Toegewijd aan Handel» Industrie en Gemeentebelangen. 9 ROODEROZER. mqdrdbraband Abdijsiroop BONBONS FEUILLETON rkom^t) I WAAI WUKe UC&TlEïMIUm Iets Nieuws! RUMMER 4. ZATERDAG 11 JANUARI 1930. 53e JAARGANG. :n Dit blad TerachlJnt WOENSDAG en ZATHEDAG. Abonnementsprfl a per 8 maanden 1-25. Franco per post door het geheel* rfik 1.40. Brieven, Ingeaonden stukhen, gelden, ena. franco te aeaden aan den Uitgever. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. JJITGAVBi WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. U. Teleur.-Adres: ICHO. Prfla der AdvertentiBn: 20 cent per regel; minimam 1.50. Bfl contract flink rabat. Beclames 40 cent per regeL Ad verten tlön moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om iltwdfl 9 aar In ons beslt ■fn. EERSTE BLAD. V Roode scholen. Wij lezen in „De Vrijzinnig-Demo craat" „In de oude jaarsrevue der VARA heeft Teun de Klepperman ons verteld dat de S.D.A.P. in het afge- loopen jaar ook „eigen scholen in het Zuiden des lands" heeft opge richt. We weten het nu indien we tenminste nog twijfelden „eigen scholen". Zoo ver is het dus. Ook onze mooie volksschool zal het moeten ontgelden. En al is voor de oprichting dezer eerste scholen een eenigszins aan nemelijk motief gevonden, het blijft toch: „volksonderwijzers waakt". Tot zoover het partij-orgaan van mr. Marchant. Dut de zoogenaamde „neutrale" scholen van de S.D.A.P. inderdaad roode scholen zijn, is hiermede loyaal erkend. V De huiszoekingen in Indië. Het Partijbestuur der S.D.A.P. heeft goedgevonden aan den Minis terraad een schrijven te zenden in verband met het optreden der Indi sche regeering tegen de P. N. I. Dit optrederi wordt in den brief, dien we in het „Volk" vonden afge drukt, o.m. een daad genoemd van gevaarlijke reactie, terwijl de tot dus- Ver ter beschikking staande berich ten den indruk laten, dat geen enkele aanwijzing werd gevonden, welke voor een dergelijke razzia ook maar een schijn van rechtvaardiging zou kunnen bieden. „Maar zelfs wanneer inderdaad be- van „De Echo van het Zuiden." door HEDWIG COURTHS-MAHLER. Zoo gauw hebt U kou gevat, lastig zijn de ge volgen. Neem steeds een paar Wybert-tabletten. slissende aanwijzingen voor dergelij ke mogelijkheden bestonden, dan blijft de wijze, waarop werd opgetre den, naar onze overtuiging toch zeer verwerpelijk. Een regeering, welke van zelfvertrouwen vervuld en zich bewust is een rechtvaardig en wel vaart-verspreidend bewind te voeren, toont niet in roekeloosheid en kneve lende willekeur haar kracht. Wij vorderen van uw regeering ten spoedigste de meest volledige ophel dering, welke over deze zeer ernstige gebeurtenis het volle licht werpt. Intuschen spreken wij thans reeds uit, dat een bewind, dat zou meenen zich slechts te kunnen handhaven, door op elk min of meer ernstig ge rucht, het politieke leven der massa te verlammen en de eerste volksrech ten ruw te schenden, een gevaar wordt voor zich zelf en voor de samenleving welke het heeft te beschermen Tegenover een regeering, welke zich tot zulk een provoceerend uiter ste liet voeren, staat ons Partijbe stuur onvoorwaardelijk aan de zijde der vereenigde volksbeweging. In naam van een zeer belangrijk deel van het Nederlandsche volk eischen wij van uw regeering de meest volledige opheldering, waar mogelijk, herstel van het toegebrach te "leed en de meeist volstrekte vrij heid voor de Indonesische nationale beweging om zich langs den wettelij- ken weg te ontwikkelen en te verster ken". Tot zoover het protest. Als de Labour-regeering in Enge land een krachtig ingrijpen in Indië aankondigt, begrijpt „Het Volk", dat zooiets „gezond kan zijn in zijn uit werking". Zou het blad een dergelijk nuttig effect althans ook mogelijk kunnen achten ten opzichte van het optreden onzer eigen regeering in ons eigen Indië? Altijd een tweeslachtige houding zooals b.v. ten opzichte van onze de fensie, van ons Koninklijk huis e.m.a. De oogen van het volk, niet van „Het Volk", zullen toch wel eens moeten opengaan. BINNENLAND. Indië los van Nederland Aneta seint uit Batavia, d.d. 6 Jan De „Javabode" bevat de volgende sensatiorieele, hoewel niet bevestigde berichten over de actie tegen de Par tij Nasional Indonesia. Naar het blad meldt is onweerleg baar aangetoond, dat het hoofdbe stuur van de Party Nasional Indone sia in financieele srelatie stond met de Liga tegen koloniale onderdruk- fWrXBwVVAH VIWEKlHillö