Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 1 itattilow Alle iMiiliitmrliiiiMn ij' /mt-Kof/d J weef TERMS NUMMER 101. ZATERDAG 21 DECEMBER 1929. 52e JAARGANG. UITGAVE i WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. Si. Telerr-Adres: 8CH0. ■l®- Jilfiii DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. SPRANG—CAPELLE. De Riad dezer gemeente vergaderde Woensdagnamiddag ten Raadhuize onder voorzitterschap van den Edel- achtb. Heer Burgemeester Meijer. Afwezig de heeren Michael en Tim mermans. Agenda 1. Vaststelling van de nolulen der vergadering van 1 November 19.9 De nolulen werden onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Mededeeling van proces-verbaal van kasopname bij den Gemeente Ontvanger, waarbij alles in orde werd bevonden b. Goedkeuring van Ged. Staten op het Raadsbesluit tot onderhandsche verhuring van het voormalig school huis te Sprang c. Schrijven van Ged. Staten hou dende mededeeling. dat andermaal voor de jaren '30—'32 vrijstelling is ver leend tot het geven van onderwijs in vak g. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. d Circulaire van den Commissaris der Koningin in deze provincie, inzake salarisregeling veldwachters. Waar de nieuwe regeling eerst op 1 Jan. 1931 behoeft in te gaan, stellen B. en W. voor deze zaak t.z.t. af te handelen. De Raad gaat hiermede accoord. e. Verzoek om subsidie van de Ne- derl. Volkszangvereeniging, gevestigd te Utrecht. Conform voorstel van B. en W. wordt op dit verzoek afwijzend be schikt. f. Verzoek van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten om een bij drage van 4 cent per inwoner, voor de meubileering van de Algemeene Bestuurskamer van het Verenigings gebouw. Overeenkomstig voorstel van B. en W. wordt, op grond van den slechten financieelen toestand der gemeente, het verzoek afgewezen. g. Verzoek van de bewoners van den Winterdijk om electrificatie. De Voorzitter zegt, dat men vroeger al eens de kosten van electrificatie van den Winterdijk heeft geraamddeze bedragen f 2200,—. B. en W. achten een dergelijke uitgave voor zulk een gering aantal betrokkenen niet verant woord en durven ook niet de konse- kwenties aan welke uit een eventueele inwilliging van het verzoek zullen voortvloeien. Op grond va deze over weging stellen B. en W. voor op het verzoek afwijzend te beschikken. Sneep. Hoeveel menschen zijn er bij betrokken Voorzitter. Ik meen van 12 of 14. Het lid Kraak zegt. dat hem dit voorstel van B. en W. erg tegen valt. Toen in de vorige vergadering de Raad voor de beslissing werd gesteld van eiectr ficatie van Sprang en Vrij hoeven, zijn B en W. met geen voor stel gekomen. Spr. acht het een belang, dat de Winterdijk wordt geelectrificeerd Er zullen altijd voldoende menschen gevonden worden om zich aan te sluiten. Spr. geeft in overweging aan het verzoek te voldoen. v. d, Willigenburg. Zou het niet verstandig zijn dit verzoek nog aan te houden en eerst eens in overleg te treden met de PNEM? Nu er toch een groot gedeelte van de gemeente ge electrificeerd wordt, kan misschien een paar Wybert- tabletten! Zij bescher men tegen verkoud heid en infectie. zonder al ie hooge kosten ook de Winterdijk in de uitbreiding worden opgenomen. Het is in elk geval ge- wenscht om er met de Maatschappij over te spreken en dit verzoek te renvoijeeren naar B. en W. Verheijden. Zooals v. d. Willigen burg het voorstelt, kan ik er mij best mee vereenigen. Wij blijven dan toch nog in elk geval vrij. Sneep. Maar zullen de menschen zich aansluiten Voorziiter. Dat is te onderzoeken. v. d. Willigenburg. Dan kan ook eens met de PNEM besproken worden of het mogelijk is, dat de afname