doodt het haar Kunst en Letteren. 00S f Mgr. Henricus v. d. Wetering Als een schok s het door ons va derland gegaan Mgr. v. d. Wetering plotseling ongesteld en eenige uren tater: hij is overleden! Reeds lang aad hij de 70 jaren overschreden, die de H. Schnti aan het gewone men- schenleven toebedeelt Maar hij scheen uog zoo kraentig, zijn ijzersierk ge stel kende uiterlijk nog geen vermotie- nis, zijn geest was nog zoo helder en trtsch. Hij had zich nog als pelgrim opgegeven voor het a s Eucharistisch Congies te Carthago. Op het eerste oogenblik was hij zich zelf nog niet van den ernst van zijn toestand be wust. Toen na den aanval van apo- pltxe het bewustzijn terugkeerde, sprak hij glimlachiend tot den genees- neer, dte hem onderzocht: „bet is de eerste maal in mijn leven, dat een dokter mij de pols voelt". OmutM het ovtnljotn van Mgr. van de Wetering 't volgende De aartsbisschop bevond zich Zon dagmorgen in de kapel van het Semi narium te Rijsenburg, in verband met de diakenwijding, welke daar zou plaats vinden ln deze kapel is Mgr. van de Wetering onwel geworden. Een van de twee secretarissen van het Aartsbisdom bevond zich in gezel schapvan den aartsbisschopde andere secretaris, die in Uirecht vertoefde, werd in den loop van den Zondag óók naar Rijsenburg ontboden. De behandelende medicus in Rijsen burg achtte het raadzaam dr. W. A. öoekelman, den directeur van het An- ihonius—ziekenhuis te Uirecht. als in ternist in consult te roepen, die dan ook weldra op het Seminarium ver scheen. De plotselinge ingetreden flauwte moet vermoedelijk het gevolg zijn van een ie groote arbeidsinspanning die de Aartsbisschop van zich zelf vergde, een inspanning, die te veel van zijn krachten schijnt te hebben gevergd, te méér, waar de laatste maanden voor Mgr. van de Wetering buitengewoon druk waren. Over de laatste oogenblikken van Monseigneur vernemen we nog. dat hij tot het einde helder van geest is gebleven. Om drie uur had Zuster Cypriana, die bij hem waakte, hem nog een glas melk gegeven en om even over vijf uur gaf ze den hoogen lijder voor 't laatst de voorgeschreven medicijn. Monseigneur, die den gehee- len nacht gebeden had, sliep toen in, maar plotseling zag de Zuster hoe hij opnieuw door een attaque overvallen •verd. Onmiddellijk waarschuwde zij ten secretaris van Monseigneur, den ZeetEerw. heer van den Burg, en zijn huisknecht die in de nabijheid sliepen, maar alvorens zij aan bet sterfbed waarsan ook de president en de di recteur van het seminarie waren ge roepen, verschenen, was Monseigneur «or.der doodstrijd een beter leven in gegaan. Zijn leven. Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering was de vijfde aartsbisschop van Utrecht en de 642 in de rij der bis schoppen van U'recht, welke een aan vang neemt in 696. door den H. Wil- lebrordus, apostel der Nederlanden, aartsbisschop der F/iezen, die het Uirechische bisdom tot 789 bestuurde. De beminde aartsbisschop werd op 26 Nov. 1850 te Hoogland geborer. in de parochiekerk aldaar wordt de herinnering daaraan levendig gehou den door een gedenksteen, welke daar geplaatst werd bij gelegenheid van iet gouden priesterfeest van Mgr. v. d. Wetering in Aug. 1924 met veel lu'ster gevierd Na zijn studiën volbracht te hebben aan de aartsbisschoppelijke seminanën e Culemborg en Driebergen, werd de nu ontslapene op 15 Aug. 1874 priester gewijd. Allereerst was hij daarop kape laan te Zutphen. Na vervolgens secretaris te zijn ge weest van Mgr A I Schaepman. die van 1868 tot 1883 aartsbisschop was en van dezes opvolger Mgr. P M