Hoeden en Petten 'heum&iiek it Kloo&terh&lsemI H. VERHULST, Najaar 1929. flUHHHHHH BINNENLAND. Het voorloopige einde. Daar de toestemming van de Brit- sche regeering om de proefvluchten naar Nederiandsch—Indië en terug voort te zetten nog niet is ontvangen, zal de postvlucht, die op 28 Decem ber zou aanvangen, niet doorgaan. Omtrent hervatting van de vluchten in 1930 valt nog niets te zeggen. De retourvluchten uit Indië op 1 en 15 Januari blijven gehandhaafd. Gemeld wordt: Het vliegtuig P.H.—A E.O., met de bemanning Tepas, Pellens en Weber, den 12en December uit Amsterdam vertrokken met een lading van 341 K.G. post, is ondanks de moeilijk heden van het jaargetijde den 24sten den avond voor Kerstmis, te Batavia en Bandoeng aangekomen. Deze snelle overtocht zal ook voor het Indische familieleven van veel be. teekenis zijn, daar de mail nog met het Kerstfeest wordt ontvangen. Smirnoff, Hondong en Kolle, met hun vliegtuig P.HA.G.R op 18 dezer uit Indië vertrokken, naderen reeds de grenzen van Europa met een lading post van 391 K.G. De directeur—generaal der posterijen, telegrafie en telefonie heeft, uit waar. deering voor hun werk, aan alle bui. ten het vaderland vertoevende beman ningen der postvliegtuigen telegram men met wenschen voor het Kerst feest en Nieuwjaar gezonden. Deze bemanningen bestaan behalve de twee bovengenoemde noguitSoer, Wiersma en Naber, van het vliegtuig P.H.—A.E.N., dat op 2 januari den terugweg naar Nederland zal aanvaar den. Het vertrek was oorspronkelijk be. paald op Nieuwjaarsdag, doch is op verzoek van de Nederlandsche— Indi sche posterijen een dag later gesteld. De étappes van de postvluchten zijn met groote regelmatigheid afgelegd, hetgeen o m. blijkt uit de omstandig heid. dat de vliegtuigen op uit- en thuisreis elkander steeds boven de Golf van Bengalen hebben gekruist, geheel volgens het schema dervreizen De Passiespelen ie Oberammergau. Een Nederiandsch tekstboek. Herhaaldelijk hebben Hollandsche bezoekers der opvoeringen in 1910 en 1923 de behoefte te kennen gegeven I aan een tekstboek in de Ned. taal. Het gemeentebestuur van Oberammer gau heeft thans besloten hieraan te zullen voldoen en het manuscript ter vertaling beschikbaar gesteld Naar wij veronderstellen zal deze mededeeling door hen, die in 1930 de Spelen denken bij te wonen, wel met instem, ining worden begroet. Het boekje zal eind Februari van het volgend jaar verschijnen. De vertaling wordt verzorgd door professoren der Universiteit te München. De alleenverkoop voor Holland is in handen gesteld van het Reisbureau Centropa te Utrecht. „Geen goud 1 zoo goed" I Hilversum en Huizen Naar het Hdbl. meldt, is in een gistermiddag te 's Gravenhage gehou den conferentie bepaald, dat de be staande toestand inzake de golflengte van Hilversum en Huizen zal voort duren tot en met 11 januari. De Waalbrug te Nijmegen. Zooals bekend is, ten aanzien van de overbrugging van de Waal bij Nijmegen, tnsschen het gemeentebe stuur van Nijmegen en den Minister van Waterstaat een geschil gerezen over de schadeloosstelling die Nijme gen vraagt. Naar aanleiding hiervan heeft het Hdbl. geinformeerd omtrent het stand punt van het gemeentebestuur. Men deelde mede, dat de brug groote financieele offers van de gemeente vraagt, want behalve de winst van het veer, geraamd op f 80 000 per jaar, die verloren gaat, moet de gemeente de toegangswegen tot de brug in orde maken, hetgeen naar het plan dat thans de meeste kans van uitvoering heeft een bedrag van f 700.000 zal vorderen. Buiten beschouwing blijft* dan nog het ver lies dat de gemeente zal lijden op het materiaal. Het vorig jaar is nog Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. Een Binder-Kerstfeest. 