3 ïïtJs tlv- - DERDE BLAD. GEMEENTERAAD. ZATERDAG 28 DECEMBER 1929. WAALWIJK. De Raad onzer gemeente kwam gisterenavond ten 7 uur in openbare vergadering bijeen, onder voorzitter schap van den Edelachtbaren heer Burgemeester Moonen. Afwezig waren de heeren Donkers, v. Schijndel en v. Loon, welke laatste met kennisgeving. De Voorzitter zegt dat de heer Rox heeft verzocht om, alvorens tot be- handeling van punt 12 f. over te gaan, zijnde de benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding van den heer J. G. de Leijer, in een geheime zit ting hierover iets te mogen zeggen. Er is verder nog een adres van den heer Couwenberg, dat de Voorzitter dan meteen in die geheime vergade ring onder het oog wil zien. Wordt besloten beide punten na afhandeling der agenda eerst in ge. heime zitting te bespreken. Op de vraag van den Voorzitter of een der leden iets op de notulen der laatste en voor-laatste vergadering heeft aan te merken, zegt de heer v. d. Waerden Als men de notulen van de begroo tingsvergadering beschouwt, dan zou men de stelling kunnen verdedigen, dat ze de zakelijke inhoud van het gesprokene vrij nauwkeurig weergeven, ofschoon daarin verschillende belang rijke beweringen nauwelijks aange roerd worden. Over de meeste punten, die mij aan leiding zouden kunnen geven tot nadere preciseering wil ik echter heenstappen en dan maar enkele punten naar voren brengen, die m i. herziening eventueel aanvulling behoeven. Door den Voorzitter is o.m. het vol gende gezegd, zooals het ook voorkomt in het verslag in „De Echo van het Zuiden." .Voorzitter. Het verwondert me „niet dat de heer Steegmans zoo „vriendelijk is U die gegevens te ver schaffen, maar wel dat U cijfers „noemt die ons heelemaal niet bekend „waren en niet bekend konden zijn. „Door B. en W. was hetzelfde als „voor 1929/1930, dus f 171.000 aan- ?o no fanWl^ deze,fde ranilng als voor „1929/30 gekregen ais basis waarop „ons iedere maand een gedeelte wordt „uitbetaald. Wanneer de Inspecteur .nu schijnt te weten dat deze od „brengst f 10.000 hooger beloopt dan .diende hij ook ons de raming hooger „op te geven, daar anders de ge „meente een beteekenend renteverlies „lijdt, Wij zullen deze zaak onderzoe «ken. Wij zullen stappen doen om het „geraamde bedrag alsnog herzien te „krijgen. Gaarne zou ik dat zoo in de notulen veranderd willen zien. Naar aanleiding van het daar ge sprokene heb ik mij den volgenden dag tot den Inspecteur der Belastingen gewend met de vraag of hij werkelijk door het nalaten van een herziende raming de Gemeente renteverlies had berokkend, hetgeen door IJ Mijnheer uY.oorzitter immers was betoogd Hij deelde mij mede, dat hij 'tot een herziende raming slechts bevoegd is, indien dit door B. en W. verzocht wordt. Voorzitter. Mag ik U even inter- rumpeeren. Wat U daar zegt, is toch niet in die vergadering besproken, dus komt het hier bij het vaststellen der notulen niet te pas. v. d. Waerden. B. en W. zouden de zaak toch eens onderzoeken en verdere stappen doen, mag ik vragen wat het resultaat daarvan is geweest? Voorzitter. Dat hoort hier evenmin thuis. Het gaat op het oogenblik al leen over de vaststelling der notulen. Er wordt gevraagd of die goed ge vonden worden of niet v, d. Waerden. Op pag. 8 3e alinea is oa. het gesprokene juist weerge geven, maar wat er staat is onjuist. Voorzitter. Als het gesprokene juist is weergegeven, zooals U zelf zegt dan is het toch