Stickers, dig, nadien tot 1895 den aartsbisschoppelijken zetel bezette, werd de Z.Eerw heer van de Wete ring pastoor van de St. Vitus parochie te Hilversum. Hier bereikte hem de benoeming tot titulair bisschop van Qaza en hulpbisschop van Mer Snic kers. Dat was op 8 Fcbr. 1895 Op 24 Maart d.a.v. had de consecratie olaats en nog dalzelfde jaar op 2 December 1895 zag de toen45jrrige van het Aartsbisdom Utrecht toever trouwd. Onder zijn leiding werd in 1924 het derde provinciaal concilie van Utrechj gehouden. (Het eerste provinciaal concilie had plaats in 1565, toen Fred. Schenck Baron van Tautenburch aartsbisschop was, het tweede in 1865 onder Mgr Joannes Zwijsen in 's Hertogenboscn.) Mgr. van de Wetering zag zich in den loop der jaren talrijke malen onderscheiden. Hij was assistent bij den Pauselijken Troon, hulsprelaat van Z. H. den Paus, Romeinsch Graaf, Commandeur in de Orde van Oranje Nassau, magistraal—grootkruis der heilige en souvereine orde van Jeru zalem (souvereine orde van Malta), grootkruis der Orde van het H. Graf en grootcommandeur der koninklijke Huisorde van Hohenzollern. Het schielijk verscheiden van den bejaarden aartsbisschop heeft uiteraard groote ontroering gewekt; niet slechts in zijn residentie en inhetbisdom.dat aan zijn zorgen was toevertrouwd Ook van de katholieken der andere bis dommen maakt zich stellig een gevoel van ontroering meester bij 't vernemen van dit vrij plotseling afsterven. Im mers ook zij bestffm welk verlies hierdoor de katholieke kerk in ons vaderland lijdt, ook zij tot wie Mgr van de Wetering sprak in de vader lijke vermaningen van het doorluchtig episcopaat. En buiten de geloofsgenooten zijn er velen, die voor Mgr van de Wete ring evenzeer een groote hoogachting koesterdendat kwam ook wel to uiting bij het hooger gememoreerde gouden priesterfeest. Zoo rouwt Nederland om het heen gaan van dezen kerkvorst. Stellig zullen in deze dagen van rouw veler gebeden zich vereenigen voor de rust van de ziel van Mgr. van de Wetering. God schenke hem het loon. dat Hij voorzegd heeft aan hen die Hem ge trouw dienen I Het st< Hilijk overschot van mgr. H. van de Wetering is van Rijsenburg naar Uirecht overgebracht. Het rust thans in het aartsbisschoppelijk paleis aan de Maliebaan, waar een chapelle ardante is ingericht. Vandaag is er gelegenheid voor rouwbeklag in het aartsbisschoppelijk paleis. Donderdag wordt het stoffelijk over schot overgebracht naar de kathedraal aan de Lange Nieuwstraat, van waar Vrijdag de begrafenis plaats vindt De Koningin en de Koningin-Moeder hebben aan het Metropolilaan Kapittel een telegram van deelneming gezon den. KERKNIEUWS. Abt Janssens. Naar wij vernemen, zal de Hoogw. Generaal Abt der Cisterciensers, Mgr. F. lanssens. a.s Dinsdag per s.s. Volen- dam van New York te Rotterdam aan gekomen. Waarschijnlijk op 1 Dec. a.s zal Z H.W. in O isenoort te Nieuwkuik pontificeeren bij gelegenheid der vie ring van zijn 25 jarig Professiefeest, dat viel op 8 Sept. j 1., doch werd uitgesteld tot na diens terugkeer uit Amerika. 