2)e Edele Weldoenster. Er leefde eens een rijke vrouw Zij woonde in een groot en deftig huis en iedereen in de omgeving hield van haar, want zij was een goede vrouw, die haar rijkdom niet alleen voor zich behield, maar met kwistige hand rond deelde, daar waar gebrek en nood heerschte. Als zij hoorde, dat er hier of daar een man ziek geworden was, zoodat hij niet werken kon en zijn familie onderhouden, dan liet ze dade lijk inspannen om het huis van den zieke te bezoeken en zich persoonlijk van de omstandigheden op de hoogte te s'ellen. En als er gebrek was, hielp zij zoo goed, dat de menschen verder niets behoefden te ontberen. Zij was dus een weldoenster in den waren zin van het woord. Nu gebeurde er eens iets in Decem ber. Het Kerstfeest stond als het ware voor de deur en de rijke vrouw had het drukker dan ooit, want er heerschte veel ellende en veel gebrek en overal wilde zij haar hulp brengen. Zij wilde het niet alleen, maar zij moest 't doen omdat haar goede hart haar tot de weldaden dreef. Zij wilde zoo graag dat het Kerstfeest voor alle menschen vroolljk en goed zou zijn, omdat het ook eens werkelijk een echt feest zou zijn. Al dagen van te voren was zij tel kens naar de stad gereden om inkoo- pen te doen en ook heden maakte zij zich weer gereed voor hetzelfde doel, omdat zij dacht nog het een en ander te moeten koopen. Het had al ge sneeuwd en het vriezen was ook al begonnen en daarom liet zij niet haar rijtuig maar haar slede inspannen. Onderweg zag zij ergens een armelijk gekleed meisje en dadelijk vroeg zij aan haar koetsier of hij misschien wist, wie dat meisje was. De koetsier knikte en sprak: „Dat is het oudste dochtertje van den boschwachter G. (ik zal den naam niet noemen), die al sedert den herfst ziek te bed ligt. De menschen zijn zeer arm en het beetje ondersteuning dat zij genieten is bij lange na niet voldoende om in hun onderhoud te voorzien. De kinderen moeten dus ook zooveel mogelijk mee helpen ver dienen." „Boschwachter G. Dat heb ik nog heelemaal niet gehoord, dat hij ziek is", antwoordde de rijke vrouw. „Hoe veel kinderen heeft hij wel?" „Zijn vrouw leeft ook nog, Zij heb ben zes kinderen," vertelde de koet sier. „Dat meisje, dat we zoo eyen gezien hebben, is het oudste." „Nu, het is maar goed dat ik dat nu juist nog hoor," dacht de goede vrouw, „misschien kan ik nu nog wel iets voor hen doen." Licht gleed de slede voort over de besneeuwde wegen. De vrouw zat in diep nadenken verzonken en sprak geen enkel woord. In de stad geko men, werden de verschillende bood schappen snel afgedaan en na een enkel uurtje reeds keerde men onder het gerinkel der bellen, welke aan het tuig van het paard hingen, weder huiswaarts. „Wij zuilen een omweg maken en langs het huis van den boschwachter gaan", riep de vrouw tot den koetsier. De koetsier liet de zweep knallen en het paard draafde vroolijk 't bosch in om eenigen tijd later stil te houden voor het kleine huisje van den bosch wachter. Dadelijk verschenen er een paar kindergezichten achter de venster ramen. „Komt eens even buiten", riep de rijke vrouw en wenkte de kleintjes vriendelijk om bij haar te komen. De oudste vatte snel moed en trad voor de huisdeur. „Wel meisje, je weet toch zeker wel wie ik ben en waar ik woon", vroeg de vrouw. Het meisje knikte verlegen van ja en daarop sprak de weldoenster verder „Welnu, komt dan den avond voor