Prima Drijfwerk S. K. F. „Adam" Riemen Prima Oliën en Uetten, F. VAN WEES Hanflelsuorflermiien. (Oil.) Iiddemeiier i Donders. Planken F a. A. v. d.Wee-Cools Wordt gevraagd KOSTHUIS, Waalwijk H. H. F abrikanten en Grossiers. Te koop: stallige en dubieuse Gratis rechtskundig advies. Kanarie-tentoonstelling en Wedstrijd der Eerste Waalwijksche Kanarie vereniging, in de zaal van den heer Ant. v. d. Pluijm, Haven, Waalwijk met Voorzitter en Secretaris. en was "teJDuivendrecht als landbou wersknecht werkzaam. De machinist van den trein heeft toen hij den man zag, fluitsignalen gegeven, terwijl hij zeer krachtig remde. Het was echter niet mogelijk, den trein tijdig tot staan te brengen. dan moeten ze glad uitgesneden wor den, zoo, dat de vlakke wondvlakte op de aarde komt te liggen. De aarde moet goed tusschen de wortels aangedikt worden, zoodat alle wortels geheel stevig met grond omge ven zijn. Heeft men de plantkuil gevuld, dan zet men er nog iets grond op, omdat de aarde zich zet en er anders een kuiltje om den stam zou blijven. S. v. Driel. Ik kan mij met de ziens wijze van den heer van der Waerden niet vereenigen. Ik ben zelf ook win- keiier, doch het komt mij voor dat zij die aan den opz t hebben meegewerkt om van buiten veel bezoekers naar Waalwijk te trekken( een algemeen belang gediend hebben, ook voor die winkeliers die niet meededen, doch wel van de actie profiteerden. Om de onjuistheid van Uw zienswijze aan te toonen, zou ik een vergelijking willen maken, al gaat die misschien wel niet geheel op. We nemen aan dat een be hoeftig gezin met 12 kinderen bij het armbestuur komt aankloppen om steun en die ook krijgt. Maar nu weet het armbestuur dat er nog 10 gezinnen in dezelfde omstandigheden verkeeren, doch die hebben niet om steun ge vraagd. Het armbestuur zou dan toch verplicht zijn die menschen te steu nen? De P.N.E.M. heeft trouwens ook haar tarief hiervoor verlaagd, zoo dat het niet direct van de gemeente afgaat. Ik kan me goed vereenigen met de handelwijze van B. en W. Pullens. Met het standpunt van den heer v. d. Waerden kan ik mij zeer goed vereenigen. Wij moeten die zaak bezien uit een oogpunt, dat alle inge zetenen dezelfde rechten hebben en voor de toekomst zou ik hiermede dan ook zeker rekening houden. Nu is het te laat daar de meteropnamen niet hebben plaats gehad. Ook het standpunt door B. en W. in dit geval ingenomen kan ik deelen, hen treft geenszins een verwijt, doch voor het vervolg zouden zij met de opmerking van den heer v. d. Waerden rekening kunnen houden. Te betreuren valt het m.i. zeker, dat niet alle winkeliers het streven van W. B. steunen. v. Driel. Als een winkelier extra werk van zijn winkelverlichting maakt en hij vraagt om ook voor re ductie in aanmerking te komen, dan is er niets tegen hem deze evengoed te geven, maar als hij er zelf niet om vraagt, dan behoeft de gemeente er hem niet mee na te loopen. Voorz. Dit laatste ben ik geheel met den heer v. Driel eens. Alleen van wege de deelnemende winkeliers is ons de reductie gevraagd, dus zou het toch te gek zijn dat wij die ook ongevraagd aan anderen gaven, dat mogen wij toch niet doen. Waren an dere winkeliers ook bij ons gekomen, dan hadden die het evengoed gehad. Wij maken geen onderscheid. De heer v. d. Waerden wil wel eenigszins la ten uitkomen, als zouden wij ons partij hebben gesteld ten gunste van een bepaalde vereeniging, maar ik geef U de verzekering, dat deze aan vrage zoo objectief mogelijk behan deld is. De heer v. Driel gaf daar straks een vergelijking, zoo zijn er zooveel te maken. Wanneer wij bij voorbeeld een landbouwer die daar altijd komen moet om te melken, zouden toestaan over het Kerkpad te rijden, dan zouden wij zeker ook aan alle andere boeren ongevraagd ver gunning daarvoor moeten geven. Zoo iets moet men toch aan het beleid van B. en W. kunnen overlaten. v. d. Waerden. In uw antwoord op vraag 2 spreekt U van winkeliers- groepen en dat is mijn bezwaar. Als er één winkelier afzonderlijk komt vragen om die reductie, moet hij dit evengoed hebben. Nu ben ik er in 't algemeen ook voor, dat alle win keliers aangesloten zijn, doch er kun nen allerlei motieven bijn, die iemand weerhouden lid van W. B. te worden en ook om, al is men lid, niet aan een wedstrijd mede te doen. Over de ge grondheid der motieven heeft de ge meente niet te oordeelen, dat moet men geheel aan het individu over laten. Wanneer de burgerij nu maar weet dat zij zich in het vervolg maar héb ben te melden en hun meter te laten opnemen om voor reductie in aan merking te komen is het in orde. Voorzitter. Dat is toch steeds de bedoeling geweest. Wij willen nie mand voortrekken.