DE ECHO VAN HET ZUIDEN Nieuws uit Kaatsheuvel. DERDE BLAD. INGEZONDEN STUKKEN. No. 93. Zaterdag 23 Nov. '29. 52e Jrg. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Waalwijk, 21 Nov. 1929. Mijnheer de Redacteur, Als lid der Commissie uit en dooi den Raad belast geweest met het na zien der Ontwerp-begrooting, verzoek ik U beleefd het volgende als ingezon den stuk in Uw blad van Zaterdag 23 dezer te willen opnemen. Hoewel het 2e Rapport der Gom missie, uitgebracht in de Raadszitting van 6 November slechts gedeeltelijk in Uw blad verscheen, zal deze uiteenzet ting toch wel voor ieder begrijpelijk kunnen zijn. Ik stel er, prys op de aandacht te vestigen op het feit, dat door B. W. geen enkele onjuistheid, noch in het eerste, noch in het tweede (nader) rap port der Commissie is aangetoond. Al de in deze rapporten genoemde cijfers zijn tot heden onaangetast juist. Waarom heeft de Commissie in de vergadering op 6 dezer dan uiteindelijk besloten toch haar goedkeuring te hechten aan de door B. en W. aange boden Ontwerp-Begrooting? Dit deed de Commissie niet omdat alle cijfers in die Begrooting zoo juist mogelijk geraamd waren, maar wel om dat haar voornaamste bezwaar was weggenomen Wat was dan dit voornaamste be zwaar der Commissie? Luister: Destijds besloot de Raad eventueele overschotten van een dienstjaar te storten in een Reservefonds, bestemd voor den bouw van een nieuw Raad huis en voor het opvangen van moge lijke belasting-tegenvallers. Tot heden werden ale overschotten, met de aldus bepaalde bestemming ge stort in het Raadhuisfonds (post 370 van den kapitaaldienst), terwijl voor het opvangen van belastingtegenvallers nog niets was gereserveerd. Nu besloot de Raad op 6 dezer, dat ook dit laatste gedeelte van het inder tijd genomen besluit tot zijn recht moest komen niet alleen, maar dat het vormen van een reserve voor het op vangen van belastingtegenvallers e.d. eigenlijk het voornaamste doel van het fonds was. Reden waarom de naam van het re servefonds, onder post 370 van den ka pitaaldienst, uitdrukkelijk gewijzigd werd in „Reservefonds voor bijzonde re doeleinden", welk fonds steeds ter beschikking van den Raad staat. De Raad kan nu dus vrijelijk be schikken, zoowel) over de reeds in het fonds gedane, als over de nog te doene stortingen. Door deze wijziging was op een, aan duidelijkheid niets te wenschen over latende wijze, aan het voornaamste be zwaar der Commissie tegen het gevaar lijke van het finantieele beleid van B. en W. tegemoet gekomen. Dat het overschot over 1930, (even als dat over vorige jaren)„ onverschil lig van de hoe-grootheid daarvan, nu in het reservefonds terecht komt, ont moet ook bij de Commissie geen be zwaar meer, omdat zij nu mei zeker heid weet, dat, als er in 1931 een te kort mocht komen, het geheele fonds ter beschikking staat om daaruit te putten tot dekking van dit tekort. Dit laatste stond voor de Commis sie allerminst vast, daar de tot heden gevormde overschotten werden ge boekt in een fonds met den eenzijdi- gen naam van „Fonds bestemd voor den bouw van een nieuw Raadhuis." Hiermede meen ik nog steeds, dat zeer veel bereikt is. Het spreekt verder vanzelf, dat de Commissie gaarne had gezien, dat ver schillende, naar hare goed gefundeer de meening, door B. en W. minder juist gedane ramingen tot juistere taxa ties waren