vanzelf goed. v.d. Waerden. Op pag. li zou ik nog een kleine aanvulling willen zien aangebracht. Op hetgeen door de commissie over de verlaging van de electriciteitstarieven is betoogd, zette de voorzitter de bezwaren uiteen waarom dat niet kon, doch merkte tevens op dat later daarop altijd nog kan worden terug gekomen. Die laatste opmerking zie ik niet in de notulen vermeld. Voorzitter. Dat spreekt toch vanzelf, de raad kan altijd op een besluit terugkomen. v. d. Waerden. U heeft het gezegd en daarmee heeft de commissie toen genoegen genomen, dus zou ik het ook in de notulen willen zien Voorzitter. Aannemende dat ik het gezegd zou hebben begrijp ik niét wat U er voor bedoeling mee kunt hebben om dat alsnog in de notulen te vermelden. Dat de raad op deze aangelegenheid kan terugkomen dat spreekt toch vanzelf, dat kan hij altijd, dat is vastgelegd in de ge meentewet en nu behoeft dat toch niet opnieuw in de notulen te staan De notulen behoeven slechts den zakelijken inhoud van het gesprokene weer te geven en dat is hier we buitengewoon goed gedaan, hetgeen U trouwens zelf al gezegd hebt. Welnu dan kunt U toch geen aan merkingen meer hebben. De notulen worden hierna onge wijzigd vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Dankbetuiging van Mej. Verhoeven voor de verleende subsidie. Goedkeuring van Ged. Staten van het raadsbesluit tot het in huurkoop geven van een huis aan M. Kuijs, gelegen aan de Burg. Smeele-laan Idem tot het aangaan eener geld- leening. Proces-verbaal van kasopname. Schrijven van Ged. Staten dat de beslissing op 't besluit tot overdrach van de school te v.m. Baardwijk woi;dt verdaagd. Worden voor kennisgeving aange nomen. Verzoek om adhaesie te betuigen aan een circulaire der Burgemeesters van de Kantons Hoorn, Purmerend, Alkmaar en Schagen, betreffende af schaffing van het Classificatie-stelsel 1920 voor het L. O., als zijnde dat stelsel in het nadeel der kleine ge meenten. v. Driel. Zou het niet op onzen weg liggen daaraan adhaesie te betuigen, om zoodoende de onderwijzers in Baardwijk en Besoijen gelijk gesteld te krijgen met die in Waalwijk. Voorzitter. Die zijn reeds in dezelfde gemeenteklas als Waalwijk ingedeeld. v. d. Waerden. De bedoeling van dit adres zal zijn om van die heele klas- sificatie af'te komen, waardoor thans aftrekken van 4% en 8% worden toe gepast voor kleinere gemeenten. Daar aan wil ik wel mijn adhaesie betuigen. Er zijn tal van dingen die het leven in een kleinere gemeenlen duurder maken dan in de groote steden, zooals het laten studeeren van kinderen op hoogere onderwijs inrichtingen, waar aan veel reis- en verblijfkosten voor inwoners van kleinere gemeenten zijn verbonden. Ook veel levensmiddelen zijn in kleine gemeenten duurder dan in de stad. De goede onderwijskrachten raakt men nu gemakkelijk kwijt, aangelokt als ze worden door de hoogere sala- rieering in de groote steden. Zoo zijn er tal van bezwaren tegen de bestaande Massificatie. onderwijs aan zwakzinnigen is heel iets anders dan het werk van de A.V. O., die menschen met lichamelijke ge breken zooveel mogelijk aan geschik- ten arbeid wil helpen. De heeren van der AVaerden en Pul lens vragen nog nadere inlichtingen over de subsidie-aanvrage, waar er sprake is van een landelijke- en van provinciale vereenigingen dezer A.V.O. De Voorztter zegt dat het de bedoe ling is de landelijke vereeniging te steunen, die op haar beurt weer de