law hi nil BK. midflaliiare Hanflelsauonflcupsiis Muil No. 97. Zaterdag 7 Dec. '29. 52e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 6 December '29. Leder—kartel. Naar wij vernemen heeft 1.1. Maan dag te Breda wederom eene bespre king plaats gehad tusschen verschil lende lederfabrikanten, om te komen tot de oprichting van een leder—kartel. Men fs thans doende de lederfabri kanten, die nog niet toetraden, te be wegen lid te worden. De meeningen loopen echter tot dusverre nog al uit een, waardoor het nog niet mogelijk is geweest met een afgerond plan te komen. Hier ter plaatse o.a. zijn voorname fabrikanten die niets voor het plan voelen. St. Nicolaas. Het St. Nicolaasfeest van „Waalwijks Belang" op Woensdagmiddag in het Bondsgebouw gehouden, is een ge weldig succes geworden, al moeten we er direct bijvoegen, dat het getal kinderen etc. veel te groot was. Hierbij komt het groot aantal bege leidsters, vele moeders, grootmoeders, die er ook wel bij willen zijn en als ze de kans schoon zien, de beste plaatsen nemen, en een groot aantal kinderen, uit v.m. Besoijen, die niet genoodigd, maar die toch gekomen waren en wat natuurlijk niet te contro leeren was. Het is wel hard voor deze kleinen, maar als men daar niet meewerkt, kan men toch moeilijk vegeteeren op de opbrengst van anderen. Niettemin, men heeft boven en be neden. tot in alle hoeken zooveel doenlijk kinderen geplaatst, zoodat er naar schatting een 11 a 1200 de zaal tot in alle kantjes vulden. De dames van W. B., eenige bestuursleden van W. B., trouw ter zijde gestaan door den Inspecteur van Politie, hebben eenige uren hard en prettig werk gehad, maar 't lukte ondanks het reuzen aantal toch goed. Voor de kleinen der drie laagste klassen van alle scholen was een tombola ingerichtzij ontvingen ter school allemaal een nummer en daarop ontvingen zij een geschenk, groot of klein, van den prachtigen voorraad die St Nicolaas bij verschillende win keliers niet-leden van W. B. had aan geschaft en die door de dames op het tooneel waren uitgestald. Zoo waren er liefst plm. 700, die later nog aangegroeid zijn tot plm. 800 prijzen 1 Daarenboven ontvingen dezen nog een pak chocolade, evenals alle kinderen, die tot en met 11 jaar toegang hadden in de zaal. Men begrijpt dat al dat moois en lekkers een weldadige invloed had op de stemming der kleintjes, toen zij de zaal binnenkwamen. Nadat allen gezeten waren, of hun staanplaats ingenomen kwam St. Nicolaas, gevolgd door zijne twee Pietermannen de zaal binnen, met bel en staf begeleid en met een mooi liedje der kinderen begroet. Toen de H. Man had plaats genomen werd hij hartelijk verwelkomd door den Voor zitter van „Waalwijks Belang", die hem dankte voor de eer Waalwijk aangedaan en de brave kinderen in zijn gunst aanbeval. De H, Man sprak daarna tot de kin deren, wees er op dat zeeraaf moesten zijn en goed leerqi. Hij dankte de dames en heeren van W. B. voor de moeite die zij deden in 't belang der Waaiwijksche jeugd en der behoef- tigen en zeide toe alle kindertjes goed te bedenken. De H. Man moest weer spoedig verder in dezen drukken tijd en nadat onder begeleiding van den heer Jan Princen, enthousiast eenige liedjes waren gezongen, vertrok St. Nicolaas, levendig begroet door de kleinen en uitgeleide gedaan door de dames en heeren van W. B. Toen begon de kindetfilm, een mooi sprookje, met toovenaars, prinsen en sterreprinsen, juist iets om de harten der kleinen te veroveren, 't Was een lust te zien, hoe heerlijk ze dat vonden