Kerstmis met je broertjes en je zusjes eens bij mij op bezoek, wil je „O, ja zeker, mevrouw", haastte het kind zich te antwoorden. Op 't zelfde oogenblik trok de koetsier reeds weer de teugels aan en zette de slede zich weer snel in beweging. Het meisje zag nog hoe de rijke vrouw haar een knikje gaf en daarna verdween de bezoekster weldra uit het gezicht. Toen zij weder de huiskamer betrad vertelde zij natuurlijk dadelijk aan haar ouders wat de rijke dame haar gezegd had. Verbaasd hoorden de boschwach ter en zijn vrouw de boodschap aan en de andere kinderen lieten reeds een luiden vreugdekreet hooren. Zij hadden natuurlijk bijna geen geduld om af te wachten tot de avond voor Kerstmis gekomen zou zijn. Thuis gekomen had de rijke vrouw dadelijk een paar van haar bedienden bij zich getoepen en hen opdracht gegeven om ieder voor zich een paar menschen te bezoeken om hen uit te noodigen op den avond voor Kerstmis in haar huis te komen. Oud en jong. rijk en arm werden uitgenoodigd wie nog eenigszins loopen kon, moest komen. Het uur voor het bezoek werd vastgesteld op zeven uur. Den volgenden morgen togen de bedienden op pad en brachten de boodschap in vele huizen. En eindelijk was de lang verwachte en in spanning tegemoet geziene dag dan gekomen. De rijke vrouw liet een slede inspannen en vol laden met pak jes en doozen. Als de wind ging het er nu van langs, om alles te bezorgen aan de adressen van de oude en zieke menschen, die niet des avonds konden komen. Overal waar zij verscheen werd de rijke vrouw met vreugde ontvangen, want zy liet het niet alleen by de een nieuwe stoompont aangeschaft en het is niet te zeggen wat de gemeente bij verkoop daarop zal toeleggen. Berekend naar een rente van 5 pCt. zal de schadeloosstelling, indien zij wordt toegekend, een bedrag van f 50.000 opbrengen. Daartegenoverstaat het verlies van f80 000 per jaar aan winst voor het veer. rente van f 700 000 a 5 pCt. is f 35 000, waarbij nog komen de wachtgelden voor het veer- personeel. Verder biyven buiten be schouwing de bedragen voor aflossing van de aan te gane geldleening. Neemt men dus alleen de resteerende f30 000 aan de winst van het veer en de f 35 000 rente van de aan te gane geldleening, dan komt men reeds tot een bedrag van f 65 000 dat de gemeente jaarlijks op de brug bijpast. GEMENGD NIEUWS. Vechtpartij te St Michiels Gestel. Omtrent de Zondagavond te St. Michiels-Gestel plaats gehad hebbende ernstige vechtpartij, waarbij nabij de tramhalte iemand uit Schyndel ernstig met een mes werd verminkt, verneemt de Prov. Crt. nog 't volgende.: Tusschen C. v. R. en A. W., die blijkbaar onder drankinvloed verkeer den, ontstond een woordentwist over een onbeduidend geval. Volgens verklaring van W. zou deze door v. R zijn aangevallen en bij de keel gegrepen. W. trok toen zijn mes en bracht zijn tegenstander daarmede een viertal steken toe, waarvan twee in het hoofd een in het rechterschou derblad en een in de rechterzijde, waarop van R. bewusteloos ineenzonk. W., die blijkbaar eerst toen het ernstige va i zijn daad inzag sloeg op de vlucht en keerde dien avond niet meer in de ouderiyke woning terug v. R. werd in het café van den heer V. binnengedragen alwaar hy door den inmiddels ontboden geneesheer Dr. Verzijl werd verbonden, terwijl hij, zooals wy reeds meldden, van de laatste H. H. Sacramenten moest wor den voorzien. Later werd hy naar zy'ne woning vervoerd. W. werd hedenmorgen door den gemeenteveldwachter Aarts aangehou den en gehoord en legde een volledige bekentenis af, waarbij hij