kringen, die in elke plaats waar een kantoor van den Raad van Arbeid is, gevormd zijn, subsidieert. De mini mum contributie voor het lidmaat schap bedraagt 1,— per 1000 inwo ners. Teneinde de vereeniging! het eer ste jaar wat op, gang te brengen, zou den B. W. willen voorstellen de sub sidie voor één keer inplaats van op 10,op 50,te stellen. De raad kan zich hiermede vereeni gen. Verzoek van de Geldersche en Bra- bantsche Blindenvereeniging om een subsidie van 250.voor het op- rchten van een werkplaats waar al leenstaande blinden kunnen tewerk ge steld worden. Voorzitter. B. W. vinden de ge vraagde subsidie nogal hoog. Wij stemmen natuurlijk ten zeerste met het doel in, doch dit is nog maar een voorloopig middel. Deze aangelegen heid kan beter plaatselijk, tenminste in de groote plaatsen, of bij kleinere gemeenten krings-gewijze geregeld worden. Daarom zouden wij het eer ste jaar 150 willen geven. Als later mocht blijken, dat deze inrichting nut tig werkt, ook voor onze gemeente, dan willen wij gaarne bevorderen dat deze subsidie wordt verhoogd. Rox. Als dit voorstel eventueel wordt aangenomen, dan zou ik die menschen ook berichten, dat de raad niet onge negen is om later, als het noodig blijkt te zijn, meer te geven. De Voorzitter zal zulks doen uitko men waarna de vergadering met het voorstel van B. en W. om 150 te ge ven accoord gaat. 4. Voorstel tot vaststelling van den verkoopprijs van het bouwterrein aan de Mr. van Coothstraat (aan gekocht van het Rijk). Voorgesteld wordt dezen prijs te stellen op 185,per strekkenden meter. I Van der Waerden. Ik ben er niet gerust op dat we dien grond voor zoo'n hoogen prijs kwijt zullen raken. We zouden er wel eens lang mee kun nen blijven zitten. Voorzitter. Daar ben ik ook wel een beetje bang voor. 't Is daar het beste gedeelte niet. Pullens. Bij den aankoop van dien grond is deze kwestie ook al onder het oog gezien en toen vond men dezen prijs ook te hoog. Daarom verwondert het mij, dat B. en YVthans met dit voorstel ko men. Hoe meer we van dien grond ,c- T1 I, c"' nue meer we van dien grond Voorzitter. Ik moet U even opmer-| maken, hoe beter natuurlijk, ken dat U spreekt van de Massificatie in het algemeen, maar in het adres is alleen maar sprake van de onderwij zers, met het doel daardoor meer waarborg voor een gelijkstaand peil van onderwijs in alle gemeenten te krijgen. Steunt U dus dit adres, dan wilt U alleen de onderwijzers gaan gelijk stellen en de andere rijksamb tenaren niet. Van der Waerden. Toch zou ik er adhaesie aan willen betuigen. Voorzitter. Dus alleen wat de onder wijzers betreft, niet de anderen. v. d. Waerden. Ook voor de ande ren vind ik het noodig, maar daar kunnen wij nu niets aan doen. Deze categorie is dan toch al een deel. Van Driel. We zouden kunnen ant woorden dat onze gemeente wel ad haesie zou kunnen betuigen als alle rijksambtenaren hieronder vielen. Y oorzitter. Het adres is door die ge meenten al lang ingediend, dus daar aan kan niets meer veranderd worden. Men vraagt ons alleen om adhaesie te betuigen. Zonder verdere discussie wordt het stuk voor kennisgeving aangenomen. 2. Voorstel tot vaststelling der ver goeding ex-artikel 101 der L.O.