Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. II li FEUILLETON NUMMER 98. WOENSDAG 11 DECEMBER 1929. 52e JAARGANG. Dit blad yerschtjat WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Brieyen, Ingezonden stukken, gelden, enn franco te «enden aan den Uitgerar. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. *8- Telefr.-Adres: ECHO. Prfls der Adyertentlön 20 cent per regel; minimum 1.50. Bfl contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentl6n moeten Woensdag en Vrfldag des morgens om alterlQk 8 nar ln ons bezit s«n. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Het Cadeaustelsel. Verschenen is het verslag der Com missie tot Onderzoek van het Cadeau- stelsel, waarvan voorzitter was mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen. De Commissie onderscheidt in hei cadeaustelsel twee hooidvoimen: het directe en het indirecte systeem. Het directe systeem is aanwezig, wanneer het cadeau terstond bij aankoop van een bepaalde waar gegeven wordt het indirecte wanneer bij het cadeau een bewijs (bon) wordt verstrekt, dat recht geeft op een prestatie om niet. Alle vormen van het cadeaustelsel zijn tot deze twee grondtypen te her leiden. Het cadeaustelsel woidt in het rap port omschreven als het stelsel, waarbij een verkooper bij eiken individueelen verkoop van een bepaalde waar aan kooper een zaak ten geschenke geeft of een bewijs afgeeft, dat, hetzij in veelvoud heizij in een speciaal samen gesteld veelvoud op een praestatie om niet recht geeft. De commissie heeft vervolgens een schriftelijke enquête gehouden onder producenten, tusschenhandelaren en verbruikers, aan wie uitvoerige vragen lijsten zijn toegezonden. Mede aan de hand van de gegevens, die deze er quêie verschafte, bepaalt de commissie haar standpunt ten op zichte van het cadeaustelsel en komt tot de slotsom, dat dit stelsel althans voor een deel der producenten voor deden oplevert, doch daartegenover voor de tusschenhandelaren en ver bruikers. positief schadelijk ts. Voor de tusschenhandelaren is vooral de beun hazerij een nadeel, terwijl de consumenten, ofschoon zij het stelsel 125. NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. Merritt bleef aan den voet Van den muur staan, ondanks alles verbaasd over de snelheid en de handigheid waarmee de angstige Henson zich over den ringmuur had heengewerkt. „Zoo, hij zoekt dekking gromde hij. „Maar ik geloof niet dat ik hem volgen zal. De honden konden wel eens 'n voorliefde hebben om me naar den keel te springen, en me te verscheuren, en op Henson kan ik wel wachten. Ik zal hier wel blijven hangen tot het dag wordt, en op mijn vriend Henson blijven wachten. En als 't moet zal ik hem volgen naar het andere einde der aarde." Intusschen zocht Henson in den blinde zijn weg tusschen het onre gelmatige struikgewas, in de stellige overtuiging, dat Merritt hem nog op de hielen zat. Daar sprong een der jonge honden van de meute, een half volwassen bloedhond, naar hem op en begon half spelend hem aan zijn jaspanden te trekken. Het was slechts spel, maar het was voor Henson, naar hij meende, een leelijk oponthoud en in grosso mode begeeren, hiervan vooral deze nadeelen ondervinden, dat, 1°. zij economisch gebonden zijn bij denzelfden cadeaugever of dezelfde waar te blijven koopen, totdat ze de noodige bons verworven hebben, 2°. hun eenerzljds het cadeau wordt opgedrongen en zij anderzijds geprik keld worden om teveel te koopen en 3°. zij cadeaux ontvangen, die vaak waardeloos zijn, doordat de cadeau gever geen vakkennis bezit van de geschenken, die hij verschaft. De com missie acht dan ook een optreden tegen