echter voor gaf uit zelfverdediging te hebben ge handeld. W. is op vrije voeten ge steld, De toestand van v. R., die zich aanvankeiyk ernstig liet aanzien, is thans zooveel vooruitgaande, dat, be houdens eventueele complicaties, direct levensgevaar als geweken mag worden beschouwd. Een andere lezing is dat v. R na een woordenwisseling en een hand gemeen, zijn jas uittrok en toen brutaal vrij riep, met de borst vooruit hier, steek maar op, waarop v. W. hem metterdaad met volle kracht, een paar steken met z'n mes toebracht. geschenken, maar had voor een ieder ook een vriendeiyk en bemoedigend woordje klaar. In den tijd dat zy in het dorp vertoefde, hadden de bedien den in haar huis een grooten kerst boom opgetooid en in de beide grootste kamers twee lange tafels gedekt. Voor al de» kinderen, die komen zouden was een geschenk aanwezig, dat op keurige wijze met een takje hulst versierd werd. Toen de rijke vrouw terug keerde van haar tocht, waren de. toe bereidselen in het huis byna gereed en had zy alleen nog maar te zorgen voor het uitzoeken van al de pakjes. Want natuuriyk moest ieder het zijne hebben. Zy had nog order gegeven dat de kinderen om vyf uur moesten komen en de groofere menschen eerst om zeven uur. En dadeiyk by het slaan van vyf uur verschenen reeds de eersie klein tjes. Zy werden eerst in een kamer gebracht waar zij zich te goed konden doen aan thee en gebak De kinderen van den boschwachter kwamen het laatst van allen. Schuchter betraden ook zy de kamer waarin de andere kinderen reeds eenigen tijd bijeen waren. Slechts met moeite waren zij te bewegen ook iets van het lekkere gebak te gebruiken. Toen aile kinde ren gereed waren, kwamen de bedien den om hen in een groote rij te plaat sen. En nu ging het voorwaarts naar een groote gesloten deur. Maar niet zoodra waren de beide eerste kinderen den drempel genaderd, of de deur opende zich en vertoonde voor de verbaasde blikken der kleintjes het schouwspel van een prachtig versierde kamer, waar in hef midden een kol- lossale kerstboom stond, versierd met honderden lichtende kaarsjes. Vlakbij de deur stond de goede, rijke vrouw. Zij lachte de kinderen vriendelijk toe en sprak „Zoo, lieve kinderen, ik benbiy dat jullie allemaal gekomen bent. Maar nu moeten wij voor dat jullie de ver schillende geschenken in ontvangst komt nemen toch eerst eens een paar mooie Kerstliedjes zingen". De ryke vrouw zette zich voor de piano en een oogenblik later klonk het plechtig door de kamers: „Stille Nacht, Heilige NachtEerst waren de kinderen natuurlijk nog wat ver legen, maar weldra lieten zy hunne stemmen helder klinken. Men kon aan de gezichten der bedienden zien hoe mooi zy het kindergezang vonden. Ook de goede vrouw zelf toonde zich zeer ingenomen. VOOR HANDEL EN INDUSTRIE. ONTVANGEN NIEUWE COLLECTIE Chique modellen. HEMDEN, tevens met afknoopbare Manchetten, (HEMDEN, óók naar maat). Heerenmodemagazijn. Markt 5. DEN BOSCH. Telefoon 841. De moord aan het Bezuidenhout in Den Haag. De vroegere huishoudster (mej. F. Holsteyn) van de in haar woning aan het Bezuidenhout in Den Haag ver moorde mevr. K. V. H. Odem heeft het ziekenhuis verlaten. Zy is nog bed legerig en wordt* verpleegd bij haar schoondochter. Met deze heeft een vertegenwoor diger van de Haagsche Courant ge sproken. Wat zij van mej. Holsteyn vernomen heeft over de toedracht van de gebeurtenissen klopt met het vroeger gepubliceerde. Hierby kwam ook de stellige verklaring, dat mej Holsteyn in den verdachte Kr. v. d. M.denman heeft herkend, die haar heeft aange vallen