OP HtTlEPIH 5. Wanneer zij al eens toekomst plannen maakte, dacht zij in het ge- j heel niet, zooals andere meisjes, aan trouwen, maar zij stelde zich dan voor, hoe zij in rust en vrede op Wal- j dow zou zitten en hoe oom Rainer haar eiken dag zou bezoeken en met haar babbelen. Daarom had zij het ook in het ge heel niet prettig gevonden, dat hij plotseling na den onverwachten dood van zijn neef Rochus heer van Ram berg geworden was en nu op dat kas teel leefde in plaats van op Schellin gen, dat zijn moeder in haar huwelijk had meegebracht en dat dicht bij Waldow lag. De vader van graat Ramberg was de jongste zoon ge weest en daarom van de erfopvolging in het majoraat uitgesloten. Zijn broeder was de vader van graaf Rochus geweest. Nu echter was eerst Rainer's oom gestorven, toen zijn va der en ten slotte graaf Rochus, en de laatste had slechts een kinderlooze weduwe achtergelaten, de mooie gra vin Gerlinde. Zoo werd graaf Rainer bezitter van Ramberg. En daar Schel lingen hem toebehoorde, was hij nu de grootste grondbezitter van het land. De inkomsten van Schellingen moest graaf Rainer met zijn tien jaar jongeren broeder Henning deelen. Graaf Henning Ramberg diende als officier bij een voornaam garde regiment in Berlijn. Graaf Rainer en zijn broeder Henning hielden veel van elkaar en de jongste zag in zijn oude ren broeder een beeld van volmaakt heid, terwijl graaf Rainer voor zijn broeder een vaderlijke teederheid voelde en een zeer weldadigen invloed op hem uitoefende, nadat hun beide ouders gestorven waren. Josta kende natuurlijk ook graaf Henning sinds haar eerste jeugd; zij had hem ech ter in zes jaar niet meer gezien. Ge durende die jaren was hij toevallig altijd op Schellingen geweest, wan neer Josta niet op Waldow vertoefde en zoo was graaf Henning voor haar bijna een wezenloos begrip geworden, een mensch, die slechts als de broe der van oom Rainer eenige beteeke- nis voor haar had. Nadat Josta een poosje uit het ven ster gekeken had, schelde zij haar kamenier om zich te laten verklee- j den. I „Ik wil een witte japon aantrek ken, Anna", zei ze, in zichzelf glim lachend. Oom Rainer had haar bij zijn laat ste bezoek gezegd: „Je zou eigenlijk altijd witte japon nen moeten dragen, Josta". En te zijner eere wilde zij zich nu in het wit kleeden, king en dat via de Perhimpoenan In donesia geld werd ontvangen voor de voorbereiding van een opstand in de eerste helft van 1930, wanneer begon nen zou worden met het plegen van verzet tegen het bestuur en een boy cot zou worden uitgesproken tegen alle Europeesche handelsgoederen. In de maand Rajagoe, die samen valt met onze maand Mei 1930, zou den definitieve pogingen volgen om Indië los te maken van Nederland. Nieuwjaarsdag was bestemd voor den inzet van het algemeen verzet. Hoe noodzakelijk het ingrijpen van de Regeering was, kan blijken uit 't feit, dat aan het licht is gekomen, dat alle aangehoudenen eenstemmig hebben bekend, geinstrueerd te zijn tot het verwekken van relletjes in den geest van de onlusten in November 1926. Zij hadden zich daarbij te belief pen met onverschillig welk moord' tuig, aangezien op dat oogenblik voor een goede oorlogsvoering de Partij Nasional Indonesia nog niet beschik te over geschikte wapenen, doch naar verzekerd werd, zou deze goede uit rusting aanwezig zijn voor de maand Mei, waarna de vrijmaking van Indië zou volgen. Officieel wordt van Regeeringszijde het volgende gemeld: Het onderzoek naar aanleiding van de huiszoekingen bij leiders van de P. N. I., op verschillende plaatsen, voornamelijk te Bandoeng, gedaan, wordt systematisch voortgezet. Voor al in Bandoeng komen geleidelijk waardevolle gegevens aan het licht. Die, welke echter eergisteravond in de Javabode gepubliceerd werden, o.a. als zou een financieele relatie ontdekt zijn tusschen de P. N. I. en- de Liga, waarbij geld voor een op stand in Indië vanuit het buitenland verstrekt zou worden, missen allen grond. Nederlandsch-Indië. Het zesde retourvliegtuig is giste ren te Bagdad aangekomen. Via de draadlooze telefoonver binding Nederland—Indië zijn, van 8 Januari 1929 tot en met 7 Januari 1930, 3507 gesprekken gevoerd, waar van 2311 van Indië uit. Vliegwezen. In de Eerste Kamer heeft minister Reymer vandaag verklaard, dat hij opdracht had gegeven voorbereidin gen te treffen voor nachtverlichting op luchtvaartwegen. Verlichting van de luchtroute Enschede-Schiphol