's BOSCH. Op Maandag 25 Nov. voert Bosch' Gemengd Koor in het Concertgebouw aldaar de oratoria uit: .Les Sept Paroles du Christ" van Gustave Dorst en „Osterkantate" van Max Bruch, Deze uitvoering wordt gegeven in samenwerking met „Zalt Bommelsch- Mannenkoor en 't Dameskoor „Exel sior" in totaal 250 medewerkenden solisten zijn: To v. d. Sluys sopraan Amsterdam en J. van Duren bariton, Nijmegen. Begeleiding de Afnhemsche Orkest vereniging. Het geheel staat onder leiding van den heer van Amelsvoort te 's Herto genbosch. dirigent van genoemde ver. eenigingrn. GEMENGD NIEUWS. Moordaanslag. Maandagnacht heeft een Spanjaard een aanslag gepleegd op het leven van den 25 jarigen A. F M v. W., een bewoner van den Schiedamschen dijk te Rotterdam. Van W. heeft sedert twintig maanden geleefd met een 26- jarige vrouw. Deze heeft htm in No vember verlaten en is toen met den Spanjaard J P., een 25 jarigen matroos, een week naar Antwerpen gegaan. Zoodra zij terug waren is de vrouw weer bij v. W. gaan wonen en heeft zij de relaties met den Spanjaard ver broken. Herhaaldelijk heeft de Span jaard het haar sindsdien lasdg gemaakt en vele malen heeft hij bedreigingen geuit, zoowel tegen haar als tegen het leven van v. W. Gisteravond laat zijn v. W. en de vrouw thuis gekomen in hun woning aan den Schiedamschendijk. Even later, het zal ongeveer uur zijn geweest is v. W. weggegaan om een paai huizen verder virch te koopen. Hij was nog maar nauwelijks buiten of de rd kwam op hem af. Deze had j een vriend meegebracht, maar het publiek wist dezen man te beletten j zich in den strijd te mengen. De Span jaard en v. W. rolden weldra over den grond. Toen de vechtenden wer den gescheiden is v. W. naar huis terug geloopen. Hij merkte toen, dat hij vol bloed zat en weldra zakte hij in eikaar. Het bleek, dat hij een ernstige steekwond in de hartstreek had. Hij is terstond naar hel zieken huis aan den Coolsingel gebracht, waar hij in hoogst ernstigen toestand is opgenomen. Ook heeft hij een steek wond in den rechterarm. De politie heeft terstond onder leiding van de inspecteurs Hendriksen tn Grevelink een uitgebreid onderzoek ingesteld. Vlak bij de plaats waar v. W. was gestoken is een groot zakmes gevonden, waarvan het lemmet van net grootste mes ontbrak. Dit lemmet is een eindje verder opgespoord. Het was geheel met bloed bevlekt. De Spanjaard is even later op den Schiedamschendijk aangehouden. Bij het voorloopige verhoor heeft hij ontkend te hebben gestoken. Hij zat evenwel geheel onder het bloed. Enkele getuigen zijn gehoord, die allen verklaren, dat dc Spanjaaid meer dan eens zich erover uit heeft gelaten, v W. naar het leven te staan. Hij is opgesloten. Ook de vriend, een Roe meen, is aangehouden. Deze is ter beschikking van den vreemdelingen dienst gesteld Vannacht is v. W., wiens toestand van dien aard is dat hij reeds is bediend, nog g-hoord. Zondagmorgen is uit de Zuiderzee in den Biijkermeerpelder nabij Hoy- sloot het lijkje van een naar schatting 3 jarig knaapje komen aandrijven. Het lijkje vertoonde, hoewel het eenigszins beschadigd was, vermoede lijk als gevolg van het scheuren langs de dijkglooiïng, geen bijzondere tee kenen van geweld. Het eenige bij zondere, dat de aandacht trok, was het feit dat het lijkje geheel naakt was. De mogelijkheid bestaat natuur lijk, dat de kleertjes door aanraking met de schroef van een vaartuig, zijn afgescheurd. Een aangifte van vermissing van een kind heeft de politie in de laatste dagen niet bereikt, noclyiit de omge ving waar het lijkje gevonden is, noch van aan de Zuiderzee gelegen plaatsen. De politie van het bureau Volewijks- park heeft het lijkje in beslag genomen en voor transport naar het Binnen— Gasthuis gezorgd. Men onderzoekt thans of men hier met een ongeval, dan wel met een misdrijf te doen heeft. Voor de gezworenen der Seine heeft Zaterdag een blijkbaar sterk neurasthenische vrouw terecht gestaan die getracht heeft haar man, haar kind en zichzelf door bedwelming met gas van het leven te berooven. Haar toe leg is gedeeltelijk mislukthet kind, een jongetje van acht