en mishandeld. Toen zy hoorde gillen en bij de voorkamer was ge komen, kwam Kr. v. d. M. daaruit, deed de deur voor haar neus dicht en zeiEr is niets met mevrouw gebeurd. Toen kwam hy haar in den rug, trok haar hoofd achterover en gaf haar een snede in den hais. Toen zy zich ver weerde heeft hy haar nog meer sneden toegebracht. Door de snede in den hals is de slagader bloot komen te liggen. De spieren van hals en rechter arm zyn doorgesneden. Daardoor zijn nek en arm stijf gewordendat zal voorloopig nog wel zoo biyven. Volgens de huishoudster had Kr. v. d. M. al een paar nachten geslapen in het schuurtje'in den tuin van het leeg staande huls naast dat van mevr. Odem. By informatie by de politie deelde deze mede, dat het niet is komen vast te staan dat het Kr. v. d. M. geweest is, die in dat schuurtje heeft geslapen. De verdachte zelf weigert mede te deelen, waar hy de laatste nachten voor den moord is geweest. Ons blad geeft speciaal voor Waalwijk, Sprang, Vrijhoeven- Capelie, Waspik, Kaatsheuvel, Drunen enz. de ALLERGROOT STE publiciteit. Na dit eerste mooie lied, volgden nog eenige andere bekende Kerst wijsjes en toen ook deze.uitgezongen waren konden de kinderen eindelijk vol vreugde de voor hen liggende geschenken in bezit nemen. Nu haddeif jullie de kreten van vreugde en pret eens moeten hooren. De een was nog meer verrast dan de ander. Allemaal ontvingen zij naast nuttige zaken zooals kleedingstukken, een aardig stuk speelgoed. Er heerschte weldra een ongedwongen vroolijke stemming in de kamer en de vrouw des huizes vooral genoot. Slechts zes kinderen waren er die niet zoo luidruchtig gestemd waren. De kinderen G. De rijke vrouw zag het en verbaasd vroeg zij het oudste meisje of zijteleurgesteld was over het teestavonaje. „O neen, mevrouw", antwoordde zij, „dat niet. Wij zyn opgetogen over al het moois, maar het is zoo jammer dat vader ziek is en moeder er ook niets van kan zien". „Kom, kom", troostte nu de vrouw, terwyi zij het meisje liefkozend over het haar streek, „maak maar gerust pret met de andere kinderen, want ik ben er wel bijna zeker-van, dat het Kerstkindje ook by je ouders is ge weest 1" Verheugd keken de kinderen nu naar haar op en werkelijk vergaten zy hun verdriet en speelden zoo de ver dere uren van het feest dapper met de andere kinderen mee. Toen het uur van gaan gekomen was, werd eerst nog een mooi Kerstliedje gezongen, Alle kinderen kwamen afscheid nemen van hun weldoenster en dan verlieten zij zwaar beladen het gastviye huis. Maar wie schetst de verbazing van de kinderen G. toen deze thuis gekomen de deur openden endaar eveneens een mooien brandenden kerst boom zagen. Ende takken van den boom hingen vol met geschenken voor vader en moeder De rijke vrouw had dus gelijk gehad. Het Kerstkindje had vader en moeder ook niet vergeten I Hiermede is de behandeling van de gemeentebegrooting afgeloopen. Aangehouden verzoek van het Dok tersfonds van de R.K. Werkliedenveree- niging te Kaatsheuvel om een subsidie over 1929 van 500. Voorz. Wij zijn hierover nog in onder handeling, zoodat we eerst in de volgen de vergadering met een voorstel en na dere gegevens kunnen komen. 