teruggebracht. Waar echter duidelijk is uitgespro ken, dat er nog ruimschoots gelegen heid zal zijn, om de door de Commissie voorgestane tariefverlagingen voor wa ter en electriciteitj hetzij zóó, hetzij in gewijzigden vorm, onder het oog te zien en waar de Commissie bereikt had, dat het overschot ook na storting in het Reservefonds voor alle doelein den ter beschikking van den Raad bleef, wTas het belang van wijziging der h.i. door B. en W. minder juist gedane ramingen grootendeels vervallen. Eén punt wensch ik echter nog met nadruk naar voren te brengen, omdat mij gebleken is, dat daarover misver stand zou kunnen postvatten, welk misverstand ik mij tot een aangename taak reken uit den weg te ruimen. Het door de Commissie in haar eer- ste rapport becijferde overschot van J 24.150.is nog steeds onaangetast aanwezig. j In dit rapport, hetwelk in extenso in Uw blad verscheen, schatte de Com missie, met de haar toen ten dienste staande gegevens, de belastingop brengst 1929/30 op 171.600,waar van 96.750,wras geboekt op 1929, zoodat er 74,850.voor de eerste 4 maanden in 1930 overbleef. Deze post, 305b der Begrooting 1930 van 74,850,dus, raamden B. en W. op 56.106.of 18.750,te laag. Aan het slot van het eerste Rapport staat het overschot van 24,150,dan ook als volgt becijferd Post 305b hooger te ramen 18750,— Post 303 (kwade posten) lager te ramen 3000. Post 90 118, ontvangsten hooger te ramen 2400, 24150.— In zijn bestrijding van de voorstellen der Commissie in de vergadering van 6 dezer tastte de Voorzitter van den Raad deze cijfers aan: Hij verklaarde allereerst het laatste (2e) rapport der Commissie, dat in die zelfde raadszitting uitgebracht was, buiten beschouwing te willen laten en kon, afgaande dus op de eerste cijfers, met geen mogelijkheid aan het over schot van pl.m. 24.000.komen, doch slechts tot 6000,en wel als volgt B. en W. hebben geraamd 165.000.— De Commissie heeft geraamd Post 305a 96.200,— Post 305b 74.850.— Totaal 171,050,— Het verschil is dus slechts 6000. Zooals het daar staat is het inder daad slechts 6000.—, maarhet cijfer 96.200.— is niet in het eerste rap port der Commissie te vinden, het is opgenomen in het tweede rapport der Commissie, dat blijkens den opzet van den Voorzitter hier buiten beschou wing zou blijven. In het eerste Rapport nam de Com missie het cijfer van 108,894.voor post 305a ongewijzigd van B. en W. over. Het cijfer 96.200, hier door den voorzitter in de berekening gebracht moet dan ook zijn 108,894 d.i. 12.700 meer. Terloops zij opgemerkt, dat dit cijfer nog steeds ook in de Begrooting staat, hoewel het onjuist is. De Voorzitter had, als hij zich wer kelijk bepaald had tot het eerste Rap port der Commissie, waarin het over schot van pl.m. 24.000.verkregen werd, de volgende berekening moeten maken: B. en W. hebben geraamd 165.000. De Commissie) heeft geraamd post 305a (van B. en W. overgenomen) 108.894. post 305b 74.850.— Totaal 183.744.