van den Winterdijk ook opgenomen kan worden in de garantie die men voor Sprang en Vrijhoeven gevraagd heefl. De Raad gaat hiermede accoord. h. Nota van aanmerkingen van Ged. Staten op de begrooiing. Waar de aanmerkingen slechts van administratieven aard zijn, wordt een en ander ter afdoening gesteld in han den van B. en W. i. Verzoek van J. van der Schans om onthtffing van huur van het door hem van de gemeente gehuurde voor- malig schoolhuis. Adressant voert aan, dat hij plotseling een winkelhuis heeft gekocht, dat door hem per 1 Jan. moet worden overgenomen. Voorzitter. Het is nogal sterk. Hij woont er pas twee maanden in. Verheijden. 't Is een doorgangshuis. Voorzitter. Wij stellen voor onthef fing te verleenen met ingang van 1 Febr. Hij moet dus nog een maand extra huur betalen. Sneep. Mits het natuurlijk niet eer der verhuurd is. Voorziiter. Natuurlijk. v. d. Willigenburg. Het is hier loch een bijzonder geval. Wanneer de man nu in een ander huurhuis was gaan wonen, dan zou ik er niet voor zijn om onthtffing te verleenen. Daarbij komt nog de omstandigheid, dat in het door hem gekochte huis een win kel is gevestigd welke voor hem een bron van inkomsten is. En wat maakt het de gemeente tenslotte uit dat ze f 16meer krijgt. Ik vind, dat er hier wel aanleiding is om aan het verzoek te voldoen. Middelkoop. Ik geef toe, dat het hier een bijzonder geval is. maar de menschen moeten een beetje voor zichtiger zijn met huren. Voorzitter. Ik geloof, dat er nu geen bezwaar is om reeds met ingang van 1 Januari ontheffing van huur te ver leenen. De Raad gaat hiermede accoord. j. Adres van het Bestuur van de Kolenvereeniging „Draagt elkanders lasten", waarin de aandacht van het gemeentebestuur wordt gevestigd op het feit, dat het bestuur van den Christelijken Volksbond reeds een paar maal heeft geweigerd om aan genoem de vereeniging gelegenheid te geven in een der lokalen van den Christel' Volksbond te vergaderen. Men is nu genoodzaakt om in een café te ver. gideren, waartegen echter herhaalde lijk door verschillende leden bezwaar wordt gemaakt. Voorzitter. Wij hebben de lokalen indenijd overgegeven aan den Chr. Volksbond. Nu wij er geen zeggings- schap over hebben, moet de kolen vereeniging zich met dit adres tot het Bestuur van den Christel. Volksbond wenden. Er is verzocht om punt 7 van de agenda vóór punt 3 te behandelen. De voorzitter stelt daarop punt 7 aan de orde 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot afwijzing eener aan vrage als bedoeld bij art. 72 der L.O.W. 1920 van het bestuur der bijzondere lagere school te Capelle. De Voorzitter licht toe, dat de school gebouwd is voor 192 leerlingen. Thans gaan 183 leerlingen ter school. Bij het nieuwe schooljaar verlaten 18 leerlingen de school. Het Bestuur is van meening, dat het aantal nieuwe leerlingen zoo groot zal zijn, dat het maximum 192 wordt overschreden, waardoor het noodzakelijk zou worden tot bij—bouw of den bouw van een geheel nieuwe school. B. en W. hebben omtrent de toe name van het aantal leerlingen echter geen zekerheid en kunnen op grond daarvan niet voorstellen aan het ver zoek te voldoen. Mocht t z t. het ma ximum aantal leerlingen bereikt wor den, dan kan de Raad altijd nog op deze zaak terugkomen.* Kerst. Ik heo met verwondering het voorstel van B. en W. onder dit punt zien staan. In de eerste plaats geldt het hier een aanvrage ingevolge art. 72 van de L. O.