I PUROL Nieuws uit Kaatsheuvel. P.J.A. Uw ASTHMA ABDIJSIROOP Hoeden en Petten H. VERHULST, Kunst en Letteren. KERSTBOOMEN ROODE TULPJES, Hulst met bessen. Kerst-Artikelen. Najaar 1929. AKKER'* gen, op vergaderingen, e.d. Intusschen Zalige Kerst mis allemaal en veel vrede in de gemeente. III III BINNENLAND. Brabantsche Zuivelbond. In de dezer dagen te Breda gehou den algemeene vergadering van den Brabantschen Zuivelbond zyn de coop zuivelfabiieken „De Verbroedering* te Castelré en Eensgezindheid" te Ijzen dijke ais lid toegelaten. De fabriek te Esbeek werd opgeheven. Het aantal aangesloten fabrieken bedraagt thans 50 Medegedeeld werd, dat in 1929 281 diploma's zijn uitgereikt aan deelnemers aan plaatselijke melkcursussen. In totaal zijn thans door den Brabantschen Zuivelbond uitgereikt 583 diploma's aan melksters en 654 aan melkers. Aan de fabrieken te Beek (bij Breda) Etten en Princenhage werd het eere diploma boterkeuringen uitgereikt. Bij den controledienst sloten zich aan de fabrieken te Dorst en IJzendijke In den loop van het jaar werden twee fabrieken voorloopig toegelaten als lid van het melkcontrolestation Het aantal aangesloten fabrieken be draagt thans 12, terwijl bovendien de fabrieken geregeld bemonsterd worden. In de laatste weken kwamen, tengevolge van een circulaire der keuringsdiensten van waren, vele aanvragen tot toetre ding in, welke door de commissie voor het melkcontrolestation zullen worden behandeld. Tevens zal dan gesproken moeten worden, of ln ver band met het groot aantal leden, reor ganisatie van dezen dienst noodig is Tot lid van het hoofdbestuur van den Nederl. R.K. Boeren en Tuinders bond werd benoemd de voorzitter van den Brabantschen Zuivelbond, de heer Joh. M. Vos. De begrooting werd vastgesteld met een eindcijfer van f36.340 De heer O. j. van Poppel werd herkozen als bestuurslid. De heer M. F. Bonants, directeur van het verzekeringswezen van den Noordbrabantschen Chr. Boerenbond te Tilburg, hield een inleiding ovei de Ziektewet. R.K. Werkliedenverbond. Woensdag is te Uirecht de najaars vergadering gehouden van het R.K Werkliedenverbond. De voorzitter van het Verbond, de heer A. 'C. de Bruyn, meende in zijn openingswoord te mogen zeggen dat, misleiden sommige aanwijzingen niet al te zeer, wij voor ons land opnieuw staan aan het begin van een sociaal vruchtbare periode of om de woorden van de blijkbaar zeer verontruste „Nederlandsche Werkgever" te gebrui ken er schijnt „een lawine van sociale maatregelen" op komst, en wees er verder op, dat door te werken aan de sociale vervolmaking van de Roomsch Katholieke arbeidersbeweging tevens de godsdienstig-zedeHjke belangen van het volk worden behartigd. Spr. deelde voorts mede, dat in de eerste negen maanden van het jaar het ledental van de aangesloten vak bonden toenam met 18.223 en daar door kwam op 133.312, terwijl de diocesane bonden klommen van 100.365 tot 108.853. Het totaal ledental van het Verbond was op 1 Januari 1929: 133.306 en op 1 Aug. 1.1.151.596. Spr. herinnerde voorts o.a. aan de inwerkingtreding der Ziektewet en aan het optreden van het nieuwe ministerie dat hij noemde het ministerie Ruys— Verschuur. Het voornaamste van hei door dit kabinet toegezegde achtte spr. wel de wet op de bedrijfsorganisatie en hij hoopte, dat in deze regeerings- periode ook bizondere aandacht zal worden geschonken aan de belangen van het groote gezin. De katholieke arbeidersbeweging, zeide spr., werkt doelbewust, rusteloos door. De arbeidersbank komt er en zal, deskundig geleid, een succes worden. Voor de toekomst acht spr. het van groot cultureel belang, indien een wel overwogen contact tot stand kon worden gebracht tusschen de bezitters van het in Nederland aan