—. Het overschot uit dien hoofde is dus 18.750.welk overschot verhoogd met de lagere raming der kwade pos ten (uitgaven) ad 3000.en de hoo- gere raming van posten 90 en 118 (ont vangsten) ad 2400.in totaal ople vert 24.150.hetzelfde overschot, dat in het eerste rapport van de Com missie duidelijk naar voren kwam, welk cijfer nog steeds onaangetast juist is. In het 2e Rapport der Commissie werd, naar aanleiding van het ant woord van B. en W. op het eerste Rap port, ook post 305a critisch beschouwd, terwijl bovendien post 305b, nu werd geraamd naar de nieuwste gegevens, die een hoogere raming dan in eerste instantie geschied was, wenschelijk, ja noodzakelijk maakten. Onze Commissie stelde zich en ik stel mij nog steeds op het standpunt, dat een zoo juist mogelijke raming ge- wenscht is. Zoo kwam de Commissie in haar 2e Rapport tot de conclusie, dat post 305a pl.m. 12.700.lageren post 305b nog pl.m. 9400.hooger geraamd dien den te worden. Door deze beide ver anderingen werd het overschot met pl.m. 3300.verlaagd. In plaats van 24.150.overschot berekende de Commsisie dan ook in haar 2e rapport een overschot van 3300.— lager, of 20850.—. Dit overschot wordt zelfs pl.m. 33.550.indien de Raad t.z.t. niet besluit post 305a tot zijn werkelijke waarde 96.200.terug te brengen en dus 12.700.-r- lager te ramen, dan thans nog in de Begrooting geschied is. Met deze beschouwingen vertrouw ik voor een ieder, die zich in deze on getwijfeld moeilijke materie wil in werken, duidelijk gemaakt te hebben, dat de beide rapporten der Commissie, wat de daarin aangehaalde cijfers be treft, geheel juist waren. Ik heb tevens willen motiveeren, waarom de Commissie uiteindelijk kon besluiten de door B. en W. opgemaakte Ontwerp-Begrooting, na wijziging van den naam van post 370 van den Kapi taaldienst, goed te keuren. U, Mijnheer de Redacteur, beleefd dankend voor de afgestane plaatsruim te. Hoogachtend, VAN DER WAERDEN. Mijnheer de Redacteur. Er schijnt weer een licht over onze Gemeente te zullen opgaan, welk licht zal gaan schijnen, in den vorm van ingezonden stukken In de Echo. Vooral wil dat licht haar stralen laten schijnen, om onze Raadsleden te be lichten. Doch dat is toch geen kwaad. Dat mag gerust. Is zelfs zeer wensche lijk. Maar waarom durft zoo'n licht werper zijn eigen naam dan niet in het licht te plaatsen. Hij doet beslist niets verkeerds. Onwillekeurig komt daardoor de vraag naar voren. Is het werkelijk wel licht dat men laat schijnen. Of ten minste is de „klets" welke men bij die verlichting laat hooren, werkelijke waarheid. De lichtgever moest zijn licht iets verder laten schijnen, als hij tot hiertoe doet. Wanneer hij, om bij de dokters kwestie te blijven, de buitenstaanders eens vertelde dat onze dokters, be halve hunne zeer winstgevende prak tijken die ze hier hebben nog f 1500. ontvangen van de Gemeente enkel en alleen voor de waarneming van de armenpraktijk, welke bestaat uit een acht- of negental patiënten. Doch laat het in onze Gemeente gerust 15 of 20 patiënten zijn. Dat kost de Gemeente dan jiarlljks voor de 3 dokters 3 x f 1500 4 500Zegge Vier duizend vijf honderd guiden. En dan mag men niet probeeren, om daar een anderen mouw aan te passen. Is dit dan niet de plicht van alle raadsleden. Waarom zal men in onze Gemeente nooit tot belastingverlaging kunnen komen. Omdat het huishouden onzer Gemeente veel te duur is. En probeert dan iemand om daarin een begin van verandering te brengen dan staat dadelijk een lichtwerper klaar om zulks te beletten. Betaalt zoo iemand geeft belasting. Of is zijn salaris zoo hoog dat er dat wel af kan. Mijnheer de Redacteur ik dank U voor de verleende plaats. Hoogachtend Een die niet graag belasting betaalt 1). De inzender vergist zich. Dit zijn geen Ingezonden Stukken, d.i. 