jaar, is om het leven gekomen. De vrouw en haar man zijn in een ziekenhuis nog bij gebracht kunnen worden. De man is Zaterdag voor zijn vrouw komen ge tuigen. nun huwelijk was goed, zeide hij, en toen hij ziek was had zijn vrouw hem voorbeeldig opgepast. De man beschouwde zijn vrouw als het slachtoffer van de huisnaaister. Deze is de kwade geest van het gezin ge weest. Zij maakte de vrouw wijs, dat haar man, die een normale gezondheid genoot en zeer behoorlijk zijn brood had, ongeneeslijk ziek was en toonde dit aan uit medische boeken, die zij meebracht. De neurasthenische vrouw schijnt toen bevangen te zijn geworden door angst voor de toekomst, wanneer haar man eenmaal zou zijn gestorven en zij met haar kind zou achterblijven. Daarom besloot zij tot den gezamen- lijken dood. De gezworenen hebben vooral geluisterd naar het beroep van den aan den dood ontsnapten echtge noot. Het hof sprak de beklaagde vrij. Van een brutale aanranding, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te Parijs heeft plaats gehad, vertellen de Parijsche bladen. De chef machinist van een schouwburg, laat terugkeerend van zijn werk, maakte in een café bij Clichy plein kennis met een jonge vrouw, die hij kort daarna in een taxi naar haar woning vergezelde Naast den chauffeur zat een man en in een stille buurt gekomen, stopte de auto. De chaiiff -ur zeide, dat er wat aan den motor haperde en de vier menschen stapten uit. Nauwelijks stond de ma chinist op straat of de twee overige mannen wierpen zich op hem, terwijl de vrouw hem een kussen op het gezicht drukte om J zijn kreten te smoren. De boeven beroofden hun slacht* ffer van het geld, dat hij bij zich had: achthonderd frank en lieten hem voor dood op straat achter, waar voorbijgangers hem vonden, badend in zijn bloed, ln het ziekenhuis, waar hij werd opgenomen, werd geconstateerd dat hem een kaak was kapot geslagen en dat zijn schedel gebroken was. Zijn toestand werd ernstig geacht. v. d. Heuvel. Doe jij dat ook? \Yeth. v. d. Horst wil den indruk weg nemen als zou men op eenigerlei wijze Loon-op-Zand ten achter stellen. Spr. adviseert om Weth. van Lier, met de le den v. d. Heuvel en Snoeren, bijgestaan door den opzichter, aan te wijzen om de toestand in Loon te onderzoeken. v. d. Heuvel. Daar heb ik niets op te- cten, maar wacht dan a.u.b. eerst tot de verkiezing, want door het pleidooi van Roestenberg, zou ik stemmen kunnen verliezen (gelach). Roestenberg. Daar gaat het niet over. v. d. Heuvel. Of was het een reclame- speech? Roestenberg. Het gaat er over om in Loon banden te leggen of op andere wijze behoorlijk te verharden. v. d. Heuvel. Maar zeg me dan toch in Godsnaam hoe. v. d. Horst. Dat kan de commissie dan onderzoeken. v. Amelsfoort. Laat men dan ook eens bij ons komen. Roestenberg. Dat is niet meer dan bil lijk. Ten slotte vestigt het lid Beerens de aandacht op het gevaarlijke verkeer hij de markt, waar voor de inrijders het uitzicht benomen wordt door de aldaar staande kiosk. Spr. geeft in overweging, om ter plaatse het inrijden te verbieden. De Voorz. zegt toe, deze zaak te zullen onderzoeken. Hierna ging de Raad in geheime zit ting, waarin de Voorzitter nog eenige mededeelingen had te doen. ELSHOUT. Openbare vergadering van den Raad dezer ge meente op Maandag '18 November 1929, des na middags ten vijf ure. Voorzitter de Edelachtb. heer Mr. H. Loeff. Afwezig de heer Brok. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. Besluit van Gedeputeerde Staten tot goedkeuring van het Raadsbesluit tot wijziging van de Reke- ning-Courant-overeenkomst met de Bank van Ne- derlandsche Gemeenten. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van Ged. Staten houdende verzoek in het nieuw vastgestelde reglement van orde voor den gemeenteraad een kleine wijziging onder Art. 1 aan te brengen. Aan deze formaliteit zal worden voldaan. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking van het raadsbesluit tot uittreding uit het werkeloosheidsbesluit 1917. Voorzitter. Indertijd heeft de raad besloten dat de gemeente zou uittreden uit het werkloosheids besluit 1917. De burgemeester heeft hiervan ter bevoegder plaatse mededeeling gedaan, waarop direct de betrokken ambtenaren hier zijn geko men en hebben betoogd dat het zoo jammer was voor de verzekerde werkloozen die de dupe van dit besluit zouden worden. Volgens dit werkloos heidsbesluit 1917 betaalt het rijk en de gemeente samen de helft van hetgeen door de verzekerden zelf aan het werkloosheidsfonds wordt bijgedra gen. Wanneer de gemeente uittreedt dan krijgt de verzekerde slechts de helft uitgekeerd, hetgeen neerkomt op slechts 5.40 per week. Mijn ambts voorganger heeft om die redenen de gemeente als aangeslotene bij het Werkloosheidsbesluit laten doorgaan en er ieder jaar een goede 100 als bij drage voor uitgekeerd, ofschoon deze post niet op de begrooting voorkwam. Een en ander is natuurlijk een fout van mijn voorganger geweest. Hij had het besluit van den raad, moeten uitvoeren en de gemeente, als aange slotene moeten laten schrappen ofwel den raad trachten te bewegen op zijn besluit tot uittreding terug te komen. Hij heeft zulks echter niet uit eigen belang gedaan doch alleen in het belang der verzekerde werkloozen. In de vergadering van B. en W. en van de com missie van onderzoek der begrooting waarin ik deze zaak besproken heb, heeft een der wethou ders de vraag gesteld of de werkloozen daar ook van geprofiteerd hebben. Zeer zeker. Om zulks te bewijzen heb ik even de betrokken uitkeerings- lijsten opgevraagd en daaruit blijkt dat alleen aan lederbewerkers in 1927 304.50, in 1928 108 en over de eerste 10 maanden van 1929 259 is uitgekeerd, en aan de bouwvakarbeiders respec tievelijk 88.30.en 78.Van den hout- bewerkersbond had ik de opgave nog niet ontvan gen. Het blijkt echter hieruit reeds duidelijk, dat het door de gemeente betaalde bedrag niet ten onnutte besteed is. Deze werkloozen zouden an ders maar de helft ontvangen hebben en daar ze het allemaal zeer hard noodig hebben, zouden ze da» bij het Armbestuur moeten aankloppen, zoo dat het de gemeente dan nog veel meer had kun nen kosten. Het is ook principieel veel juister dat de arbeiders zich zelf tegen werkloosheid verze keren kunnen, waarbij de gemeente en het Rijk dan ook wat doen. Het is dus ontegenzeggelijk een fout van mijn voorganger geweest om bij de werkloosheidsver zekering aangesloten te blijven, doch het is niet uit eigenbelang, doch ten behoeve van de betrok ken arbeiders gebeurd. Het schijnt dat de Raad destijds het besluit tot uittreding zonder voldoende overweging, op voor stel van een der leden genomen heeft. B. en W. meenen thans te moeten voorstellen om op dit be sluit terug te komen en dus weer tot het Werk loosheidsbesluit 1917 toe te treden en er een post voor op de begrooting te brengen. Het is slechts een formaliteit want in werkelijkheid heeft de gemeente en tot heden steeds aan bijgedragen. v. Herpt. Zoover ik mij herinner is dat besluit tot uittreding genomen omdat er hier zooveel on georganiseerden, vooral landarbeiders, waren, en die vielen er toch niet onder. Wij hebben nooit