wezige intellect en de arbeidersbewe ging. Een ander stuk arbeidsveld o a. dat de aandacht en de werkzaamheid van de katholieke arbeidersbeweging vraagt, is dat der reclasseering Hei laat zich z.i. redelijkerwijze niet meer verklaren, dat juist in de regenten— VOOR HANDEL EN INDUSTRIE. Ruwe Huid Ruwe Handen ONTVANGEN NIEUWE COLLECTIE Chique modellen. HEMDEN, tevens met afknoopbare Manchetten, (HEMDEN, óók naar maat). Heerenmodemagazijn. Markt 5. DEN BOSCH. Telefoon 841 plaats een som wil bijeenbrengen, welke het mogelijk maakt, de zware geldelijke zorgen, waaronder de dichter meer en meer gebukt gaat te verlichten. Het noodigt daarom allen die voor den schrijver van den Kleinen Johannes en van zoo menig ander kunstwerk erkentelijkheid en waardeering gevoe len, met aandrang uit hun bijdragen te doen toekomen aan den penning meester. In het uitgebreide comité hebben vele bekende letterkundigen en andere kunstenaars zitting genomen, o. w verscheidene buitenlanders. Secretaris—penningmeester is mr H Glltay, Laan van Meerdervoorl561 Den Haag (Twentsche Bank Den Haag, Rijksgiro 1417). Mia Peltenburg te Bern getrouwd. Onze beroemde zangeres Mia Pel tenburg, die ook in Waalwijk optrad is te Bern in het huwelijk getreden met den bekenden Zwitserschen violis' Alphonst Brun, eerste concertmeester van het Bernische Musikgesellschaf' en directeur van het Berner Musik— konservatorium. Het huwelijk is in alle stilte voltrokken, colleges op het gevangeniswezen, geen plaats zou zijn voor daarvoor geschikte personen uit de arbeidersbeweging. Dr F reder ik van Eden. Den 3den April 1930, zal dr. Frederik van Eeden den 70 jarigen leeftijd bereiken. Er is een huldfgings comité gevormd, dat ln de eerste Kaatsheuvel, 19 Dec. '29. Armenconcert. Naast de armenconcerten van Euphonia en Apollo heeft ook Bel Canto besloten nog dit seizoen een liefdadigheidsuitvoering te geven. Komt de recette van het Apollocon- cert aan de armen van de St. Vincen- tius vereeniging, die van Euphonia aan de St. Elisabethsarmen, Bel Canto zal de uitvoering geven ten bate der spijskokerij, zeker een niet minder sympathiek liefdewerk. De juiste da tum van het concert is nog niet be paald, vermoedelijk zal dit echter omstreeks half Februari zijn. Euphonia. Een ijverige groep dames en voor de meer afgelegen wijken heeren, is thans reeds bezig, kaarten te koop aan te bieden voor het armenconcert, dat het Kon. Muziekgezelschap Euphonia 5 Januari a.s. zal geven. De opoffering dezer collectanten wordt ten volle beloond en het staat te voorzien, dat de opbrengst van dit Driekoningenconcert evenals dat van Apollo op 8 Dec. j.l. een record zal zyn. Instructeur. 't Kon. Muziekgezelschap „Eupho nia" heeft het besluit genomen een vasten instructeur aan de harmonie van het gezelschap te verbinden. De keuze in deze is gevallen op den Wèled. Heer Drohm, stafmuzikant van het zesde, een musicus, die op het gebied van harmoniedirectie reeds lang z'n sporen verdiend heeft. We wenschen bestuur en harmonie pro ficiat met dit wijs besluit en deze ge lukkige keuze en zyn er van over tuigd, dat de vruchten zich reeds in den kortsten tijd zullen toonen. Kerstconcert. Het 2e Kerstdagconcert dat Bel Canto 26 December a.s. zal geven, mag zich reeds in aller belangstel ling verheugen. Zelfs van buiten de plaats bestaat er reeds interesse voor deze uitvoering. De Liedertafel zelf zal haar beste beentje voor zetten om haar goeden naam hoog te houden. Daarnaast mogen we de keuze van Waalwijks Klein Tooneel alleszins 'n gelukkige noemen. We hoorden de bemerking, dat men liever een engagement van veraf ge zien had, wijl dat meer zou trekken, doch het Bestuur van Bel Canto is er van overtuigd, in het 5-tal Waal- wijkers