en met wat een ambitie teikens de aanduiding van elk tafereel gezamenlijk werd voorgelezen. Een mooie amusante kinderfilm, waarvoor de directie der Witte Bioscoop prima had zorg gedragen. Toen kwam de clou: de tombola voor de kleinen. Toen was er bijna geen houden meer aan, alles wilde natuurlijk vooraan staan, al kreeg ieder z'n beurt. Er waren veel sterke armen noodig om de kleinsten der kleinen in bedwang te houden, niet temin liep door veler hulp alles vlot van stapel en kon men zich ver. heugen in de vele liefelijke blije kin dergezichtjes, Het was meer dan 5 uur eerde tombola en de lekkers—uitdeeling was afgeloopen. De dames en heeren van W. B. en alle helpsters en helpers hadden een vermoeiende middag, na al het vele werk vooraf, maar ze had den voldoening in de vele blije harten der. kleinen, 't was een kin derfeest in den echten zin. 't Is goed geslaagd, allen kunnen dubbel tevreden zijn. De nieuwe cursussen Stenografie en Machine- schrijven beginnen DONDERDAG 12 DEC., des avonds half 7. Zij geven volledige opleiding voor de examens Kantoor- stenograaf en Typiste. Het lesgeld bedraagt f 1.50 per maand en per cursus. Aangifte van leerlingen kan geschieden DINSDAG 10 DEC. 8 uur in het gebouw der R.K. H. H. S., Mr. v. Coothstr.27. De Directeur, SIEMER. hebben meegewerkt dit St. Nicolaas feest te doen slagen, aan de gevers van ruim f300, voorts speciaal aan de hee ren Jan Hombergen en J. Prinsen voor hun belangelooze medewerking. De behoeftige gezinnen hebben tevens nog eierkolen aan huis bezorgd gekregen. Wij hebben onze voelhoorns hier en daar eens uitgestoken en met be langstelling vernemen wij van tal van onze winkeliers, dat men over den gang van zaken in den St. Nicolaastijd hier zeer tevreden is. Het doet ons werkelijk genoegen voor hen en ook voor onze plaats en men zal thans tot de conclusie komen, dat de aandacht vestigen op de plaats, op de étalages, met de noodige reclame, een eisch van den tijd is. De trek naar eene plaats, het houden der koopers in de plaats moet steeds én goed worden voorbereid en mist dan ook z'n uitwerking niet. Gelukkig is het doel bereikt, maar nogmaals de deelname aan den etalage wedstrijd had grooter en krachtiger moeten zijn, de loterij van den Mid denstand had o.i. de groote fout dat zij niet algemeen was en er veel te weinig reclame voor gemaakt is. Wij schromen niet op deze fouten te wij zen, men kan er in de toekomst zijn voordeel mee doen. Wij vernemen nog dat naar aan leiding van den Etalage—wedstrijd weder een 10—tal winkeliers als lid van W. B. zijn toegetreden, zoodat het aantal leden—winkeliers is geste gen tot pi m. 67. Pluimvee tentoonstelling. De Waaiwijksche Pluimvee vereeni- ging houdt op 14, 15 en 16 December a.s. in de zaal van den heer Ant. van der Pluljm, aan de Haven, een onder, linge Pluimvee-tentoonstelling. R.K. Vrouwenbond. Voor de leden van den R.K. Vrouwen bond zal op Woensdag 11 December e k. in de zaal van de R.K. Werk- liedenvereeniging een demonstratie ge houden worden met de artikelen van de N.V. de Lever's Zeep Maatschappij Vlaardingen. Tevens zal een kopje thee geschon ken worden en zullen de dames een pakje zeep ontvangen. Ook zal het koortje van den R.K. Vrouwenbond eenige liederen ten ge- hoore brengen. Brandbluschapparaten. Ten vervolge op een onzer vorige berichten omtrent den brand in de Lederfabriek „De Amstel8, die gestuit werd door een snelblusscher, kunnen wij daaraan nog toevoegen, dat men zich daarbij bediende van een apparaat der