een uitkeeringsstaat gezien en waren er dus to taal onkundig van wat aan de werkloozen werd uitgekeerd. Waarom liet men den Raad en de wethouders hiervan ook onkundig? Klijn. Kunnen de landarbeiders ook niet in deze regeling opgenomen worden? Voorzitter. Ik meen van niet op het oogenblik, naar ik zal dat eens onderzoeken. In elk geval is het voor de andere werkloozen reeds van groot belang en het bedrag dat de gemeente heeft bij te dragen is maar klein. Ik kan U nog mededeelen dat de heer v. Heijst benoemd is tot correspondent der arbeidsbemid deling bij wien de werkloozen zich moeten komen belden. Wij kunnen zoodoende controle uitoefe nen op de uitkeeringen. Sprengers. Zouden wij de arbeiders niet kun nen aansporen om zich bij de werkloosheidsver zekering aan te sluiten. Voorzitter. In Drunen stelden we ons op het standpunt dat die menschen die zich verzekerden en dus zelf ook bijdroegen om in geval van wer keloosheid en uilkeering te krijgen vóór de niet- v«'zekerden moesten gesteld worden. Deze laat- sten die zelf niet willen zorgen, moeten^ ook zelf de gevolgen maar ondervinden. Klijn. Maar als de landarbeiders zich nu niet verzekeren kunnen, mogen zij toch bij werkeloos- beid ook niet achtergesteld worden. Voorzitter. We zullen onderzoeken of ook zij Zlch kunnen verzekeren en dan geldt voor hen natuurlijk hetzelfde; kunnen zij dat niet, dan zul- en wij hen niet achterstellen. Het algemeene stemmen besluit de Raad hierna het vroeger genomen besluit In te trekken en weer tot het werkloosheidsbesluit 1917 toe te tre den. 3. Voorloopige vaststelling der Gemeente-reke- nin8 dienst 1927. heer Sprengers rapporteur der commissie van onderzoek zegt als volgt: ken. Wat betreft de verbouwing van het voormalig schoolhuis in huur bij den Weled. heer v. Liempt is destijds door den Raad eene som toegestaan van ten hoogste 2500. Bij openbare aanbesteding werd deze verbouwing aangenomen voor 2200, dus 300 minder dan door den Raad werd toege staan. Doch daar mij gebleken is, dat door deze verbouwing de som van 2500 nog belangrijk is overschreden, zonder vooraf den Raad daarvan te hebben in kennis gesteld, meen ik, gezien den fi- nantieelen toestand van de gemeente niet te mogen accoord gaan. Al betaalde de heer van Liempt de rente en af lossing van die te verbouwen 2500, was boven deze som gaan, waarvan de rente en aflossing niet voor zijne rekening kwam en dus de gemeente voor die lasten kwam te staan, niet gerechtvaar digd. Daarbij waren de rekeningen van deze bij komende werkzaamheden abnormaal hoog, zoodat de gemeente, omdat dat zóó maar besteld was, teveel heeft moeten betalen. In een besloten ver gadering waarna eene openbare volgde en waar ik niet bij tegenwoordig was hebben vijf Raads leden, die daar van te voren ook niet over waren aangesproken maar besloten zulks toch te vol doen. Ik vond dat zeer vreemd, dat juist toen, daar er toch over die verbouwing zooveel was uitgegaan, dat besluit werd genomen. Wat verschillende andere opmerkingen betreft, aangaande werkeloosheidsbesluit, drukwerken enz. deze hebben mij er toe geleid te zeggen dat hier een slordige administratie is gevoerd. Gezien de toestand waarin wij ons nu bevinden en de op dit oogenblik accurate voortgang van onzen nieuwen burgemeester, deze hebben mij alleszins bevredigd en gerustgesteld, dat de din gen welke vroeger hier plaats vonden nu hebben afgedaan en onze gemeente thans wordt beheerd zooals wij van Mr. Loeff konden verwachten. Dit zou voor mij een reden zijn om niet tegen te stemmen en de rekening goed te keuren