en Waalhaven-Schelde weldra te wachten. Spoedig was zij gereed. Een takje donkere seringen in haar ceintuur stekend, keek zij in den spiegel. Een beeld van jeugdige schoonheid straalde haar tegemoet. Soepel en be koorlijk viel de witte stof van haar kleed om haar slanke, edel gevormde gestalte. De fijne hals bleef onbedekt. Haar zwaar, kastanjebruin haar was in dikke vlechten los opgestoken en viel aan beide kanten van de schei ding golvend over haar voorhoofd. Haar gelaatskleur was rein en frisch.als perzikbloesem en de roode fraai gevormde lippen waren wonder- wel in overeenstemming met het fijn- besneden, lieve gezicht, waaruit twee mooie oogen straalden, j Een glimlach vloog over haar ge- zicht, een zoete, heerlijke glimlach I Zij wist niet, hoe bekoorlijk haar deze glimlach stond. Zoo glimlacht een i vrouw slechts uit de volheid van haar rein, goed hart. En wanneer zij iemand dézen glimlach schonk, straalde de betooverendste aanmin nigheid van haar uit. Zij bekeek zich niet lang. Zij was niet ijdel en wist niet, hoe mooi zij was. Juist toen zij haar bourdoir binnen trad, meldde de bediende haar, dat graaf Ramberg haar in het groene sa lon wachtte. Dadelijk verliet zij haar kamer en ging door de met dikke tapijten be legde gang naar het salon. Toen zij binnentrad, stond graaf Ramberg nog aan het venster en keek door de kanten gordijnen naar buiten. Bij haar binnentreden wendde hij zich snel om en ging haar tegemoet. huis; Akker's Abdijsiroop Tegen: Hoest Bronchitis Verkoudheid Influenza Heeschheid Keelpijn Asthma Buiten: AKKER's Het Is gelukt de van ouds bekende Abdij siroop te „stollen" tot een gemakkelijk in den zak mee te nemen „bonbon", met be houd van al de gene zende bestanddeelen. Alom verkrijgbaar. 60 cent per doos. „Is papa niet hier?" vroeg zij, niets vermoedend. „Neen, Josta hij heeft een con ferentie", antwoordde hij, en daarbij voelde hij zich bijzonder bewogen. Voor het eerst beschouwde hij haar met de oogen van den man, en werd zich van haar schoonheid bewust. Josta zuchtte. „Och, die vervelende conferenties, oom Rainer! Denkt u, dat ik papa eens een uur voor mij hebben kan Neen, dat is eenvoudig onmogelijk. Behalve bij de maaltijden zie ik hem bijna nooit", klaagde zij. „En nu ben je wel zeer ontevreden, dat je mij hier alleen vindt, niet waar?" vroeg hij. Zij lachte al weder. „Och, hoe kunt u dat denken, oom Rainer! Neen, ik ben erg blij, dat ik tenminste van uw gezelschap genie ten mag. U blijft toch eten?" „Wanneer je mij niet wegjaagt, graag", antwoordde hij. „Ik u wegjagen? Maar oom Rainer, gelooft u dat dat mogelijk is?" vroeg zij, terwijl zij zijn hand nam en die vleiend tegen haar wang drukte. Hij haalde diep adem en werd nog onrustiger. 1 „Ik weet toch niet, Josta, of je me niet over eenige minuten wegstuurt". Zij schudde verwonderd haar hoofd, terwijl zij hem vragend aan keek. j „Wat bedoelt u? Ik weet niet.... oom Rainer. u ziet er zoo vreemd uit? U komt me vandaag zoo bijzon- 1 der ik zou hijna zeggen plech tig voor. Wat hebt u?" I Zij had haar handen laten vallen. Hij nam ze weer in de zijne. „Ik voel me ook plechtig, Josta, en een weinig bang. Ik ben heden ge komen om je een ernstige vraag te doen. En nu ik het wil doen, denk ik plotseling, dat je me zult uitlachen, eenvoudig uitlachen, in plaats van me te antwoorden". Onrustig en zonder hem te begrij pen, keek ze hem in de oogen. „Uit lachen? Als u mij een ernstige vraag doet? Hoe zou ik dat? Spreek u maar wat is er dan?" Hij richtte zich vastbesloten op en keek haar recht in de oogen. „Josta wil je mijn vrouw wor den?" Zij voelde een schok en haar jong gezicht werd plotseling bleek. Haar groote, mooie oogen keken met een onrustig vragenden blik in de zijne. Onwillekeurig deed zij een stap terug. Haar handen trilden en haar fijne hoofd maakte trotsch een afwerende beweging. „Oom Rainer, zoo moogt u niet schertsen," zei zij met ingehouden stem. „Het is mij ernst, Josta", ant woordde hij zacht, en op zijn gezicht j was een uitdrukking van lichte ont- moediging. Josta stond beweegloos, I als aan den grond genageld. Zij sid- derde even. En toch voelde zij plotse ling een zeldzame melodie in haar hart, alsof zij nieuwe, ongekende le vensbronnen in zich voelde opwel len. Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwpsclie en Langstraatsclie Courant*

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1