—wet waarin gezegd wordt, dat alleen de Raad de bevoegdheid heeft medewerking te weigeren, als de in gezonden stukken van het Schoolbe- siuur niet aan de eischen van de wet voldoen. Daarom vindt het voorstel van B. en W. absoluut geen steun bij de wet. Op de tweede plaats moet er een wettelijk overleg plaats hebben tus- schen B. en W. en het schoolbestuur. De wet eischt, dat daarbij overeen, stemming moet worden bereikt. Op de vérgadering tusschen B en W. en het Schoolbestuur is volkomen overeen stemming bereikt. Wederzijds zijn de belangen van het onderwijs en der be lastingbetalers naar voren gebracht. En nu komt er een voorstel van B. en W. dat weliswaar vriendelijk is gemo tiveerd, maar toch in elk een afwij zende houding van B. en W. aangeeft. Ik vraag me af, moeten we weer terug naar de manier van smal—handelen zooals dat vroeger al eens is gebeurd. Dat kan toch geen«zins in het belang van de gemeente zijn. De wet eischt hier principieele medewerking. Wat moet er nu met 1 Mei ge beuren We zullen dit jaar zeer zeker het maximum aantal leerlingen van 192 overschrijden. Wanneer ik voor de toe name het gemiddelde neem van de laatste jaren, dan mogen we aannemen, dat er met 1 Mei a.s. 34 nieuwe leer lingen zullen bijkomen. De toestand is nu ai onhoudbaar. In een lokaal dat gebouwd is voor 48 leerlingen zijn nu reeds 63 leerlingen ondergebracht. Dat kan toch nooit in het belang zijn van het onderwijs 1 Het voorstel van B. en W. is wettelijk een misstap. In het nakomen van de wet iigt hier de practische oplossing. Wanneer de Raad nu in principe tot medewerking besluit, dan bindt hij zich nog tot niets. Wordt echter het voorstel van B. en W. aangenomen, dan snijdt men direct alles af en is verder werken onmogelijk. Het besluit tot medewerking moet eerst komen, wil men de plannen verder kunnen voorbereiden. Blijkt nu straks, dat het niet noodig is, wel dan houdt meteen alles op. 't is toch allemaal zoo gewoon en logisch mogelijk. Middelkoop, is het nu niet mogelijk, dat het bestuur de aangifie van nieuwe leerlingen kan vervroegen Dan kunnen wij tenminste eenige zekerheid krijgen. Kerst. Wij hebben dit ook al over wogen, maar de praktijk heeft ons geleerd, dat de menschen altijd wach ten tot op den laatsten dag. Wat daar tusschen zit weet men niet. Verleden jaar ging het evenzoo. Op den laatsten dag kwamen de meeste inschrijvingen binnen. Maar als de Raad nu tot medewerking kan besluiten, dan kun nen wij verder met B. en W. overleg plegen. Er kan dan een plan ontwor pen worden en het advies gevraagd van de inspectrice. Wanneer deze voorbereidende werkzaamheden zijn verricht, dan zijn we al weer wat verder en is het misschien mogelijk om meer nadere cijfers te geven. Maar deze beslissing moet eerst aan alles voorafgaan om verdere stappen te kunnen doen. v. d. Willigenburg. Als de Raad nu in beginsel tot medewerking besluit, is daarmee niet gezegd, dat hij aan handen en voeten gebonden is. Alvo rens tot eenige uitvoering kan worden overgegaan, moet de Raad toch nog definitief beslissen en moet het bestuur met cijfers aantoonen, dat het maxi mum aantal overschreden wordt. Verheijden. Op dat gebied is nooit geen zekerheid te krijgen. Vandaag zeggen de menschen ja en morgen weer neen. Kerst. Het is hier iets anders als met een school die nog gesticht moet worden. We hebben hier een geves tigde school, die elk jaar een vaste toevoer krijgt van nieuwe leerlingen. Kraak. Zooals ik heb gehoord gaan er met 1 Mei 18 leerlingen van de school, zoodat er nog 165 overblijven. Als er nu nog 27 nieuwe leerlingen bijkomen, heeft men precies het maxi mum bereikt. De heer Kerst sprak over het belang van den belasting betaler, maar ik geloof, dat het toch wel een beetje ruw genomen wordt als bij een kleine overschrijding van b.v. 2 of 3 leerlingen een nieuwe j school gebouwd moet worden. Da's toch nog ai erg. Kerst. De wet geeft nu