'n nieuwe rubriek van een nieuwen me dewerker, die dus vanzelf zijn naam niet behoeft te teekenen; hoe inzen der deze rubriek waardeert is zijn zaak natuurlijk. Redactie. Kaatsheuvel, 21 Nov. '29. Lichtweek 1929. Donderdagavond vergaderde de Winkeliersvereeniging met de Licht- commissie andermaal in de zaal van clen heer Jan van Dun. De Voorzitter, c^e heer M. v. d. Wee, voor het eerst na een ongesteldheid van pl.m. 14 dagen weer aanwezig, opende de vergadering en zette de plannen uiteen die in de lichtcom- missie waren vastgesteld en die een kijk gaven op hetgeen de Lichtweek 1929 voor onze plaats worden zal. Hij bracht dank aan de commissie voor haar energiek en actief werk en sprak de hoop uit, dat alle winkeliers er aan zouden meewerken om de lichtweek ook in de winkels en eta lages een week van licht te doen zijn. Waar de commissie er voor zal zor gen dat Kaatsheuvel in die dagen 'n aantrekkingspunt van den omtrek zal zijn, moeten de winkeliers het daar heen weten te leiden, dat de duizen den vreemdelingen die Kaatsheuvel bezoeken, door het licht ook zullen getrokken worden in de winkels om daar zaken te komen doen. De Secretaris der commissie, de heer J. Tuerlings, las daarna een uit voerig programma van de lichtweek voor, dat aller instemming mocht wegdragen. We willen het in zijn vol le lengte hier weergeven. Woensdag 27 Nov. om 7 uur nam. Officieele opening der Lichtweek ten Gemeentehuize, door den Edelachtba- ren heer J. L. van Besouw, Burge meester, Eere-Voorzitter der Licht- commissie; waarna wandeling dooi de gemeente door de harmonieën Euphonia, Apollo, en de Liedertafel Bel Canto. Donderdag 28 November 8 uur. De monstratie en lichtbeeldenavond in de concertzaal van den heer Jan van Dun door de Motorenfabriek „Hee- maf" te Hengelo. Vrijdag 29 November om 8 uur. Groot instrumentaal concert, welwil lend aangeboden door het Kon. Mu ziekgezelschap Euphonia, directeur de heer A. Stravers. Entree gratis. Zaterdag 30 November om 8 uur en Zondag 1 December om 8 uur, twee avonden van intieme kunst met on gekende attracties en leuke verrassin gen in de zaal van het Koninklijk Mu ziekgezelschap „Euphonia". De baten zijn door het bestuur van Euphonia welwillend afgestaan ter tegemoetkoming aan de kosten der lichtweek. Maandag 2 December om 8 uur. Fantastische fakkeloptocht door de gemeente door de muziek- en zang verenigingen Euphonia, Apollo en Bel Canto. Dinsdag 3 December om 8 uur. Groot vocaal concert in de zaal van den heer Jan van Dun door de lieder tafel Bel Canto, Directeur de heer Jan Tuerlings, welwillend aangeboden Entree gratis. Woensdag 4 December om 8 uur. Schitterend slotconcert, welwillend aangeboden door de Kon. Erk. Har monie Apollo, Directeur de heer P. B. Bisselink, in de zaal van den heer Jo- han Smit Hesselmans. Entree vrij. Uitzending van alle redevoeringen, concerten, etc. door de geheele ge meente. Radio-, verlichtings- en verwar mingstentoonstelling, iederen dag van 39 uur in de zaal van Apollo. Groote gratis verlotingen. Deelname voor iedereen opengesteld. Prijzen van 100, 75, 50, 25, 2 maal 10 en 3 maal 5. Busverbindingen naar alle richtin gen. Op verzoek van den voorzitter om op- of aanmerkingen en kennis geven van wenschen die mogelijk nog kon den worden vervuld, werd van ge dachten gewisseld