een keuze gedaan te hebben, die moeilijk te verbeteren is. De komische kracht van Johniny is algemeen bekend, de dramatische kunst van den heer T. v. d. Heijden had tot heden slechts één roem. het spel en de zang van een Tom Bur- manje wordt niet meer als dillettan- tisme beschouwd, waarbij de zusjes Kooien zich hierbij zoo waardig weten aan te sluiten, dat er een quintet ge vormd wordt met de allerhoogste ca paciteiten. Daarby heeft Kaatsheuvel wat engagementen betreft, ook een schuld aan Waalwijk af te lossen. Concerteert jaarlijks niet minstens één onzer muziekcorpsen aldaar en mogen zij niet steeds memen op een belangstelling die alzydig is. Gemeenteraadsvergadering. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente te houden op a.s. Maandag 23 Dec., des nam. om half 7, ten gemeentehuize. Agenda: 1. Mededeeling kasopname. 2. Verslag betreffende den toestand van het onderwijs. 3. Voorloopige vaststelling der ge meenterekening over het dienstjaar 1928. 4. Behandeling der gemeentebe- grooting voor 't jaar 1930 met adres sen van het Bestuur der te 's-Bosch ge- i vestigde Politieschool om subsidie; j b. Noordbrabantschen Waler- schapsbond om als buitengewoon lid tegen betaling van 2.50 per jaar te willen toetreden. c. Nederlandsche R.K. Volkszang- vereeniging om een subsidie van 10 te willen verleenen. d. De Besturen van het Kruisver- bond en de Mariavereeniging te Kaatsheuvel, houdende verzoek het subsidie op 100.te willen bepalen. e. De Prov. Noord-Brabantsche Groene Kruisvereen. om subsidie. f. Het Bestuur van het „Wit Gele Kruis" te Loon-op-Zand om subsidie van 100. g. de stichting „Moederheil" te Breda om subsidie. h. Het Bestuur van de vereeni ging ter bevordering van het Nijver heidsonderwijs te Kaatsheuvel om subsidie van 525.in het te ver wachten tekort van de te geven cur sussen. i. idem van het Bestuur der R.K. Vakvereeniging te Loon-op-Zand om een subsidie van 150.voor een te geven cursus in het patronenma- ken. j. Het bestuur van de R.K. Biblio theek te Kaatsheuvel om subsidie van 50.—. lt. Het bestuur van de Noordbra- bantsche en Geldersche R.K. Blinden- vereeniging om subsidie. 1. Den Directeur der R.K. Mili taire Vereeniging te Venlo om subsi die van 25. 5. Aangehouden verzoek van het Doktersfonds van de R.K. Werklie- denvereeniging te Kaatsheuvel, om 'n subsidie over 1929 van 500. Aangehouden verzoek van het Bestuur der Bijzondere School voor Nederduitsch Hervormden te Loon- schendijk om beschikbaarstelling van gelden voor den aankoop van een naaimachine. 7. Adres van J. B. Mosselveld te Kaatsheuvel en van de bewoners dier straten, inzake verharding van de Berkdijkschestraat en Molenstraat. 8. Adres van de bewoners van de Rechtvaart en de Hooge Zandschel om verbetering van de wegen. 9. Verzoek van P. Schellekens te Kaatsheuvel om beschikbaarstelling van eenig terrein (aan de zijde van 't oude raadhuis) met betrekking tot de verbouwing van zijn woning. Bloemenmagazijn .FLORA" Telef. No. 55. VOORRADIG43781 in diverse grootten Verder alle mogelijke ZIE ETALAGE. Postduivententoonstelling. De op 15 December gehouden Post duivententoonstelling, gegeven door „De Getrouwe Duif", gevestigd bij den heer J. van Heeswijk, is in alle opzichten volkomen geslaagd. Een ongekende drukte was waar te nemen en het was dan ook de moeite waard om de tentoongestelde exemplaren te bezichtigen. De heer De Laat uit Vlijmen func tioneerde als keurmeester, van wel ke taak hij zich prachtig heeft ge kweten. Iedereen was dan ook over den uitslag tevreden. De prijzen zijn toegekend als volgt: Klasse oude duiven. r 1 J. Corstanje; 2 Th. Ligtvoet; 3 Chr. v. Heeswijk; 4 H. Dekkers; 5 Chr. v. Heeswijk; 6 M. Donders; 7 H. Dekkers; 8 M. Donders; 9 A. v. Moergestel. Klasse jonge duiven. 