- Toen ons dat ver zoek gedaan werd, wisten we toch niet wie er zouden meedoen. Natuur lijk moet er voor het geven van re ductie een motief van algemeen be lang aanwezig zijn, voor een wille keurige versiering eener etalage wordt dat natuurlijk niet toegestaan. Hiermede wordt van dit onderwerp afgestapt en gaat de Raad in geheime zitting over. Na heropening blijkt de heer J. de Leijer met algemeene stemmen her kozen als armmeester en op een ver zoek van den ambtenaar Couwen- bergh ten zijnen gunste werd beschikt. (Ongecorrigeerd) Onze agent voor Kaatsheuvel c.a. SCHOOLSTRAAT. Geef haar uwe DRUKWERK ORDERS op en U is verzekerd van goed en billijk werk op ELK gebied. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON T1GLEN. VERVOLG. PROVINCIAAL NIEUWS. De Overleder-calculatie door Aloïs Stütz. Uitgave van „Die Schubwelt" W. Neumann, Pirmasens. De bekende directeur der Vakschool der Duitsche Schoenindustrie te Pir masens (vroeger hoofdleeraar aan de Rijksvakschool te Waalwijk) is wel als geen ander geroepen om een vakleer boek te schrijven De over leer calculatie is om hare belangrijkheid een veel bestreden gebied, 't welk de schrijver beslist volkomen beheerscht. Het bevat alles wat voor den vakman in de overleersnijderij wetenswaardig is. Ook wordt daarin alles wat de leder- inkoop betreft, en wat daarbij in acht genomen moet worden, zeer begrijpelijk beschreven. De lange lijst van de voornaamste ledersoorten, de herkomst van het ruwe artikel, en alles wat daaraan vastzit, wordt door de schrij ver gegeven. De verschillende leder- maten, meetapparaten, meet-machines, be— en omrekentabellen, zijn in den tekst begrepen. Een verder gedeelte behandelt de berekening van de gesneden stukken overleer. Bijzonder waardevol is dat de verschillende berekeningsmethoden ter vergelijking naast elkander gehou den zijn, en dat daarbij alle invloeden, die zich bij de berekening van het boventuig voordoen en de calculatie naar qualiteit en kwantiteit daarin geschilderd worden. Ook de bereke ning van vilt en andere stoffen, zoowel als van voerings zijn daaronder be grepen. Een groote ruimte is gereserveerd voor de talrijke Amerikaansche bere keningsmethoden, en de schrijver ons op duidelijke, wetenschappelijke wijze brengt tot een standaardmethode uit theoretische en practische beschou wingen opgebouwd. Daarbij wordt ten slotte ook het modelleeren in verband met deze overleer calculatie behandeld. Ook de conti ole op de calculatie zoo wel als alle noodige controle—maat regelen in de overleer snijderij, zoo wel als 't overleer—magazijn worden niet vergeten. De groote waarde van dit boek ligt naast den tekst niet minder in de vele verklarende teekeningen en de in aan merking komende schema's en tabellen. Het geheele werk is geen studieboek in algemeenen zinhet is veel meer een boek, waarvan de inhoud op de wetenschap is opgebouwd, maar met een ondergrond van volkomen beheer sching der praktijk. Daarom kan het boek ook alleen dienstig zijn vooi dengene, die met ernstige vlijt het thema der overleersnijderij en de cal cula ie werkelijk grondig bestudeeren wil. De goede uitvoerirg van 't boek beantwoordt volkomen aan den gede gen inhoud, die met zijn bijna 200 pagina's aangenaam geschreven tekst eiken vakman, vooral de schoenfabri kanten ten zeerste kan worden aan bevolen. LAATSTE BERICHTEN. Er is met Kerstmis brand ge weest op het Witte Huis. De werk kamer van president Hoover is ernstig beschadigd. In Macedonië is een autobus met Kerstgangers door een trein ge grepen. Twaalf