het stelsel volkomen rationeel en gaat na. op welke wijze dit be snoeid kan worden. Zij meent dan dat het stelsel niet zal uitzieken en wijst er o a. op dat het nog steeds toeneemt. De bestaande wettelijke voorschriften blijken onvol doende te zijn een actie uit de maat schappij voorkomend heeft geen kans van slagen, zoodat alleen van een ingrijpen van overheidswege heil kan worden verwacht. Voldoende grond voor zoodanig ingrijpen is ge legen in de omstandigheid, dat het verbruikersbelang dat algemeen belang is, dit vordert. De commissie onderzoekt de moge lijkheid om de euvelen van het stelsel door een maatregel weg te nemen en komt tot de slotsom, dat door het stellen van den eisch, dat de verkooper den kooper op diens verlangen de aangegeven geldswaarde in plaats van het cadeau moet geven, ten aanzien van het directe stelsel in voldoende mate aan de bezwaren wordt tegemoetgekomen. Wat het indirecte stelsel betreft, zal deze eisch alleen dan effect sorteeren, wanneer den kooper de bevoegdheid wordt gegeven om, zoodra hij een bewijs (bon) in zijn bezit heeft, door bijstorting van de waarde der hem nog ontbrekende bons, zich het cadeau artikel te verwerven. De commissie heeft tenslotte een maatregel ontworpen en deze gegoten in den vorm van een vijftal strafbe palingen. Zoo gauw hebt U kou gevat', lastig zijn de ge volgen. Neem steeds een paar Wybert-tabletten. Sociale en economische Sai:i»etanflen. De overzichtsschrijver van 't Han delsblad zegt over onderstaand onder werp in een zijner overzichten 't vol gende Nadat de Kamer en de minister eenige dagen hebben gepraat over de sociale vraagstukken, de belangen der arbei ders en die als zoodanig worden ge zien, werden in evenveel kwartieren de quaesties afgedaan, die bij de af- deeling Handel en Nijverheid ter sprake hadden behooren te komen. Een Ka merlid zeide iets, dat ter zake doet, n.l. mr. Kortenhorst. Dit teekent het volslagen gebrek aan kijk op de beteekenis van zeer be langrijke bronnen onzer welvaart bij de leden van onze volksvertegenwoor diging, die voor 90°/0 zich sociaal politicus gevoelen. En de minister blijft geheel in de lijn daarvan. Als hij in een zeer uitvoerige rede zijn werkplan schetst, dan zet hij voorop een aantal arbeidersvraagstukken, waarvan hij uitdrukkelijk zegt, dat ze den voorrang hebben. En dan bij de reeks, waarvan gezegd wordt, dat ze „eenigermate op het tweede plan slaan* zijn er ook een paar van economischen aard Vervolgens komen weer drie kwart dozijn onderwerpen van speci fiek socialen aard. Het is eenmaal een slechte traditie in onze democratie, om aan de directe belangen der groote massa meer aan dacht te wijden dan aan de grondsla gen onzer welvaart, alsof die niet een veel grooter belang juist voor de arbei ders vormen. Als pakezel voor de sociale lasten zijn handel en nijverheid bruikbaar, twintig nieuwe millioenen per jaar zal de ziekteverzekering vragen, direct. Tegen 1 Jan. 1932 komt de herziening der invaiidlteits-en ouderdomswet, waarvoor wederom twintig millioen per jaar zal moeten worden opgebracht. Nog in deze parlementaire periode za! de werkloosheidsverzekering moeten tot stand komen, die nog eens tien millioen zal vergen en dan is er nog een rijkskinderfonds in het vooruit zicht van 10 a 15 millioen. Als ooit de urgentie door mr. Kor tenhorst o.a. bepleit van een scheiding in het kabinet tusschen de behartiging van de sociale economische belangen in het licht is gesteld, dan is het wel door de manier, waarop de afdeeling .Handel en Nijverheid* van Hoofdstuk X der Begrooting pleegt te worden behandeld. Het is waarschijnlijk boter aan de