1 J. Corstanje; 2 P. v. d. Velden; 3 E. Haverhals; 4 C. v. d. Schans; 5 J. Pijnenburg; 6 P. Snoeren; 7 J. Pij nenburg; 8 Th. Ligtvoet; 9 C. Cor stanje. Klasse oude doffers. 1 J. Corstanje; 2 P. Snoeren; 3 S. v. Boxtel; 4 H. Oomens; 5 S. v. Box tel; 6 A. Snaphaan; 7 A. Versteeg; 8 H. Oomens; 9 C. Corstanje; 10 M. Donders; 11 A. Snaphaan; 12 H. Ro- zenbrand; 13 M. Donders. Klasse jonge doffers. 1 H. Rozenbrand; 2 A. Snaphaan; 3 Th. Ligtvoet; 4 D. Donders; 5 P. Snoeren; 6 W. Stubbe; 7 M. Donders 8 J. Pijnenburg; 9 Chr. v. Heeswijk; 10 H. Oomens; 11, 12 A. Schaal'stra. Het Bestuur der „Getrouwe Duif" brengt langs dezen weg zijn harte- 1 ijken dank aan allen, die hebben deelgenomen aan hun prijsraadsel ten bate van een ziek lid. Eett schoone daad van broederliefde is hier weer sportvriend. Ook oprechten dank na zien, dat de postduivenliefhebber een gouden hart heeft voor zijn zieken sportvriend. Ook een oprechten dank mens dengene, voor wien deze gelden bestemd zijn. Burgerlijken stand der gemeente, Loon-op-Zand. Van 115 December 1929. Geboren: Johanna Gertruda d.v. J. Damen en M. M. Jacobs. Lambertus Corne lls Josephus z.v. Fr. v. Loon en J. M. v. d. Lee. Johanna Maria Eliza beth d.v. A. Boons en M. A. Dielen. Bernardus Johannes Cornelis z.v. J. P. v. d. Sande en Ph. J. Lauryssen. Johanna Cornelia d.v. W. van de Wouw en C. Fabrie. Josina d.v. B. van Pelt en A. S. Wynands. Petrus Martinus Robertus z.v. C. A. Schoen makers en G. M. Beunis. Cathari- na Johanna d.v. J. Konings en C. Broeders. Wlihelmina Antonia Henrica d.v. J. van Dijk en M. P. Vastré. Nicolaas Maria z.v. C. Groenendaal en E. Dekkers. Pie- ternella d.v. A. Roomer en A. H. de Bie. Johanna Elisabeth Maria d.v. A. Dingemans en W. A. Schoenma kers. Walterus Marinus Johannes z.v. J. W. Heys en W. A. Vloemans. Petronella Maria d.v. P. Damen en E. Grootswagers. Johannes Gerar- dus Augustinus Maria z.v. C. J. Coo- mans en J. L. Meyer. Gertruda Pe tronella Johanna d.v. C. P. v. d. Vel den en Fr. M. Molenschot. Catha- rina Antonia Theresia d.v. A. P. L. Ververs en A. M. D. Hollants. Overleden Maria Catharina Raaymakers, echt- genoote van H. M. van Wanrooy, oud 38 j. Hubertus Maas, echtg. van G. van der Ven, oud 67 j. Wil- helmina Snoeren, wed. van C. van der Mortel, oud 79 j. Maria Broe ders, echtg. van J. van Wezenbeek, oud 68 j. Martinus Wilhelmus Hu bertus van der Ven, oud 2 jaren. Gehuwd Huibert van Campen, oud 21 j. met Johanna Nieuwenhuyzen, oud 22 j., beiden wonende alhier. GEMENGD NIEUWS. Gistermorgen heeft te Rijsenburg een tragisch ongeluk plaats gehad. Om kwart over zeven reed ter hoogte van huize „De Horst" een vrachtauto van den varkenskoopman van Kooten geladen met varkens, toen een tram den wagen tegemoet kwam. Hierdoor moest de auto uitwijken, doch door de gladheid van den weg dreef hij juist tegen den tram aan. De botsing was vrij hevig en veroor zaakte groote materieele schade aan de tram. Doch in hetzelfde moment vloog de vrachtauto in brand. In een oogwenk stond de wagen in lichte laaie, nog voor de beide inzittenden de chauffeur de ongeveer 35 jarige J. de Lange schoonzoon van Van Kooten en zijn knecht den tijd hadden om zich in veiligheid te stellen. De Lange verbrandde levend hij werd dood uit den wagen gehaald. De knecht leefde nog, hoewel hij zwaar gewond was. Na een kwartier is hij overleden. Van de varkens zijn er 4 gedood. De auto is geheel vernield. De jachtopziener Kuit te Stouten- burg bij Amersfoort hoorde in den nacht van Dinsdag op Woensdag schieten op 't jachtterrein. Hij kleedde zich aan en kiopte bij zyn vader aan die eveneens jachtopziener is en in de nabijheid woont. Hy ging echter alleen