personen zijn gedood en zes gewond, In Enschedé heeft Kerstnacht een ernstige brand gewoed, ontstaan in het schoenmagazijn oer firma Presburg met dit brandden nog twee winkels af. In Borneo is de kapitein der Infanterie, de heer J, C. de Quant, op inspectie, door twee inlanders doodgestoken. Bij Maarsbergen is Mr. Post uit Amsterdam, met groote vaart bij een draai van den weg, met z'n auto in een sloot getuimeld, Er ontstond direct brand. Zijn twee inzittende tweeling-zoontjes van 15 jaar verbrand den, terwijl hij zelf later aan de brandwonden overleed. Weldadigheidspostzegels en Prentbriefkaarten. Evenals vorige jaren sinds 1924 ieder jaar zullen van 10 December tot en met 9 Januari 1930 wederom weldadigheidspostzegels worden uit gegeven, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de vereenigingen en instellingen die zich tot taak heb ben gesteld de verzorging van zieke, zwakke, doove, blinde, doofstomme, gebrekkige, achterlijke, verwaarloosde of misdadige kinderen, en die den wensch te kennen hebben gegeven om een aandeel in de opbrengst te ontvangen. De Centrale Propagandacommissie vertrouwt dat ieder goed Nederlander gedurende deze maand postzegels „voor het Kind" voor zijn correspon dentie zal gebruiken. Dat is de illusie van een geheel leger van toegewijde kindervrienden, dat een campagne is begonnen om dit jaar de opbrengst van de Weldadigheidspostzegels op te voeren tot een peil, onze veelgeroemde offervaardigheid waardig. De postzegels .Voor het Kind" kostenfrankeerwaarde prijs 1 '/a cent 3 cent 5 8 10 12$ 16 Ook zullen dit jaar wederom Weldadig heids—briefkaarten worden verkocht Deze zijn gesclilderd door Felix Timmermans ten behoeve van het misdeelde kind, vroolijk gekleurde kaarten, vol tintelend leven, waarin de kinderen het middelpunt zijn. En prentbriefkaarten geven weer het portret en de huiselijke omgeving van het kind in de 17e eeuw. Denkt dus er aan Waaiwijkers, met Kerstmis en Nieuwjaar gebruiken allen uitsluitend briefkaarten en postzegels voor het misdeelde kind. De prijs der prentbriefkaarten is slechts 35 cent per serie. HET COMITÉ. GEMENGD NIEUWS. Chrysler—prestatie. 87.000 Kilometer. We schreven onlangs, dat de Chrysler aan een geweldige krachtproef werd onderworpen op de Adusbaan te Berlijn. Dag en nacht liep een nor male serie-wagen onafgebroken. Op den 40sten dag had de auto reeds een afstand afgelegd van 50.000 K.M., zonder dat de motor ook maar een minuut had stil gestaan. We lezen thans, dat de Chrysler de hoogste tot nog toe officieel gere gistreerde prestatie heeft bereikt. De wagen heeft niet minder afgelegd dan 87.000 K.M., d.i. tweemaal om de aarde. En aan het einde verkeerde de motor nog in goede conditie. De Chrysler heeft hiermede een nieuw record gevestigd, dat niet zoo gauw verbeterd zal worden. Het voor dit vaststaande record was 56.000 K M. De Chrysler gaat er dus nog 31.000 K.M. boven. De vertegenwoordiging van dit wereldberoemde Chrysler—merk is voor dit district in handen van de N.V. A. de Graaf Co's Automobiel handel te Waalwijk en Meeuwen. Door een sneltrein gegrepen en gedood Gisteravond omstreeks zes uur is de 35-jarige v. Ddie per fiets den over weg bij Duivendrecht wilde passeeren, door den sneltrein Utrecht—Amsterdam gegrepen en op siag gedood. D. was ongehuwd en woonde bij de Geinbrughij was afkomstig uit Drente „Waarom doet U poeder ep Uw gezicht, (ante „Om er mooi uit te zien, kindje" .Waarom lukt het dan niet. tante (Passing Show). Het bakken van visch. lo. Kies voor bakvuch sleeds de kleine soorten visch. 2o Gebruik voor gewone bakvisch (bot, schol bokking, panharing, spie ring) bakolie of boterolie. 3o. Gebruik voor fijne bakvisch n.l tong en paling) slaolie of boter. 4o. Zorg steeds voor een flink vuur. 5o. Maak zooveel vet, dat de bodem ruimschoots bedekt is, zóó heet in de koekepan, dat er blauwe damp ai komt. 6o. Droog de visch. nadat het zout er in getrokken is, met ,een schoonen doek af of wentel ze aan beide zijden door wat tarwemeel. Paneer de fijnere vischsoorten. 