Radicaal en Snelblusscher Onder neming „Holland8, die volgens ver- klaring van den Commandant der brandweer zeer goed werkte. Men zie in dit verband de adver tentie van „Holland8 voorkomende in dit nummer. Benoeming. De benoeming van den heer Pen- nings te 's Bosch tot leeraar in Steno grafie en Machineschrijven aan den R.K Midd.Handels avondcursus, is door het Departement goedgekeurd. De lessen in de betrokken vakken worden blijkens advertentie in dit num mer hervat. Daar de avondcursus op dit gebied reeds goede resultaten mocht behalen, van zijn leerlingen slaagden er reeds 13 voor machine- schrijven en 5 voor kantoorstenograaf vinden de kantoorbedienden van Waal wijk en omgeving in dezen cursus een uitstekend middeiomhunpractische waarde te verhoogen. Nieuwe Naamlooze Vennootschap. N.V. Schoenfabriek Dinco te Nij megen. Opricters: J. W. Wellen, zonder beroep, G. H. W. Braam, aan nemer en H. W. J. van Wijck, assis tent, allen wonende te Nijmegen. Doel: het maken van winst door de fabricage van schoenwerken en ver dere lederbewerkingen en de handel in schoen- en ander lederwerk, bene vens van de fournituren, daarop be trekking hebbende, alies in den ruim- sten zin des woords. Duur: onbe paalde tijd. Kapitaal: ƒ50.000, verdeeld in 50 aandeelen op naam van 1000, waarvan 16 aandeelen bij de oprichters geplaatst en in contan ten volgestort zijn. Bestuur: één of meer directeuren onder toezicht van één of meer commissarissen. Voor de eerste maal benoemd tot en tot commissaris de oprichter G. H. W. Braam. BUITENLANDSCHE SCHOEN INDUSTRIE. De Duitsche tarief verhoogingen. De Duitsche tariefnovelle ter ver vanging van die welke 31 Dec. a.s. afloopt, geeft naar verluidt de vol gende verhoogingen der invoertarie ven voor schoenen (alle per 100 K.G.) Schoenen onder 600 gram 420 Mk. in plaats van 180 Mk.; schoenen van 6001200 gram 280 Mk. in plaats van 120 Mk. Zwaar schoenwerk boven 1200 gr. blijft onveranderd 85 Mk. De regeering stelt Voor, deze tarie ven slechts tot 1 Jan. 1935 van kracht te laten, en dan de oude te herstellen, 't Is meer dan ergerlijk. Aan den Rijksdag is nu de beslis sing. De Fransch-Belgische Mij. „La Chaussure" maakte over 19281929 een netto-winst van 1.778.855.60 fr. tegen in 1927—1928 1.920.222.28 fr. Voorgesteld wordt een netto-dividend van 40 pCt. op het aandeelenkapitaal van 3 millioen francs. De schoenfabriek Elite, N.V., te Voorst bij Brussel, verdiende over 't boekjaar 30 Juni 19281929 netto frs. 572.599.19. Het kapitaal der schoenfabriek Frans Fils, N.V., te Voorst bij Brus sel, is verhoogd van 7.430.000 francs op 25 millioen francs. De netto-winst over het boekjaar 19281929 be droeg 4.901.602.32 francs. In de plaats van den overleden directeur Ferdinand van Hilst zijn bij de N.V. schoenfabrieken Van Hilst te Hérenthals in de alg. verga dering van 16 Oct. 1929 benoemd tot administrateur en voorzitster van den raad van administratie mevr. de wed. Ferdinand van .Hilst en tot ad ministrateur-gedelegeerde Emile van Houte-van Hilst. De schoenfabriek voorheen Defauw frères, N.V., te Iseghem (België) keert 300.000 francs aan dividend uit. V. v. d. S. Vergadering van de R.K. Loodgieters- en Fitterspatroons 's Bosch. Dinsdagavond werd in Hotel Central 's Bosch vergaderd door de R.K Lood gieters- en Fitterspatroons uit's Bosch en omstreken. Nadat de vergadering op gebruike lijke wijze geopend was, werden alle leden, die volgens de presentielijst allen aanwezig waren in 't bijzonder de geestelijk adviseur de WelEerw. heer