verder. Even later hoorde zijn vader een schot en ging vergezeld van zijn inwonenden zoon op onderzoek uit doch keerde kort daarop weer naar Voorde Borst. huis terug, daar er niets meer te bespeuren viel. Gistermorgen te acht uur vond een meisje een man dood op den weg liggen, het gelaat bedekt met bloed. By nader onderzoek bleek dit de jachtopziener Kuit te zyn met een schot hagel in den hals. Een politiehond uit Bussum is op het, spoor gezet, dat wees in de richting Nijkerkerveen. De dader(s) is (zyn) nog niet opgespoord. Het slachtoffer is 28 jaar oud, gehuwd en heeft twee kinderen. Het parket uit Uirecht was evenals Dr. Hesseling als deskundige uit Arnhem gistermiddag ter plaatse. Schietprrtij in de Schildstraat te Rotterdam. Sedert langen tijd krijgt de politie in de vyfde afdeeling bureau Nassau- kade alhier, geregeld klachten over den 42 jarigen caléhouder A. Sch. van de Maashaven. Niet alleen is de man voortdurend onder invloed van sterken drank, maakt hij doorloopend ruzie met zyn bezoekers, welke hij de vorige week Zaterdag nog met een bijl heeft bedreigd, maar bovendien mishandelt hij telkens weer zijn vrouw en zyn schoonzusiers, die nog al eens voor haar in den bres moeten springen. Reeds enkele keeren is hy tegen dergelijke misdrijven tot gevangenis straffen veroordeeld en toeva lig had de commissaris van de betrokken afdeeling juist dezer dagen order gegeven ëen aantal aangiften, welke den laatsten tyd waren binnen gekomen te verzamelen, ten einde een actie in te stellen om den man zijn vergunning als caléhouder te doen ontnemen en had een van de inspecteurs van den justitieelen dienst, de heer Maandag, tn verband hiermee den man tegen gistermiddag op het bureau doen ontbieden, toen beticht werd ontvangen dat de man in 'n aanval van delirium op zijn vrouw, zijn schoonzuster en familieleden had geschoten en bij zijn arrestatie deswege de agenten met z'n pistool ernstig had bedreigd, waardoor de agenten genoodzaakt waren gewor- dee op hun beurt van hun revolver gebruik te maken, waarbij de man op twee plaatsen is geraakt. Gisterennacht is een ernstig auto ongeluk gebeurd op den spoorweg- oveJgang bij Rehain, op de lijn Fal- kerberg—Wittenberg. Een auto, die biykbaar voor den goederentrein uit Falkenberg den overweg tnog wilde passeeren, reed met groote vaart door de reeds neergelaten afsluitboomen en kwam in botsing met de lochmotief van den trein. De auto werd ongeveer 50 meter meegesleept en geheel ver nield. Eén inzittende was op slag dood; de chauffeur heeft ernstige verwon dingen opgeloopen, terwijl de twee andere inzittenden er met lichte kwets uren zijn afgekomen. Drama in de Weste Wagenstraat te Rotterdam. Woensdagnacht om tier minuten over half een is de 55 jarige koopman W. D. Timmermans door den 48-jarigen H. v. d Zkoopman met een dolk mes gestoken en zoodanig gewond, dat hij ten gevolge van bloedverlies na aankomst in het ziekenhuis aan den Coolsingel is overleden. De dader, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, was na het sluiten der café's met zyn kame- aad naar den vischwinkel van P. Tim-- Natuurlijk is het het beste dadelijk Akker'«Abdijsiroop te nemen, wanneer de eerste asthmatische verschijnselen zooalsspoedig vermoeid zijnen hijgen, beginnende benauwdheden bi) trappen- klimmen enz. zich voordoen. Men Voorkomt daarmee erger. Maar ook wanneer Uw kwaal reeds vergevor derd is, ook dan zult Gij van een ge- regeldgebruik van Akker's Abdijsiroop ©ogenblikkelijk verlichting kunnen ondervinden. Volg het voorbeeld van duizenden, die ééns aan asthma leden en versterk Uw luchtwegen en bevrijd hen van het slijm met Per koker: 11.50, f2.75, f4.50

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6