7o. Leg platte visch met den lich ten kant naar beneden in het heete vet. 8o. Schuif de visch onder het bak ken voorzichtig heen en weer om vast kleven te voorkomen en de kleur ge lijkmatig bruin te laten worden. 9o. Laat de visch op grauw papier flink uiidruipen om het overtollige vet te verwijderen. lOo. Leg platte visch met den lich ten kant naar boven dakpansgewijs op een schotel en dien er aangeméngde sla, soms gebakken of gekookte aard appelen met gesmolten boter bij. Door deze voorschriften stipt op te Volgen, zal menige teleurstelling, zoo als bijvoorbeeld het vastkleven aan de pan, voorkomen worden. MT" Beleefd, doch dringend verzoek. Wij verzoeken inzenders van bericb- ten, ingezonden Stukken, enz, hun bijdragen zoo tijdig mogelijk ie zenden. Zoo bereiken ons b.v. verslagen van voetbalwedstrijden die Zondags gehou den zijn, steeds Woensdags, hoewel dit met wat goeden wil toch veel vroeger kon, terwijl het ons aldus veel moeilijkheden bezorgt. Zoo is het ook met andere bijdragen. Advertenties, ookabonnements adver tenties, worden véél te laat bezorgd, gewoonlijk kort voor 't verschijnen. Wij vertrouwen dat men in weder- zljdsch belang met een en ander rekening zal willen houden. REDACTIE EN ADMINISTRATIE. ADVERTENTIëN. tegen 4 Januari a.s. EEN DEGELIJK EN NET geen beroeps door net persoon te Waalwijk. Brieven onder no. der advert. Bureau v. d. Blad. 43813 is een eerste ver- eischte voor een gere- gelden gang van Uw bedrijf. GEBRUIKT DAAROM LAND- EN TUINBOUW. December in den tuin. Zoolang het open weer Ie. is er gelegenheid om boomen te planten. Daarbij mogen we wel enkeie wenken geven. Een der veie wenken is dan, dat men de boomen niet dieper in den grond mag zetten, dan ze er in ge staan hebben. Aan den stam is wel een „moet" overgebleven, waaraan te zien is, hoever de boom erin moet Bij ieiboomen gebeurt het heel dik wijls, dat .men te diep plant, doordat de draden wat lager liggen dan de gestel takken van den boom. En dan komt het er blijkbaar minder op aan, dat de boom wat dieper in den grond komt te staanDat diep planten heeft altijd nadeelige gevolgen Op vochtig en gesloten land funclloneeren de wortels slechts door gebrek aan lucht en een zwakke groei is het gevolg. Bij stambooman en struikvormen, die vrij staan dus. zien we dan dikwijls den boom scheef groeien. De wortels willen naar boven om een ltachtje te scheppen en de boom gaat scheef 1 Op hoog droog land is die invloed natuurlijk niet zoo sterk. Het grootste nadeel komt tot uiting als boomen op kwee, doucin oi paradijs veredeld zijn. Zulke boomen worden meestal op een afgemeten ruimte gekweekt en dan gaat de boom boven de veredeling een of meer worlels maken. De groei kracht wordt dan buitengewoon sterk, nog sterker dan van boomen, die op zaailing zijn veredeld. De invloed van den zwakken onderstam gaat geheel verloren. Op zeer schralen en drogen grond, waar dwergboömpjes te zwak zouden blijven, is er nog iets voor te zeggen, maar op normaal land mogen eigen wortels nooit voorkomen en daarom ook is diepplanten af te raden. Op hoogen zandgrond zijn boomen op wildstam nog beter dan exemplaren op eigen wortels. Verder wil ik er op wijzen, dat de grond goed losgemaakt moet worden. Maakt men bijv. in kleigrond een kuil van, laten we zeggen. 1 M. in 't vier- kant en zoo diep, dat de boom er goed in kan staan, dan is het a.h w of de boom in een bak geplant wordt Door de vaste wanden van den kuil komen de wortels niet gemakkelijk heen. Wanneer dan ook niet één maar meerdere boomen of een boomgaard geplant moet worden, zal het zaak zijn de grond flink diep en overal los te maken, hetzij dit gebeurt door te drie diepen of wel met een ondergronds ploeg. De wortels der boomen moeten goed uitgespreid worden. Zijn er verwond, welke U aan uiterst con- curreerende prijzen kunt bekomen bij MACHINEFABRIEK Tel. 59. Wenscht U eene vlugge, zaakkundige en billijke be handelingvan Uwe achter" Wendt U dan in vertrouwen alleen tot de Vennootschap Tuinstraat 46 TILBURG voor brandhout en ander gerief. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, 6

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 8