galg gekletst daarop de aan dacht te vestigen, het aantal belang hebbenden bij de verdeeling der lasten, die „Handel en Nijverheid" mogen opbrengen, is nu eenmaal belangrijk grooter dan het aantal dergenen, aan wier ondernemingszin en commercieele talenten het vooral te danken is, dat deze lasten kunnen worden opgebracht. En het getal is immers oppermachtig in de democratie. zijn vrees verloor Henson alten eer bied voor de honden. „Laat los, ellendige hond bul derde hij. „Laat me los, zeg ik.... Welnu dan hier En hij hief den stok op dien hij ge vonden had en bracht er het jonge beest een stevigen slag mee toe op den neus. Een snerpend gehuil van pijn weerklonk en een oogenblik la ter sprong de hond zijn aanrander naar de keel. Een oude hond, een der gevaarlijkste bloedhonden, kwam onmiddellijk op het pijnlijk gehuil van het jonge beest toegerend en scheen in een oogwenk de situatie te hebben overzien. Met een woedend ge grom sprong hij Henson naar de keel en de schurk werd door den schok en het gewicht van het zware dier om vergeworpen en sloeg als een zware logge massa tegen den grond. „Help riep hij schor. „Help Help Help Maar de scherpe tanden waren diép in zijn vleesch gedrongen en het zware gewicht belette Henson adem te halen. Nog eenmaal trachtte hij te roepen, doch het werd slechts een schorre klank die in het bloed ver stikte. Dan ging er een rilling door het zware lichaam, en voor de oogen van het slachtoffer was het alsof een donker gordijn werd dichtgetrok ken HOOFDSTUK LVII NOG EENS DE RING. Bell's professioneele geestdrift be hield voor 't oogenblik de overhand op zijn nieuwsgierigheid, 't Was een interessant en aardig psychologisch probleem, dat hier moest worden op gelost. Steel was reeds met zijn gewone bedrijvigheid en zijn beslistheid bezig de potten in de serre van allerlei tafeltjes en verhevenheden af te ne men. Het speet hem, dat hij. hiertoe moest overgaan, maar alles moest er aan worden opgeofferd, zoodat hij grimmig de tanden opeenklemde en met zijn taak voortging. „Wat ter wereld ga je nu beginnen, Steel?" vroeg Bell verbaasd, met 'n glimlach. „Ik ga de serre ontruimen", ant woordde David Steel droogjes. „Ik kan je wel zeggen, dat ik er straks half ziek van zal zijn, maar het moet gebeuren. Snijd hier deze draden eens even door en laat deze klimplanten zoo voorzichtig mogelijk zakken, als ge wilt. Als we niet eerst die groote potten wegzetten, kunnen we niet bij de kleine komen." Maar even droog gaf Bell ten ant woord, dat hij van plan was aan de vriendelijke uitnoodiging van Steel geen gevolg te geven. En hij zag met welbehagen naar de plank met prach tige klim- en slingerplanten, die zoo natuurlijk en toch zoo schilderachtig uit den grond schenen omhoog te klimmen tegen den muurwand. „Maar m'n beste kerel", sprak hij, „ik zal je geen toestemming geven om je dat werk van zoovele uren van geduld en zorg, zoo in eenige oogen- blikken te niet te doen. Er is geen en kele reden om ook maar iets te ver zetten. Als ik me niet vergis zal Van Sneck de hand op den ring weten te leggen, zonder dat we een enkele bloesem behoeven op te offeren." „Ik deel uw meening niet, mijn heer Bell", zei van Snëck aarzelend. „Ik kan me absoluut niets meer her inneren". „Welnu, daar wilde ik je juist een handje mee helpen", antwoordde Bell vroolijk. „Heb je al eens gehoord van kunstmatige opwekking van het her inneringsvermogen?" „Ja zeker, zooals men bijvoorbeeld veel bij juridische onderzoeken pleegt te gebruiken?" zei Steel. „Ik moet er kennen, dat, wanneer ge op de een of andere manier er in slaagt den ring te vinden, het mij zeer aangenaam