- wet voor de jaren 19251927. I Men zie hiervoor het prae-advies van B. W„ afgedrukt in ons blad van 24 dezer. I vordering van den'Seid^voo'r" bou°°g Onvolwaardige Arbeidskrachten ,otllstraat bouwen, kan (A.V.O.). De heer v. d. Waerden wil dit punt in verband beschouwen met het on derwijs aan zwakzinnigen, waarover men te zijner tijd hier ook te beraad slagen zal hebben. Een dergelijke school zal toch wel het grootste con- tigent personen leveren die voor het werk dezer vereeniging in aanmer king komen. De Voorzitter meent van niet. Het maar zooals de Voorzitter reeds op merkte, is het daar niet het mooiste gedeelte en meen ik, dat we beter den prijs lager konden stellen, om rente verlies te voorkomen. Voorzitter. Wij hadden reeds over wogen om, teneinde eventueel rente verlies te dekken, die plaats voor de een of andere kermis-inrichting te verpachten. Op het oogenblik is hier tegen wel eenig bezwaar met het oog op de kliniek die er naast ligt, doch als met Juli a.s. het nieuwe zieken huis gereed is, gaat die kliniek weg. Het is het laatste stukje wat nog in de Mr. v. Coothstraat over is. Het an dere is ook gauw weggegaan en voor denzelfden prijs. Iemand die in die straat wenscht te bouwen, zal op die enkele guldens meer of minder ook niet kijken. Rox. Ik zou B. en W. de bevoegd heid willen geven om, als er liefheb bers komen, het terrein tegen een schikkelijken prijs te verkoopen. y. Driel. Laat de Raad dan in ge heime zitting het bedrag vaststellen, waartoe B. en W. uiterlijk mogen gaan als er liefhebbers komen. Voorzitter. Als wij zooiets beslui ten, dan zal niemand er nog 185. voor geven, want dan merkt men wel dat men het goedkooper krijgen zal. Zooiets ligt niet op den weg van een gemeente, de Raad moet B. en W niet laten marchandeeren, maar lie- enkele guldens verschil niets uitma ken. Ik zou het op 185.houden, wat men ook voor die andere terrei nen achteraan gegeven heeft. Puilens. Ik vind dat de vergelij king van den heer Eibers met 't daar tegenover gelegen stuk niet opgaat. Doordat men dichter bij de fabrieken komt, is dat terrein minder waard dan het reeds verkochte. Ik acht een prijs van 170.— per Meter voldoen de en maak er een voorstel van. De heeren v. d. Waerden en Van Driel steunen dit voorstel. In omvraag gebracht worden 5 stemmen vóór en 5 stemmen tegen dit voorstel uitgebracht. Y óór stemden de heeren v. d. Geld, Loeff, v. Driel, v. d. Waerden en Pul lens. Tegen stemden de heeren Smol- deis, Eibers, Klijn, Rox en Verwiel. De stemmen staakten dus en zal de beslissing tot de volgende vergadering worden aangehouden. 5. Voorstel tot herziening der bezol diging van den waker voor de nachttelefoon. Voorgesteld wordt de bezoldiging van den heer Schouten te brengen van 11- op 14.per week. v. Driel. Wordt er nu werkelijk zooveel gebruik van gemaakt, dat een verhooging der bezoldiging gewet- Voorzitter. Het kost de gemeente betrekkelijk niets; de aangeslotenen betalen het zelf. De ontvangsten be droegen ƒ860.—, de uitgaven ƒ880. Hierbij is dan nog niet met een bij drage van de gemeente rekening ge houden. Vroeger had de gemeente 'n permanente doorverbinding met de P.N.E.M. in 's-Bosch, welke kosten nu ook vervallen zijn. -Met algemeene stemmen wordt het voorstel tot verhooging der bezoldi ging goedgekeurd. 6. Y oorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan den ambte- naar, belast met het opnemen van de hoeken en de kas van den gemeente-ontvanger en benoe ming van een opvolger. Besloten wordt den heer Ouwer- kerk als zoodanig eervol ontslag te verleenen en in zijn plaats te benoe men den heer Jansen, eveneens een accountant der Vereeniging vgn Ne- derlandsche Gemeenten. 