en een einde aan den treurigen toestand te maken welke hier jaren heeft geheerscht, ofschoon niet-goed- keuring der rekening volkomen gerechtvaardigd zoude zijn geweest. Waar geen der leden hierover verder nog het woord verlangt, wordt de rekening met algem. stemmen voorloopig vastgesteld. Voorzitter. Ik dank de commissie ten zeerste voor het werk dat zij heeft verricht door de reke ning met zooveel accuratesse na te zien. Het heeft me verheugd dat deze met algemeene stemmen is goedgekeurd, waardoor blijk wordt gegeven, dat men meer in de toekomst kijkt, dan nog op het verleden wordt gelet. 4. Goedkeuring van de Rekening en Begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, respectievelijk van 1928 en 1930. Voorzitter. Aangezien de gemeente geen cent aan het armbestuur heeft behoeven te betalen zullen we maar niet al te critisch deze stukken gaan na zien. B. en W. hebben ze ingezien en adviseeren ze goed te keuren. De Baai. Ik geloof niet dat de gemeente er in 1930 nog zonder subsidie zal afkomen want we zijn er nu reeds bijna uitgegeven. Voorzitter. Dan moet het armbestuur zich met een verzoek om subsidie tot de gemeente richten. B. en W. zullen dit dan behandelen en zoo noo dig wordt natuurlijk door de gemeente gesubsidi eerd. 5. Vaststelling gemeentebegrooting 1930. Noch de commissie van onderzoek noch een der andere raadsleden wenscht algemeene beschou wingen of opmerkingen omtrent deze begrooting to maken. Alleen de heer de Baai vraagt nadere toelichting van den post voor brandbluschinidde- len. Voorzitter. Daar had ik ook even over willen spreken. Er is een postje van 600 op den kapi- taaldienst uitgetrokken. Wij hebben destijds een schrijven van den Commissaris der Koningin ge kregen, waarin gewezen werd op den slechten toe stand waarin de brandbluschmiddelen in verschil lende gemeenten verkeeren. Ook hier laat het te wensclien over, wat in hoofdzaak voortvloeit uit liet gebrek aan water. Omdat dit niet in eens in orde te brengen is, hebben B. en W. besloten U voor te stellen tot aanschaffing van 10 kleine snelbluschapparaten over te gaan die over de gemeente zullen worden verdeeld en kunnen die nen als eerste hulpen dan verder ieder jaar een artetische put te laten aanleggen in verschillende deelen onzer gemeente, zoodat na verloop van tijd dit vraagstuk behoorlijk zal zijn opgelost. De be doeling is hiervoor een leening van 600 aan te gaan dan kunnen deze kosten door rente en af lossing over verschillende jaren worden verdeeld. De raad gaat hiermedq accoord en wordt hier na de begrooting met algemeene stemmen goed gekeurd. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot liet aangaan eener Rekening-Courant-Overeen komst met; de Bank voor Nederlandsche Gemeen ten, voor het dienstjaar 1930 op denzelfden voet als voor het dienstjaar 1929. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. 7. Vaststelling van het voorschot, als bedoeld in artikel 101 der Lager-Onderwijswet, betreffen de de dienstjaren 1928 en 1929, voor de bijzondere Jongens- en Meisjesschool. Voorzitter. Zooals de heeren weten is ook het bedrag over 1928 nog niet aan de bijzondere scho len betaald; dit behoort onder de achterstallige uitgaven tot dekking waarvan wij een geldleening van 4000.zullen aangaan. In 1928 waren er 106 in 1929 104 leerlingen op de bijzondere school. Zij hebben recht op een voorschot van 80 pCt. van de werkelijke kosten van het openbaar lager onderwijs. Aangezien hier geen openbare school is, moet een school in een soortgelijke gemeente tot maatstaf geno men worden. Naar deze maatstaf zijn de kosten circa 5.voor jongens- en 7.voor meisjes leerlingen. B. W. stellen voor 80 pCt. hiervan ook dit jaar weer op de begrooting te brengen. Aldus wordt besloten. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om in principe te besluiten tot toetreding tot den schoolartsendienst. Voorzitter. Over deze kwestie zult U in de cou ranten wel gelezen hebben. Het is heelemaal de bedoeling niet om te zeggen dat het op het oogen blik niet goed gedaan wordt, doch het is in het belang der menschheid te achten wanneer het geneeskundig schooltoezicht op meer intensiever wijze zou kunnen geschieden. In het verleden von den de medici het genezen de hoofdzaak, doch tegenwoordig gaat men van het standpunt uit, dat het beter is te voorkomen dan te genezen. Wanneer nu een speciale schoolarts regelmatig de school bezoekt en de kinderen voortdurend ge controleerd worden, terwijl door dezen schoolarts van ieder kind een staat wordt aangelegd, waarop alle gecontroleerde afwijkingen van dat kind staan aangeteekend, dan krijgt men een juist in zicht in zijn gezondheidstoestand en kunnen de ouders tijdig geadviseerd worden en menige kwaal in zijn opkomst worden gestuit. Op school kunnen reeds maatregelen genomen worden om afwijkin gen tegen te gaan, terwijl bij het kiezen van een beroep met het geneeskundig advies rekening kan worden gehouden. Op het oogenblik wordt aan tal van afwijkingen, als zij niet zeer opvallend zijn, geen aandacht geschonken. Het is verder de bedoeling om dien op te rich ten schoolartsendienst te doen samenwerken met de consultatiebureaux voor zuigelingen, zoodat men op den duur een volledig overzicht krijgt van de ontwikkeling van het kind. Het is de bedoeling de provincie in kringen te verdeelen en voor iederen kring één of twee schoolartsen aan te stellen. Deze schoolartsen be lasten zich met het onderzoek en het uitbrengen van adviezen, doch beoefenen zelf geen praktijk. Voorloopig geldt het alleen voor de openbare scho len omdat de gemeenten over de bijzondere scho- len geen zeggingskracht hebben, doch het is te slagen zullen volgen. 1 Het gaat voorloopig slechts om een principleele beslissing, waaruit de initiatiefnemers kunnen op maken of het plan instemming vindt. Later be hoeft de raad pas een definitief besluit te nemen. Alle leden verklaren zich in principe voor een op te richten schoolartsendienst. Bij de rondvraag brengt de heer de Baai nog eens den slechten toestand van het fietspad op den dijk ter sprake en vraagt of er kans op verbete ring bestaat. De voorzitter zegt dat de kans gering is dat de polder van Drunen, die eigenaar van den Dijk is, in de kosten van verbetering van het fietspad zal bijdragen. B. en W. van Drunen zijn er wel voor te vinden. Spr. zal nog eens stappen doen om te trachten gezamenlijk een verbetering van het fietspad te verkrijgen. Het is immers niet alleen in het belang van de menschen die in Waalwijk gaan werken, maar ook van de landbouwers die daar hun land hebben liggen. De heer van Herpt zou de belanghebbenden in overweging geven zich met een gezamenlijk ver zoek tot het polderbestuur te wenden. De Voorzitter zegt toe zelf nog eens stappen te zullen doen en sluit hierna de vergadering met den christelijken groet. Wrijf met de vingertoppen wat Purol 'in Uw hoofdhuid en wasch daarna Uw hoofd met warm wateren gewone zeep Iof nog beter met Purolzeep. Herhaal dit zoo nu dan. Uw hoofdhuid wordt daardoor roosvrij, het haar schoon en zacht en valt niet uit.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 3