zal zijn, mijn bloemetjes te sparen. Ze hebben me inderdaad zeer veel zorg en toewijding gekost!" Bell rookte gedurende eenige oogen- blikken kalm door. Hij speelde met de bloemen, welke Van Sneck's herinne ringsvermogen zoo schitterend hadden opgewekt, en stak er na een wijle een takje van aan Van Sneck toe, met de opmerking dat deze het maai' in het knoopsgat van z'n revers steken moest.. „Zoodoende hebt ge dien geur voortdurend bij je", zei hij. Van Sneck gehoorzaamde kalm en merkte op, dat de geur zeer sterk en bijzonder heerlijk was. En hij begon al spoedig bewegelijk te worden en zich slecht op z'n gemak te gevoelen. Hij scheen ontevreden met zichzelf. Hij zag er uit als iemand, die twee of drie zeer belangrijke dingen moet doen, doch één ervan volkomen ver geten is. „Ge behoeft je volstrekt niet onge- GEMEENTERAAD. RAAMSDONK. De Raad der gemeente Raamsdonk vergaderde Zaterdagavond ten Raad- huize te Raamsdonksveer, onder voor zitterschap van den Edelachtb. heer Burgemeester Moons. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering kwam na goedkeuring van de notulen aan de orde Aanschrijving van den Commissaris der Koningin betreffende de salaris regeling van de gemeenteveldwachters in Noordbrabant. Besluit van Qed. Staten tot goed keuring eener wijziging der begrooting 1929, Procesverbaal van de opneming van kas en boeken van den Gemeente ontvanger en de gemeente—bedrijven welke stukken voor kennisgeving worden aangenomen. Schrijven van het Comité der Ver- eenigingen van Burgemeesters en Se cretarissen in de Kantons Hoorn, Pur- merend, Alkmaar en Schagen met toezending adres, gericht aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen om wijziging van het bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijks ambtenaren, in verband met onderwijs- belangen ten plattelande met verzoek om adhaesie te betuigen. Besloten de gevraagde adhaesie te betuigen. Schrijven van den R.K. Bond van Hotel—, Café— Restauranthouders en slijters met vergunning „St Joseph" gevestigd te Utrecht, houdende ver rust te maken", zei David Steel ge ruststellend. „Ge „Ik vraag je wel excuus!" riep Bell, zijn vriend onderbrekend. „Dat moet hij juist wel doen. Hij-moet zich wel degelijk z'n hersens pijnigen met de vraag: Wat is er ook weer toen en toen gebeurd. Dat heeft nog nooit iemand vermoeid. En Van Sneck moet dit net zoolang doen, tot hij het gevonden heeft! Wilt ge ons den ring eens volledig beschrijven?" vroeg hij den Hollander. Met zichtbare ingenomenheid be gon Van Sneck den ring van Prins Rupert te beschrijven. Hij roem de de bedrevenheid van den bewerker en de fijne afwerking van het mate riaal, benevens de bijzondere kwali teiten der kleine zwarte parels en hij sprak met de uitbundige vrijheid van den kenner en den vakman. Bell liet hem begaan, toen hij een boom opzette over historische juwee- len en ringen in het algemeen, maar toch bemerkte hij dat Van Sneck zich ondanks alles ergens onrustig over maakte. Nu en dan glinsterden zijn oogen levendiger, scheen opeens zich iets fragmentarisch te herinne ren en een oogenblik later scheen het hem weer te zijn ontglipt. „Hadt ge gerookt of rooktet ge nog den avond dat ge hier voor het laatst zijt gekomen?" vroeg Bell dan opeens. „Ja", antwoordde Van Sneck, ,,'n sigaret. Henson gaf er mij een. Maar ik moet wel bekennen, dat ik er vree- selijk bang voor was, en heb de siga ret meer opgerookt uit bravour en om hem te tergen. Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwyfesclie en Lanptraatschc Courant, „DB BOBO VAN BBT ZVIDBB1'. C

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1