over het plaatsen van lichtzuilen en lichtpunten. Beslo ten werd bij het begin Verl. Hoofdstr. Vaartstr.; bij Gasthuisstr. hoek Te- lef oonstr. en Kruisstr. lichtpunten te plaatsen. Ook de luidsprekers van de kracht versterker-installatie „De stem van den Reus", zullen zoo ver mogelijk worden verspreid om iedereen gele genheid te bieden ook van de muziek te profiteeren. De deelname aan de Winkelweek is algemeen. Slechts een 5-tal winkels doen niet mee. We wil len hier 'n lijst laten volgen van de zaken, die zich voor deelname opga ven. G. Fraa, groentenzaak. Pheninkx, sigarenmagazijn. W. Molenschot, ijzerwaren. W. Kamp, slagerij. Jud. Mombers, kruidenierszaak. A. Stravers, kleine bazaar. A. de Vries, slagerij. Wed. Hesselmans, manufacturen. Euphonia, café-restaurant. A. van Best, coiffeur. A. Snoeren-v. Heesch, café-rest. A. Reijnen, in rijwielen en auto's. A. Soeterboek, galanterieën. Wed. Driessen, sigarenmagazijn. P. Snoeren, bloemenmagazijn. Fr. de Waal, coiffeur. Jan Muscens, banketbakkerij. Jan. v. Gestel, schoenfournituren. Mag. „De Zon", diversen. H. v. d. Velden, kruidenierswaren. H. v. d. Linden, kleedingmagazijn. H. v. d. Linden, sigarenmagazijn. H. v. d. Linden, Singer Naai- mach.-showroom. P. Verhiel, slagerij. Jos. Hoevenaars, Sigarenmagazijn. Ger. Woning, vischhal. Zijlmans, kruidenierswaren. Joh. Smit, café-restaurant. Wed. Probeniers, sigarenmagazijn. W. Mikkers, bakkerij. Kind. de Bresser, kruidenierswaren P. Cornelissen, chocolade-suikerw. P. Schellekens, schoenm.-fourn. Centrale Vleeschhal. Gez. Wagemakers, drogisterij. L. Schrauwers, kleedingmagazijn. J. Verhoeven, zadelmakerij. M. v. d. Heijden, diversen. Jan Maas, slagerij. C. v. d. Assem, café-restaurant. H. Dekkers, ijzerwaren. J. v. d. Put, slagerij. Jan Heijs, banketbakkerij. Jan de Jong, kruidenierswaren. L. Laurijssen, groentenzaak. W. Sauters, bakkerij. Wed. A. v. Boxtel, kruidenierszaak Wed. W. Hesselmans, slagerij. J. F. Cornelissen, ijzerwaren. C. v. Spaandonk, choc, en suikerw. Jan de Bondt, choc, en suikerw. Jan Robben, Groentenzaak. W. v. Oord, bakkerij. Wed. Boom, Diversen. M. Smit, Meubelmagazijn. Wed. Span, Slagerij. P. Robben, groentezaak. L. de Bondt, café. Wed. Remmeren, kruideniersw. en manufacturen. Jan v. Dun, café-restaurant. Adr. van Amelsfoort, drogisterij. Herm. v. Amelsfoort, kruideniersz. J. van Gils, boek- en papierhandel. A. Merkx, slagerij. C. J. Otten, coiffeur. Kind. v. d. Wee, boek- en papiern. W. Brok, galanteriën. Wed. van den Assem, cartonnage. Dames Meijers-v. d. Wee, mode zaak. Wed. v. d. Wee-Schalken, comes tibles. H. Beekmans, radio-art. Adra. v. d. Hoven, kruidenierszaak. Wed. C. Smit, café-restaurant. M. v. d. Ven, slagerij. S. Pepping, kruidenierszaak A. Donders, groentenwinkeh Jan v. d. Assem, kruidenierszaak en manufacturen. J. Sip, sigarenzaak. P. v. Dun, bakkerij. St. Nicolaas. Zondag a.s. zal met medewerking van de Kon. Erk. Harmonie „Apollo", de eerste rondwandeling door St. Ni colaas gehouden worden. Vanuit de zaal van Apollo zal het oostelijk ge deelte der gemeente een bezoek ge bracht worden, Om de zaak meer be- kendheid te geven heeft de St. Nico- laas-Commissie zich met onderstaande circulaire tot de bevolking gewend. Op Zondagen 24 November en 1 De cember a.s. des namiddags om 12 uur zal St. Nicolaas, vergezeld van, zjjn zwarten commensaal