7. Voorstel tot het verleenen van een crediet voor het bouwen van een urinoir in de Stationsstraat hij de gasfabriek. Het gevraagde crediet van 800. waarvan de gemeente 450.— en de bedrijven ƒ350.- zullen betalen, i esp. voor urinoir en rijwielbergplaats wordt met algemeene stemmen toege- staan. 8. Voorstel tot wijziging van de borgstelling van den kassier bij de gemeentebedrijven en van een der kantoorloopers. Aangenomen conform voorstel van B.en W. 9. Voorstel tot het uitreiken van een vaste aanstelling aan: le den chef-boekhouder, 2e den kassier der gemeentebedrijven en 3e den ieeraar aan de teekenschool A P C. van Gooi. Zonder opmerking wordt dit voor stel aangenomen. 10. Voorstel tot vernieuwing der re kening-courantovereenkomst met de Geldersche Credietvereen. Goedgekeurd. 11. Voorstel tot vaststelling op- nieuw van de verordening op de netting van schoolgeld voor het I.o. en het u.l.o. Wordt vastgesteld. 12. Benoemingen wegens periodieke aftreding van: a. leden der commissie voor het gas-, electriciteits- en water leidingsbedrijf. In de vacature P. Verwiel wordt de heer Verwiel met 8 van de 10 stem men herkozen, de heer C. Pullens had stemmen. In de vacature H. G. Donkers wordt gekozen de heer C. Pullens met 7 van de 10 stemmen, terwijl op Loeff 1 M van Loon 1 en v. d. Geld 1 stem Was uitgebracht. In de vacature M. v. Loon werd de heer v. Loon met 6 van de 10 stemmen herkozen, terwijl Rox 3 en v. Schijn del 1 stem behaalde, h. alsvoor drijf. In de vacature J. v. d. Geld wordt de heer v d. Geld met 8 van de 10 stemmen herkozen, terwijl C. Pullens 1 en A. v. Schijndel 1 stem bekwam In de vacature A. v. Schijndel werd de heer van Schijndel met 7 van de 10 stemmen herkozen, terwijl op Rox 2 6n boeff 1 stem was uitgebracht. Bx.] stemming over de vacature M. V' j00n, dle bÖ ZÜ11 benoeming had verklaard, dat hij het lidmaatschap van twee commissies niet gewenscht achtte, werden uitgebrachtop Loeff 5, Rox 3, Pullens 1 en v. d. Waerden 1 s em, zoodat een herstemming tus- sc ien de heeren Loeff en Rox volgde die tot resultaat had dat de heer Loeff met op een na algemeene stemmen gekozen werd. c. alsvoor voor de Lichamelijke opvoeding (aftredende zijn L A. Sanders, F. C. Smolders, en L. J. de Vries). De aftredenden worden met alge meene stemmen herkozen. d. alsvoor van de plaatselijke Bioscoopcommissie (aftrendend hd W. P. c. Eibers). Het aftredende lid wordt met alge voor het Woningbe- meene stemmen herkozen. e. alsvoor een lid van het Bur gerlijk Armbestuur in voorm. Baardwijk (aftredend lid A. W. Pullens). De heer Pullens wordt met alge meene stemmen herkozen. f. alsvoor van een lid van het Burgerlijk Armbestuur in Waalwijk (aftredend lid J. G. de Leijer). Wordt aangehouden tot na bespre king in geheime zitting. g. alsvoor van een lid van het R.K. Burgerlijk Gasthuis (af tredend lid G. N. van Loon). I)e heer v. Loon wordt met alge meene stemmen herkozen. h. alsvoor van een lid van de Commissie van Toezicht op 't L. O. (aftredend lid G. J. de Vries). De heer de Vries wordt met alge meene stemmen herkozen. Alvorens de raad hierna in geheime zitting over gaat vraagt de heer v. d. V aerden |Om naar aanleiding van het antwoord van B. en W. op zijn vragen betreffende de winkelweek nog iets te mogen zeggen. De voorzitter wil wel het voorstel om de discussies over dit onderwerp te openen in stemming brengen, mits twee leden het