Pijnenborg door den voorzitter harte lijk verwelkomd. Spreker memoreert de voorgenomen plannen van de vorige vergadering, welke met succes zijn bekroond en vertrouwt, dat heden in een even aan gename stemming zal worden verga derd. Daarna werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen, die onveran derd werden goedgekeurd. Vervolgens had rekening en verantwoording piaats van den penningmeester, waarop nie mand aanmerking heeft. De vergadering ging accoord met het voorstel betreffende het invoeren van een insigne. Verzoek van den voorzitter om de vergadering meer malen ie doen plaats hebben, werd algemeen aangenomen. Vooral werd mèer de aandacht ge vestigd op een krachtige propaganda die van de leden moet uitgaan, om de vereeniging nog tot grooter bloei te brengen, zooals de (feestelijk adviseur dit in zijn pittig woord zoo duidelijk naar voren bracht. Verder niets meer aan de orde zijn de werd deze vergadering op de voor geschreven wijze gesloten. jDRUNEN. Door een gemengd koor zal met Kerstmis een cantate worden uitgevoerd, waarvoor in studie is ge nomen de „Pius—Cantate" van W. v, Besouwen. 4 Op Zondag 8 pec. a.s. zal door prof. Koehof een biljartseance worden gegeven in de groote zaal van den heer Th. Elshout. Hij zal een partij spelen van 500 caramboles met een voorgift van 400 caramboles. Na afloop zullen nog enkele fantasiestooten ge geven werden. Liefhebbers van biljarten kunnen dus wederom genieten. Naar wij vernemen zal door de tooneelvereeniging van het Jongens^- patronaat a.s. Zondag een uitvoering gegeven worden In de zaal by de Eerw. Broeders. Opgevoerd zal worden het drama „Offerande8, tooneelstuk van tooneelclub voor een goede vertolking van dit mooie stuk zal zorg dragen, staat wei vast. 4/ De R.K Wesküedenvereeniging „St. Joseph" hield een onfwlkkelings avond in de zaal der Meisjes—Con gregatie, waarbij was uitgenoodigd de heer Hogers, Kringpropagandist uit Tilburg. Jammer dat de opkomst zoo gering was, want er werd gesproken over de nieuwe Ziektewet, wat voor de arbeiders toch van groot belang is. De spreker gaf een uiteenzetting van de voornaamste bepalingen der Ziekte wet, (Waar in deze omgeving verleden week nog eenzelfde voordracht werd gegeven, waarvan wij een vrij uitvoerig verslag gaven, achten wij onze lezers voldoende met deze kwestie op de hoogte, zoodat herhaling niet noodig geacht behoeft te worden. Red.) Van de gelegenheid om vragen te stellen werd nogal gebruik gemaakt. De voorzitter dankte den heer Hogers voor diens zakelijke uiteenzetting, Vervolgens werden de ingekomen stukken behandeld, waarbij werd goed gekeurd het bestuur vrij mandaat te geven voor de centrale raadsvergade ring. Daarna had de bestuursverkiezing plaats wegens ontslagname van H. Smits. Candidaten waren ingediend, n.l. L. van Huiten en J. Konings. Met algerneene stemmen werd J. Konings gekozen, die zqn functie aannam. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). A s. Zondag des namiddags twee uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. Bolkensteln van 's-Qra- venmoer. In de Qeref. Kerk hoopt a s. Zondag des voormiddags half tien en des namiddags half zes op te treden Candidaat Ferynga van Utrecht. A.s. Woensdagavond half acht hoopt in de Geref, Kerk alhier op te treden Ds. de With van 's Hertogen- bosch met een rede in het belang van de Vrije Universiteit te Amsterdam. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. Gemeente alhier hoopt a. s. Zondag des voormiddags half tien en des avonds 6 uur op te treden Ds. A. v. Willigen. Gedurende de maand November werd in de Rijkspostspaarbank op het hulppostkantoor alhier ir/gelegd f5420.15 en terugbetaald f7713 40. Het aantal inlagen bedroeg 73, dat der terugbetalingen 52. Tot bestuurslid der Coöperatieve Aankoopvereeniging alhier is herkozen de heer A. v. d. Hoeven en tot lid van den Raad van Toezicht de heer J. O Addink. Bij de j.l. Dinsdagavond gehouden Kerkeraadsverkiezirg der Ned. Herv. Gem. aan den Loonschendijk werden respectieveiyk tot ouderling herkozen en tot diaken gekozen de heeren J. Haverhals en J. Nieuwenhuijzen. sA.s. Zondag des namiddags 2 uur zal in de Ned. Herv. Kerk a. d Loon- schendyk optreden Ds. A. v. Willigen te 's Grevelduin-Capelle. Tot bestuurslid van het Water schap „Beoosten de'sOravenmoersche Vaart" werd benoemd de heer A. Snijders alhier. Bij den landbouwer S, op dé Nieuwevaart stierven dezer dagen kort na elkaar 3 koeien. Voor genoemden landbouwer eene heele schadepost. Donderdag 12 Dec. a.s. om half acht zal Ds. de Wit uit 's Bosch een spreekbeurt houden in de Qeref. Kerk in het belang van het Christel. Hooger Onderwijs. RAAMSDONKSVEER. Met het oog op de viering van het Kerstfeest met de kinderen der Ned. Herv. Zondags school werd alhier ongeveer f 150 gecollecteerd. Voor de Herv. Gemeente zal a.s. Zondag Ds. Ewold des morgens half tien op 't Veer en des namiddags om 2 uur op 't Dorp optreden. Het jaarfeest der Christel. Jonge- lingsvereeniging mocht zich in een zeer druk bezoek verheugen. 350 per sonen, groot en klein, woonden het feest bij en genoten van voordracht en samenspraken, die zeer goed waren ingestudeerd. De vertooning der java—film trok bijzonder veel publiek. De eerste vertooning werd bygewoond door wel 250 schoolkinderen, terwijl des avonds de zaal eveneens propvol was. Oedurende de maand November werd aan het postkantoor alhier inge legd f42.968.15, terugbetaaldf3l.992.23. s'— Naar wij vernemen kreeg dhr. Kieboom, werkzaam op de Statendam, Dinsdag een slag van een stukgeslagen riem, tengevolge waarvan hij overleed. Hij laat een weduwe met zes jeugdige kinderen na. GEERTRUIDENBERQ. Evangelisa- tielokaal „Immanuel" Wal. Zondag 8 December 's avonds 5 uur ds. van Beem van Breda. MADE Op de groote provinciale tentoonstelling, gehouden door de postduivenvereen. „Ons Genoegen8 in het café van den heer Antoon van Alphen alhier, op Zondag 1 Dec. j 1. .werden ingezonden 283 duiven. Eerste pryzen werden behaald door Gebrs Kortsmit, Moerdyk, B. van Dongen, Made, D. J. Kop, Made. Gebrs. Pouwels, Oss, A. Segeren, Hooge— C. Witlox, Waalwijk. De prys voor de beste duif der tentoonstelling werd gewonnen door D. j. Kop, Made. Op Zondag 8 Dec. zal ds. Steen hulzen voorgaan in de Herv. Kerk te Made om 10 uur en zal ds. Strating in de Herv. Kerk te Dongen om 10 uur den godsdienst leiden. De veldwachters uit den kring Geertruidenberg hielden gisteren een byeenkomst in café „Het Centrum" alhier ter bespreking van het afscheids feest voor hun chef Majoor Elshout. Besloten werd binnenkort weer te vergaderen en een commissie te be noemen die de voorbereidende maat regelen nemen zal. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 5 Dec. 1929. De finale uitslag van den groeps- wedstrijd by de damvereeniging V.D. is, dat de prijzen werden gewonnen door de heeren Cath. de Joode te Meeuwen, A. Deurloo te Heusden, Gysb. Jonkers te Heusden en A. de joode te Genderen, resp. in de groe pen 1, II, 111 en lila. A.s. Maandagavond vergadert onze plaatseiyke damclub. Aan de orde komen o.a. de bespreking van een scéance tegen den Nat. kampioen A. K. W. Dammeidem van een dam- tournooi in 1930. Hierna wordt een simultaan—partij gespeeld door den heer A. de Graag, kampioen van „Heusden en Altena", waarbij ook niet—leden worden toegelaten. BINNENLAND. De z.g. doortocht door Limburg. Midden in de herrie na de publicatie der bekende documenten door het „Utrechtsch Dagblad8 kwam, zooals men zich misschien herinneren zal, ook de Parijsche „Echo de Paris8 met het facsimile van een document voor den dag, waaruit het blad conclu deerde, dat wij in den oorlog toch wel degelijk onze neutraliteit hadden ge schonden door doortocht over Limburg te verleenen aan Duitsche troepen. Het Parijsche blad is nu echter zoo fair, om haar beschuldiging terug te nemen en wel naar aanleiding van het feit, dat ze was overgenomen uit een pas verschenen boekje Hoewel de echtheid van het be doelde document bewezen kon wor den, hebben wij sedert de publicatie ons er van kunnen overtuigen, dat de Nederlandsche regeering het militair vervoer op genoemde ïynen juist verboden had en dat de geheime instructies, die een paar maanden geleden door de „Fiankf. Zig." gepubliceerd zijn, wel verre van voort te komen uit een overeenkomst met de Nederlandsche regeering in tegendeel blijkbaar ten dopl hadden de Nederlandsche autoriteiten te misleiden ten aanzien van het wer kelijk karakter der militaire trans porten, die voor civiele werden uitgegeven. Aan deze tegenspraak schijnt onze gezant Jhr. Loudon niet vreemd te zijn. De Katholieke Illustratie. De Kath. 111. van deze week bevat de volgende interessante foto's: St. Nicolaas St. Nicolaas in Amsterdam De „Bremen8 in het droogdok te Southampton Schip in brand Hang brug KoerstafelChineezen op de KrabbenjachtRotatiepersen1ste prys- winnaar van de leeuwen-babyshow; St. Nicolaas en KnechtOverstroo mingen in EngelandBegrafenis van Clemenceau Een huwelijk in de luchtDe „Wild Rose8 gestrand De Maharadja van Nepal overleden Burg gravin Rosalie Meiikabade Domitie Anti opiumconferentie te Beriyn Schip door sloopers in brand gestoken Commandant Byrd met vliegtuig over de Zuidpool gevlogen; Overzichtsfoto van LondenEen eerewacht van moordenaars De grootste pantserkluis van Europa; De Hoogeerw. heer P. L. Dessens overleden Nieuw consi storie Feest van St. Catharina te Parys Revolveraanslag op Z. D. H. Mgr. Olav Smit; Grootste Parkeerter rein Slaperige leeuwDe plek waar Rijn en Moesel samen vloeienTwee jarig meisje door een herdershond ge red Generaal Veldmaarschalk August von Mackensen wordt 6 December 80 jaar; Een jonge adelaar gevangen en gedresseerdHet vervoeren van mas sief blok marmer Rome Gas—explosie te Essen. Tekst; Als de oogen open gaan, naar het Amerikaansch door H B. v. d. Sande; Broeder jan als Sinterklaas, door Jo KoppenHet geraamte in de huiskamer, door W. v. R„ artikel met 5 foto's; Zinnebeeldige geschenken, door H. B. v. d. SandeRijnkroniek door R. IJmer; Het St Melania-werk artikel en 4 foto's door Pinianus1 pagina voor onze kinderen M n Kleine Jongen, door J. W. Brouwers. Waarschuwing. In het verleden schijnt door perso nen aalmoezen ingezameld te zijn en religieuze artikelen verkocht, onder opgave, dat dit voor ondergeteekende geschiedde ofwel geschiedde voor de Blindenvereeniging waarvan onderge teekende Adviseur is. Ook is met gebruik of liever mis- bruikmaking van mijn naam langs de

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 9