvaardt in dank de be noeming, maar wijst er op dat hij geen genoegen kan nemen met de beperkende die bovendien in strijd is ïnet het be sluit in de geheime vergadering geno men.. Wijdemans. In de geheime vergade ring is er gezegd, dat wij hem 1500. zouden geven, zonder meer. Ik zou er nu maar niet aan gaan tornen. Snaphaan. Nadien is de aanvulling gekomen. De aanvullende bepaling vind ik heel goed, maar ze kwam een beetje te laat. Voorz. Ja, zoo is het gegaan. Het lid Roestenberg wil de gestelde bepaling handhaven, daar men z.i. an ders nooit uit de moeilijkheid zal ko men. Voorz. Dat is allemaal goed, maar het is te laat gekomen. Roestenberg. Los van elke bijbepaling hebben we in de besloten vergadering goedgevonden om 1500.te geven. Bij de benoeming en aanstelling kwam uit de bespreking duidelijk naar voren de noodzakelijkheid om er een bepaling aan toe te voegen die in het belang is van de gemeente. En waarom zouden we het nu niet handhaven? Wij benadeeien er toch niemand mee. De Raad moet zelf maar de verantwoordelijkheid voe len. v. Amelsfoort. Uw voorstel is heel mooi, maar het kwam te laat. v. d. Horst. Dat heb ik reeds in de vo rige vergadering gezegd. Wanneer een der andere geneesheeren weggaat, dan moeten we direct beginnen om uit de impasse te geraken. Voorz. Wij erkennen volmondig, dat de beperkende bepalingen heel goed zijn, maar ze kwamen te laat. Voorz. We zullen er maar over stera men. Het voorstel van het lid Roestenberg om de beperkende bepaling te handha ven werd verworpen met 85. Voor stemden de leden: Roestenberg, Snoe ren, Vrinten, Beerens en van Amelsfoort. 12. Schrijven van de slagersvereeni- ging te Kaatsheuvel inzake gebruik van het slachthuis voor landbouwers (uit- hallers). Voorz. De slagers hebben er geen be zwaar tegen, dat een landbouwer van eigen stal een paar stuks vee slacht, maar zij protesteeren tegen die land bouwers die op een ander vee koopen en zoo aan de slagers een oneerlijke con currentie aandoen. De vraag is, kunnen wij zulks verbieden? Het is een open baar slachthuis, dus voor een ieder. Als we het hier zouden verbieden, dan kan men nog naar Sprang-Capelle gaan. Het zou dus noodig zijn, dat men ook in die gemeente een beperkende bepaling stelt, anders schieten wij er niets mee op. Vrinten. Er is vroeger toeh al beslo pen dat een landbouwer van eigen stal twee stuks vee mocht slachten. Roestenberg. Dat meen ik ook. Het is in elk geval goed, om ons eerst eens op Je hoogte te stellen met de verordening. Maar het blijft heel moeilijk om een goe de controle te vinden op de naleving van onze bepaling. Ik erken dat de sla gers gegronde klachten hebben en dat er iets op gevonden moet worden. v. d. Horst. In de eerste plaats is het noodig, dat we overleg plegen met het gemeentebestuur van Sprang-Capelle. Voorz. Wij zullen deze zaak eens on derzoeken. RONDVRAAG. Roestenberg. Teneinde ons behoorlijk te kunnen oriënteeren en de vergade ringen niet onnoodig te rekken met het voorlezen van alle ingekomen adressen, zou ik aan den Voorz. willen vragen of het mogelijk is, dat ons een afschrift wordt gezonden van de ingekomen adressen aan den Raad. Verder zou ik in overweging willen geven om. waar het noodig is, voorstellen te begeleiden van een prae-advies van B. en W. Een ten slotte heb ik nog het verzoek om een af schrift van de notulen aan de leden thuis te zenden. Vroeger is hier beslo ten om de notulen niet meer voor te le zen en ze voor de leden ter inzage te leggen. Maar men komt er practisch niet toe om hier de notulen te gaan lezen. De Voorz. zegt het gevraagde toe. Roestenberg. De aangestelde arbeider voor de Woningbouwverenigingen, staat die ook in dienst van de gemeente? v. d. Horst. Hij is gedeeltelijk in dienst van de gemeente en van de Bouwver. Het lid Roestenberg meent, dat be doelde arbeider door de Woningbouw vereniging is aangesteld. v. d. Horst. Neen, de man is benoemd voor en door het gemeentebestuur. Als hij door de Bouwvereen. zon zijn be noemd, dan hadden wij er immers niets mee te maken. In de eerste plaats doet hij gemeentewerk en overigens staat hij in dienst van de Bouwvereeniging. Roestenberg. Ik wist niet precies meer wat er besloten is. Een reden temeer om de notulen op den voet te volgen. Tenslotte vraagt spr. om zich met de Provincie te doen verstaan inzake be hoorlijke wegverharding in Loón-op- Zand. Voorz. Hoe bedoelt U dat eigenlijk? Roestenberg. Nu de provincie er toch aan het werk is, dacht ik dat het gemak kelijk zou gaan om een gedeelte aan te straten. Voorz. Door trottoirs te leggen? Roestenberg. Of een andere verhar ding. Wij verharden hier onze straten behoorlijk en nu kan ik me indenken, dat onder de 'menschen te Loon een wrevelig gevoel ontstaat als we daar niets zouden doen. En het is er toch werkelijk hard noodig ook. Voorz. De provincie zal wel geen be zwaar hebben dat we daar een stuk ver harding bij aanstraten. v. Amelsfoort. Maar in Berkdijk zitten we ook nog steeds in de modder. Snoeren. Ik heb hier al zoo dikwijls gezegd, laat ons eerst in Loon banden leggen voor de voetgangers. De provin cie heeft dat stuk weg al verbeterd en nu komen we weer achteraan geloopen. Wanneer men er dadelijk bij was ge weest had men den weg met kleine kosten kunnen verbeteren. v. Amelsfoort. Men heeft het hier maar steeds over Loon, maar bij ons kun je nog niet eens droogvoets in de kerk ko men. Snoeren. Hoer moesten banden ge legd worden wegens het drukke verkeer. Maar is er in heel Kaatsheuvel een straat die zoo druk is als bij ons den Hoogen Steenweg? Waarom moeten wij dan nog steeds blijven wachten? Roestenberg. Het had al lang moeten gebeuren. v. d. Heuvel. Er wordt hier maar steeds gesproken over verharding en banden leggen, maar hoe moet je bij ons practisch banden leggen? Ik geloof niet dat het kan. Snoeren. Dat is te onderzoeken. v. d. Heuvel. Goed, maar je weet toch ook hoe de situatie is. Zeg me nou eerst eens hoe het kan en moet.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2