eenmaal een maximum aan waaraan we ons hebben te houden, Het gaat toch niet aan, dat ieder voor zich een aantal kan bepalen dat hij het maximum vindt. Er moet toch een maatstaf zijn. Verheijden. Als er een nieuw lokaal bij komt, dan kun je er van op aan, dat wij ook op de proppen komen met een nieuw lokaal. Het is toch niet dienstig aan het onderwijs, ais er twee onderwijzers in een klas staan. Kerst. Natuurlijk niet. Als de Openb, School een nieuw lokaal noodig heeft, dan zal ik er direct voor zijn. Het onderwijs, zoowel het openbaar als het bjjzonder, is een gemeentebelang. KANTOREN: TILBURG Zomerstraat 1B. Telephoon 1625. EINDHOVEN, Stratumsche Dijk 2 A. Telephoon 3717. Verheijden. Ik ga accoord met U. Maar waar moet het heen met de belasting De Onderwijswet kost nu al 164 millioen. Nu zijn ze al bezig met ook het Hooger Onderwijs te ondergraven. Waar moet dat op den duur toch naar toe. Ik sprak onlangs een paar Duitschers en toen hoorde ik, dat men in Duitschland net zoo'n Onderwijswet wilde hebben als bi) ons Maar men heeft het gauw stop gezet omdat men een leege beurs had. Zooiets kan alleen de „Stein—relcher Hollander", zei me een Duitscher. Maar zoo loopt het hier ook vast 1 En je zult eens zien waar onze Holland- sehe gulden blijftDan zal het noodig zijn, dat we hier andermaal een Neder landsche Musolini krijgen, nl. Minister Colijn. Je weet nu al niet waar het heen gaat met de belastingen, maar dan zullen we vast loopen in indirecte belastingen. v. d. Willigenburg. Ik moet mijn- heer Verheijden even opmerken, dat we geen Tweede Kamertje spelen, maar Raad van Sprang—Capelie. Ais Ne derlanders hebben we te voldoen aan de Nederlandsche wetten. Verheijden Ja, dat weten we. Feiten en waarheden mogen daarbij niet ge noemd worden. Sneep. Zijn de kosten groot Voorzitter. Er moet een nieuw lo kaal gebouwd worden of een geheel nieuwe school. Sneep. Dan zit men in Capelle ook fe wachten. Middelkoop. Ik vat de medewerking zoo op. dat er eerst volkomen over eenstemming moet zijn bereikt. De Voorzitter stelt vervolgens voor. de gevraagde medewerking te verlee nen, wat niet inhoudt dat daaruit verdefe uitvoering voortvloeit, ndien geen voldoende zekerheid kan worden verkregen omtrent het aantal leerlin gen. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 3. Benoeming leden armbesturen (wegens periodieke aftreding). Aftredend zijn voor: a; Sprang: J. L. van Saten b. CapelleJ. Huisman. De voordracht luidt voor a. J. L. van Santen en W. Kuijsten. voor b. J. Huisman en J. A. Ver heijden. Beide aftredende leden werden met op een na algemeene stemmen her- kozen. De heeren W. Kuijsten en J. A. Ver heijden behaalden ieder 1 stem. 4 Benoeming leden der Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs (wegens periodieke aftreding). Aftredend zijn: W. M. Dalmeljeren L. P. Oeriemans. De voordracht luidt: W. M. Dalmeijer, J Ruiter L P. Oeriemans, C. de Rooij Mzn. De aftredende leden Dalmeijer en Oeriemans werden met algemeene stemmen herkozen. Het lid Kerst verlaat de vergadering. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot goedkeuring der be- De Echo van het Zuiden, Waalwpsclie en Langstraatsclie Courant, Dit blad YttrachQnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 8 maanden 1.25. Franco per post, door bet geheele rtfk f 1.40. Brieven, Ingezonden stokken, gelden, ena. franco te «enden aan den Uitgever. Pr&s der AdvertentlSn 20 cent per regel; minimum 1,50. Bfl contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. AdvertentlSn moeten Woensdag en Vrfldag des morgens om aiterlQk 0 aar ln ons bealt

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1