6. Aangehouden verzoek van het Bestuur der Bijzondere School voor Ne- derduitscli Hervormden te Loonschen- dijk om beschikbaarstelling van gelden voor den aankoop van een naaimachine. Voorz. Wij stellen U voor aan het ver zoek te voldoen. v. d. Heuvel. En wat zegt de Inspec- trice? Voorz. Die juicht het toe. v. d. Heuvel. Ik niet. Voorz. Ik ook niet, maar dat zal ons niets baten. v. d. Horst. Ik vind het een zeer nut tig iets en daarom van belang voor het onderwijs. v. d. Heuvel. Van de nuttigheid zijn we allemaal wel overtuigd. v. d. Horst. Het schoolbestuur zal zelf geen naaimachine aanschaffen. v. d. Heuvel. En daarom moeten wij het maar doen. Da's nogal erg gemakke lijk. Voorz. Als wij weigeren om de gelden daarvoor te geven en het Bestuur gaat in beroep, dan verliezen wij het toch. Wat baat het ons dus als we- er ons te gen verzetten. v. d. Heuvel. En de konsekwenties dan? Ze kunnen wel aan het vragen blij ven voor alles wat mooi en nuttig is. Wijdemans. Straks komen ze ook nog om een piano. v. d. Heuvel. Ja, da's ook nuttig. Roestenberg. Ik heb in de vorige ver gadering al gezegd, dat het geen luxe is, maar wel degelijk een nuttig iets en daarom ben ik er voor. v. d. Heuvel. Het gaat hier niet over de nuttigheid, maar over de vraag: wie zal dat betalen? Ik apprecieer het niets, als ze alles maar op de gemeente schui ven. Voorz. We zullen er maar over stem men. v. d. Heuvel. Als men zoo zeer van de nuttigheid van een na&imachine over tuigd is, dan moet men ook aan alle an dere scholen een machine geven en niet wachten of ze er wel om zullen vragen. Voorz. We hebben de konsekwenties te aanvaarden. Als anderen komen om een naaimachine, zullen wij het niet kunnen weigeren. v. d. Hoven. Het is ook gewenscht om de voorwaarde bij op te nemen, dat ze zelf voor het onderhoud moeten zorgen. Voorz. Dat is stilzwijgend, v. d. Horst. Als er nou straks 'n naai machine is, dan mag de Commissie er wel goed notitie van nemen of ze wel voldoende voordeelen afwerpt. In stemming gebracht wordt het voor stel van B. en W. aangenomen met 7-5. Tegen stemden: van Lier, Swagemakers, v. d. Heuvel, v. Amelsfoort en Dinge- mans. 9. Verzoek van P. Schellekens te Kaatsheuvel, om beschikbaarstelling van eenig terrein (aan de zijde van het oude Raadhuis) met betrekking tot verbou wing van zijn woning. Voorz. Het is niet juist na te gaan, wie nu eigenlijk de eigenaar is, de gemeente of Schellekens. In elk geval is het maar een klein streepje waarover het gaat. Besloten wordt aan het verzoek te voldoen. Voorz. We zijn hiermee aan het eind van de agenda gekomen. Ik dank de commissie voor het onderzoek van de begrooting'. Wijdemans. Er is me nog iets ontgaan. Bij de jaarwedden van ambtenaren zie j ik, dat Kamp maar 300 heeft. Ik meen, j als zoo iemand werkelijk noodig is, dat j dan zoo'n salaris veel te gering is. i Voorz. We kunnen op het oogenblik geen enkel ambtenaar op de secretarie missen. Wijdemans. Dan is het salaris ook veel te weinig. Voorz. Dat kunnen we komend jaar nog zien. Laat ons eerst eens zien wat de prestaties van een ambtenaar zijn. Wijdemans. A'. d. Hoven is hier geko men als typist en nu moet hij al weer verhooging hebben. Hadden we dan niet beter met een meisje kunnen volstaan? Voorz. Neen, v. d. Hoven voldoet op de secretarie zeer goed. Hij is niet en kel als typist werkzaam, maar verricht ook andere secretarie-werkzaamheden. Wijdemans. Dan kan ik er wel mee accoord gaan. Hierna ging de Raad in geheime zit ting ter behandeling van enkele belas tingreclames. De ware oorzaak van die ellendige pijnen, die ongeschikt maken voor eiken arbeid, is nog wéinig bekend. Maar de ervaring heeft geleerd, dat masseeren met Akker's Jj Kloosterbalsem in slaat is, de pijn aanmer- f kef ijk te verzachten. Gij behoeft niet oud te worden, voordat ge oud zijtl OUDERS, LEZEN UWE KINDEREN OOK ONS JEUGDHOEKJE?

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2