wederom door de straten trekken om giften en pakjes in te zamelen voor uitdeeling aan de be hoeftige kinderen. Dit zoo bij uitstek mooi liefdewerk komen wij in Uw aller bijzondere be langstelling aanbevelen. En wij doen dit te vrijmoediger, waar wij over tuigd zijn van uwe bekende milddadig heid, waarvan de onlangs gehouden Missietentoonstelling nog 'n zoo schit terend bewijs heeft geleverd. Welis waar komen wij niet met attracties, doch de groote attractie moet hier voor U zijn, het blijde gezicht van het kind, dat straks zijn surprise van St. Nico laas zal ontvangen en dat U zijn dank baarheid zal weten te vertolken in het blijde gevoel dat de goede Sint ook aan hen heeft gedacht. Aan U thans de taak om de mate van deze dankbaarheid te bepalen. Die ma te bestaat momenteel hierin, dat door allen op ruime wijze voor dit schoone doel wordt bijgedragen om des te mee% kinderen van de uitdeeling te laten profiteeren en de surprises grooter te maken. Laat dit voor allen het wacht woord zijn. Vul tegen de Zondagen, waarop St. Nicolaas zal rondgaan Uwe beurzen niet met koper, doch liefst met zilver en dan nog zoo groot mogelijk; maak all n daarnevens ook nog een pakje klaar en St. Nicolaas zal U voor de ar me kinderen dankbaar zijn voor de liefdadigheid welke ook hier wederom wordt betoond. Aan die dankbaarheid zal niet min der verbonden zijn den zegen van God voor den vijstand welke gij aan zijne kinderen hebt willen geven. Het Bestuur van Kaatsheuvels Belang. Uitbreiding. De bekende Pehave-schoenfabrie- ken van de firma P. H. Vloemans al hier blijven zich uitbreiden. Nauwe lijks heeft de fabriek een enorme uit breiding ondergaan of weer is tot vergrooten besloten. Bij onderhand- sche aanbesteding is het bouwen van een geheel aparte fabriek onder lei ding van architect Snijers uit Raams- donksveer opgedragen aan Gebrs. v. d. Hoven en L. Luxemburg alhier. Tooneel. Zondag gaat in de zaal van 't Kon. Muziekgezelschap „Euphonia" het be roemde Indo-drama „Dolle Hans" van J. Frabicius, door het tooneelgezel- schap „De Schouwspelers" uit Til burg. Jarenlang heeft Euphonia het bekende tooneelgezelschap „Vondel" uit Tilburg doen optreden. Wat „Von del" onder Bolsius te zien gaf, mocht gezien worden. Naar men ons mede deelt moeten de schouwspelers onder artistieke leiding van den heer G. Quiërbach niet minder verzorgd too neel bieden. De meest gunstige recensies zijn van het werk en van het tooneelgezel schap bij herhaling gegeven. Het werk speelt in 3 bedrijven, waarvan het le en 2e in de voorgalerij ten huize van den controleur Does; het 3e in de ge vangenis. Algemeen wordt verwacht dat het Zondag storm zal loopen in „Eupho nia". Boekententoonstelling. Zooals we in een onzer vorige! num mers reeds meldden, wordt 23 en 24 Nov. in de St. Jansschool alhier, een boekententoonstelling gehouden. Om aan de zaak een zoo groot mogelijke bekendheid te geven, is onderstaande circulaire tot de ouders der school gaande kinderen gericht: Van alle kanten1 zijn de boeken bin nengekomen. De tentoonstelling zal schitterend zijn; een prachtige gelegen heid om voor Sint Nicolaas iets moois uit te zoeken. Eerst iets over de boeken; deze zult U verdeeld vinden in standen. A. 69 jaar. Dit zijn boeken voor al geschikt voor dien leeftijd. Om

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 9