voorstel van den heer v. d. Waerden steunen. Rox. Ik heb er niets op tegen maar wilde toch nog even in herinnering brengen dat de heer v. Schijndel en ook ik al eens met hetzelfde bijltje ge hakt hebben, doch wij mochten op onze viagen aan B. en W. niet meer terugkomen en nu dit verzoek van den heer van der Waerden wordt wel als een punt voor de rondvraag be schouwd. Voorzitter. Het schrijven was gead resseerd aan mij, doch boven het hoofd van den brief stond aan B. en W. Op deze vergiss^pg hebben wij den heer van der Waefden reeds gewezen, doch voor dit geval willen wij het wel be schouwen als aan den voorzitter van den raad gericht en dus mag hij er, mits de raad het goed vindt, nader op terug komen. De heeren Pullens, v. Driel en Rox steunen het voorstel van en heer van- der Waerden om over dit punt de dis cussies te openen. In stemming gebracht verklaren al le leden zich vóór het in behandeling nemen, v. d. Waerden: Het antwoord van B. en W. op mijne vragen inzake de winkelweek geeft mij aanleiding te verzoeken daar over in deze vergadering nog iels te zeggen. 8 Wanneer een winkelier lid van een bepaalde particuliere vereeniging een tijdelijke tariefsverlaging wordt toege staan en een ander winkelier van die verlaging niet profiteert, dan geniet de eerste een privilege, zij het dan ook tijdelijk privilege. En zoo'n privilege of gunst die niet over de geheeie linie wordt verleend acht ik nog steeds ongemotiveerd. Voor de gemeente zijn alle winke- hers gelijk of ze lid zijn van een be paalde vereeniging of niet, of ze met logische goede of goedbedoelde plan. nen medewerken of niet, dat alles doet niets ter zake. Distribueert de gemeente op een bepaald tijdstip goedkoope electriciteit. dan moeten allen daarvan profiteeren. De particuliere vereeniging mag met alle mogelijke middelen probeeren om de winkeliers te overreden bij te dra gen voor het goede doel en mee te doen aan de door haar georganiseerde zaak, zij en ook de leden van het gemeentebestuur mogen zelfs het niet meedoen particulier atkeuren, de ge meente als zoodanig past hier geen oordeel. Zij heeft den een te geven wat den ander krijgt, in het onder havige geval goedkoope electriciteit voor het verbruik boven het normale. rU* aarom zou ik dan ook gaarne zien dat B. en W. het antwoord op vraag i eenigszins wijzigden en dan zetten in plaats van winkeliersgroepen win- keliers, omdat ik niet in kan zien, waarom de winkeliers hier groepsge wijze moeten optreden. Iedere winke- her kan voor zich toch wel meterop. name verzoeken, om van een toe te stane gunst te kunnen profiteeren, blijvend of tijdelijk. Dat het niet meer mogelijk is ook andere winkeliers alsnog van de ta. rietsverlaging te laten profiteeren, be treur ik zeer. Het antwoord op de 4e vraag kan mij niet bevredigen. Mis schien willen B. en W. wel toezeggen, Z,J In den vervolge bij het toe staan van voordeelen namens de Gemeente, daarvan alle ingezetenen, die daarvoor maar eenigszins in aan- merking kunnen komen, in de gele genheid zullen stellen daarvan te ge nieten, onafhankelijk van hunne hou- inhfatief" °pzichte van het Particulier renV°^Zltttr-' Zi,'n er nog andere hee ren die hierover iets wenschen te zeggen. TT O'ik "ar, don inopcctcui n dat U spreekt van Hp IrUcoii;^.:. I maar zooals dp Vnnratffo^ V.' i j ,t "cu upmer- Wordt goedgekeurd maai. hc- «vvvx llULUll,

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 7